LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
 
PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Delite | 
 

 огледало

Ići dole 
AutorPoruka
marcela

avatar

Ženski
Broj poruka : 1305
Godina : 48
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: огледало   17/10/2010, 10:09 pm

В РАЦЕ ДРЖАМ ОГЛЕДАЛО.
НЕ!
ЈА ДРЖАМ ДУШАВА МОЈА...
И ВО НЕА ВИДУВАМ ЛИЦА МНОГУ.
ЛИЦА ЉУБЕНИ,
ЛИЦА ОДЉУБЕНИ...
И СЕНИШНО ТРЕПЕРАМ ОД
ЈАНЅИ СТУДЕНИ ШТО КО
ЈАЗЛИ МЕ ТЕГНАТ И ГУШАТ...
...
И СЕНИШНО ТРЕПЕРАМ ОД
ОЧИ СТУДЕНИ НА ОНИЕ ШТО
ВОДИТЕ ОДАМНА ГИ БЕА ПОНЕЛЕ
И ИЗМИЛЕ НИВНИ ОДРАЗИ НА СРЕЌНИЦИ...
....
СТИНЕАМ....И БОЛУВАМ....И ВО СОНИШНИ
ДИГРЕСИИ СЕ ДАВАМ....И ЧУВСТВУВАМ....
....
ЧУВСТУВАМ....
НЕКОЈ МИ ПОДАДЕ РАКА...НЕ ЕДНА, ДВЕ
...И ПРЕГРАТКИ ОТВОРИ И СВЕТОВИ МОИ
СТУДЕНИ ЗАТВОРИ.....
....
И УКРАДЕ ОГНОВИ ПРОМЕТЕЈСКИ И
ГИ ЗАПАЛИ НИВ ДЛАБОКИ В ДУШАВА
МОЈА ОСАМЕНА....И ОГЛЕДАЛА СКРИ...
ОД ОЧИТЕ МОИ, ГАЛЕБИ СИНИ РОДИ....


Nazad na vrh Ići dole
marcela

avatar

Ženski
Broj poruka : 1305
Godina : 48
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: огледало   17/10/2010, 10:12 pm

ЧЕКОРИ ГОЛЕМИ, А ПРОСТОР
МАЛ.
МИСЛИ ОТВОРЕНИ, А ПРОЗОРЦИ
ЗАТВОРЕНИ.
БУДНА СУМ, А МЕСЕЧАРАМ
ЛУДО.
ГАЗАМ КРОВОВИ НЕБЕСНИ,
СОБИРАМ ЅВЕЗДЕНА ПРАВ,
СЕ ЛУЛАМ ВРЗ МЕСЕЧЕВ СРП,
ПЕАМ НОТИ ЦЕЛИ НА ЛИНИИ
ИСТКАЈАНИ ОД СВИЛЕНИ СОНЦА
И СТИЈНО ГОРАМ ПО УСНИ ВРЕЛИ
ШТО СЕВЕРЕЦОТ ГИ УКРАДЕ И
ПОНЕСЕ ДАЛЕКУ НЕКАДЕ....
НЕ ОСТАВИ АДРЕСА,
НЕ ОСТАВИ ТРАГА МИРИСНА,
ТОПЛА ПРЕГРАТКА,
САМО СТРАСТНА ПОРАКА
ШТО ЧЕКАЊЕ БАРА...
СЕ ВРАЌАМ НАБРГУ МИЛА...


Nazad na vrh Ići dole
marcela

avatar

Ženski
Broj poruka : 1305
Godina : 48
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: огледало   17/10/2010, 10:15 pm

ЛИЦА - СЕНКИ НА СЦЕНА
РИМУВААТ СТИХОВИ,
ГРАДАЦИСКИ НИЖАТ СЛИКИ
ЖИВОТНИ... ОБЛИКУВААТ ФОРМИ,
РАСТУРААТ ЕФЕКТИ
ОД БИОГРАФИСКИ СКИЦИ,
МАРКИРААТ ПОИМИ ДАМНЕШНИ
ОД ИСКУСТВА БЛИСКИ...

ЛИЦА – СЕНКИ НА СЦЕНА
ДОБИВААТ КОНТУРИ РЕАЛНИ
И НЕ СЕ СЕНКИ, САМО ОСТАТОЦИ
ОД ПРАЗНИ ДНИ, НЕПОДНОСЛИВО
ТЕГОБНИ, БОЛНИ...

ЛИЦА – СЕНКИ НА СЦЕНА
ОБЛЕКЛЕ РУВА ОД ИЗЛОЗИ
МОНДЕМСКИ, ПРОШЕТАЛЕ ПО
УЛИЦИ ГРАДСКИ И ФРЛИЛЕ
ПОГЛЕДИ СТАЈАНИ В РЕКА,
ДА ПРОМЕНАТ УЛОГИ СТАРИ
ОД ВЛАДЕТЕЛКИ,
ФАНАТИЧНО ФРЕНИЧНИ,

ЛИЦА – СЕНКИ НА СЦЕНА
МИРНО ТАНЦУВААТ И СОНУВААТ
СЕМАНТИЧКИ ФРАЗИ,
МОНОЛИТНИ ПОСТАМЕНТИ НА
ДУШЕВНИ СОЛО ПЕЕЊА...

ЛИЦА – СЕНКИ НА СЦЕНА
ЗАМИНУВААТ СПОРАДИЧНО,
АНОНИМНО...БЕСПОВРАТНО....

ЛИЦА – СЕНКИ НА СЦЕНА
ЧИИ БЕА ТИЕ???

Nazad na vrh Ići dole
marcela

avatar

Ženski
Broj poruka : 1305
Godina : 48
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: огледало   17/10/2010, 10:42 pm

ВЕЧЕРВА СОНУВАМ СО НОТИ ЛУДИ

АРТИКУЛАЦИИ ОД СРЕЌНИ ОВАЦИИ

ПЕАМ, ТАНЦУВАМ, ЛУДУВАМ И,

ГЛАСНО ШЕПОТАМ....МИЛИНО...

И ТРЕПКАМ СО ТРЕПЕТНИТЕ ЛЕБЕДИ,

ШТИТНИЦИ НА ОЧИТЕ МОИ И

САКАМ ДА СУМ ТАКВА, ДИВА ЛАВИНА,

ГАЗЕЛА ИСТРГНАТА ОД ПОЛИЊА НЕДОГЛЕДНИ,

ПОЈДЕНА ВОДА ИЗВОРСКА ДА СЕ НАПИВА

ЖЕД ДА ИЗГАСНЕ В ГРАДИ, ОПИЈАНЕТИ ОД

МИЛИНИ....ОД БЕСВЕСТИЈА... ОД ФАНТАЗИИ.

САКАМ ДА СУМ РИБА И ПОТОНАМ ВО ДЛАБОЧИНИ

СТУДЕНИ И, ПОБАРАМ КОРАЛИ ЦРВЕНИ

ПЛАМЕНИ, ШТО ЖЕРАВАТ ДОДЕКА СЕНИЛНО

ГО ПИЕШ ОНА ШТО ОСТАНУВА ОД МЕНЕ

СО ТЕБЕ....СЕКОГАШ ТРЕПЕТНО...И

СОЗДАДЕНО САМО ЗА ТЕБЕ....МИЛИНО....

ВЕЧЕРВА СОНУВАМ СО НОТИ ЛУДИ

И ТАНЦУВАМ ОМАЈАНА ОД РИТМОВИ ДИВИ,

ПУСТИНСКИ... ЕГЗОТИЧНИ....

Nazad na vrh Ići dole
marcela

avatar

Ženski
Broj poruka : 1305
Godina : 48
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: огледало   17/10/2010, 11:33 pm

ТОНАМ ВО СЕКУНДИТЕ

ШТО КРЦКАВО СЕ ВИТКААТ

ВРЗ ОБЛИНИТЕ НА

ТЕЛОТО ОД ЧАСОВНИКОТ

ПЛОВАМ НИЗ ВРЕМЕТО

А ТОА МЕ КРАДЕ И

МИ ОДЗЕМА ДЕЛ ОД МЕНЕ

ШТО ТРЕБА ДА Е СО ТЕБЕ...

СЕ БОРАМ ТИТАНСКИ

СЕБЕНАОЃАМ И ТИ СЕ

ПРЕДАВАМ...Poslednji izmenio marcela dana 17/10/2010, 11:40 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
PiPi

avatar

Muški
Broj poruka : 328
Datum upisa : 18.09.2010

PočaljiNaslov: Re: огледало   17/10/2010, 11:37 pm

jedan mali savjet, mala slova su puno ljepša od velikih slova...

Osmijeh ti ostavljam...PiPi
Nazad na vrh Ići dole
http://slavko-kukec-pipi.blog.hr/
marcela

avatar

Ženski
Broj poruka : 1305
Godina : 48
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: огледало   17/10/2010, 11:39 pm

ok....PIPI.... Wink
Nazad na vrh Ići dole
marcela

avatar

Ženski
Broj poruka : 1305
Godina : 48
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: огледало   17/10/2010, 11:57 pm

подавам раце

допирам тело

и си велам:

- убаво ми е!

те милувам

те доживувам

и сакам да

трае, а

ми бегаш

ко воздух се препелкаш

врз дланките што

кафез прават за да

те уловат!

Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

avatar

Ženski
Broj poruka : 9628
Location : u jutrima koja sanjare...
Datum upisa : 25.08.2010

PočaljiNaslov: Re: огледало   3/12/2011, 11:34 am

ЧЕКОРИ ГОЛЕМИ, А ПРОСТОР
МАЛ.
МИСЛИ ОТВОРЕНИ, А ПРОЗОРЦИ
ЗАТВОРЕНИ.
БУДНА СУМ, А МЕСЕЧАРАМ
ЛУДО.
ГАЗАМ КРОВОВИ НЕБЕСНИ,
СОБИРАМ ЅВЕЗДЕНА ПРАВ,
СЕ ЛУЛАМ ВРЗ МЕСЕЧЕВ СРП,
ПЕАМ НОТИ ЦЕЛИ НА ЛИНИИ
ИСТКАЈАНИ ОД СВИЛЕНИ СОНЦА
И СТИЈНО ГОРАМ ПО УСНИ ВРЕЛИ
ШТО СЕВЕРЕЦОТ ГИ УКРАДЕ И
ПОНЕСЕ ДАЛЕКУ НЕКАДЕ....
НЕ ОСТАВИ АДРЕСА,
НЕ ОСТАВИ ТРАГА МИРИСНА,
ТОПЛА ПРЕГРАТКА,
САМО СТРАСТНА ПОРАКА
ШТО ЧЕКАЊЕ БАРА...
СЕ ВРАЌАМ НАБРГУ МИЛА...
____________________________________________
Tamo gde je ljubav nikad nije mrak...
Nazad na vrh Ići dole
marcela

avatar

Ženski
Broj poruka : 1305
Godina : 48
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: огледало   3/12/2011, 12:02 pm

meseceva rosa ::
ЧЕКОРИ ГОЛЕМИ, А ПРОСТОР
МАЛ.
МИСЛИ ОТВОРЕНИ, А ПРОЗОРЦИ
ЗАТВОРЕНИ.
БУДНА СУМ, А МЕСЕЧАРАМ
ЛУДО.
ГАЗАМ КРОВОВИ НЕБЕСНИ,
СОБИРАМ ЅВЕЗДЕНА ПРАВ,
СЕ ЛУЛАМ ВРЗ МЕСЕЧЕВ СРП,
ПЕАМ НОТИ ЦЕЛИ НА ЛИНИИ
ИСТКАЈАНИ ОД СВИЛЕНИ СОНЦА
И СТИЈНО ГОРАМ ПО УСНИ ВРЕЛИ
ШТО СЕВЕРЕЦОТ ГИ УКРАДЕ И
ПОНЕСЕ ДАЛЕКУ НЕКАДЕ....
НЕ ОСТАВИ АДРЕСА,
НЕ ОСТАВИ ТРАГА МИРИСНА,
ТОПЛА ПРЕГРАТКА,
САМО СТРАСТНА ПОРАКА
ШТО ЧЕКАЊЕ БАРА...
СЕ ВРАЌАМ НАБРГУ МИЛА...
hepi Te MESECEVA ROSA ti si JEDINA
Nazad na vrh Ići dole
panonski galeb

avatar

Ženski
Broj poruka : 487
Location : negde u ravnici
Datum upisa : 23.02.2012

PočaljiNaslov: Re: огледало   17/4/2012, 12:31 pm
uzivam
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content
PočaljiNaslov: Re: огледало   

Nazad na vrh Ići dole
 
огледало
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Naša autorska dela- piše se i čita u temama ispod naslovne :: Poezija-
Skoči na: