LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Delite

Vjerske knjige i mi

Ići dole 
AutorPoruka
besherat

besherat

Ženski
Broj poruka : 5014
Datum upisa : 18.03.2009

Vjerske knjige i mi Empty
PočaljiNaslov: Vjerske knjige i mi   Vjerske knjige i mi Icon_minitime15/11/2009, 11:13 pm

Koje ste vjerske knjige čitali i koliki su uticaj one imale na vas? Da li su vam se nekada činile " suvoparne " i izazivale otpor u vama da ih čitate ? Da li su vam nekada dale odgovor na vaša pitanja? Sve ono lijepo,sve ono nejasno što ste pročitali, podijelite sa nama.
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vjerske knjige i mi   Vjerske knjige i mi Icon_minitime17/11/2009, 8:23 pm

Već sam ovdje na forumu spominjala knjigu, koja je promijenila moj život. To je knjiga
" Pokajanje - put u život vječni ". Iako je pisana " suvoparnim " jezikom, pročitala sam je u pravo vrijeme, kada mi je bila neophodna, za shvatanje sopstvene grešnosti. Tada sam shvatila pravo značenje riječi " grijeh " i osjetila je duboko u duši. Pročitala sam dosta vjerskih knjiga, u kojima sam našla obilje informacija o životima crkvenih Otaca, o životima monaha sa Svete Gore, o pravilima posta i crkvenog života. Izuzetno je važna knjiga " Razmatranje Božanstvene Liturgije " od Nikolaja Gogolja, u kojoj je opisana čitava Liturgija. Šta znači kada sveštenik uđe iza oltara, kada zatvori " dveri ", pripjevi. Onda je mnogo ljepše slušati Liturgiju, jer svaki pokret sveštenika i svaki " pripjev " , imaju svoje značenje. Prelijepa je i knjiga o životu sveca Nektarija Eginskog.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki

Sneki

Broj poruka : 1088
Godina : 47
Datum upisa : 16.06.2009

PočaljiNaslov: Re: Vjerske knjige i mi   Vjerske knjige i mi Icon_minitime17/11/2009, 8:34 pm

besherat,tu istu knjigu sam citala i ja.Napisao je Arhimandrit Lazar Vitajinski.Posebna je,i na mene je ostavila utisak.Tu sam nasla odgovore na mnoga pitanja,iz te knjige sam naucila o pokajanju,o molitvama,o ispovesti,o svetom pricescu...o mnogo tome.

"Gresne duse","Susret sa zivim Bogom","Crkveni zivot za pocetnike","Ovim pobedjuj"..su takodje knjige koje sam procitala i koje su mi pomogle da otkrijem svoju dusu.
Nazad na vrh Ići dole
Tea

Tea

Ženski
Broj poruka : 18928
Datum upisa : 20.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Vjerske knjige i mi   Vjerske knjige i mi Icon_minitime17/11/2009, 8:37 pm

Prva verska knjiga koju sam procitala, osim Svetog Pisma bila je Omilija od Sv. Vladike Nikolaja, ta me knjiga podigla neverovatno i isto tako Optinski starci a tek Posle dolaze Starac Pajsije Svetogorac - Cuvajte dusu i Sveti Jovan Kronstatski- Gospode ime ti je ljubav...pa Lestvica od Sv Jovana Zlatousta, Dobrotoljublje...ma nemam reci, mogla bih nabrajati jos...

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vjerske knjige i mi   Vjerske knjige i mi Icon_minitime17/11/2009, 9:17 pm

Evo kraćeg spiska nekih vjerskih knjiga.
" Srpske slave i verski običaji " Episkop Nikolaj i protođakon Ljubomir Ranković
" Tajne vere i života " arhim. Dr.Justin Popović i prof. Velimir Hadži - Arsić
" Trpljenjem spasavajte svoje duše " Iguman Nikon ( Vorobjov )
" O bolesti i lečenju duše " Arhimandrit Jerotej Vlahos
" Sveti Grigorije Palama i pravoslavna mistika " Jovan Majendorf
" Srpskom narodu kroz tamnički prozor " Vladika Nikolaj Velimirović
" Heroji istine Hristove " Sofija Kulomzina
" Besede " Starec Varsanufije
" Između straha i nade " Sveti Amvrosije Optinski
" Pravoslavna veronauka " protonamesnik Vladimir Dakić
" Riznice Svete Zemlje " Veselin i Lidija V. Kesić ( posjeta mjestima nastanka hrišćanstva )
" Izloženje monaškog opita " Starac Josif Isihasta
" O starčestvu, Sveti Makarije Optinski " I.M. Koncevič
časopis " Pravoslavni Misionar " posvećen životu Sergija Radonješkog
" Pravoslavni Katihizis " priručnik manastira Rukumije
Nazad na vrh Ići dole
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski
Broj poruka : 2943
Godina : 44
Datum upisa : 09.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Vjerske knjige i mi   Vjerske knjige i mi Icon_minitime17/11/2009, 9:39 pm

ja sam procitala knjigu "vaspitajte svoje dete" Monahinja Magdalina je pisala.
nije suvoparna, i ima bas zanimljivih pouka kako vaspitavati decu u duhu Pravoslavne Crkve danas. savremena knjiga, savremeni pogledi na vaspitavanje...
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vjerske knjige i mi   Vjerske knjige i mi Icon_minitime18/11/2009, 1:51 pm

I po čemu je , po meni, knjiga " Pokajanje - put u život vječni " savršena?Dovoljno je da čovijek u kući ima samo tu knjigu i bit će stalno "na oprezu ", kada posmatra svoju dušu. Svi znamo šta je grijeh, barem ono vidljivo, ne ubij, ne ukradi. Ali, koliko su opasniji grijesi duše, koji se ne vide, koji se ne osjećaju, koje i ne možemo nekada da prepoznamo. Savršenstvo ove knjige je što nam na jednostavan i konkretan način objašnjava kako izgleda koji grijeh. Svakom grijehu je dato pravo ime, prikazuje nam se slijed, kako se iz jednog grijeha upada u drugi npr. iz sujete u gordost. To je tako jednostavno, a tako nerazumljivo dok ne pročitaš crno na bijelo. Sve ono što sam izdvojila i napisala u temama, stavila sam posebno, jer i zaslužuje da se odvoji. Prolazila sam i faze prelesti i gordosti i sujete i ta knjiga mi je otvorila oči i " provalila " dušu, poslije čega je nastalo trodnevno plakanje i pročišćenje duše. Svakodnevno griješimo, iako sve grijehe znamo, iako im znamo imena. Ipak smo mali i ipak smo ljudi. Radimo na sebi svakoga dana i to je već uspijeh.
Nazad na vrh Ići dole
Tea

Tea

Ženski
Broj poruka : 18928
Datum upisa : 20.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Vjerske knjige i mi   Vjerske knjige i mi Icon_minitime18/11/2009, 3:13 pm

Moram da dodam i Prolog , Vladike Nikolaja...obavezno...

PočaljiNaslov: Re: Vjerske knjige i mi   Vjerske knjige i mi Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Vjerske knjige i mi
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Između svetlosti i tame- piše se u temama ispod naslovne :: Filozofija religije - kapije svetlosti-
Skoči na: