LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA "

Ići dole 
AutorPoruka
besherat

besherat

Ženski
Broj poruka : 4371
Datum upisa : 18.03.2009

OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA " Empty
PočaljiNaslov: OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA "   OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA " Icon_minitime24/11/2009, 11:01 pm

BIOGRAFIJA

Oskar Vajld rodjen je 1854. u staroj otmjenoj irskoj porodici.Njegov otac Vilijam Vajld bio je slavan doktor o cijim su se operacijama pricale mnoge price,medjutim nasiroko je bio poznat po svojoj velikoj slabosti,picu i imao je veliki broj nezakonite djece.Njegova majka Franceska bila je poznata po svojoj dugotrajnoj ljepoti,pocela je u 18. godini da pise buntovne clanke pune odusevljenja za Irsku i njene rodoljubive pjesme ucinile su je poznatom u Irskoj.Od takvih roditelja rodio se Oskar vajld. Majka ga je oblacila u zenska odijela jer je zeljela djevojcicu.Djetinjstvo provodi u raskosnoj kuci gdje vrlo rano upoznaje pice i boemski stil zivota.Do svoje 11.godine cak je vjerovao da je zensko.Vec kao djak,poceo je da se oblaci kao dendi i vec u to doba skupljao je dragocijene knjige.Imao je svoja izdanja grckih pjesnika koje je neobicno volio.U 18.godini dobio je 1. put zlatnu medalju za svoj pismeni zadatak.Iduce godine upisuje se na Oksford koji mu je u potpunosti upropastio zivot.Samoca,pijanke i citanje strasnih grckih pjesama uticali su lose na njegov zivot.Iz Oksforda je slao svoje prve pjesme.Na pjesnickom takmicenju 1877.pobjedjuje pjesmom “Ravena”,zatim prelazi u London gdje otpocinje njegova tragikomedija. Obucen u svilu i kadifu,drzeci u ruci ljiljan ili suncokret vidja se po ulicama i salonima i pocinje da govori o umjetnosti.Ubrzo postaje “genije razgovora”.U to doba vaskrsao je dendizam i rasprostranio se novi oblik hedonizma.Raskosne orgije u kojima je trazio da utoli zedj za lijepim tijelima i to da je zaboravio da je u Engleskoj dovele su ga do propasti. “Pokusaj estetskog zivota odveo je Bodlera u pijanstvo a Oskara Vajlda u zatvor!”Iako ga Engleska nije prihvatala,u junu 1881.uspio je naci izdavaca za svoje pjesme.Tom zbirkom postao je poznat u svijetu engleskih umjetnika.Putuje u Ameriku,drzi estetska predavanja i pise pjesme. “U njemu je bilo neke apsurdne prostodusnosti,kao da nije gledao kome govori i kao da je sam sebi smjesan”,rekao je jedan njegov student. Kada bi u to vrijeme spomenuli ime Oskara vajlda prva asocijacija na njega bilo bi njegovo oblacenje.U svom cudnom odijelu,u zelenom kaputu sa sirokim krznom i palicom,izgradjenom po uzoru na Balzakovu pokusavao je da pobijedi citavu Englesku pa i samoga sebe.Iako “popularan” bio je zamoren borbom za novac,uzaludnim zivotom i glupom okolinom.Pokusao je da se spasi zenidbom,1884.vjencao se sa bogatasicom Konstancom Lojd koja mu je podarila 2 sina.Pa cak ni tada nije bio sretan.Zatvorio se u svoj stan i pisao bajke.Ipak,to su bile godine kada su mu svi saloni bili otvoreni kada ga je otmjeni London slusao o svemu sto govori.U otmjenim salonima pali cigarete sa zlatnim vrhom drzeci ih u lijepoj ruci na kojoj blista prsten sa skarabeusom u zlatu,svakog ocarava njegov prelijepi glas sa engleskim naglaskom.I kada govori o proslim vjekovima ili o grckim vazama ili o dragom kamenju svi zacudjeno cute.Umjesno je rekao:”Moj genije se istrosio u mome zivotu a u knjigama mojim samo je moj talenat”.

Majstor paradoksa i skandala

Vajld je prije svega poznat po dramskim ostvarenjima i esejistickim radovima.Pred figurom ovakvog pisca nemoguce je ostati ravnodusan,a za njegovo stvaralastvo najveznije je bilo “sad “,odnosno taj trenutak.Buduci da je zivot bujica trenutnih dogadjaja svaki trenutak treba ispijati iz dna, teziti ne za plodnim iskustvima,nego za iskustvom samim a uspjeti u zivotu znaci neprestano goriti onim jednim jasnim plamenom”.Kao pisac on je svakim svojim knjizevnim djelom sablaznjavao viktorijansku Englesku nekom prevratnckom idejom poklanjajuci joj pri tom sublimnu ljepotu jezika i stila.Spada u onaj red svjetskih velikana knjizevne bastine ciji zivot poput Servantesovog ili Bajronovog pobudjuje jednaku pozornost zbog svoje bujnosti i tragicnosti kao i djelo koje je za sobom ostavio.Vajldova sintaksa uvijek je krajnje jednostavna i sa sigurnoscu se moze reci da ni jedan pisac nije toliko dostupan ljudima kao Oskar vajld.Jorhe Luis Borhes rekao je :” Citajuci i proucavajuci Vajlda tokom godina uocio sam nesto na sta njegovi panegiricari kako se cini nisu ni posumnjali a to je cinjenica da je oskar vajld “UVIJEK BIO U PRAVU.”Savrsenstvo mu je pretstavljalo smetnju,jer su mu kazivanja bila toliko savrsena da su djelovala kao nesto po sebi razumnjivo tako da se danas ne moze zamisliti svijet bez njegovih epigrama i aforizama.
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA "   OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA " Icon_minitime24/11/2009, 11:05 pm

" SLIKA DORIJANA GREJA "

Prije pocetka…

“Umjetnik je tvorac lijepoga,umjetnost je cilj da otkrije umjetnost a da sakrije umjetnika.Nesto kao moralna ili nemoralna knjiga ne postoji,postoje samo dobre i lose knjige i to je sve.Nema umjetnika sa etickim simpatijama,eticka simpatija kod umjetnika je neoprostivo stilsko manirisanje.Umjetnost je ustvari,ogledalo posmatraca.Svaka je umjetnost nekorisna.”

OSKAR VAJLD

" Slika Dorijana Greja " je roman koji se javio 1890.medjutim dozivio veoma zalosnu slavu.U njemu je Oskar Vajld trazio senzacije izvjesnog tajnog culnog otkrica,medjutim,taj roman je nista drugo do prelijepa smjesa stranica koje su napisane o mladosti i opisa zakutaka londonskog zivota.Najsjajnija slika toga romana svakako je slika londonskih “dana slave”. Najvisi stepen njegovog romana svakako je prica,koja je ustvari,bajka.Tri glavna lica tri su licnosti Oskara Vajlda.Lord Henri,lord koji duhovno prezire sve,slikar Bazil koji obozava sve sto je lijepo i savrseno i Dorijan,mladic koji se strmoglavljuje u uzivanje i tu pokusava pronaci tajnu zivota.Ono o cemu se tu govori opija dusu i cini se da ta knjiga ima moc jer Vajld prosto zaprepascuje svojim ogromnim poznavanjem lijepih stvari.Sigurno je to najsjajniji roman dekadentne engleske aristokratije.Razlog zasto roman nije prihvacen je to sto mnogi nisu imali milosti za neizljecivu mladost Dorijana Greja,ni razumijevanje za ono bezmalo djecacko uvjerenje da mastanjem,laganjem,zavodjenjem i maskama moze se spasiti zivot od monotonije.Jer kako Vajld kaze:”Covjek je najmanje svoj kad govori u svoje ime,dajte mu masku i reci ce vam istinu.” Tim romanom dostigao je genijalnost a ljudi oprastaju sve osim genijalnosti.U njegovom romanu naslovni lik svojim nacinom zivota potvrdjuje da je Bazil,autor njegova portreta bio u pravu kada je iznio misljenje da model nije ono sto slikar otkriva jer na obojenom platnu slikar otkriva samoga sebe.Dorijan Grej nije se identifikovao sa portretom jer nije razumio poruku da zivot treba treba da se reformise prema ideji ljepote pa se njegovo gnusno ponasanje nije odrazilo na njegovoj lijepoj spoljasnjosti vec na portretu gdje je ljepota lika izraz duhovnosti autora.Dakle,umjetnicka ljepota pretvara se u savjest koju Dorijan pokusava da unisti a umjesto nje unistava sebe. Knjiga je proglasena nemoralnom i zbog nje Vajld zavrsava na sudu ali ne odrice je se.

Sudjenje Vajldu:

Tuzilac:Slikareva simpatija ljubav i ljubav prema Dorijanu mogle bi da zavedu obicnu osobu da povjeruje da je napisano sa odredjenom tendencijom?

Vajld:Nisam upucen u razmisljanje obicnih ljudi.

Tuzilac:Da li ste nekada ludjacki obozavali mladica?

Vajld:Ne,ne ludjacki,ja sam za ljubav,ona je uzvisenija,nikada nisam obozavao nikoga izuzev sebe samog”.(smijeh u publici).

Tuzilac:Rekao bih da to smatrate veoma duhovitim?

Vajld:Ne,ni najmanje.

Tuzilac:Dakle,niste gajili takva osjecanja?

Vajld:Ne.Citava ideja pozajmljena je od Sekspira.

Tuzilac:Ako se ne varam,napisali ste clanak da Sekspirovi soneti sadrze nagovjestaj protivprirodnog bluda?

Vajld:Naprotiv,napisao sam clanak da pokazem da oni to ne sadrze.Usprotivio sam se da se na šekspirova ledja tovari takva perverzija.

Znate sta,gospodine Karsone,bice prekasno kad vi shvatite da obozavate mene.
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA "   OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA " Icon_minitime24/11/2009, 11:06 pm

Bez obzira što neće nikad biti ubrojan među svjetska književnička imena,njegovo stvaralaštvo ime je za sebe Oskar Vajld;đavo i anđeo kako su ga zvali,napisao je najljepše stranice ljubavi i umjetnosti. Knjiga koja je proglašena nemoralnom,zbog koje je završio na sudu,jedna je od najljepših knjiga ikad stvorenih.

Ljubav,smrt i život imaju neki viši nivo...

Mladi slikar,lord Henri i mladić savršene ljepote,tri su piščeve strane,a prava je istina i da su to tri lica svakog čovjeka.Dorijanova ličnost je,reklo bi se najupečatljivija u svoj priči o slaganju i protivrječnosti.Dorijan Grej rodio se onog momenta kada je slikar Bajazit započeo slikati njegov portret.Slikar je bio očaran Dorijanovom ljepotom,očaravala ga je njegova ličnost jer do tog trenutka kada se zaljubio u Dorijanovu ljepotu bio je sam svoj gospodar,ali sada mu se više nije činilo tako.Narcis je vidio sliku svoga portreta i bio je zaprepašten prizorom,bio je sam sebi ružan,po prvi put vidio je sebe na taj nacin. Zašto?Zato što je slikar uhvatio njegovu unutrašnjost a ne fizičku ljepotu;činilo se kao da mu je ukrao dušu,bila je to jedna velika praznina.Dorijan je često gledao pozorišne predstave.Htio je da iscrpi i sazna sve.Volio je pozorišne predstave jer je među njima,mislio je,pronašao savršenstvo,jedno od mnogih za kojima je tragao.Zvala se Sibila i glumila je uzvišene ličnosti,jednom je bila Julija,jednom Laura….,zaljubio se u genija.Međutim,kada su se upoznali on je upoznao nju,ne Juliju,ne Lauru,nego nju običnu djevojku koju je zbog te običnosti poceo mrziti.Htio je da svi ljubavnici svijeta čuju njihov kikot,govorio je svome prijatelju Henriju.Ali,upravo ta obična pojava je ubila njegovu ljubav,razbuktala mastu,bila je savršena a postala je plitka i tupa.Nije želio više misliti o njoj jer je ona uništila pjesmu njegovog života.A on,nikada neće biti takav,on će biti savršen.Uzeo je nož i zario joj u srce.Tog momenta sjetio se scene iz romana u kojoj na sličan način umire jedna žena,i tada i nju i sebe vidio je drugačije; zaljubio se ponovo.20 godina nakon toga bio je zatvoren u sobi,izolovan od ljudi koji su ga nekoć obožavali i divili mu se.Tih 20 godina Dorijan ostaje jednako lijep,možda ljepši,za toliko godina nije se nimalo promijenio,možda je to bila njegova najveća kletva.Pronasao je izvor vječne ljepote.Portret za koji je mislio da je uništen,postojao je i stario dok je Dorijanova ljepota ostala ista.Time se pokazalo koliko je unutrašnjost važna a spoljašnja ljepota ne, jer je Dorijan živio s ljepotom ali bez duše.Izašao je nakon 20 godina opet u svijet,onaj isti ali ipak drugačiji svijet.Opet su novine pisale o jegovoj ljepoti,opet je bio poštovan i opet su mu se svi divili.Jedne večeri brat djevojke koju je Dorijan ubio, pronašao ga je da bi osvetio sestrinu smrt.Susreli su se na ulici,Dorijan je imao kapuljaču na glavi.Skinuo je kapuljaču i čovjek sa nožem u ruci vidio je momka koji je imao samo dvadeset godina koji mu je objasnio da nije mogao počiniti taj zločin jer bi onda on tada po pravilu imao jednu godinu kada se to dogodilo.To je bio momenat kada je Dorijan sebi spasio život a u tome mu je pomogla ništa drugo do njegova ljepota.Pa kako onda reći da ona nije važna;pokazao je da je moguće pobijediti i pobijedio je.

A slika?Slika nije uništena,Dorijan je to saznao.Da bi došao do savršenstva za kojim je toliko tragao morao je ubiti slikara i uništiti svoj portret.Ubio je slikara zajedno sa ubicom kojeg je unajmio i u tom 1.cinu on je ubio sebe.Ugledao je sliku i vidio portret čovjeka koji je ostario,zagledan 15 minuta u taj prizor znao je da gleda u čudoviste.To čudoviste na ruci je imalo prsten,i to je bio jedini dokaz za Dorijana da je to zaista bio on. Prsten je bio simbol materije,bogatstva koje je ostalo isto,nepromjenjeno pa je Dorijan gledao u njega kao da je to najveća vrijednost portreta.A nije bio u pravu,bar sa jedne strane jer mislim da nije materijalno sve a duhovno nista.Dorijan je rasparao sliku i ostao na mjestu mrtav.Slika je ostala slika mladog Dorijana a na podu tavana ležao je starac.Da li je ljepota sve što postoji?Da li smo kratki,plitki, geniji?Šta je za nas savršenstvo?Za čim da tragam?Da li da budem narcis?Ali ja ne volim genija, volim i mane jer su one interesantne,možda je to mogao i Dorijan ali ne,on je morao da bude poseban.Nije shvatio da je bio poseban,imao je onu jednu vise dimenziju.Sa druge strane može se reći da ja lažem.Svi volimo ljepotu.Nije li to ono za čim često žudimo i čemu se divimo?Sa jedne strane Dorijan je bio genije koji je sve vidio u ljepoti,mogu reći da je uspio jer je istrajao i pokazao da ona vrijedi, a sa druge strane tragao je za višim ciljevima,tražio je neku dubinu života iz kojeg će iscrpiti i saznati sve.Duša mu je bila prazna.Pokazao je da svijet puzi pred materijalnim i povšinskim….Nije li tako i danas……?

Po mom skoromnom mišljenju ova knjiga nije nemoralna,apsolutno ne.Možda će i drugi to shvatiti,samo kad bi je pročitali kada bi bili u mogućnosti da posjete takav jedan fascinirajući svijet.Dorijana Greja treba upoznati,shvatiti,treba obožavati.Ako bi u neku ruku bila greška,mislim da bi u drugu ruku to bila jedina istina.Biti Dorijan Grej je tako lako a čini se tako teško.Pa kako teško pitam se opet;zar je teško biti savršen i ne dopustiti nikoga da ti tiraniše dušu i tijelo,čini mi se da je on to proživio.Svi mi želimo biti savršeni negdje u dubini sebe,možda će neki reći da je netačno ali to je slika sviju nas koji se krijemo iza lažnih portreta.Ova knjiga navela me je da razmišljam o ljudima i shvatila sam da je ipak tačno “sebe ne shvatam nikada,a druge rijetko”.Najslabije su one naše pobude čije smo prirode potpuno svjesni.Možda jednom kada neko načini “moj portret” i prvi put stanem pred tako nepoznatu sebe,možda ću u potpunosti razumjeti riječi umjetnosti,života i ljepote koja ne prolazi;a ko ne želi biti savršen? Pitanje ostaje da li imamo pravo na savršenost? Kada se spusti zavjesa i kad mi postanemo publika svog života možda i mi uništimo svoj portret.Ali,prije toga,moramo tragati za savršenstvom i biti savršeni,pobijediti kao i Dorijan.

Da li je to bila pobjeda?

Postoji mnogo knjiga od kojih sam sazidana,toliko mnogo zapisanih rečenica,fraza,dijaloga,ali samo je jedna knjiga koja me je porazila u onom pozitivnom smislu književne riječi.Osjetim da stojim pred čovjekom čija sama pojava me toliko očaravala,da je u potpunosti ovladala sa mnom,mojom dušom,tijelom i umjetnošću-rekoše za Dorijana.Možda je malo egoistično od mene da priznam da neke ličnosti Dorijana odlično poznajem kod sebe.U početku me je to zabrinjavalo jer to ipak nije “pozitivan lik” ali upitala sam se onda šta je to pozitivan lik?

Trebam li se sramiti moje identifikacije s njim?NE. Naći izvor mladosti i biti zauvijek lijep! Vajld nas tu stavlja na enigmu ljepote i ljubavi ali na jedan sasvim nov način.Knjiga je sklop najljepsih stranica o ljubavi,o ljepoti, o umjetnosti ikad napisanih jer ja nisam ni jedno književno djelo nisam okusila kao ovo i nisam se nikad u tolikoj mjeri složila s piscem.Vratimo se sad na izvor vječne mladosti… On nastaje tako što ga jedan slikar naslika i on poprima formu života.Živ,živ,a mrtav.Živ,mlad,lijep i savršen,ima tu privilegiju da nikad ne stari,a za to svo vrijeme stari njegov portret.Ta “slika” život provodi u savršenstvu,u obožavanju,u mladosti,bacaše mu dukate pred noge…Ta slika zamrzi sebe,omrzi svoju ljepotu,baci ogledalo i smrvi ga.Sopstvena ljepota ga je uništila,mladost za koju je preklinjao.Da li je on uništio nju ili ona njega,svakako je pitanje koje si stalno postavljam.Kako bih ja postupila kada bih prodrla u umjetnost,iscrpila sve estetske ljepote,živila svoj a tuđi život.Možda isto kao Dorijan.Ne znam,ako ikad pronađem vječnu mladost,reći ću vam.Do tada ostaje samo praznina i jedna slika,slika Dorijana Greja.Prava je istina da svi mi imamo barem mali dio Dorijana u našim ličnostima.Jednom kada se pogledamo u ogledalo i nekim slučajem budemo oduševljeni odrazom ogledala,shvaticemo istinu……
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

PočaljiNaslov: Re: OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA "   OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA " Icon_minitime23/10/2010, 5:47 pm

"Uticati na nekog znači predati mu sopstvenu dušu. On ne misli svoje prirodne misli, niti gori prirodnim strastima. NJegove vrline nisu stvarne za njega. Njegovi grehovi, ako grehovi postoje, pozajmljeni su. On postaje eho nečije tuđe muzike, glumac uloge koja nije napisana za njega. Cilj života je samorazvoj. Ostvariti savršeno sopstvenu prirodu – to je razlog našeg postojanja... Strah od društva, koje je osnov morala, strah od Boga, koji je tajna religije – to su dve stvari koje vladaju nama."

Oskar Vajld "Slika Dorijana Greja"

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

PočaljiNaslov: Re: OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA "   OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA " Icon_minitime23/10/2010, 5:47 pm

Doći će dan i vi ćete gledajući svoga prijatelja primijetiti kako obrisi njegova lica i nisu baš tako savršeni, ili vam se neće sviđati boja njegove puti ili što drugo. Onda će vam u srcu buknuti gorke zamjerke i bit ćete zbiljski uvjereni da se on prema vama ponio vrlo ružno. A kad vam opet dođe, bit ćete prema njemu posve hladni i ravnodušni. I to će biti zaista tužno jer ćete i sami biti stubokom izmijenjeni. To što ste mi ispričali, prava je romansa, romansa o umjetnosti, mogli bismo tako reći, i velika je šteta što čovjek nakon proživljavanja bilo kakve romanse ostaje potpuno neromantičan.

-- Wilde - Slika Doriana Graya

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA "   OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA " Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

OSCAR WILDE " SLIKA DORIJANA GREJA "
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Ponešto i za klince - piše se u temama ispod naslovne :: Lektira-
Skoči na: