LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Odabrani književni textovi

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
AutorPoruka
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21555
Godina : 43
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

Odabrani književni textovi - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime20/3/2012, 2:26 pm

Stvarno treba imati sreće u životu da bi se našlo ono za čime se traga. Tisuće ljudi koji se susreću po ulicama žure nekud, a kada biste ih pitali kamo ih put vodi, ne bi znali odgovoriti. Bezglavo trče u paničnu strahu da će ih izdati snaga ili da će ih vrijeme pregaziti.

Cijeli život su u stanju staviti na kocku, samo da stignu na nepoznato odredište. I doista, znaju proći godine i desetljeća dok netko zastane, kada mu se učini da je to ono pravo.

Cijeli svijet se traži kao da je neizmjerno velik. A nije. Zašto bi se inače govorilo svijet je mali. A ako je to točno, kako je moguće da se ljudi ne mogu naći ni u tom malom svijetu? Nešto doista nije u redu, ili je zapravo teško naći nekoga tko će vas čuti, razumjeti, ljubiti, utješiti. Svijet je pun zamki, nepredvidivih igara na koje niste navikli, jer ste u svojoj biti iskreni.

Traženje je valjda najteže što vas čeka na stazi koju ste odabrali. I uvijek sumnja, mogućnost da ste pred strašnim i nepopravljivim promašajem, sumnja da će vas takve greške skupo stajati, a vi ne znate ništa, bojazan da će svijet ismijati putnika koji želi na sjever a ide na jug, neprestano vam lebdi u podsvijesti, ili čak da ćete shvatiti da ste u slijepoj ulici, da je cijeli vaš život bio uzaludan, jer nikamo niste došli.

Zato ste i skloni sebe analizirati u osami, brižljivo krijući sve što nije lijepo u vama. Život se igra s vama, jer je čovjek nesavršen pa su vaše greške vaša kvaliteta. Tko će znati što je dobro, a što ne?

Mene zanima tko je čovjek koji je prošao pored mene, pijan i neobrijan? Zašto je psovao i otkud baš on na mojem putu za koji sam mislio da je pravi? Oprostite, ali svijetu su zanimljiviji oni koji griješe, od bezgrešnih i čistih. Od takvih se nema što naučiti, s takvima se nema o čemu razgovarati.

Zato slobodno nastavite svoju potragu, nema razloga strahu da ćete možda pogriješiti. Ono što se traži, obično se teško nalazi. Uostalom, malobrojni su oni koji su našli. Ali možete biti zadovoljni i ako priđete dovoljno blizu toj iskrici koju ste sebi namijenili. I to je znak da ste uspjeli.

“Vječito traganje u nepoznato”

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski
Broj poruka : 0
Godina : 44
Humor : Mama,sta znaci NORMALNO? To je program na ves masini ,duso.
Datum upisa : 24.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime21/3/2012, 9:01 am

Jovan Dučić
"Ravnodušnost"

"Te noći, u zvonari jedne katedrale, pored gotskih zvona, sedeo je Mefisto bled i nem.Njegove studene oči od čelika bile su uprte na ogromni grad, zaleđen u jednom strašnom snu.Stotine praznih mostova gurili su se nad belom rekom u kojoj je tinjalo nekoliko zvezda.Noć je bila studena i tužna.
Mefisto seđaše isto onako grozan i bled kao nekad nad Tebom, nad Vavilonom i Jerusalimom, u sate njihove propasti.U tamnom i nepomičnom vazduhu oko njega stršile su tanke gotske crkve, u kojima je te noći bio utamničen jedan nemoćan Bog.Ali je Mefisto oklevao da učini ikakvo novo zlo.
Je li se u njemu prenuo glas nekadašnjeg dobrog heruvima, glas ljubavi? I on, koji je stajao izvan svega i protiv svega, je li osetio sad da se najzad vraća u večitu, tihu i toplu Harmoniju? Ili je, naprotiv, te noći smišljao svoju najstrašniju orgiju, svoju najveličanstveniju poemu Razorenja?
Ne, nepomičan i nem, u studenoj noći bez neba, pored zagluvelih zvona, on oseti srce prazno i malo.U njemu ne beše više ni ljubavi ni mržnje; u njemu beše sada samo studena Ravnodušnost, kao zeleno more otrova i žuči.I Mefisto pozna to nepoznato osećanje ravnodušnosti koje nikada nije imao ni Bog ni Satana, i koje je samo osećanje Čovekovo.
Tada bog zla uvide svu dubinu poniženja i oseti najsvirepiji od svih bolova."

Opijam se dragi ali pijanica nisam....
Nazad na vrh Ići dole
http://lenka98.blogspot.com/
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime21/3/2012, 9:02 am

Jovan Dučić
"Sunce"

"Rodio se na Jonskom moru, na obalama punim sunca, tamnih vrtova, i bledih statua, i kao galeb, okupao se u azuru, svetlosti i mirisu večito zagrejanih mora. Majka ga je često nosila po studenim senkama nekog drveća čije je lišće mirisalo mirisom sna. Nesrećni pesnik! Detetom je otišao u kraj gde je nebo bledo i smrzlo, na kome gori belo i hladno sunce, i po čijim obalama plaču vetrovi. I jedna misao, kao rana, opominjala ga je večito na njegovu sunčanu obalu, tamne vrtove i mirne statue. Zajedno sa talasima i vetrovima, on je plakao gorko i neutešno na žalovima melanholičnog tuđeg mora.

Ali kad su njegove kose, plave kao uvelo lišce, postale bele; Kada su njegove strasne i lepe oči, koje su nekad imale boju zimskog limunovog granja ili plitkog mora, postale mutne; kada je u svojim venama osetio zimu koja nema svoga proleća, Usud ga je vratio ponovo u Joniju. Sve je tamo bilo kao i pre. Ali on ne beše više onaj isti: i sunčane obale veselog i strasnog Jonskog mora nije mogao da pozna! Bolno, on stište oči i pogleda u se. I, gle, tamo on vide ono nekadašnje sunce, ono čudno i ogromno sunce, što činjaše nekada da sve oko njega živi, da lišće ima miris sna , i da vidi belu i hladnu krv statua gde struji kroz mirni kamen, i čini da on pati dubokom i silnom strašću ljudi.
To je bilo Sunce Mladosti što je minula, sunce što je svetlilo još samo duboko u večernjem sutonu jedne duše i koje je davalo svemu što je obasjavalo čudnu i magijsku lepotu Iluzije.
Jer stvari imaju onakav izgled kakav im dadne naša duša…"

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime21/3/2012, 9:08 am

Anatol Frans
"Crven krin"

"Ne voliš me više. Ali, tim gore po tebe! Ja tebe volim. Nije trebalo da se daš. Ne nadaj se da ćeš se izvući. Sve si učinila da te volim, da sam ti privržen, da ne mogu živeti bez tebe. Poznali smo zajedno zadovoljstva koja se ne daju zamisliti.
Ni ti se nisi odricala svoga dela. Nisam te ja na silu uzeo! Htela si. Još pre šest nedelja bila si zadovoljna. Bila si za mene sve. Ja sam bio sve za tebe.

Bilo je trenutaka kada više nismo znali da li sam ja ti, ni da li si ti ja, i sad hoćeš da te najedanput ne znam više, da budeš za mene tuđinka? Tvoji poljupci, tvoj dah na mome vratu, tvoji uzvici, sve to, dakle, nije istina? Sve to ja izmišljam, je li?
Pa dobro, ja se nisam izmenio. Ja sam ono što sam i bio! Nemaš ništa da mi prebaciš. Nisam te varao sa drugim ženama.
Ne zbog toga da bih to sebi zapisao kao zaslugu. Nisam mogao. Kada je čovek tebe spoznao, i najlepše su mu bljutave. Nikada nisam pomislio da te varam. Zašto me ne bi više volela? Odgovori mi, odgovori... Reci da me još voliš. Reci, jer je to istina. Tereza, odmah ćeš osetiti da me voliš kao što si me nekad volela...
(on polete ka njoj, vatren, raširenih ruku.
Ona ga, očiju punih straha odbi sa ledenom grozom.)
On razume, zaustavi se i reče: "Imaš ljubavnika!"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime21/3/2012, 1:38 pm

Najveći trgovac na svetu

Moj sasvim posebni prijatelju, zahvaljujem ti na spremnosti da me saslušaš. I samom ti je znano koliko se silno trudim da opravdam veru koju imaš u mene.
Hvala ti, takođe, i za ovo mesto na kojem sada prebivam. I neka me nikad, ništa, ni posao, ni zabava, ma koliko časti ili zadovoljstva u sebi nosili, ne odvoje na duže vreme od ljubavi koja drži na okupu moju milu porodicu.
Pouči kako da igru života igram pošteno, odvažno, samouvereno i srčano.
Daruj mi nekoliko prijatelja koji će me razumeti, a ipak mi i dalje ostati prijatelji.
Podari mi blagostivo srce, kao i um koji neće zazirati od putovanja, premda na mom drumu, možda, neće biti putokaza.
Omogući mi da imam smisao za humor, kao i, tu i tamo, malo slobodnog vremena koje ći provesti u dokolici.
Pomozi mi da se izborim za najviša, opravdana priznanja za zasluge, za težnje koje u sebi nosim i za prilike što ih stvaram;a opet, učini da da ne zaboravim da predusretljivo i prijateljski pružim ruku svima onima kojima su potrebni ohrabrenje i pomoć.
Daj mi snagu da se suočim sa svime što će naići, kako bih bio odvažan u opasnosti, postojan u nedaćama, umeren u gnevu i uvek pripravan za svaki obrt sreće.
Omogući mi da se osmehujem umesto da se mrgodim, da sejem ljubazne umesto grubih i gorkih reči.
Učini da budem samilostan prema čemeru drugih, da shvatim da postoje skriveni jadi u svačijem životu, ma koliko mogao izgledati da je ispunjen vedrinom.
Učini da uvek ostanem dostojanstven u svakom svom životnom preduzeću-da ne budem, neosnovano, pun sebe, ali, isto tako, da ne podležem ni još ozbiljnijoj grešci, samopotcenjivanju.
U čemeru, neka mi mi dušu čini vedrom saznanje da bez senki ne bi bilo ni sunčeve svetlosti.
U neuspehu, učini da sačuvam veru.
U uspehu, učini da ostanem smeran.
Učini da postojano odrađujem svoj deo posla, pa i preko toga, što većma mogu;i kada svoj posao privedem kraju, zaustavi me i isplati onoliko koliko misliš da zaslužujem. I omogući, na kraju, da sa ljubavlju u srcu izreknem... jedno zahvalno: Amin

Og Mandino

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime23/3/2012, 2:03 pm

Ali ljudsko srce je cudnovato: Gde su njegove obale,a gde njegovo dno? I ljubav, mada nam je bliska kao zivot, ne mozemo nikad potpuno poznati. Njena je radost i bol bez granica, beskrajne su njene zelje i njeno bogatstvo. Nekad je prosta kao pesma, nekad neuhvatljiva kao san. Najcistija je ona koja se nije ispovedila, koja sija kao dragi kamen u ognju skrivena srca. No ljubav, ako se ne bi ispovedila, bila bi osudjena da ostane nepoznata onome kome je upucena. I ne moze da se ne ispovedi, jer svetlost koja ispunjava nebo trazi svoju granicu u kapljici rose. A kad se ispovedi, ona je i sastanak i rastanak, i radost i bol. Ali je uvek punoca zivota.

Jens Kristian Grendal – „Tišina u oktobru“

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime24/3/2012, 12:00 pm

Zaista! Ja idem kroz dolinu senki.

…i gle izmedju tih tamnih draperija gde se zvuci pesme izgubiše izadje
jedna mračna i neodredjena senka, senka kakvu bi mesec, kada je nisko na
nebu, napravio od čoveka. Ali to je bila senka ni od čoveka ni od boga,
niti ma od koje poznate stvari. I drščući i za malo medju draperijama
sobe, ona se najzad zaustavi, u punom izgledu, na površini vrata od
bakra. Ali senka je bila bez oblika, neodredjena, i bila je senka niti
čoveka niti boga, ni boga grčkog, ni boga hadejskog, niti ma kog boga
egipatskog. I senka je stajala mirno na tučanim vratima, ispod luka i
svoda, i nije se kretala, niti je rekla ijednu reč, nego je tu zaista i
ostala. I vrata na kojima je senka stajala bila su, ako se dobro secam,
čelo nogu mladoga Zoilusa u pokrovu. Ali mi, nas sedmorica u društvu,
kada smo videli senku, kako je izashla izmedju draperija, nismo smeli da
je pravo posmatramo, nego smo oborili oči, i gledali smo stalno u
dubine abonosovog ogledala. I najzad ja, Ojnos, rekavshi tiho nekoliko
rechi, zapitah senku za njeno prebivalishte i za njeno ime. I senka
odgovori:”Ja sam Senka, i moje je prebivalište blizu katakombi
Ptolomejskih, a kod onih mračnih dolina Jelisijuma koje se graniče sa
gadnim kanalom Haronovim.” I onda mi, sedmorica skočismo sa nashih
sedišta u užasu, i stajasmo drshčući i tresući se, i prenerazeni, jer
zvuci u glasu senke ne behu zvuci ma koga jednog bica, nego mnozine
bica, i menjajuci se u svojim naglascima od slova do slova, padali su
tužno na naše uši, u dobro poznatim i dobro zapamćenim naglascima mnogih
hiljada naših umrlih prijatelja.

Edgar Alan Poe

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime27/3/2012, 6:48 pm

"Kibernetika i društvo"

Mnogi među nama nisu u stanju da shvate da proteklih četiri stotine
godina predstavljaju izuzetan period u istoriji sveta. Brzina kojom su
se tokom tih godina odigravale promene nema primera u ranijoj istoriji, a
nema ga ni sama priroda nastalih promena. To je delimično posledica
povećanog obima komunikacija, ali isto tako i povećanog obima
gospodarenja prirodom, što se, na ograničenoj planeti kao što je Zemlja,
može u krajnjoj liniji pretvoriti u povećani obim robovanja prirodi.
Jer, što više crpimo iz sveta, to manje ostavljamo, i najzad ćemo morati
da plaćamo dugove u vreme koje može biti veoma nepogodno po naš
sopstveni opstanak. Mi smo robovi sopstvnog tehničkog napretka......
...Progres nameće ne samo nove mogućnosti za budućnost već i nova
ograničenja. Izgleda da se sam progres kao i naša borba protiv povećanja
entropije, mora suštinski završiti na nizbrdici koju pokušavamo da
izbegnemo. Ipak, ovo pesimističko osećanje zavisi samo od našeg
slepila...

Norbert Viner

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime27/3/2012, 6:48 pm

Nije tada ni bio svestan koliko je bilo istine bilo u onome sto joj je
rekao, kada se treci put video sa njom, a ona mu je ponavljala: "Ali
zasto me ne pustate da cesce dodjem?" a on, smejuci se, odgovorio
udvaracki: "Iz straha da ne patim". I sada se jos, avaj, desavalo katkad
da mu ona pise iz kakvog restorana ili hotela, na hartiji sa stampanim
zaglavljem; ali ta pisma kao da su bila od plamena, pekla su ga. "Ovo je
pisano u hotelu Vujmon? Zasto li je tamo otisla? I sa kim? Sta se tamo
odigralo?". Setio se kako su gasili plinske svetiljke na Italijanskom
bulevaru kad ju je ono sreo izgubivsi vec svaku nadu, medju senkama sto
su se sunjale, u onome mraku sto mu se cinio gotovo natprirodan, a ta je
noc - ta noc kad nije morao cak ni da se pita nece li joj biti krivo
sto je on trazi, niti kad je nadje, toliko je bio siguran da nema za nju
vece radosti nego da se sretne sa njim i zajedno sa njim vrati kuci -
ta je noc odista pripadala jednome tajanstvenom svetu u koji se nikad
vise ne mozemo vratiti kad mu se vrata jednom sklope. I Svan ugleda,
nepomicnog, suocenog sa tako ponovo prozivljenom srecom, nesrecnika, na
koga se sazali, jer nije ga odmah prepoznao, tako da je morao da obori
oci da svet ne bi video da su mu oci pune suza. To bese on sam.

Marsel Prust - "U Svanovom kraju"

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime28/3/2012, 9:00 am

Prva bezimena
R. Tagore

Gazeci travu na stazi zacuh”:Poznaješ li me? ”
Osvrnuh se, pogledah i rekoh:” Ne mogu vezati ni jedno ime za tvoje lice.”
Ona odgovori: ” Ja sam prva velika ljubav tvoje mladosti.”
Njene oci su blistale kao rosno jutro.
Za-utah trenutak, a zatim zapitah: ” jesi li iscrpla sav teret suza?”
Osmjehnu se i ne odgovori.
Razumjeh da je njen plac imao vremena
da nauci govor osmjeha.
Nekada prošapta ona: “Govorio si da ceš uvijek voljeti svoju tugu.”
Zbunjen rekoh:” Istina je, ali prošle su godine, i došao je zaborav.”
Uzimajuci njenu ruku u svoju, dodadoh:”I ti si se promijenila, nekadašnji bol postao je vedrina.”
To je samo dijete gospodaru.
Ono trci oko tvog dvora, zaboravlja se, pokušava da i od tebe napravi igracku.
Ne pazi na neureðenu kosu ni na nemarnu odjecu koju vuce po prašini.
Zaspi i ne odgovori ti kad joj govoriš –
cvijet koji joj daješ ujutru, iz njenih ruku pada u prašinu.
Kad se podigne oluja i kad se nebo smraci,
ona više ne spava, ostavljajuci lutke rasturene po tlu, ona se priljubljuje
tebi, iz straha.
Boji se da ti dobro ne služi.
Ali ti posmatraš njenu igru smiješeci se.
Ti je poznaješ.
Dijete koje sjedi u prašini tvoja je žena;
njene igre ce se smiriti,
postace ozbiljnije,
pretvorice se u ljubav…

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime28/3/2012, 2:23 pm

Mi zajedno živimo, zajedno radimo, i reagiramo jedni na druge; ali smo uvijek i u svim okruženjima sami. Mučenici ulaze u arenu držeći se za ruke; razapinju ih same. Samom svojom prirodom svaki utjelovljeni duh osuđen je da pati i uživa sam. Osjeti, osjećaji, uvidi, sklonosti - svi su oni osobni i, osim simbolima i iz druge ruke, neprenosivi. Možemo sakupljati informacije o doživljajima, ali nikad same doživljaje. Od obitelji do naroda, svaka grupa ljudi je društvo izoliranih univerzuma. Većina izdvojenih univerzuma dovoljno su nalik jedni drugima da dopuste razumijevanje na osnovu zaključivanja ili čak uzajamnu empatiju ili «suosjećanje». Tako, sjećajući se svojih vlastitih žalosti i poniženja, možemo suosjećati s drugima u jednakim okolnostima, možemo sebe staviti na njihova mjesta. Ali u nekim slučajevima komunikacija među univerzumima je nepotpuna ili čak nepostojeća. Um je svoje vlastito mjesto.

Aldous Huxley –“Vrata percepcije”

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime28/3/2012, 2:23 pm

Strast"

"Mislim sada da sloboda nije biti ni mocan ni bogat, ni omiljen ni bez obaveza, vec biti u stanju da voliš. Voleti drugoga toliko da makar i za tren zaboraviš na sebe, to znaci biti slobodan. Mistici i crkvenjaci govore o odbacivanju ovog tela i njegovih žudnji, o odbijanju da robuješ puti. Ne kažu da se kroz put (telesno) oslobadjamo. Da ce nas žudnja za drugim uzdici iz nas samih potpunije no išta božansko.
Mlak smo mi svet i naša ceznja za slobodom, ceznja je za ljubavlju. Da imamo hrabrosti da volimo, ne bismo toliko cenili sve te ratne cinove.
Ljubav je, kažu ropstvo, a strast je demon i mnogi su se zbog ljubavi izgubili. Znam da je ovo istina, ali znam da i bez ljubavi samo pipamo kroz tunele svojih života i nikad sunca ne vidimo."

Janet Vinterson

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime29/3/2012, 9:15 am

"Ja sam Oz, Veliki i Strašni", progovori čudovište glasom koji je bio nalik na riku. "Ko si ti i zašto si želeo da me vidiš?"

"Ja sam drvoseča i načinjen sam od lima. Zato nemam srce i ne mogu da volim. Molim vas, dajte mi srce kako se ne bih razlikovao od ostalih ljudi."

"Što se toga tiče", odgovori Oz, "mislim da grešiš što želiš srce. Ono većinu ljudi čini nesrećnim. Ni ne slutiš koliko si srećan što ga nemaš!"

("CAROBNJAK IZ OZA")

Odabrani književni textovi - Page 7 425372_243679595721567_116019521820909_539383_1837065079_n

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime30/3/2012, 8:03 pm

"Šta svaka žena triba znat o onim stvarima"

Kad ga već nekako nađete, namamite, omamite i uvatite u mriže tek onda
dolaze prave muke. Kako ga privezat da se ne iskoprca, ne sklizne i ne
pobigne iz te mriže? Oni znaju bit vrlo ljigavi, ka ribe, lignje, samo
se nekako izmigolje, puste crnilo i dok se ti osvjestiš više ih nema.

Osim šta smo već zaključili da su ka bebe kojima cili život triba minjat
pelene, brisat nos, češkat ih i mazit ka male majmunčiće, pivat
pismice, prat, peglat i glancat, turpijat in pete, strić nokte na
nogama, šišat ih i sapunat leđa, kuvat spizu kakvu je kuvala njihova
mater, mučat za vrime dnevnika i dok čita novine. To je samo mali djelić
onoga šta žene rade da ih privežu. Tu je još masu pojedinosti i
kombinacija koje triba uzet u obzir i o njima povest računa.

Muškarci o jednom tipu žena maštaju, a sa sasvim suprotnim tipovima se
žene. Ono, maštaju o plavim, putenim, dugonogim, kosookim princezama
koje ništa ne rade: ne peru, ne oru, ne kopaju, ne fregaju, samo lipo
side, pjevuše, lakiraju noktiće, uzdišu onako mirisne i naravno čekaju
njih, svoje prinčeve da ih oslobode, zagrle i odvedu u neki bajkoviti
svit, ka staje Zlatokosa u zamku čekala i dočekala svog princa. O tima
oni maštaju, za njima čeznu, a da im jedna takva dođe dva dana u kuću i
zasidne, da recimo, umisto da kuva, po čili dan lakira nokte i uzdiše,
treći dan bi dobila nogu u guzicu i odletila nazad u svoju bajku.

Zato se naši muški žene sa sasvim suprotnim tipovima žena za koje
računaju da mogu dobro fizički i psihički potegnit i da, nakon što po
čili dan skaču tamo-amo za mužem i dicom, uveče ne padnu mrtve od umora
nego sačuvaju još snage za skakutanje i šaputanje u bračnom gnjezdašcu.
Takve žene su za kuću, jer će svaki muški radije žrtvovat svoj ideal
žene nego vlastiti komod.

On to razmišlja vrlo praktično i naravski podešava da mu život bude šta
lakši, udobniji i ugodniji. Bolje je imat ženu malo kraćih nogu i jačih
ruku, da nije neki manekenski tip pa da može radit, služit ga i dvorit,
nego neku mirisnu dugonogu lipoticu koju on mora služit. To naš muški
Dalmoš neće nikad napravit. Takve mirisne lipotice oni čuvaju za van
kuće.

A nije ni čudo da kućne žene izgledaju nikako. Bidne moraju po čili dan
trčat po kući, prat zahode, brisat dičiju guzicu i rigotinu, kuvat
raznorazne šalše, kaše i sarme. I kako pored svega toga mogu još i lipo
mirisat i izgledat? Ko će pored kupusa i kapule mirisat na Šanel? Lako
je bilo Merlin Monro spavat sa tri kaplje Šanela 5 na kušinu kad ona ni
kupusa ni sarme nije vidila. I to je nemoguće tražit od jedne normalne
kućevne žene i domaćice, no to je ujedno i ono šta muške odbija od kuće.
Pa od jedne takve bidne zaposlene i manje mirisne žene nerjetko pobignu
u zagrljaj mirisne lipotice koja ih van kuće samo voli i čeka.

I sad šta učinit. Ništa, triba iz toga izvest zaključak da se žena nikad
ne srni opustit. Nikad! Nije uzaludna ona: Da se od žene Dalmoša
očekuje da u društvu bude pametna ka Ajnštajn, lipa ka Sofija Loren, u
kužini vrhunska kuvarica, a u postelji kurva. Ozbiljno, i u hodniku,
dnevnoj sobi, a naročito kužini i na balkonu žena mora bit sređena
cakum-pakum. Izgledat ala kombinacija Sofije Loren i Ketrin Denev.
Namazana, dotjerana, s frizurom, mora kuvat i servirat sa stilom,
smješ-kom i šarmom bez ijednog znaka ljutnje i nezadovoljstva. Ka u
najelitnijem restoranu. Ka japanska gejša.

Žene obično imaju običaj kad su po kući da obuku ono šta one nazivaju:
nešto komodno. To su uglavnom neke indijske široke veste na koje se
našim muškima diže kosa na glavi, barem mom bivšem, onda forkete i
vikleri na glavi i još kojekakvi kućni znakovi.

Kad je mene moj upozna spadala san i ja u oni vanjski tip žena, lipa
mirisna, i takvu me zavolija. Kad me utira u kuću i kad su zavladala ova
druga pravila, ja ih budala prihvatila, jer san mislila da će mi
učvrstit ljubav i brak. Dovatila se metle, a sebe zapustila. I tako
tirala, rintačila sve dok mi jednog dana dragi, dok san ribala pod i
tapete, nije reka: A, jebate Gabrijela, šta si se zapustila, pa našta to
sličiš, pa nišan ja tija ženu sluškinju. To mi je reka i malo - pomalo
iskliza iz kuće, a posli i iz mog života. Ka ona lignja iz mriže. Zato,
drage moje, nemojte se zapustit, nikako.

A. Čulina

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime31/3/2012, 9:11 am

Junak je uvijek imao sve osobine normalnog čovjeka. Narod je stvorio
junake tako što je njima pripisao sve svoje vrline, ali i neke bitne
slabosti. Junaci su predstavljali društveni model, idealni tip, arhetip.
Oni su istovremeno imali sva ograničenja koja običnog čovjeka stišću
čvrsto na zemlju, ali i odvažnost srca koja ih je uzdizala u nebeske
dimenzije božanstava. Oni su bili povenica neba i zemlje, pupak svijeta
kroz koji energije vječnosti prodiru u vrijeme. Njihove ljudske
karakteristike bile su pouka svim članovima društva da se i oni mogu i
moraju približiti arhetipu, kako bi se kroz to nastojanje približili
bogovima i nadišli vrijeme. Misterij junaka leži u tome da on putem
shvaća jedinstvo u višestrukosti. Junak i njegov krajnji bog, tražitelj i
pronađeni, u biti su jedno te isto. Prolaskom kroz etape svog mitskog
putovanja, junak proživljava transformaciju i u sebi pronalazi tu
dvojnost, te ju miri i objavljuje svom narodu.

Davor Rostuhar – “Džungla”

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime1/4/2012, 2:54 pm

U odnosu na neiscrpne tajne zivota razumevanje je samo nesto malo, tako
sicusno. U odvojenu stvarnost nije moguce stupiti, ni kretati se njom
iskljucivo po nacelima logicnosti i zahtevima razuma. Pri takvom
rasudjivanju zahtev za onim sto nazivamo zdravorazumskim pokazuje se
neelastican i neefikasan. Sustina tajne izmice. Takvom nacinu misljenja
ona uvek izmice!

Kad god zavrsimo razgovor sa sobom, svet je uvek onakav kakav i treba da
bude. Mi ga obnavljamo, udahnjujemo mu zivot, odrzavamo ga svojim
unutarnjim razgovorima. I ne samo to, nego i put biramo razgovarajuci sa
sobom. Tako uvek iznova biramo jedno te isto sve dok ne umremo, zato
sto i u sebi vodimo jedan te isti razgovor do sudnjeg dana.

Pre svega moras da koristis usi da bi ocima olaksao. Otkako smo se
rodili sluzili smo se ocima da njima prosudjujemo svet. Govorimo
drugima, a i sebi uglavnom o onome sto vidimo. Ratnik je toga svestan i
zato slusa, on osluskuje sumove i zvuke sveta. Tako nalazi put do svoje
sudbine, do svoje srece.

Karlos Kastaneda - "Odvojena stvarnost"

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime1/4/2012, 6:22 pm

SMIJEH, BRIGA I PLAČ
Nas trojica smo iz jedne duše krenuli u svijet, još odmah po mome rođenju. Čim sam se prvi put u krilu majčinom nasmiješio, iz toga osmijeha ponikao sam ja i pošao svojim putem u svijet; čim sam se prvi put u krilu majčinom zabrinuo, namrgodio i uozbiljio, iz te zbilje ponikao sam opet ja i pošao svojim putem u svijet; i čim sam se prvi put u krilu majčinom zaplakao, iz toga plača ponikao sam opet ja i pošao svojim putem u svijet.

Putevi su nam bili različiti.

Ono ja što je poniklo iz moga prvoga plača prošlo je kroz život zalivajući se suzama. Ono je u svijetu vidjelo samo zlo i nevolju; sve mu je bilo mračno, sve turobno, sve sumorno. Nebo vječito zastrto oblacima, zemlja vječito orošena suzama. Ono je saosjećalo svačiji jad, boljela ga je svačija nevolja, tištala ga je svačija bijeda. Ono je plakalo sa tuđih nedaća i busalo se nad tuđim grobovima.

Ono ja što je niklo iz trenutka moje zbilje pošlo je u život pod teškim teretom i posrtalo je pod brigom. Ono se brinulo o suncu da li pravilno hodi: njega je mučilo što se zemlja drugačije ne okreće, što su rijeke krive, što su mora duboka i što su gore visoke. Sa dubokim brazdama ispisanim na čelu, ono se zadržavalo pred svakom pojavom i ulagalo sve svoje napore da je riješi; ono se zarivalo u svaki problem, zastajalo pred svakom teškoćom, i tako hodilo kroz život pregibajući se pod teretom briga.

Ono ja što je niklo iz prvoga moga osmijeha prošlo je kroz život sa osmijehom na usnama, gledajući sve oko sebe veselim pogledom i vedre duše. Ono se smijalo slabostima kao i vrlinama, jer su ljudske vrline često veće slabosti od njihovih mana. Ono se smijalo uzvišenome kao i uniženome, jer uzvišeni je često manje duše od onoga koga on sa visine pogleda. Ono se smijalo ludosti kao i mudrosti, jer mudrost je ljudska često puta zbir ljudskih ludosti. Ono se smijalo nepravdi kao i pravdi, jer pravda je često puta teža ljudima od nepravde. Ono se smijalo istini kao i zabludi, jer istina je često puta nepostojanija od zablude. Ono se smijalo ljubavi kao i mržnji, jer ljubav je često puta sebičnija od mržnje. Ono se smijalo tuzi kao i radosti, jer tuga često puta umije biti i lažna, dok radost rijetko kad. Ono se smijalo sreći kao i nesreći, jer sreća je gotovo uvijek varljiva, a nevolja ne.
Ono se smijalo slobodi kao i tiraniji, jer sloboda je često fraza, a tiranija uvijek istina. Ono se smijalo znanju kao i neznanju, jer znanje ima granica, dok neznanje ih nema. Ono se smijalo svemu, smijalo se svačemu, smijalo se, smijalo, smijalo . . .

A kad je prošlo šest punih decenija — vele to je prosječan čovječji vijek — sastala su se tri putnika, sabrala su se u istu dušu iz koje su krenula u svijet i svela su račune o onome što su vidjela u svijetu na svome dugome putu.

Uze riječ prvi, onaj što je brinuo brigu cijeloga svijeta:

— Izmorio sam mozak i izlomio dušu, brinući ljudske brige!

— A jesi li ih bar zbrinuo te olakšao čovječanstvu?

— Ne, jer briga je nerazdvojna od čovjeka. U brizi je uslov za napredak čovječanstva. Uvidjeo sam da je grijeh prema čovječanstvu oduzeti čovjeku brigu.

— A jesi li bar poznao život kroz koji si prošao?

- Ne, jer od briga nisam mogao dići glavu.

Uze riječ zatim onaj što je plakao:

— Iscijedio sam zjenice plačući, istočio sam dušu jadujući nad ljudskim bolovima!

— A jesi li bar iskupio ljudske bolove?

— Ne, bolovi su i dalje ostali među ljudima, jer, vele, život je bol i bez bola nema života.

— A jesi li bar poznao i vidio život taj?

— Ne, jer nisam kroz suze mogao ništa poznati i ništa vidjeti.

Uze riječ i onaj treći, što se smijao:

— Razglavio sam vilice smijući se, jer toliko je smiješnoga među ljudima i u životu ljudi. Sve što sam više upoznavao život, što sam bliže upoznavao ljude, sve sam se slađe smijao. I sada još, kada sam stigao na odmorište, te se osvrnem za sobom, ne mogu da ne prsnem od smijeha!

Tome trećem, koji je smijući se kroz život i u životu prošao svoju stazu, povjeravam da ispiše ove listove moje jubilarne knjige, jer on je jedini vidio život.

Branislav Nusic
(Autobiografija)

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime6/4/2012, 9:53 pm

Put ljudskog života bio bi jako napučen kad bi bio jedan jedini. Stoga,
nije ni čudno što ne samo da postoje mnogi putevi, već i svatko od nas
putuje svojim u skladu s „tajmingom“ svoje duše. Ne postoje dva potpuno
jednaka puta. Nadalje, ako se okrenete oko sebe u spiritualnom pejsažu,
mogli biste otkriti da je poprilično prazan. Mnogo puta nas stresori sa
kojima se susrećemo natjeraju da se osjećamo izolirano, usamljeno,
zaboravljeno i izgubljeno. Dobra je vijest ta da koliko god da se
usamljenima osjećali, jednostavno se nemoguće izgubiti na duhovnom putu.
I nikad nismo sami. Problem je u tome što nas imobiliziraju naši
strahovi.

Brian Luke Seaward – “Quiet mind”

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime10/4/2012, 11:19 am

Žena mora svoje prijatelje i ljubavnike da bira jako mudro...jer i oni mogu postati slični onoj zloj maćehi i njenim pokvarenim ćerkama. Našim ljubavnicima često dajemo moć velikog maga - velikog čarobnjaka. To je lako učiniti, jer ako se uistinu zbližimo, onda to postaje, ili nam se barem čini, nalik na otključavanje čarobnog staklenog kovčega. Ljubavnik može ugroziti i/ili uništiti čak i najtrajnije veze s našim sopstvenim ciklusima i idejama. Razornog ljubavnika valja izbegavati. Bolji je ljubavnik onaj koji je fino sazdan od snažnih psihičkih mišića, i nežnog mesa. Divljoj ženi pomaže i kad je ljubavnik takođe pomalo vidovit, osoba kojoj pogled "prodire" u njeno srce.

Clarissa Pinkola Estes - "Žene koje trče s vukovima"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime15/4/2012, 9:48 pm

..Jedino kada u toku rasprave rekoh da je po mom mišljenju jedan od
najlepših propisa Hrišćanstva ''voli bližnjeg svog kao sebe samog'',
primetih kod njega oklevajući kez.
- Ta preporuka, na prvi pogled, izgleda besprekorna, još i pre nego što
ju je Isus preuzeo, beše zapisana sličnim rečima u 19. glavi, 3 knjige
Mojsijeve, 18 verset. Pa ipak, ona u meni izaziva negodovanje.
- Šta joj zameraš? - upitah.
- Videvši šta ljudi čine od svog života, šta čine od svoje pameti,
nemam nikakve volje da me vole kao sami sebe... Ako tražiš najlepšu
izreku koja je ikada izašla iz usta, to nije ta. To je jedna druga
izreka, ali ju je takođe izrekao Isus. Nije je preuzeo iz Svetog Pisma,
samo je poslušao svoje srce. - čekao sam da nastavi. On na trenutak
zaustavi svoju mazgu da bi navodu dao svečan ton
- Neka onaj ko nikada nije zgrešio baci na nju prvi kamen.

Amin Maluf - ''Baltazarovo putešestvije''

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime17/4/2012, 7:16 pm

Superklasa sada vodi ljubav s djevojkom koja je uspjela upasti na zabavu
i bila je spremna na sve. Skida šminku, promatra bore, razmišlja kako
je vrijeme za novu plastičnu operaciju. Traži u vijestima na internetu
što je objavljeno o izjavi koju je dala taj dan. Guta nužnu tabletu za
spavanje i pije čaj koji jamči mršavljenje bez napora. Ispunjava
narudžbu za doručak koji ujutro želi u sobi i vješa je o kvaku na
vratima, pored natpisa Ne smetati. Superklasa zatvara oči i razmišlja:
Nadam se da ću brzo zaspati, sutra imam sastanak prije deset sati. Otac
nema vremena za odmor jer radi prekovremeno da bi sinu mogao kupiti novi
model tenisica, bez kojeg će ga u školi smatrati otpadnikom. Žena plače
u sebi jer sve njezine prijateljice nose odjeću poznatih marki kakvu
ona sebi ne može priuštiti. Umjesto da uče o pravim vrijednostima vjere i
nade, mladi sanjaju o tome kako će postati poznati. Djevojke iz
provincije gube svoj identitet, razmišljaju o odlasku u velegrad i
spremne su pristati na sve što bi im moglo donijeti željeni komad
nakita. Svijet koji bi se trebao kretati u smjeru pravde počinje se
vrtjeti oko materijalnih stvari koje za šest mjeseci više ničemu ne
služe pa ih treba obnoviti, jer jedino se tako može održati cirkus koji
na vrh svijeta postavlja ova prezira vrijedna stvorenja sto se sada
okupljaju u Cannesu.

P. Koeljo - "Pobjednik ostaje sam"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime18/4/2012, 9:32 pm

Nema ljudi koji ne poznaju ljubav .. postoje samo oni koji ne mogu
osetiti moć ljubavi. Budući da je nevidljiva i stalno prisutna, ljubav
je više od emocije ili osećanja.. više je od uživanja, pa čak i od
ekstaze.Čarobnjaci smatraju da je ona vazduh koji udišemo, da kruži
svakom našom celijom. Iz svog univerzalnog izvora, ljubav prožima sve.
Ona je konačna moć, jer bez prisile privlači sve i svakog. Čak i u
prisutvu patnje, ljubav nastavlja svoj posao daleko od pogleda ega i
uma. U poredjenju s ljubavlju sve su druge sile slabašne…

Deepak Chopra - "Put čarobnjaka"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime22/4/2012, 10:22 am

Ja sada ništa ne odobravam niti se bilo čemu protivim. Apsurdno je
zauzimati takav stav prema životu. Nismo došli na svet zato da
paradiramo moralnim predrasudama. Uopšte ne registrujem šta običan svet
priča, a nikada se ne mešam u ono što drugi ljudi rade...

Životom ne vlada volja ili namera. Život je pitanje nerava, vlakana i
sporogorećih ćelija u kojima se misao krije a strast doživljava snove.
Možda zamišljaš da si bezbedan i smatraš sebe jakim. Međutim,
neočekivana nijansa boje u sobi ili na jutarnjem nebu, neki naročiti
miris koji si nekada voleo i koji budi divna sećanja, stih iz
zaboravljene pesme na koji si nekad naišao, akord iz muzičkog dela koje
si prestao da sviraš – kažem ti, Dorijane, od takvih stvari zavisi naš
život.

Nesklad je prisiljavati nekoga da bude u harmoniji s drugima... Mislim
da je prava tragedija siromašnih što ne mogu sebi da priušte ništa drugo
osim samoodricanja. Lepi grehovi, kao i lepe stvari, povlastica su
bogatih... Verujte mi da nijedan civilizovan čovek nije nikada zažalio
zbog uživanja, niti bilo koji necivilizovan čovek zna šta je uživanje...

Oskar Vajld

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime28/4/2012, 10:54 am

Kad ponovo razmislim, sada, u srcu mi eksplodiraju beskrajne, silovite
emocije, kojima ne mogu da odredim značenje, zato što najdublja
osjećanja imaju pravo da postoje samo u njima samima i nigdje drugo. Još
manje postoje u logici i, ponajmanje, u stvarnim dogadjajima. Volio sam
te kao što mi se nikada ranije nije desilo i kako mi se nikada više
neće desiti.

Volio sam te u vremenskom razmaku koji se ne može odrediti u stvarnosti,
možda zato što ni danas ne razumijem da li smo se voljeli koji mesec
ili koju godinu, koji tren ili koju vječnost. Možda si oduvijek bila u
meni, kao dio mojih najskrivenijih snova i potreba, kao cilj mojih
vječitih čežnji, kao sjećanje na staru maštu mog djetinjstva razočaranog
djeteta, koje nije uspijevalo da pronadje drugara sa kojim bi
podijelilo igračke, zajedno ukralo marmeladu od jagoda iz ostave.

Volio sam te ne samo zbog uzvitlanog bogatstva koje si unijela u moj
život, ili zbog onog uzbudjujućeg kupanja u duhovnoj čistoti kao kad sam
sa tobom podijelio tvoj unutrašnji život, nego i zbog toga što si mi
otkrila onaj dio mene koji sam oduvijek htio da upoznam, a za koji sam
znao da je zapetljan u mreži moje stidljivosti. Neizbežno te voli svako
ko te poznaje iznutra. Možda je zbog toga nemoguće izbrojati dane kada
smo bili zajedno (da li je moguće da osjećanja imaju veličinu brojeva na
kalendaru?) i ako mislim na tebe dok pišem, ne znam da li sam te
posljednji put vidio prošle godine, prošlog mjeseca, ovog jutra ili
možda prije samo nekoliko trenutaka.

Nešto od tebe je ostalo unutra, nešto što je neosjetljivo na tok
vremena, životne dogadjaje koji se utrkuju u nepotrebnoj žurbi. Nešto
što čini tajnim blago unutrašnje ljepote za kojom posežem kada imam
potrebu za svijetlom, u danima kada nebo ostaje daleko i kada mi oblaci
svakodnevice prekrivaju boje. Po neki put, uveče, sa prozora moje sobe
podižem oči ka nebu, instinktivno tražeći nebo iz naših dana i sanjam da
je opet tu. Želio bih da u tvom životu ima makar dio ljepote koju
umiješ da daš onome ko je pored tebe...

Alberto Moravia - "Tajna"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime30/4/2012, 5:47 pm

S bolom u srcu gledala sam ga kako odlazi. Tužan si kad vidiš da se
završava najuzbudljivija večer u tvom životu, ali i zahvalan što si to
doživio. U tom kratkom susretu s njim, ja sam se od izgubljene
djevojčice suočene sa životom u kojem je ne očekuje ništa osim praznine,
promijenila u djevojku čiji život ima svrhu. Možda se čini čudnim da
jedan slučajan susret može dovesti do takve promjene. Ali ponekad je
život takav, zar ne? A ja stvarno mislim, da si bio tamo sa mnom i vidio
ono što sam ja vidjela, osjetio ono što sam ja osjetila, isto bi se
dogodilo i s tobom.

Arthur Golden - "Sjećanja jedne gejše"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime6/5/2012, 12:10 pm

Ako je istina, da je ljubav jedini zdravi i zadovoljavajući odgovor na
problem ljudskog postojanja, tada svako društvo, koje do određene mjere
isključu je razvitak ljubavi, mora u dužem vremenskom periodu propasti
zbog svoga proturječja s temeljnim potrebama ljudske prirode. Govoriti o
ljubavi ne znači »-pričati-« samo zato da bi se govorilo o najvišoj i
realnoj potrebi svakog ljudskog bića. Ako je ta potreba prikrivena, ne
znači da ona ne postoji. Vjerovati u mogućnost ljubavi kao u socijalni, a
ne samo individualno — izuzetni fenomen, racionalna je vjera što se
zasniva na spoznaji same prirode čovjeka.

Erich Fromm - "Umijece ljubavi"

Nazad na vrh Ići dole
Tea

Tea

Ženski
Broj poruka : 3261
Datum upisa : 20.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime11/5/2012, 4:06 pm

"Da imam foto aparat", rekao sam, "slikao bih te svakoga dana. Tako bih zapamtio kako si izgledala svakoga dana svoga zivota."
"Izgledam isto."
"Ne, ne izgledaš. Sve vreme se menjaš. Svakog dana pomalo. Da mogu, sacuvao bih sve to."
"Ako si toliko pametan, kako sam se danas promenila?"
"Postala si malo srecnija i takode, malo tuznija."
"Kako znaš?"
"Razmisli malo. Nije to tako kod svakoga, znaš. Neki ljudi, kao na
primer tvoja sestra, postaju samo srecniji i srecniji svakoga dana. A
neki ljudi, kao Bejla Aš, postaju samo tuzniji i tuzniji. A neki ljudi,
kao ti, postaju oboje."
"A šta je sa tobom? Da li si ti najsrecniji i najtuzniji sada nego što si ikada bio?"
"Naravno da jesam."
"Zašto?"
"Jer me ništa ne cini srecnijim i ništa me ne cini tuznijim više nego ti."

Istorija ljubavi -Nikol Kraus

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime13/5/2012, 3:01 pm

To sto ljudi cine, to su stitovi pred silama koje nas okurzuju, to sto
kao ljudi cinimo pruza nam utehu i osecanje sigurnosti, to sto ljudi
cine odista je vazno,ali samo kao stit. Mi nikada ne saznamo da je to
sto kao ljudi cinimo samo stit pa dopustamo da to ovlada nasim zivotom i
da ga cak i ugrozi. u stvari, mogao bih da kazem za celo covecanstvo to
da je ono sto ljudi cine vece i vaznije i od samog sveta. Svet je
nerazumljiv. Mi ga niakda necemo shvatiti, nikada necemo otkriti njegove
tajne. Zato moramo s njim postuupati onako kakav on i jeste - kao sa
velikom tajnom. Ali obican covek to ne cini. Za njega svet nikada nije
tajna, i kad taj obicni covek ostari, veruje da nema zasta vise da zivi.
ali starac nije odgonetnuo, iscrpeo svet. iscrpeo je samo ono sto ljudi
cine. medjutim, on u svojoj glupoj pometenosti veruje da za njega vise
nema tajni u svetu.

Ratnik je svestan te zbrke i on nauci da prema svemu postuupa kako
treba. Ono sto ljudi cine ne moze nikada biti vaznije od samog sveta. I
zato ratnik prema svetu postupa kao prema beskrajnoj tajni, a prema
onome sto ljudi cine kao prema beskrajnoj ludosti.

Volja je nesto sasvim izuzetno. To se zbiva tajanstveno. Ne moze se
nikako objasniti kako se covek njom sluzi, osim sto se moze reci da se
pomocu nje postizu zapanjujuci rezultati. Mozda je prvo od svega sto
covek treba da cini to da postane svestan da moze razvijati svoju
volju...

Volja je nesto veoma jasno i snazno sto upravlja nasim postupcima. Volja
je nesto cime se covek sluzi, na primer, da dobije bitku koju bi po
svim normalnim procenama morao da izgubi.

Karlos Kataneda - "Odvojena stvarnost"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime2/6/2012, 2:51 pm

Već duže vreme neki čovek u meni odbrojava moje korake. Jedan, dva, tri, četiri... I tako po čitave dane.

Pustim ga da to čini, hoću da kažem, ne mogu zaustaviti kada nešto
naumi. On unapred zna što ću ga pitati, a ja se uvek iznenadim njegovim
odgovorom.

Sve u svemu, navikao sam se već na njega. Poslednjih godina neprestano
je sa mnom. Ponekad mi se učini da je živeo u meni od najranijeg
detinjstva, tj. od kada se pamtim. Kako bi inače znao neke najintimnije
stvari koje nikome nisam poverio? Često zaželim da izađe iz mene, da
sednemo za sto i ljudski popričamo o svemu.
On se tada zavuče u najdublji deo mene, postaje malen i gotovo nevidljiv i odnekud iz daleka odgovara.
Neće da govori o sadašnjosti i uopšte, pravi se kao da ne hodamo ulicama
Londona i kao da ne postoji ova nova stvarnost oko nas sa svim svojim
posebnostima.
On bi samo da priča o prošlosti.
Naročito o stvarima koje bih ja što pre da zaboravim.
Kaže (gotovo podsmehujući se): Sve tvoje je u tebi.
Treba ti samo pomoći da pravilno rasporediš uspomene.

Ponekad mi uspeva da se pretvaram kao da me njegova priča naročito
zanima. On tada, sebe ljubiv kakav već jest, raspriča se i postane velik
tako da zauzme potpuni oblik mene. Ja se tada samo umnožim, brzo i
spretno sakrijem iza ugla, a on produži nekom od ulica Londona.
Sednem napokon sam u bar, naručim pivo i ne razmišljam ama baš ni o
čemu. Tih nekoliko dana dok sam sâm družim se samo sa Englezima i
govorim naravno Engleski.
On za to vreme kruži ulicama Londona i prati naše izbeglice da bi pronašao put do mene.
Obično uđe s leve strane, namrgođen i uvređen, gleda na drugu stranu ulice. Neko vreme tako šutimo i samo hodamo.
On zna sve što bih ga ja mogao pitati, a ja ne znam što će mi odgovoriti.

Zatim, nakon nekog vremena, počinje ponovo da mi broji korake.

Jedan, dva, tri, četiri...I tako po čitave dane...

Rade Serbedzija - "On, neko drugi"

Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

meseceva rosa

Ženski
Broj poruka : 7621
Datum upisa : 25.08.2010

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime5/6/2012, 3:59 pm

Sedmo pismo

Zašto ne vladam? Veruj mi da to ne zavisi od mene. Gde je narod koji bi izdržao moju vladavinu? Žale se da narod nema svojih kraljeva. Ali imaju li kraljevi svoje narode? Ovi danas ovde uzajamno zaslužuju jedni druge, ovi narodi i ovi vladari. Kralj je onaj koji od svakoga načini kralja. Današnji vladari od svakoga načine slugu. Biti kralj u naciji slugu, gde su čak i vladari sluge? Zar da se brinem oko toga kome koliko da platim za izdaju? Kako da nekoga pohvalim, jer je pogazio svoju reč? Da nagrađujem bednike? Da budem blagonaklon prema nekome koji je sve pretekao svojom podlošću? Da uzdižem ljude koji su tričaviji nego drugi, iako samo za nijansu? Da se bavim time da se po ceo bogovetni dan kesim kao trgovački pomoćnik? Da se prijateljski rukujem s najprljavijim rukama ove zemlje?
Ako svet zaslužuje od mene zahvalnost, onda ona samo može biti za to što mi je omogućena osamljenost, najveći i najopasniji život. Vi samo znate za njegovo veliko junaštvo To bi i bilo ako bi bilo naroda za moje kraljevstvo. To je ono lakše. A ja znam i za nejunaštvo. To je osama. Niste mi potrebni. Svaka moja veza se završava sa ne.
Osama je teška. Pogledati u novembru napolje u sivo svitanje, izaći na trem - i nikoga nema, nikoga. Na pristranku magla se spušta na smeđe listove. Ovo se osećanje može lečiti samo najjačim protivotrovom. Šta je to? Svest da čovek sam ume da preživi najveće lepote sveta, i to ne u mašti, kao zadovoljštinu, nego kao večito jedan koje je najbliže vaseljeni. Čovek samo u zajednici može živeti srećno, ali samo u osami može biti bog.

Bela Hamvaš

meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime5/6/2012, 4:00 pm

Ponos i suze

Cudni su cetinari. Bog salje kisu, a njihovo se lisce ne ukvasi, Bog salje sunce, a oni se ne raduju. Bog salje vetar, a oni se ne ljuljaju, Bog salje san i smrt drvecu, a oni se zelene.

Ali kad u udjes u sumu, ti osetis da se tle pod tvojim korakom ugiba i noga ti upada u nesto mekano i trulo. To su milijarde iglica koje su, kao suze ponosita covjeka, necujno i nevidljivo pale. I vidis sitne tackice stvrdnute smole koja je, preko noci, u casu crnog mraka, kad ni najblizi sused ne moze da vidi, potekla iz srca koje se u bolu steglo.

Isidora Sekulic

Poslednji izmenio meseceva rosa dana 5/6/2012, 4:03 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa

meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime5/6/2012, 4:01 pm

Mi se ne poznajemo, mi saznavaoci, sami sebe ne poznajemo: ima to svog dobrog razloga. Nikad mi sebe nismo tražili — pa kako bi se i moglo dogoditi da jednog dana sebe nađemo? S pravom je rečeno: "Gde je vaše blago, onde će biti i srce vaše."* Naše blago je tamo gde su košnice našeg saznanja. Stalno smo na putu ka njima; kao rođenim krilatim životinjama i skupljačima duhovnog meda stalo nam je zapravo samo do toga da — nešto "donesemo kući". Inače, što se tiče života, takozvanih "doživljaja" — ko se od nas sa dovoljno ozbiljnosti odnosi prema tome? Ili ko ima dovoljno vremena za to? Pri takvim stvarima, bojim se, nikad nismo bili "na pravom mestu": ni naše srce nije tamo — pa ni naše uho! Naprotiv, kao što se neki bogom zanesen i u sebe utonuo čovek, u čijim ušima tek što je odjeknulo zvono označujući podne sa svojih dvanaest teških udaraca, najednom budi i pita se "šta je to zapravo izbilo?" tako i mi ponekad naknadno trljamo uši i u čudu se, pometeni, pitamo "šta smo to zapravo doživeli? Još više: ko smo mi zapravo?" i naknadno, kako rekosmo, odbrojavamo svih dvanaest drhtavih udaraca našeg doživljaja, našeg života, našeg bića — i pri tom, avaj, grešimo u brojanju... Upravo nužno ostajemo sebi strani, ne razumemo sebe, moramo u sebi videti nekog drugog, za nas za večita vremena važi stav "Svako je sebi najudaljeniji"** — za sebe mi nismo nikakvi "saznavaoci"...

Fridrih Niche

meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime5/6/2012, 4:02 pm

Atlas opisan nebom

Za osam amajlija protiv svakog zla i nevolje potrebno je imati: iz levog oka odraz slova Alfa, manji krug što stvara vilin konjic na površini vode, izmedju dva prsta nežnosti cvetnog praha, kao nokat palca ljuspicu svoda, kraći šum rasta mladice tise, večnu zabranu okretanja, srazmerno sebi snage semena, duplo nade , par krila od lepog sna, pod mišku prhtaj goluba, krstinu uglova gledišta, što se na duge trepavice spusti pahuljica, koliko može da stane u usta ljubavnih reči, nozdrvu mirisa majčine dušice, po dobar uzdah od sva četiri vetra, što više prolećne svetlosti, nemerljive upornosti tajne, bilo koji deo duge, pola čaše sjaja belutka iz potoka, dva sastojka koja se možete setiti samo na dan pravljenja amajlija , odoka boje dnevnog leptira, svežanj magije ključeva , zrnce šuškanja skarabeja , srednje jačine zvuka trube andjeoskih , jednu stalnu pomisao na vlagu prepona, po želji pesme zrikavca, kovrdžu dima od kućnog ognjišta, na vrh noža plamena, pedalj dužine vlakno oblaka, iver bleska munje, običnu kapljicu znanja vode, dokle može da se vidi let sokola, vertikalu bar do pete nebeske svere, u drugu nozdrvu mirisa zemlje, smeha, nikad dovoljno smeha, za naušnicu zuj pčela, dok se medju stablima ne izgubi pogled na šumu , kočopernost trave zvane prkos, naramak popodnevnog hlada smokve, nisku cmoketića, malčice buke drvenog razboja, na dlan toplote paperja, širi zamah strukom bosilja, veštinu posmatranja kvadrata, oko svega opis kruga i iz desnog oka odraz slova Omega.

Goran Petrović

meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime5/6/2012, 4:05 pm

Zima

Pridji, druzice zivota moga, pridji mi i ne daj da nam tela razdvoji dah snegova. Sedi uz mene ispred ove peci, jer vatra je prijatni dar zime. Pricaj mi o delima starih pokolenja, jer sam vec umoran slusajuci uzdahe vetrova i ridanje prirodnih elemenata. Zatvori vrata i prozore, jer mi dusu rastuzuje da gledam gnevno lice vremena, i srce mi ranjava pogled na grad sto pod snegom sedi kao zena koja dete izgubi... Sipaj ulja u svetiljku, druzice zivota moga, jer hoce da se ugasi, i stavi je pored sebe ne bih li razaznao sto ti noci na licu beze... Dodji s krcagom vina da pijemo i da uspomene budimo.

Pridji, pridji mi, miljenice duse moje, jer vatra je zgasla i skoro da je pepeo prekriva... Prigrli me - svetiljka se ugasila i tama ju je savladala... Evo nam opojno vino vremena oci sklapa... Pogledaj me okom koje san ukrasava... Zagrli me pre nego sto me san prigrli. Poljubi me, jer sneg je jaci od svega osim od tvoga poljupca.

Halil Dzubran

meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime5/6/2012, 4:05 pm

Prvi poljubac

To je prvi gutljaj iz pehara koji bogovi napuniše iz svetog vrela ljubavi. To je granica između sumnje što srce obrvava i rastužuje i pouzdanja koje ga ispunjava i usrećuje. To je početak poeme duhovnog života i prvo poglavlje romana o pravome čoveku. To je čvrsta spona koja veže neobičnost prošlosti s bljeskom budućnosti. On dovodi pritajenja osećanja do pevanja. To je reč koju usne izgovaraju objavljujući da srce dospeva na presto, da je ljubav kraljica i da je odanost kruna. To je nežan dodir, kao kada lahor vrhovima prstiju prelazi preko usana ruže odnoseći sobom dugo slatko uzdisanje i tiho umilno šaputanje. To je početak čudesnog treperenja koje ljubavnike uznosi iz materijalnog sveta u svet nadahnuća i snova. To je primicanje cveta sase šipkovom cvetu i mešanje njihovog daha da bi se treća duša rodila.
Ako prvi pogled liči na seme koje boginja ljubavi u polje ljudskog srca baca, onda je prvi poljubac nalik prvome cvetu na vrhu prve grane na stablu života.

Halil Džubran

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime13/6/2012, 6:39 pm

Ponekad ne mogu da odredim granice između sebe i ljudi koje volim: gde
završavam ja, a gde počinju oni. Kao da smo svi mi jedno, kao da smo
isti – ista duša, želja koja traži nešto…zajedničko svima nama.

Svi smo u istom čamcu. A opet, svi smo različiti i posebni, izrazito individualni.
Postoji jedna posebna, retka vrsta ljudi koje ja zovem moji ljudi. To su
ljudi koje puštam u svoj prostor, u sebe. Svi moji ljudi su u nečemu
isti:
Njihovo traženje je stvaralačko. Oni ne ruše, već nešto grade. Ne žele da vladaju, jer vladanje gubi sjaj u očima,…

Moji ljudi imaju isto osećanje života. Nije više bitno kako ćemo nazvati
naše odnose i koji će oblik oni imati. Forme naših odnosa se mogu
menjati, ali to osećanje povezanosti nečim iznad nas, većim od nas, što
nas zove i spaja, ostaje.
Mi nekako nabasamo jedni na druge i naše se sudbine pomešaju zauvek, čak
i ako nismo zajedno.Kao da smo neke boje koje se lako mešaju međusobno,
a mnogo teže sa drugom vrstom. Boje koje se rastvaraju pomoću svetla…

Nebojša Jovanović - "Biti jedno"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime19/6/2012, 9:44 pm

Ovo doba na nasoj divnoj planeti je najuzbudljivije doba u njenoj istoriji.
Videcemo i dozivecemo da nemoguce postaje moguce na svakom podrucju
ljudske aktivnosti. Kad ne budemo mislili u ogranicenim okvirima i spoznamo
da smo neograniceni, dozivecemo beskrajno velicanstvo ljudske vrste, izrazeno
kroz sport, zdravlje, umetnost, tehnologiju, nauku i svako pojedino polje stvaralastva.

Rhonda Byrne - "Tajna"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime29/7/2012, 10:21 pm

Nova snaga u čovjeku

Nemoguće je u životu ne biti slab. Nemoguće se uvijek održati na nogama,
ne proplakati, ne osjetiti samosažaljenje i muku, ne upasti u
depresiju, nemoguće je ne naljutiti se, ponekad ne baciti koplje u
trnje, ne doživjeti mračne trenutke, kad ti se čini da su ti svi ljudi
neprijatelji i da život nema smisla.

No, ne samo da dođu takvi trenuci, nego ti smiješ biti slab. Slabost je
trenutak kad te Bog zove da podigneš ruke k Njemu i vikneš: Oče bez tebe
dalje ne mogu. Pad je trenutak milosti. Pokleknuo si možda ne samo na
poslu, ne samo u svađi s bračnim drugom, ne samo da si izgubio najboljeg
prijatelja, nego si možda pokleknuo i u teškom grijehu protiv kojega se
već dugo boriš, opet si napravio grešku za koju si rekao da je nikad
više nećeš učiniti.

Da, na tebi je da odlučiš ne pasti, ali nije uvijek u tvojoj moći, da
zaista ne padneš. Ako je Bog dopustio da padneš, On ima neki veći cilj,
veći razlog zbog kojeg je to dopustio. Na tebi je da ga upitaš zašto i
kreneš u ono novo prema kojemu ti je otvorio vrata.

Padovi dokazuju da si samo čovjek. A čovjek je ograničeno biće, ovisno o
Bogu. Padovi ti dokazuju da je realnost života da možeš pasti. Važno
je, međutim, ne ostati ležati nego se dignuti i ići naprijed. Padovi se
tako popravljaju da im se nasmiješiš, oprostiš sebi i drugima i kreneš
još odlučnije naprijed.

T.Ivančić, 'Povratak nade'

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime8/8/2012, 7:44 am

Riječi u oluji

Konfuzija i nemir su se uvukli u pore
svakog ljudskog bića na svijetu ovome,
na licu jedan ožiljak uronjen u bore
ožiljak prijateljstva – neprijateljstva, kako kome.
Lažna nadanja prekrivena mnoštvom riječi
koje kao kroz oluju traže prolaz ka sreći
paraju uši svakog prolaznika koji je primoran
htio on ili ne da hoda kroz taj nesklad koji užasno zvuči.
A kada oluja prođe i sve izgleda kao da harmonija
ima glavnu ulogu u prostranstvu koje nas okružuje
i kada se sve riječi slože u rečenice sudbina se umješa,
a misli i osjećanja postanu robovi neke nove, neočekivane oluje.

Ibrahim Osmanbasic

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime8/8/2012, 7:46 am

“…Ali, prolece je. Opet prolece. Bogat sam, miran, i mogu da cekam. Da, niceg nije bilo i niceg nema, jasnog i sigurnog, ali nista nije ni izgubljeno ili iskljuceno, nepovratno i potpuno. Znam da u svetu ima mnogo napola otvorenih prozora u koje kuca prolecni vetric, suncevih odblesaka na metalu i u vodu, praznih sedista u kupeima, ustalasanih povorki i obasjanih lica u prolazu. Slutim i hiljade drugih nepoznatih mogucnosti i prilika. Znam da se svuda i svagda moze javiti Jelena, zena koje nema. Samo da ne prestanem da je iscekujem!”

Jelena, zena koje nema
Ivo Andric

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime8/8/2012, 7:48 am

Hodajuci na rukama

Ponekad mi se ucini da mi beze pod nogama putevi i daljine. I kadgod mi se dogodi da dospem u daleko, i stanem nasred njega i mislim: konacno, evo me; ako podignem oci, vidim da svako najdalje ima svoje jos dalje.
Mozda je to i sreca. Mozda imam u sebi nesto duze od krajeva.
Mozda imam u sebi toliko mnogo sveta, da se nikada, nigde, nece moci zavrsiti.
Nije rec o zivotu, nego o njegovom dejstvu. Jer neke stvari se ne mogu saznati samo ocima. Postoje u meni mnoga, neverovatna cula. Cula vode i vazduha, metala, ikre, semenja,...
Oni koji me srecu, misle da ja to putujem. A ne putujem ja. To beskraj po meni hoda.
Od koje sam ja vrste?
Znam jednu novu igru. Zaustavim se naprasno i ne micem se satima. Pravim se kao da razmisljam i da u sebi rastem. Cinim to dosta uverljivo. Dok imitiram drvece, neko sa strane, neupucen, stvarno bi pomislio da sam pustio korenje.
Razlistavam se sluhom. Zagrljajima. Disanjem. Cak se i ptice prevare, pa mi slete u kosu i gnezde mi se na ramenu.
Pravim se da sam trom sanjar. Nespretan penjac. Spor saputnik. Pravim se da mi je tesko da se savijam preko belih ostrica realnog.
Pravim se da mi nedostaje hitrina iznenadnog skracivanja u tacku i produzetka u nedogled...
Ja ne upoznajem svet, vec ga samo prepoznajem. Ne idem da ga otkrivam, nego da ga se prisetim, kao nekakve svoje daleke uspomene.
Jer mnogo puta sam bio gde nisam jos koracao. I mnogo puta sam ziveo u onom sto jos ne poznajem. I mnogo puta sam grlio to sto ce tek biti oblici. Zato izgledam izgubljen i neprestano se osvrcem. A u sebi se smeskam. Jer, ako niste znali, svet je cudesna igracka.
Moze li se izgubiti neko u nekakvom vremenu i nekakvom prostoru, ako u sebi nosi sva vremena i prostore?...
Smeta mi krov da sanjam. Smeta mi nebo da verujem...

Mika Antic

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime8/8/2012, 7:52 am

To je ljubav. Pokušacu da se sakrijem ili pobegnem.Rastu zidovi njene tamnice, kao u strašnom snu. Lepa maska se promenila, ali, kao i uvek, jednistvena je. Čemu moji talismani: bavljenje književnošcu, nepouzdana erudicija, učenje reči koje je koristio oštri sever da opeva svoja mora i svoje mačeve, vedrina prijateljstva, galerije Biblioteke, obične stvari, navike, mlada ljubav moje majke, ratničke seni predaka, bezvremena noć, ukus sna?
Biti sa tobom ili ne biti sa tobom je mera moga vremena.
Već se vrč razbija na izvoru, već čovek ustaje na cvrkut ptice, potamneli su oni koji gledaju sa prozora, ali tama nije donela spokoj.
To je, već znam, ljubav: nemir i olakšanje kad čujem tvoj glas, čekanje i sećanje, užas življenja u budućnosti.
To je ljubav sa svojim mitologijama, sa svojim nepotrebnim malim vradžbinama.
Ima jedan ulični ugao kojim se ne usudjujem da prodjem.
Vojske me već opkoljavaju, horde.
(Ova soba je nestvarna; ona je nije videla.)
Ime jedne žene me odaje.
Boli me jedna žena svuda po telu.

Horhe Luis Borhes - "Pretnja"

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime12/8/2012, 7:26 am

''Neke stvari treba tako čitati: rano ujutro, zatim popodne, pa navečer, pa u gluho doba noći.

Svaki put te riječi, iako naizgled iste, govore sasvim druge stvari.

Ono što je ujutro zabrana, navečer može
biti poziv oštrine; u podne obično otupljuje, negdje oko ponoći; po naglom buđenju, riječi su samo ljuske i zvone kao prazne kutije od sardina.''

David Albahari-"Snježni čovjek"

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime12/8/2012, 7:28 am

Nova snaga u čovjeku

Nemoguće je u životu ne biti slab. Nemoguće se uvijek održati na nogama, ne proplakati, ne osjetiti samosažaljenje i muku, ne upasti u depresiju, nemoguće je ne naljutiti se, ponekad ne baciti koplje u trnje, ne doživjeti mračne trenutke, kad ti se čini da su ti svi ljudi neprijatelji i da život nema smisla.

No, ne samo da dođu takvi trenuci, nego ti smiješ biti slab. Slabost je trenutak kad te Bog zove da podigneš ruke k Njemu i vikneš: Oče bez tebe dalje ne mogu. Pad je trenutak milosti. Pokleknuo si možda ne samo na poslu, ne samo u svađi s bračnim drugom, ne samo da si izgubio najboljeg prijatelja, nego si možda pokleknuo i u teškom grijehu protiv kojega se već dugo boriš, opet si napravio grešku za koju si rekao da je nikad više nećeš učiniti.

Da, na tebi je da odlučiš ne pasti, ali nije uvijek u tvojoj moći, da zaista ne padneš. Ako je Bog dopustio da padneš, On ima neki veći cilj, veći razlog zbog kojeg je to dopustio. Na tebi je da ga upitaš zašto i kreneš u ono novo prema kojemu ti je otvorio vrata.

Padovi dokazuju da si samo čovjek. A čovjek je ograničeno biće, ovisno o Bogu. Padovi ti dokazuju da je realnost života da možeš pasti. Važno je, međutim, ne ostati ležati nego se dignuti i ići naprijed. Padovi se tako popravljaju da im se nasmiješiš, oprostiš sebi i drugima i kreneš još odlučnije naprijed.

T.Ivančić, 'Povratak nade'

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime17/8/2012, 8:56 am

Zbog te žene, jedine koju sam volio u životu, nisam se oženio. Zbog nje, izgubljene, zbog nje, otete, postao sam tvrđi i zatvoreniji prema svakome. Osjećao sam se poharan, i nisam davao ni drugima ono što nisam mogao dati njoj. Možda sam se svetio sebi, i ljudima, nehotice i ne znajući. Boljela me, odsutna.

Meša Selimović, "Derviš i smrt "

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime18/8/2012, 9:10 am

Život je težak. Ovo je velika istina. Jedna od najvećih. Ovo je velika istina, jer kada jednom sagledamo ovu istinu, mi je prevazilazimo. Kada jednom prihvatimo činjenicu da je život težak, ona nam postaje nevažna.
Život predstavlja niz problema. Da li želimo da kukamo nad njima ili da ih rešavamo i da naučimo svoju decu da ih rešavaju?

Scott Peck, Put kojim se ređe ide

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime18/8/2012, 9:13 am

Ponekad čujem posve nejasan razgovor, kao da pita nekoga pred kapijom za moj stan. Ponekad vidim samo kako pored moga prozora mine njena senka, vitka, nečujna, i opet ne okrećem glave niti dižem pogleda, toliko sam siguran da je to ona i da će sada ući. Samo neopisivo i neizrecivo uživam u tom deliću sekunde.

Ivo Andrić, "Jelena, žena koje nema"

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime18/8/2012, 9:14 am

Sve bi se u životu moglo izdržati za kratko, i da budeš dobar, i hrabar, i pažljiv, ali život ne traje kratko, a ništa ti ne može postati teško kao obaveza koju sam sebi nametneš u jednom času slabosti ili oduševljenja. Stid te da odustaneš, muka da istraješ.

Meša Selimović, "Tvrđava"

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime29/8/2012, 1:31 pm

Patnja zadaje bol samo zato sto je se bojis. Patnja zadaje bol samo zato sto je grdis. Ona te proganja samo zato sto bezis od nje.
Ne moras bezati, ne moras grditi, ne moras se bojati. Moras voleti!
Ti sam znas sve to, ti u dusi sasvim dobro znas da postoji samo jedna jedina carolija, jedna jedina sila, jedno jedino izbavljenje i jedna jedina sreca i da se ona zove ljubiti.
Dakle, voli patnju!
Nemoj joj se odupirati, nemoj bezati od nje! Samo tvoja mrznja je to sto ti nanosi bol, inace nista drugo.
Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne nacinis time!
Patnja je najvelicanstvenije muzika - ukoliko je slusas. Ali ti je nikada ne slusas, ti imas drugu, sopstvenu, upornu muziku i ton u uhu, ti nju neces da ispustis, a muzika patnje nije s njom u skladu.
Cuj me! Cuj me i seti se: patnja nije nista, patnja je zabluda. Samo ti je sam stvaras, samo ti sam nanosis sebi bol!

Herman Hese - Odlomak iz dnevnika (Razmatranja, pisma, eseji)

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime4/9/2012, 9:57 am

"Žena mora svoje prijatelje i ljubavnike mudro birati, jer i oni mogu postati slični zloj maćehi i njezinim pokvarenim kćerima. Našim ljubavnicima ćesto dajemo moć velikog maga - velikog čarobnjaka. To je lako učiniti, jer ako se uistinu zbližimo, onda to postaje, ili nam se barem čini, nalik na otključavanje čarobnog staklenog atelijera. Ljubavnik može ugroziti i/ili uništiti čak i najtrajnije veze s našim vlastitim ciklusima i idejama. Razornog ljubavnika valja izbegavati. Bolji je ljubavnik onaj koji je fino sazdan od snažnih psihičkih mišića, a nježna mesa. Divljoj ženi pomaže i kad je ljubavnik takođe pomalo vidovit, osoba kojoj pogled "prodire" u njezino srce.

Clarissa Pinkola Estes "Žene koje trče s vukovima"

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Odabrani književni textovi   Odabrani književni textovi - Page 7 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Odabrani književni textovi
Nazad na vrh 
Strana 7 od 8Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Ponešto i za klince - piše se u temama ispod naslovne :: Odabrani tekstovi-
Skoči na: