LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Determinizam vs. slobodna volja

Ići dole 
AutorPoruka
blackdreamer

blackdreamer

Ženski
Broj poruka : 883
Godina : 31
Humor : ljudska glupost
Datum upisa : 15.04.2010

Determinizam vs. slobodna volja Empty
PočaljiNaslov: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime22/4/2010, 11:12 pm

Koliko je sve odredjeno i ako jeste gde je tu slobodna volja?
Ako nije,sta je onda u pitanju?
Uredjeni haos?
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski
Broj poruka : 1575
Datum upisa : 27.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime23/4/2010, 10:51 am

Haos koji pokušavamo da uredimo i uspevamo barem u našim očima, ali gde drugo svet i postoji nego u našim očima. Znači ako je sve u percepciji, a ona zavisi od naših konstrukcija, onda ja biram da vidim svet, recimo ružičasto i on biva takav. Uvek sam bila pobornik slobodne volje i mislim da čovek još nije svestan koliko je moćan i koliko sposoban da utiče na svoj život.
Genetika ima svoj udeo, vaspitanje, okolina, ništa ne poričem, ali ovi faktori nam često dođu kao odlični izgovori kad nemamo snage ili se plašimo da promenimo nešto
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime23/4/2010, 2:13 pm

SaMar ::
Haos koji pokušavamo da uredimo i uspevamo barem u našim očima, ali gde drugo svet i postoji nego u našim očima. Znači ako je sve u percepciji, a ona zavisi od naših konstrukcija, onda ja biram da vidim svet, recimo ružičasto i on biva takav. Uvek sam bila pobornik slobodne volje i mislim da čovek još nije svestan koliko je moćan i koliko sposoban da utiče na svoj život.
Genetika ima svoj udeo, vaspitanje, okolina, ništa ne poričem, ali ovi faktori nam često dođu kao odlični izgovori kad nemamo snage ili se plašimo da promenimo nešto

Slazem se ,lepo receno.
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski
Broj poruka : 4371
Datum upisa : 18.03.2009

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 8:37 am

Pa nekako osjećam da je predodređeno šta će nam se dešavati. To vidim kao sopstvenu knjigu, koja je već ispisana, a mi je ostvarujemo, okrećući list po list života. Možda uopšte nije ovako, ali ja to tako vidim. Slobodna volja je samo u onom segmentu, da mi odlučujemo kako ćemo odreagovati u tom trenutku, koji je već predodređen. Znači, po meni su determinizam i slobodna volja, prožeti.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 8:56 am

Ako sam te dobro razumela, ti veruješ u sudbinu, svakom je pisano negde kako i koliko će živeti?
To ne mogu da prihvatim. I sama kažeš da mi odlučujemo, biramo, zar tim svojim potezima ne stvaramo trenutke i ne krojimo život?
Samo jedan poziv, jedan pogled, jedna reč ponekad menja sve
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 9:42 am

Da, ja mislim da su dešavanja u našim životima predodređena, znači, predodređene su nam situacije u kojima ćemo se naći, a naša volja je ta koja odlučuje, kako ćemo postupiti u tim situacijama.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
vučko

vučko

Muški
Broj poruka : 1382
Godina : 65
Humor : može biti...
Datum upisa : 09.04.2010

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 9:56 am

"Kad bi kamen koji pada imao svesti,on bi držao da je njegovo
padanje rezultat njegove slobone volje"

Baruh Spinoza
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 11:29 am

Kad bi kamen imao svesti, ne bi bio kamen. Mislim, da prostiš, ne bih se poredila sa kamenom koji pada. Šta je hteo da kaže, da čovek zato što ima svest ima iluziju o slobodnoj volji? Čovek se od životinja i biljaka razlikuje po tome što ima svest o sebi tzv samosvest. Upravo ta osobina ga je i učinila gospodarem ove lepe plave planete( može se reći i tiraninom ali to je za drugu temu). Šta li je sve izmislio, koliko daleko se otisnuo...zar je to sve Bogom dano, negde pisano ili je čovekova slobodna volja ta koja ga gura napred.
Nazad na vrh Ići dole
vučko

vučko

Muški

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 11:52 am

Ne bih ni ja tebe poredio sa kamenom.Daleko od toga.
Ako smem da dam svoj skromni nagoveštaj onoga što je
Spinoza hteo da kaže,on bi bio sročen u ovoj rečenici.
Čovek samo misli da ima slobodnu volju,gaji iluziju o tome.
To što ti navodiš kao ljudska dostignuća,nema veze sa slobodnom
voljom.Neki ljudi su skloni da kažu(npr.Tesla),da sve što smislimo,
napišemo, izmislimo,sve to već postoji tu oko nas,samo treba
da oslušnemo,čujemo budemo otvorenog uma i to će se pojaviti
u nama u raznim oblicima.Stvar je u tome što nismo svi spremni
da slušamo,da čujemo.Ti misliš da je tvoja prdivna poezija stvar
tvoje slobodne volje.Ne!Ti pišeš zato što moraš,to nije tvoj izbor,
niti tvoja volja.Te pesme su te čekale,bilo je samo pitanje trenutka
kada će ih prepoznati.Uspela si i hvala Bogu na tome.Veruj mi
niko drugi te pesme nije mogao napisati osim tebe.
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 12:07 pm

Ne mogu da razmišljam tako. Kažeš da niko drugi nije mogao napisati moje pesme umesto mene i slažem se. A prethodno kažeš da su te pesme sve vreme bile tu oko nas, jeli, već smišljene, samo ih treba čuti, osetiti..Zašto sam ih onda čula baš ja, zašto nisi ti ili neko treći?
Nazad na vrh Ići dole
vučko

vučko

Muški

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 12:14 pm

Pa, zato što su za tebe i postojale i samo ti si ih mogla čuti,
a preko tebe i mi ostali zaljubljenici u poeziju.Da ih ti nisi čula one
nikada ne bi bile ni napisane.
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 12:18 pm

A to što sam ih čula, što sam odlučila da pažljivije oslušnem život i sebe u njemu, to takođe nije moja slobodna volja?
Nazad na vrh Ići dole
vučko

vučko

Muški

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 12:29 pm

To što si čula dato ti je.Nisi mogla da utičeš na to.
Ti nisi mogla da ne napišeš to što si napisala,jer da nije tako,
nikada ne bi ni mi ostali srećnici,uživali u tvojim očaravajućim
pesmama.
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 12:40 pm

Znaš kako, onda da se ja izvrnem i pustim niz život, kao niz reku, i tako će mi sve doći samo...jer tako je pisano. Malo sam sarkastična, oprosti.
Hvala na komplimentima Determinizam vs. slobodna volja Icon_smile
Nazad na vrh Ići dole
vučko

vučko

Muški

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 1:04 pm

Ne smeta mi tvoj sarkazam...mislim da je prefinjen.
Nemoj sad da mi se izvrneš i pustiš niz reku života.
Pokušao sam citirajući,parafrazirajući neke velike umove
i dodajući neke svoje komentare,izvučem iz tebe
što više mogu,jer misli da se od tebe može dosta lepog
naučiti.A to je prevashodno moj cilj u svakoj razmeni
mišljenja.Uostalom,tako čovek otkrije nešto novo i
o sebi.
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 3:04 pm

bounce diskusija se zagreva,a mene mrzi da ucestvujem,mora da sam bolesna hepi
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime29/4/2010, 7:45 pm

BD, moraš da učestvuješ. Ti nas uvijek razdrmaš, što je dobro. Makar mene. Sinoć mi se kunjalo, ali ti napravi sa mnom intrvju o monaštvu i ja sam se razbudila. Čak i kada te napadam za LGBT, to je dobro, izazivaš me da reagujem. Dobro se držiš sa nama ostalima, svaka čast. Determinizam ili slobodna volja?Nastavljamo raspravu. I ja mislim da je ipak sve predodređeno. I što smo došli na ovaj forum i stotinu drugih sitnica.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime12/5/2010, 9:41 am

Ako učimo decu da slobodna volja ne postoji, možete li pretpostaviti kako će to uticati na njih?
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime12/5/2010, 11:46 am

SaMar ::
Ako učimo decu da slobodna volja ne postoji, možete li pretpostaviti kako će to uticati na njih?

Pa nije to baš toliko striktno podijeljeno valjda, ovo postoji, a ono ne postoji. Naravno da za mnoge stvari imamo sopstvenu volju, ali ipak mislim da je već unaprijed odlučeno i to kako ćemo nešto uraditi i kako ćemo postupiti. Ja čvrsto vjerujem u to, što ne mora da znači da je tako. Dokaza nema ni jedna ni druga strana, koja zastupa različita mišljenja, tako da se u životu sve svodi na ono šta ćeš sam izabrati, da li ćeš vjerovati u Boga ili nećeš, da li ćeš izvršiti samoubistvo ili nećeš i sve drugo što je pod nebeskom kapom, a tiče se naših života.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime12/5/2010, 2:01 pm

Ne razumem te baš najbolje Besherat, prvo kažeš imamo volju a onda sve je unapred odlučeno...Šta je tačno pod našom kontrolom onda?
Pitanje je bilo kako učiti svoju decu, ti možeš da biraš, ali ona uče iz tvojih izbora dok ne izgrade sopstvenu ličnost...Ako ih učimo da malo toga zavisi od njih samih, kakvu poruku im šaljemo?
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime12/5/2010, 3:38 pm

Moja je volja da li ću se i s kim družiti, koji ću fax upisati, koliko ću se u svom životu truditi da uspijem, a zapisano je da li će me opaliti auto toga i toga dana , kada ću umrijeti. Mislim da svako od nas ostvaruje svoju sudbinu, koja je unaprijed određena, npr. ja sam kao mala obožavala arheologiju. Poslije sam jako zavoljela kliničku psihologiju i polagala u Beogradu prijemni za nju, jer sam mislila, volim i jedno i drugo dovoljno, ali za posao će mi biti bolje da upišem kliničku psihologiju. Imala sam bodova za industrijsku i dječiju psihologiju, za kliničku ne, tako da sam položila prijemni za arheologiju. Znači, Bog mi je odredio šta ću upisati i završiti i čime ću se baviti, iako je moja volja htjela biti drugačija, htjela sam je okrenuti u drugom pravcu. I šta je tu loše? Ja ulažem svoj trud, znanje u svoj život i sopstveno usavršavanje. Pa neće nša djeca sjedjeti ko debili kući, misleći da će im Bog baciti sve s neba. Ipak bi to bio krajnji fanatizam u cijeloj ovoj priči.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime12/5/2010, 4:00 pm

Znači ako u nečemu omanem, to je tako suđeno...U tvom slučaju je bilo bezazleno jer voliš i jedno i drugo. U nekom drugom slučaju, čovek bi odustao od svojih želja i pristao na kompromis ili još manje od toga, jer je tako suđeno...umesto da se bori za svoje snove, proba ponovo, verujući u sebe. Kako ja vidim stvari sudbina je izgovor za slabost i neistrajnost.
Nazad na vrh Ići dole
bealiever

bealiever

Ženski
Broj poruka : 828
Godina : 43
Humor : uvek :)
Datum upisa : 31.07.2008

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime5/10/2013, 3:31 pm

Da se razumemo, po definiciji determinizam je filozofsko učenje po kojem je sve što postoji povezano sa kazualnim, uzročno-posledičnim vezama, nematerijalne ili materijalne prirode. Po ovoj doktrini, slučajnosti ne postoje, kao ni slobodna dela u univerzumu, nema nikakve proizvoljnosti, već je sve unapred određeno prethodnim tokom dešavanja...
Postaviti determinizam nasuprot slobodne volje, malo je nelogično, jer upravo je slobodna volja jedan od glavnih činovnika determinizma.
Možda me ne razumete, jer je gore pomenuto da u okviru ove filozofije nema slobodnih dela, ali slobodna volja nije isto što i delo. Kada se kaže da nema slobodnih dela, misli se na to da je delo posledica misli, tj volje, a delo nikada ne zavisi od samo jedne misli, tj slobodne volje jednog čoveka, jer je u svaki čin našeg života umešano mišljenje i delo barem još jedne osobe. Posledično/uzročno i samom slobodnom voljom ljudi slede događaji kojima prethode određene misli i dešavanja. Ne kaže se za džabe da sudbina u stvari ne postoji, već je sled događaja koje mi pratimo i samo malo razmišljanja i znaćemo šta će se naredno desiti, barem od prilike.
Ja na sudbinu gledam kao na večiti logaritam. Ako ne poznajete računarske programe, postoje logaritamske opcije pod oznakom IF (ako), nešto kao raskrsnica puteva, iz kojih vodi dve, tri ili više opcija. Ako rešite da idete određenim putem desiće se to i to, ako pak krenete nekim drugim, možda se vratite i na sam početak... i tako do u beskonačnost... E to vam je i sa sudbinom. Svojom slobodnom voljom odlučujete kojim putem idete, ali na svakom putu čekaće vas unapred određeni sled okolnosti i događaja, tj determinizam.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.bealiever.blog.rs
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Determinizam vs. slobodna volja   Determinizam vs. slobodna volja Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Determinizam vs. slobodna volja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Krug svesti i mudrosti- piše se u temama ispod naslovne :: Filozofija-
Skoči na: