LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

da li je svaki život vredan življenja

Ići dole 
AutorPoruka
SaMar

SaMar

Ženski
Broj poruka : 1575
Datum upisa : 27.12.2008

da li je svaki život vredan življenja Empty
PočaljiNaslov: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime26/4/2010, 2:37 pm

Setih se u pitalicama dece sa teškim mentalnim zaostalostima koje sam jednom pre par godina posetila u domu za nezbrinutu decu u Veterniku. U pitanju su deca koja ne umeju sama da jedu, da kontrolišu vršenje nužde, nisu svesna ni sebe ni okoline, neki od njih su čak i vezani jer bi se povredili da nisu...Rekoh kako nečiji život ume da zaboli....pitala sam se onda, pitam se i sada Da li je takav život takođe život vredan življenja ili možda je za tu decu bolje da se nikad nisu ni rodila?
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski
Broj poruka : 883
Godina : 31
Humor : ljudska glupost
Datum upisa : 15.04.2010

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime26/4/2010, 2:49 pm

To je nemoguce reci,ne znamo pouzdano sta je u njihovim glavama,kako se osecaju ,koliko su svesna svoje nemoci,ali mislim da nije na nama da sudimo o tome,da li je to uopste zivot ili vegetiranje to je pitanje,ali zamisljam da je to moje dete zelela bih da zivi,ubijalo bi me to sto je u takvom stanju ali ne bih mogla da pomislim bolje bi bilo da ga nema jer ipak je to jedno zivo bice,tako valjda i za tu decu.Videla sam sta znaci nemai kontrolu nad sobom,sticajem okolnosti,neko moj je bio jako bolestan pa i u mentalnim ustanovama za odrasle vidis ljude oni misle da su ptice,uriniraju jedni po drugima,opsti haos potpuna degradacija,ali vrlo je cudno,ne deluju mi nesrecno,deluju okupirano.Nesrecni su oni koji nisu skroz skrenuli nego su polusvesni,a ta grupa iskljucenje totalno,vrlo cudno.
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime26/4/2010, 2:54 pm

Da, oni manje zaostali zaista deluju srećno i bezbrižno. Te zahvalnosti kad im doneseš nešto, osmehneš se....ali ovo je drugo, ta praznina u očima, ta emocinalna tupost na licu...
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime26/4/2010, 2:59 pm

Znas kako drugacije je,ovo nisu bile osobe zaostale u razvoju vec uglavnom sizofrenicari,teski oblici bipolarizma i tako tako da oni kad su polusvesni nisu nimalo bezbrizni,i ta osoba koju sam ja posecivala je bila polusvesna i bilo joj je stravicno.
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime26/4/2010, 3:07 pm

Pa da, to je drugo, to su psihički poremećaji. Ti ljudi, šizofreni npr. ipak imaju neki svoj svet, svoju misao, totalno nelogičnu ali opet, imaju emocije, imaju kakv takav psihički život. Ne znam. Ako je nekom IQ 20, kakvo je to stanje..vegetiranje što kažeš
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime26/4/2010, 3:18 pm

Ne znam,prijavila sam se preko volontera da pomazem mentalno zaostaloj deci da ih vodim u skolu ili kod lekara kad njihovi roditelji ne mogu da stignu,pa cu videti iz prve ruke to o cemu pricas,pa cu ti tad reci konkretnije .
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime26/4/2010, 3:24 pm

To je baš lepo od tebe, cenim ljude koji volontiraju. Ja sam svojevremeno volontirala u jednoj organizaciji koja se bori protiv narkomanije.
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime26/4/2010, 10:21 pm

SaMar ::
Setih se u pitalicama dece sa teškim mentalnim zaostalostima koje sam jednom pre par godina posetila u domu za nezbrinutu decu u Veterniku. U pitanju su deca koja ne umeju sama da jedu, da kontrolišu vršenje nužde, nisu svesna ni sebe ni okoline, neki od njih su čak i vezani jer bi se povredili da nisu...Rekoh kako nečiji život ume da zaboli....pitala sam se onda, pitam se i sada Da li je takav život takođe život vredan življenja ili možda je za tu decu bolje da se nikad nisu ni rodila?

Da bas tako njihovi zivoti zaista bole...dosta puta sam obisla jedan dom koji je nadomak Beograda gde su otprilike takva deca.Upravo tako sta je u njihovim glavama ne znam,vidim da su nasmejana,kakav je taj njihihov smeh i sreca ni priblizno nemam spoznaju.Ali znam jednu stvar da mnoga deca iz tog doma su pored svih mentalnih nedostataka,u najvecem nedotstku to sto su napustena od strane roditelja.Masa roditelja ih tu ostave i nikada se vise ne pojave da ih obidju.Da ih vide.Ta odbacenost mnogo vise boli od svih ovih nedostataka.Da li je takav zivot vredan zivljenja,mislim da mi nismo ti koji uopste o tome treba da razmisljamo u tom pravcu,mada mislim da je takav zivot jako tezak.

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime27/4/2010, 8:10 am

A morala bi razmišljati u tom pravcu da je recimo, nedaj Bože, tvoje dete u pitanju. Kad bi ti rekli još u trudnoći da ćeš roditi takvo dete, da li bi abortirala? Na to mislim kad kažem da li je vredan življenja. Pritom ne mislim na muke i bol roditelja, već na samo dete. Ono nikad neće osetiti život u pravom smislu reči.
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime27/4/2010, 8:24 am

Da ne brkamo lakše i teške mentalne zaostalosti. Ti Beskraj kažeš smeju se, srećna su...deca o kojoj govorim ne pokazuju nikakve emocije, to je neprestano posmatranje jedne tačke. Da li uopšte nešto osećaju, ne znam, fizički možda da, za komleksnija osećanja je potreban određen nivo inteligencije.
Sve vreme razmišljam o kvalitetu života...kad ne bismo mogli da osećamo ljubav, radost, pa i tugu...da li bi život imao smisla?
Nazad na vrh Ići dole
vučko

vučko

Muški
Broj poruka : 1382
Godina : 65
Humor : može biti...
Datum upisa : 09.04.2010

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime27/4/2010, 9:33 am

Nadam se...Želim...da je ta tačka u koju neprestano gledaju jedan trag
svetlosti i da se osećaju srećno,dok je neprekidno posmatraju,bez obzira
što to ne pokazuju,što mi to ne vidimo na njihovom licu...u njihovom oku.
Zaista želim da je to tako.
Nazad na vrh Ići dole
SaMar

SaMar

Ženski

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime27/4/2010, 11:06 am

I ja bih volela da je tako, Vučko. Volela bih da u njihovim glavicama postoje svetovi koje mi ne vidimo, da su tamo negde puni životne radosti i da uživaju makar u iluziji srecnog detinjstva.

Vernici bi rekli Bog je hteo da i te male dušice budu deo ovog sveta, da vide svetlost dana. Tako i nikako drugačije i treba da bude.

Ali čovek u svojoj umišljenoj svemoći danas može da kontroliše koja i kakva će se deca rađati, a koja neće i ne treba...Postoji pokret koji se zove Eugenički pokret KLIK koji se zalaže da ljudska vrsta treba da se "pročisti" i da treba da se rađaju samo zdravi i pametni...gde je kraj? Neće puno proći a već ćemo birati pol, boju očiju, sposobnosti...naručiti dete po meri. Evo stresam se od pomisli

Poslednji izmenio SaMar dana 27/4/2010, 1:22 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime27/4/2010, 11:08 am

Ja bih zadrzala dete kakvo god da je,dete je dete.
Nazad na vrh Ići dole
vučko

vučko

Muški
Broj poruka : 1382
Godina : 65
Humor : može biti...
Datum upisa : 09.04.2010

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime27/4/2010, 12:19 pm

Bez naslova

Rodilo se jedno malo,
a majka ga nije "htela",
rodila ga pokraj puta
jer u kući nije smela.

Skida jadna gunj sa leđa
pa uvija svoga sina,
ostavljajuć' ga kraj puta
rida-Sudbina!Ah,sudbina!

Baci pogled još jedanput,
pa potrča niza stranu
al' zaplaka čedo malo
dozivajuć svoju nanu.

Ukopa se jadna mati,
čuje dete kako plače.
Napred-glas joj neki zbori,
no ona se ne pomače.

Na kolena pade tužna,
stade Bogu se moliti
O,Svevišnji daj mi snage
ne mogu ga ostaviti.

Zar mu zato život dadoh,
zveri njime da se hrane.
Ne dam oče!Ne dam mati!
Evo čedo tvoje nane.

Pa dotrča do jadnika
nežno ga na grudi privi,
uglavi joj jednamis'o
da poživi,da poživi.

Odluči da još jednom
klekne pred majku,oca
možda će kad vide dete,
popustiti ledna srca.

Sa tom mišlju pred njih stiže.
Majko!Oče!Nisam mogla.
Primite nas preklinjem vas.
Milost,za me' i sina moga!

Stara mati zakorači
da pogleda svog unuka,
na pola je zaustavi
muževljeva teška ruka.

Ote joj se krik iz grudi:
Da pogledam malo pile!
Stari je u stranu gurnu
Šta da gledaš?!To kopile!

Okrete se prema kćeri,
odbojnim joj glasom reče:
Neću da te vidim više!
Ni tebe,ni tvoje žgepče!

Uzdrhtala mlada mati
činilo se da će pasti,
čvršće steže sina svoga,
ode,reči ne izusti.

Siđe dole ispod kuće
na put što u varoš vodi,
osvrnu se još jedanput
prema domu gde se rodi.

'Mesto zbogom,uzdah s' ote
nesigurnim hodom krete,
u varoši pored Drine
sreću naći joj za dete.

Stigoše u mesto zorom
polumrtvi obadvoje,
majka šapće u bunilu:
Izdrži još,milo moje.

I ne čuje obamrla
glas daleki što je zove:
Gde ćeš,majko,s tim detetom
usred ciče zime ove.

Nit oseća ruke što je
prihvatiše sasvim blago,
kada sasvim iznemogla
ne ispusti dete drago.

Iz dubokog sna je prenu
plač rođenog što doziva,
nema snage da ustane
pita dal' je beba živa.

Iznad glave glas joj tihi
blažen,mio,Božji pravo
odgovara:Ne brini se,
dete ti je živo,zdravo.

Hvala Bože-reče mati,
nesta grča s njenog lica,
na usnama osmeh titra.
Čuvajte mi mog jedinca!
Nazad na vrh Ići dole
Anima

Anima

Broj poruka : 321
Datum upisa : 25.06.2012

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime29/7/2012, 5:38 pm

SaMar ::

ne znam za takvu decu, ali deca u domu za decu bez roditeljskog staranja koja su često usporena ili ometena u razvoju u blažoj formi, kao i sva druga deca imaju svoje igre svoje tuge strahove i svoju sreću..oni još ne znaju za bolje. nadam se da i ta deca u svom zatvorenom mentalnom svetu imaju svetle momente radosti...
Nazad na vrh Ići dole
PlitkaPoezija

PlitkaPoezija

Muški
Broj poruka : 1206
Godina : 28
Datum upisa : 25.07.2012

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime29/7/2012, 5:58 pm

ovo mi je jedno od najmučnijih pitanja na koje se (ne) može dati odgovor . Pošto sam , koliko-toliko vjerujući onda smatram da je svaki život vrijedan življenja ! Ali kad posmatram sa nesvete strane , onda se stvarno ne vidi smisao postojanja takvih života , ali mi i dalje ne znamo šta zapravo ta djeca imaju u tom "svom zatvorenom mentalnom svetu" , kako reče Anima .
Ali posmatrajući realno , sa obje strane odjednom - ko smo mi da odlučujemo o tuđim životima ?!
Mi samo možemo govoriti o našem životu i njegovoj svrsishodnosti , ali kad bismo to i uradili , onda bi i (gotovo) svi od nas rekli "Naravno da je MOJ život vrijedan življenja! " - i to pomalo ljutito , jer "napadamo" njegov integritet . A ta djeca nam , eto ne mogu reći ništa , a i da mogu rekli bi nam upravo to !

donosi li i ona sreću ?!
U ovom svijetu ,
plastičnom !

PlitkaPoezija
Nazad na vrh Ići dole
Anima

Anima

Broj poruka : 321
Datum upisa : 25.06.2012

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime29/7/2012, 6:03 pm

PlitkaPoezija ::
...A ta djeca nam , eto ne mogu reći ništa , a i da mogu rekli bi nam upravo to !

i ja verujem da je tako
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: da li je svaki život vredan življenja   da li je svaki život vredan življenja Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

da li je svaki život vredan življenja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Krug svesti i mudrosti- piše se u temama ispod naslovne :: Filozofija-
Skoči na: