LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Verujem - ne verujem

Ići dole 
AutorPoruka
AlAnyah

AlAnyah

Ženski
Broj poruka : 87
Godina : 30
Humor : sarkazam
Datum upisa : 10.08.2009

Verujem - ne verujem Empty
PočaljiNaslov: Verujem - ne verujem   Verujem - ne verujem Icon_minitime28/4/2010, 10:45 am

Verujem u Boga. Verujem, zato što ne želim da priznam sebi da sam majmun. Pardon, da sam nastala od majmuna. Kao što ne želim ni da priznam da ću nakon svega ovoga završiti u rupi 'dva-sa-dva'. Ne, posle ovoga postoji nešto, ma koliko to bilo dobro ili loše, ali postoji i nije rupa. Dakle, verujem u Boga i cela ta ideja o jednom Tvorcu, bezgrešnom začeću i Hristu koji je život posvetio pomaganju drugima mi veoma prija. Ali, šta mi ne prija...

Toliko koliko verujem u Boga, toliko ne verujem u crkvu kao glasničku instituciju i jednako toliko mi 'velikovernici' gaze određene nerve. Zapravo, ne znam koja mi od te dve kategorije više ide živce!

U čemu je stvar...

Sveštenici – glasnici Božije reči, jel?! Moreeee... Nimalo poštovanja prema njima nemam. Zašto!? Evo zašto. Ima sveštenika koji u svojim engleskim limuzinama voze svoje popadije koje nose miniće. Ima sveštenika koji su optuženi za seksualno zlostavljanje vernica. Ima sveštenika kojima, dok čitaju molitvu i svete vodu, iz mantije veselo pevuši Kan-Kan. Ima sveštenika koji su tako verni putu Isusa Hrista da su zadrigli valjda od nafore i svete vode?! Ima sveštenika čije se žena i ljubavnica počupaju i potuku u sred porte. Ima sveštenika koji trče za TV kamerama više od Seke Aleksić. Ima sveštenika koji, kad sjašu sa svog uglancanog Harlija, lopataju narkomane. Ima onih koji sa huliganima makljaju homoseksualce. Ako vi, gospodo sveštenici, časni oci pravoslavlja, ne poštujete svoje mantije, zašto bi ih poštovao narod?!

Monaštvo... Ranije su se za monaštvo opredeljivali ljudi sa falinkama. Bez ikakve želje da ikoga nipodaštavam i sa dužnim poštovanjem ovo govorim, pogledajte koliko naših monahinja i monaha ima fizičke poremećaje (a pojedini i psihičke). Nemojte me pogrešno shvatiti, cenim ja svakoga ko smogne snage da svoj život posveti Bogu i crkvi! Ali... Naši monasi, u 95% slučajeva, ne znaju da vam kažu ni nekoliko reči o manastiru u kome žive. Naši monasi, premda se ovo u poslednje vreme popravlja, mahom su neobrazovani.

U našoj crkvi imamo i arhimandrita Simeona (svetovno – Dejan Vilovski). „Čovek čvrstih principa, radikalni i konzervativni monah“ je zagrabio malo novca iz eparhijskog fonda pa je platio svom burazeru račun za mobilni telefon, sebi opremio kancelariju na Vračaru, vozio Audi A4, a narod je plaćao gorivo njemu i njegovim saradnicima.
U našoj crkvi imamo vladike čiji su dvorovi bogatiji i šareniji od Karađorđevićevog na Dedinju. Vladike čiji su rođaci striperi naprosto oduševljeni zlatom i raskoši dvorova.
I sad... Kad pogledam sve te mlade monahe po manastirima, ne mogu a da se ne zapitam da li su oni tu zbog svoje prejake vere u Boga ili zbog prejake želje da jednog dana voze Audi, braći plaćaju mobilne telefone i žive okruženi zlatom?!

Ljute se na mene 'velikovernici' što ne postim. Znate zašto ne postim!? Osim toga što sam naviknuta na litar KRAVLjEG mleka dnevno?! Zato što mi idete na živce sa tim svojim hvalisanjem o postu. Mislite li da ima poente post kad vi na parče hleba namažete deb'o sloj divne paštete od lososa i tune, pa preko turite list biljnog kačkavalja i kasnije popijete kafu sa biljnim šlagom?! Ima li poente vaše odricanje od mleka i mesa kad psovku i cigaretu ne vadite iz usta, a za čašicom alkohola potežete češće nego ja za tastaturom!? Ja ću da vam kažem, vrlo otvoreno – NEMA POENTE. Post je odricanje, a ne zamena mrsne hrane za veštačku!

Drugo, mislite li da se jačina vaše vere meri u tome koliko ćete dugo izdržati u postu u kome uživate više nego prosečna srpska porodica u mrsu?! Ne, gospodo. Vaša vera se ne meri ni u tome koliko ćete 'bogato' proslaviti svoje slave, a da ne pominjem neke od vas koji slave slavite po klubovima i splavovima. Okačili ste o retrovizore krstove vladičanskih razmera. Nedeljom nervozni ranom zorom idete u crkvu, misleći da Bog ne vidi koliko često pogledate na sat razmišljajući o tome šta ćete bogato doručkovati kad odete kući. Ponizno ćete se prekrstiti kad čujete zvona iz crkve, ljubite svešteniku ruku i u rupu pored ikone za celivanje u crkvi ubacujete pozamašne svote novca. Nije to vera, gospodo. To je idiotizam, ja da vam kažem.

Vera je kad stanete pred nevernika, pred (kako bi vi rekli) sektaša, pa ga pustite da on kaže šta ima, pustite ga da vam kaže u šta on veruje i zbog čega veruje. Ne ućutkate ga, ne oklevetate ga i ne omrznete. Već kažete sebi da ste od svakog izazova jači i da je vera vaša od bilo čega jača.

Koliko vas 'velikovernika' je uspelo da nevernog sasluša?!
Zamislite se nad svojim verovanjem.
Duboko se zamislite.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.blogjob.from.rs
Drugar

Drugar

Muški
Broj poruka : 18
Godina : 27
Datum upisa : 17.05.2010

PočaljiNaslov: Re: Verujem - ne verujem   Verujem - ne verujem Icon_minitime19/12/2010, 12:55 am

Citat :
Sveštenici – glasnici Božije reči, jel?! Moreeee... Nimalo poštovanja prema njima nemam. Zašto!? Evo zašto. Ima sveštenika koji u svojim engleskim limuzinama voze svoje popadije koje nose miniće. Ima sveštenika koji su optuženi za seksualno zlostavljanje vernica. Ima sveštenika kojima, dok čitaju molitvu i svete vodu, iz mantije veselo pevuši Kan-Kan. Ima sveštenika koji su tako verni putu Isusa Hrista da su zadrigli valjda od nafore i svete vode?! Ima sveštenika čije se žena i ljubavnica počupaju i potuku u sred porte. Ima sveštenika koji trče za TV kamerama više od Seke Aleksić. Ima sveštenika koji, kad sjašu sa svog uglancanog Harlija, lopataju narkomane. Ima onih koji sa huliganima makljaju homoseksualce. Ako vi, gospodo sveštenici, časni oci pravoslavlja, ne poštujete svoje mantije, zašto bi ih poštovao narod?!
E ovako draga:)... Posto ne postujes svestenike.. to je uredu..ali uzmi primjer samog naroda..jeli su svi ljudi jednako dobri,jeli su svi ljudi ravnopravni prema drugima,jesu li ljudi ti koji sude drugom covjeku,jeli sudija gresnik,sto sudi drugome prije nego sto sudi samom sebi,.. znaci svestenika ima svakakvih,ali ima i dobrih preporucio bih ti da procitas knjigu od starca pajsije koji ce ti promijeniti misljenje o tvome stavu da ja nebih duzio i prepricavao.. Uglavnom nije bitno sve to,bitno je da se volimo i pruzamo ljubav jedni drugima..ko sto radii kako.. pustimo sve ljude da uzivaju onako kako oni smatraju da treba prozivjeti ovaj zivot.. Ne,ne krivim nikoga za zlo u kojem se ovaj danasnji svijet nalazi.. jednostavno ukoliko razmisljas pozitivno,gledas svoga posla,polako,ravnodusan si prema svima pa cak i prema neprijatelju..vjerujes u sebe,u boga ili prirodu,silu kako ko zeli.. tvoja aura onda je neunistljiva i niko ne moze da dodje do tvoje topline i dobrote da bi te iskvario,ili nanijeo zlo preko nekih drugih stvari..-----
Ja licno sam samo jednom postio..i ne treba da se posti,nije grijeh ne postiti,grijeh je ne oprostiti,sto bi rekao starac pajsije,jer svi monasi,svestenici oni se mole za sve ljude i oni poste za nas..Ja sam pricao sa 9-10 nevjernika,sa 4-5 hipika,sa jednim budistom i razgovarao sa njima na njihovom nivou,i slusali su pratili su svaku moju rijec kao i ja njihovu,nisam im ja pricao kako trebaju oni da vjeruju u ovo ili ono,nego jednostavno neke osnovne zivotne stvari,osnovne principe,o osnovnoj ljubavi prema bliznjem,o tome da trebaju da vjeruju u sebe bez obzira koje su religije itd..
Nazad na vrh Ići dole
vučko

vučko

Muški
Broj poruka : 1382
Godina : 65
Humor : može biti...
Datum upisa : 09.04.2010

PočaljiNaslov: Re: Verujem - ne verujem   Verujem - ne verujem Icon_minitime17/1/2011, 2:42 pm

Kada čovek spozna samog sebe onda može reći da je ispunio
jedan od najkomplikovanijih zadataka koji su pred njega postavljeni.
Vera u sebe ne znači ništa ako pre toga niste spoznali suštinu svoga
bića, a malo je takvih.Gledati svoja posla,biti ravnodušan prema svemu
nije u ljudskoj prirodi.Teško mi je da poverujem da čovek može biti
ravnodušan prema zlu, prema licemerju.......
Što se vere tiče,jako sam sumnjičav prema prorocima koji nam serviraju
veru u zagonetkama i pričama koje su podložne različitim tumačenjima.
Muka mi je od fundametalističkih vernika i sveštenika koji veličaju svoje
proroke i svoju veru kao jedinu ispravnu,dok sve ostale nazivaju nevernicima
iako su njihova verovanja samo razrađene verzije nekog primarnog
verovanja izvedenog iz mnogobožačkih religija.Čak su i cele priče preuzeli
i zapisali kao svoje u verskim knjigama u koje se kunu.
Veoma je indikativno da je od 10 Božjih zapovesti koje veoma jasno i nedvosmisleno
govore o ljudskom grehu koji se ne sme činiti,napravljeno bezbroj knjiga,
celih tomova koje vam na najbeskrupulozniji način govore o upražnjavanju
vere.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Verujem - ne verujem   Verujem - ne verujem Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Verujem - ne verujem
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Društvo, na neki drugačiji način- piše se u temama ispod naslovne :: Kolumna-
Skoči na: