LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Artur Šopenhauer

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
besherat

besherat

Ženski
Broj poruka : 4371
Datum upisa : 18.03.2009

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 9:42 pm

ARTUR ŠOPENHAUER : “ SVIJET KAO VOLJA I PREDSTAVA”

Nijedna istina, dakle, nije izvjesnija, od svih ostalih nezavisnija I manje zavisna od dokaza, no što je istina da je sve ovo što je pristupačno saznanju – znači, čitav svijet – samo objekt u odnosu na subjekt, posmatračev opažaj, riječju : predstava. Dabome, ovo važi kako za sadašnjost tako I za svaku prošlost I budućnost, kako za ono što je najdalje, tako I za ono što je blizu: jer to važi čak za vrijeme I prostor, u kojima se sve te razlike jedino I pojavljuju. Sve ovo što na neki način pripada I može da pripada svijetu, neminovno je uslovljeno subjektom I postoji samo za subjekat. Svijet je predstava.
( 35-36 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 9:46 pm

Glavna razlika između svih naših predstava, jeste razlika između intuitivnog i apstraktnog.Potonje čini samo jednu klasu predstava, naime – pojmove: a oni su pod kapom nebeskom jedino svojina čovjeka, čija se sposobnost za njih, sposobnost kojom se on razlikuje od svih životinja, odvajkada nazivala UMOM.

( 39 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 9:50 pm

Nista... osim licne tragedije svog isfrustriranog i promasenog zivota, svojih
kompleksa i nesposobnosti, kao i mrznje prema samom sebi, koju nikako nije mogao
da savlada, pa ju je projektovao na okolinu, na druge ljude, zene...
Zaista
je ostavio obiman materijal, cijim bi se proucavanjem mogli pozabaviti
PSIHIJATRI. Tolika deskriminacija prema zenama o njemu zaista nista ama bas nista ne bi imala pozitivno dodati

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 9:59 pm

Osnov bivstvovanja u vremenu, jeste nizanje njegovih trenutaka, a u prostoru – položaj njegovih djelova što se uzajamno određuju do u beskonačnost.
U vremenu svaki trenutak postoji samo ako je on izbrisao prethodni trenutak – svog oca, bivajući i sam isto tako brzo izbrisan. Prošlost i budućnost toliko su ništavne kao kakav san; a sadašnjost je samo granica među njima, lišena pretežnosti i postojanosti. Suština ovog mišljenja nije nova : Heraklit je s tugom utvrdio postojanje vječnog toka stvari. Platon je s prezirom govorio o stvarnosti kao o nečem vazda postajućem, ali nikad i bivstvujućem; sve stvari Spinoza je nazivao pukim akcidencijama jedne supstancije, a samo ona bivstvuje i traje; ono što je saznao kao puku pojavu, Kant je suprotstavio stvari po sebi; naposljetku, drevna indijska mudrost veli: „ To je maja, koprena varke koja zakriljuje oči smrtnika i koja dopušta da se vidi svijet za koji se ne može reći niti da jeste, niti da nije, jer je svijet poput sna, poput sunčanog sjaja na pržini, koji putnik – gledajući izdaleka- smatra vodom, ili poput odbačenog užeta za koji on misli da je zmija.“ Međutim, sve ono o čemu su pomenuti filozofi mislili i govorili nije ništa drugo do ono što i mi upravo sada razmatramo: svijet kao predstava, potčinjena načelu razloga.
( 40-41 str. )

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:04 pm

Beskraj ::
kompleksa i nesposobnosti, kao i mrznje prema samom sebi, koju nikako nije mogao
Zaista
PSIHIJATRI. Tolika deskriminacija prema zenama o njemu zaista nista ama bas nista ne bi imala pozitivno dodati

Beskraj, šta si čitala od Šopenhauera? Ja sam danas počela sa čitanjem ove knjige i sve ovo što sam do sada izvukla je ,po meni o.k.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski
Broj poruka : 883
Godina : 31
Humor : ljudska glupost
Datum upisa : 15.04.2010

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:08 pm

To su budalastine beskraj sto pricas ,Sopenhauer jeste bio zenomrzac i jeste bio cudak ali genijalac koji je napisao genijalno delo svet kao volja i predstava!
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:17 pm

besherat ::
Zaista

Beskraj, šta si čitala od Šopenhauera? Ja sam danas počela sa čitanjem ove knjige i sve ovo što sam do sada izvukla je ,po meni o.k.

Citala sam neko njegovo delo Genije,valjda se tako zvalo.A sto se tice njegovih mudrosti filozofskih mislim da sam ih iscitala sve.Evo nesto od njegove jadne filozofije.

Covek je za zivota bio zenomrzac. Nakon smrti otkrilo se da je fetisista, u
stanu mu je nadjeno oko 200 pari zenskih cipela, sto je posle tumaceno kao
posledica njegovih intimnih frustracija.
Evo sta kaze o zenama…
“...taj,
niskoga rasta, uskih pleca, sirokih kukova i kratkih nogu, rod nazvati lepim
mogao je samo polnim nagonom zaslepljen ljudski intelekt : u tome naime nagonu
sadrzi se sva njegova lepota. S vise prava, nego lepim, mogao bi se zenski rod
nazvati ne – esteticnim. U samoj stvari nemaju zene ni za muziku, ni za poeziju,
ni za slikarsku umetnost ni pravoga smisla ni pravoga osecanja, vec to je, ako
se tim razmecu i to tvrde, puko majmunisanje iz zelje za dopadanjem...”

P.S Izvini sta ti citas od njega???

Poslednji izmenio Beskraj dana 20/5/2010, 10:22 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:21 pm

Aman zeno ostavi se toga Sopenhauerovo kapitalno delo svet kao volja i predstava je genijalno ne mozes na osnovu jedne sporedne knjige ocenjivati ceo filozofski sistem!
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:24 pm

Mišljenje o ženama je samo jedan mali segment u njegovoj filosofiji, po meni, manje bitan. razmatranja o svijetu, bivstvovanju i njegovo gledište na te kategorije, mene više zanimaju. Ženomrzaca imaš svuda oko sebe, samo se okreni, ali oni nisu Šopenhauer.

Leonard Cohen

Poslednji izmenio besherat dana 22/9/2011, 11:42 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:24 pm

Njegov citav filozofski sistem po meni je malo vise nakaradan.Nisam ja tu nakaradnost izvukla iz njegov jednog dela,ali i to jedno delo mi je bilo sasvim dovoljno da steknem ceo utisak o njemu.Malo me podseca na Kanta sto se tice neke filozofije.

Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:26 pm

besherat ::
Mišljenje o ženama je samo jedan mali segment u njegovoj filosofiji, po meni, manje bitan. razmatranja o svijeti, bivstvovanju i njegovo gledište na te kategorije, mene više zanimaju. Ženomrzaca imaš svuda oko sebe, samo se okreni, ali oni nisu Šopenhauer.

Tako je.Sopenhauer je blistavi um,bez daljnjeg.
Ne podseca na Kanta ali je Kantov postovalac.
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:29 pm

Onda mu to dodje na isto. Generalno zene treba da izgledaju lepo u svemu sto rade dok je u zvisenost
dubokoumlje pripisivao iskljucivo muskarcima
nije bio
zenomrzac cak ni podsvesno.U sto ih mrzim nemas pojma.

Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:31 pm

Onda mu to dodje na isto. Generalno zene treba da izgledaju lepo u svemu sto rade dok je u zvisenost
dubokoumlje pripisivao iskljucivo muskarcima
nije bio
zenomrzac cak ni podsvesno.U sto ih mrzim nemas pojma.

Beskraj ja se slazem sa tobom ali to ovde nije tema ,tema je Sopenhauerov filozofski sistem koji je mnogo siri od njegovog sovinistickog pristupa.
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:32 pm

Ne znam ali na samu pomisao na njega u meni se ceo sistem uzburka.Izvini sto se ne drzim teme,da nema tebe ko navigatora krenula bi vec sa Niceom. Artur Šopenhauer Icon_biggrin

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:38 pm

Kao sto znate po Sopenhaueru zelje i potrebe su definisane kao glad ili zedj,
cim su sprovedene u delo, ne osecamo ih vise, one ostaju iza nas a mesto je vec
zauzela druga zelja …i tako u beskonacnost.
Jedna od deset zelja se
ispuni…ovih devet ostaje neostvareno, i mi osecamo patnju…bol.
Konacno
zadovoljenje je prividno.
Sustina je da stalno nesto zelimo i vise vremena
provedemo u patnji zbog neispunjenja, nego sto osecamo zadovoljstvo.
Po
njegovom misljenu treba se boriti i savladati volju za zivotom, negirati je. Ne
samoubistvom (jer time dokazujes da volis zivot i da ne mozes da ga zivis
ukoliko ne tezis … zelis), vec askezom. Suzdrzavati se od polnog akta, samim tim
i radjanja…

Njegove misli mi zaista nisu bliske.Ovo sam negde isceprkala i sokirana sam uvek njegovom bistrinom uma.

Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:41 pm

Kao sto znate po Sopenhaueru zelje i potrebe su definisane kao glad ili zedj,
cim su sprovedene u delo, ne osecamo ih vise, one ostaju iza nas a mesto je vec
zauzela druga zelja …i tako u beskonacnost.
Jedna od deset zelja se
ispuni…ovih devet ostaje neostvareno, i mi osecamo patnju…bol.
Konacno
zadovoljenje je prividno.
Sustina je da stalno nesto zelimo i vise vremena
provedemo u patnji zbog neispunjenja, nego sto osecamo zadovoljstvo.
Po
njegovom misljenu treba se boriti i savladati volju za zivotom, negirati je. Ne
samoubistvom (jer time dokazujes da volis zivot i da ne mozes da ga zivis
ukoliko ne tezis … zelis), vec askezom. Suzdrzavati se od polnog akta, samim tim
i radjanja…

Njegove misli mi zaista nisu bliske.Ovo sam negde isceprkala i sokirana sam uvek njegovom bistrinom uma.

Pa genijalnost mu se ne moze osporiti svidjao se on nama ili ne.
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:42 pm

Tu se slazem,ali od genijalnosti do ludila kolika je granica???

Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:44 pm

Tu se slazem,ali od genijalnosti do ludila kolika je granica???

Ima ta tema vec scratch
Ne znam koja je granica,zar je bitno .........
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:44 pm

Eto ti sad, skrenu Beskraj načisto sa teme. Briga velika da li je genijalac ili šta je, daj samo piči njegovu filozofiju.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:48 pm

Mada svako posebno delovanje, pod pretpostavkom određenog karaktera, proističe nužno pri datom motivu, i mada se rašćenje, proces ishrane i sve promene u životinjskom telu zbivaju shodno nužno delajućim uzrocima (nadražajima), ipak ceo niz radnji, pa prema tome i svaka posebna radnja, a isto tako i njihov uslov, to jest ćelo telo koje te radnje vrši, pa, dakle, i proces pomoću koga i u kome on bivstvuje, nije ništa drugo do manifestacija volje, postojanje vidnim volje, objektitet volje. Na tome počiva i potpuna prilagođenost ljudskog i životinjskog tela ljudskoj i životinjskoj volji, sličnoj prilagođenosti, ali nadaleko je prevazilazeći, koju ima neko namerno izgrađeno oruđe u .odnosu na volju onoga koji je oruđe izgradio, i koja se ukazuje kao svrsishodnost, to jest, teleološka objašnjenost tela.
Zato delovi tela moraju da savršeno odgovaraju glavnim željama kroz koje se volja manifestuje, oni moraju biti vidljivi izraz tih želja: zubi, grlo, creva jesu objektivirana glad; genitalije su objekivirani polni nagon; ruke koje hvataju i brze noge odgovaraju već indirektnijem stremljenju volje koje mi prikazujemo.
I kao što opšte ljudski oblik odgovara opštoj ljudskoj volji, tako i individualno modificiranoj volji, karakteru pojedinca, odgovara individualni oblik tela, koji je zato u svim delovima tela karakterističan i izrazit.
citat Sopenhuaer Svet kao volja i predstva 1
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:49 pm

Ne treba, međutim, zanemariti činjenicu, ja sam je uvek imao u vidu, da ni unutrašnje opažanje, koje mi imamo o svojoj sopstvenoj volji, još nikako ne daje potpuno i adekvatno saznanje stvari po sebi. To bi bio slučaj kada bi to opažanje bilo sasvim neposredno. Ali pošto se ono izvodi tako što volja, otelotvorujući se, stvara sebi i intelekt (radi svojih odnosa sa spoljašnjim svetom) i intelektom sebe u samosvesti (nužnoj suprotnosti spoljašnjem svetu) saznaje kao volju, onda to saznanje stvari po sebi nije potpuno adekvatno. Pre svega, to saznanje je povezano s formom predstave; ono je opažanje i, kao takvo, deli se na subjekt i objekt. Jer, ni u samosvesti ja nije sasvim jednostavno, već se sastoji od saznavaoca (intelekta) i saznatog (volje); intelekt ne biva saznat, a volja ne saznaje, iako se oboje stiču u svest jednog ja. Ali upravo zato to ja nije sa sobom sasvim p r i s n o, nije, tako reći, prozirno, već je neprozirno i stoga samom sebi ostaje zagonetka. Dakle, i u unutrašnjem saznanju još uvek postoji razlika između bivstvovanja-po-sebi njegovog objekta i opažanja tog objekta u saznavalačkom subjektu. Međutim, unutrašnje saznanje je oslobođeno od dveju formi koje pripadaju spoljašnjem saznanju, oslobođeno je, naime, od forme prostora i od forme kauzalitetakoja posreduje u svakom čulnom opažanju. S druge strane, ostaje još forma vremena, kao i forma bivanja saznatim i saznavanja uopšte. Dakle, u tom unutrašnjem saznanju stvar po sebi je, istina, u velikoj meri zbacila svoje velove, ali još se ne pojavljuje sasvim gola. Usled forme vremena koja joj je još svojstvena, svako svoju volju saznaje samo u njenim sukcesivnim pojedinačnim činovima, a ne kao celinu po sebi. Zato niko ne poznaje svoj karakter a priori, već ga upoznaje tek putem iskustva i uvek nepotpuno. Pa ipak, opažanje u kojem saznajemo pokrete i činove sopstvene volje mnogo je neposrednije od svakog drugog opažanja. Ono je tačka gde se stvar po sebi pojavljuje naj-neposrednije i gde je saznavalački subjekt osvetljava iz najveće blizine; zato je taj tako prisno saznat događaj jedino i podesan da se njime tumači svaki drugi događaj.

Svet kao volja i predstava 2
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:50 pm

Pa ne mogu da picim po njegovoj filozofiji kada me stalno Drimerka opominje,kao da je kormilar na brodu.

Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:51 pm

"Zato niko ne poznaje svoj karakter a priori, već ga upoznaje tek putem iskustva i uvek nepotpuno."

Tacno.
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:52 pm

Pa ne mogu da picim po njegovoj filozofiji kada me stalno Drimerka opominje,kao da je kormilar na brodu.

Opominjala sam te jer si skretala sa teme i uvek cu to raditi kao sto i sebe opominjem kad ja skrecem sa teme,mislim da kao clan ovog foruma imam pravo na to.
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:54 pm

Kod Sopenhauera nešto mi nije jasno. Kako čovek da savlada volju da “ubije želju
u sebi” da npr. sutra ima dete ? Ajde Drimerka objasni mi ovo molim te?

Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:56 pm

Kod Sopenhauera nešto mi nije jasno. Kako čovek da savlada volju da “ubije želju
u sebi” da npr. sutra ima dete ? Ajde Drimerka objasni mi ovo molim te?

Pa fanatici su verovatno sposobni za taj cin,da ubiju zelju zarad nekog viseg cilja...
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 10:58 pm

Tako sam i mislila,samo si potvrdila moje misljenje.

Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:00 pm

Tako sam i mislila,samo si potvrdila moje misljenje.
hepi
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:03 pm

Zato ga i ne volim.Ali to sto nekome ne osporavas genijalnost ne znaci i da ga volis i cenis.Kome se ne zivi neka ga procita i bice ohrabren da skoci sa nekog mosta!

Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:04 pm

Zato ga i ne volim.Ali to sto nekome ne osporavas genijalnost ne znaci i da ga volis i cenis.Kome se ne zivi neka ga procita i bice ohrabren da skoci sa nekog mosta!

I ovo je neprimereno za temu,vidim da ovde sebi svako svasta dozvoljava.
Kome se ne svidja nek zaobidje temu i gotovo.
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:07 pm

Ja sam za sada digla ruke od teme. Ali, nema veze. Za vikend nastavljam da čitam knjigu i da vadim citate koji se meni sviđaju, tako da nastavak slijedi.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:09 pm

Nema veze,brisace se suvisni komentari.
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:09 pm

Tema je fenomenalna,pa bilo bi glupo i dosadno da pisu samo oni koji ga vole.Ako tako besherat smatra ja vise necu na ovoj temi nista vise pisati.Ljudi su veliki idolopoklonici. Kada se razočaraju u svoj predmet obožavanja
dogodi se da odu u drugu krajnost i da prezru istog, pričajući o njemu najgore.To je nas problem najveci.

Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:10 pm

Tema je fenomenalna,pa bilo bi glupo i dosadno da pisu samo oni koji ga vole.Ako tako besherat smatra ja vise necu na ovoj temi nista vise pisati.Ljudi su veliki idolopoklonici. Kada se razočaraju u svoj predmet obožavanja
dogodi se da odu u drugu krajnost i da prezru istog, pričajući o njemu najgore.To je nas problem najveci.
Mozes da ga kritikujes ali smireno a ne da govoris da podstice na bacanje sa mosta i slicno to su preterivanja.E si volela Sopenhauera nekada?
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:18 pm

Nikada, od prve njegove misli koje sam procitala imam takvo misljenje.Sve sto sam ga citala dalje i dalje sve sam bila vise uverenija u ispravnost svoga misljenja.Mozda ja gresim,ali to je moje misljenje i stojim iza toga.Ovo bacanje sa mosta me je upravo asociralo nesto sto sam citala od njega.Nisam nista napamet rekla. Šopenhauer je bio potpuni fanatik (da ne kažem intelektualni invalid).

Poslednji izmenio Beskraj dana 20/5/2010, 11:19 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:19 pm

Ja nisam Beskraj tebe kritikovala što si se uključila u temu, niti bilo ko to ima pravo, nego sam kritikovala konstantno skretanje sa teme. I nisam nikakav njegov idolopoklonik, vidiš da sam došla do 44 strane, jer se to gradivo polako čita. Ne mogu donositi sud o nečemu što nisam iščitala do kraja, zar ne?Svako ima pravo na svoje mišljenje o svemu.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:20 pm

Nikada, od prve njegove misli koje sam procitala imam takvo misljenje.Sve sto sam ga citala dalje i dalje sve sam bila vise uverenija u ispravnost svoga misljenja.Mozda ja gresim,ali to je moje misljenje i stojim iza toga.Ovo bacanje sa mosta me je upravo asociralo nesto sto sam citala od njega.Nisam nista napamet rekla.
Dobro,svako ima pravo na svoje misljenje samo ne znam cemu ta eksplozivnost,ali ok.
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:21 pm

Ne kazem ja besherat da si me ti kritikovala ali Drimerka me stalno vraca na zadatu temu,ja sam samo rekla da ako besherat smatra da sam temu promasila neka me opomene.Naravno da svako ima pravo na svoje misljenje,i to cenim.Sem ako Drimerka i to ne smatra kontradiktornoscu.

Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime20/5/2010, 11:23 pm

Ne kazem ja besherat da si me ti kritikovala ali Drimerka me stalno vraca na zadatu temu,ja sam samo rekla da ako besherat smatra da sam temu promasila neka me opomene.Naravno da svako ima pravo na svoje misljenje,i to cenim.Sem ako Drimerka i to ne smatra kontradiktornoscu.

E pa ovde svi imaju odsecene jezike kad treba nesto da se kaze.
Ja bar kazem sta mislim.
Svidelo se to nekome ili ne.
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški
Broj poruka : 9743
Godina : 59
Humor : Jok
Datum upisa : 05.10.2007

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime21/5/2010, 11:44 am

Па када се не бисте клале око контекста можда би и успеле. Само вас гледам

https://poezija.darkbb.com
vučko

vučko

Muški
Broj poruka : 1382
Godina : 65
Humor : može biti...
Datum upisa : 09.04.2010

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime21/5/2010, 12:58 pm

Fridrih Niče:"On je POŠTEN zato što govori sa smim sobom i
piše za samoga sebe,VESEO je zato šzo je mišlju pobedio ono
najteže,i POSTOJAN zato što treba da bude takav.Njegova snaga
se,slično plamenu pri zatišju,podiže lako i pravo nagore,bez
kolebanja,bez podrhtavanja i bez nemira.U svakom slučaju on
nalazi svoj put a da i ne primetimo da ga je tražio.......I onaj
koji je jednom osetio šta u našem savremenom hibridnom
čovečanstvu znači pronaći jednom pravo prirodno biće,koje
je jasno izraženo,koje stoji i koje se kreće na sopstvenim
nogama,nezauzdano i neograničeno,taj će shvatiti moju sreću
i iznenađenje kada sam našao Šopenhauera.Predosetio sam da
sam u njemu pronašao vaspitača i filozofa,kojega sam tako dugo tražio."
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime21/5/2010, 1:19 pm

Masada ::

Svako ko je imao ozbiljnu filozofsku raspravu ili isao na predavanja iz filozofije zna da se mora nastupati argumentovano i hladno i primereno a ne izjavljivati stvari poput zbog ovog filozofa cete se baciti sa mosta,to su za mene najobicnije gluposti i degradacija ove teme samo sto to ocigledno niko ovde ne vidi,valjda su neki privilegovani a neki nisu.
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime21/5/2010, 1:24 pm

Bogatstvo je nalik na morsku vodu; što je više pijemo, to smo žedniji

Arthur Schopenhauer
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime21/5/2010, 1:32 pm

Eristichka dijalektika Artur Sopenhauer

Eristichka dijalektika je umece vodjenja prepirke, i to prepirke da se uvek bude u pravu, dakle per fas et nefas.
U samoj stvari se objecitve moze biti u pravu, a da se pritom u ochima prisutnih, i shtavishe u sopstvenim, ne bude u pravu. Kada, naime, protivnik pobije moj dokaz, a to vazi i kao pobijanje samog tvrdjenja, za koje pak, mogu postojati drugi dokazi, pri chemu je naravno, za protivnika odnos obrnut: on ostaje u pravu pri objektivnom nemanju prava. Dakle, objektivna istina jednog tvrdjenja i njegovo vazenje u prihvatanju od strane zavadjenih i slushalaca, dve su razlichite stvari. (na ovu drugu se odnosi dijalektika)

Odakle to? Od prirodne pokvarenosti ljudskog roda. Kada toga ne bi bilo, bili bi smo u potpunosti chestiti, pa bi smo u svakoj raspravi gledali samo a iznesemo istinu na videlo, ne vodeci rachuna o tome da li ce to ici u prilog nashem predjashnjem mishljenju ili mishljenju onog drugog. Bilo bi to svejedno ili bar u potpunosti sporedno. Ali sada je to glavno.
Urodjena sujeta koja je izuzetno razdrazljiva kad je u pitanju intelekt, ne dopushta da se ono shto smo prvobitno rekli pokaze kao pogreshno, a ono shto je rekao protivnik kao pravilno. Shodno ovome bi, pak svako trebao da se potrudi da sudi ni u kom sluchaju drugachije do tachno, zbog chega bi prvo trebalo da misli a potom govori. Ali uz sujetu najcheshce idu brbljivost i urodjena nechestitost. Ljudi govore pre nego shto su promislili, i ako potom primete da je njihovo tvrdjenje pogreshno i da nisu u pravu, ipak treba da izgleda kao obratno. Interes za istinu, koji je bio jedini motiv, uzmiche sada sasvim pred interesom sujete. Istinito treba da izgleda kao pogreshno, a pogreshno kao istinito.

Ali sama ta nechestitost, to insistiranje na tvrdjenju koje se nama samim chini pogreshnim, ima opravdanje. Chesto smo u pochetku chvrsto ubedjeni u istinitost nasheg tvrdjenja, ali izgleda da ga protivnikov argument pobija. Dignemo li sada ruke od chitave stvari, videcemo potom, najcheshce, da smo ipak bili u pravu. Nash dokaz je bio pogreshan, a u prilog tvrdjenju mogao je da postoji tachan dokaz. Nismo se odmah setili argumenta koji bi nas spasao. Usled toga se u nama javlja maksima: usprotiviti se argumentu protivnika chak i onda kada izgleda da je ispravan i kada pobija nash dokaz, u uverenju da je njegova ispravnost samo prividna i da cemo se u toku prepirke setiti nekog argumenta da bismo pobili onaj protivnikov ili da bismo, s druge strane, potvrdili nashu istinu. Na to smo dok traje prepirka, skoro prisiljeni, ili bar pomalo zavedeni. Na taj nachin se uzajamno potpomazu slabost nasheg intelekta i izvitoperenost nashe volje. Otuda dolazi da se onaj ko se prepire, po pravilu, ne zalaze za istinu, nego za svoje tvrdjenje, postupa na nachin pro ara et focis (za dom i ognjishte) i per fas et nefas, a drugachije, kao shto smo videli i ne moze.

Machiavelli, savetuje vladaocu da iskoristi svaki trenutak slabosti svoga suseda, i da ga napadne, jer bi ovaj mogao da iskoristi takav trenutak i da napadne njega. Kada bi vladale vernost i chestitost, bilo bi drugachije. Poshto se tome ne treba nadati, ne smemo ih ni upraznjavati, jer to bi se slabo isplatilo. Isti je sluchaj i s prepirkom. Dam li za pravo protivniku chim izgleda da je u pravu, on ce to teshko uchiniti prema meni. On ce shtavishe, postupiti per nefas, dakle, moram i ja. Lako je reci da treba ici samo za istinom, bez sklonosti ka jednom mishljenju, ali ne sme se pretpostaviti da ce to uchiniti i onaj drugi. Dakle, ne smem ni ja. Uz to, ako bih hteo da se chim se uchini da je on u pravu, odreknem svoga tvrdjenja, koje sam pre toga promislio, moze se lako dogoditi da zaveden trenutnim utiskom napustim istinu da bih prihvatio zabludu.

Svako ce dakle, po pravilu, nastojati da progura svoje tvrdjenje, chak i kad mu se ono na trenutak chini pogreshnim, ili sumnjivim. Pomocna sredstva donekle, svakom dolaze od njegove lukavosti, i pokvarenosti. Tome nas svakodnevno uchi iskustvo u prepiranju. Svako dakle, ima svoju prirodnu dijalektiku, kao shto ima svoju prirodnu logiku.
Samo ga ona prva ne vodi ni priblizno tako sigurno kao ova druga. Ne moze neko tako lako da misli ili zakljuchuje suprotno zakonima logike. Pogreshni sudovi su chesti, ali pogreshni zakljuchci su veoma retki. Dakle, nedostatak prirodne logike je redak. Drugachije je s nedostatkom prirodne dijalektike. Ona je neravnomerno raspodeljen prirodni dar (po ovome je slichna moci sudjenja, koja je neravnomerno podeljena, dok je razum u proseku ravnomerno podeljen). Dozvoliti da budete pobijeni, da vas zbune nechin shto je na izgled argument, gde ste zapravo u pravu ili obratno, chesto se dogadja. Onaj ko izadje kao pobednik iz prepirke, chesto ima da zahvali ne samo tachnosti svoje moci sudjenja pri izlaganju tvrdjenja, nego u vecoj meri lukavosti i sposobnosti kojima je branio. Urodjenost je ovde, kao i drugde, najbolja stvar. Ali uvezbavanjem i razmishljanjem o obrtima kojima pobijamo protivnika, a koje on najcheshce koristi da bi pobijao, moze mnogo da se doprinese da bi se u toj veshtini postao majstor. Dakle, iako logika, zapravo nema nikakve praktichne koristi, onda je u svakom sluchaju moze imati dijalektika. Mislim da je i Aristotel svoju stvarnu logiku (Analitiku) uglavnom izlagao kao osnovu i pripremu za Dijalektiku, i da mu je ona najbitnija. Logika se bavi chistom formom tvrdjenja, dijalektika njihovom sadrzinom, ili materijom, njihovim sadrzajem. Zato se pri analizovanju mora pristupiti formi kao opshtem, a sadrzaju kao posebnom.

Aristotel ne odredjuje svrhu dijalektike tako precizno kao ja. On, dodushe, navodi kao glavnu svrhu prepirku, ali ujedno i iznalazenje istine. Docnije, opet, kaze: pristupimo tvrdjenjima filozofski, sa stanovishta istine, dijalektichki s stanovishta prichinjavanja ili dopadanja, mishljenja drugih. Topika, 1, 12. On je dodushe, svestan razlikovanja i odvajanja objektivne istine tvrdjenja od sticanja vazenja ili prihvatanja. Ali, on ih ne odvaja dovoljno jasno da bi dijalektici pripisao samo ovo drugo. U njegovim pravilima o drugoj, chesto su umeshana pravila o prvoj svrsi. Zato mi se chini da svoj zadatak nije u potpunosti reshio.

Da bi se izlozila chista dijalektika, mora da se, bez obzira na objektivnu isitnu (shto je predmet logike) posmatra samo kao veshtina da se uvek bude u pravu, shto ce biti ukoliko lakshe, ukoliko smo pri tom stvarno u pravu. Ali, dijalektika kao takva treba samo da poduchava kako da se odbranimo od napada bilo koje vrste, narochito od podlih, i isto tako kako sami da napadamo ono shto drugi tvrde, a da pri tom sebi ne protivurechimo i uopshte da nas niko ne opovrgne. Iznalazenje objektivne istine, mora se strogo odeliti od umeca da se lichna tvrdjenja uchine takvim da vaze za istinita. To je predmet sasvim drugachijeg delanja, to je delo moci sudjenja, razmishljanja, iskustva, a tu nema nikakve posebne veshtine. Ono drugo je svrha dijalektike. Definisali su je kao logiku privida. -Pogreshno. Onda bi bila upotrebljiva samo za odbranu neistinitih tvrdjenja. Chak i kada smo u pravu, potrebna je dijalektika da bi smo se odbranili, a mora da se poznaju i podli trikovi da bismo ih prepoznali. Shtavishe, i sami cemo chesto upotrebiti neke od njih da bismo neprijatelja tukli istim oruzjem. Zato dakle, u dijalektici objektivna istina mora da se ostavi po strani, ili da se smatra sluchajnom, a da se paznja usresredi samo na odbranu svojih tvrdjenja i pobijanje protivnikovih. Pri upotrebi pravila koja se na ovo odnose, ne sme da se vodi rachuna o objektivnoj istini, jer je najcheshce nepoznato gde se ona nalazi. Chesto ni sami ne znamo da li smo u pravu ili nismo, chesto verujemo da jesmo i prevarimo se, chesto to veruju oba uchesnika, jer veritas est in puteo (istina u dubini).
U pochetku prepirke svako, po pravilu misli da je istina na njegovoj strani. Potom obojica u to posumnjaju. Kraj, pak, treba da pokaze, da potvrdi istinu. Dakle, dijalektika u to nema shta da se upushta. Isto onoliko malo koa shto se sudije u duelu tiche ko je u svadji, koja je dovela do duela, zaista u pravu. Zadati udarac i parirati je bitno. Isti je sluchaj i u dijalektici. Ona je intelekutalna veshtina machevanja. Samo tako chisto shvacena moze da se izlaze kao samostalna disciplina. Ako sebi postavimo za cilj objektivnu istinu, vracamo se na puku logiku. Ako postavimo za cilj izvodjenje pogreshnih tvrdjenja, imamo puku sofistiku. A u oba sluchaja treba da bude pretpostavljeno da vec znamo shta je bilo objektivno a shta pogreshno. To je unapred retko kad izvesno. Pravi dojam dijalektike je dakle, ono shto smo sada rekli: intelektualna veshtina machevanja da bi se tokom prepirke uvek ostalo u pravu. Mada bi naziv eristika vishe odgovarao. Najtachnije je verovatno, eristichka dijalektika: dialectica eristicia, a ona je veoma korisna. Neopravdano je zapostavljena u novije vreme. u ovo novije vreme je previshe zastupljena
U tom smislu, dijalektika treba da bude samo rezime i prikaz prirodno urodjenih veshtina, svedenih na sistem i pravila, kojima se sluzi najveci broj ljudi kada primete da u prepirci istina nije na njihovoj strani, a da bi ipak ostali u pravu. Zato bi i zbog toga bilo veoma nesvrsishodno ako bi se u nauchnoj dijalektici uzeli u obzir objektivna istina i njeno iznoshenje na videlo, poshto se to ne dogadja u onoj iskonskoj i prirodnoj dijalektici, jer je cilj samo da se bude u pravu. Nauchna dijalektika, po nashem shvatanju, ima zato kao glavni zadatak da izlozi i analizuje podle trikove u polemici, da bismo ih u stvarnim prepirkama odmah prepoznali i pobili. Upravo zbog toga u izlaganju za krajnji cilj mora da se uzme samo nachin kako da se uvek ostane u pravu, a ne objektivna istina.

Nije mi poznato da je neshto u tom smislu napisano, mada sam se podrobno informisao. To je dakle, neorana ledina. Da bismo ostvarili cilj, moramo da se posluzimo iskustvom i da obratimo paznju na ovaj ili onaj trik koji upotrebljavaju obe strane u chestim svakodnevnim raspravama, zatim svesti trikove koji se ponavljaju u razlichitim oblicima na njihovu opshtost i na taj nachin izloziti izvesne opshte lukavshtine koje bi bile od koristi za sopstvenu upotrebu, kao i za njihovo osujecivanje, ako ih onaj drugi upotrebi. Ovo shto sledi treba shvatiti kao prvi pokushaj.
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime21/5/2010, 1:48 pm

blackdreamer ::

Svako ko je imao ozbiljnu filozofsku raspravu ili isao na predavanja iz filozofije zna da se mora nastupati argumentovano i hladno i primereno a ne izjavljivati stvari poput zbog ovog filozofa cete se baciti sa mosta,to su za mene najobicnije gluposti i degradacija ove teme samo sto to ocigledno niko ovde ne vidi,valjda su neki privilegovani a neki nisu.

Перцепција и прихватање речи није иста у схватању јединке. Исто ти је као и са Раскољниковим. По мени је он Исус по некоме није, једино се грех разликује.

Део вас који се мота по овим темама имате у последњих месец и нешто проблем са уским контекстом приче и написаног, уз то и кратке фитиље. Скачете на реченице не на целе текстове. Прочитајте поново неке теме и видечете колико сте били толерантни.

Мало само мира, иамате преко 150 - 200 година скупа, колико је то мудрости ?

Masada
Administrator
Masada

Muški

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime21/5/2010, 3:09 pm

Bodljikava prasad
Lepo ponasanje

Kad je hladno, bodljikavo prase trazi drugu prasad da leze zajedno, da se zbiju, jer im je tako toplije. Da nemaju bodlje to bi bilo lako, ali bodljikava prasad imaju duge i ostre bodlje. Kad se zbiju u gomilu, bodu jesno drugo. To nije dobro. A nije dobro ni kad im je hladno. Zato se bodljikava prasad dugo muce dok ne nadju neko zgodno rastojanje, da budu jedno uz drugo a da se ne bodu. To rastojanje se zove lepo ponasanje. To je lepo ponasanje, da ja ne povredim tebe, da ti ne povredis mene, da pomognemo jedno drugom, da i meni i tebi bude lepo.

Artur Sopenhauer

blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime21/5/2010, 4:39 pm

Bodljikava prasad
Lepo ponasanje

Kad je hladno, bodljikavo prase trazi drugu prasad da leze zajedno, da se zbiju, jer im je tako toplije. Da nemaju bodlje to bi bilo lako, ali bodljikava prasad imaju duge i ostre bodlje. Kad se zbiju u gomilu, bodu jesno drugo. To nije dobro. A nije dobro ni kad im je hladno. Zato se bodljikava prasad dugo muce dok ne nadju neko zgodno rastojanje, da budu jedno uz drugo a da se ne bodu. To rastojanje se zove lepo ponasanje. To je lepo ponasanje, da ja ne povredim tebe, da ti ne povredis mene, da pomognemo jedno drugom, da i meni i tebi bude lepo.

Artur Sopenhauer
lol!
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime21/5/2010, 5:24 pm

To su budalastine beskraj sto pricas ,Sopenhauer jeste bio zenomrzac i jeste bio cudak ali genijalac koji je napisao genijalno delo svet kao volja i predstava!

Kako mozes da mi uopste kazes da ono sto ja pricam je budalastina.Prvo povedi racuna kako pricas,drugo sto se ne slazemo u misljenju to je vec tvoj problem,ono sto ti volis i sto ti smatras da je necega vredno ne znaci da treba da misle svi.Mislim da ti je prvo njegovo delo palo u ruke a se zove eristichka dijalektika ili 38 trikova kako da uvek budete u pravu...Koliko sam shvatila devojko ti ne volis raspravu nego svadju a to ti veruj mi necu ovde priustiti,jer je s tobom to bespremetno.Eristichka dijalektika je umece vodjenja prepirke, i to prepirke da se uvek bude u pravu,ali ti si cesto vidim u zescoj zabludi.

Poslednji izmenio Beskraj dana 21/5/2010, 6:10 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime21/5/2010, 5:30 pm

Kako mozes da mi uopste kazes da ono sto ja pricam je budalastina.Prvo povedi racuna kako pricas,drugo sto se ne slazemo u misljenju to je vec tvoj problem,ono sto ti volis i sto ti smatras da je necega vredno ne znaci da treba da misle svi.Mislim da ti je prvo njegovo delo kn palo u ruke a se zove eristichka dijalektika ili 38 trikova kako da uvek budete u pravu...Koliko sam shvatila devojko ti ne volis raspravu nego svadju a to ti veruj mi necu ovde da priustiti,jer je s tobom pespremetno.

Dosadna si,uopste me ne zanimas kao sagovornik,dosadna si mi krajnje i naporna.
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime21/5/2010, 6:05 pm

Ајде мало на стилизацију речи. Уместо будалаштина - не слажем се са тобом, уместо досадна и напорна - ја и даље не могу да се сложим са тобом.

Sponsored content

Artur Šopenhauer Empty
PočaljiNaslov: Re: Artur Šopenhauer   Artur Šopenhauer Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Artur Šopenhauer
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Krug svesti i mudrosti- piše se u temama ispod naslovne :: Filozofija-
Skoči na: