LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Mistični svijet i vjerovanja

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Gost
Gost

Mistični svijet i vjerovanja Empty
PočaljiNaslov: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime17/7/2008, 5:29 pm

"Sta je vilenjak?
Vilenjak je malo bice ljudskog oblika koje ima nadnaravnu moc.
Engleska rijec za vile i vilenjake "fairy" potjece od starofrancuske rijeci "faerie" i latinske "fate" sto znaci sudbina.
U staroj se Grckoj vjerovalo da vile Mojre upravljaju ljudskom sudbinom.
Vilenjake zovu razlicitim imenima: vile,vilenjaci,vilinski rod,majusni ljudi.
Uz to,postoji velik broj raznih drugih nadnaravnih bica koja se opcenito smatraju vilenjacima,na primjer:elfi,piksici,domaci i bjesovi(vrazuljci)."
:sunny:
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški
Broj poruka : 9743
Godina : 59
Humor : Jok
Datum upisa : 05.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime17/7/2008, 6:10 pm

NARODNA VEROVANJA
-Kad vrh glave zaigra predskazuje dobitak.
-Kad zglavak vratni zaigra, strana osoba ce ti doneti darove.
-Grlo kad ti zaigra, losu vest ces dobiti.
-Celo izmedju ociju kad zaira, ici ces na put.
-Glava kad ti zaigra, bit ces nekome sudija.
-Desno uvo kad zaigra, dobit ces dobru vest.
-Levo uvo kad zaigra, losu vest ces dobiti.
-Desno uvo kad zazvoni, veselim vestima i dobru se nadaj.
-Levo uvo kad zazvoni, lose vesti ces cuti.
-Oko desno kad zaigra, sto pomislis to ce ti se ostvariti.
-Oko levo kad zaigra, dobit ces lose vesti.
-Nos ceo kad zaigra, dozivet ces neocekivano priznanje.
-Kad ti gornja usna zadrhce, dobit ces neocekivane goste.
-Kad ti donja usna zadrhce, pobedit ces neprijatelja.
-Obe usne kad zadrscu, sa nekim ces se ljubiti.
-Dlan desni kad zaigra, davat ces milostinju.
-Dlan levi kad zaira, poklone ces dobiti.
-Palac leve ruke kad zaigra, pobedit ces neprijatelja.
-Palac desne ruke kad zaigra, sto god budes zatrazio dobit ces.
-Prsa kad zaigraju, veliki ces posao uraditi.
-Pupak kad zaigra, cast i zaradu ces imati.
-Stomak kad zaigra, poklon od nekog bogatasa ces dobiti.
-Desno koleno kad zaigra, povecat ceti se bogatstvo.
-Levo koleno kad zaigra, snaci cete neka nevolja.
-List desni kad zaira, resit ces se neke napasti.
-List levi kad zaigra, rastat ces se ja jednim prijateljem za sva vremena.
-Clanak desni kad zaigra, ocekujete velika cast, ili novac.
-Clanak levi kad zaigra, ozalostit ces se.
-Peta desna kad zaira, ocekuj dobre vesti.
-Peta leva kad zaiga, dobit ces kritiku.
-Taban desni kad zaigra, zalost.
-Taban levi kad zaigra, bogatstvo, zarada.
-Palac desne noge kad zaira, prijatelji ce se sretno vratiti sa puta.
-Palac leve noge kad zaigra, izbeci ces mnoge nevolje.

https://poezija.darkbb.com
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime17/7/2008, 6:58 pm

Zašto su vile nestale iz naših života?

U vrijeme ono ljudi bijahu dobri, a vile njime pomagale polja žeti, travu kositi, korov plijeviti, stoku hraniti, kuće graditi. Tuge nije bilo, jer svuda su vile pomagale. Jedno je bilo srce svih ljudi, jedna volja, jedan običaj, jedan zakon. Ali ljudi iznevjeriše vile, pastiri baciše tambure i svirale, pjesma je utihnula. Zlatno doba je prestalo. Tada su i puške zapucale i narodi se zaratili. Od onda nestade vila, i s polja izmakoše nekud u tuđu zemlju.

Vilinsko kolo

Vile obično hodaju same, ali kad plešu u kolu ih je 10. Ostaju tada za njima tragovi od kopita, a onoga koji ih vidi dok plešu, mogu pretvoriti u drvo, stijenu ili ga odvedu u šumu. Prema slavonskim pričama u vilinskom kolu. Prema toj priči gljive rastu gdje su vile jednom plesale. Na vilinsko kolo s gljivama ne smije čovječja noga stupiti, jer tome čovjeku bi vile odmah učinile zlo. Vilina gljiva u narodu se zove "vilovnjača", pa i izvan Slavonije vjeruje se da ona raste "na vilinu kolu".

Vilac se od vila razlikuje samo po tome što je muško. Vilaca ima malo pa vile traže svg odabranika među ljudima. Narod te vilinje miljenike zove VILENJACIMA. U zoru, sa suncem dolaze vilenjaci pokupiti zaostale vile sa proplanaka i odvode ih u vilinske dvore. Ako tada zateknu čovjeka da pleše s vilama, napasti će ga. Vile su imale svog gospodara zvanog vilovnjak ili kosmati čovjek. Vilenica se druži s vilama, a one ju uče liječenju s pomoću pripravaka od trava. Vilenicu negdje zovu i Šapćalica, Vračilja, Bahorica, Čaratanka.
Nazad na vrh Ići dole
Z(l)oća

Z(l)oća

Muški
Broj poruka : 383
Datum upisa : 22.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime18/7/2008, 3:00 pm

Vile su pobegle iz straha od Marka Kraljevića.
Ravijojla im pričala pesmu
"vino pije Kraljeviću Marko, pola pije, a pola prosipa, Ravijojlu vilu kad napipa"
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime18/7/2008, 3:51 pm

Slatki su ti stihovi,inače...lijepo pišeš...čitala sam na tvojoj stranici...
Imaš talenta da stvoriš stih...trenutno....takav mi osjećaj...o vilama možeš i poslije.
Nazad na vrh Ići dole
Z(l)oća

Z(l)oća

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime21/7/2008, 9:40 am

jana ::
Slatki su ti stihovi...
Embarassed Embarassed
hvala.
Nazad na vrh Ići dole
Ptica

Ptica

Broj poruka : 524
Datum upisa : 17.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime21/7/2008, 1:15 pm

NJENA VRSTA - ANN SEXTON (1928)

Izlazila sam, veštica opsednuta, crnim
vazduhom boravila, hrabrija kad je tmina;
sanjajući zlo, zastala bih da svrnem
iznad svakog svetla, u prostim domovima:
Samotno stvorenje, mahnito, s dvanaest prsta.
Žene u takvoj ženi donekle samo ima.
Bejah od njene vrste.

U šumama sam pronašla tople špilje,
za nebrojano blago: police, ljuljke,
ormane, lonce, duboreze, svile;
spremala večeru za crve i patuljke:
civelala, raskidan sastavljala prsten.
Takva je žena uvek neshvaćena bila.
Bejah od njene vrste.

Vozila sam se u tvojim taljigama vozaču,
golim rukama mahala svakom selu koje mine,
učila poslednje sjajne staze, preživela, jača
gde još mi bedro grize tvoj plamen kada sine,
i gde kad se okrene točak rebro moje prsne.

Bejah od njene vrste
.

Mistični svijet i vjerovanja 590247
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime21/7/2008, 8:52 pm

Ако се две особе истовремено умивају из истог умиваоника, или се бришу истим пешкиром, знак је да he се посвађати. Када се две особе различитог пола истовремено сагну да нешто подигну, па се ... при томе сударе главама, може се очекивати да се заволе.
Ако се особе истог пола сударе при сагињању, доћи he између њих до свађе. А ако су већ у свађи, знак је да he се ускоро помирити.
Када се четири особе при растанку рукују па случајно руке укрсте, знак је да he доћи до весеља (свад-ба, крштење или слично). Ако то учине при састанку, доћи he до свађе или раздора међу њима.
Ако неко штуца, знак је да га неко спомиње. Престаће да штуца чим погоди ко га спомиње.
Ако дете штуца, престаће ако га нешто изненада запитају: "Зашто си разбио чашу" или сл.
Ако некоме "горе" образи или уши, знак је да га неко оговара.
Ако некоме искочи плик на језику, такође је знак да га неко оговара - или му "Тетка меси колач".
Ако некоме звони десно уво, добиће добре вести; а звони ли му лево уво, вести he бити неповољне. Ако, пак, неко из друштва погоди које му уво звони, онда ће тај добити добре или лоше вести; а ако не погоди, вести he добити онај коме уво звони. Коме звоне оба ува одједном, добиће добар глас из близине.
Када некога сврбе обрве, знак је да ће ra неко осрамотити.
Кога усне сврбе, љубиће се.
Десно око кога засврби, тај he се радовати; а ако га засврби лево око, плакаће.
Кога сврбе табани, тај ће путовати.
Ако га сврби нос, добиће вест о нечијој смрти. ако ли га, пак, ноздрве сврбе, биће позват у госте.
Ако некога јако сврби нос, тако да мора да се почеше, значи да he се тај тога дана јако љутити на некога или због нечега.
Десни длан кога засврби, тај he некоме давати новце.
Леви длан кога засврби, тај he новце примати.
Када некоме израсте на оку чмичак, верује се да је нешто остао дужан некој трудници.
Када неко нешто каже па кихне, биће истина. ("Истина је!")

Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime22/7/2008, 8:44 pm

Treće oko – vrata prema duhovnosti

U istočnoj, ali i u zapadnoj kulturi pojam 'treće oko' najčešće je povezan s intuicijom, predskazanjima i općenito duhovnošću i mnogim paranormalnim pojavama. Međutim, neki znanstvenici pokušavaju dokazati da ono ima i biološku osnovu i da ga svi skrivamo u sebi

Treće oko se najčešće može pronaći u obliku slika i crteža na čelima drevnih bića iscrtanih po zidovima i na skulpturama u budističkim hramovima. Istraživači koji se bave tim fenomenom, smatraju da oko predstavlja memoriju vanzemaljskih ljudskih predaka, odnosno bogova.

Ono je navodno drevnim bićima davalo izvanredne sposobnosti poput vidovitosti i telepatije. Stoga danas većina budista posvećuje svoje živote vraćanju tih izgubljenih božanskih mogućnosti. Takav pothvat zahtjeva godine predanog duhovnog rada koji može rezultirati manifestacijom paranormalnih vještina.

Simbolika trećeg oka

Ne samo u budizmu, već i u drugim istočnjačkim religijama, treće oko je simbol prosvjetljenja i nirvane, čemu sljedbenici tih religija teže. U ikonografiji Indije i istočne Azije uglavnom se označava točkom, okom ili kakvim drugim znakom na čelu božanstava (Šive) ili prosvijetljenih bića (Bude).

Nazivano i okom mudrosti, treće oko zapravo predstavlja šestu, odnosno čeonu čakru koja je indigo plave boje. Kao što je prikazano crtežima, leži iznad korijena nosa i povezano je s univerzalnom ljubavi koja podupire i čuva sve što postoji. Središte je naše duše u budnom stanju i djeluje na intuiciju, predviđanja, ali i na sjećanja, sposobnost vizualizacije i na razumijevanje mentalnih pojmova.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime25/7/2008, 3:05 pm

Noć vještica
Noć vještica ili Halloween je noć uoči dana mrtvih, a zapravo je skraćenica od "All Hallow's Eve" ili "Hallow Eve" (Sveta večer, noć uoči Svih svetih), slavi se prije svega u Irskoj, SAD-u, Kanadi, Puerto Ricou, Australiji i Novom Zelandu, a odgovara katoličkom blagdanu Svih svetih.

Stari Kelti su 1. studenog slavili kao početak nove godine, a proslava je bila posvećena bogu Sunca, ali i gospodaru smrti (Samhainu). Vjerovali su da za punog mjeseca, a najčešće noć prije dana mrtvih, mrtvi napuštaju svoje grobove, te nakratko opet dolaze na Zemlju i posjećuju svoje domove, zbog toga su se živi, prestrašeni mogućnošću sustreta s mrtvima, prekrivali zastrašujućim maskama i stvarali veliku buku. Dolaskom Rimljana, noć mrtvih dobiva stalni datum, a te noći prema starom rimskom vjerovanju, crni bog lova Samain preuzima vlast nad svijetom, ubija srndaća (boga Sunca), a božicu vegetacije odvodi u podzemlje, gdje ona do proljeća bdije nad mirujućim sjemenkama, usnulim životinjama i dušama mrtvih. U toj noći su se simbolično gasile sve vatre u ognjištima, vjerovalo se da mrtvi posljednji put dolaze na ovaj svijet, pa su jedni na pragovima svojih kuća ostavljali hranu, a drugi su postavljali izdubljene repe, cikle ili krumpir s upaljenom svijećom, kako bi griješne duše uplašili, a dobre pronašle put kući. Bundeva je tek u 16. stoljeću postala popularna za dubljenje najprije u Americi, a zatim i u ostatku svijeta.
Nazad na vrh Ići dole
Z(l)oća

Z(l)oća

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime30/7/2008, 3:37 pm

Noć veštica ne postoji u pravoslavnom kalendaru...ali, kako u ovoj maloj zemlji svi vole da se sluze recima in, aut, cool...naravno sve to da bi bili fensi i trendi...onda je "u redu" i da slave noc vestica...bas kao sto umesto svetog Trifuna, i pravoslavnog 14. februara slave svetog Valentina iz katolickog kalendara. Jeste, lepse je tog dana nositi bombonjere i cokoladice umesto rezanja vinograda.
I da ne bi bio proglašen za nacionalistu...šovinistu i slično, unapred se izjašnjavam da sam jedan nevernik koji ne veruje u nikakve religije, nikakve veštice, vile i vampire...ali i jedan koji ne prihvata nasilno uvodjenje tudjih običaja po celu COOliranja, Trendiranja i Fensiranja.
znam, off topic, al nekako osetih da mu je mesto.
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime30/7/2008, 9:01 pm

Imenjace, ovo je tema o verovanjima i misticnom svetu, nebitno je ko veruje ko ne, malo opste kulture i mistike nije na odmet.
Usput, pitao sam zasto se pokriva ogledalo kada neko umre, niko nije znao odgovor, na kraju sam saznao.
Ogledala zarobljavaju duh i ne daju mu da ode sa ovoga sveta, takodje i sve uglacane povrsine, otuda i oni iz boce.

Poslednji izmenio Masada dana 31/7/2008, 7:41 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 10:08 am

Hej zloćice,nisi valjda pomislio da ja želim nešto nasilno,ma ne ja sam sada u Leskovcu,pa ću u Valjevo,pa imam namjeru još neka mjesta obići,tu žive moji pretci...nisam JA imala namjeru ništa na silu,jednostavno pišem o vjerovanjima,o treće oku,ne znači da svi moramo crtati ttreće oko na čelu,niti znači da moramo vjerovati u noć vještica,kad su stari kelti slavili tako nešto,ili zašto u Indiji vjeruju zašto je krava sveta životinja,nije mi palo na pamet da je nešto sa zapada ili istoka,ti si obećao o vilama,pa piši o vilama.Ja jednostavno pišem o mističnom svijetu vjerovanja:vukodlaci,vještice,vile vilenjaci,budino oko,demoni,vještci,tema je zbilja opširna...pa Zloćice napiši nešto o vili Raviojli...i nemoj janu pogrešno shvaćati i komentirati...lijep pozdrav...zloćice ja sam još manje nastrojene bilo kako...ja sam kosmopolit...zar nisi shvatio...budi dobar kao što si sladak...opet pozdrav!!! :sunny:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 10:25 am

Moram da se vratim na temu,ja sam u onim poučnim pričama pisala o svijetu ,načinu života,vjerovanju indijanaca,u temi zen-budizma isto tako,nisam pomislila da je neko postavljući takve teme,smatrao da treba da postanem budista ili indijanac...ti imaš pogrrešnu predodžbu o meni,postoji vjerovanje da ako obučemo nešto naopako,niko neće moći baciti uroke na nas...obuci zloćice nešto naopako,iako ja nisam urokljiva,ali ako si u strahu od neke prisile kucni tri puta o drvo,zloćice...ja tebe cijenim...i vjerujem da je izlišno otvarati raspravu na bilo što,JA odlučih biti dobra...vjeruj mi...ja tebi vjerujem...zloćice!!! Bitna je ljubav i razumijevanje...naravno i tolerancija.. :sunny:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 11:07 am

Mitovi i legende

Mitovi su slikovite predaje o prirodi, historiji, sudbini svijeta, bogovima i čovjeku. Mnogi teoretičari definišu mitove kao 'pripovijesti o bogovima', ali svi mitovi ne govore o bogovima. Mitovi su prošireni u svim krajevima svijeta i nose karakteristike krajeva u kojima se javljaju. Oni veličaju junaštva i druge karakteristike, ali nose i poruke. Najveći broj mitova govori o postanku svijeta, što ih dovodi u vezu s religijskim tumačenjem starih civilizacija. Najpoznatiji su mitovi o Olimpskim bogovima.Povezani su sa vjerom starih Grka i Rimljana, koja je nikla iz nemoći i neznanja. Svijet pred kojim su stajali bio im je nerazumljiv, pa su ,npr. prirodne sile shvaćali kao velike i okrutne nemani. Vjerovali su u nemani koje su nikle iz haosa i bezdana bez granica. Ti stari bogovi bili su Zemlja i Podzemlje, Nebo, More, Gorje: oni su rodili divove: Titane, Kiklope, Gigante i druge, koji su se medjusobno okrutno borili za vlast. Iz njihovih ispričanih života su nastajali mitovi. Mašta starih Grka svojim bogovima daje ljudski lik i tako naseljava prirodu mnogobrojnim mitskim bićima. Ona na različite načine utječu na ljude, njihov život i sudbinu, istih su svojstava kao i ljudi- ali su besmr

Najstariji mitovi

Gotovo svaka oblast na svijetu ima svoje mitove. Neki mitologije, kao što su rimska i grčka, postale su opće prihvaćene i popularne. Imena nekih mitoloških likova iz tih mitologija su iskorišteni i u astronomiji za imenovanje novootkrivenih planeta ili galaksija. Područje Mesopotamije se smatra područjem prve civilizacije. Prvi stanovnici Mesopotamije bili su Sumerani (svoju zemlju su zvali Sumer). Na ta područja su se naselili 3500 g.p.n.e. Sumerani su bili prvi pismeni ljudi (klinasto pismo). Sačuvano je hiljade pločica sa zapisima o njihovom životu i vjerovanju u bogove. Mitove i legende su pisali u stihovima.

Sumersku kulturu naslijedilo je najpoznatije carstvo Bliskog Istoka- Babilon. Tada se javljaju mitovi koji veličaju državu i bogove. Najpoznatiji njihovi mitovi su:

* Mit o potopu (koji će dosta uticati na kasnije monoteističke religije)
* Mit o Gilgamešu (o kralju grada Uruka koji je bio 2/3 božanstvo a 1/3 čovjek)

Oba mita su pisana u spjevu
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 11:47 am

Da li smo se ikad upitali zašto za nekoga kažemo "ustao na lijevu nogu"a kažemo,obično za svađalački raspoloženu osobu.Ali nikada nismo pokušali odgonetnuti što to ustvari znači i što baš to kažemo, mora da je ustao na lijevu nogu...pa značenje ove izreke potječe još iz Stare Grčke...ima veze sa vojskom i borbom. u to vrijeme postojali su odredi pješadije koji su kad kreću u bitku prvo zakoračili lijevom nogom...znači bili su spremni i borbeno raspoloženi...eto još iz tog doba potječe ta uzrečica"ustati na lijevu nogu" što znači borbrno raspoložen...pokušajte proniknuti u shvaćanje i objašnjenje "Ikarov let"po mitologiji...to je prelazak iz matrijarhata(koje je do tad vladalo) u patrijarhat,znači Ikarov let je u stvari,borba muškaraca za prevlast....sve to ima veze sa mitovima,legendama,mistični shvatanjima i tumačenjima,izreka koje i danas se koriste i vjerovanja u koja i danas neko vjeruje...nadam se da sam uspjela pojednostaviti moju temu...meni je žao što je pogrešno shvaćena...stvarno ću morati mijenjati nick u Pogrešna!!! :sunny:
Nazad na vrh Ići dole
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski
Broj poruka : 2850
Godina : 45
Datum upisa : 09.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 4:41 pm

I tu si pogrešila draga Jano. Nick pogrešna ima crticu izmedju...i velika je razlika

Po_grešna

čitaj polako i shvatićeš...

mnogo mističan nick hepi hepi hepi
Nazad na vrh Ići dole
Z(l)oća

Z(l)oća

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 5:16 pm

jana ::
...JA odlučih biti dobra...vjeruj mi...ja tebi vjerujem...zloćice!!! Bitna je ljubav i razumijevanje...naravno i tolerancija.. :sunny:

kad je ljubav u pitanju, tu sam.
kad si vec u Leskovcu, javi se...
sve se da dogovoriti, a mozda ti i pojasim da ne treba da menjas nick u pogresna.\
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 7:16 pm

Alo, ovo ce opet u off.
Bobi, plavuso, ne moze nik Po_grešna jer postoji, Pogresna moze.
Zlocko, otvori temu on line muvanje pa se muvakajte negde drugde.
Znas sa Sanjalicom sta bi i postovima na ovu temu ?

Poslednji izmenio Masada dana 31/7/2008, 7:44 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 7:30 pm

Duhovi, prizivanje .......

The word is pronounced "Wee-ja" but sadly often mispronounced (incorrectly) as "Wee-ji".

The origins of the Ouija board begin with two sisters; the Fox sisters, who actively claimed to communicate with spirits on a regular basis. They developed a system of knocks for each letter of the alphabet and so communicated with the spirit world using this method. Word traveled fast about the sisters' talent of contacting the dead and soon everyone from America to Europe wanted to do the same.

Parlour games were soon on the market with the first being the "Planchette" meaning Little Board in French.
The Planchette was a board of wood with a pencil attached and two wheels. Fingers would be placed on the board of wood and the spirits would guide the movement of hands creating words. Of course these games were open to interpretation and often players could not decipher what it was the spirits were saying and soon became bored with the amount of time it took to spell out words.

More games such as this became available but in 1891 two gentlemen, Elijah Bond and Charles Kennard, had an idea to attach the planchette to a board with the alphabet on it and had in fact invented the first Ouija board. The famous "William Fuld", who at the time was an employee of Kennard eventually took over production of the board in 1901 under his own company name and quickly patented the name "Ouija". He then successfully sold his version of the board under that name.
Fuld claimed the word "Ouija" was entirely his idea and given to him via a séance using his very own board. He claimed the word was ancient Egyptian for "Good Luck". This is incorrect, but the name has continued on ever since.

William Fuld actively sued copies of the Ouija or any other companies daring to use the name or concept right up until his death in 1927. The Fuld business was eventually sold off to Parker Brothers (now Hasbro) in 1966. Hasbro still holds the trademark to this day, however this trademark is not international and also not genericizised for the Ouija board.

Ouija boards are sold in stores such as Toys 'R' Us (USA), however if you are serious about buying a board, and want it now, try printing out our Castle of Spirits very own Ouija board or if you want a proper wooden Ouija as sold by Hasbro try Amazon.com as they have a large range of Ouija Boards and similar items for sale.

You do not need an Ouija Board to conduct a seance.

The word séance is French meaning "seat, session", derived from old French term seoir,"to sit".

The Ouija board hasn't always enjoyed novelty status however, and as many of you may know, it has a darker, more sinister association.
The board was considered to be a fun game for all the family to play, especially for friends to gather and play after dinner parties in Victorian times. This was until the early 1920's, when a shadow was thrown over the use of the Ouija Board and contacting the dead.

Famous magician Harry Houdini who was also noted for debunking seances and querying the paranormal, wrote that five people from Carrito, California were driven insane by using a board.
Some doctors began noticing altered states of mind in some constant users of the board, these states were sometimes so severe that commitment to an asylum was required.
Dr. Curry, a former medical direct of the Sate Insane Asylum of New Jersey claimed that the Ouija board was a dangerous factor in unbalancing the mind and believed that if their popularity persisted, insane asylums would be filled with people who used them.

The next major and probably the most momentous influence in the downfall of the Ouija was in 1973 after the release of the well known horror film The Exorcist.

In The Exorcist Regan, the girl possessed by Pazuzu the Demon, first communicated with the Demon through an Ouija Board. For the first time the public wholeheartedly believed in the movie's idea that playing with a Ouija board could result in nothing but trouble, or, as in Regan's case.....worse. The Ouija board then suffered a great decline in its popularity, people began burning their own boards and shunning the sale of them from game stores.
To this day the Ouija board has never shaken off that terrible connection with evil, the dark side and black magic.

How Does it Work?

There are many different theories as to why and how an Ouija board works. Psychologists and skeptics explain it as a simple type of muscle reflex that makes your hand automatically move and your subconscious mind control the words that are spelled out. This action is often called the "ideomotor effect". It is an unconscious motor action that is the result of suggestion or expectation and attributed to not only the action of Ouija boards, but also to table tipping and dowsing. There of course is no strong evidence to back up these claims, but we must still remain open minded to the fact that an Ouija board may not in fact be a way of communicating with sprits.

HOW TO USE OR MAKE YOUR OWN OUIJA BOARD
DOWNLOAD/PRINT OUT OUR CASTLE OF SPIRITS FREE PDF PRINTABLE OUIJA BOARD:

*You will need Adobe Reader to view and print our Castle of Spirits Ouija Board - click to download

PART I

PART II

Instructions and Castle of Spirits Protection Prayer

or

How to Make Your Own Ouija Board from Scratch

Simple and easy to do it's a great way to get your own board happening if the above download doesn't work.

YOU WILL NEED:

1 large table (a dining table is a good idea) with a polished surface.
Paper, a black texta, scissors and a glass.

Simply write out the alphabet and numbers one to nine along with the words "yes" "no" and "good bye" on the paper and either cut or rip into squares around each letter, each number and the words.
Place letters of the alphabet in a large circle (big enough for the glass to move around in) with the words "Yes" "no" and "good bye" in the middle of the circle of alphabet.
Place your glass in the middle of the table and follow the instructions below

INSTRUCTIONS

Two or more people are recommended for using the Ouija board - more than three can be a bit two crowded - the general feeling is that three is just about the right amount for a seance.

First of all make sure everyone who is present would like to participate in the seance. Do not involve anyone who is under the influence of drugs and/or alcohol. If anyone is overly skeptical its always a good idea to remove them from the room. If anyone is frightened or worried, don't try to convince them to stay, tell them to leave or put them in another room away from the seance.

Form a circle around the board with all participating members.

Link hands left on top of right.

Say a prayer of protection (please find Castle of Spirits own prayer on our downloadable Ouija board) .

Each person is to place 2 fingers of one hand on the pointer (planchette).

Ask questions that you would like answered and soon the planchette should start moving around the board in answer.

Make sure only one person asks questions at a time which avoids confusion.

Try to avoid any negativity or asking for anything bad.

If the board does not work try swapping participants around and taking some participants hands off the planchette

The planchette may start off by spinning circles - some say that this is the spirit trying to gain energy to communicate - some say it is the spirit finding it's way around the board.

If you do not understand what the spirit is trying to communicate to you ask it to either repeat the answer or ask questions that will clearly define what you would like to know.

If a spirit appears to be having trouble communicating ask what you can do to improve the communication.

If a spirit points to "good bye" let it go and say good bye.
If the planchette moves or falls off the board, simply place it back in the middle and go from there.

If you want to finish the seance place the planchette on "Good Bye" and say that you are now leaving. Everyone should then remove their hands from the board and the table. The board will be closed.

If the Ouija board is in fact contacting spirits of the dead and long gone, then you may need to show some amount of caution as to who you communicate with and try to remember the following:

A few words of advice from a close friend of mine who is a medium:

"Spirits have different personalities just like you and I - a lot of the time they get impatient and cannot spell, they sometimes use letters like U for You and R for are, 2 for to and so on. Quite often they simply use the initial of the person they are talking about (or to) instead of spelling out their name. Be aware that it requires a lot of energy on both sides to have a seance going. If the spirit gets tired they find it difficult to communicate with us and things will not run as well or as smoothly as you would wish. Since so much energy is used and needed, something like a possession would almost be unthinkable and unrealistic (and impossible) to do, and besides, there's no real evidence of any such thing ever happening. Be open minded, be careful and be aware!

Should a spirit show up that is overly rude, annoying or appears to have a violent personality, communication should be broken immediately - do not attempt to talk to this spirit in any way shape or form - if you keep the board open it will only return and annoy you - it's best that you stop the seance, put the board away, and give it a rest for a while, hopefully the next seance will not bring back this pesky spirit.

Sometimes spirits will show up as liars and deceivers, just as they were in human form, there aren't so many out there like this but they are out there. Don't believe everything you are told without questioning it".

On the skeptical note:
There is no real, hard evidence to show that anything lingers on afterwards, who's to say that events that happen afterwards are from a seance? You need to be sure that you are not talking yourself into things and not associating a seance with anything that happens afterwards just because you can, and just because a seance is a great excuse to blame things on!. Ask yourself "Would this have happened if I had a seance"? The answer is usually YES, it could happen at any time, anywhere, it doesn't mean that anything from a Ouija board is causing things to happen.

Its a sad fact that most stories surrounding events at a seance with an Ouija board are greatly over exaggerated or simply made up. Some of the stories that are told are just that, a story, and nothing more. It is good to remind yourself that an Ouija board is a board of wood with painted or written letters on it, such as street signs and billboards that are certainly not tools to contact the dead with, there is nothing really to be afraid of.
There is no evidence to show that Ouija boards are in any way dangerous or anything particularly more than a simple piece of wood with writing on it.

I hope if you decide to have a seance that you will remain open minded and use your common sense and intelligence to investigate the events, keep your eyes open, look around, and decide for yourself what is really happening.

Good luck!
Rowena
Castle of Spirits

http://www.castleofspirits.com/ouijaboards.html

Poslednji izmenio Masada dana 31/7/2008, 8:40 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 8:39 pm

Порекло вукодлака
Још у шаманизму, јавља се тежња за стварањем духовне веза између човека и различитих животиња. Сви народи су имали неку животињу за тотемску, за коју су веровали да од ње потичу. Многим народима је вук био тотемска животиња: Неури, Срби, итд.

Грчки песник Овидије, у својој књизи Метаморфозе, забележио је легенду о акадском краљу Ликаон који прави гозбу у част Зевса, али припремљену од људског меса и због тога га Зевс претвара у вука.[1] По имену краља Ликаона, и легенди о краљу Ликаону и Зевсу, настаје и појам ликантропија.

Псоглав, Нирнбершка хроника (1493.)Према грчком историчару Херодоту, постојао је народ Неури који су живели у близини Скита (отприлике на територији данашње Пољске) и којих су се Скити плашили јер су веровали да су то вукодлаци.

За Псоглаве, расу људи са главом пса, се верује да су били људождери. Од тог народа потиче и свети Кристофер[2].

У нордијском фолклору још постоје легенде о ратницима Берзеркерима. Пре него што ће отићи у битку, ратници су се облачили у медвеђе и вучје коже, по чему су и добили своје име које на старом нордијском језику управо то и значи - људи који су обучени као медведи. Када се ратник обуче у кожу медведа или вука, веровао је да је дух те животиње улазио у њега и да је постајао та животиња. Током битке, упадали су у транс током ког се никога нису плашили, нису осећали никакав бол, добијали су надљудску снагу и никада се нису хтели предавати.[3]

Један византијски цар је описао да си се Берзеркери у борби борили као дивље, неустрашиве звери.[4]

[уреди] Мит о вукодлаку
У средњем веку су вештице биле повезане са вукодлацима и веровало се да могу да се претворе у вукодлака помоћу магичних формула или облачењем вучје коже.

У многим земљама се зна за вукодлаке: Француска (loup-garou), Грчка (lycanthropos), Шпанија (hombre lobo), Бугарска (varkolak), Турска (kurtadam), Чешка (vlkodlak), Русија (vourdalak , оборотень), Украјина (vovkulak(a), vurdalak(a), vovkun, перевертень), Пољска (wilkołak), Румунија (vârcolac), Шкотска (werewolf, wulver), Енглеска (werewolf), Ирска (faoladh или conriocht), Немачка (Werwolf), Холандија (weerwolf), Данска/Шведска/Норвешка (Varulv), Норвешка и Исланд (kveld-ulf,varúlfur), Галиција (lobisón), Португалија и Бразил (lobisomem), Летонија (vilkolakis и vilkatlakis), Литванија (vilkatis и vilkacis), Андора (home llop), Мађарска (Vérfarkas and Farkasember), Естонија (libahunt), Финска (ihmissusi and vironsusi), и Италија (lupo mannaro).[5]

Izvor: http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D0%BB%D0%B0%D0%BA

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 8:58 pm

Vampir je mitološko biće koje je nastalo u slovenskoj mitologiji, posebno na Balkanu i u Ukrajini. Vampirom se smatra duh umrlog ili leš koga je oživeo zao duh ili đavo. Na sliku povratnika-vampira koji pije ili sisa krv možda su uticale i grčke Lamije.

Poreklo reči
Opšte je poznata činjenica da je vampir jedina reč iz srpskog jezika koja je opšteprihvaćena u svim svetskim jezicima.

U raznim delovima slovenskog sveta vampir se naziva i drugim nazivima: vukodlak, lampir, lapir, vjedogonja, jedogonja, a najčešće - upir. Iz ove poslednje može saznati poreklo reči vampir. Naime, stari Sloveni su, kao i većina starih naroda, smatrali da će, ako se telo mrtvog čoveka ne spali, njegova duša ostati zauvek zarobljena na ovom svetu i nikad neće naći mira. Zato su svoje mrtve podvrgavali "tretmanu" u kome su ih spaljivali na velikoj lomači i tako ih ispraćali u "večna lovišta". Međutim, dešavalo se (naročito za vreme ratova ili velikih bolesti), da se telo nekog stradalnika uopšte ne pronađe i ne isprati kako dolikuje, što je, navodno, dovodilo do toga da nesrećnik ubrzo počinje da ustaje noću i ubija ljude. Sve dok se, ne nađe neko ko će ga "počastiti" glogovim kocem.[traži se izvor]

Na staroslovenskom, reč za vatru je - pir, a un označava negaciju.[traži se izvor] Dakle reč un-pir ili u-pir (ne-vatra), bi označavala nešto što se ne može vatrom uništiti, čemu vatra ne može ništa. U ovom slučaju reč je o čoveku koji je, zbog određenih grehova, kažnjen (od strane bog(ov)a) time da postane vampir i doveka luta po zemlji, ili jednostavno, mrtvaca čiji leš nije spaljen.[traži se izvor]

[uredi] Kontroverza oko pojma u 18. veku
Pojam je verovatno postao opštepoznat po romanu Drakula Brema Stokera. Veruje se da je prvo pominjanje pojma u zapadnoj Evropi bilo u austrijskom časopisu „Vossiche Zeitung“, broj 98, koji je objavljen 1725. U tom časopisu se nalazi izveštaj po kojem je u selu Kisiljevu umro izvesni Petar Blagojević, a posle njega još deset osoba u narednih 24 časa. Na samrti bi ljudi izjavili da im se Blagojević ukazivao i da ih je davio te od toga moraju umreti a njegova supruga je pobegla neposredno posle tih čudnih zbivanja izjavivši da joj je u snu došao mrtav muž tražeći joj svoje opanke. Iz Beča je poslat tim lekara i stručnjaka u Kisiljevo kako bi se utvrdilo o čemu se zapravo radi. Nakon otvaranja kovčega Petra Blagojevića (zapisano kao Peter Plogojowitz), zabeleženo je da je telo bilo očuvano u potpunosti kao da je i dalje živ, a da je u njegovim ustima bilo malo sveže krvi.

Pored Blagojevića austrijski i engleski izvori pominju i izvesnog Arnolda Paolea, vojnika, koji je, navodno, imao bliski susret sa vampirom u Grčkoj, odakle je i doneo zarazu. On je, navodno, ubio vampira ali se posle toga osećao loše i ubrzo je umro u nekom selu kraj Beograda, posle čega su krenuli napadi vampira u ovom kraju. Njegovo telo je kasnije ekshumirano (od strane vlasti!) i podvrgnuto "kuri" kocem, ali ni posle toga napadi nisu sasvim prestali.

[uredi] Domaći vampiri
Najpoznatiji srpski vampir je, svakako, Sava Savanović, lik iz pripovetke "Posle devedeset godina", Milovana Glišića, po kojoj je snimljen kultni horor "Leptirica". Poznat je i vampir Toza (Vlade Divac) iz serije Crni Gruja.

[uredi] Mitovi slični vampirskim
Mitova sličnih vampirskim ima širom sveta, na primer Nahcerer (nem. nachzehrer) u Nemačkoj, Baoban sit (engl. baobhan sith) u Škotskoj, Điang Ši (kin: 僵屍 ili 殭屍 u Kini, Kjuketsuki (jap. -{kyūketsuki) u Japanu, Jara-ma-iha-hu (yara-ma-yha-who) kod australijskih Aboridžina, Asvang (aswang) na Filipinima, Adze (adze) i Asanbosan (asanbosam) u Gani i Obali Slonovače, Sukrijant (soucriant) na Karibima, Sukujant (soucouyant) u Trinidadu i Tobagu ... Ovi mitovi u većini ne podrazumevaju umrle koji bi se vratili u život kao živi mrtvaci ili duhovi poput vampira, već demone, veštice i natprirodna bića, slično antičkim grčkim Lamijama.

Извор: http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%92%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D1%80

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 9:05 pm

Вилењаци су митолошка бића која доносе срећу. Повезујемо их са срећом и детелином с четири листа. Верује се да је вилењак настао из змаја Хидре јер вилењаке повезујемо са водом и срећом, а вилењаци се роде сваки пут кад неко убере или поједе детелину с четири листа. Детелина је Хидрино јело јер јој то даје снагу.

Међутим много познатији вилењак је класични (германски) вилењак. Ови вилењаци се појављују у доста митова. Они су најлепша од свих бића. Људске су висине и изгледа, само што имају дуге шиљасте уши. Немају ни браде ни бркова. Бесмртни су и имају моћ над природом. Данас се појављују у компијутерским играма и романима.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 9:06 pm

Дрекавац је биће из митологије јужних словена. Веровање је раширено по Србији и Босни.

По легенди, дрекавац је материјална манифестација умрлог, некрштеног човека (по неким причама, младог дјечака), који не може да нађе мир, па прогања оне који су му згрешили у животу. Како предања кажу, дрекавац је мало, длакаво створење, слично животињи ај-ају, које непрестано гази на сопствено крзно, а потом урла мешавином плача и вучјег завијања. Најчешће се шета по гробљима, а жртве дави у сну. Јако се плаши светлости, иако не може бити уништено док не нађе мир.

Иако нема доказа о постојању дрекавца, постоји одређен број људи који се и даље плаше овог бића.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 9:41 pm

Demon

U religiji, narodnim predanjima i mitologiji, demon je natprirodno biće, ponekad Božija tvorevina koje je uopšteno opisano kao zloćudni duh (mada van monoteističkih vera ne mora biti zao). Veruje se da se demon može prizvati i kontrolisati, što se uglavnom postiže magijskim ritualima. Takođe se često pominje da demon „opseda“ nekoga ili da je ušao u njegovo telo, pod čime se podrazumeva da je za postupke te osobe odgovoran demon ili više njih, a ne sama osoba.

U staroj Grčkoj reč demon nije imala negativnu konotaciju: Platon, na primer, u Gozbi kao demona označava čak i Erosa (ili Erota), starogrčko božanstvo vezano za ljubav i žudnju. Sa druge strane, u monoteizmu demoni su uvek zlih namera i kušaju ili opsedaju čoveka. Ekvivalenti dobrih starogrčkih demona mogli bi se možda donekle pronaći među hrišćanskim anđelima, jer su bića stvorena od Boga. Najpoznatije pominjanje demona u hrišćanstvu verovatno je u Novom Zavetu, kada Hrist isteruje demone iz posednutog čoveka poslavši ih u krdo svinja mesto u ništavilo, time oslobađajući čoveka, i pokazujući samilost čak i prema demonima.

U današnje doba se verovanje u demone često smatra sujeverjem, mada postoje mnoge religije koje propagiraju veru u njihovo postojanje, kao i ona verovanja koja ih shvataju kao metafore ili simbole, a ne stvarna bića. Verovanje u demonske sile danas je najizraženije u neopaganizmu.

Hrišćanstvo propoveda da demoni postoje i da imaju određenu im moć, ali da samo od čovečije volje zavisi da li će ga demon nadvladati ili ne. Verujući čovek ima veću vlast od demona, jer kao zaštitnika ima Boga, Njegove svetitelje i anđele. Onaj čovek koji napusti Boga i odbacio zaštitu anđela čuvara, uvek dobije jednog ili više demona pratioca.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 9:41 pm

Lilit

Lilit je mesopotamski ženski demon noći. Ona je prvobitno bila sumerski i vavilonski sukub (demon koji uzima oblik žene i sa muškarcima ima polni odnos dok oni spavaju), koji je kasnije stopljen sa Lamashtu, demonom koji ubija mušku decu.

U srednjem veku se pojavljuje ideja o Lilit kao prvoj Adamovoj ženi. U midrašu Alfabet Ben Sira (oko 10. veka) ona je Adamova prva žena u raju, koja je stvorena od prašine da bi njemu bila ravna. U Knjizi o postanju 1:27 piše: "I stvori Bog čoveka po ibličju svojemu, po obličju Božijemu stvori ga; muško i žensko stvori ih" (pre opisa stvaranja Eve od Adamovog rebra u 2:22) Odavde neki izvode zaključak da je Lilit stvorena u istom trenutku kad i Adam.

Lilit je kasnije svojevoljno napustila rajski vrt odbijajući da se potčini Adamu i bila je zamenjena Evom.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 9:42 pm

Mefistofeles

Mefistofeles (takođe Mefisto, Mefistofilus, Mefist i Mefistofilis ) je ime jednog od glavnih demona u hrišćanskoj mitologiji. Mefisto se često koristi kao drugo ime za Satanu ili Đavola. Pošto su legende o njemu nastale većinom tek u periodu Renesanse, Mefistofeles se ne pojavljuje u Bibliji. Ipak, po nekim nebiblijskim hrišćanskim spisima i mnogim sedamnaestovekovnim pričama, Mefistofeles je bio prvi koji se priključio Luciferuu pobuni protiv Boga na početku vremena. Kada su pobunjeni anđeli kažnjeni i prognani iz Raja, Mefistofeles je u Paklenoj hijerarhiji dobio mesto odmah ispod Lucifera.

Najpoznatija Mefistofelesova „uloga“ jeste u legendi o Faustu, koji prodaje svoju dušu Đavolu. Ova legenda je zapisana u nekoliko verzija od kojih je najpoznatija Geteova (Johann Wolfgang von Goethe) drama Faust (u dva dela). Mefistofeles se u Geteovom delu sâm Faustu predstavlja kao pali anđeo, a takođe se u "Prologu na nebu" pojavljuje u prijateljsko-poslovnom razgovoru sa Bogom.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 9:42 pm

Sukubus

U srednjovekovnim legendama, sukubus (lat. succubus, succubi; od latinskog succubare što znači „ležati ispod“) je ženski demon koji zavodi muškarce (pogotovo monahe) u snovima, navodivši ih na seksualni čin. One crpe energiju iz muškaraca, tako da se ovi ne mogu suzdržati, često do tačke iscrpljenosti ili čak smrti. U predanjima Lilit je bila sukubus, kao i Lilin i Rusalka.

Po „Veštičijem čekiću“ („Malleus Maleficarum“), sukubus skuplja seme nekog muškarca kojim inkubus kasnije oplodi neku ženu. Smatra se da su deca nastala na ovaj način podložnija uticaju demona.

Onore de Balzak je napisao kratku priču „Sukubus“ čija je tema suđenje ženi za koju se smatralo da je sukubus, 1271. godine. Između ostalog bila je optužena da kosu koristi za zamršavanje svojih žrtvi. Od šesnaestog veka, skulptura sukubusa na ulazu u kafanu označavalo ju je kao javnu kuću.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 9:47 pm

U južnoslovenskoj mitologiji ženska natprirodna bića, naklonjena ljudima. Zamišljane su kao izuzetno lepe devojke zlatnih kosa i sa krilima, odevene u duge, prozračne haljine i naoružane strelama. One žive daleko od ljudi, po planinama (planinkinje, zagorkinje), pokraj voda (vodarkinje, brodarkinje) ili u oblacima (oblakinje). Verovalo se da se rađaju iz rose, nekog cveća, kad pada kiša i greje sunce i kad se na nebu pojavljuje duga. Svoje dvorce, izuzetne lepote i raskoši, grade na oblacima.

Mogu se preobražavati u različite životinje, prvenstveno u labuda, sokola, konja ili vuka. Često jašu na konju ili jelenu, odlaze u lov, a još češće igraju u kolu. Zaljubljuju se u junake, koje pomažu i savetima i delima, a katkad su njihove posestrime (npr. Marko Kraljević i vila Ravijojla). Naklonjene su i devojkama, koje od njih mnogu izmoliti lepotu ili zaštitu. Vile osobito vešto vidaju rane zadobijene u bojevima, i to različitim biljem. Raspolažu i sposobnošću proricanja.

Vile teško praštaju uvrede i svojim strelama ili pogledom usmrćuju one koji ih povrede. Potčinjavaju se samo onima kojima pođe za rukom da im otmu odeću, a ako im neko oduzme krila, preobražavaju se u obične žene.

Mogu imati kozje, konjske ili magareće noge.

Vrlo često pominju se u deseteračkim narodnim pesmama ili u narodnim pričama. Po narodnim predanjima i verovanjima imaju duge raspletene kose i okupljaju se na izvorima reka i jezerima, gde gole igraju kolo u vodi.

U toponomistici Srbije i Crne Gore ima dosta mesta s imenom vila, npr. Vilin izvor na planini Komu, Viline vode u Beogradu...

Njima se slične rusalke, u stvari utopljenice ili nekrštena deca, preobražena u devojke sa dugom raspuštenom zelenom kosom, mada se u pojedinim krajevima veruje da su i vile duše nesretno umrlih devojaka. Dok su kod severnih Rusa ružne i nage, spremne da odvuku pod vodu svakog ko im se približi, rusalke koje nastanjuju Dnjepar i Dunav imaju zanosan izgled i svojom pesmom začaravaju prolaznike. Posebno su opasne u nedelji rusalki (nedelja koja sledi posle Trojica), jer one tada izlaze iz vode, jure po poljima, penju se na drveće i igraju na proplancima.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 9:49 pm

Cime se vile hrane?

Najviše vole med, maslac i janjetinu. Ne vole jesti uvijek na jednom mjestu, vec lutajuci planinom biraju glatke, kao nožem odrezane stijene, koje pozelene lišajevima nakon njihova blagovanja.
Još jedno upozorenje glede njihove prehrane: narodna predanja govore da se vile hrane "od nijeka", dakle putnicima uzimaju ono što netko zanijece, sakriva pred drugima, a ima. Zato ne budite sebicni! Zamjerit cete se i vilama.

Kakve su kao osobe?

Vole pomagati slabijima i ne vole nepravdu. Znaju usput planinom ostavljati hranu umornim putnicima. Predanje govori da se jedna vila na Bracu sažalila na najmanjeg pastira u planini koga su svi ostali tukli. Dade mu sisati svojega mlijeka i on postade najjaci. Ljudima su duboko zahvalne na pomoci i na dobrotu redovito odgovaraju dobrim. Ali, zle ljude, ili one koji im žele napakostiti nemilosrdno kažnjavaju. Vole se družiti s mladim momcima, ali se ljute i osvecuju kada mladiæi prièaju drugima da su ih upoznali i s njima vodili ljubav.
Postoje i vile posvaðuše, koje uživaju svaðati ljude, posebno muževe i žene. Da se zna: i za bracne su svadje cesto vile krive!
Vile cesto planinom idu same. Da ih ne prepoznamo pretvore se u zmiju, pticu, cak i staru babu. Obožavaju ples, pa se na odreðenim mjestima okupljaju i redovito plešu u kolu. Onoga tko ih za vrijeme plesa primijeti spremne su pretvoriti u stijenu ili drvo. Znaju ga i odvesti sa sobom i do smrti škakljati, to valjda i nije neka kazna. Na mjestima vilinskog kola izrastaju gljive i stvaraju one cudesne krugove gljiva po našim planinama.

Kako izgledaju?

Lijepota bez kraja i konca. Sve se naše price slažu da su vrlo lijepe, prozracne i lagane. Tek, umjesto nogu imaju kozje papke ili konjska kopita. Kosa im je obicno zlatne boje, raspuštena cesto gotovo do zemlje. Ne smije ih se cupati: umrla bi kad bi joj netko išcupao tek i jednu vlas!

GDE ŽIVE?

Nalazimo ih po planinama, spiljama, livadama, cak i u oblacima. Prema staništima i nazivima se razlikuju: postoje vile drvarice (one koje žive po krošnjama), zatim vile planinkinje, vile zagorkinje, diklice planinske, vile vodarice itd. Vole i more...

KAKO SU NASTALE?

Postoji mnogo prica! Jedna kaze da su nastale od livadne trave, odnosno od sline koja nastaje na travi za proljetnom rosom, druga govori da je Bog prokleo ohole djevojke, a jedna posebno zanimljiva ih povezuje s Bibljijom. Ta prica veli da su vile i vilenjaci neblagoslovljena djeca Bozja. Naime, Adam i Eva su imali mnogo djece, pa su se pred Bogom posramili i sakrili ih, tako, kada je Bog dijelio blagoslove, ta djeca nisu bila tu!
Mnogo je varijanata na ovu temu, ali se sve u jednom slazu; da je svijet bio lijepši, a ljudi sretniji,u doba kada su vile Svijetom hodale!

Proucavatelji govore da su vile dobri duhovi jadranske mitologije, djeve u bijelom, koje plešu na mjeseèini i zavode mladice. Kadre su nestati, kada god to to pozele, ali ako bi se slucajno dogodilo da ih uhvati majka zavedenog mladica, bile bi primorane bespogovorno mu sluziti.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 9:50 pm

Mitovi i legende o snaznim dzinovima, nerijetko zlim jednookim cudovištima, kiklopima, vec se tisucama godina prenose, s koljena na koljeno, uzbudujuci ljudsku maštu. A u svakom mitu, kazu, ima bar jedno zrno istine!

Ovu zanimljivu storiju zapocet cemo jednom dobro poznatom antickom legendom, koju su ovjekovjecili i drevni helenski
umjetnici. Radi se o - Bitki Bogova s titanima! U Pergamu (grc. Pergamon), starom gradu na sjeverozapadu Male Azije, prijestolnici nekada mocnog Pergamskog carstva (III-II st. pr.n.e.) i svojevrsnom epicentru helenske kulture, prije svega kiparstva, sve do naših dana se sacuvalo umjetnicko djelo izuzetne kulturno-histortijske vrijednosti - cuveni Pergamski oltar!

Legendarna licnost

Oltar je posvecen najstarijem i najpoštovanijem bogu starih Grka, bogu Zeusu, pa ga mnogi danas nazivaju još i - Zeusovim oltarom. Na visokom reljefu stamenog kamenog friza, nepoznati su majstori uklesali borbu na život i smrt u kojoj ucestvuje veliki broj osoba. Scena djeluje autenticno i puna je dramatike: dok gorostasni titani (?!) ljutito bacaju ogromne gromade stijenja, iz Zeusovih ruku blješte munje i udaraju gromovi!

Oni koji poznaju velicanstvenu Heladu (Stara Grcka), dobro im je poznato da je prekrasni Pergamski oltar, samo jedno od drevnih djela za koje se kaže da predstavljaju istinsku kulturno-historijsku dragocijenost. Njegovu neprocjenjivu vrijednost potcrtava i cinjenica što je, na žalost, jedina sacuvana ilustracija jednog od cestih umjetnickih motiva antike - bitke grckih Bogova s titanima - a pitanje na koje cemo u ovom zanimljivom dosijeu pokušati odgovoriti jeste - da li se radi samo o interesantnoj legendi ili je na našem planetu nekad, u davnoj prošlosti, kako neki autori vjeruju, uistinu živjela rasa divova!
Istraživaci koji su proteklih desetljeca pokušavali doci do ogovora na ovo neobicno pitanje, došli su do neupitnog zakljucka: gotovo da nema naroda u prošlosti koji u svojoj usmenoj tradiciji nije ostavio uzbudljiva predanja ili umjetnicka djela o nezgrapnim, najcešce opakim divovima ili jednookim cudovištima.
Storije o njima uzbudivale su pucanstvo stare Grcke. Prisjetimo se: Kiklop, jednooko cudovište, bio je pomocnik grckog boga Vulkana; Argus je, s druge strane, bio cudovišni div sa stotinu ociju; Atlas ili Atlant, simbolizirao je diva koji na svojim ledima nosi cijeli svijet...
Slicne nam sage stižu iz Skandinavije, sa dalekog sjevera, iz zemalja Bliskog i Srednjeg istoka, iz srednje Azije, iz Kampucije, drevne Kine i Indonezije, Sjeverne i Južne Amerike... Cak i tradicije najveceg broja dojucerašnjih kanibalskih plemena u Papui Novog Gvineji govore o "bijelim Bogovima gorostasnog stasa, koji su živjeli prije njih i koji su obecali da ce se jednoga dana vratiti"...

Na Zemlji je bilo dzinova

Džinovi se gotovo po pravilu pojavljuju i u arapskim legendama i pricama, prisjetimo se "Hiljadu i jedne noci", kao i u najstarijim indijskim epovima, koji sežu sve do prastarih vremena u kojima su nastajale velicanstvene tradicije vedske kulture.

Kad sve ovo znamo, nije onda nikakvo cudo što se divovi pominju i u najstarijim pisanim dokumentima. Naprotiv! Babilonski su žreci (ucenjaci i cuvari naslijedenih tajnih znanja i vještina), kako je klinastim pismom na glinenim plocicama zabilježio nepoznati kronicar, svoja su fantasticna znanja iz oblasti matematike, astronomije i zvjezdoznanstva, primili od misterioznih bica džinovskog stasa, što su na obale Mozopotamije pristigla iz mora ili - s mora!
O divovima govore i najstariji epovi svijeta, kao što su staroindijska Mahabharata, sumerski Ep o Gilgamešu ili Homerova Odiseja. O njima kazuju egipatski papirusi i svete knjige Talmud, Stari zavjet, Biblija i Kur'an.
"Na zemlji je bilo džinova" - citamo u Bibliji - "narocito od vremena kada su sinovi Božiji odlazili do kceri covjecijih i one im pocele radati djecu..." Slicnu konstataciju nalazimo i u Genezi (Knjiga postanka) u kojoj se doslovno kaže: "Tada su na zemlji prebivali divovi!..."

Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime31/7/2008, 10:17 pm

Hvala Masada na iscrpnom i raznolikom prikazu ove naše teme...ja zbilja volim ovu temu,i ako nitko ne želi pisati...pa pisat ćemo mi...jer mi imamo što pisati...a ovo ostalo će mo zanemariti...neko zbilja nema što napisati pa pravi pričaonicu od svake teme...to me više uopće ne dira...niti me dira neumjesnost pojedinih komentara!!! :sunny: Shvatila da neko uz najbolju volju ne može da se promijeni i nadogradi!!!
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime4/8/2008, 6:03 pm

AINI
Jedan od 72 duha koje je Salomon, zbog neposlušnosti i oholosti, zatvorio u
bronzano bure i bacio u jezero. Aini se najčešće pojavljuje u tijelu
zgodnog muškarca, ali sa tri glave: prva mu je glava kao u zmije, druga
kao u čovjeka samo sa dvije zvijezde na čelu, a treća kao u mačke. Aini
je izuzetno oprezan, lukav i prepreden, ali daje istinite odgovore na
sva pitanja vezana s privatnim stvarima.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime4/8/2008, 6:04 pm

ALLOCEN
Jedan od 72 opaka duha koje je Salomon, zbog neposlušnosti i oholosti,
zatvorio u bronzano bure i bacio u jezero. Allocen se pojavljuje kao
vojnik koji jaše snažnog konja. Lice mu je nalik lavljem i potpuno je
crveno. Njegove oči plamte gorućom vatrom, a govor mu je promukao i
glasan. Podučava astronomiju i plemenitim znanostima i daruje dobre

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime4/8/2008, 6:19 pm

AMDUSCIAS
bronzano bure i bacio u jezero. Amduscias se navodno prvo pojavljuje
kao legendarni jednorog, ali ako se od njega to zahtijeva, on će se
preobratiti u ljudsko obličje. Gdje god se kreće, oko sebe širi zvuke
svih glazbenih instrumenata, ali se ti instrumenti nikada ne vide. Po
želji zazivača može da ruši drveće i da daruje odlične (poslušne) kućne

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime4/8/2008, 6:19 pm

AMON
bronzano bure i bacio u jezero. Amon se pojavljuje u obličju vuka sa
zmijolikom glavom, bljujući živu vatru. Prema predajama, kada se Amonu
naredi on poprima ljudski izgled, sa zubima psa. Amon razlučuje
prošlost od budućnosti, opskrbljuje ljude ljubavlju, miri prijatelje i

Masada
Administrator
Masada

Muški

AMY
bronzano bure i bacio u jezero. Amy se pojavljuje kao veliki i opasni
plamen, ali i u obličju čovjeka. Vjeruje se da daruje izvanredna znanja
iz zvjezdoznanstva (astrologije) i plemenitih znanosti, a
zainteresiranim je spremna darovati dobre kućne duhove. Amy može odati
mjesta gdje leže skrivena blaga koja čuvaju opaki duhovi.

Masada
Administrator
Masada

Muški

ANDRAS
Jedan od 72 duha koje je Salomon, zbog neposlušnosti i oholosti, zatvorio u bronzano bure i
bacio u jezero. Andras se obično pojavljuje u obličju anđela, sa glavom
gavrana, crnom poput noći. Jaše na snažnom crnom vuku čije oči gore kao
dva luča. Posjeduje oštar i sjajan mač, koji blješti u njegovoj ruci.
Smatra se da je Andras opak, da budi sumnje i da sije zlo. On izaziva
teške svađe i stimulira nesklad i destrukciju. Ubija naivne i
nepromišljene.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime4/8/2008, 6:21 pm

ASMODAY
bronzano bure i bacio u jezero. Asmoday se navodno pojavljuje sa tri
glave: prva mu je kao u bika, druga kao u čovjeka, a treća kao u ovna.
Kažu da posjeduje zmijski rep, a na stopalima ima plovnu opnu, kao
guska, i bljuje živu vatru. Najčešće jaše na paklenom zmaju. Nosi
koplje i zastavu i gospodar je snage Amaymona. Asmoday se zaziva
gologlav, jer je u protivnom sklon prevari. Vjeruje se da Asmoday
ljudima daruje mnoge vrline. Podučava ih matematici i gatanju, kao i
svim umijećima koja se izvode rukama. Tačno odgovara na sva postavljena
pitanja, a prema potrebi, ljude može da učini nevidljivim. Otkriva
mjesta gdje su smještena skrivena blaga i tajne riznice, te ih čuva
ukoliko su unutar posjeda Amaymona.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime5/8/2008, 8:30 pm

ADROMALIUS
bronzano bure i bacio u jezero. Adromalius se pojavljuje u ljudskom
obličju koji u rukama drži ljute zmije. On vraća ukradene stvari,
otkriva pljačkaše i lopove, kao i njihova kriminalna djelaVjeruje se da
je uvijek iskreno spreman da pomaže u otkrivanju skrivenih (zakopanih)

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime5/8/2008, 8:30 pm

AGARES
Jedan od 72 duha koje je judejski car Salomon, zbog neposlušnosti i oholosti, zatvorio u
bronzano bure i bacio u jezero. Obično se pojavljuje u obličju
prijatnog starog čovjeka, koji se sporo i umorno kreće, jašući na
krokodilu i noseći na ručnom zglobu pripitomljenog jastreba. Agares
stvara one koji trče mirno, vraća odbjegle bjegunce, podučava stranim
jezicima, uništava duhovne i svjetovne časti. Od najstarijih se vremena
vjeruje da Agares uzrokuje podrhtavanje tla i zemljotrese čini

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime5/8/2008, 8:32 pm

BALAM
bronzano bure i bacio u jezero. Kao strašan i moćan vladar, Balam se
pojavljuje sa tri glave: prva mu je nalik bikovskoj, druga ljudskoj, a
treća ovnovskoj. Ima rep kao u zmije i sjajne oči iz kojih plamti živa
vatra. Obično jaše na razbješnjelom medvjedu, noseći na ručnom zglobu
pripitomljenog jastreba. Govori jasnim ali promuklim glasom. Balam
obično daje istinite odgovore ukoliko mu se postavljaju pitanja vezana
za događaje iz prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. U stanju je da
ljudima podari pamet i učini ih nevidljivim.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime5/8/2008, 8:32 pm

BARBATOS
bronzano bure i bacio u jezero. Barbatos se pojavljuje samo u periodima
kada je Sunce u znaku Strijelca. Uvijek ga prate četiri otmjena kralja
i tri voda naoružanih, odanih poslušnika. Vjeruje se da ovaj demon
daruje uputstva iz svih oblasti znanosti i uz pomoć magije, otkriva
skrivena blaga. Poznaje prošlost i budućnost. Ako mu se naredi, spreman
je da miri zavađene neprijatelje i sve one koji vladaju.

Masada
Administrator
Masada

Muški

BATHIN
bronzano bure i bacio u jezero. Prema drevnim svjedočanstvima, Bathin
se obično pojavljuje kao izuzetno snažan čovjek sa zmijskim repom,
jašući na svijetlom konju. Vjeruje se da poznaje tajne osobine svih
biljaka i ljekovita svojstva dragog kamenja. U treptaju oka može, prema
potrebi, prenositi ljude i stvari iz jedne zemlje u drugu ili s jednog

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime5/8/2008, 8:33 pm

BELETH
Jedan od 72 duha koje je Salomon, zbog neposlušnosti i oholosti,
zatvorio u bronzano bure i bacio u jezero. Beleth pripada visokom
Redu Moći i obično se pojavljuje jašući na snažnom svijetlom konju.
Uvijek ga prati orkestar sastavljen od svih vrsta glazbenika. Kao
moćan suveren, obično je veoma ljutit kada ga zazivač prvoga pozove.
Zbog toga mu se naređenja moraju izdavati isključivo iz magičnog trokuta
ili magičnog kruga, i to uz pomoć štapa od ljeskovog drveta uperenog
prema jugoistoku. Pema Belethu se treba ophoditi oprezno i ljubazno,
uz dužno poštovanje. Potrebno je na srednjem prstu lijeve ruke obavezno
nositi srebrni prsten, koji treba stalno držati nasuprot njegovog lica. Prema
vjerovanjima, Beleth inicira ljubav između žene i muškarca.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime5/8/2008, 8:33 pm

bronzano bure i bacio u jezero. Radi se o moćnom suverenu iz duhovnog
svijeta, stvorenom odmah poslije Lucifera. Belial se obično javlja u
obličju divnog anđela, sjedeći u vatrenim kočijama koje vuče zmaj što
riga vatru. On je vođa osamdeset paklenih legija. Uvijek govori
prijatnmim glasom. Pao je prvi među višim anđelima, prije Mikaila i
drugih nebeskih anđela. Rasplamsava naklonost među ljudima,
prijateljima i protivnicima. Za Beliala se vjeruje da daruje izvanredne
kućne duhove. Da bi bio poslušan potrebno mu je prinositi žrtve i
donositi poklone pravljene specijalno za njega. Belial je nekada
pripadao Redu Vrlina i Redu Anđela.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime5/8/2008, 8:34 pm

BEAL
bronzano bure i bacio u jezero. Gospodar zlih sila. Vjeruje se da je
Beal duhovni vladar Istoka, koji pruža mudrost i nevidljivost. Vođa je
66 legija duhova. Pojavljuje se sa ljudskom glavom, ali se zna
pojavljivati i sa glavom žabe ili mačke. Ponekad, čak, i sa sve tri
glave istodobno. Govori promuklim glasom i spreman je da podučava kako
postati mudar i neprimjetan.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime5/8/2008, 8:34 pm

BIFRONS
Jedan od 72 duha koje je Salomon, zbog neposlušnosti i oholosti,
zatvorio u bronzano bure i bacio u jezero. Kronike kažu da se Bifrons
obično pojavljuje u čudovišnom obličju, ali ako mu se naredi, spreman
je da preuzme i ljudski lik. Podučava iz tajnih znanja i vještina, te iz
zvjezdoznanstva, geometrije i drugih matematičkih znanosti.
Opčenito je vjerovanje da Bifrons poznaje tajna svojstva biljaka i šuma, te da
poznaje tajanstvene moći dragog kamenja. Bifrons zamjenjuje mrtva
tijela i prema potrebama prenosi ih s jednog na drugo mjesto. On je taj
koji na njihovim grobovima upaljuje fantomska svjetla (fenjere).

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime5/8/2008, 8:35 pm

BERITH
bronzano bure i bacio u jezero. Berith se obično pojavljuje kao vojnik
u svećenićkoj odori, sa zlatnom krunom, jašući na lijepom crvenom
konju. Prilikom njegovog zazivanja, potrebno je nositi magični prsten.
Za Beritha se vjeruje da uvijek daje tačne i istinite odgovore o svim
događajima, koji su se desili u prošlosti i sadašnjosti ili koji će se
odigrati u budućnosti. Izuzetno je darovit aklemičar i u stanju je da
pretvara sve metale u zlato. Smatra se da učvršćuje postojeće društvene
statuse i položaje. Govori jasnim i uvjerljivim glasom, ali je u
suštini veliki lažljivac i petljanac. Ako govori o stvarima koje nisu
vezane za prošlost, sadašnjost i bidućnost, njegove savjete uvijek

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime5/8/2008, 8:36 pm

BUER
bronzano bure i bacio u jezero. Kako se vjerujue, Buer se pojavljuje
samo kada je Sunce u položaju Strijelca. Podučava filozofiji, logici i
blagotvornom djelovanju ljekovitih biljaka. Vjeruje se da Buer uspješno
liječi sve tegobe i bolesti, te daruje dobre kućne duhove.

Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Mistični svijet i vjerovanja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Između svetlosti i tame- piše se u temama ispod naslovne :: Kapije tame-
Skoči na: