LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Mistični svijet i vjerovanja

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Masada
Administrator
Masada

Muški
Broj poruka : 9743
Godina : 59
Humor : Jok
Datum upisa : 05.10.2007

Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime5/8/2008, 8:36 pm

CIMERIES
Jedan od 72 duha koje je Salomon, zbog neposlušnosti i oholosti, zatvorio u
bronzano bure i bacio u jezero. Cimeries se obično pojavljuje kao
izuzetno hrabar borac, vrlo cesto na crnom konju. Vjeruje se da je
gospodar duhova koji egzistiraju u jednom dijelu afričkog kontinenta.
Spreman je da podučava gramatiku, logiku i retoriku. Otkriva skrivena i
zakopana blaga i tajne riznice, te izgubljene i zaturene (skrivene)
stvari o kojima niko nista ne zna. Postoji vjerovanje po kojem Cimeries
može učiniti da se čovjek pojavi kao ratnik, kao što je i on.

https://poezija.darkbb.com
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime13/8/2008, 12:17 am

Smrt predstavlja završetak životnog procesa. Ona može nastupiti kao sled unutrašnjih faktora tj. nemogućnosti organizma da se dalje održava u životu. Drugim rečima tela živih bića po pravilu nisu napravljena da se neograničeno dugo održavaju u životu, a smrt dolazi kao njegova prirodna posledica. Drugi uzrok smrti su spoljni faktori koji dalji život žive jedinke čine neostvarivim. U prirodi postoje veoma stari organizmi za koje se još uvek ne zna da li će i kada umreti, no činjenica je da su njihova tela uništiva kao i svaka druga forma u prirodi: svaka forma života se može završiti u svakom trenutku.

Organizam koji više nije živ se naziva mrtvim. Po pravilu se više ne može vratiti u život.

Neki ljudi veruju da posle smrti dolazi raj ili pakao. Neki misle da nema ničega. Stari narodi su verovali da smrću odlaze u zagrobni život, večna lovišta, Jelisejska polja, Valhalu (ovo su samo neka od verovanja) i zato su svoje mrtve pokopavali sa oruđem, nakitom i oružjem, potrebnim za taj novi život. Za vladare se često smatralo da smrću dolaze do Apoteoze, to jest da postaju Božanstva.

Niko u stvari ne zna šta dolazi posle - to je velika misterija.

Grčki filozofi su argumentovali zašto se smrti ne treba bojati: Dok nas ima, nema smrti. Kad smrt dođe, onda nema nas.

Postoje u verovanjima i filozofiji i koncepti ciklusa ponovnog rođenja.

Materijalisti bi rekli da je smrt etapa u kruženju materije u prirodi, ekvivalentna drugim prirodnim ciklusima.

Neki smatraju da posle smrti ne dolazi ništa i da je u tom smislu smrt zaista zasluženo oslobođenje čoveka od gluposti na koje je navikao tokom svog zemaljskog života. Hrišćanska crkva je, na primer, hiljadama godina svoju propagandu bazirla, i danas bazira, na tome da na neki način može da garantuje uspeh u tzv. posthumnom životu odanim vernicima. Osim nekoliko zaista problematičnih svedočenja ("čuda" - visoko neproverenih i malo verovatnih događaja), crkva nikad nije zaista dokazala svoj kredibilitet pred posthumnim entitetima koje je u svojim učenjima postulirala.

Ptica

Ptica

Broj poruka : 524
Datum upisa : 17.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime13/8/2008, 12:21 pm

"Smrt je sve što znamo o nebu i sve što trebamo od pakla" -
Emili Dikinson.

Meni je sasvim sve jedno da li ću posle umiranja zauvek nestati,
ponovo se roditi ili moj duh preći u nešto ili u neko drugo biće.
Moje rođenje nije uslovljeno mojom željom, ni mnogo toga što
mi se događalo u životu nije zavisilo od mene, pa tako ni posle
života ništa neće zavisiti od mene. Ili nam bar to nije dato da
znamo (ona neiskorišćena hemisfera mozga - možda, ili nešto mnogo moćnije )?

Znam da smrt ne dolazi iznenada, da je uvek tu, da zajedno
sa životom čini postojanje. Vreme i način njenog dolaska se razlikuju, ali je najčešće u obliku saopštenja! Najčešće nam
neko saopšti kako je ona već tu ili će brzo doći!

Moja smrt,
približila mi se nekoliko puta i uvek je imala drugačije
lice.
Prvo u brižnoj rečenici doktorke: Sedite gospođo!
Tada sam je doživela kao ciničnu damu koja se nasladjuje mojom
zbunjenošću i iznenadjenjem. Ali nisam plakala i nisam se branila, podelila sam tu stolicu sa njom.
Druog njeno lice bilo je ispred operacione sale. Surova vladarka
koja pokazuje ništavnost ljudskog bitja. Ne branim se, ali u
jednoj sekundi osećam snažan bol kao da me je korbač ošinuo
preko grudi i gubitak daha, dok u glavi pokušavam da povežem
sekvence iz života koje promiču ispred očiju.
I treće lice u šok sobi.
Pogoršanje, loš post operativni tok. Zastoj bubrega, pad pulsa,
opšta slabost. Tada je nežna mekana kao da me je uljuljkivala
u paperjaste oblake, tonem negde a nigde krada na zidu igraju
senke, haluciniram; vidim prikaze žena u dugim belim haljinama.
ne ne ludim, svest još uvek funkconiše. Ne podiže me ni
pomisao "Šta će biti sa detetom"?, tako sam nemoćna i sama,
sama toliko kao kad sam se i rađala. Samo što kad sr rodimo
sami se sretnemo sa novom pojavom - životom i zaplačemo
pri dodiru sa njim, sada tako sami dodirnemo i pojavu - smrt.
A ni jedno ni drugo ne zavise od nas.
14.novembra na Svete vrače, poljubila sam ruku Patrijarhu Pavlu koji je dao blagoslov hirurgu koji me je operisao
22.novembra (Ii dan tzv. okrilje Svetog Arandjela). Da li je to
bila i Božja millost?

Hrišćanstvo u dubini svoje propovedi govori da je patnja (krst)
prva svrha života???!!! ZAŠTO????
Nisam jeretik, ne poričem postojanje ali pitam samo ZAŠTO?
ZAŠTO je crkva nemoćna da dokaže postojanje raja i pakla posle smrti.
Možda su raj i pakao već u nama samima?!
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime14/8/2008, 11:34 pm

AHERONT
Legendarna rijeka iz starogrčke mitologije koju prvi spominje Homer. Nazivali su
je Rijekom žalosti i suza. Rijekom umrlih. Vjerovalo se da Aheront
protiče kroz podzemni svijet i da preko nje duše umrlih svojom brodicom
prevozi starac Haron.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime14/8/2008, 11:38 pm

Река Стикс
Стига или Стиг (грч. Στύξ), (Stýx = мржња) име је реке која је била граница између земље и подземног света. Окружује Хад - подземни свет, у зависности од извора или мита, девет или двадесет пута.

Река Стикс, заједно са рекама - Флегетон, Ахеронт и Кокитус, се улива у велику мочвару у самом средишту Хадовог подземног света.

Грчко име реке Стикс долази од речи στυγέω, stygéô = мржња.
Реку Стикс чува Флегије, који преноси душе са једне стране реке на другу, мада се помињу још и Флегетон као и Харон да су и они превозили душе преко ове реке.

Богови су поштовали реку Стикс, а заклетва у њу се није могла прекршити.

Зевс се заклео Семели реком Стикс па је морао испунити њену молбу да га види у правом божанском обличју, након чега је умрла.
Хелије се заклео сину Фаетонту и обећао му да ће му испунити сваку жељу. Он је пожелео да вози његова златна кола - Сунчеве кочије, али није успео и погинуо је.
Ако би неко од богова прекршио заклетву, морао се напити воде из реке Стикс и тиме је губио глас на девет година.

Стикс поседује чудесне моћи којима може неког учинити бесмртним. У детињству, Ахила је његова мајка Тетида, држећи га за пету, уронила у реку Стикс, па је он остао рањив једино на том месту - тако да се и до данас каже да Ахилова пета или тетива означава изузетно слабу тачку неког човека.

Иако се Стикс примарно појављује у грчкој и римској митологији спомиње се и у Дантеовој Божанској комедији, негдје око петог круга у паклу.

У далека, древна времена, Стикс је било име за подручје реке између данашње Украјине и Русије.

Део - данашње Украјине је представљао место живот
Део - данашње Русије је представљао место смрти

Богиња Стикс
Име Стикс је било и име богиње, најстарије кћерке Океанове и Тетијине, која је, као једина женска представница, представљала ту реку. Ту част је заслужила јер је помогла Зевсу у борби против Титана. Она је била прва која се стала на страну Зевса. Са титаном Палантом, Стикс је родила Зелоса, Кратоса, Бију и Нику.

Стикс је било и име Најаде, водене нимфе чија је река била света. Богињу Стикс и нимфу Стикс су често сматрали истом личношћу.

Реке Хада

Ахеронт - река бола
Еридан - река хладноће
Кокитус - река јадиковања
Лета - река заборава
Мнемосина - река сећања
Стикс - река мржње
Флегетон - река ватре

Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime28/8/2008, 5:50 am

Izraz Vrzino kolo potiče iz narodnog sujeverja. To je igra koju igraju vile ili veštice. Koristi se u figurativnom značenju da označi zbrku, metež, začaran krug.

Sta je to vrzino kolo?

Izraz "vrzino kolo" obicno se upotrebljava u zamrsenim situacijama kada se govori vise istina, kada je tesko doci do pravednog resenja ili kada neko toliko iskomplikuje stvari oko sebe da vise niko ne moze da ih otpetlja i pomogne. U narodnim pesmama ovim imenom se naziva komplikovano kolo koje ne mogu da igraju smrtnici, vec samo vile, dobri duhovi, redje vestice i djavoli. Kolo se igra na tajnim mestima. Ko tajnu otkrije, a da ga pri tome vile ne spaze, cuti o tome citavog zivota, jer ako se slucajno izlane, vile to odmah doznaju i strasno se osvete. Svete se i onima koji slucajno upadnu u krug ili na bilo koji nacin poremete igru.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime28/8/2008, 5:55 am

Ko su vestice?

Vestice su obicno starije zene koje sklope savez sa djavolom ili nekom drugom necistom silom i zato dobiju velike magicne moci pomocu kojih cine razna cuda po selima i gradovima. Tako, na primer, mogu da bace cini na svatove, da rasture svadbu ili da ucine da mlada i mladozenja ne dobiju decu. Unistavaju letinu, more stoku, salju zarazne bolesti, izazivaju zemljotrese, oluje, dave ljude, vrebaju i jedu malu decu i cine trista ostalih strasnih cuda.

Preko dana vestice je tesko otkriti, jer se prikrivaju kao obicne starice, a u gluvo doba noci ustaju, krisom da ih niko ne primeti, bace cini na ukucane da tvrdo spavaju, skinu se gole i namazu carobnom mascu koja je spravljena od tucane zmijske koze, krila slepog misa, zmajeve krvi, osusenih ociju buljine, ljudskog sala, carobnih trava i vodice; zatim uzjasu metlu i izlete kroz odzak u noc da cine pakosti i stete. Jedanput mesecno, obicno na trinaesti dan u mesecu, vestice se okupljaju na tajnim mestima kao sto su mracne pecine, veliko suplje drvece, rusevine, gradine i groblja. Tu se hvalisu svojim nedelima i smisljaju buduce pakosti i zlodela.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime28/8/2008, 5:57 am

Zasto je potkovica simbol srece?

Veruje se da onaj ko pronadje potkovicu, pronalazi srecu. Potkovicu zato treba da odnese kuci i postavi je na neko istaknuto mesto, obicno iznad vrata. Tako postavljena potkovica cuvace kucu od svih vestica, djavola, duhova i avetinja, i obezbedice mir i blagodet ukucanima. U nekim krajevima potkovica uginulog konja predstavlja fetis koji stiti zene da lakse radjaju, nerotkinjama donosi iznenadni porod i uspesno stiti od svih bolestina, a sasvim malu decu od uroka. Ovo verovanje nastalo je iz zrtvenih obreda gde je, kao zrtva bogu, prinosen konj. Od zrtvovanog konja ostajale su samo potkovice koje su bile jasan dokaz o podnesenoj zrtvi pred bogom. Zato su potkovice isticane na dovratku kuce kao opomena zlim silama da se kuca nalazi pod bozanskom zastitom.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime28/8/2008, 6:27 am

Zasto se kaze: ustao na levu nogu?

U svim narodnim verovanjima desna i leva strana nisu jednake. Desna je prava, jaca, naprednija, a leva je slabija, nazadna i nesrecna. Zapisano je da je Stefan Nemanja na samrti rekao: Za puteve na desnoj strani zna Bog, a na levoj strani su putevi djavolski i razvratni. Isto tako, misli se da ko je ustao na levu nogu, od rane zore je zagazio u nesto zlo – zato se za nekoga ko je neraspolozen u toku citavog dana kaze da je ustao na levu nogu.
Nazad na vrh Ići dole
Ptica

Ptica

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime4/9/2008, 9:22 am

LEGENDA O KEDRU

O kedru postoji jedna prelepa altajska legenda...
...Žitelji Altaja imali su veoma poseban odnos prema kedru. To drvo smatrali su božanskim i čuvali su ga. A kada su se pod njim odmarali, ili noćili, trudili bi se da ga nikako ne povrede. To nimalo nije iznenadujuce. Kedar je drvo koje ih je hranilo, oblačilo, grejalo i pouzdano čuvalo od nepogoda. Kedar - je živo biće...

...Nekada davno, vraćajući se iz lova kroz tihu, kedrovu tajgu, umorni lovac se ispružio ispod starog razgranatog kedra i zaspao. Taj kedar je bio toliko star, da je sav bio u vijugama i izbočinama, prekriven mahovinom, i čvornovatih grana, a na zemlji, ispod krošnje, nalazile su se četine koje su otpadala godinama... Lovac je bio toliko umoran da nije čak ni razvukao šator, niti je spremao hranu. Legao je na predivnu postelju od četina i čvrsto zaspao.

Pre nego što je svanulo, probudi ga nečiji jecaj i tihi razgovor. Lovac se iznenadi, i poče da osluškuje. To je bio razgovor između starog kedra, i još jednog, ali mladog koji je rastao pored njega. Stari kedar je jecao, žaleći se mladom, kako ga je snaga napustila i kako ne može više da se drži.

Mladi kedar ga tobože zapanjeno upita: "Pa, što ne padaš, o tome si mi juče govorio?!". "Da, - odgovori stari kedar, - juče sam se sasvim pripremio da padnem, ali ispod mene je legao da spava umorni čovek. Mogao bih da ga ubijem".

Iznenađenom lovcu kome bi žao starog kedra, ustade, čvrsto zagrli nekada snažno stablo, zahvali mu za gostoprimstvo, i pomeri se u stranu.

Zaljulja se stari kedar i sa uzdahom olakšanja pade na zemlju. Još jednom mu se pokloni lovac i produži dalje...

Od davnih vremena priča se o Drvu Sveta, čije korenje učvršćuje zemlju i umiva se u svetim vodama podzemnog carstva, a čije stablo obavija zmija - simbol spiralnog kretanja energije, dok mu je krošnja usmerena ka Kosmosu...

U najstarijoj nama poznatoj civilizaciji, kod Sumera - to drvo je kedar.

Majka sveta reče Tvorcu: "Iskre Ognja Tvog Duha mogu da pruže spasenje, ali ko će ih sakupiti i omogućiti nam da ih upotrebimo?" Tvorac odgovori: "Drveće i trave će sačuvati iskre moje, ali kad iskre otpadnu, neka Kedar i njegove sestre u toku cele godine čuvaju prijemnike Ognja"...

Kedar, kao Sveto Drvo Života - poštovala je najstarija, najzagonentnija i izgubljena u stolećima civilizacija, koja je dala život celom savremenom svetu - civilizacija Sumera.

Nositelji tajnih sakralnih znanja Sumera, verovali su da je Bog stvorio kedar kao simbol moći, veličine i besmrtnosti koji bi služio kao sakupljač kosmičke energije na Zemlji. I zbog toga je on dobio sveto pravo da ima različita lična imena u zavisnosti od mesta na kom raste i od namene - religiozne, izleciteljske, građevinske, čak je bio smatran za dragocenost i bio je skuplji i od zlata. Sve to potvrđuju glinene tablice stare oko 7000 godina koje su pronađene u arheološkim iskopinama starog sumerskog carstva.

Glava sumerskog panteona, Bog Ea, koji je bio simbol čiste vode bio je i pokrovitelj kedra. Ea je bio izvor nedostižne i skrivene umetnosti i tajnih znanja koje je mogao da podari dostojnom čoveku. A najvažnije što je darovao ljudima - bio je Život. Njemu su pripadali svi plemeniti metali, i njega su smatrali za pokrovitelja kovača, zanatlija, kulture, umetnosti i nauke. Takav je bio i Kedar - pored Ea, i on je označavao lepotu (voda je kod Sumera označavala nešto veličanstveno i prelepo), stabilnost, besmrtnost (neki Kedrovi mogu da žive i do 2000 godina), zdravlje (tj. život), snagu, procvat (razvoj kulture, umetnosti i nauke), božanski ponos i veličinu. Potražnja kedra u Starom svetu bila je tako velika, da se u najstarijem "Epu o Gilgamešu", pominje čudovište, koje čuva kedrovu šumu od onostranih nasrtaja. Božansku kedrovu štafetu Sumeri su preneli i na druge narode.

Drveni detalji sarkofaga egipatskog faraona Tutankamona (1356 - 1350 godina p.n.e.), a takođe i mnogobrojni predmeti iz njegove grobnice napravljeni su od kedra.
Iako su ta otkrića stara više od tri hiljade godina, iznenađujuće je da su ostali u odličnom stanju jer nije samo sačuvana struktura napravljena od drveta, nego i suptilni, nežni miris. U Starom Egiptu, kedrova smola bila je jedan od najvažnijih sastojaka balzama za mumificiranje. Zahvaljujući kedrovom ulju, sve do danas su se sačuvali neprocenjiv egipatski papirus.

Feničani su od kedra gradili galije, a i Asirci su ga takođe koristili. Flotu od kedra je izgradio i legendarni biblijski car Solomon, koji je i Jerusalimski Hram i svoj ogromni carski dvorac napravio samo od kedra, a za taj dragoceni materijal je morao da da dvadeset gradova. Drvo gofer, od koga je Noje izgradio svoj kovčeg - u stvari je bio kedar sa Bahreinskih ostrva.

Neminovni atribut posvećivanja careva stare Iranske države, Horasane, bila je čaša kedrove smole. Kod druida, tajanstvenih šumskih, keltskih, paganskih sveštenika - čaša Kedrove smole - Živice, zvala se Čaša Života.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime13/9/2008, 6:57 pm

Keltski mitovi
Keltski mitovi ne poznaju kozmogoniju, proces stvaranja svijeta. Oni govore o valovima osvajanja u kojima su jedan za drugim dolazili naraštaji bogova, heroja i ljudi, čije su se sudbine međusobno ispreplitale. Prvi mitski osnivač došao je sa zapada, s mora. Posljednji, sinovi Mila, bili su ljudi koji su došli s istoka i za koje se smatra da predstavljaju povijesne Kelte. Oni su protjerali Tuatha De Dannan, božanski narod koji je posjedovao ogromna znanja i vještine. Jedan dio bogova i ljudi Tuatha De Dannan odlazi na zapad preko mora, dok drugi ostaju i povlače se u "drugi svijet" (kelt. Sidh, mir) iz kojeg mogu sudjelovati u sudbinama ljudi. Taj svijet je nevidljiv, a opet sveprisutan. To je tajni život humaka, jezera, rijeka, podzemnog svijeta. Nastanjuju ga vile, vilenjaci, patuljci, elfi. Ljudi s njim mogu komunicirati za velikih godišnjih svetkovina i na posvećenim mjestima.

Na isti način kao što čovjek nije samo materijalan, već posjeduje dušu, tako je i sve u prirodi živo i ima dušu; prožeto je snagama i energijama, nastanjeno vidljivim i nevidljivim bićima. Vrhovi planina i uzvisine bili su boravišta bogova. Vrela, rijeke i vode općenito, bile su poznate kao diva, devona ("božanska"). Izvori su bili darovatelji čudotvornih iscjeliteljskih moći. Na tim se mjestima ponekad nalazi "ulaz" u "drugi svijet" koji čuvaju vile, patuljci, a ponekad i neki div.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime13/9/2008, 7:05 pm

Vilinska kraljica
BEBO
- vilinska kraljica kraljevstva Faylinn i Iubdanova žena u drevnoj irskoj legendi. Posjećivala je stanovnike Ulstera koji su prema njoj izgledali kao divovi.

BECUMA
- vila koja se udala za kralja Conn Catchatacha prema irskoj legendi. Ta veza je imala lošu kob i zemlja je počela patiti. Stoka nije davala mlijeko, a klasovi kukuruza nisu dozrijevali. Nagovorila je kralja da progna svog sina Arta. On se nakon nekog vremena vratio i pobijedio Becumu u partiji šaha i tada ju prognao iz Tare.

BEDIADARI ili Bidadari («dobri ljudi»)
- malene malezijske vile koje imaju mnogo sličnosti sa europskim rođacima, ukljućujući i ime «dobri ljudi».
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime27/9/2008, 4:02 pm

BECUMA
- vila koja se udala za kralja Conn Catchatacha prema irskoj legendi. Ta veza je imala lošu kob i zemlja je počela patiti. Stoka
BEFANO
- talijanski vilenjak, ima grbu na leđima, hoda pomoću štapa i pojavljuje se u društvu svoje žene Befane na 6. siječnja. Prikazuju se na uličnim procesijama praćeni glazbom, ljudima obučenim u prnje sa zacrnjenim licima i konjima. Idu od kuće do kuće gdje pjevaju i dozivaju djecu, a ljudi ih daruju vinom i novcem.

BEFIND («BIJELA DAMA»)
- irska vilinska kuma koja pohodi rođenje djeteta, zajedno sa još dvije vile, kako bi prorekle djetetovu sudbinu i obdarile ga vilinskim darovima.

BEITHIR
- duh štetočina iz škotskih visoravni koji živi u pećinama.

BELA
- drijade iz Indonezije, vile drveća. Ako netko želi srušiti drvo, mora beli ponuditi hranu i pristojno ju zamoliti da se preseli na drugo drvo. Ako se to ne učini, uzrokovat će noćne more i bolest.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime27/9/2008, 4:04 pm

Vila s mnogo lica
BEN VARREY
- sirena sa otoka Mana koja je uglavnom prijateljski naklonjena otočanima. Upozorava moreplovce na dolazak oluje, a ponekad ih mami da se utope svojim prekrasnim pjevom.

BENDITH Y MAMAU («majčin blagoslov»)
- laskavi Glamorganshireski naziv za ova ružna stvorenja koja su nastala od križanja goblina i vila. Žive pod zemljom u plemenima i mrze ljude. Ubijaju im životinje, kvare alat i kradu krave. Ukrasti će i ljudsko dijete i u zamjenu ostaviti jedno od svoje djece. Da bi se vratilo dijete, potrebna je pomoć vještice. Kada se vrati, dijete se ničega ne sjeća osim vilinske glazbe.

BERCHTE ili Berchta («svjetla» ili «bijela dama»), Butzenbrecht, («darivateljica») i Perchta («isijavanje»)
- njemačka vila koja ima mnogo lica. Jedno od njih je Baba Roga koja se priziva kako bi zločestu djecu prisilila na lijepo ponašanje. Ona je također vještica velikih širokih stopala okrenutih prema van, željeznog nosa, duge sijede kose i malenih sjajnih očiju. Sa sobom nosi preslicu i oslijepit će svakog tko je pokuša poskrivečki promatrati dok se bavi nekim poslom, neki kažu da će svatko pasti u trans tko joj se nađe na putu Dvanaeste noći. Kada se probudi imat će sposobost da prorekne kakav će biti urod te godine.
- Kao Butzenbrecht, najviše posla ima između Božića i Nove godine. Uništava svaki ručni rad koji nije dovršen do Stare godine navečer. U njenu se čast kuće kite sa zimzelenim granama, na Dvanaestu noć (6. siječnja) mora se za nju ostaviti hrana jer inače će ju uzeti sama iz trbuha ljudi. No ima ona i dobru stranu- ako se naprave kolači u obliku papuča, napunit će ih darovima i slatkišima za dobru djecu. Slavlje 6. siječnja je prvobitno bilo slavlje zvano noć Perchtun, budući da je ona također i Perchta, ona uzima duše mrtve djece pod svoju brigu.
- Ona je čuvarica oranica i stoke i svatko tko ne cijeni njen posao biti će kažnjen. Ljudi se oblače kao Perchten, koja predstavlja duha dobrote i plešu po poljima kako bi otjerali zle duhove.
- Berchte se također pojavljuje kao znak smrti. U nekim dijelovima Njemačke, ona je predvodnica Divljeg lova, a prate ju vile i duhovi nekrštene djece, čija je zaštitnica. U proljeće je ljupka djeva duge meke kose sa grančicom glogovog cvijeća u ruci.
- nekad je bila boginja slična ili identična Holdi, božanstvo plodnosti i braka pa je ponekad zovu i Holdaberta, kombinacija imena Holda i Brechte. Gotovo je sigurno da je bila glavno božanstvo ognjišta i doma, te je u pogansko doba imala svoj blagdan Yule. U svakoj su se kući tada na kamenom oltaru palile miomirisne grane zimzeleni da bi je se dozvalo da prorekne budućnost svakog od ukućana
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime27/9/2008, 4:07 pm

Čudo
BLACK ANNIS («Crna Annis»)
- vila oluje ili zime plavog lica. Nastanjuje Dane Hills u Leicestershireu. Ima neurednu kosu, velike žute očnjake i živi u pećini koja se naziva «Odaja Crne Annis» koju je izdubila vlastitim noktima. Ispred pećine je hrast u koji se sakriva kada želi nekoga izbjeći ili zaskočiti neko dijete ili janje koje je zalutalo predaleko od kuće. Popit će im krv, meso pojesti, a kožu razapeti da se suši u pećini. Moguće je da je nastala kao iskrivljen oblik ili alter ego keltske boginje Anu ili Danu, majke svih bogova.

CRNI PSI ili fantomski psi
- ima ih diljem cijele Europe. Pojavljuju se na usamljenim mjestima, raskrižjima, mostovima, starim putevima, napuštenim stazama, crkvenim dvorištima, pogrebnim humcima, bunarima i sličnim mjestima. Zadržavaju se oko ulaza na posjede, u stvari čini se da čuvaju građevine koje je načinio čovjek, a posebno razne vrste granica.
- Malo su veći od smrtnih pasa, imaju crvene, zelene ili goruće oči, a ponekad samo jedno oko. Neki su bezglavi i buljave oči im lebde iznad tijela. Posvuda postoje svjedočanstva o nezemaljskim psima koji nestaju u jarkoj svjetlosti, jednom je ta svjetlost spržila jednog seljaka zajedno sa konjem i kolima.
- Crni pas izaziva strah. Njegova pojava je obično loš znak koji predskazuje smrt onome tko ga vidi ili nekome iz njegove obitelji. Charles Walton je susreo crnog psa na putu kući u Alveston i to devet večeri zaredom. Devete večeri je bezglavi crni pas prošao pored njega i slijedeći je dan dobio vijest o sestrinoj smrti. U istočnoj Angliji kada netko umire, kaže se da mu crni pas stoji do nogu. Crni psi također mogu i ubiti i rastrgati nekoga. Priča o Dartmoorskom crnom psu je poslužila kao inspiracija za priču Barskervillski pas Sir Arthura Conana Doylea.
- Postoji na stotine crnih pasa u cijeloj Engleskoj (oko 40 samo u okrugu Wiltshire) i svaki od njih ima svoje ime. U istočnoj Angliji zove se Black Shuck ili Old Shuck, u Suffolku Old Shock, u Somersetu je the Gurt Dog. Na sjeveru Engleske to je Barguest, Black Shag, Padfoot i Hooter, Gytrash, Trash ili Skriker. Na otoku Manu je Moddey Dhoo.
- Neki crni psi se pojavljuju kao nezemaljski psi u pratnji divljih lovaca. Neki od njih su Gabriel Hounds, Gabble Rechets, Dandy Dogs, Yeff Hounds, Wisht Hounds i Cwm Annwn. U Skandinaviji Wild Hunt (divlji lov) i Woden's Hunt. Svi su znak smrti ili nesreće.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime27/9/2008, 4:10 pm

ŠUME U KOJIMA RASTE ZVONČIĆ
To su mjesta na kojima su vilinske čarolije jake. Njihov zvon doziva vile na njihove gozbe na mjesečini. Prisutnost zvončića u hrastovoj šumi je siguran znak da tu obitavaju zla bića Hrastoljudi, te smrtnici trebaju biti na oprezu. U Somersetu se vjeruje da nikada ne treba brati zvončiće u šumi jer to može razljutiti vile. Ako si dijete, otet će te vile, a ako si odrastao nećeš više moći naći put iz šume sve dok te netko ne spasi. Vještice često sade zvončiće kako bi privukle vile te je nekoć to bio osuđujući dokaz na suđenju vješticama.

BO
- zločeste irske vile koje žive u močvarnim područjima. Odvlače neoprezne putnike u smrt. Gone ih bičujući ih vodenim travama.
- Izraz za škotske Knockere ili patuljke koji žive u rudnicima.

CRNI VILENJACI
- izraz za tamne vilenjake ili patuljke iz skandinavskih mitova. Žive pod zemljom i crni su poput ugljena.

CRNI ERIC
- zli vilenjak koji je živio u spilji u Fitful Headu na Shetlandskim otocima. Krao je ovce i jahao demonskog konja kojeg je nazvao Tangie. Neki ga je hrabri seljak gonio i uspio ga baciti sa litice, ali je Tangie i dalje pustošio okolinu i napadao mlade žene u pokušaju da oženi smrtnicu. Ericova pećina se danas naziva «Kuća lopova».

CRNI JINN
- zao duh koji može opsjednuti ljude, po malezijskoj tradiciji.
PTICA KOS
- to su ptice Rhiannona, prema Welškoj tradiciji. Mogu začarati onoga tko ih čuje i odvesti ga u vilinsko kraljevstvo

KUPINA (Rubus fruticosus)
- ima neobično mjesto u tradiciji. U keltskim zemljama ju je zabranjeno jesti. U Britaniji i Cornwallu kažu da one pripadaju vilinskom narodu. U Francuskoj ih neki ljudi dan danas ne jedu, jer je vjerovanje da su povezane sa vragom koji ulazi u njih nakon 11. studenog (Old Samhain). Kupina je bila sveta biljka Kelta. U Škotskoj, kupina, oskoruša i tisa sadrže svetu vatru.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime27/9/2008, 4:13 pm

DIVLJA ŠLJIVA (Prunus Spinosa)
- biljka povezana sa vilama. Pojavljuje se u mnogim pričama, obično u kontekstu čarobnih prepreka koje se trebaju priječi ili kao zaštita junakinje (zbog oštrog trnja). Popularna je engleska priča koja govori o kćeri jednog diva koja je pobjegla sa princem. Divovi su pošli u potjeru za ljubavnicima. Princ je bacio trn za sobom i iz njega je iznikla guštara toliko gusta da se ni miš nebi mogao kroz nju provući, te su divovi odustali od potjere.
- Slično je i u priči o Trnoružici, ograda od divlje šljive je obrasla oko dvorca, ali se otvorila kako bi propustila princa. U priči o Rapunzel, vještica koja ju je zarobila, bacila je njenog prosca sa najviše kule, on je pao u grmlje i osljepio. Lutao je dvije godine sve dok ga Rapunzel, koja je za to vrijeme pobjegla iz dvorca, nije našla. Kada ga je ugledala tako slijepog, plakala je i plakala, njene su suze dotaknule njegove oči, te je on progledao.
- 11. studenog na Old Samhain u Irskoj je to dan vila divlje šljive, Lunantisha, bića sa Onog svijeta koja čuvaju sveto stablo divlje šljive od svakog čovjeka koji je dovoljno smion da obeščasti to sveto stablo režući mu grane na taj dan. Po Oghamu, druidskoj abecedi drveća, divlja šljiva se zove straif, što znači borba («strife», eng.). Riječi «pogubiti» («slay») i «plod divlje šljive» («sloe») su također usko povezane
Vilinski konj
BLANCHARD
- vilinski konj viteza Lanvala. Vila Tryamour mu ga je poklonila.

BLANQUETTE
- vrsta francuskih vila, sitne su i ljupke, uvijek obučene u bijelo.

BLATHNAT
- ljupka vilinska djeva koju je zarobio irski junak Cuchulain kada je upao u Drugi svijet. Ona je zatim postala predmet razdora njega i Cu Roi Mac Dairia koji ju je preoteo i oženio je. Cuchulain je isplanirao osvetu u zavjeri sa Blathnat i na svečanosti Samhaina ubili su njenog muža. Nesretna vila nije još dugo živjela nakon tog događaja jer ju je niz liticu gurnuo Cu Roi Mac Dairiev sluga.
Vile...
KRV
- u Irskoj se vjeruje da vile ne mogu vidjeti krv. U staro doba su ljudi zazirali od načina liječenja puštanjem krvi iz straha da ne bi naljutili vile. Neki kažu da vile imaju rijetku bijelu krv poput mlijeka i smatra se da je to jedan od razloga zbog čega se vole miješati sa ljudima, da učvrste svoju krv. Bjelkasta tekućina koja se može jutrom vidjeti na tlu je vilenjačka krv prolivena u noćnim bitkama. Postoje i mnoge vrste vila koje vole piti ljudsku krv, poput vampira. Na otoku Manu vjeruje se da ako se noću ne ostavi voda za vile, one će doći po ljudsku krv.

BLOODY BONES, Rawhead-and-Bloody-Bones, Tommy Rawhead
- zli goblin iz Engleske koji jede zločestu djecu. Živi u kredencu, obično ispod stepenica. Ako proviriš kroz pukotinu, vidjet ćeš ga kako se ščućurio na hrpi sažvakanih kostiju pojedene djece , a krv mu curi niz lice. Nema kožu i sav je izranjavan kao da ga je netko upravo ogulio. Ako ga promatraš kroz ključanicu, uhvatit će te!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime6/10/2008, 7:44 pm

Poslednji sukob - Armagedon

Svedoci smo velike podele medju stanovnicima na Zemlji - ceo svet se deli u dve velike grupe. Iako se grupa koja okuplja vecinu organizuje tako da moze upotrebiti silu, ako bude bilo potrebno, i primorati manjinu da se pokori glasu otpale vecine; ipak, na suprotnoj strani ce biti veliki broj postenih, iskrenih i vernih ljudi koji ce ostati verni Bogu i jedino Njemu poslusni. Kad bude izgledalo da ce vecina koja je na sirokom putu izvojevati pobedu nad manjinom; Bog ce se umesati da odbrani svoj pogazeni Zakon i svoje sledbenike. Zato se poslednji sukob naziva: »Boj Boga Svedrzitelja«.
Zanimljivo je kako je proroku otkriven pocetak poslednjeg sukoba: »I videh kako iz usta azdaje i iz usta zveri i iz usta laznog proroka izlaze tri nacista duha kao zabe: to su, naime, demonski duhovi koji cine cudne znake, koji izlaze carevima svega sveta - da ih skupe na boj na veliki dan Boga Svedrzitelja.« (Otkrivenje 16,13.14: prevod: dr Carnic) Vodece sile ovog trostrukog saveza, potpomognute cudesima spiritizma, idolopoklonickih religija, pozivaju careve (vodje sveta) »na boj za onaj veliki dan Boga Svedrzitelja«.
Odredjeno je i mesto borbe: »I sakupi ih na mesto koje se jevrejski zove Armagedon.« (stih 16) Prorok ne kaze da je to Armagedon, nego da se samo tako zove. Ne postoji geografsko mesto koje se zove Armagedon. Neki tumaci Biblije pokusali su da ga dovedu u vezu sa Megidom u Izrailju, ali to je pogresno. Ovo je, kao i mnoga druga imena u Otkrivenju, simbolicno ime, a ne stvarno.
Poslednji sukob ce se odvijati na celoj Zemlji, i svi ce narodi sveta ucestvovati u njemu. »Uskoro, vrlo uskoro, bice poslednja velika bitka izmedju dobra i zla. Zemlja ce biti bojno polje poslednjeg velikog obracuna i konacne pobede. Tu, gde je sotona tako dugo navodio ljude protiv Boga, treba zauvek savladati pobunu.« (R&H, May 13, 1902)
Borba se nece voditi oko nekog geografskog mesta, vec oko ideje. Pitanje je koga ce stanovnici ove Zemlje priznati za svoga vladara - Boga ili Njegovog protivnika, sotonu? Borba ce se voditi »izmedju Hrista i sotone, sukob izmedju ljudskih zakona i Bozjih propisa, izmedju vere Biblije i verovanja u ljudske izmisljotine i predanja«. (Kosmicki konflikt, str 471) Ujedinjenjem sa idolopoklonicima i mnogoboscima, odbacivanjem Isusa Hrista Spasitelja covecanstva i Bozjeg savrsenog Zakona - vecina ljudi na Zemlji stace pod zastavu uzrocnika zla i pobune - sotone. »Dve velike suprotne sile pojavice se u poslednjoj velikoj bici. Na jednoj strani nalazi se Tvorac Neba i Zemlje. Svi koji su na Njegovoj strani imaju Njegov pecat. Oni su poslusni Njegovim zapovestima. Na drugoj strani stoji knez tame sa onima koji su izabrali otpad i pobunu.« (7BC, p. 982) Prevara ce biti potpomognuta spiritistickim cudesima. Centar sukoba bice oko pravog i laznog bogosluzenja. »Poslednji cin u drami bice zamenjivanje istine lazju. Kad ta zamena postane sveopsta, Bog ce se sam umesati. Kad se ljudski zakoni budu uzdigli nad Bozjim zakonom, kad sile ove zemlje pokusaju da prinude ljude da svetkuju prvi dan sedmice, znajte da je doslo vreme da Bog radi. On ce ustati u svom velicanstvu i strasno potresti zemlju.« (R&H, April 24, 1901)
Kad se sve ljudske snage ujedine, i udruze sa demonskim silama, Bozji Sin ce izjaviti: »Svrsi se!« Ovom izjavom bice dat znak da je za spasenje ljudi na Zemlji doneta poslednja odluka. Vreme milosti blizi se svome kraju. Bozji Duh vise ne deluje na ljude i zato se niko vise nece pokajati, nego ce jos vise huliti na Boga. »Ljudi ce umirati od straha i od cekanja onoga sto ide na zemlju«, rekao je Isus, »jer ce se i sile nebeske pokrenuti.« (Luka 21,25. 26) Nas svet ocekuje nezapamcena kriza, kriza s kojom se ljudi do sada nisu suocili.
Tada ce iznenada nastati nesto o cemu savremeni ekumenisti i ne misle: »I nebo se izmace kao knjiga kad se smota, a svaka gora i svako ostrvo bi pokrenuto sa svoga mesta. I carevi zemaljski, i velikasi, i vojvode, i bogatasi, i silni, i svaki rob i svaki slobodnjak, posakrivase se po pecinama i po gorskim stenama, i govorahu gorama i stenama: padnite na nas i sakrite nas od lica onoga sto sedi na prestolu i od gneva Jagnjetova.« (Otkrivenje 6,14-16; prevod: dr Carnic)
»I nastase munje i grmljavina i gromovi, i bi veliki zemljotres kakvoga nikad nije bilo otkako su ljudi na zemlji, toliki i tako veliki zemljotres. I veliki grad raspade se na tri dela, i gradovi mnogobozacki padose. I veliki Vavilon spomenu se pred Bogom - da mu da casu vina svoga ljutoga gneva. I sva ostrva nestase, i gradovi se vise ne nadjose. I veliki grad, tezine talantove, pade sa neba na ljude, i ljudi pohulise na Boga zbog ovoga zla, jer njegovo zlo bese veoma veliko.« (Otkrivenje 16,18-21; prevod: dr Carnic)
»U prirodi izgleda kao da je sve izvan svoga reda. Reke prestaju da teku, mracni i teski oblaci uzdizu se i sudaraju… Dogadja se strasan zemljotres, kakav nikad ne bese na zemlji, toliko tresenje, tako veliko. Izgleda kao da se nebo otvorilo i zatvorilo… Gore se tresu kao trska na vetru, a odvaljene stene padaju na sve strane. Cuje se tutnjava bure koja dolazi. More udara pomamno… Cela zemlja se dize i nadima kao morski valovi. Njena povrsina puca. Izgleda da njeni temelji popustaju. Planinski lanci tonu. Nastanjena ostrva iscezavaju. Morske luke koje su po zlu postale kao Sodom nestaju u razbesnelim valovima… Najponosniji gradovi na zemlji postaju gomila rusevina.« (Kosmicki konflikt, str. 514-515)
U tom strasnom metezu desava se nesto neobicno. Onima koji su se poveli za laznim obecanjima i bezbrizno uputili sirokim putem mnogobozackog razvrata, otvaraju se oci i vide, iako kasno, da su prevareni. U svom velikom gnevu okrecu se protiv onih koji su ih svojim laskavim obecanjima i pogresnim primerom naveli da odbace istinu. »Tada nastaje veliko probudjenje kod onih koji su izgubili sve u velikoj buri zivota… Narod uvidja da je prevaren. Jedni druge optuzuju da su ih vodili u propast… Ustaju protiv svojih laznih pastira… Iste ruke koje su ih nekad krunisale lovorikama, podignuce se sada da ih uniste… Na sve strane nastaje sukob i krvoprolice… Padace zli stanovnici zemlje - svestenici, staresine naroda, bogati i siromasni, veliki i mali.« (Kosmicki konflikt, str. 529.531) Moze li ista biti strasnije od ovoga? Ovo je poslednji sukob, ali u svakoj borbi postoji i pobednik. Podnete su velike zrtve i gubici, ali postoji i nagrada. Proliveno je mnogo suza i krvi, ali postoji i uteha.
Zato je Hristov ponovni dolazak jedino resenje i jedina nada za one koji veruju u Njegova obecanja! Oni odlucno idu uskim putem borbe i samoodricanja do konacne pobede.

Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime17/10/2008, 8:11 pm

Osnovni motivi crne magije

Prvo, crna magija, kako je poznata javnosti, važno! izlazi iz narodnog vjerovanja, da se "nekim" mističnim ritualom, koji sadrži u sebi; čarobne riječi (mantra ili molitva), materijal (predmeti vezani uz osobu), pokreti tijela, vrijeme izvršenja, mjesto, talisman ili napitak, može prizvati neka "nebeska" sila, i putem nje, izazvati djelovanje na osobe ili dogadjaje, bilo pozitivno ili negativno. Pod pojmom mistični ritual, podrazumijeva se ritual magije, ali naglašavam!, sama riječ "mistični" (također i riječ magija), već u sebi sadrži močne evokativne elemente magije u očekivanju osobe koja želi izvršiti ritual.

Ljubav i mržnja, glavni su razlozi zašto ljudi rade magiju. Crna magija nema nikakve veze sa istinskom magijom, sličan je samo princip evokacije!

Drugim riječima, ukoliko netko želi nešto doseći, što mu nije pristupačno u materijalnom Svijetu (spletom okolnosti), tada rezultat očekuje od mističnog obreda, da će ga upravo to dovesti ubrzano do cilja. Na primjer, neki ljudi "čaraju" da dobiju na lotu, da uspiju u poslu, ali ne rade dovoljno, ili nemaju sposobnosti, drugi "čaraju" da zadobiju željenu osobu, koja se nalazi sa drugim-om. Sa druge strane, treći, iz mržnje ili ljubomore, žele nekome oduzeti sreću i blagostanje. Tu je magija naišla na plodno tlo, u ljudskoj mržnji, slabosti, posesivnosti i ljubomori. To su ujedno i vladajući demoni podzemnih svjetova, možemo ih imenovati, po hirarhiji, Moloch, Lucifer, Belfegor, Adramelek. Satan je najviše utjelovljenje zla, manifestacija sina univerzalne tame, kralja asimilacije i manipulacije, koji upravlja milijardama demona samo u cilju preuzimanja ljudske duše, da bi njegov gospodar, "neimenovani", zavladao svemirom. Opaska! nije bajkovita izmišljotina i priča iz ranog djetinjstva.

Ljubav i mržnja, dva su osnovna motiva zašto ljudi rade crnu magiju.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime17/10/2008, 8:15 pm

Pokušaj definiranja magije

Okultne nauke i magija, stoljećima su djelovale iza očiju javnosti, radi progona crkve i nerazumijevanja okoline, ali iznad svega sa razlogom, pošto bi javno objavljivanje značilo degradaciju i nerazumijevanje tih svetih nauka, što se upravo dešava posljednjih trideset godina. Nekada je to bilo znanje privilegiranih, mnogi renesansni umjetnici, koji su svojim djelima povukli Svijet iz mračnog srednjeg vijeka i crkvene dogme, ali i veliki filozofi (Spinoza), bili su članovi i inicijanti tajnih okultnih organizacija. Tajna okultna društva (npr. masoni), bila su jezgra tadašnje intelektualne i duhovne elite, koja je na temeljnim idejama slobode, jednakosti i bratstva, izvela Francusku revoluciju, i uvela Svijet u demokratsko i naučno društvo.

Sa druge strane, u narodnim masama srednjovjekovne Europe, postojali su razni kultovi vjerovanja u vračeve, čarobnjake, vještice, vjerovanja u njihove čarolije i vradžbine. Čaranje, vračanje, čitanje sudbine bilo je oduvijek popularno medju ljudima, svaki čovjek želi svjesno ili nesvjesno dotaknuti "vraga", barem jednom u životu. Ta znatiželja prema nadnaravnom i nevidljivom, data je u prirodi svakome ljudskom biču. To je arhetip.

Sa treće strane, takvi kultovi i vjerovanja održali su se do danas, i ne samo to, već su posljednjih tridesetak godina postali vrlo popularni, upravo dok Svijet doživljava svoj tehnološki i naučni zenit, i želi sve matematički modelirati. Ta pojava je vrlo zanimljiva, sa višeg gledanja, i dokaz je da se nešto ozbiljno događa u planetarnim tokovima energija (promjena Aeona).

Naglašavam!, crna magija, kako je prosječan čovjek percipira, tj. kakva je kolektivna slika o tom pojmu, nema nikakve veze sa istinskom magijom i svim okultnim naukama, čiji je smisao sasvim drukčiji i daleko dublji. O tome vidi osnove I, osnove II. Upravo zbog te krive slike, i radi mistificiranja nečega, što je obavijeno tajnama i nerazumijevanjem, riječ magija, i sve okultne nauke došle su na crni glas, došlo je do degradacije i krivog razumijevanja, pošto je u kolektivnoj svijesti čovjeka, usađena slika "vraga koga priziva čarobnjak ili vještica", iza čega se krije strah od samoga sebe, pošto svaki čovjek ima vraga u sebi, što je opčeznana uzrečica. To je dokaz više, koliko dogmatsko neznanje ograničava čovjeka u duhovnom napretku (naučni pogled na Svijet, postao je sa druge strane dogma 21 st., naglašavam, krajnje opasna dogma). Sa druge strane, neke istočne meditacione grupe nude "romantična" prosvjetljenja, ali skrivaju svoju pravu prirodu iza prekrasnih slika punih cvjetova i riječi "ljubavi", ali, meditacija je čista magija i evokacija!

Magija je nauka o mudrosti, razumijevanje najdubljih zakona prirode i duha. Magija graniči sa religijom, filozofijom i mistikom, usko je povezana sa astrologijom, Kabbalom, biblijom, mitologijom, opčenitio, svim naukama.

Za razliku od današnjeg filozofskog koncepta gledanja na Svijet, koji je ograničen u materijalnim okovima uma i tvrdih naučnih autoriteta (koji već graniče sa srednjovjekovnom crkvenom dogmom), sa druge strane, mistikom, gdje se čovjek prepušta prauzroku, i luta nebeskim sferama bez kontrole, prepušten idealima i emocijama; religije, gdje vjernik ne dira u nepoznato, već slijepo sluša čvrste naredbe viših autoriteta, magija je upravo metoda istraživanja duha, put u nevidljive dimenzije, upotrebom simbola, mantričkih formula, pokreta, koji čine u svojoj ukupnosti, magijski ritual.

Vježbama magije se dostiže, razumijevanje mentalne i emocionalne energije, razvoj i kontrola duhovnih moči, transformacija energije i uspješna realizacija, bilo na "nebeskom" ili "zemaljskom planu". Ritualima magije, može se, primjerice, patnja transformirati u kreativnu, npr. intelektualnu energiju, ili seksualna energija sublimirati i transformirati u neki drugi vid energija. Magija je srodna Indijskoj Tantri i Kundalini Yogi. Sa druge strane, strpljivim vježbanjem magije, mogu se dostići magijske moči, koje se ipak previše mistificiraju. Drugim riječima, magija je praktična tj. iskustvena metoda spoznaje nevidljivog, tj. instrument spoznaje filozofije.

Napomena! Okultne nauke slične su filozofiji. Dokaz tome je starogrčka filozofija iz koje izvore zapadna civilizacija. Temelji zapadne civilizacije, načina razmišljanja ljudi, govora, razumijevanja, kretanja i djelovanja je logika i matematika. Pitagora je dvadeset godina proveo u Egiptu, bio je inicijant Egipatskih misterija, istinske evokacija Atzilutha, što je šifrirano u Egipatskoj religiji. Filozofija i matematika Pitagore je Kabbalistička, duboko okultna. Aristotel je tvorac logike, načina kako funkcionira um. Današnja nauka, koja se voli hvaliti svojim dostignućima, npr. astro fizika, nije se previše odmakla od ta dva mudraca čovječanstva, koji su bili istinski Adepti magije. Ovaj primjer autor navodi, pošto je osjetio "bijes Atzilutha na čovjeka", koji se ponaša doslovce, poput urbanog barbarina koji gazi svetinje drevnih bogova!

Sa treće strane, pojam magijskog rituala se previše mistificira. Mistificira se nešto što je nepoznato, nepoznato izaziva strah, strah je mehanizam prirode koji svaki čovjek nosi u podsvijesti. Ukoliko čovjek dira u nepoznato, sudbinu, prauzroku, nadnaravno, strah se pojačava, naročito ukoliko se dodirnu moči duha.

Da bi netko postao Mag, ili Čarobnjak, potrebne su godine strpljivog rada, napornih i krajnje dosadnih vježbi disanja, ponavljanja riječi, vizualizacija, pokreta, kontrole tijela, crtanja sigila, Enohijanskih tabela, alfabeta, traženja formula i dr. Magijske vježbe su sveobuhvatne, filozofske, mistične, religijske, matematičke, dok se "spektakularne čarolije", događaju rijetko, ili gotovo nikada.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime17/10/2008, 8:38 pm

Kralj Arthur Pendragon

Kralj Artur (Arthur, Artus) bio je britanski kralj koji je vladao oko 500. godine. Artur je jedan od najpoznatijih likova keltske mitologije; od 13. stoljeća on je središnji lik brojnih književnih djela.
Legenda o kralju Arturu prvi se put iznosi u djelu Historia Regum Britanniae,oko 1139. Artur se spominje i u djelima Bruta, oko 1200. godine, Layamona, zatim Le Morte d'Arthur od Thomasa Maloryja, a najpoznatiji biograf kralja Artura je Geoffrey of Monmoutha. Ističu se i djela Roberta de Borona: Joseph d'Arimathe, Merlin i Perceval.

Likovi u legendama o kralju Arturu nisu uvijek u istim odnosima, već su povezani različito u raznim verzijama priče. Artur je sin kralja Utera Pendragona i kraljice Igraine. Njegova draga kojom se ženi jest Genoveva (Guinevere). Lancelot je Arturov najbolji prijatelj i najpouzdaniji vitez. Međutim,ljubavna veza Lancelota i Genoveve označava i početak Arturova pada. Merlin je mudar čovjek i čarobnjak. Morgana (Morgan le Fay) je Arturova sestra koja mu otkriva ljubavnu vezu Lancelota i Genoveve. U drugim verzijama ona je vila ili simbol sreće, a ponekad i negativan lik koji želi vladati umjesto Artura. Tu su još i vitezovi Parsifal, Galahad i Gawain, koji se ističu kao idealni vitezovi odani Arturu.

Njegov mač Excalibur i priča o maču u kamenu opće su poznati. Artur kao mladić vadi mač iz kamena. Legenda tvrdi da onaj koji izvuče mač jest sin Utera Pendragona, pa Artur postaje kralj. Okrugli stol, za kojim sjede Arturovi vitezovi okruglog stola i dvorac Camelot također su sastavni dio u pričama o kralju Arthuru. Posebno treba spomenuti potragu za gralom. Gral, mistični predmet, može pronaći samo vitez čista srca. Time se u srednjem vijeku objašnjavalo koje osobine mora imati idealan vitez.
U nekim verzijama Artur pogiba u boju protiv svog nećaka Mordreda, koji je digao bunu protiv njega. U kasnijim verzijama Mordred je sin incestuozne veze Artura i njegove sestre Morgane. Bitka kod Camlanna, 537., prema tradiciji je bitka gdje je Artur poginuo. Nakon bitke Artura odvode na otok Avalon, gdje mu rane zacjeljuju. Prema priči, jednog dana Artur će se vratiti i ponovo vladati.
Nazad na vrh Ići dole
Ptica

Ptica

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime18/11/2008, 6:39 pm

PRIČA O LILIT

Po kabalističkom predanju Lilit je ime žene stvorene pre Eve, u isto vreme kad i Adam, ne od njegovog rebra već direktno iz same zemlje. Mi smo oboje jednaki, rekla je Adamu, jer smo načinjeni od zemlje. Zbog toga su se posvađali i Lilit se razbesnela. Izgovorila je Božje ime i pobegla da bi započela svoju demonsku karijeru. Prema drugom predanju, Lilit je prva Eva, a Kain i Avelj su se posvađali oko toga kome od njih dvoje pripada ta Eva koja je stvorena nezavisno od Adama pa im, prema tome, nije u rodu. Neki u njoj vide tragove androgina, prvog čoveka i incesta prvih parova.
Lilit je postala Evina neprijateljica Ona podstiče nezakonitu ljubav koja unosi nemir u brak. Njeno je boravište u dubinama mora, a kletve nastoje da je zadrže tamo kako bi je sprečile da ometa život muškaraca i žena na zemlji.

Stani, stani!
Ne ulazi i ne izlazi!
Ništa od tebe i ništa u tebi!
Vrati se, vrati, more se ljuti,
Njegovi te vali zovu.

Kao žena koja je odbačena ili napuštena u korist druge žene Lilit predstavlja mržnju prema porodici, bračnim parovima i deci; ona podseća na tragičnu sliku Lamije u grčkoj mitologiji: čudovišna bića kojima su Grci plašili decu. Ona nije mogla da se integriše u okvire ljudskog života, u međuljudske i društvene odnose i odbačena je u ponor.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime19/1/2009, 6:24 pm

Mit 8 maceva

Istinite price postanu legende. Legende postanu mitovi. A onda, deo po deo, reka vremena polako spira davna secanja… I danas, te price su samo buncanja starih ljudi pored vatre. U njih vise niko ne veruje, i one sluze za zastrasivanje decice koje sirom otvorenih okica bez daha slusaju pripovedaca. No neke stvari se nikako nisu smele zaboraviti…

Davno, davno, u prastara vremena, kaze se da je postojala dva sveta. Dva dela jednog novcica. Blizanci koji ne mogu jedan bez drugog. Kalarim i Kalafan. I tada su ziveli Ljudi, Patuljci, Vilenjaci, Orkovi i Goblini. I tada je bilo borbe i ratova. Ali neocekivano zlo se pojavi koje je pretilo da unisti oba sveta. Zmajoliki, grotesna bica, delom gusteri, delom zmajevi, sledbenici Nalekaderradinijane, zmaj-kraljice, nagrnuse iz neobicnih portala, ubijajuci sve zivo!

Licne razmirice i ratovi su morali biti ostavljeni po strani, ne bi li se pruzio otpor nadolazecem zlu. To je mozda i jedini put da je svet video kako se jedan Ork, Covek, Vilenjak i Div bore rame uz rame! Napad Zmajolikih je bio uzasan. U tim prvim naletima i Kalarim i Kalafan su krvarili iz dubokih rana… I mozda bi stanovnici dva sveta i sacuvali svoju zemlju da nije bilo same Zmaj- Kraljice. Jer ona JESTE bila zmaj. Crna kao najtamnija noc, surova kao ostra sekira dzelata, palila je sve pred sobom, ne birajuci. Njena kiselina rusila je gradove kao da su od peska! Nije postojao dostojan protivnik.

Rat sa slobodu se nastavio… Godinu, tri, pet. Navrsila se i deseta godina, od kada su Zmajoliko spustili svoje kandze na tlo Kalarima i Kalafana. Najveci umovi, carobnjaci i magovi oba sveta iznedrise 8 maceva. Njihovo pravljenje je trajalo godinama! Tadasnji mladi kralj Kalarima, Adamar i prvi princ Kalafana, Ramordus, predvodili su neustrasivu osmoclanu druzini u bezbrojnim avanturama ne bi li nasli sastojke za izradu maceva. I 8 maceva bi napravljeno. Sacinjeni od stare magije i sastojaka koji su mogli da se ozbiljno suprotstave zmaj-katljici, bili su tracak nade za sve stanovnike Dva Sveta.

Naoruzani magicnim macevima, osmoclana druzina krete na svog neprijatelja. Adamar je ponosno nosio Gnev , dugacki mac koji je povecava snagu i agilnost onome koji rukuje sa njim. Ramordus je zadovoljno gledao u Osvetu dvorucni mac ciji je metal bio gotovo zelene boje, jer je imao otrovni napad;
Ostatak legendarne druzine cinili su polusan Taklis, nasmejani Div Goloroth, uvek cutljivi Mracni Vilenjak Dar’ anedan, natmureni patuljak Odmir Torek iz klana Metalne Brade, Visokorodna Vilenjakinja Isha i mali Goblin crvenih ociju Zanazar. I svako je od njih ima svoj Mac.
Taklis je vazno paradirao sa Zaokom , rapirom koji je onome koji ga je nosio darivao neverovatnu brzinu! Mracni vilenjak je imao cast da drzi balcak Tame , dugackog maca ciji je stitnik na balcaku bio u obliku krila slepog misaim koji je stvarao tamu oko nosioca.
Div dobi veliki dvorucni mac po imenu Grom koji je pri svakom napadu imao i elektricno praznjenje. Odmir Torek pored njegove verne sekire u kanijima na ledjima imao Kamen , poludugacki mac koji je kozu nosioca pretvarao u kamen! Isha je izvodila neverovatne pokrete sa kratkim macem Dusom , koji je davao vilenjakinji moc da nestane pred ocima neprijatelja! Goblin Zanazar izbecio je oci kada je dobio kratki mac Zmajokob , ciji je metal bio od posebne legure na koju zmajevi nisu bili otporni! I ovo bejahu poznati magicni darovi oruzja. Kaze se da postoje jos neke karakteristike znane samo nosiocima…

Sukob druzine i Zmaj-Kraljice bio je strasan! Kao da je oba sveta progutala tisina i da su sve oci bile uprte na dvoboj dobra iz zla…Bitka je trajala satima. Izranjavana Zmajica ipak je odnela zivote skoro svih u druzini. Ali bezanje nije bila opcija. Druzina bese polozila zavet da se nece povuci sa bojnog polja. I tako preostali zivi udarise zajedno jedan poslednji put! Mali Taklis zabi svoj rapir u veliko oko zmajice i mac se polomi! Sa lomljavom maca i ceo svet se slomi!!! Zlo bese iskorenjeno, a druzini se tu izgubi svaki trag… Hrabrost i pozrtvovanje svih clanova druzine ne bi trebalo nikada da se zaboravi. Kao ni zivoti svih bica koji su srcem branili svoju slobodu… U godinama koje su usledile, mnogi su isli u potragu za macevima, ali su se ili vracali razocarani neuspehom, ili se uopste nisu vracali…

Svetovi se menjaju, imena se menjaju, secanja blede …
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime13/6/2009, 6:36 pm

Ахеронт (грч. Αχέρων) је у грчкој митологији „река бола“ у Хаду.
Бог Ахеронт (грч. Αχέρων) у грчкој митологији је бог који чува реку Ахеронт, реку подземног света Хада.
Митологија

Ахеронт је у „река боли“ у подземном свету Хаду преко које је Харон у своме чамцу превозио душе умрлих. Данас је Ахеронт река у северозападној Грчкој.
О Ахеронту

Платон је у свом делу Федону описао Ахеронт као друга највећу реку на свијету. По Платону највећа река је Океан. Он је тврдио да је река Ахеронт текла испод земље и пустиња, и то у супротном смеру од Океана.
Данте у Божанственој комедији у делу о Паклу, описује да је Ахеронт река која је на граници између пакла и претпакла.
У шестој књизи Енеиде, Вергилије помиње реку Ахеронт, заједно са описима свих осталих река.
Појам Ахеронт се често користио као синоним за подземни свет Хада.

Poslednji put izmenio Masada dana 13/6/2009, 6:44 pm, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime13/6/2009, 6:38 pm

Еридан (грч. Eridanos) у грчкој митологији је „река хладноће“ у Хаду.
Митологија

Кад се Хелијев син, Фаетонт, возећи очева кола, стрмоглавио у Еридан, и умро, Хелијаде, његове сестре су неуешно плакале па је од њихових суза настао чилибар или јантар.
На реци Еридан су се налазиле и речне нимфе које су Хераклу помогле да пронађе Хесперидин врт.
О Еридану

У старим грчким списима, река Еридан се спомиње као северноевропска река која је веома богата чилибаром.
По многима, река Еридан би могла бити једна од река: По, Нил, а можда чак и Дунав.
Страбон у својој Географији пише да су све приче везане уз Еридан и могуће локације те реке лажне, и да је све то митологија.
У свом делу Енеида, Вергилије наводи Еридан као једну од река подземног света у Хаду.
Хезиод у Теогонији, у попису река које су Тетијини потомци, Еридан назива „дубоком и вртложном“ реком.
Овидије у својим Метаморфозама пише да је Фаетонт пао у реку По.
Тифон, у делу Нона, Dionysiaca, говори како ће се окупати у „звездастом Еридану“.
Херодот пише да је реч Eridanos и опис Еридана као реке која рече око света вероатно грчка иновација, а и он је повезао са реком По.

Poslednji izmenio Masada dana 13/6/2009, 6:44 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime13/6/2009, 6:39 pm

Кокитус или Кокит (грч. Κωκυτός) је у грчкој митологији река плача или јадиковања, која представља рукавац Стиге и заједно се са Пирифлегетоном улива у Ахеронт.
Митологија

Касније се веровало да Кокитус извире насупрот Пирифлегетону, тече кроз један дивљи предео, потом понире и тек тада се састаје са Пирифлегетоном код ахерусијског језера.
На обалама Кокитуса остају они који немају чиме да плате Харону да их превезе преко реке Ахеронта, тако да су њихове душе осуђене на вечно лутање.
У Дантеовој Божанственој комедији, у Паклу, Кокит је девети и најнижи круг пакла у коме Луцифер машући крилима изазива смрзавање. У Паклу Данте о Кокиту говори више као смрзнутом језеру, а не о реци. У девети круг пакла, Данте смешта издајнике и варалице.
Девети круг је, по Дантеу подељен на четири дела:
Птоломеја - по Птоломеју, јерихонском гувернеру који је убијао своје госте - издајнике својих гостију
Каина - по библијскоме лику Каину - издајник крвних сродника
Јудека - по Јуди - издајинике својих доброчинитеља и господара
Антенора - по Антенору из Хомерове Илијаде - издајнике домовине
У центру круга се налази Луцифер, а његов доњи део тела је у леду, а приказује се са троје уста.
Прва уста прождиру Брута
Друга уста прождиру Касија - Цезарове издајнике
Трећа уста прождиру Јуду.

Poslednji izmenio Masada dana 13/6/2009, 6:43 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime13/6/2009, 6:39 pm

Лета (грч. Λήθη) је у грчкој митологији река заборава у Хаду.
Митологија

Лета је река у подземном свету са које пију воду душе покојника да би заборавиле прошлост.
Душе које су могле бити реинкарниране у ново тело, могле су да пију воду из ове реке и тек тада би заборавиле своје патње у претходном животу, биле су спремне да живе нови.
У близини Трофонијевог светилишта у Лебадеји налазила су се два извора: Лета и Мнемосина (Сећање).
Посетиоци овог светилишта су морали прво да пију са извора Лета како би заборавили све што су до тада знали, а потом да пију са извора Мнемосина да би се трајно сећали онога што су видели у светилишту.

Poslednji izmenio Masada dana 13/6/2009, 6:42 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

У грчкој митологији, Мнемосина је Титанка, персонификација памћења. После везе са Зевсом, која је трајала девет ноћи, родила је девет Муза. Најчешће је поштована заједно са својим ћеркама.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime13/6/2009, 6:40 pm

Река Стикс

Стикс, Стига или Стиг (грч. Στύξ), (Stýx = мржња) име је реке која је била граница између земље и подземног света. Окружује Хад - подземни свет, у зависности од извора или мита, девет или двадесет пута.
Река Стикс, заједно са рекама - Флегетон, Ахеронт и Кокитус, се улива у велику мочвару у самом средишту Хадовог подземног света.
Грчко име реке Стикс долази од речи στυγέω, stygéô = мржња.
Реку Стикс чува Флегије, који преноси душе са једне стране реке на другу, мада се помињу још и Флегетон као и Харон да су и они превозили душе преко ове реке.
Богови су поштовали реку Стикс, а заклетва у њу се није могла прекршити.
Зевс се заклео Семели реком Стикс па је морао испунити њену молбу да га види у правом божанском обличју, након чега је умрла.
Хелије се заклео сину Фаетонту и обећао му да ће му испунити сваку жељу. Он је пожелео да вози његова златна кола - Сунчеве кочије, али није успео и погинуо је.
Ако би неко од богова прекршио заклетву, морао се напити воде из реке Стикс и тиме је губио глас на девет година.
Стикс поседује чудесне моћи којима може неког учинити бесмртним. У детињству, Ахила је његова мајка Тетида, држећи га за пету, уронила у реку Стикс, па је он остао рањив једино на том месту - тако да се и до данас каже да Ахилова пета или тетива означава изузетно слабу тачку неког човека.
Иако се Стикс примарно појављује у грчкој и римској митологији спомиње се и у Дантеовој Божанској комедији, негдје око петог круга у паклу.
У далека, древна времена, Стикс је било име за подручје реке између данашње Украјине и Русије.
Део - данашње Украјине је представљао место живот
Део - данашње Русије је представљао место смрти
Богиња Стикс [уреди]

Име Стикс је било и име богиње, најстарије кћерке Океанове и Тетијине, која је, као једина женска представница, представљала ту реку. Ту част је заслужила јер је помогла Зевсу у борби против Титана. Она је била прва која се стала на страну Зевса. Са титаном Палантом, Стикс је родила Зелоса, Кратоса, Бију и Нику.
Нимфа Стикс [уреди]

Стикс је било и име Најаде, водене нимфе чија је река била света. Богињу Стикс и нимфу Стикс су често сматрали истом личношћу.

Poslednji izmenio Masada dana 13/6/2009, 6:41 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime13/6/2009, 6:40 pm

Флегетон (грч. Φλεγέθων ) или Пирифлегетон (грч. Πυριφλεγέθων) је река је ватре у Хаду.
Митологија

Веровало се да је Флегетон река у подземном свету Хада у сталном пламену, али се није знало одакле долази толика ватра. Поред тога веровало се да је Флегетон река крви, и то кључале крви.
Најпре се веровало да се Флегетон заједно са Кокитусом улива у Ахеронт, а касније да Флегетон извире насупрот Кокитусу и да се ове две реке састају код ахерусијског језера.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime13/6/2009, 7:15 pm

Lorelaj (nem. Loreley или Lorelei) je stenovita litica na istočnoj obali Rajne u blizini Sankt Goarshauzena, koja se uzdiže 132 metra iznad nivoa vode.

Srednja dubina vode kod Lorelaja je 25 metara dok je širina vodenog korita 113 metara, što ovo mesto čini istovremeno najdubljim i najužim na celom rečnom toku između Švajcarske i Severnog mora. Zbog ovoga danas brodovi još uvek koriste svetlosne signale kao upozorenje eventualnim brodovima koji se kreću u suprotnom smeru. Najopasnije litice i podvodne stene Loralaja su razorene još 1930. godine, tako da je isti u mnogome izgubio svoju nekadašnju opasnst.

Lorelaj je, po predanju, bila prelepa vila koja je živela na vrhu visoke, istoimene stene na desnoj obali Rajne. Ona je svojom pesmom zavodila mornare koji su plovili Rajnom. Omamljeni pesmom, mornari su, umesto da upravljaju brodovima, gledali gore ka njoj i tako ginuli. Ova legenda verovatno vuče korene iz antičke priče o Sirenama, koja se javlja u Odiseji. Sirene su bile žene-ptice koje su svojim glasom privlačile mornare i ubijale ih.

Hajneova „Lorelaj“

Lorelaj je takođe bio inspiracija za pesmu nemačkog romantičara Hajnriha Hajnea, koja spada u njegova najznačajnija dela i u najznačajnija dela evropskog romantizma uopšte.

O pesmi
Glavni motiv ove pesme uzet je iz narodnog predanja. Hajne je germansku legendu o lepotici Lorelaj iskoristio kao podlogu za svoje delo. Dodavanjem novih slika i motiva on je stvorio originalno delo u kome se prožimaju staro i novo. Pesma ima 6 strofa. Stihovi su neujednačenih dužina sa ritmičkom promenljivošću.

Sadržaj pesme
U prvoj strofi pesnik sažeto govori o priči o Lorelaj, pitajući zašto uvek oseća tudo kada je se seti. U drugoj strofi data je slika Rajne u vreme zalaska sunca. Treća i četvrta strofa posvećene su mitskoj devojci Lorelaj. Pesnik je opisuje kao prelepu devojku,zlatne kose, koja se češlja zlatnim češljem. Pored fizičke, ona ima još jednu lepotu - svoju pesmu. Njen glas je nestvaran, omamljujuć i fatalan za svakog ko ga čuje. Pesma ima tužan kraj. Završava se smrću mladih mornara. Ovde pesnik predstavlja Lorelaj kao gordu usamljenui ravnodušnu prema ljudskim sudbinama.
Ovo je pesma o ljubavnoj tuzi prisutnoj u svim vremenima ali i o nedostižnoj lepoti. U pesmi „Lorelaj“ pesnik ide dalje od puke legende. On govori o idealu savršene lepote koja može biti fatalna za druge ali i usamljena i nesrećna sama po sebi.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime15/6/2009, 2:30 pm

Sumerski i Asirski epopvi su na nivou danasnjeg vremena kada se razmotri dubina nekih poruka. Mozda su ponekad za nas neprihvatljivi moralno ali su sa nivoa slozenosti misli daleko iznad po mom misljenju savremenije mitologije.

Glavna bozanstva

Anu - kralj bogova, bog neba
Enilil - savjetnik bogova, bog vjetrova, oluje i kise
Ninurta - "nosilac prijestola", Enlilov sin
Adad - semitski bog oluje i kise, pandan sumerskome Enlilu
Ea (Enki) - bog vode i mudrosti
Ninhursag - bozica zemlje, Eaova brazna druzica
Samas (Utu) - bog sunca
Sin (Nannar) - bog mjeseca
Istar (Inanna) - bozica plodnosti i ljubavi, i bozica rata
Tamuz (Dumuzi) - bog vegetacije, Istarin ljubavnik
Ereshkigal - kraljica podzemnog svijeta
Nergal - bog rata i kuge, Ereshkigalin suprug
Marduk - nacionalni bog Babilonaca
Nabu - babilonski bog govora i pisma, Mardukov sin
Asur - nacionalni bog Asirije

Tokom 2000 godina drevni mezopotamski mitovi bili su gotovo posve zaboravljeni. Sacuvano je nekoliko njihovih iskrivljenih prikaza sto su ih napisali klasicni pisci na grckom i latinskom, a nekoliko ih se puta usputno spominje u Bibliji; no predajom su se pripovijesti bespovratno pobrkale. Prvi su ih put zabiljezili izvorni mezopotamski pisari, pisuci na gilnenim plocicama na sumerskom ili akadskom jeziku, a oba su se jezika sluzila slozenim, takozvanim klinastim pismom (u obliku klina). To je pismo izaslo iz upotrebe tokom posljednjih stoljeca p.n.e., pa sumerska i akadska knjizevnost nisu bile otkrivene sve dok evropski naucnici nisu u 19. vijeku desifrovali klinasto pismo.

Uprkos desifriranju, sumerski i akadski jezik nije bilo lako razumjeti. Cak i danas nema pouzdana i cjelovita rjecnika tih jezika, a svi prevodi objavljeni prije 1939. godine, gotovo su zasigurno nepouzdani .Posljednjih su godina jezicna istrazivanja uveliko napredovala i arheolozi su u rusevinama mezopotamskih gradova otkrili mnostvo ispisanih plocica. Vazno je imati na umu tu promjenjivost situacije, jer ce tokom narednih desetljeca nase ce se znanje uveliko prosiriti.

Prvi pismeni stanovnici Mezopotamije nazivali su svoju zemlju Sumer i zvali su se Sumerani. Cini se da su doseljenici, iako jos nije izvjesno odakle su dosli. Mozda su priblizno 3500 godina p.n.e. naselili na najistocnijem dijelu svijeta gdje se govorilo semitskim jezicima. Sumerski nije bio semitski jezik, ali se pismo kojim se sluzio doskora stalo upotrebljavati za dosad nepisani semitski jezik nazvan akadski. na hiljadama sacuvanih plocica moguce je rekonstruisati nesto od onoga sto su ljudi vjerovali o bogovima, iako ne mozemo biti sigurni u dublji smisao tih vjerovanja ili, pak, koliko su ona bila rasprostranjena u mezopotamiji. Drugu poteskocu predstavlja odvajanje sumerskih od semitskih elemenata jer se cini da je mijesanje tih dviju kultura uticalo na sadrzaj mitova.

Poslednji izmenio Masada dana 15/6/2009, 2:34 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime15/6/2009, 2:31 pm

Stvaranje i potop

Najrasireniji poznati mezopotamski mit odnosi se na potop kojeg su poslali bogovi kako bi unistili svekoliki zivot na zemlji. Mezopotamska verzija je veoma slicna biblijskoj pripovjijesti , ali je napisanan u stihu a ne u prozi. Cetvero bogova sudjelovalo je u pripremanu potopa, i svi nose sumerska imena: Anua se opisuje kao "oca", Enilila kao "savjetnika, Ninurtu, Enilova sina, kao "nositelja prijestolja", a Ennugia kao "nadzornika kanala". Peti bog, poznat pod imenom Ea, otkrio je tajni plan covjeku zvanom Utnapistim i kazao mu da igradi brod kako bi se spasio.

Utnapistim je izgradio brod strogo se pridrzavajuci mjera koje mu je dao bog. Snadbjeo ga je sivm vrstama zaliha, ukljucujuci srebro i zlato, i smjestio unj svoju porodicu i nekoliko zvijeri. Tada je nastupila strasna oluja koja je cak zastrasila i bogove na nebu. "Bogovi su se skutrili poput pasa, scucurivsi se uz vanjske zidine.".

Potop je trajao sedam dana i noci. Kad je zavrsio i brod se zaustavio na nekoj planini, Utnapistim prvo oslobodi golubicu, potom lastavicu i tada gavrana. Prvo dvoje mu se vratilo, ali gavran nije, sto je znacilo da se voda povukla. Utnapistim je prinio zrtvu i na obred pozvao sve bogove izuzev Enlila, jer je on bio najodgovorniji da je doslo do potopa. Enlil bijase ljutit da je bilo ko prezivio, ali je ipak pristao da posveti Utnapistima i njegovu zenu rekavsi da ce postati ravni bogovima. Nakraju, Utnapistim je odveden da zivi na udaljenu mjestu "na uscu rijeka".

Daljnje obavijesti o bogovima spomenutim u tom mitu poticu iz drugih izvora, a posebno iz mita o stvaranju. U njemu se Anua opisuje kao potomak drugih dvaju bogova, Ansara i Kisara, a kao Nudimmudova oca koji se zove i Ea. Svi su oni opisani kao "veliki bogovi", jer predstavljaju prvu grupu potomaka prabogova Apsua i Tiamatu. U tome dvojstvu, Apsu predstavlja masu svjeze vode za koju se vjerovalo da nalazi ispod zemlje i iz koje isticu izvori i rijeke, a Tiamat masu morske vode oko zemlje.

Veci dio pripovijesti toga mita ne govori mnogo o stvaranju svijeta, vec naglasava postojece neprijateljstvo medju razlicitim skupinama bogova. Opisane su dvije bitke. U prvoj Ea porazava Ansara, a u drugoj, o kojoj zavisi cjelokupna pripovijest, Marduk ubija prazudoviste Tiamatu i od njezina tijela stvara svijet. Marduk je nacionalni bog Babilonije i nakon njegove pobjede podignuto je svetiste - "prebivaliste Marduka, Enilila i Ea". Ocigledno velicanje Marduka u mitu odrazava pohvalu za dostignuca Babilona kao drzave. Junackom je bogu dodijeljeno pedeset pocasnih naziva, Anilil mu je udijelio posljednji - "gospodar zemalja". kad je to bilo ucinjeno, Ea je progovorio u cast pobjednika.

On cije su ime proslavili njegovi oci

Zasigurno je postao poput mene; ime ce mu biti Ea.

On ce vrsiti sve moje raznovrsne obrede

I izvrsavati sve moje naredbe.

Kazivanje toga mita smatralo se patriotskim cinom, sto potvrdjuje druga plocica koja opisuje obred kojim su Babilonci proslavljali Novu godinu. Proslava je trajala jedanaest dana, i cetvrtoga dana svesteniku je propisano da kazuje taj dugi mit o stvaranju koji se sastojao od vise od hiljadu redaka teksta. Nije to jedini tekst koji je trebalo reci, ali se cini da je bio jedan od najvaznijih. Ocekivalo se da kralj pisustvuje obredu, a citanje mita o Mardukovu uspjehu trebalo je, cini se, izrazavati nadu o uspjesnu nadolazecu godinu. I, doista, ako iz nekih razloga kralj ne bi prisustvovao svecanosti, smatralo se to losim znakom za buducnost.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime15/6/2009, 2:31 pm

Plocice sudbine

Marduk je posjedovao "plocice sudbine" i to je bio jedan od simbola njegove moci i ugleda. Iako nije jasno sta su zapravo bile (mozda simbol kraljevskog ugleda), postiji pripovijest prema kojoj ih je navodno ukrala tajanstvena ptica zvana Zu. Plocice na kojima je zapisanan pripovijest o tome veoma su ostecene, ali je iz onoga sto je preostalo vidljivo da je ankon gubitka plocica sudbine medju bogovima zavladala krajnja pometnja.

Njihov savjetnik, otac Enilil ostao je bez rijeci,

Pojavila se zasljepljuca svjetlost, zavladala tisina,

Cijela skupina manjih bogova bila je uznemirena,

Sjaj je svetista potamnio.

Anu odluci stupiti u akciju i rece da ce ime bilo kojeg boga koji uspije ubiti Zu postati vecim od svih. Najprije su se obratili Adadu, bogu oluje, ali on se nije htio boriti sa strasnom pticom. Pozvali su Gibila, boga vatre, i Saru, "Istarinu prvorodjenicu", koja je takodje odbila da se sukobi sa pticom. Na tom je mjestu tekst toliko unisten da ga nije moguce sa sigurnoscu prevesti; stoga ne mozemo resi ko je nakraju bio izabran da se suprotstavi Zu. Na nekim se plocicama spominje Ninurtu. Prema nekim predanjima, Mardukovo se ime povezuje sa pobjedom nad Zu.

Posljednjeg izazivaca, ma ko on bio, govorom je ohrabirila boginja koja se ponekad naziva Makh, ili Nanse (sto moze biti drugo ime za Istar) ili Mammi:

"Nek' je tvoj zastrasujuci poklik svlada,

Nek' iskusi tamu, nek' joj se vid probrazi u najgore,

Nek' ne pobjegne kad te susretne, nek' joj snaga postane slabost,

Nek' sunce nad njom ne sije, nek' joj se dan preobrazi u tminu,

Unisti njezin zivot, ukroti Zu,

Neka je vjetar odnese na nepoznata mjesta."

Pripovijest je do tog dijela preuzeta iz najstarijih dostupnih rukopisa koji su napisani u starobabilonskom razdoblju, priblizno 2000 god. p.n.e. Medjutim, mnoga nasa znanja o staroj mitologiji poticu iz kasnijih rukopisa koje su prepisali pisari asirskog kralja Asurbanipala (7 vj. p.n.e) i pohranili u njegovoj kraljevskoj biblioteci u Ninivi. Ti rukopisi sadrze vise podataka o pocetku pripovijesti. Proizilazi da je bila Enlilova sluskinja i da je zbog posla cesto bila u prilici da vidi plocice sudbine. Polakomila se za njima i rekla:

"Uzecu bozanske plocice sudbimne.

Tako cu nadzirati odluke svih bogova."

Zu je cekala priliku i jednoga dana, dok se Enlil u zoru prao, odletje sa njima na neku udaljenu planinu. ZaprepSten, Enlil se posavjetovao sa drugim bogovima o tome ko ce ubiti Zu i vratiti plocice.

Nedavno su pronadjeni mnogi dijelovi plocia koji govore o tome mitu. Najduza plocica opisuje borbu sa Zu i toj je vrziji pobjednik Ninurta, a pomagao mu je bog oluje Adad koji je poslao oluje i bujice.

"Oblasi smrti poslali su kisu, bljeskovi munja parali su nebo poput strelica".

Ali nijedna strelica nije mogla doseci Zu dok je posjedovala plocice sudbine, i tako je Ea, nedgledajuci bitku zi daljine, izdao naredjenje da se pozove juzni vjetar da nadvlada pticu. Tada ce biti moguce "odrezati njezina krila i razbacati ih nadesno i nalijevo".

Pripovijest pokazuje kako se nase poznavanje mezopotamskih mitova nadogradjuje iz brojnih razlicitih rukopisa, od kojih se svaki znacajno razlikuje u pojedinostima; pokazuje kako su bogovi preuzimali uloge drugih osoba u mitoloskim pripovijetkama, shodno vremenu i mjestu zapisivanja mita. Takodje to primjer kako mit u mezopotamiji nije bio naprosto narodna pripovijest, vece se njime sluzilo u vjerskoj praksi. Postojao je poseban obred izrade i posvecenja novog bubnja u hramu. Kozu za bubanj trebalo je odrati sa crnog bika, i dok se bika ubijalo svecenik mu je morao bajati vradzbine u uho. U lijevo mu je uho kazao alpu illitu Zi attama, "Ti, o, bice, ti si potomak Zue". Nakon jos nekoliko vradzbina i formalnosti, bik je zaklan, a srce mu je zakopano ispred bubnja, no nije jasan razlog povezivanja odmetne Zu i svetog bika.

Ovaj otisak veoma detaljnog pecatnog cilindra prikazuje boga Ea okruzena vodom sa ribama koje plivaju oko njega. On drzi pticu (vjerovatno Zu), koja gleda u Samasa, sunce, sto se dize iza planine ispred krilata bozanstva. Sa lijeve strane stijelac cuva lava, dok je sa desne strane lik sa dva sunca.

Masada
Administrator
Masada

Muški

Smrt i podzemlje

U stara su vremena mezopotamski mitovi bili poznati na sirokom podrucju. Dva vazna mita okrivena su za vrijeme iskapanja egipatskog grada Tell el Amarne. U jednome je rijec o junaku Adapa kojem se pruzila mogucnost da zadobije besmrtnost, ali ju je izgubio upravo u trenutku kad mu je bila nadomak ruke.
Adapa je zivio u gradu Eridu u juznoj Mezopotamiji. Bog Ea, "mudrac iz Erida", stvorio ga je na primjer ljudima kako bi trebali izgledati. Svakoga dana Adapa je camcem odlazio na bozije svetiste, ali ga jednom prilikom vjetar izbaci na more. Camac mu se prevrnuo i Adapa "sidje do kuce riba". Razljucen, on zaprijeti da ce juznome vjetru iscupati krilo i cim je to izustio, vjetru se krilo slomilo.
Nakon sedam dana, Anu, kralj bogova, cuo je sto se dogodilo i naredio da Adapa dovedu pred njega. Ea, koji je stvorio Adapa, ga upozori:

"Kad ti ponude kruh smrti, ne jedi ga.

Kad ti ponude vodu smrti, ne pij.

kat ti ponude halju, odjeni je.

kad ti ponude ulje, pomasti se."

Pa ipak, kad je Adapa dosao pred Anua, bog ga nije osudio, kao sto se moglo ocekivati vec je ukorio Ea.

"Zasto je Ea razotkrio plan neba i zemlje

Bezvrijednu ljudskom bicu?

Koliko je do nas, sto da ucinimo sa Adapom?

Ddaj mu kruha zivota da jede!"

Kad su mu donijeli kruh zivota, nije jeo.

Kad su mu odnijeli vodu zivota, nije pio.

Kad su mu donijeli halju, odjenuo se.

Kad su mu donijeli ulje, pomastio se.

Adapovo odbijanje da jede kruh i pije vodu zivota iznenadi Anua. Naredi da ga odvedu i vrate na zemlju. Adapa je propustio priliku da postane besmrtan.
Zavrsetak mita do danas nije poznat jer su plocice slomljene, ali cini se da je grad Eridu u ocima bogova uzivao izuzetan i povlasteni polozaj zbog toga sto je Adapa "isao na nebo". Ako je tome tako, mit objasnjava poseban polozaj sto ga je grad uzivao u vezi sa pitanjima gradske uprave.
Drugi mitoloski tekst nadjen u Tell el Armarni opisuje teskoce saobracanja izmedju neba, na kojem borave glavni bogovi, i podzemnog svijeta kojega nadzire gospodarica Ereshikigal.
Kad su bogovi pripremali svecni objed.Poslali su glasnika svojoj sestri Ereshkigal;

"Mi ne mozemo sici do tebe, a ti ne mozes doc k nama.

Stoga posalji nekoga da zume tvoj dio hrane"

Ereshkigal posalje svog glasonosu Namtara da obavi taj zadatak, ali ga jedan od bogova, Nergla, uvrijedi. kad je o tome izvijestio gospodaricu, ona ga posalje natrag sa rijecima:

"Boga koji nije usto pred mojim glasnikom -

Dovedi preda me da ga ubijem!"

Namtar nije mogao iznova pronaci Nergala jer je on otisao zatraziti pomoc u Ea, "svoga oca". Ea mu je obecao da ce poslati demone da zastite Nergala prilikom njegova susreta sa bijesnom Ereshkigal. Nergal sidje do vrata podezmenog svijeta i Ereshkigal mu naprasno priprijeti da ce ga ubiti. Na tom je mjestu plocica veoma ostecena, ali nekoliko redaka pri dnu pokazuju da je Nergal uspio savladati Ereshkigal.

Unutar kuce on uhvati Ereshkigal,

Vukuci je za kosu spusti je s prijestolja

Na zemlju da joj odsijece glavu.

dok je molila da joj spasi zivot, plakala je i kazala:

"Budi mojim muzem i ja cu ti biti zenom.

Osiguracu ti ugled u tom prostranom podz4emlju.

Polozicu u tvoje ruke plocicu mudrosti.

Ti ces biti gospodar, a ja gospodarica."

Nergal je polubi i utjesi kratkom, ali dirljivom recenicom: "Sto si od mene trazila tokom proslih mjesci, sada ce biti tvoje."

Masada
Administrator
Masada

Muški

Silazak Istare

Podzemni svijet se spominje u mnogima mitovima, ali mozda najbolji opis nalazimo u pripovijesti poznatoj pod nazivom "Istarin silazak". U tom se teksu podzemlje naziva "zemljom bez povratka".

Za one koji ovdje udju vise nema svjetla.

jedu prasinu i ilovacu.

Odjeveni su poput ptica, opremljeni krilima.

Prasina pokriva vrata i zasune.

Istar, prekrasna bozica ljubavi, sisla je u podzemni svijet. Kraljica podzemlja Ereshkigal naredila je vrataru da se prema Istari ponasa "u skladu sa drevnim obicajima". To je znazilo da se bozici, dok bude prolazila kroz sedam vrata podzemlja, oduzima odjecu i ukrase, na prvim vratima joj se oduzima krunu, na drugima nausnice, potom ogrlice, prsni oklop, opassac, narukvice u ukrasne kolutove na gleznjevima te najposlije halju. Tada su je doveli nagu pred Ereshkigal koja je stavlja na "sezdeset muka", muceci svaki dio njezina tijela.

Posljedice Istarina zatocenistva osjetile su se na zemlji zivih bica jer je zemlja postala besplodna i kao, sto su bogovi objasnili "kralju" Eai:

"Otkad je Istar sisla u zemlju bez povratka,

Bik vise ne skace na kravu.

Magarac vise ne pokriva svoju zenku,

Covjek vise na putu ne prilazi djevojci."

Ea stvori eunuha i on od eda se susretne sa Ereshkigal. Kad ju je zamolio da pije iz kozate kese u kojoj je bila "voda zivota", ona ga prokune:

"Tvoja ce hrana biti u gradskom smetlistu,

Tvoja ce voda biti u gradskom odvodu,

Stajat ces u sjeni ispod zida,

Boraviti na stepenicamam ispred kucnih vrata

A pijani i zedni udarat ce te po obrazima."

Eunuh je, cini se, trebao posluziti ako zamjena za Istar, sto ironicki upucuje da se u podzemnom svijetu neplodnost moze zamijeniti za plodnost. Ereshkigal je naredila da se Istar poskropi vodom zivota i potom su je ispratili iz podzemlja. Dok je iznova prolazila kroz sedam vrata, vraceni su joj odjeca i nakit, i tada se, vjerovatno (iako je posljednjih nekoliko redaka narocito tesko iscitati), sve na zemlji vratilo u uobicajeno stanje.

Ta semitska verzija mita veoma je slicna sumerskoj, u kojoj bozica Inanna sliazi u podzemlje da oslobodi svog ljubavnika Dumuzija. Jos i vise, pripovijest je ociglendo naporedna prici o Orfeju u klasicnoj mitologiji i egipatskom ciklusu pripovijesti o Ozirisu. Zbog tih je paralela prirodno zapitati se da li su se ti mitovi govorili prilikom nekog mezopotamskog obreda plodnosti, ali do danas nema o tome dokaza. pronadjeni su hramovi po9sveceni Istari, ali se ne zna kakvi su se u njima obredi odrzavali.

Velika ekipa njemackih arheologa izvrsila je iskapanja u Babilonu prije drugog svjetskog rata i brojni su predmeti iz tog nalazista sacuvani u Istocnom Berlinu. Jedan od najznacajnijih izlozaka jeste rekonstrukcija jednih gradskih vrata, Istarinih vrata, prekrasno ukrasenih fajansnsnim plocicama. ovaj detalj sa vrata prikazuje jednog od glasovitih babilonskih lavova kao i dekorativni friz.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime15/6/2009, 2:32 pm

Ep o Gilgamesu

Svi ti mitovi o bogovima bili su napisani u stihu, i zacijelo su se redovno govorili u svecanim prilikama. Jedan drugi mit, kojeg bi pravilnije bilo nazvati epom, usredotocuje se na djelovanje ljudskog junaka zvanog Gilgames. Njegove su pustolovine zapisane na 11 plocica sa dodatnim tekstom na dvanestoj. Prepisi su pronadjeni u rusevinama Asurbanipalove biblioteke u Ninivi te na mnogim drugim podrucjima na kojima su u staro doba postojale biblioteke. Gilgames je bio kralj grada Uruka, ali tesko je sa sigurnoscu reci u koje je vrijeme vladao. Spominje ga se u brojnim zapisima na zgradama, pa mora da je doista postojao, no u sluzbenim spisima vladara opisuje ga se kao "bozanskog Gilgamesa" koji je vladao 123 godina. Ocigledno je postao legendarnom licnoscu, nadljuskom, ali ne do kraja bozanskom.

"Njegove dvije trecine bile su bozanske, dok je jedna trecina bila ljudska" - tako se opisuje Gilgamesa na pocetku epa, gdje on dolazi u sukob sa Enkiduom, cudovistem koje su bogovi stvorili da bi provjerili Gilgamesovu moc u Uruku. Enkiduovo tijelo bijase pokriveno kudravom dlakom, kosa mu na glavi bila poput zenske, "uvojci mu bijahu poput zitnog polja". Pojava tog stvorenja izazvala je veliku pometnju u zemlji pa je Gilgames izasao da se sa njim bori.

Druga i treca plocica opisuju Gilgamesa kako izaziva nkidua kojega je nasao gdje se zabavlja sa bludnicom.

Uhvatili su se ukostac dograbivsi se poput bikova, Smirskali su dovratnike, zidovi su se tresli.

Ocigledno je medjutim, da nijedan nije pobijedio jer na trecoj plocici stoji: "Poljubili su se i sprijateljili."Potom su dva prijatelja posla u sumu sedrova u kojoj obitava div Humbaba, "koji zavija poput oluje, kojemu je oganj u ustima i izdise smrt". Potukli suHumbabu i pobjeda se, cini se svidjala bozici Istari jer na sestoj plocici ona poziva Gilgamesa da joj bude ljubavnikom i obecava mu brojna dobrocinstva. Prilicno zacudjujuce, junak je odbija i ukorava sa njezine nestalnosti.

"Kojeg si ljubavnika voljela zauvijek,

Koji ti se od tvojih pastira cijelo vrijeme svidjao?

Cak se i Tamuza, ljubavnika tvoje mladosti,

Oplakivalo svake godine po tvojoj naredbi."

Ljutita se Istar potuzi "svome ocu" Anuu i Antumi, "svojoj majci", te joj oni dozvolise da na Gilgamesa posalje "nebeskog bika". Uz Enkiduovu pomoc, Gilgames ga ubije.

Sedma plocica pocinje sa opisom Enkidua u zalosti nakon sto je u snu saznao da je Enilil odlucio kako on mora umrijeti. U svome jadu susretne bludnicu i proklinje je.

"Spavaces u pustinji,

Stajaces u sjeni zida,

Trn i kupina ranjavace ti noge,

Pijani i zedni udarat ce te po obrazima."

Zanimljivo je da slicnu kletvu izgovarala Ereshkigal eunuhu u "Istarinu silasku". Enkidua smiruje Samas, bog sunca, no on potom sanja o silasku u podzemni svijet koji je podrobno opisan kao i u "Istarinu silasku", a ima jos mnogo posve idneticnih recenica. kako koji dan prodje, Enkidu trpi sve vece boli i strah od smrti sve je veci. Osma plocica opisuje njegovu smrt i Gilgamesovu zalost.

Posljednji dio pripovijesti opisuje kako je i sam Gilgames pokusavao umaknuti smrti. najprije odlazi na "Planinu dusa", gdje susrece djevojku, "bozansku sluzbenicu", koja ga pita zasto junak koji je pobijedio Humbaba i zaklao bozanskg bika izgleda tako slab i star. On joj objasnjava da, poput svog prijatelja Enkidua, i sam mora umrijeti ukoliko mu Utnapistim ne razotkrije tajnu besmrtnosti koju posjeduje zahvaljujuci milosti bogova. On odlucuje da prijedje "more smrti" kako bi stigao u Utnapistimovo prebivaliste. Nakon sto je oborio "dva put po sezdeset stabala od sezdeset lakata svaki", koja su mu posluzila kao gradja za plosnat camac, uspjesno je presao preko opasnih voda i susreo se sa Utnapistimom. Gilgames ga upita kako je "usao u vijece bogova". Utnapistimov odgovor predstavlja pripovijest o potopu. Pripovijest je veoma duga kad ju je utnapistim dovrsio, Gilgames je vec spavao, sto pokazuje koliko je junak uistinu bio iznemogao. Kad se probudio, odluci pronaci tajnu biljku za koju mu je Utnapistim kazao da ce mu dati besmrtan zivot, a nalazi se na dnu mora.

On priveze tako kamenje za noge i ono ga povuce na dno mora.

Ugleda biljku i, iako je bila trnovita, uze je u ruku.

odreze spone kamenju i more ga izbaci natrag na obalu.

Tada Gilgames krenu natrag u Uruk, gdje je namjeravao pojesti biljku i "povratiti se u svoje mledenastvo". Ali se na putu zaustavi pokraj hladna izvora da se okupa. Zmija mu ukrade biljku, svukavsi kosuljicu dok je klizeci uzmicala. Tada Gilgames zaplace:

"Za koga sam prolijevao krv svog srca?

Nijedan dar nisam dobio za sebe,

Poklon sto sam ga dobio bio je namjenjen zmiji

I voda ce ga odnijeti dvadeset milaj odavde."

Taj pregled mezopotamske mitoloske knjizevnosti pokazuje koliko su izvori medjusobno povezani. Nije naprosto rijec o razlicitim mitovima kojima su zajednicki isti narativni motivi Cesto su im zajendicki isti poetski stihovi, ali to je prirodna posljedica bogate sumene predaje koja je morala postojati medju Semitma prije nego sto su Sumerani nastanili to podrucje, a mitovi su bili zapisani pod uticajem Sumerana.

Nadalje, to ukazuje na to kako su satre pripovijesti bile nasiroko rasprostranjene. Cesto nije moguce makar i priblizno povezati neki mit na temelju gragmenata nadjenih samo na jednom nalazistu; valja se posluziti sa mitovima iz drugih podrucja, iz Iraka, Sirije, Turske ili cak sa onima iz Egipta, kako bi se razjasnio neki tekst. Ponovno otkrice mezopotamske knjizevnosti, sa svojim paralelama u kasicnoj ili bibilijskoj knjizevnosti, pokazuje koliko je cvrsto bila utemeljena knjizevna traidcija Istoka tokom klasicnog razdoblja ranoistorijskog doba. Kada se klasicna Grcka javila kao prva medjunarodna sila ciji se civilizatoriski uticaj sirio po svijetu, mezopotamska knjizevnost, njeni pisari i biblioteke vec su svjetali barem 2000 godina.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime15/6/2009, 2:32 pm

Anu, bog neba

An,Anum ili Anu gotovo nikada se ne upliće sam u ljudske poslove. On je glavni u vrhovnoj trijadi, koju još čine Enlil i Ea. Zaslužan za stvaranje svjeta. U vodenoj sveukupnosti početka svjeta pojavljuje se prvi božanski par Apsu i Tiamat. Potom slijedi drugi parovi, Lakhmu i Lakhamu, Anšar i Kišar. Zatim se rađaju Enlil i Anu (bog neba) od kog će se pak roditi Ea. Anu je prvi u vremenu i prostoru. Sa Enlilom i Eom, Anu čini trijadu velikih bogova koji zajedno djeluju. Na božanskom dvoru Anu je car saru. Bogovi se sklanjaju kod njega u vrijeme potopa. on poziva na sud Adapu, okrivljenog za razbijanje krila vjetru i on prima Ištrine žalbe protiv Gilgamešovih uvreda. Između tri boga izvršena je raspodjela vasione na sfere uticaja. Bacili su kocke i podjelili su. Anuu je zapalo nebo. Pred njim su stavljeni kruna i žezlo. Od njega će dolaziti carstvo na zemlji. Kao bog Uruka on je grad predao u ruke Rim-Sina iz dinastije Larsa, po njegovom naređenju Rim-Sin je prokopao Eufrat.Anuov kult nije bio ograničen samo na Uruk. Imao je

Masada
Administrator
Masada

Muški

Enlil, gospodar od rječi

Drugi u trijadi posle Anua i prvi vladar svedržitelj. Enlil je strašni bog, čije su odluke neosporive, vlast neprikosnovena, a srdžba nemilosrdna. On gospodari univerzumom.
Enlil je car bogova, gospodar univerzuma.Svojom vlašću održava poredak svijeta. Dok ga svijest o moći čini sigurnim, on spava na svojoj planini, ne želeći da bude uznemiravan. Njegove su srdže strašne, a odluke često surove. Svoju vlast bezobzirno nameće. Ranjivi je samodržac, koji će se naći go i bespomoćan kada mu kruna bude izmicala.

Enlil i Ninlil

Ninlil je djevojčica pod vlašću svojih roditelja, ali radoznala i neoprezna. Njena majka Nunbasegunu stalno je upozorava da se ne kupa u bistroj rjeci, jer će gospodar naići, zaljubiti se, prodreće u tebe, ljubiti te i učiniti trudnom od sladostrasnog sjemena. Pošto je ne posluša Nanlil se nalazi na obali sa Enlilom, potom na vratima podzemnog svjeta, zatim na podzemnoj rijeci i Ninlil svaki put ostaje trudna i rađa Sina, potom Nergala i najzad Embilulua.

Enlil i igija

Enlil je poglavar anunakija, velikih bogova koji gospodare i lenčare, živeći od rada igija. Igiji su bogovi proleteri kao što će biti ljudska bića. Iscrpljeni od rada oni se pobune i namjere da udalje Enlila sa prestola. Oni spaljuju svoje alatke i objavljuju mu rat. Tada se Enlil budi i saziva skupštinu bogova. Najpre brizne u plač, a potom od Anua zatraži da preuzme vlast i da je brani. Najzad predlaže da se pred anunake pozove jedan pobunjenik koji će se kazniti smrću ili da se pronađe onaj koji je podigao pobunu i osudi. Anu i Ea znaju za žalbe igija koji su iznemogli od rada. Ea predlaže da se stvori živo biće (čovjek) koji će preuzeti deo teških poslova neophodnih za opstanak svjeta i igije tako osloboditi tereta. Bogovi daju pristanak da se stvori čovjek i oslobode igije.

Enlil i ljudi

Posle nekog vremena Enlilu zasmetaju blagostanje ljudi, čiji broj neprestano raste kao i buka koju prave. Želeći da smanji njihovu brojnost šalje bolesti, patnje i smrt. Ali Ea koji ne može da se suprostavi samodršću, predlaže lečenje, šalje meleme i lijekove i omogućava napredovanje čovječanstva. U svojoj riješenosti da uništi sve što mu smeta Enlil šalje glad. Ea ga i tu pobjeđuje. Enlil tada šalje potop, a bogovi se moraju zakunuti da neće ljudima odati razmjere katastrofe. Ea ne krši zakletvu, ali Atrahazu u san šalje predskazanje i daje upustva za izgranju kovčega i spasavanje svega onoga od čega je svijet sazdan.

Enlil i Anzu

Enlil je zatražio od diva Anzu da svakoga obavjesti o obavezi koja mu je dodjeljena. Anzu postepeno zadobija povjerenje svoga gospodara. Enlil mu dozvoljava da prisustvuje njegovom kupanju. Ali dok se kupao Anzu mu je ukrao tijaru bez koje je Enlil razoružan i nemoćan. Svijet je u haosu i biće potrebna Ninurtina intervencija da Enlil povrati položaj i oznake svoje vlasti.

Masada
Administrator
Masada

Muški

Ninurta, obnovitelj vlasti

Mladi ratnik, hrabar i smeo. On je postavljen za prvaka bogova u borbi ponovno osvajanje vlasti od Anzua. On predstavlja uspostavljanje poretka svijeta. Njegova majka je Mah ili Mami (boginja svih obličja). Ninurta je visok, jak, lijep, mlad, hrabar i veliki junak kojega svi priznaju. Kada se Anzu dočepao vladarskih atributa Enlil je ostao go, a svijet u haosu. Mnogi bogovi se povlače ne želeći da se bore protiv Anzua. Mah poziva svoga sina i objašnjava mu strategiju kako da ubije Anzua. Treba da sakrije svoje lijepe crte ispod obličja demona i da uroni u gustu maglu kako bi odapete strijele iznenadile Anzua. Ninurta se penje na planinu u pratnji 7 zlih vjetrova i nalazi Anzua. Međutim Anzu je mračan, zatamljen i obavijen gustom maglom, a demon pun svetlosti od ukradenih tablica sudbine. Ninurta odapinje strijele ali Anzu vikne da trska koja k meni ideš, vrati se u svoj trstik. Ninurta tada šalje glasnika da prenese šta se dogodilo. Enlil mu daje sledeći savet, da pošalje 7 zlih vjetrova protiv Anzua, neka ga uhvati oluja i splasnu krila i da zanjemi. Tada neka mu odsječe krila i odapne strijele. Na kraju on ubija Anzua tako što će mu odsjeći glavu. Zbog svega toga Ninurta je predvodnik poretka u borbi protiv haosa, civilizacije protiv divljaštva. Njegov protivnik je tada Kur, bezoblična kosmička planina koja skuplja vojsku kamenja. Jedan dio Ninurta će uspjeti da vrbuje dok ostalo kamenje ostaje vjerno Kuru. Ninurta pobjeđuje i blagoslovljava kamenje koje ga je podržalo dok drugom kamenju čalje prokletstvo. Tako će jedno kamenje sijati ljepotom i biti traženo zbog plemenitosti dok će se po drugom svakodnevno gaziti. Ninurta je takođe bog

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime15/6/2009, 2:33 pm

7 zlih vjetrova

Zovu se imbulu. Ima ih sedam, a to su: nepovoljan vjetar, vihor, uragan, četvorostruki vjetar, sedmostruki vjetar, ciklon i neuporedivi vjetar. Oni su poslužili da se savlada Tiamat prilikom prvobitne borbe. Kaže se da ih ima 7 na zemlji i 7 na nebu, to jest ukupno 14. Treba ih dovesti u vezu sa 7 zlih duhova. Prvi je južni vjetar, drugi zmaj čija vazda otvorena usta ne mogu da se izmjere, treći je leopard, četvrti je strašni Šibu, peti ljuti vuk, šesti Ludak koji napada bogove, a sedmi užasna oluja. Nisu ni muško ni žensko, nemaju par ni potomstvo, ne mogu se umilostiviti ni molitvom ni žrtvom. Dom im je pećina. Oni su prevashodno duhovi uništitelji.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime15/6/2009, 2:34 pm

Enki/Ea, mudrost

Ustroitelj života na zemlji Ea je onaj koji odlučuje o sudbini, daruje život, stvara društvo pomoću lukavstva, prevrtljivosti i mudrosti nalazi izlaz iz svih teškoća. Ea je pojavljuje na barci na dnu Persijskog zaliva. On se smješta duž močvara Tigra i Eufrata. Pripitomljuje mjesta i gradi hram sav od metala i dragog kamenja. Ea nije stvoritelj. On daruje život i uređuje svijet. Dolazi sa Dilmuna, zemlje odakle donosi bakar. Tu on spava pokraj žene djevice. Kasnije se on sjedinjuje sa svojom ženom, pa sa ćerkom i najzad sa unukom.On sam izvor je života. Pred poslednje spavanje supruga unuci predlaže da od boga zatraži plodove, te su od ovoga spajanja nastale biljke. Ea međutim biljkama zaboravlja da podari sudbinu i zadovoljava se da ih jede. To je besmislen potez u suprotnosti sa njegovom prirodom tvorca i od toga on onemoća. Njegova supruga mu tada uputi pogled života i tako ga izleči. Kao čarobnjak i gospodar vheština on vrijeme provodi ispravljajući nedostatke drugih bogova. Svaki njegov pokret i riječ donosi nešto civilizaciji. Na njegov poziv stoka i žitarice su izašli iz Svetog brda. Jednom prilikom Ninmah nudi Ei izazov tvrdeći da neće moći da nađe zaposlenje za neuspjele ljude izašle iz njegovog kalupa. Međutim Ea pronalazi zaposlenje za svakoga. Slabom biću koji ne trpi veliki teret daje ulogu carskog činovnika, slijepom ulogu pjesnika, jalovoj ženi ulogu prostitutke. On brani čovječanstvo koje Enlil želi da desetkuje od gladi, potopom. Pomaže Atrahazu da sagradi kovčeg. On pronalazi junaka za borbu protiv Anzua.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime15/6/2009, 2:34 pm

Marduk, vavilonski bog

Potekao iz nove generacije bogova, Marduk postaje istovremeno prvak i univerzalni svedržitelj i nameće se svim ostalim bogovima, kao i čitavom svijetu. Sin Ea i Damkine, Marduk je na samom rođenju obdaren dvostrukom božanskom suštinom i četvorostrukim rasuđivanjem. Supruga mu je Zarpanitu, a sin Nabu bog pisara. Marduk je naistaknuti među bogovima nove generacije koji predstavljaju život, progres. Prvobitni bogovi su bili istinski haos, priroda bez poretka, brutalna snaga bez inteligencije. Marduk stvara vjetrove i stvara buru. Prvorođeni bogovi muče se na vjetru. U borbi sa Tiamat Marduk je ubija. On je hvata u mrežu i zavitlava na nju nepovoljan vjetar. Tiamat otvara gubicu da ga uvuče. Vjetar nadima njeno tijelo, stomak joj je naduven. Marduk tada odapinje strijelu koja joj cijepa utrobu i probija srce.

Stvaranje čovjeka

Marduk pregleda leš. Od jedne polovine gradi nebeski svod. Od druge polovine pravi zemlju. Na glavi taloži planine, iz očiju otvara Tigar i Eufrat, na grudi stavlja raskošne bregove gdje se grade svetilišta. Bogovi su zadivljeni ovim krasotama. Marduk će tada reći: "Hoću da napravim mrežu krvi, da sačinim kostur da bih proizveo jednu vrstu bića čije ime će biti čovjek". Uzima Kingua (koji je posvađao Tiamat i Marduka i učestvovao u ratu na strani Tiamata) preseca mu vene i od njegove krvi stvara ljudski rod. On je odgovoran za poredak svijeta. Kada Era bog smrti uspije da postigne da Marduk ustane i udalji se od svog prestola tad svijet biva izvrnut.

Mardukova slava

Mardukova slava priznati su od strane velikih bogova koji su mu dodjelili 50 titula od kojih svaka odgovara jednoj božanskoj privilegiji. On utvrđuje sudbinu i kada mu olujna ptica ukrade tablice sudbine on je hvata i ubija. Kada utukui uspijevaju da sakriju mjesečevu svjetlost on kreće u potjeru i vraća mjesečevu svjetlost. Kao vavilonski bog obitava u hramu Esagil.

Masada
Administrator
Masada

Muški

Sin, bog cikličnog poretka

Sin nosi na glavi polumjesec, vrhova okrenutih na gore nalik na čun. On brodi po vodama na nebeskom prostranstvu, svijetu donosi svjetlost, a bogovima i ljudima sudbinu. Sjedi na prestolu, a duga mu brada pada na grudi. U ruci drži sjekiru, skiptar i štap. Sin je Mjesec, otac je Šamaša boga sunca. Sinova svjetlost je blagotvorna. On je vodič karavanima. Mlad mjesec podsjeća na rogove te se Sin zato poredi sa mladim bikom čija se snaga povećava kako dani u mjesecu odmiču. Sin neprekidno vodi borbu protiv zlih ljudi. Sprečava njihovu aktivnost tako što noću osvjetljava svijet. Zato su demoni u sukobu sa njim. Jednom su uspeli da ga savladaju i Sin je nestao ali ga je Marduk odbranio i uspostavio pređašnji poredak. Sin ima dar predviđanja. Njegova proročanstva povezuju ljude i bogove. Pomračenje je najstrašnije Sinovo znamenje jer tako najavljuje katastrofu.

Masada
Administrator
Masada

Muški

Šamaš, svjetlost

Šamaševa svjetlost obasjava nebo, zemlju i podzemni svijet. On sve vidi, čuje i sve razumije. On je zakonodavac i sudija. On je uticao na stvaranje Hamurabijevih zakonika. Šamaš je predstavljen kako sjedi, sa tijarom koja ima4 niza rogova, punđom, dugom bradom, obučen u dugačku haljinu. U desnoj ruci drži štap i krug. On je sin boga Mjeseca Sina, a sestra mu je Ištar (boginja ljubavi i rata). On daje svjetlost vaseljeni. Danju putuje po nebu, vidi i nadzire sve, otkriva i obelodanjuje tajne, pruža pomoć kad je potrebna, kažnjava one koji to zaslužuju i nagrađuje one koji su to zaslužili. Prvi zakonik za koji znamo, Hamurabijev zakonik, ustanovljen je pod njegovom nadležnošću. Kao bog pravde on nameće svoju volju. Zakletve se polažu u njegovo ime. On ne dopušta laž. Molitve koje mu se upućuju spadaju u domen između magije i religije. Pošto je on sveznajući bog u njega su se ljudi zaklinjali na suđenjima.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime15/6/2009, 2:35 pm

Ištar, boginja ljubavi

Kao jutarnja zvezda Ištar predstavlja rat. Kao večernja zvezda predstavlja ljubav i požudu. Ištar je uvjek djevica, ali ne iz apstinencije, već zato što s vremena na vrijeme obnavlja svoje devičanstvo kupajući se u jezeru. Stalno je u društvu svoje dvije sluškinje-muzičarke Ninate i Kulite. Ona je sestra i supruga Tamuza, koji svake godine umire i silazi u svijet mrtvih, a onda uskrsne i vrati se na zemlju, zajedno sa prolećnom vegetacijom. Ištar je strasno zaljubljena. On pjeva sa puno žara o ljubavi prema Tamauzu. Voli i Gilgameša koji je drsko odbija znajući kakav razutdan život ona vodi. Ona je boginja ljubavi i njeni hramovi su mjesta vezana za prostituciju. Kao dobročiniteljka pomaže kod seksualne nemoći. Ljudi je pozivaju u pomoć putem žrtvovanja ovaca, paljenja figurina od voska i drveta. Međutim ona je i surova ratnica. Ištar je okrutna i odlučna. Predstavljena sa lukom i tobolcem. Ona predvodi bitke.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime17/6/2009, 5:49 pm

Slovenska astrologija
<<naslovna strana
Zanimljiv je odatak koliko se naš narod otuđio od svoje izvorne religije stare više hiljada godina. Iako se zna da pripadamo slovenskoj grupi naroda, malo ljudi je upoznato sa, našim božanstvima i svim onim znanjem koje su naši preci imali. Ogromno duhovno znanje koje se nalazilo u staroslovenskim spisima izgubljeno je i zaboravljeno. Tome su u svakom direktan način borile protiv slovenske duhovnosti.

I tako godina za godinom, vek za vekom, sloveni su se pod prisilom stranih religija sve više odvajali od svoje vere, izgubivši time svoj genetski kod koji je zapisan unutar svake slovenske duše. Nasilno menjanje svoje tradicije i duhovnosti stvorilo je veliku religioznu zabunu koja se kroz istoriju sve više povećavala.
Rušenje slovenskih paganskih hramova, proganjanje i ubijanmje sveštenika, paljenja knjiga i proterivanja koje su slovenski narodi preživljavali, stvorilo je jedan veliki otpor prema religiji koja joj se nametnula. I tako iz određenih političkih razloga Sloveni zaboravljaju svoju pravu veru i prihvataju drugu koja ni po genetskom kodu ni po priridi Slovena nikada nije mogla biti stvarno prihvaćena.
Slovenski paganizam je religija koja potiče iz drevnih veda. Samim tim slovenska religija je identična vedskoj arijevskoj religiji, o čemu svedoči srpski jezik koji je od svih jezika nejsličniji sanskritu, drevenom jeziku na kome su zapisani najstariji sveti spisi - Vede.
Zašto uopšte govorim o ovome? Razlog je vrlo interesantan, a on je da su slovenski čarobnjaci i sveštenici bili vrsni astrolozi, i da su savršeno pratili kretanje planeta na nebu, i na osnovu toga organizovali svoje živote. Sve ovo se dešavalo mnogo pre nego što su Grci i Rimljani imali bilo kakav nagoveštaj o atrologiji. Svo znanje koje mi danas smatramo da dolazi od starih Grka odnosno Rimljana, jer koristimo njihove nazive sazvežđa i planeta, ustvari dolazi upravo od naše slovensko religije. Grci su sve naučili od slovena, što je poznato izuzetno malom broju ljudi. Tek danas kada mnogi rade na obnovi staroslovenske religije, neke činjenice izlaze na svetlost dana.

Sazvežđa kod Slovena
Imena sazvežđa i plasneta koje danas koristimo vezana su za grčke odnosno rimske bogove. Ipak sva znanja kojim su raspolagali samo je deo onoga što su sloveni hiljadama godina pre njih koristili. Istorija se iz poznatih razloga nije previše bavila Slovenima, pa je time u zaborav pala čitava kultura i veliko duhovno bogatstvo. Na svu sreću ulaskom Urana u sazvežđe Riba, mnoga zaboravljena i skrivena (Ribe) učenja biće probuđena (Uran). Upravo se to dešava već nekoliko godina u nazad. Iz tog razloga evo nekoliko detalja o tome kako su naši preci astrolozi zvali zodijačka sazvežđa.

Sazvežđe Ovna kod Slovena se zvalo Belojer, a predstavljao je prvi mesec, početak proleća i procvat. Ime je dobio po bogu Belojeru, odnosno Jaru ili Jarilu, koji je bio razapet na krstu zajedno sa 70 kneževa na gorskom vrhu u blizini reke Etok. Busova supruga carica Evlisija, skinula je telo svog muža zajedno sa ostalim kneževima. Tela su im posle toga bila spaljena, a nakon 40 dana Bus Belojer vaskrsava i silazi na Alatiur goru, ovenčan slavom.
Ono se naziva još i sazvežđe Jagnjeta. U njemu se u blizini zemljinog pola, može videti sazvežđe Koleda i Radunice (Kefej i Kasiopeja). Sazvežđe Koleda nalazilo se na granici Riba i Ovna, dok se sazvežđe Radunice nalazilo negde na prelazi Ovna i Bika.

Sazvežđe Lade predstavlja Bika, ili kako su ga nazivali sloveni Krava. Lada je boginja ljubavi, sloge, blagostanja i mira. Iz vimena ove krave teče mlečna reka koju nazivamo Mlečni put. Ova krava se zvala Zemun.U ovom mesecu Sloveni su farbali jaja u lukovinu u čast Zlatnog jajeta. Njih su nosilu u hramove i nudili ih bogu Rodu, a onda bi ih kotrljali po zemlji i razbijali. Jaja se ovde vezuju za plodnost i njima su pozdravljli probuđenu prirodu.
Nama poznata grupa zvezda kao Plejade, ustvari su Ladine ćerke-Plenkinje. One se takođe smatraju ćerkama Svetogora i Plenke. Na granici između Bika i Blizanaca nalazilo se sazvežđe Jarila nama danas poznato kao sazvežđe Oriona.

Sazveždje Kupale povezano je sa Blizancima. Ovde su blizanci Ovsenj i Koledo. Njihova majka je Zlatogorka Maja a otac Dažbog. Ovsenj je rođen pre Koleda, pa je upregao kojne u nebeske kočije praveći put svome bratu Koledu, koji predstavlja silazak samog boga Krišne na zemlju. Zato se ovo sazvežđe naziva sazvežđe Kočijaša. Obojica se pojavljuju u vreme letnjeg i zimskog solsticijuma. Na dan praznika Koleda Ovsenj ispraća staru godinu, a Koledo dočekuje novu godinu, odnosno novo Sunce. Ovaj su praznik uzeli i hrišćani, a slave ga kao božić.
Blizancima se takođe smatraju Kupala i Kostroma (Kastor i Poluks), koji su bili brat u sestra.

Pošto nisu znali da su u krvnom srodstvu oni su se venčali, a kada su to saznali od tuge su se udavili u reci. Iz tog razloga Blizanci imaju simboliku smrti, a to je predstavljeno sazvežćem Vuka i Vučića koji se nalaze ispod Kupalovih i Kastrominih nogu. Grci su ova sazvđa nazvali Mali i Veliki Pas.

Sazvežđe Kresenja posvećeno je bogu Koledu (Krišni) i njegovom silasku na zemlju. Ovo je povezano sa Znakom Raka. Iz veda znamo da se Krišna pojavio u lunarnoj dinastiji, a pošto Luna ili Mesec vlada Rakom, ova teorija se potvrđuje. Koledo je vratio ljudima vedsko znanje koje je vremenom bilo izgubljeno zbog ratova, epidemija i mrazeva. Ovde se nalazi i sazvežće Crnog Zmaja u kome su grci videli Hidru.
Sazvežđe Lava u slovenskoj astrologiji povezuje se sa Dažbogom, a u tom sazvežđu nalaze se i sazvežđa Gavran i Crni Zmaj, odmah ispod nogu Lava. Sazvežđe Lava često se prikazivalo sa Malim Lavićem, koji se nalazio iznad glaveVelikog Lava. Veliki Lav ovde predstavlja Peruna dok mali Lav predstavlja Dažboga. Zvezda Regul koja se ovde takođe nalazi na staroslovenskom znači Mali car. Prva pesma iz "Zvezdane knjige Koleda" pripisuje se znaku Lava.
Sazvežđe Maje posvećen je Maji Zlatogorki, koju danas nazivamo Devica. Ona je rodila boga Koleda koji je slovenima dao "Zvezdanu knjigu". Zvezdani lik Maje prikazan je kao devojka koja u ruci drži klasje. Kod slovena ona je bila zaštitnica polja, a njene zlatne pletenice poredili su sa klasjem žita. Ovde se nalazi i zvezda Spika što znači Klas.
Sazvežđe Velesa povezano je sa znakom Vage. On je ljude naučio da obrađuju zemlju, opismenio ih ("Velesova knjiga") i otkrio im je tajne umetnosti. Iznad sazvežđa Velesa vidimo zvezdani lik Velikog Medveda najjače životinje severnih šuma. Veles je često bio prikazivan u liku medveda. On je bio zaštitnik bogatstva i trgovine, a ponekad se pojavljivao kao ratnik sa kopljem u ruci. Veles je prvi supružnicima stavio krune na venčanju, i time je osveštavao ljubav. Zaštitnik je zaljubljenih. Njegovi atributi su kruna, vaga i žrtvenik. On je prvi uveo sistem prinošenja žrtava (samo plodove voća i povrća, a nikako meso) na žrtvenik.
Sazvežđe Peruna povezuje se sa znakom Škorpije, a zaštitnik (vladar) je Perun Gromovnik. U borbi između Peruna i zveri Skiper, Perun pobeđuje pa dok mu je zver bila pod nogama nudila mu je sva bogatstva ovog sveta da je pusti. Ipak Perun čudovište ubija i baca ga u provaliju. On takođe okreće Točak Svaroga (zvezdano nebo) a u rukama drži munju, a ponekad zmiju.
Sazvežđe Kitovrasa protiče u znaku Strelca, a njima vlada kentaur Kitovras.Rođen je u eri Jarca kada je bog Indra udario buzdovanom u stenu a iz kamena koji se otvorio pojavio se Kitovras i Kvasura. Buzdovan je Indri izlio bog Svarog, pa je prema tome kentaur Kitovras sin Svaroga. Zvezdani lik Kitovrasa predstavlja polu čoveka polu konja koji poteže strele iz luka. Prema "Zvezdanij Knjizi" odapinjanje strele predstavlja kraj ere Jarca i pošetak ere Kitovrasa. jer se strela graničila sa sazvežđem Vodolije.

Sazvežđe Koleda protiče u znaku Jarca, a zaštitnici ovog sazvežđa su Indra, Koledo i Krišna. Sazvežđe Jarca prikazuje lik boga Dije, a karakteristika mu je polu-riblja, polu-jareća (Jarac sa repom Ribe). Boga Dija dojila je nebeska koza Sida, rodonačelnica podzemnih duhova. U Indiji ova boginja se zove Sati (Šivina žena), u Egiptu Sida se ogleda kroz boga zla Seta, koga su hrišćani kasnije iz ko zna kog razloga nazvali Satanom.

Sazvežđe Krišnjeg vezujemo za znak Vodolije. Svi bogovi po kojima su sazvežđa dobila imena ustvari vode poreklo od Krišne, koji je izvor svih inkarnacija. Mnogi imaju netačnu informaciju da je Krišna inkarnacija Višnua, što ustvari nije istina. Krišna je adi-puruša što znači prvobitna osoba. Iznad sazvežđa Krišnjeg nalazise sazvežđe Krilatog Kojna. To je konj Krišnjeg, a naziva se Belogrivia, (u vedama je Hajagriva). Zahvaljujući njemu Krišnji je stigao do svoje princeze Rade koju je kasnije i oženio. Pored njegovih kopita nalazi se Labud koji je Krišni ukazao na radinu ljubav. Po grčkom tumačenju ovaj krilati konj je Pegaz.

Sazvežđe Roda vezuje se za zodijački znak Ribe. Dve spojene Ribe simbolizuju dualnost svemira, podela svega na pozitivno i negativno, na svet fizički i svet duhovni. Ove dve Ribe se zovu Java i Nava. Ovo je takođe sazvežđe raspetog Boga, gde boginja smrti Mara razapinje Dažboga na Belogorju (Kavkaz). Nakon raspeća Dažbog se preobraća u Višnjeg Boga. On je praroditelj Slovena. Grci su u ovome videli Andromedu koja je prikivana za stenu čekala da je neman rastrgne. U svakom slučaju Ribe uvek predsravljaju neku žrtvu, pa bilo da je to Dažbog, Isus, Oziris ili Odin, žrtvovanje za dobrobit drugih u uvom sazvežđu uvek je prisutna. Voden, božanstvo mora i okeana takođe se poistivećuje sa ovim sazvežđem.
Iz tog razloga sam odlučio da dam osnovni pregled slovenskih bogova, odnosno planeta i sazvežđa, koje su kasnije Grci prisvojili. Tako mi danas koristimo njihove nazive ne znajući da su ona vezana za našu religiju i našu tradiciju.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime17/6/2009, 5:49 pm

Ko je ukrao Zvezdanu knjigu
Planete u slovenskoj astrologiji
Sloveni su od davnina bili poklonici Sunca. Zato i nije čudo što je najveću broj hramova bio posvećen upravo ovom božanstvu. Sloveni su sunce zvali raznim imenima kao na primer, Sura, Horz, Ra, Jarila, Svetovid, Dažbog. Bog Sunca je najstarija ličnost u univerzumu uključujući ljude i polubogove. Njegova ljubav sa Svarogovom ćerkom Volinjom, bila je krunisana sinom Horzom, koji automatski postaje naslednik Boga Sunca. U "Velesovoj knjizi"se kaže da je Bog jedan i brojan, i da zbog toga postoji mnogo likova boga Sunca. Sunce-Dažbog se pojavljuje u liku Lava sa zlatnom grivom. Lav je car među životinjama, a Sunce je car mežu svim planetama i zvezdama. U slovenskoj astrologiji sunce se smatra božijim okom, a njegovi zraci su ruke koje grle čitav svet. Večno je mlado jer se stalno ponovo rađa, a u isto vreme je i najstarije. Daje snagu, znanje, veličanstvenost, zdravlje i vrhovnu vlast. Sloveni su ga smatrali božijim izaslanikom u našem univerzumu.

Božanstvo koje je vladalo Mesecom zvalo se Veles. On je često bio prikativan kao Jelen. Veles Lunarni dočekivaoje duše ljudi koji su umirali i sprovodio ih je na drugi svet.U Velesovoj knjizi piše "U noći je Veles hodao Svargom po Mleku Nebeskom. Hodao je u svojoj palati ka Sadava- zvezdi do dveri Irija (raja)" Duše umrlih prvo dospevaju na Mesec gde ig dočekuje Veles, a nako toga idu na Sunce, jer je lunarni zrak samo odraz sunčevog zraka.
Smargl, bog žrtvovanja, domaćeg i nebeskog ognjišta, takođe je bog lunarne svetlosti. Ipak njegov zadatak je drugačiji od Velesovog.Veles prenosu ljudima zapovesti od Boga, dok Smargl prenosi molbe ljudi Bogu. On stoji cele noći i osvetljava zemlju. Mesec je protivnik Sunca. Uz pomoć Kitovrasa Mesec je preoteo ženu boga Sunca Zoru-Zorenicu, pa se Horz dao u poteru i pronašao Zoru u Mesečevoj palati. Uz pomoć Svarožića Horz je uspeo da preuzme Zoru i vrati je Suncu. Kroz istoriju su se uvek suprotstavljale religije koje su obožavale Lunarni i Sunčane bogove.

U slovenskoj religiji planeta Merkrur je poistovećena sa Krišnjem. On je prikriven i tajan bog, isto kao i Hermes, od koga potiče reč hermetizan, odnosno hermetičke nake ili skrivene nauke. Kasnije su Rimljani Hermesa poistovetili sa Merkurom. Krišnji je bio prvi od sinova boga što znači da je bio naj bliži Suncu. Iz tog razloga se Sloveni poistivećuju sa planetom Merkur. Krišnji je prvi ljudima doneo vatru. Poslednji prolaz pred ulazak u svet bogova, pred vratima Sunca, nalazi se na Merkuru. Na njemu ima dosta živih bića gde je između ostalih stanuje cela Velesova družina, Kitovras, Kvasura, Vavila itd. Kitovras ponekad ima zadatak da prevedu duše u druge svetove.

Po staroslovenskoj tradicji Venera je bila Maja Zlatogorka vrhovna boginja ljubavi i plodnosti. Ona je majka za sve stvorene univerzume. Supruga je vrhovnog boga Višnjeg i vezujemo je za ljubav, sklad, lepotu, brak i slično.Rodila se iz cveta Astre, pa je zato neki nazivaju i Astarata ili Ištar.Lada je kod slovena takođe boginja ljubavi i lepote. Ona je personifikacija rađajuće prirode, bujnosti, plodnosti i rađanja. Izuzetno je lepa i skladno građena. Put joj je mlečno-bela i nežna.. Oči su joj boje ljubičice, a usne boje maline i jagode, dok joj je kosa vatreno zlatasta.Od reči Lada Englezi koriste reč lady, što znači gospođa Vesna je takođe božanstvo koje je kod Slovena imalo značenje današnje Venere. Ona je zaodenuta peleronom od pupoljaka i cveća, ostavljajuću za sobom opojni miris. Kada đode njen period godine, kreću povorke lepih devojaka koje su slavile njene moći i obožavali njenu lepotu (rusalke, kraljice, dodole, lazarice i sl).U njenu čast pevalo se i igralo.

Mars je kod Slovena bio Bog Jarila. On je sejao smrt, a boginja smrti Mara je bila pod njegovom upravom. Ona je svojom kosom dokrajčivala smrtno ranjene ratnike. Jarilo je ratnik i zato vlada planetom Mars. Na ovu planetu posle smrti dolaze oni koji su obožavali ovog boga. Bića koja žive na Marsu su ratnici koji žude da osvoje zemlju ili da međusobno ratuju. Oni vole borbu i takmičenja, i od svega najviše u tome i uživaju.

Kod Slovena Jupiter je Perun, odnosno vrhovni bog. Njega su najviše obožavali Srbi. Na ovoj planeti se nalazi i Perunov dvorac, a takođe tu je i njegov sin Dažbog. Kolo Svaroga ipak okreće Perun, a iz "Velesove knjige" saznajemo da je ovo Kolo ništa drugo do Jupiterov dvanaestogodišnji ciklus. Svaka godina ovog kruga ima svoje božanstvo i svetu životinju. Zato se tvrdi da je Perun Jupiter, odnosno da je Jupiter Perun. On takođe drži munje u rukama i baca ih na zemlju. U hrišćanstvu je on Ilija Gromovnik.

Sturna kod Slovena predstavlja Svetovid, a to je upravo onaj koji se kasnije rađa kao Svetogor i postaje car Atlantide. On je takođe Svet-rod, Sat-rod, kod Etruraca je Satre, kod rimljana Saturn, kod Egipćana Set, i na kraju kod hrišćana Satana. On je kod Slovena predstavljao sudbinu odnosno karmu. Njegov tron je daleko od Sunca, a verovalo se da je to put za paklene planete.
Iako su Uran, Neptun i Pluton otkriveni relativno skoro, Sloveni imaju bogove koji se poistvećuju sa ovim planetama. Tako je Svarog ustvari Uran, tvorac našeg sveta i neba. Svarga ustvari znači "nebesko kraljevstvo". Stribog se takođe poistovećuje sa Uranom, jer on vlada jakim vetrovima i olujama.

Neptun bi bio Voden, Bog voda, jezera i mora. Arijevski "Vanda" znači voda. Njega su obožavalo mornari i ribari, a hrišćani sa ga kasnije pokrstili kao Sv. Nikolu.
Pluton je kod Slovena Bog Vij, a Rimljani ga nazivaju Vijovis. Za njega se kaže da je odgajio Velesa, a on je upravo onaj koji sprovodi duše kako na rajske (Irij) tako i na paklene planete, odnosno carstvo Plutona.

U slovemskoj astrologiji se takođe predviđa sudbina pojedinca, društva ili države. Da bi se osoba mogla baviti slovenskom astrologijom mora poznavati Zvezdani zakon, koji se zove Prav. Takođe je neophodno poznavati osobine sazvežđa, zvezda, planeta, mitove i predanja. Moralo bi se živeti unutar misterije i u skladu sa slovenskim kalendarom. To omogućava da se živi unutar zvezdanog ritma univerzuma.

Slovenski čarobnjaci i zvezdari (astrolozi), znali su za dvadesetčetvoročasovno, godišnje i epohalno kretanje neba. Poznavali su zodijak i pratili kretanje planida (planeta).
Danas astrolozi primarno uzimaju dvanaest sazvežđa, odnosno ono što je u ravni sa ekliptikom (sunčev put). Sferična slika se skoro uopšte ne koristi, jer su zodijačka sazvežđa podeljena samo zato što leže na putu Sunca. Sloveni su imali specifične proračune za proračunavanje pod kakvom je zvezdom osoba rožena. Svako danas zna položaj Sunca u horoskopu, ali retko ko zna pod kojom je zvezdom rođen, što je po Slovenima izuzetno važno.

Sloveni su poznavali izuzetno komplikovane proračune što ovde nećemo objašnjavati. Npr.nestanak Atlantide se desio kada je Denebola prolazila kroz nulti zvezdani meridijan, odnosno kada su se sreli Svetogor (Devica) i Perun (Lav). Tada je pomorsko carstvo nestalo pod vodom.
Koledo je dao ljudima kalendar kada je Poluks (Kupala) presecala nulti meridijan, jer je zvezda Kupala povezana kako sa Blizancima tako i sa Rakom. Nakon proračunavanja dobija se 6530. pr.n.ere sa oscilacijom od 30 godina.
Iznad azurnih obala Crnog mora u hramovima grada Suroža obožavano je božanstvo Sunca. Sloveni ovo more nazivaju Suroškim morem, a grad Surož bio je izuzetno bogat, pa su mnogi brodovi često uplovljavali u njegovu luku. Tu su bili usidreni mnogi brodovi kao na primeri grčki, persijiski, etrurski, egipatski. Ipak grčki brodovi ovde nisu uplovili radi trgovine, već su se sa brodova iskrcali ratnici.Grci provaljauju u hramove, ruše božanstva i iznose dragocenosti koje su ovde bile enormne. Puno knjiga, zlata i srebra, odnešeno je u Grčku. Tako su u jednom momentu Grci zauzeli ovaj grad. Među izuzetno vrednim stvarima koje su ukrali je i posuda sličnoj onoj koja se nalazila u Retri sa crtežima i figurama nebskih sazvežđa drevnih slovena.
Grci su se trudili da odgonetnu značenje zvezdanih bogova i onoga što je iznad njih bilo napisano, međutim slovenska nauka je za njih najvećim delom ostala nerešiva mistrerija. Nakon toga oni su dali svoja tumačenja slovenskih sazvežđa i božanstava. Onda su prekrstili slovenske bogove u grčka imena i od tada datira grčka mitologija. Ipak stari grci su govorili da su sveto zvezdano znanje dobili od Hiperborejaca sa severa, kako su nazivali slovene. Sve se ovo dogodili negde oko 4.veka pr.n.ere.

Najstarija knjiga koja sadrži znanje o zvezdama naziva se "Zvezdana knjiga Koleda" Stari sloveni su ovu knjigu dobili od boga Koleda (Krišne). Ovde se nalaze pesme o stvaranju sveta, i svemu onom što je potrebno za astrološku nauku. Bog Koledo preneo je ovu nauku o Velikom Kolu, i napravio prvi kalendar (dar Koleda). Prema tradicionalnim astrološkim proračunima ovo se poslednji put dogodilo oko 6530. god. pr.n.ere. Kasnije su mudrac Brag i njegov sin Usenj prenosili dalje astrološku nauku.

Da su astrološkim znanjem sloveni odlično vladali ne svedoče samo zapisi i legede, već i ostaci drevnih opservatorija na severu i južnom Uralu. Tokom ekspedicije E.S.Lazareva i V.N.Dimina na planini Ninčurt u blizini jezera Sejd, otkrivene su ruševine paleolitske astronomske opservatorije koja je sagrađena u međuledenom dobu, dok je na južnom Uralu pronađen grad hram Arkaim koji je u isto vreme sagrađen kao kalendar i opservatorija.

Prema slovenima centar neba je Polarna zvezda oko koje se okreće zvezdano nebo, ili kako su ga oni nazivali Kolo Svaroga. Tu se nalazi put koji vodi ka božanskim svetovima.Upravo u ovoj tački nalazi se vrh planine Alatir, u vedama poznata kao Meru planina. Na njenom vrhu nalazi se stablo jabuke sa zlatnim plodovima, a onaj ko uspe da ih okusi postaje vladar sveta. Oko ove jabuke kreču se sazvežđa Mali i Veliki Medved.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime17/6/2009, 5:50 pm

Sazvežđa kod Slovena
Imena sazvežđa i plasneta koje danas koristimo vezana su za grčke odnosno rimske bogove. Ipak sva znanja kojim su raspolagali samo je deo onoga što su sloveni hiljadama godina pre njih koristili. Istorija se iz poznatih razloga nije previše bavila Slovenima, pa je time u zaborav pala čitava kultura i veliko duhovno bogatstvo. Na svu sreću ulaskom Urana u sazvežđe Riba, mnoga zaboravljena i skrivena (Ribe) učenja biće probuđena (Uran). Upravo se to dešava već nekoliko godina u nazad. Iz tog razloga evo nekoliko detalja o tome kako su naši preci astrolozi zvali zodijačka sazvežđa.

Sazvežđe Ovna kod Slovena se zvalo Belojer, a predstavljao je prvi mesec, početak proleća i procvat. Ime je dobio po bogu Belojeru, odnosno Jaru ili Jarilu, koji je bio razapet na krstu zajedno sa 70 kneževa na gorskom vrhu u blizini reke Etok. Busova supruga carica Evlisija, skinula je telo svog muža zajedno sa ostalim kneževima. Tela su im posle toga bila spaljena, a nakon 40 dana Bus Belojer vaskrsava i silazi na Alatiur goru, ovenčan slavom.
Ono se naziva još i sazvežđe Jagnjeta. U njemu se u blizini zemljinog pola, može videti sazvežđe Koleda i Radunice (Kefej i Kasiopeja). Sazvežđe Koleda nalazilo se na granici Riba i Ovna, dok se sazvežđe Radunice nalazilo negde na prelazi Ovna i Bika.

Sazvežđe Lade predstavlja Bika, ili kako su ga nazivali sloveni Krava. Lada je boginja ljubavi, sloge, blagostanja i mira. Iz vimena ove krave teče mlečna reka koju nazivamo Mlečni put. Ova krava se zvala Zemun.U ovom mesecu Sloveni su farbali jaja u lukovinu u čast Zlatnog jajeta. Njih su nosilu u hramove i nudili ih bogu Rodu, a onda bi ih kotrljali po zemlji i razbijali. Jaja se ovde vezuju za plodnost i njima su pozdravljli probuđenu prirodu.
Nama poznata grupa zvezda kao Plejade, ustvari su Ladine ćerke-Plenkinje. One se takođe smatraju ćerkama Svetogora i Plenke. Na granici između Bika i Blizanaca nalazilo se sazvežđe Jarila nama danas poznato kao sazvežđe Oriona.

Sazveždje Kupale povezano je sa Blizancima. Ovde su blizanci Ovsenj i Koledo. Njihova majka je Zlatogorka Maja a otac Dažbog. Ovsenj je rođen pre Koleda, pa je upregao kojne u nebeske kočije praveći put svome bratu Koledu, koji predstavlja silazak samog boga Krišne na zemlju. Zato se ovo sazvežđe naziva sazvežđe Kočijaša. Obojica se pojavljuju u vreme letnjeg i zimskog solsticijuma. Na dan praznika Koleda Ovsenj ispraća staru godinu, a Koledo dočekuje novu godinu, odnosno novo Sunce. Ovaj su praznik uzeli i hrišćani, a slave ga kao božić.
Blizancima se takođe smatraju Kupala i Kostroma (Kastor i Poluks), koji su bili brat u sestra.

Pošto nisu znali da su u krvnom srodstvu oni su se venčali, a kada su to saznali od tuge su se udavili u reci. Iz tog razloga Blizanci imaju simboliku smrti, a to je predstavljeno sazvežćem Vuka i Vučića koji se nalaze ispod Kupalovih i Kastrominih nogu. Grci su ova sazvđa nazvali Mali i Veliki Pas.

Sazvežđe Kresenja posvećeno je bogu Koledu (Krišni) i njegovom silasku na zemlju. Ovo je povezano sa Znakom Raka. Iz veda znamo da se Krišna pojavio u lunarnoj dinastiji, a pošto Luna ili Mesec vlada Rakom, ova teorija se potvrđuje. Koledo je vratio ljudima vedsko znanje koje je vremenom bilo izgubljeno zbog ratova, epidemija i mrazeva. Ovde se nalazi i sazvežće Crnog Zmaja u kome su grci videli Hidru.
Sazvežđe Lava u slovenskoj astrologiji povezuje se sa Dažbogom, a u tom sazvežđu nalaze se i sazvežđa Gavran i Crni Zmaj, odmah ispod nogu Lava. Sazvežđe Lava često se prikazivalo sa Malim Lavićem, koji se nalazio iznad glaveVelikog Lava. Veliki Lav ovde predstavlja Peruna dok mali Lav predstavlja Dažboga. Zvezda Regul koja se ovde takođe nalazi na staroslovenskom znači Mali car. Prva pesma iz "Zvezdane knjige Koleda" pripisuje se znaku Lava.
Sazvežđe Maje posvećen je Maji Zlatogorki, koju danas nazivamo Devica. Ona je rodila boga Koleda koji je slovenima dao "Zvezdanu knjigu". Zvezdani lik Maje prikazan je kao devojka koja u ruci drži klasje. Kod slovena ona je bila zaštitnica polja, a njene zlatne pletenice poredili su sa klasjem žita. Ovde se nalazi i zvezda Spika što znači Klas.
Sazvežđe Velesa povezano je sa znakom Vage. On je ljude naučio da obrađuju zemlju, opismenio ih ("Velesova knjiga") i otkrio im je tajne umetnosti. Iznad sazvežđa Velesa vidimo zvezdani lik Velikog Medveda najjače životinje severnih šuma. Veles je često bio prikazivan u liku medveda. On je bio zaštitnik bogatstva i trgovine, a ponekad se pojavljivao kao ratnik sa kopljem u ruci. Veles je prvi supružnicima stavio krune na venčanju, i time je osveštavao ljubav. Zaštitnik je zaljubljenih. Njegovi atributi su kruna, vaga i žrtvenik. On je prvi uveo sistem prinošenja žrtava (samo plodove voća i povrća, a nikako meso) na žrtvenik.
Sazvežđe Peruna povezuje se sa znakom Škorpije, a zaštitnik (vladar) je Perun Gromovnik. U borbi između Peruna i zveri Skiper, Perun pobeđuje pa dok mu je zver bila pod nogama nudila mu je sva bogatstva ovog sveta da je pusti. Ipak Perun čudovište ubija i baca ga u provaliju. On takođe okreće Točak Svaroga (zvezdano nebo) a u rukama drži munju, a ponekad zmiju.
Sazvežđe Kitovrasa protiče u znaku Strelca, a njima vlada kentaur Kitovras.Rođen je u eri Jarca kada je bog Indra udario buzdovanom u stenu a iz kamena koji se otvorio pojavio se Kitovras i Kvasura. Buzdovan je Indri izlio bog Svarog, pa je prema tome kentaur Kitovras sin Svaroga. Zvezdani lik Kitovrasa predstavlja polu čoveka polu konja koji poteže strele iz luka. Prema "Zvezdanij Knjizi" odapinjanje strele predstavlja kraj ere Jarca i pošetak ere Kitovrasa. jer se strela graničila sa sazvežđem Vodolije.

Sazvežđe Koleda protiče u znaku Jarca, a zaštitnici ovog sazvežđa su Indra, Koledo i Krišna. Sazvežđe Jarca prikazuje lik boga Dije, a karakteristika mu je polu-riblja, polu-jareća (Jarac sa repom Ribe). Boga Dija dojila je nebeska koza Sida, rodonačelnica podzemnih duhova. U Indiji ova boginja se zove Sati (Šivina žena), u Egiptu Sida se ogleda kroz boga zla Seta, koga su hrišćani kasnije iz ko zna kog razloga nazvali Satanom.

Sazvežđe Krišnjeg vezujemo za znak Vodolije. Svi bogovi po kojima su sazvežđa dobila imena ustvari vode poreklo od Krišne, koji je izvor svih inkarnacija. Mnogi imaju netačnu informaciju da je Krišna inkarnacija Višnua, što ustvari nije istina. Krišna je adi-puruša što znači prvobitna osoba. Iznad sazvežđa Krišnjeg nalazise sazvežđe Krilatog Kojna. To je konj Krišnjeg, a naziva se Belogrivia, (u vedama je Hajagriva). Zahvaljujući njemu Krišnji je stigao do svoje princeze Rade koju je kasnije i oženio. Pored njegovih kopita nalazi se Labud koji je Krišni ukazao na radinu ljubav. Po grčkom tumačenju ovaj krilati konj je Pegaz.

Sazvežđe Roda vezuje se za zodijački znak Ribe. Dve spojene Ribe simbolizuju dualnost svemira, podela svega na pozitivno i negativno, na svet fizički i svet duhovni. Ove dve Ribe se zovu Java i Nava. Ovo je takođe sazvežđe raspetog Boga, gde boginja smrti Mara razapinje Dažboga na Belogorju (Kavkaz). Nakon raspeća Dažbog se preobraća u Višnjeg Boga. On je praroditelj Slovena. Grci su u ovome videli Andromedu koja je prikivana za stenu čekala da je neman rastrgne. U svakom slučaju Ribe uvek predsravljaju neku žrtvu, pa bilo da je to Dažbog, Isus, Oziris ili Odin, žrtvovanje za dobrobit drugih u uvom sazvežđu uvek je prisutna. Voden, božanstvo mora i okeana takođe se poistivećuje sa ovim sazvežđem.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime17/6/2009, 5:51 pm

Planete u slovenskoj astrologiji
Sloveni su od davnina bili poklonici Sunca. Zato i nije čudo što je najveću broj hramova bio posvećen upravo ovom božanstvu. Sloveni su sunce zvali raznim imenima kao na primer, Sura, Horz, Ra, Jarila, Svetovid, Dažbog. Bog Sunca je najstarija ličnost u univerzumu uključujući ljude i polubogove. Njegova ljubav sa Svarogovom ćerkom Volinjom, bila je krunisana sinom Horzom, koji automatski postaje naslednik Boga Sunca. U "Velesovoj knjizi"se kaže da je Bog jedan i brojan, i da zbog toga postoji mnogo likova boga Sunca. Sunce-Dažbog se pojavljuje u liku Lava sa zlatnom grivom. Lav je car među životinjama, a Sunce je car mežu svim planetama i zvezdama. U slovenskoj astrologiji sunce se smatra božijim okom, a njegovi zraci su ruke koje grle čitav svet. Večno je mlado jer se stalno ponovo rađa, a u isto vreme je i najstarije. Daje snagu, znanje, veličanstvenost, zdravlje i vrhovnu vlast. Sloveni su ga smatrali božijim izaslanikom u našem univerzumu.

Božanstvo koje je vladalo Mesecom zvalo se Veles. On je često bio prikativan kao Jelen. Veles Lunarni dočekivaoje duše ljudi koji su umirali i sprovodio ih je na drugi svet.U Velesovoj knjizi piše "U noći je Veles hodao Svargom po Mleku Nebeskom. Hodao je u svojoj palati ka Sadava- zvezdi do dveri Irija (raja)" Duše umrlih prvo dospevaju na Mesec gde ig dočekuje Veles, a nako toga idu na Sunce, jer je lunarni zrak samo odraz sunčevog zraka.
Smargl, bog žrtvovanja, domaćeg i nebeskog ognjišta, takođe je bog lunarne svetlosti. Ipak njegov zadatak je drugačiji od Velesovog.Veles prenosu ljudima zapovesti od Boga, dok Smargl prenosi molbe ljudi Bogu. On stoji cele noći i osvetljava zemlju. Mesec je protivnik Sunca. Uz pomoć Kitovrasa Mesec je preoteo ženu boga Sunca Zoru-Zorenicu, pa se Horz dao u poteru i pronašao Zoru u Mesečevoj palati. Uz pomoć Svarožića Horz je uspeo da preuzme Zoru i vrati je Suncu. Kroz istoriju su se uvek suprotstavljale religije koje su obožavale Lunarni i Sunčane bogove.

U slovenskoj religiji planeta Merkrur je poistovećena sa Krišnjem. On je prikriven i tajan bog, isto kao i Hermes, od koga potiče reč hermetizan, odnosno hermetičke nake ili skrivene nauke. Kasnije su Rimljani Hermesa poistovetili sa Merkurom. Krišnji je bio prvi od sinova boga što znači da je bio naj bliži Suncu. Iz tog razloga se Sloveni poistivećuju sa planetom Merkur. Krišnji je prvi ljudima doneo vatru. Poslednji prolaz pred ulazak u svet bogova, pred vratima Sunca, nalazi se na Merkuru. Na njemu ima dosta živih bića gde je između ostalih stanuje cela Velesova družina, Kitovras, Kvasura, Vavila itd. Kitovras ponekad ima zadatak da prevedu duše u druge svetove.

Po staroslovenskoj tradicji Venera je bila Maja Zlatogorka vrhovna boginja ljubavi i plodnosti. Ona je majka za sve stvorene univerzume. Supruga je vrhovnog boga Višnjeg i vezujemo je za ljubav, sklad, lepotu, brak i slično.Rodila se iz cveta Astre, pa je zato neki nazivaju i Astarata ili Ištar.Lada je kod slovena takođe boginja ljubavi i lepote. Ona je personifikacija rađajuće prirode, bujnosti, plodnosti i rađanja. Izuzetno je lepa i skladno građena. Put joj je mlečno-bela i nežna.. Oči su joj boje ljubičice, a usne boje maline i jagode, dok joj je kosa vatreno zlatasta.Od reči Lada Englezi koriste reč lady, što znači gospođa Vesna je takođe božanstvo koje je kod Slovena imalo značenje današnje Venere. Ona je zaodenuta peleronom od pupoljaka i cveća, ostavljajuću za sobom opojni miris. Kada đode njen period godine, kreću povorke lepih devojaka koje su slavile njene moći i obožavali njenu lepotu (rusalke, kraljice, dodole, lazarice i sl).U njenu čast pevalo se i igralo.

Mars je kod Slovena bio Bog Jarila. On je sejao smrt, a boginja smrti Mara je bila pod njegovom upravom. Ona je svojom kosom dokrajčivala smrtno ranjene ratnike. Jarilo je ratnik i zato vlada planetom Mars. Na ovu planetu posle smrti dolaze oni koji su obožavali ovog boga. Bića koja žive na Marsu su ratnici koji žude da osvoje zemlju ili da međusobno ratuju. Oni vole borbu i takmičenja, i od svega najviše u tome i uživaju.

Kod Slovena Jupiter je Perun, odnosno vrhovni bog. Njega su najviše obožavali Srbi. Na ovoj planeti se nalazi i Perunov dvorac, a takođe tu je i njegov sin Dažbog. Kolo Svaroga ipak okreće Perun, a iz "Velesove knjige" saznajemo da je ovo Kolo ništa drugo do Jupiterov dvanaestogodišnji ciklus. Svaka godina ovog kruga ima svoje božanstvo i svetu životinju. Zato se tvrdi da je Perun Jupiter, odnosno da je Jupiter Perun. On takođe drži munje u rukama i baca ih na zemlju. U hrišćanstvu je on Ilija Gromovnik.

Sturna kod Slovena predstavlja Svetovid, a to je upravo onaj koji se kasnije rađa kao Svetogor i postaje car Atlantide. On je takođe Svet-rod, Sat-rod, kod Etruraca je Satre, kod rimljana Saturn, kod Egipćana Set, i na kraju kod hrišćana Satana. On je kod Slovena predstavljao sudbinu odnosno karmu. Njegov tron je daleko od Sunca, a verovalo se da je to put za paklene planete.
Iako su Uran, Neptun i Pluton otkriveni relativno skoro, Sloveni imaju bogove koji se poistvećuju sa ovim planetama. Tako je Svarog ustvari Uran, tvorac našeg sveta i neba. Svarga ustvari znači "nebesko kraljevstvo". Stribog se takođe poistovećuje sa Uranom, jer on vlada jakim vetrovima i olujama.

Neptun bi bio Voden, Bog voda, jezera i mora. Arijevski "Vanda" znači voda. Njega su obožavalo mornari i ribari, a hrišćani sa ga kasnije pokrstili kao Sv. Nikolu.
Pluton je kod Slovena Bog Vij, a Rimljani ga nazivaju Vijovis. Za njega se kaže da je odgajio Velesa, a on je upravo onaj koji sprovodi duše kako na rajske (Irij) tako i na paklene planete, odnosno carstvo Plutona.

U slovemskoj astrologiji se takođe predviđa sudbina pojedinca, društva ili države. Da bi se osoba mogla baviti slovenskom astrologijom mora poznavati Zvezdani zakon, koji se zove Prav. Takođe je neophodno poznavati osobine sazvežđa, zvezda, planeta, mitove i predanja. Moralo bi se živeti unutar misterije i u skladu sa slovenskim kalendarom. To omogućava da se živi unutar zvezdanog ritma univerzuma.

Slovenski čarobnjaci i zvezdari (astrolozi), znali su za dvadesetčetvoročasovno, godišnje i epohalno kretanje neba. Poznavali su zodijak i pratili kretanje planida (planeta).
Danas astrolozi primarno uzimaju dvanaest sazvežđa, odnosno ono što je u ravni sa ekliptikom (sunčev put). Sferična slika se skoro uopšte ne koristi, jer su zodijačka sazvežđa podeljena samo zato što leže na putu Sunca. Sloveni su imali specifične proračune za proračunavanje pod kakvom je zvezdom osoba rožena. Svako danas zna položaj Sunca u horoskopu, ali retko ko zna pod kojom je zvezdom rođen, što je po Slovenima izuzetno važno.

Sloveni su poznavali izuzetno komplikovane proračune što ovde nećemo objašnjavati. Npr.nestanak Atlantide se desio kada je Denebola prolazila kroz nulti zvezdani meridijan, odnosno kada su se sreli Svetogor (Devica) i Perun (Lav). Tada je pomorsko carstvo nestalo pod vodom.
Koledo je dao ljudima kalendar kada je Poluks (Kupala) presecala nulti meridijan, jer je zvezda Kupala povezana kako sa Blizancima tako i sa Rakom. Nakon proračunavanja dobija se 6530. pr.n.ere sa oscilacijom od 30 godina.

Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Mistični svijet i vjerovanja   Mistični svijet i vjerovanja - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Mistični svijet i vjerovanja
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Između svetlosti i tame- piše se u temama ispod naslovne :: Kapije tame-
Skoči na: