LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Igra sa rečima, mislima i snom

Ići dole 
AutorPoruka
Masada
Administrator
Masada

Muški
Broj poruka : 9743
Godina : 59
Humor : Jok
Datum upisa : 05.10.2007

Igra sa rečima, mislima i snom Empty
PočaljiNaslov: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime9/6/2010, 2:20 pm

Potražite u tekstu misao, reč ili nešto drugo a onda samo pišite !

Ноћ која титра у капима кише и пригушеном уздаху који пробуђен лута. Пољупцима прекриваш тело, ово моје уморно, од игре и украденог сна. Помешани са тамом, твоји додири, нежни, плахи. Љуби ме, ускоро ће сунце доћи и ти ћеш нестати из ове собе немира. Љуби ме, уви ме пољупцима страсти а онда пусти да моје усне буду брод који пучином лута, олујним ветром ношен, негде ка обзорју дана који долази.

https://poezija.darkbb.com
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime9/6/2010, 9:15 pm

Ne zelim ih pored sebe,oni su moji stranci u noci

Одговори, плаше ме по некада а не би требали. Они су само истина времена које долази и не смем се плашити коначног. Знам, не желим их поред себе, они су моји странци у ноћи а опет, опет странцу можеш све речи, јер странац је старнац и такав ће нестати. Као и ја што ћу нестати из његовог видокруга, за неким углом за којим будем замакао. Али опет, опет ћу питати, поставити хиљаду питања и чекати, као и некада, као и сада да дођу, онако усплахирени, уздрхтали. И опет ће ме плашити и пуштати да их ишчекујем.

Poslednji izmenio Masada dana 9/6/2010, 9:52 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime10/6/2010, 6:00 pm

Чаролија у борби јаве и сна

Јава или сан ? Бирам сан, јава је ту увек око мене, можда и превише стварна. Волим ону чаролију у борби јаве и сна. волим, онако једноставно како се воли нешто лепо. А зашто је ен волети ? У сну можеш и ратовати, бити витез или лопов, можеш љубити и бити љубљен. У сну, време стоји, у сну могу бити дете и старац, могу бити све. На јави не могу, у ствари могу али шта би рекли људи ? Мада, када боље склопим мисли, ма брига ме. Зар други не сањају, зар други не желе да буду деца пуна сна ?

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime11/6/2010, 9:57 am

Башта, као резиме текста

Могао бих да говорим о баштама, у онима у којима бујају бокори цвећа, стварно бих могао, било би то лепо приповедање о животу. Али, тамо негде у предграђима има једна башта, са великим јоргованом, који се нахерио на стару дрвену ограду. У мом сну, била је киша, биле су и твоје усне. Било је и цветова у твојој коси, мирисних цветова пролећа. Било је додира, било је пољубаца стопљених са кишом. Била је и ноћ која нас је крала временом, ноћ коју нисмо могли везати као оног пса који је лајао негде у близини. Можда бих могао писати о тој башзи које више нема, о одирима и киши, пољупцу и цвету пролећа замршеном у твојој коси.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime13/6/2010, 12:29 am

Не припадам ничему. Не припадам дану, не припадам светлу. Једино ноћима, оним мирним, када сан не долази. Припадам тами, оној коју осетим, која ми улази у поре, која обавија. Можда је време да мисли застану. Предахну мало на неком раскршћу на које ме живот наводи по ко зна који пут. А онда опет помислим, чему све, ја знам пут, моја чула су навикнута на мрак, изоштена, доведена до савршеног лудила. Идем увек затворених очију, не могу више да се осврчем и гледам за собом, предуг је то пут који је остао негде иза мојих леђа. А и шта би са њим, што је било не може се мењати. А и зашто бих ? Када бих поново ходао истим стазама скоро ништа не бих мењао сем неких раскршћа.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime13/6/2010, 6:41 pm

Плод времена, ми сами или наша дела ? Можда и једно и друго, увијено, испреплетано у стазу којим смо ходали. Како оценити оно што је у њој ? Ми не можемо, можда могу други ? Али, је ли њихова оцена права, могу ли они оценити сваку мисао лудила која је била уз нас ? Можда. Можда и не. Биће речи које ће говорити ружно о том плоду, неке ће га хвалити а ми, можемо се ослонити на оно што нса покрече и ићи даље. Не смемо стати, плод живота не трпи поправке, плод живота захтева и себичност и гордост када је то потребно. Ако се врачамо, ако стојимо, никауда не стижемо а време нас чека, тамо негде на ивици дана.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime13/6/2010, 9:12 pm

Хајдемо, ми смо на ивици, увек некој ивици која нас спутава. Хајде, шаптаћу ти док ми не даш руку и пођеш са мном. Хајде, искрашћемо се, овде је тако досадно. Видиш да ти тело дрхти, оним старим огњем, оним који си заборавила. Киша је, па шта. Миловаће нас њене капи, можемо ходати, шетати по барама као када смо били деца. Хајдемо, можемо се и љубити у неком пасажу који су пролазници заборавили. Хајдемо, ускоро ће поноћ исписати ивицу дана,а ватре у нама неће одлетети са последњим откуцајем сата. Хајде, шта губимо, понос смо давно одбацили. Држиш ме за руку, стежеш је, па зар ти жудња не убрзава срце да каже, да врисне. И није ово од вина, ово је од година које су нам однеле погледе, однеле речи. Хајде, дрхти ти тело, осетим то када се ослониш на мене. Хајде, треба само да изађемо, нико и не зна више за нас, погледај, смеју се, само смо ми тужни. Хајде, закорачи, прећи ивицу, љубићу те и ти ћеш љубити мене. Бићеш море, ја бићу брод који плови по таласу који долази да нас уништи. Хајдемо, пожуда струји нашим венама, повешће нас негде далеко. Вреди ли чекати сутра ако убијемо све лепо што у нама долази, после толико времена ?

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime14/6/2010, 6:32 pm

Јете ли пробали да ослушнете срце ? Онако у миру ноћи, да се само на тај звук усресредите као да ничега нема око вас ? Ако јесте, онда сте могли да чујете причу коју вам говори, причу, како друго срце не може да превари. Да, друго, туђе срце никада вас не може преварити. Једина варалица, једина права варалица је наше срце, ту у грудима, срце које куца и које треба знати ослушнути и понекад не послушати. Јер када неко одлази, не можемо речи, не можемо кривити за то неко туђе срце, јер то срце није куцало у нашим грудима, то срце није лагало нас, већ онога ко га је у себи носио. То срце није слушало наше како куца и није куцало са нашим, као ни ми са тим срцем које је нестало са откуцајем туђих груди.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime15/6/2010, 1:39 pm

Записане мисли, колико их је ? Долази са годинама, нешто што нас буди. Престајемо да се такмичимо, није важна победа више, важно је шта ће остати иза нас и како ће нас памтити. Никада нећемо моћи свима удовољити, неки ће нас и даље мрзети и дивити нам се у исто време, неки ће нас само мрзети а понеки и волети. А опет, нама је најважније то што у мислима остаје као наше сећање, исписано и ветром однесено до нечијих усана које ће шаптати речи у којима ће наћи себе и друге. Ако и један стих, и једна фраза коју смо написали, некоме помогне, знамо да нисмо улудо бацили време док смо стварали. И да ли је важно што ће нас неко сматрати лудом а неко генијем ? Нама, који будемо лутали између светова неће бити важно, тамо можемо опет стварати за демоне и анђеле. Важно је писати јер у нашим дневницима увек постоји она табула прихватања свега и ничега, табула која ће речи, Тат вам аси - То ти јеси.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime16/6/2010, 5:03 pm

Кажу, увек по џепвима носите два облутка. Један црн и један бео. Црни за не а онај други, бели за да. Када сте несигурни, промешајте их и брзо стисните један. Погледајте које је боје. Он ће вам казати куда да идете и шта да радите. Тако никада нећете морати да одлучујете сами. Облутак ће то учинити сваки пут када га питате. Али немојте, нипошто немојте изгубити један, јер увек када их тражите морате узети пар. Пар који ће бити ваша вага Јустиције. Тај пар ће бити и ваш Јанус. Тај пар сте ви, заувек. Али, ако којим случајем и загубите један мали обични камен, не очајавајте, само ослушните себе и схватићете шта су вас научили док су били са вама.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime17/6/2010, 7:28 pm

Невидљива нит времена, испредена и тиха, описује круг дана. Неодговорена питања остају ту, разбацана на плочнику по коме сам ходао. Потражићу одговоре, лагано и без журбе. Нигде више не журим, а и куда бих ? Исти сати и недеље вртеће се ту око мене у описаној нити. Ни она неће отићи, никуда. Остаје ту, у мојој вечности тренутка, призвана неким сатканим позивом откуцаја срца. Знам, врти се време, круг за кругом, баченог камена у мирном језеру векова које смо затекли. И додирну нас ти кругови, оставе трагове у коси и на лицима. Оставе трагове у отвореним очима, којим гледамо ка времену сунчевог изласка, како би додали још један рез на зиду успомена.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime19/6/2010, 3:25 pm

У сваком дану стварамо нешто што остаје, као крајпуташ, вечни знак пролазности која нас окружује. Хрлимо напред, као деца срећни и бесциљни, касније, слагалице раскршча постају тежа. куда кренути, шта радити ? Питања која одређујемо доносе судбину или је она управљала њима, то никада не сазнајемо. Мешамо снове и јаву, увек је тако најбоље. Другачије, били би увучени у колосек истог, досадног, непремостивог. Стварамо речи, љубав, смрт и снове, на сваком кораку сата који почиње да цури кроз уско грло стакла. И не стајемо јер знамо да морамо даље, тако огрнути теретом челичног неба на плечима. Ко би резумео наше снове и мисли ?

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime21/6/2010, 3:47 pm

Мрзим када нестане сна. Када оне ситне детаље кристала не покупим и не сачувам у мислима. Сунце које се јавља иза кровова, нацери се онако, као мали чистач ципела ан скверу, обесно и некако безобразно. Нека, устајем лагано.
Ја могу и будан сањати своју бајку. Ово није соба, ово је замак. Оно напољу није улица, то је бојно поље на коме анђели и демони воде битке времена док чекају знак војсковођа. Хајде са нама, зову једни, хајде, зову други. Зашто бих ? Не желим да будем тег који ће Јустицији превагнути на тасевима.
Ако вам говорим о свом путу, ви га нећете прихватити. Ја, одавно немам идоле. Знам шта би ми рекли. Не марим. Моја љуштура ће једном остати негде под оивиченим саркогагом без и једне моје речи на каменом стубу. Па, добро. Мени ипак остаје вечност.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime21/6/2010, 10:15 pm

Лако је приметити сањара јер он лута својим светом, он дозива свој свет да би га пригрлио. У мору настају најлепши бисери, тако говоре. Али сањар времена може створити најлепши бисер речима. Покушаће да и друге наведе да створе свој бисер. Али, немојте очекивати да ће вам сањар ласкати. Немојте се надати да ће све лепо говорити о свим вашим бисерима. Понекад ће речи да нису савршени, да не могу стати у кутију оних најлепших. Тада, немојте се љутити на сањара, јер док буде живео имаће два циља. Први, да свој бисер начини бајком, други, да вас увуче у бајку док од вашег бисера сами не направите ону најлепшу.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime25/6/2010, 8:49 pm

Још један дан, лето, полусуморно. Још један траг у коси остаје, понека бора коју више и не бројим. Седим, дим цигарете, плав, лебди око мене. Пишем, нешто. Можда дневник овог дана ? Питам се, шта ће од свега овога једном бити епитаф, нека реч по којој ће ме памтити они који су ме читали ? Још сам далеко од савршеног стиха, њега, остављам за крај, за крај времена и свих успомена да бих улепшао њима то прво слово које ће настати, тада у тој песми. Уоквирено, као књиге средњовековних владара, са окичене првим словом, око кога се омотала лоза, на црвеној стабљици. Пишем, помало сам уморан, непроспавана ноћ давно је прошла, дочекао сам јутро, подне вече. Ноћас, шта ћу ноћас радити ? Сањати, да, да то ћу учинити, позваћу све успомене да стану у један дуг сан од кога ћу правити бајку. Овај пут, као и свакога пута до сада, своју.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime26/6/2010, 4:57 pm

Постоје љубави, оне у бајкама и оне око нас. Постоји разлика у њима, разлика која нас тера у бајке, јер љубав из бајке заувек траје, не боли. У љубавима које нас окружују, постоји мали детаљ који може да их поквари, реч. Реч је узрок пролазности, јер речи се тумаче, речи се бацају, не слажу увек редоследом. У бајкама је другачије. реч је важна, реч је све, само, бајку коју сами пишемо, пишемо лагано, сталоженим нитима жеља и снова. Тако сложена, бајка постаје место свега што волимо, место јаве и снова које смо потајно желели. У бајци, носимо оклоп, мач и нико неће речи да смо луди. У бајкама има и змајева, змајева са којима се боримо, побећујемо их или не, од нас зависи. На јави, постоје ветрењаче, против њих, понекад и губимо.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime28/6/2010, 10:16 pm

- Шах !
- Шта одиграти ? Ово је игра коју губим, бар у овом времену и свету. Крај, ове партије склониће мога краља са позорнице и табла остаје противнику. Парираћу му ловцем, бар док могу, колико још потеза ? 11, било би довољно, сасвим довољно. После, можда још који, онако као игра на срећу, а после, стварно није више важно.
Питате ме да ли сам малодушан ? Нисам, само мислим да никоме не треба да сам на терету. Тамо пред последње потезе, ма колико говорили да те воле или не, видиш и сам, сетиш се себе у тим младим годинама и помислиш на оне који су у том потезу некада били. Е зато, зато нисам малодушан и знам колико потеза да оставим.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime29/6/2010, 10:40 pm

Отисак ветра на повијеном маслачку. Отисак са још једном причом дана и кишом. Бели круг је нестао, живот је однесен даље, преко старих ливада и река. Колико ће нових цветова подарити овај један ? Колико ће малених живота наћи тле рађања ?
Пожутеће цвет, тај цвет без белог облака који је нестао, неко ће га убрати и направити венац, који ће уместо круне украсити лице неке девојке, жене. И тада, тако убран, цвет једног обичног маслачка показује своју горду лепоту непроланости.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime1/7/2010, 1:46 pm

Шта то не ваља у речима када су искрене ? Зашто они којима наше мисли преточене у речи и нису упучене, морају да се обазиру на њих. Морамо ли све људе волети ? Морамо ли, зарад, осталих лагати и претварати се ? Ако смо дволични и повинујемо се гомили, постајемо гомила и губимо сврху у тој маси емоција којима не можемо да се уистину и огрнемо. Ставимо маску и говоримо да је све у реду, лако је знам. Касније само треба само ту исту маску, свучи са лица али шта је са онима који су се навикли на њу и не скидају је ?
На крају времена, све ће нестати али те маске које смо носили остаће као наш споменик, у погрешном трену тумачен. Зато, боље ми је без маске, моја савршеност и моја несавршеност је моја. Ја сам и скица и оригинал онога што је у мени, скица за површна нагађања и оригинал за оне које пустим у атеље док се дело ваја.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime4/7/2010, 10:12 pm

Сами, ти, ја, ми, сами у опкољеном делу дана. Киша, празне улице, мокре и некако дуге. На врховима наших ципела, време, заустављено, немочно, хуји у немиру. Додир, руке, усне спојене. Стојимо, капи неба умиру на нашим раменима. Оловно небо, стоји, над нама, чекајући ветар. Страх, потиснут у запечак угла на коме нема старог верглаша, оне скитнице коју виђамо на улицама ноћи. Кап на твом образу, попијена мојим уснама. Ноћ, рана, пристигла, пали светла ноћи. Избројане капи лучом прљавих абажура. Последњи трамвај за нигде, полази, овај пут без нас.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime5/7/2010, 9:07 pm

Звук виолине, допире из забаченог подрума, негде на ивици града. Стара крчма, дрвени под, столови од необрушених полутки буковине. Клупе, пуне, натопљене просутим алкохолом, знојем и димом цигарета. Полумрак, пригушених петролејки. Пијани гости, лупају криглама, пуца стакло, пиво се прелива преко ивица, просипајући се. Нека црна мачка, преде, загледана у угао где стари крезуби точилац сипа пиво, руком скидајучи пену која се излива, чекајући миша који ће се појавити.
Ушао је, осетио је погледе и мук. Полако је прешао неколико степеника и кренуо прљавим подом ка углу. Место га је чекало, као и сваке вечери. Сео је, неко му дотури криглу. Граја се вратила, цепала тишину. Отпио је гутљај, од некуд извади блок белих папира. Положио га је на сто. Извадио је потом оловку, угљен. Наслонио се на зид и почео да скицира још једну слику живота.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime6/7/2010, 9:22 pm

Траг времена, онако широк, размазан као линија која раздваја пут. Корачам, ходам, трчим, тим трагом који се скушља под мојим ногама. Ни лево ни десно, само право, право, обесно, бесно, тврдоглаво. Падам, по стоти пут падам и устајем. Боле ем колена али нећу стати, зашто бих, нисам слеп, нисам нем, слушам шта време говори. Скидам прашину помешану са крвљу. Не јуре ме зври, не јуре ме духови. Полако, стани, нека те лудило пристигне, без њега се не сналазиш, неко ми говори. Траг који гледам, без почетка и краја, јесам ли прешао средину ? Може ли се у парадоксу ишта пречи, јер да би се нешто прешло, мора се прећи половина, па половина половине па половина тога свега. Јесам ли се помакоа од почетка ? Небо ми опет пада предамном. Сиво, тмурно, не чекам сунце, навикао сам на таму, неће ме угушити као што би друге гушила својим црнилом без светла. Затворићу очи, имам и друга чула, осетићу благ ветар, он ће ме понети, водити. Узглавље Бога, Врага, узглавље сна или јаве ? Је ли важно, можда није, само морам даље, знам.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime8/7/2010, 9:52 pm

Посматрам и слушам. Питања и одговори, позитивно лудило у мојим венама тече. Ухваћен у раскораку мисли, опет. Размишљам о времену које долази. Смехом, нећемо га савладати. Полако ће нас убијати, кидати, део по део. Спрема се олуја, она савршена, убилачка, разарајуча. Речи ће неко, казна. Казна Творца. Можда, али ко гарантује да није заборавио своју креацију у овој забити простора. Савршенство несавршености, зависти, злобе. Није Пандора крива што је неко направио лош распоред у кутији. Савршенство није потребно, кажу несавршени. Држимо се књига, уђбеника, науке, себе не испитујемо, испитујемо друге. Идоли висе на билбордима, неки нови, насмејани, замена за божанства. Бежимо од проблема и сами од себе док полако тонемо. Окамењени споменици нису опомена, трудимо се да не гледамо, да остајемо равнодушни док време врти свој последњи круг.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime9/7/2010, 9:06 pm

Постоји бајка о Месечевој принцези, бајка у којој је један младић ради љубави кренуо стазом месеца. Стрмом стазом на којој су његова боса стопала остављала траг крви на оштром трњу пута. Постоји бајка о путу од жуте опеке. Постоји и бајка живота, бајка о ходу по разбијеном стаклу и трњу које нас кида на путевима којима идемо. Та бајка почиње првим вриском, оним тренутком када први дах крадемо. Потом, наставља се у годинама, оним додељеним, нама, који ходамо скривени у љуштури тела. Пут, тај посут трњем и стаклом, бирамо сами, не бирају нам га други. Можемо ићи и оним другим путем, оним од опеке, тај пут нам је понуђен уз маску коју морамо носити као камен вечности на својим лицима. Тај пут тражи лажне осмехе, упучене омима који их носе истим жаром као одредницу сврхе идеопоклонства свету око нас. Којим путем поћи. Средине нема. Сада, средине нема, никада је није ни било, зависи само, како нас осећај води, некуда ка судбини, напред.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime11/7/2010, 10:58 pm

Сетим се понекад детињства. Ни срећно ни тужно, можда тек обично детињство као и хиљаде истих тих година, после шездесет и неке. Можда га се ни сада не бих сетио, да ово лете није кишом прожето, помало хладно и тмурно. Било је једно такво, неки детаљи, урезани у део ума, прошетали су пред мојим склопљеним очима, пред сан поподнева. Вратио се стари дрвени чеамац, испалац којим је отац вадио воду после киша, ланац и сидро које смо премештали онако како је Дунав дириговао својим водама. Нема га више, ни чамца који се љуљао на бови ту негде крај Земуна. Нема више ни мога оца, ослушкује кошаве које Гардош поздрављају, сутра ће бити двадесета година како га нема. Како пролази време, све мање волим да се сетим детињства, помислим да немам чега да се сетим, ни сам не знам више. Знам, вежу ме неки заборављени мириси који су јутром походили прозор поред кога сам спавао, сунце истока са првим зрацима на бледој фасади суседне зграде и пев птица. Пев кога више нема, бар не онаквог у оним мирисима јутра.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime13/7/2010, 11:37 am

Свака моја песма је део мене, отргнут део срца, душе. Свака песма је дневник успомена, тас ваге који је прешао са једне на другу страну лудила. Сваки дан је другачији, део судбине се увија у нашим рукама, време га вуче на своју страну. Губимо све оно што нисмо успели да видимо и доживимо. Касније, можемо се кајати или не, али, када се будемо кајали због нећега пропуштеног, јавља се још неки осећај безизлазности и немира, помешан у питању, зашто ? Живот то и тражи, увек, у сваком дану. Не кајем се ни ја. Можда пар измењених ситница, лудости, среће. Мада, ко зна шта би то донело. Но, није ни важно, важжно је да смо ту негде у времену које следи, па ма какво оно било. Грешке, лаке и оне које то нису, наше грешке спаковене у коферу које чекају лопова, неког новог, лепо обученог са умилнм гласом варалице.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime13/7/2010, 7:19 pm

Када ослободимо себе, када своју свест пустимо да слободно лута, боје, оне које у видокругу се јављају у свом пуном сјају, речи ће, ово је живот. Црвена ће бити црвена, онаква каква јесте. Биће и плаве, жуте, и свих боја које нисмо видели. Тада, спозначемо боје светла и боје таме онаквим каквим их нисмо видели. И у њима видећемо нове трагове, трагове који пре нису били ту. Пустићемо их да заиграју око нас, пљескаћемо рукама, радовати се новом, као деца која науче нешто када скрену поглед са једне тачке на зиду. Разазначемо тада и нове звукове, оне који се крију у оном који је неко донео до нас. Слушаћемо правилан распоред даха простора и времена. Тада када се звук и боја споје, можда и ми проговоримо нешто, некоме и схавтимо сврху малог камена спотицања који је остао иза нас, ту под капом небеском.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime15/7/2010, 10:01 pm

Када загребемо површину угаслих снова, онако лагано, на јагодицама остаје сиви пепео. Они који сањају, они помало луди, знају да ту у том топлом сивим праху постоји помало жара, неки трун неугасли. Трун који ће нови сан запалити, као сунце што пали јутарње небо. У том новом сну, биће хладних ветрова севера, биће и хука великих талас, помало љубави запечачене пољупцем на белом писму које никада нечемо послати. Вреди ли причати о сновима ? Оним обичним, сновима маште и страсти који се овијају у тами. Сваки сан је посебан, чак и онај који се понавља у кругу затвореног времена. После сна долази буђење, сан титра ту крај нас, догорева као последњи пламен свеће у тами и тада, завлада мрак. Потом, опет ћемо положити длан на топли пепео чежње, да би опет сањали, ништа и све.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime16/7/2010, 5:30 pm

Понекад, када бацимо поглед на своје дело, онако оваж, летимично, можда и не видимо суштину нашег чињења.Сами, ретко оценимо себе јер оцене пуштамо другима, њиховим Јустицијама и осечањима. Шта је поента нашег чутања ? Страх није. Није ни прецењена способност себе у расуђивању закључка. Можда, нешто исконско, лежи у нама да своја дела сматрамо мање важним од других ? Можда ? Мада, треба да схватимо, да свако наше свесно и несвесно стање има неку сврху у слагалици простора. Време рачунамо онако како је неко одредио, по неком пикету, пободеном на врху теорије. Тако, имамо сате, дане, месеце, године и миленијуме. Е ту, у том времену, чаробњак тежи да схвати сврху свог удела у великој игри која траје. Хоће ли успети ?

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime18/7/2010, 8:39 pm

Шта је најјаће на свету ? Каже легенда, љубав. Шта је најлепше на свету ? Легенда каже слобода. Шта је најоштрије на свету ? Истина. Сада када то знамо, потребан нам је неко ко ће то руком чаробњака насликати на обичном белом платну. Може се сликати и речима, тако кажу. Треба сакупити ту око нас, мало таме, мало успомена, љубав, слободу и понеку истину, још неке ситнице Пандорине кутије и кренути ван зидина ума. Можемо убацити по неког демона, неку сабласт, Бога, Ђавола, небо, реке, море. Понеку планину, ветрове севера. Можемо убацити све а можемо писати и о обичном мртвом листу. Прво зато што је тако обичан у маси осталог лишћа под нашим ногама а потом, зато што је круг њега затворио у нашим листовима, белим, исписаним, црвеним, црним, плавим мастилом. Можемо све, зар не, само ако желимо ?

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime20/7/2010, 8:13 pm

Пустолову, један живот следи. Лутање, вечно, у свету где се налази, увек ће лутати, тражити, ново, бацати старо. Остављати само оно највредније од чисте есенције која га води. Колико лутати ? Дуго, тако је записано, потрага је нешто што води напред. Некада, пожелимо да се вратимо на нека стара места али не успевамо. Творац или неко већ, тако је уредио канал којим путујемо. Скренути ? Да, можемо на раскрсчима на којим су увек питања без одговора. Све остало, када пожелимо да одемо некуда, неком пречицом, схватимо да је нема и да је судбина оно штотрасира оно што желимо на свој луди начин. Зато, луталице и сви ви који мислите да то јесте, спакујте оно најважније у ранац са којим кречете на пут. Немојте ме питати шта је то што треба носити. Ако не схватате из овога шта су плочници оивиченог пута, немојте ни кретати никуда, јер оно шта вас чека није ни мало лепо, сем у причи путописа које су путници оставили.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime21/7/2010, 9:49 pm

Пут и странпутица. Стара прича Игоових Јадника. У ствари постојао је пут. За Жана један једини. За Жавера, Жанов пут је био странпутица. У тренутку, једном лудом тренутку био сам Жан, имао сам и свог Жавера, само мој Жавер није имао душу. Не верујем да је мој Жавер своју душу продао Ђаволу па је није имао, једноставно Ђаво нема посла са гњидама. Ако пали анђео постоји, онај Творцу некада најмилији, можда гледа путеве и странпутице, гледа све Валжане и Жавере. Ако бира, коју душу да вагне себи, мислим да је Жавер на губитку. Мој Жавер, сигурно. Остаје Жанова душа. Творац и Ђаво, ко ће је добити ? Мислим нико, ако душа није на продају и ако не лицитирамо њоме за понеке радости које то и нису.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime25/7/2010, 1:49 pm

Стара легенда каже да постоји мрежа од хиљау чворова. Кажу, да они који из ње не изађу нису вешти да управљају својим животима. Знам, ухвати нас страх, понекад мислимо, ту сам, нема начина, нема излаза. Било би лепо да нам неко дотури нож. Сасекли би чворове и били слободни. Али, у бајкам тако то не иде. Застанимо, станимо, батргање убија. Размислимо, постоји нешто у нама што даје снагу, јача ум. Затворите очи, не обазирите се ан грају око вас, не говорите. Тишина, мук. Шта чујете ? Своје срце. Говори ли нешто ? Знам, казаћете, глупост али покушајте. у првом трену чућете откуцај, онда други и тако редом. Они, који само то буду чули нису спремни да крену даље. Они, који чују причу, неки лагани звук који допире изнутра, схватиће начин на који могу разрешити све чворове на мрежи и кренути новим кораком, негде где ће сва њихова лудила бити похваљена великом наградом снова.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime4/8/2010, 9:41 pm

Пустимо понекад узде живота. Пустимо их, треба видети где ћемо завршити. Бацимо понекад маску коју морамо носити да не би нашу лудост видели. Ону лудост која нас тера назад кроз време, која прави бајку у свету у коме живимо. Ону лудост, исписану ту пред нама у сваком тренутку бега од окова дана. Луди, разуздани, пијани, па шта ? Замери ће нам, говорити и овако и онако. Ма брига нас, да постоје фијакери у овом граду, узео бих га и возио се цео дан, избацио бих кочијаша и терао кера од немила до недрага, један дан, једну годину. Било би лепо заувек, али, постоји то пусто али, несретно. На крају, узде у руке и опет Јово наново, животе, варалицо стара, срешћемо се ти и ја једном на мегдану краја.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime6/8/2010, 1:34 pm

Шта бих могао данас писати ? Све мисли ме вуку у лудости, неке слатке тајне лудости. Знате оне, мале, голицаве. Мисао не може никоме наудити, она мала луда. Може само отворити ризницу речи. Речи које су речене али које нису још написане на неки други начин, Шта бих могао писати. Време је тмурно, киша је била. Капи падају са олука остављајући траг звука. Бело небо скрива сунце, које, ево, промаља зрак. Неваљало сунце, не да се. требао бих питати некога, шта би волео да прочита ? Можда бих онда могао писати ? мала луда мисао, опет је ту негде. Бежи, ајде, иди некуда, не врзмај се ту. Неће. лупка ногом о под у мојој глави. Е сда и шапуће. Не говорим ништа, луд јесам али не мора и околина то да види. Е јеси досадна понекад, сто ствари треба да урадим а ја бих писао. Шта бих могао данас писати ?

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime16/8/2010, 8:37 pm

Ave Cesare! Morituri te salutant. Ускоро, на песку остаће само крв и један подигнути мач. У белој тоги, негде на пиједесталу времена, твој палац биће подигнут. Хоћу ли те видети тада, заслепљен просутом крвљу и криком који одзвања ? Хоћу ли те видети ? Знам, победићу, као и увек у овој игри под сунцем, у звуку челика, плавог одсјаја неба и хука гомиле. Мач и ја, неми савезници, ослоњени на прашину тла под нама. Ту у ходнику, чекамо, не говоримо. Немамо пријатеља, немамо непријатеља, сви око нас, једно су и друго. Брача по оружју, брача по смрти која је ту. Фанфаре се оглашавају, отвориће се капија од кованог гвожђа. Ми као звери, ми са зверима и звери у нама. Не мислим хоћу ли живети, то једноставно знам. Када сунце додирне руб арене, сечива ће утихнути, ја стајаћу пред ратним боговима искона, са подигнутим мачем и поздравом умиручег.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime18/8/2010, 10:40 pm

Посекли су дан, посекли ноћ. Шта остаје још ? Остају легенде, приче. Шта када и њих посеку, обезглаве. Остаје пустош, празна поља без трава и цветова. Мртва земља која се кези небу. Да, остаје небо, њега не могу повредити, високо је, недостижно. Знам, волели би то, својим шиљатим очњацима заклати плаветнило, доћи до пространства неокаљаних. Ако то успеју, убиће сунце, месец и звезде. За безумљем остаје ништавило, чак и оно, разапето и посечено.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime12/9/2010, 4:56 pm

Не скупљај кристале разбијеног пехара. Разбијено се не лепи. Покушај, покушај некада да заборавиш на стару чашу на поду. Заборави је. Тражи другу, принеси је уснама и отпиј вино. Укус је исти, сладуњаво кисео, опор. Нијанса боје у коју је сунце уградило свој зрак даје твоме оку оно што те зове. Пехар је тек пехар, празна посуда, шкољка без бисера, љуштура која нас носи некуда. Отпи, видећеш, сем боје и чаше све је исто, од искона и увек је исто. То што тражиш у теби је, скривено патином времена и снова. Дуни, јако, видећеш како стари сјај утробе поново сија на сунцу које залази. Није тешко, пробај, замени пехар и живи, заувек.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: 111111111111111111111111111111111111111   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime26/9/2010, 8:08 pm

Знаш, некада градимо живот као кулу од карата. На нестабилном темељу, углачаног стола. И не стајемо, подижемо грађевину. Као слагалицу. У руци нам остају две карте, Неки кец, неки краљ, можда осмица, тројка. Оставимо их на врх, брзо макнемо руке. Кула стоји, саграћена. А онда, неки траг ветра дође. На разбацаној гомили лица и наличја, лежи наш поглед. Забијамо главу у шаке. Кроз прсте гледамо суноврат. Боли помало. Творац се опет нашалио или смо ми изабрали погрешан пут. Понављамо опет, све исто. Крах долази. Не успева дефиниција глупости да нас одмах научи свему. Грешимо и учимо. На крају, неке радње доводимо до савршенства, неке не. Када научимо коначно рутину, схватимо да нема предаје. Но пасаран, казаће неки, не слушамо. Сада знамо шта је савршенство. Окусили смо га, на својим грешкама скупили знање. Кула се поново гради.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: 1   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime1/11/2010, 12:45 pm

Ветар ће донети речи. Наке ненадане. Ко зна дакле, ко зна од кога. Можда пробуди духове прошлости, отвори врата демонима сећања ? Ветар, дува кроз послење лишће, постаће хладан зимсли, касније онај пролећни па на концу лахор, летњи топао. Онда, круг ће се наставити са шапатом опалог лишћа, голим мокрим гранама, снегом. Све је обично сем успомена које ветар пробуди, све је исто сем њих јер, некако, нове су увек, са обрисаном прашином наталоженог времена, засијају када глупи ветар шапне неко име, онако, тек, без везе.

Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Igra sa rečima, mislima i snom   Igra sa rečima, mislima i snom Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Igra sa rečima, mislima i snom
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Autorski radovi - Zoran J. Matić :: Forum-
Skoči na: