LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Dadaizam

Ići dole 
AutorPoruka
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime20/9/2010, 7:30 pm

Dadaizam je jedan od prvih modernih globalnih umjetničkih pokreta 20. vijeka, koji prenosi umjetnički izraz u provokativno djelovanje. Dadaisti su otvoreno antiburžujski nastrojeni, daju prednost neracionalnom nad racionalnom i deklarišu se kao anarhisti. Izražavaju se u više različitih umjetničkih disciplina negirajući u isto vrijeme sam koncept umjetnosti. Rezultat svoga djelovanja direktno svrstavaju u kontekst antiumjetnosti.Pojam „dada“ (dadá) dolazi od francuske riječi, koja u prevodu znači „drveni konjić“. Samo ime je nastalo u Cirihu, 1916. godine, kada su Rihard Hulsenbek (Richard Huelsenbeck) i Ugo Bal (Hugo Ball), tražeći ime za svoje pozorište u Cirihu, procesom slučajnog otvaranja francusko-njemačkog rječnika, došli do njega.Razočarenje posljedicama koje donosi Prvi svetski rat, dovelo je do nastanka pokreta, čiji su principi jasno određeni protiv ustoličenja u kulturnom, političkom i javnom životu. Kontradiktornost između životne prakse i tradicionalne umjetnosti u kojoj vlada „harmonija i ljepota“, koja je po umjetnicima grupe nepodnošljiva, dovodi do njenog omaložavanja.Dadaisti istražuju nove načine izražavanja u novonastaloj situaciji koristeći se satirom i ironijom kao umjetničkim izrazom protestuju, šokiraju i skandalizuju publiku. Sve ono apsurdno i bezvrijedno u stvarnosti dobija novo značenje u umjetničkom izrazu dadaista, počev od rušenja tradicionalnih umjetničkih formi, rikanja, fonetske poezije, muzičke buke i remontaže polomljenih predmeta iz svakodnevnog života. Time se unosi pojam haosa kao put za revitalizaciju ustoličenog umjetničkog izraza.Pokret iz Ciriha se brzo širi na sve tadašnje umjetničke centre, Pariz, Keln, Berlin i Njujork.Glavni predstavnici i osnivači u Cirihu su: Hans Arp (Hans Arp), Tristan Cara (Tristan Tzara), Ugo Bal, Rihard Hulsenbek i Marsel Janko (Marcel Janko).U Berlinu su to Raul Hausman (Rauol Hausmann), Johanes Bader (Johannes Baader), Georg Gros (George Grosz) i Džon Hirfild (John Hearfield).Dolazeći iz Ciriha, 1919. godine, Hans Arp i Maks Ernst (Max Ernst) osnivaju dadaističku grupu u Kelnu. Godinu dana kasnije izložbu koju ti umjetnici organizuju zatvara policija navodeći kao razlog neprimjereno ponašanje.Kurt Šviters (Kurt Schwitters), iz Hanovera, započinje jedan novi pokret, „Merc“. Ime dolazi od Komercbank (Commerzbank, Komercijalna banka). Šviters realizuje svoje slike-merc, kroz subjektivni poetski izraz, koristeći trivijalne, odbačene i bezvrijedne predmete.U Parizu i Njujorku se spajaju duh pokreta dada i novonastajući nadrealizam a zaslužni su: Marsel Dišan (Marcel Duchamp), Maks Ernst, Man Rej (Man Ray) i Frensis Pikabija (Francis Picabia).

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime21/9/2010, 7:46 pm

Dadaizam Ubu_Imperator

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime21/9/2010, 7:49 pm

Dadaizam 737px-Dying_gaul

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime22/9/2010, 7:39 am

Dadaizam i dadaizmi

Pojava dadaizma u Evropskoj i svjetskoj umjetnosti usko je povezana s povijesnim, političkim, gospodarskim, umjetničkim i kulturnim prilikama u Evropi i svijetu početkom 20. stoljeća. Najveći utjecaj na pojavu Dade imao je dakako Prvi svjetski rat. Dadaizam je međunarodni multidisciplinarni fenomen, ne može ga se definirati u cijelosti kao pokret, više je stanje svijesti i stil života pojedinca koji sudjeluje u kreiranje dadaističke umjetnosti. Dada ideje i aktivnosti razvile su se u Zürichu, Berlinu, Parizu, New Yorku, Hannoveru, Kölnu, Barceloni, Beogradu a u našoj sredini u Zagrebu, Osijeku, Vinkovcima. Odjeci dadaizma javljaju se i u Južnoj Americi i Japanu.
Samo ime Dada nastalo je u Zürichu, gdje je 5.2.1916. otvoren Cabaret Voltaire. Njihova umjetnost bila je reakcija na strahote i posljedice Prvog svjetskog rata. Dada je nastala kao estetska, etička i politička provokacija i destrukcija tradicionalnih građanskih vrijednosti i time je bila prethodnica modernističke umjetnosti. Dada je značajna kao stanje duha vremena u kojem nastaje (zeitgeist) a ne kao stil ili pokret.
Dada je protiv političke, društvene i umjetničke elite. Jedina nada za društvo bila je uništiti postojeći sustav baziran na razumu i logici i zamijeniti ga onim baziranim na anarhiji, primitivnom i iracionalnom. U svojim nastupima napadali službenu umjetnost, filozofiju i literaturu. Osim političkim i socijalnim temama bavili su se i pitanjem seksualnosti, konformizma, fetiša, konzumerizma, religijom. Njihove aktivnosti obuhvaćala se različite umjetničke izričaje kroz kazalište, čitanje poezije, bučne koncerte, filmove, izložbe i manifeste. Koristili su nove materijala i metode: kolaž, montaž, asamblaž, readymades, slučaj, performans, novi mediji. Dada je imala najveći utjecaj na suvremenu umjetnosti i avangardne pokrete u 20. stoljeću. Dada, osim što je direktna reakcija na Prvi svjetski rat, nastaje i u vremenu velikog tehnološkog napretka društva. Foto ilustrirane novine, radio programi, popularizacija kina kao i industrijska proizvodnja na traci. Iako kritiziraju ove medije i industrijaliziranu kulturu, njihova djela se referiraju na suvremeni život i uključuju eksperimentiranje s novim formama. Filmom, fotografijom, raznim tipovima mehaničke reprodukcije. Dadisti tako postaju prva generacija umjetnika novih medija. Njihovu umjetnost čine slike, skulpture, fotografije, kolaži, fotomontaže, print, zvučni zapisi, film u dinamičnom multimedijalnom prezentiranju, manifesti, nastupi i druge akcije.
Kao skupina dijelili su mržnju prema profesionalizaciji umjetnosti, a sami sebe su doživljavali kao kulturne podrivače. Oni nisu nužno odbacivali umjetnost kao takvu, već prije način na koji je služila određenom shvaćanju ljudske prirode.
Okupljali su se u malim i intimnim prostorima poput Cabaret Voltaire u Zürichu, Galerije Alfreda Stieglitza Photo Secession u New Yorku, u stanu bračnog para Arensberg, u Clubu Dada u Berlinu. U svakom gradu u kojem se javlja, dadizam se manifestira na različite načine, nastaje kao reakcija na samu sredinu, odnosnu reakcije pojedinih umjetnika na događanja oko sebe. Kraj Dade nije moguće precizno odrediti, najbliže određenje bi bilo pojavljivanje Nadrealističkog manifesta 1924. godine.

Zürich (1914.-1918.)- kabaret gotovo karnevalskog tipa
Berlin (1917-22.)- progonjena vrlo politički angažirana zajednica koja gotovo radikalno secira kulturu novih medija
Köln (1919-22.)- pojavnost, mikrokozmos i biotehnološki svijet
Hannover - oblik nostalgije bez poštovanja, djelomična eksplatacaija ali i oplakivanje umjetnosti kasnog 19. stoljeća
New York (1915-21) - udaljeni od kataklizme u Evropi, nema velikog fokusa na strojeve i komoditet, utjecaja modernih totema na ljudsku psihuPariz (1917-22)- kvaziteatralni spektakli, ismijavanje nacionalne poslijeratne doktrine “povratak redu”

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime22/9/2010, 7:48 am

Dadaizam 600px-VenusWillendorf

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime25/9/2010, 10:32 pm

Dadaizam Duerer_-_Ritter_zu_Pferde

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime1/10/2010, 8:10 pm

Dadaizam Portrait_of_gala

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime8/10/2010, 8:30 pm

Dadaizam 366px-HansArp-CloudShepher1953

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime5/11/2010, 1:53 pm

Dadaizam La_muse_inspirant_le_po%C3%A8te

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime5/11/2010, 2:09 pm

Dadaisticki pokreti su oslobadjali nejveci prostor za delovanje slucajnosti u knjizevnom stvaralastvu...A,prenaglasena njena uloga ,nastupila je kao posledica radikalne teznje za afirmacijom spontanosti u stvaralastvu...

.(.Teznja za spontanoscu prirodna je i pozitivna komponenta svakog pravog umetnickog stvaralastva...mada ona ne dovodi uvek do afirmacije slucajnosti...)E,sada govorimo ovde o knjizevnosti...

Teznja za spontanoscu uslovljena je nepoverenjem prema svesti...
Tome su doprinela i Frojdova otkrica velike uloge podsvesti u konstituisanju licnosti.ali i u procesu umetnickog stvaralastva.

Svest onemogucuje potpunu iskrenost i u umetnosti...Ona sprecava da se neposredno i ogoljeno pojavi sustina covekovog unutrasnjeg sveta,njegovo najdublje ja.
''Jedino podsvest ne laze...samo nju treba izneti na videlo.Scesni i hotimicni napor,kompozicija,logika,sve je to tastina''.Podsvesno treba ''uhvatiti na prepad''.Dadaizam ,ovo ''preduzece za rusenje'' nastalo usled prvog svetskog rata,nastojalo je da sastavi ''inventar rusevina'',da konstatuje ''smrt jedne civilizacije''.

Tristan Cara je predlagao sledeci metod za konstituisanje dadaistickih tekstova:''Uzmite jedne novine ,uzmite makaze,izaberite jedan clanak,izrezite ga ,izrezite zatim svaku rec,metnite sve u jednu vrecu,protresite...''

Dadaisti su se kolebali izmedju prepustanja automatizmu podsvesti i hirovima slucajnosti.Ali efekti ovih postupaka u krajnjoj liniji bili su identicni...

Dadaizam Naslovna-knjiga

Naslovna strana prvog izdanja Pisama iz rata

------------------------------------------

,,Vatra sa britve prenosi se do dva ili tri sobička raspoređena poput jaja u gnezdu. Bilo bi dobro da navratite. Potkovica je dobar izum koji koriste ljudi sedeoci i objašnjava se stihovima Alfreda de Misea. –– Iz vremena Grka, Soasonska vaza“ (pokazuje svoju glavu, ukrase na kaminu); i tako redom.
Muška gracioznost izlazi iz okvira uobičajenog. Korice za Ogledalo mode2 boje su vode koja kupa neboder u kojem se štampa. A ljudski stomaci, sagrađeni na stubovima, odlični su pak padobrani. Dim koji pokulja iz njihovih visokih šešira crnim obavija počasnu diplomu koju smo želeli da pokažemo prijateljima i poznanicima. Jednog dana ordenje će se uz nas uzverati poput mačkica.
Ako još ponekad i kleknemo pred ženom, to je zato da bismo joj vezali pertle.
Prilikom vraćanja u sebe, bolje je ići kolskim putevima. Gospođin auto je ubrzao jer konji padaju u more. Voleti i biti voljen se jure iznad provalije, to je opasno. Budite uvereni da u kazinima stavljamo na kocku više od svog bogatstva. Naročito ne treba varati. Poznat ti je, Žak, onaj lepi pokret hostesa na ekranu kada najzad sve izgubimo? Pokaži te svoje ruke pod kojima je vazduh veliki muzički instrument: previše sreće, imaš previše sreće. Zašto voliš da navodiš plavu krv u obraze te male? Znao sam jedan stan koji je bio čudesna paukova mreža.
Na sredini sobe bilo je poveliko zvono koje je ispuštalo nesnosan zvuk na svakih godinu dana ili četvrt sata. Ako bi mu se verovalo, rata još uvek nije bilo, po tom vremenu nikada se ne bi znalo šta može da se desi, itd. To je, svakako, bilo smešno. Ni tadašnji istovarivač nije propuštao da se tome nasmeje, a njegova prijateljica pravila mu je male dugove kao da veze čipku. Bivši učenik gospodina Lika Olivijea Mersona bez sumnje je znao da se u Francuskoj širenje lažnog novca strogo kažnjava. Šta biste vi da mi uradimo? Lep plakat: Vraćaju se – Ko? – Vampiri3, i u zamračenoj sali crvenim slovima Te večeri. Znaš, ne moram više da se pridržavam za ogradu da bih sišao, a pod đonovima od pliša, stepenište više nije harmonika.
Mi smo bili ti veseli teroristi, sentimentalni tek malo više nego što je trebalo da budemo, obešenjaci koji obećavaju. Svašta ili ništa nam se osmehuje. Budućnost je jedan lep žiličast list koji upija boje i pokazuje zadivljujuće lakune. Samo je na nama da raširenih ruku zagrabimo u pale repatice. Naredni obrok poslužen je na stolnjaku od nafte. Fabrički inženjer i ubirač poreza su ostarili. ,,Naši topli predeli, to su zapravo srca. Živeli smo u živahnom ritmu. – Dragi moj Andre, crteži Vas ostavljaju hladnim. Nabavio sam ovaj rum sa Jamajke. Vidite, uzgoj stoke očvrsne livadsku travu; s druge strane, računam na san da ostrižem svoja stada. Jutarnja pesma ševe, to je još jedna od Vaših parabola.“..

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime23/12/2010, 3:56 pm

Dadaista se bori protov agonije vremena i protiv opijenosti smrću...” Hugo Bal

• "Poštenje, Domovina, Moral, Porodica, Umetnost, Religija, Sloboda, Bratstvo, nekada su odgovarali čovekovim potrebama. Sada od toga nije ostalo ništa osim skeleta konvencija... treba usavršiti veliki negativan posao destrukcije. Mi moramo čistiti i prati". Tristan Cara

• "Dada je želela da sruši obmanu razuma i da otkrije nerazuman poredak". Žan Arp

• "Dadaista smatra da je neophodno ustati protiv umetnosti, zato što je on prozreo njenu prevaru kao modernog sigurnosnog ventila". Hulsenbek

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

Dadaizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Dadaizam   Dadaizam Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Dadaizam
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Umetnost je ...- piše se u temama ispod naslovne :: Umetnost i sve vezano za nju-
Skoči na: