LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904

Ići dole 
AutorPoruka
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Empty
PočaljiNaslov: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime29/10/2010, 2:00 pm

Svetli grobovi

Bejaste li, braćo moja mlada,
Da l' bejaste vi na groblju kada,
Aj, na groblju, na golemu!
- Ta uvek smo mi na njemu!
Groblje j' zemlja kom se hodi,
Groblje j' voda kom se brodi,
Groblje, vrti i gradine;
Groblja, brda i doline;
Svaka j' stopa
Grob do groba.
Groblje j' spomen doba sviju;
Groblje, knjige što se štiju; -
Povesnica svih zemalja,
Starostavnik cara, kralja,
I čitulja viših slika,
Izbranika, mučenika,
Od početka, pamtiveka;
Sve j' to groblje -
Al je i kolevka.
Nema broja, ni imena,
U visinu zvezdam' svima,
Kamo l' broja i spomena
U zemljici grobovima!
Milione progutala j' tama,
Crna tama mnogih tisućleća,
Niko ih se više i ne seća...
- Na pogdekom uvek gori sveća!
Il' je sveća, il' je ime svetlo,
Il' su dela koja se ne gase,
Pa redove nedoglednog groblja
Svojom zrakom krase.
Ti grobovi,
Stari, novi,
Oni sjaju
Svakom naraštaju -
Kad se umlje u prošlost udubi,
U tamnini da se ne izgubi;
Kad se pustiš u davnine svete,
U davnine i svete i klete,
Da ti mis'o puta ne pomete.
To su vatre doglasnice,
Pruzajuć' se iz daljnih eona,
U povorci onoj dugoj,
Dosvetljujuć jedna drugoj,
Strujom koja napred leti,
Težeć samo jednoj meti.
Pa se tako svetle mlazi-
Pa se vide svetli trazi
Jednog duha raznih doba,
Duha kome nema groba.
- U grob samo sruši kosti,
Strese pep'o koj' mu smeta
Bržem buju viša leta
K uzvišenoj budućnosti.
Ko s' osvrne da pogledi
Bistrim okom i pogledom
Na grobove ove svetle,
- Povesnice dugim redom, -
Mora ćuti kako j' živo,
Kroz vekove, kroz maglinu,
Ded unuku, otac sinu,
Borac borcu dovikiv'o:
"Gde ja stadoh - ti ćeš poći!"
"Što ne mogah - ti ćeš moći!"
"Kud ja nisam - ti ćeš doći!"
"Što ja počeh - ti produži!"
"Još smo dužni - ti oduži!" -
To su zbori, to su glasi,
Kojima se prošlost krasi,
Što prodiru kroz svet mračni
Sa grobova onih zračni',
Spajajući gromkom jekom,
I božanskom silom nekom,
Spajajući vek sa vekom
I čoveka sa čovekom.
Oko svakog svetlog groba
-Baš ka' gore oko zvezda-
Povesnica priča ovo:
Hvatalo se neko kolo,
Kolo mlado, kolo novo,
Novo cveće, stabla stara;
Duše čiste, srca mlada,
Naslednici sveta žara; -
Tu se sleg'o život mladi
Da se s grobom razgovara.
"I ti pade, dragi brate!"
- "Nisam, deco, vas dok traje!"
"Je l' ti borba bila teška?"
"Pokušajte, milina je!"
"Šta si hteo? Kud si poš'o?"
- "Tamo gde se stići mora!"
"Zar je vera tako jaka?"
- "Uvek jača od zlotvora!"
"Malo nas je koj' bi smeli!"
- Al' vas jaka sila kreće!"
"Zar ko može stići celi?"
- "Ko posumnja, nikad neće!" -
"A ko behu oni divi,
Koji su te napred zvali,
Koji su te ojačali,
Koji su ti krila dali?"-
- To bejahu ideali!
Bez njih nema više leta
Nad oblakom mraka gusta;
Bez njih bi se malaksalo,
Bez njih bi se brzo palo,
Svet bi bio grob bez cveta,
Život prazan, - mladost pusta!"
Oko svakog svetlog groba
Prikuplj'o se život novi,
Naslednici svetog žara,
Kupili se sokolovi,
Pijuć' dušom svetle zrake-
Jest, tako je, braćo draga,
Ti grobovi nisu rake,
Već kolevke novih snaga!
I vam je, jaoj, pao
Stegonoša dičnog stega-
Al' je sin'o grobak novi:
Vi stojite oko njega.
Tu pogleda brat na brata,
P'onda gore, p'onda u se,
Grudi drkću, usta ćute,
Ali duše razumu se.
Da l' to snaga niče nova?
Daruj, Bože, blagoslova,
Da vas združi bratska sloga,
Zavetnike koji s' kupe
Oko groba Đurinoga!

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime29/10/2010, 2:00 pm

Pođem, klecam...

Pođem, klecam, idem, zastajavam,
Šetalicu satu zadržavam,
Jurim, bežim, ka' očajnik kleti,
Zborim reči, reči bez pameti:
"Ne, ne sme umreti!"
Vičem Bogu: Ona je još mlada!
Vičem pravdi: Ona se još nada!
Anđelima: Vi joj srca znate!
Vičem zemlji: Ona nije za te!
Ni otuda nema mi odjeka...
Vičem sebi: Zar joj nemaš leka?...
Idem, stanem, ka' očajnik kleti,
Opet zborim reči bez pameti:
"Ne sme nam umreti!"
Idem, stanem, pa mi klone glava
Nad kolevkom gde nam čedo spava.
Čedo s' budi, pa me gleda nemo;
Gledamo se, pa se zaplačemo;
Pa i njemu, ka' očajnik kleti,
"Ne sme nam umreti!"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime29/10/2010, 2:00 pm

Tiho noći

Tiho, noći,
Moje sunce spava;
Za glavom joj
Od bisera grana;
A na grani
K'o da nešto bruji -
To su pali
Sićani slavuji:
Žice predu
Iz svilenog glasa,
Otkali joj
Duvak do pojasa,
Pokrili joj
I lice i grudi, -
Da se moje
Sunce ne probudi.

Nazad na vrh Ići dole
Tea

Tea

Ženski
Broj poruka : 3260
Datum upisa : 20.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime30/10/2010, 11:11 am

Јован Јовановић Змај: ЉУБИМ ЛИ ТЕ

Љубим ли те... ил' ме санак вара,
Што те удиљ уза ме дочара;
Љубим ли те... ил' ме душа вара
Што се удиљ с тобом разговара;

Љубим ли те... ил' ме безум гања,
нема вида, немам осећања;
Љубим ли те... ил' љубави није -
Што се грли, то су саме змије;

Љубим ли те... ил' ме и нема,
Или тебе, - нас ниједно нема;
Љубим ли те... или нема света,
нема сунца, ни росе, ни цвета,

Већ све тмина, што је пако меси,
А по тмини витлају се беси,
А међ њима прабесина спава -
Моју љубав у сну измишљава.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime30/10/2010, 1:47 pm

ХХ

Jеси л’ ме жељна, драга? —
Ал’ видим ти по лицу,
Гле донô сам ти прву
Пролећну љубичицу.

Нежна је, скромна, мала,
Душа јој мирис лева,
А мирис радост буди,
А радост песму пева.

Прими и песму ову,
Приклони к њима лице, —
Та песма ова мала
Сестра је љубичице.

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime30/10/2010, 5:49 pm

Koncert

Na ovoj je slici
jedna vešta ruka
nacrtala mačke
celog komšiluka,
kako drže probu
svog krasnog mauka.
Vitlaju se čile
od krova do krova,
raskidaju sanak
zemaljskih sinova, -
tu ti ima raznih
i čudnih glasova.
Tu ti ima skale,
trile svakojake, -
no, sačuvaj, Bože,
harmonije take!
Ali crtač mora biti
baš đavolan pravi,
jer eno pred mačke
još i note stavi.
Tim je hteo na sliku
šalu da namota, -
ko, bajagi, mačke ne bi
umele bez nota!

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime3/11/2010, 2:27 pm

Kaži mi, kaži
Kaži mi, kaži,
Kako da te zovem;
Kaži mi, kakvo
Ime da ti dam, -
Hoću li reći:
"Diko", ili "snago",
Ili ću "lane",
Ili "moje blago";
Hoću li "dušo",
Ili "moje drago" -
Kaži mi, kakvo
Ime da ti dam!
Sve su to mila
Imena i lepa
Kojima Srbin
Svome zlatu tepa;
Al' ja bih proveo
Čitav jedan vek,
Tražeći lepše,
Dičnije i slađe,
Milije ime,
Što još ne ču svet,
Da njim nazovem
Moj rumeni cvet.

J.J.Zmaj

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime5/11/2010, 8:45 pm

Jovan Jovanović Zmaj(1833-1904)

Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Jovan%20Jovanovic%20Zmaj

Život i delo

Jovan Jovanović Zmaj je najplodniji srpski pesnik iz druge polovine XIX veka. Njegovo pesničko delo je široka i verna slika narodnog života iz jednog burnog perioda naše nacionalne istorije. Stalna aktivnost u društvenom životu omogućila je Zmaju da kroz pedesetogodišnji književni rad postane najverniji književni tumač oslobodilačkih težnji narodnih masa.

Rodio se 24. novembra 1833. u Novom Sadu, u jednoj od uglednih građanskih porodica. Osnovnu školu završio je u Novom sadu, a zatim je tu počeo gimnaziju, koju je zatim nastavio u Halašu i Požunu. Posle završene gimnazije, studirao je pravne nauke u Pešti, Pragu i Beču. Za njegovo konačno književno i političko obrazovanje od posebnog značaja bio je boravak u Beču, gde su se okupljali mnogi kulturni i politički radnici iz svih južnoslovenskih pokrajina.
Posle završenih studija, Zmaj se vraća u Novi Sad (1860), i postaje činovnik u novosadskom magistratu. Tu se upoznaje sa Ružom Ličanin i među njima se razvija iskrena i nežna ljubav koja će se uskoro završiti brakom. Ova ljubav i srećan porodični život nadahnuće Zmaja da napiše poznati ciklus pesama pod nazivom Đulići.
1870. godine, Zmaj završava medicinske studije, vraća se u Novi Sad i tu započinje lekarsku praksu. Ovde ga ubrzo stiže i teška porodična nesreća: umiru mu deca, a najzad i žena Ruža. Iz ove njegove porodične drame, rodio se niz potresnih elegičnih pesama, objavljenih kasnije pod nazivom Đulići uveoci. Posle smrti svoje dece Zmaj je počeo intenzivnije da se bavi dečijom poezijom, mada je i ranije sarađivao sa dečijim listovima koji su pokretani u Novom Sadu.
Zmajevo književno delo je veoma obimno. Izdao je sledeće zbirke pesama: Đulići (1864); Sve dojakošnje pesme (1871); Pevanija (1882); Đulići uveoci (1888); Druga pevanija (1895); Snohvatice (1895); Čika Jova srpskoj deci (1899); Devesilje (1900); i Čika Jova srpskoj omladini (1901). Od proznih radova poznata mu je pripovetka Vidosava Branković i šaljiva igra Šaran.
Zmaj je poznat i kao prevodilac, i to prevodilac najbolje vrste. Prevodio je sa mađarskog, koji je znao od detinjstva, a takođe i sa ruskog, nemačkog i francuskog. Iako nije bio strog u izboru, Zmaj je svojim talentom ponekad davao prevode koji su nadmašivali original. U prevodima je želeo da sačuva autentičnost originala samo u mislima i osećanjima. Prevodio je Getea, Puškina, Ljermontova, Hajnea i čitav niz manje poznatih nemačkih pesnika.
Zmajevu pesničku plodnost najbolje ilustruje činjenica da je njegov najdraži list, Neven, čak i 1911, sedam godina posle pesnikove smrti bio punjen prilozima koji su se našli u Zmajevim neobjavljenim spisima.
Umro je u Sremskoj, danas Zmajevoj Kamenici - 3. juna 1904. godine.

Đulići i Đulići uveoci

Najpoznatije Zmajevo delo iz oblasti subjektivne lirike su dve zbirke pesama pod nazivom Đulići i Đulići uveoci. U njima je Zmaj neposredno i iskreno opevao najznačajnije trenutke iz dana kad je kao srećan otac gledao svoju decu u atmosferi tihe, građanske porodične idile, i kasnije - iz vremena u kome je smrt pokosila celu njegovu porodicu.
Osnovni motiv u Đulićima je iskrena ljubav prema ženi, izražena osećanjima srećnog čoveka čiji je život ulepšan porodičnom idilom i prvim glasovima njegove dece. Skala osećanja u ovoj zbirci je veoma široka, kreće se od prvih stidljivih ljubavnih izjava, pa preko zanosa i ustreptalosti do spokoja bračne sreće. Nekoliko početnih pesama sa crnim slikama i mračnim tonovima više su izraz modnih romantičarskih sklonosti nego iskren doživljaj. Zmajeva ljubav u Đulićima nije nesrećna, bajronovski kobna ljubav. Ona je građanski pristojna, realistički mirna i u granicama koje određuje patrijarhalni porodični kult. Zmaj je svoja ljubavna osećanja opevao jednostavnim pesničkim metaforama i bez mnogo artističkog kićenja. Svojoj dragoj pesnik daje bezbroj nežnih imena i čini mu se kako se i slavuji sa njim nadmeću da bi opevali njenu lepotu. U ljubavnoj ushićenosti on traži najlepše ime za svoju dragu:

Kaži mi kaži, kako da te zovem
kaži mi kakvo ime da ti dam

Hoću li reći: diko ili snago,
ili ću: lane, ili: moje blago

Hoću li: dušo, ili: moje drago,
kaži mi kakvo ime da ti dam!

Čitava zbirka obojena je diskretnim bojama tradicionalnog patriotizma pesnikove epohe. Čak je i majčina uspavanka sinu u kolevci patriotski naglašena.
Ali, Zmajeva sreća nije dugo trajala. Umrla su mu deca, a ubrzo i žena. Pustoš smrti pokosila je njegovu porodičnu baštu i ostavila ga usamljenog da gorčinu svoga života poveri poeziji. Zato su Đulići uveoci prožeti tragikom smrti koja živi u većini tih njegovih stihova. Osećanja u Uveocima su izražena snažnim realističko lirskim doživljajima. Zmaj je svoju porodičnu tragediju beležio hrabro i bez roptanja, ne krijući grčeve soje ucveljene duše. On je dozvolio da jedan neizmerno dubok bol poteče slobodno, potresno i doživljeno.
Zmajevo pomirenje sa neminovnostima u životu nije prešlo u rezignaciju niti u skepticizam. On je u potpunosti sačuvao vitalnost i veru u lepote života:

Bol neka vas diže,
nek vas ne obara!

Pored Đulića i Đulića uveoka, Zmaj ima i znatan broj drugih lirskih pesama. Ali se one ni po dubini misli ni po snazi osećanja ne mogu meriti sa pesmama njegove intimne lirike. Poznate su i Zmajeve istočnjačke pesme Lem-Edim i Selim-Beg, kao i zbirke Snohvatice i Devesilje, ispevane u duhu narodne lirske pesme, ali toliko verno da potpuno podsećaju na narodnu poeziju.

Rodoljubivi pesnik

Zmaj je želeo da kao pesnik bude u neprekidnom dodiru sa narodnim životom, da svoj narod moralno podiže i hrabri. Iz te težnje je i ponikla njegova rodoljubiva poezija. U njegovo doba, kod znatnog broja slabijih pesnika, poezija je počela da se pretvara u zabavu duha, u golu i praznu igru reči, bez povezanosti sa životom i bez stvarnih osećanja. Zmaj se nije poveo za tom pomodnom književnošću, već je poeziju shvatio kao živu buktinju koja osvetljava put i pojedincima u čitavom čovečanstvu.
Teme njegove rodoljubive poezije su sloboda, pravda, Srpstvo, junaštvo hajduka i savremenih junaka proslavljenih kod Sentomaša. Svoje misli o ulozi poezije Zmaj je najbolje izrazio u Pesmi o pesmi. Pesnikova reč treba da snaži klonule, da skepticima vraća veru, pesma je uteha bolu i propovednik ljubavi među ljudima. A da bi odgovorila ovakvoj plemenitoj nameni, pesma ne sme biti "pusta igra" već mora da potiče iz plemenitog i zdravog srca.

Dečji pesnik

Od celokupnog Zmajevog dela, najtrajniju vrednost ima njegova dečija poezija. Po toj poeziji on je ostao nenadmašan i danas. Svoju uzvišenu ulogu pesnika pesnika slobode i pravde Zmaj je upotpunio patriotskom delatnošću na vaspitanju dece i omladine kroz poeziju:

U deci je sveta klica,
nova moć se u njih krije.

Bolji svet bi mog'o nići
kad bi znali razviti je.

Zmajeva velika ljubav prema deci iznikla je u prvom redu iz njegove roditeljske tragedije. On je svoje pesničko delo za decu shvatio kao zavetni dug prema svojoj rano umrloj deci:

Sada često u snu čujem
dečice moje glas:

"Gde god da je Srpče koje
ljubi ga radi nas!"

Ali njegova ljubav prema deci nije bila samo rezultat porodične nesreće. Ona je ustvari bila deo njegovog karaktera, njegove prirode. Zmaj je imao istančan smisao i očiglednu obdarenost za uživljavanje u dečiji život, u njihovu psihologiju, osećanja, čežnje, radosti i maštu.
Vrednost Zmajeve dečije poezije je u njenoj nenametljivoj diktačnosti. Dete, osećajući da su to pesme o njemu i za njega, uvek je znalo da odvoji lepo od ružnog po samoj realnosti života koja je u pesmi prikazana. Kod Zmaja nema sladunjavosti i nametnutog moralisanja. Zato što pruža sve u nenameštenim scenama i slikama, ova poezija može da snažno ukoreni smisao za dobro i pravično, da razvije osećanje lepoga, a isto tako i da suzbija nagon za rđavo i ružno. Slikajući decu, Zmaj je to uvek činio sa smeškom dobronamernog vaspitača i zato je svaka njegova pesma puna duha, vedrine, zdravoga smeha i duhovite šale.

Zmajevo književno delo je veoma obimno, raznovrsno i po tematici i po sadržini, ali i nejednako po umetničkoj vrednosti. Ono nije ni do dan danas u potpunosti ispitano i klasificirano. U njemu ima raznovrsnih uticaja, naročito nemačkih pesnika, koje je rado čitao i dobro poznavao. Posebno je bio jak uticaj nemačkih pesnika-orijentalista.
Zamoran lekarski poziv i težnja da kao pesnik prati sve pojave u životu naroda, gonili su ga da radi brzo, na juriš i da još nesasušeni rukopis šalje u štampariju. Otuda kod njega pored vanredno uspelih pesama ima i takvih koje su bez pravog pesničkog nadahnuća. On je umeo vrlo lepo da piše stihove, ali je često, zbog žurbe, suviše zloupotrebljavao "pesničke slobode" i stvarao sasvim slabe pesme.
Ali osnovu za većinu njegovih pesama stvaralo je toplo i snažno pesničko nadahnuće. Ono što pritom treba naočito istaći, to je činjenica da je njegovo nadahnuće uvek imalo koren u stvarnosti, u životnim potrebama masa, u čiju je budućnost uvek optimistički verovao. Zato Zmaja ne izučavamo kao romantičara u doslovnom smislu te reči. Po svojoj razboritosti, jednostavnosti u izrazu i smislu za poimanje životne realnosti, po zdravom realističkom duhu, on je mnogo brži realističkom shvatanju društvene uloge književnosti.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime5/11/2010, 8:46 pm

Zaspala si

Zaspala si. A ja budan
U misli se neke gubim;
Cini mi se, grehota bi
Bila da te sad poljubim.

Cisto vidim snove tvoje,
Iz raja su, sa visina,
To se ne sme porusiti
Sa zemaljskim poljupcima.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime8/11/2010, 12:40 pm

Ljubav

Jedovitih guja
jato pakleno -
tiranija, pakost,
sve je maleno;
nemoćna je mržnja
svet da podavi,
dok je god na njemu
andjeo ljubavi.

Gde god ima koje
srce bez zla,
već se otrov - strela
k njemu podigla -
al' okolo takih
rana krvavi'
sam se obavija
melem ljubavi.

Makar da je dosta
leda i mraza,
suzanih očiju,
bledih obraza -
led leduje pa ga -
sunce otkravi,
i suze nam suši
sunce ljubavi.

O njoj sniti, lije
duši milotu,
njezina je senka
svetlost u životu -
mnogome se mili
život ubavi,
samo jer ga vara
zrakom ljubavi.

Zato je priznajte,
dičite se njom;
krepite se slabi,
sa najsilnijom!
Celi grešni svete,
ne zaboravi,
da te samo drže
krila ljubavi.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime11/11/2010, 12:51 pm

Tri hajduka

U po burne crne noći
Feruz-paša iz sna skoči.
Žižak drkće, k'o da čita
stravu sanka s bleda lica.
Feruz-paša kadu pita:
Kamo ključi od tamnica?...
Tri godine kako trunu -
oh, hajdučki pep'o kleti!
Pa još ni sad mira nema, -
u san dođe da mi preti!
"Nemoj, ago, nemoj noću
silaziti u tamnice,
sutra ćemo poslat Muja
da pokopa kosti njine!"
Hahahaha, babo moja,
ni živih se nisam boja,
dok su bili za užasa,
a nekmoli mrtvih pasa.
Moram ići da ih vidim
kako leže na trulištu,
da ih pitam što me zovu,
što me traže, što me ištu! -
Uze žižak, - zraka drkće
na pašinom bledom licu, -
zarđana brava škripnu -
on se spusti u tamnicu.

U tamnici, lednoj stravi,
gde jakrepe memla davi,
gde se groze hladne guje
kad se sete nekih muka, -
onde sede tri kostura,
tri kostura od hajduka.
Ili sede, il' se samo
Feruz-paši tako stvara,
pred njima su na kamenu,
ka na stolu, tri pehara.
Progovara hajduk prvi:
Evo, pašo, pehar krvi!
Imao sam vernu ljubu -
kad me pokri ova tama,
ostala je jadna sama -
nije sama... mač u ruci,
pa povika: Gde ste, vuci?
Tako stiže do tvog dvora,
puče puška odozgora,
probi srce jadne žene -
evo pehar krvi njene!
Krasno j' vino, puna j' čaša, -
nazdravi mi, Feruz-paša!

Sama s' ruka paši diže,
sama noga kroči blize.
Pehar popi, ciknu muka,
ciknu paša - a te kosti
smejaše se... "Bog da prosti!"

Progovara hajduk drugi:
Kad sam dop'o ovog groba,
pitala te majka moja:
Pošto ćeš mi prodat roba?
A ti reče: Tri tovara.
A sirota majka stara
znojila se danju, noću,
nit je jela, nit je pila,
dok krvavim nije znojem
tri tovara izmučila.
Kad ti sinoć blago dade,
ti se, pašo, smejat stade:
To je, bako, tek za hranu;
tvoj je sinak junak bio,
ako j' um'o kamen gristi,
mora da se ugojio!
Svisnula je majka moja -
ovaj pehar pun je vina
krvavoga njenog znoja!
Krasno j' vino, puna j' čaša -
nazdravi mi, Feruz-paša!

Sama s' ruka paši diže,
sama noga kroči blize,
pehar popi, ciknu muka,
ciknu paša - a te kosti

Progovara hajduk treći:
Kad sam dop'o ovih tmina,
imao sam u gorici
nedorasla, slaba sina.
Htelo dete pušku dići,
puška teška, slabe ruke, -
poče jadno suze ronit
što ne može u hajduke.
Plakalo je, gladno, žedno
što mu babo ovde trune,
plakalo je, pa je svislo, -
evo čaše suza pune! -
Krasno j' vino, puna j' čaša, -
nazdravi mi, Feruz-paša!

Sama s' ruka paši diže,
sama noga kroči blize,
pehar popi, ciknu muka,
mrtav pade do hajduka,
mrtav pade - a te kosti

(1866)

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime20/11/2010, 6:26 pm

NEĆE MAČKA DA SE SIGRAMO

Ala je ta mačka!
Ceo dan je grdim;
Al' sad mi je došlo
Da se već rasrdim!
Nosim je ovamo,
Nosim je onamo,
Pokažem joj knjigu:
¨Hajde da čitamo!¨
U knjizi su slike,
Ona i ne gledi.
¨Pa kad nećeš da čitaš,
A ti malo predi!¨
Neće ni da prede
- A još kako ume -
Što god rečem čini se
Ko da ne razume.
Ogrnem joj ćebe,
Strese ga sa sebe;
Ja joj pružim lutku,
Ona je ogrebe.
¨Ako hoćeš, evo ti
Moj šeširić mali!¨
Tek joj metnuh na glavu,
A ona ga svali.
Pa zar vredi takav stvor
Da se s njime družim...
Došlo mi je, Boga mi,
Da je majci tužim.

J.J.Z.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime27/11/2010, 5:41 pm

KAD BI

Kad bi jelen im'o krila,
to bi brza ptica bila.

Kad bi lutka znala šiti,
mogla bi mi švalja biti.

Kad bi hlebac pad'o s neba,
svak' bi im'o kol'ko treba.

Kad bi mlekom tekla Sava,
sir bi bio za badava.

Kad bi uvek bio maj,
pećima bi bio kraj.

Kad bi Dunav bio vreo,
svak' bi riblje čorbe jeo.

Kad bi… al' što ne mož' biti,
o tom nemoj govoriti

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime17/12/2010, 10:19 pm

VELIKA DEVOJKA

¨Gle kako je Jojka

Velika devojka!

Evo joj je ruka

Stigla do jabuka!¨

Na to Jojka dovikuje,

Čisto malo ljuta:

¨Ta nisam ja velika,

Ja sam podignuta!¨

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime26/12/2010, 9:27 pm

Pesma o Maksimu

Kad je Maksim čuvo stado,
Premišljo je uvek rado
O pričama starih baka,
O četama vilenjaka.

Bilo podne tiho, nemo,
Maksim seo, pa zadremo;
Najedanput - nuto čuda -
Skoči neki starac s duda.

Na starcu je bilo džube
Od šalimse svetle čoje;
Seda brada do kolena
Od varamte bele boje.

Imo j' krila ko u raka,
A rogove ko u miša -
Oko pasa crven pojas
Od zelena nevidiša.

U ruci mu zlatan kovčeg -
Tvrdo zlato (sve se giba) -
On Maksimu poče zborit
Tako glasno kao riba:

¨Oj, Maksime, čedo moje,
Il' unuče - šta li si mi,
Preni skokom, skoči okom,
Pa kovčežić ovaj primi!

U kovčegu Laždipaždi
Amulet je Bilbiliti -
Ko pročita šta j' u njemu,
Doveka će srećan biti!¨

Maksim prima, starac daje
Uzdišući: ihahaj!
Ko mi i sad još veruje,
Neka čita pesmi kraj.

Kad otvori Maksim kovčeg,
Od miline sav pretrnu,
Jer tu nađe hartijicu
Tako belo, čisto crnu.

Hartija je bila mala,
Jedva veća od tri hvata,
Na hartiji behu slova
Od mokroga suvog zlata.

E sad, samo nek pročita,
Pa je srećan. Ali, jao!
Još jedanput, dvaput jao!
Maksim nije čitat znao.

Ja bih sada mogo svršit
Ovu pesmu šalozbiljnu,
Jer je pesma stigla metu.
Onu metu kuda ciljnu.

Al' još vidim onog starca
Gde se ceri iza luga. -
Ko god danas čitat ne zna,
Tom se svaki đavo ruga.

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski
Broj poruka : 0
Godina : 45
Humor : Mama,sta znaci NORMALNO? To je program na ves masini ,duso.
Datum upisa : 24.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime24/2/2011, 9:22 pm

ALA SU TO
GRDNE MUKE

Ala su to grdne muke,
tako gledat u jabuke!
Jabuke su tako blizu,
samo usta da zagrizu.

A lepe su, rumene su,
a slatke su, medene su,
samo ruke da su du`e,
kad bi mogle da se pru`e!

Ala da je trska kaka,
il udica i pecaqaka;
ili vetar da nasrqa,
pa da koju dokotrqa.
Ala su to grdne muke,
tako gledat u jabuke!

J.J.Z.

Opijam se dragi ali pijanica nisam....
Nazad na vrh Ići dole
http://lenka98.blogspot.com/
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime24/2/2011, 9:25 pm

GOLEMA REPA

Sejo deda repu
Odmah posle ki{e,
Porasla mu repa
Kakve nema vi{e,
Tako je to kad se seje
Odmah posle ki{e.

Tad se deda posla lati,
Pa otide repu brati.
Trza, trza- al mu trud
Bese uzlud.

Pozva deda babu,
Baba zgrabi dedu,
Deda zgrabi repu,
Trza, trza- al mu trud
Be{e uzalud.

Pozva deda malu Julku,
Julka zgrabi babu,
Baba zgrabi dedu,
Deda zgrabi repu,
Trza, trza- al mu trud
Be{e uzalud.

Pozva Julka kucu Zujku,
Zujka zgrabi Julku,
Julka zgrabi babu,
Baba zgrabi dedu,
Deda zgrabi repu,
Trza, trza- sad mu trud
Nije bio uzalud.

Deda rece: Evo je-
Celog jutra pevo je.
Baba polu odsece
Da je skuva dovece.

J.J.Z.

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime24/2/2011, 9:29 pm

ZABA CITA
NOVINE
Sedi `zaba sama
na listu lokvanja,
od `zarkoga sunca
stitom se zaklawa.

Da novine cita,
to vam slika kaze,
al ne moze da nadje
sto joj oci traze.

Znate vec o cemu
`zabe brigu vode:
hoce li se skoro
odseliti rode.

J.J.Z.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime5/3/2011, 9:11 pm

Treba ruke prati - Jovan Jovanovic Zmaj

Pre i pose jela
Treba ruke prati!
Nemoj da te na to
Opominje mati!
Jer prljavim rukama
Zagadi se jelo!
Pa se tako bolest
Prenese u telo!

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime5/3/2011, 9:12 pm

Strašna priča - Jovan Jovanović Zmaj

Najstarija, Vita,
Nešto strašno čita,
O nekoj aždaji
Što se noću sjaji.
A deca se boje
I od senke svoje,
Uzvereno glede,
Neki čak i blede.
¨Strašna je to priča!¨
Veli mali Vića.
¨Kao da je zbilja!¨
Veli mali Ilja.
¨Istina je cela!¨
Veli mala Lela.
Laza jedva diše,
Znoj sa čela briše.
Vlajko beči oči:
¨Šta će sada doći!¨
I Kastor je uvo
Okrenuo k Viti,
I on bi da čuje
Šta će dalje biti.
Samo neko zaspa,
Pa već i zahrka -
Evo, pogledajte
Acka, paticvrka.
Šta se njega tiče
Aždaja iz priče!

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime30/5/2011, 10:08 pm

CIGANIN HVALI SVOGA KONJA

Gledaš, je li, moga konja,

Gospodaru stari?

Ne znaš je li konj il' ptica

Lastavica?

Skidaj naočari -

Ne možeš se nagledati,

Već hajde pazari!

Ti još pitaš za Putalja

Da li valja!

Nemaj brige!

Da ne valja, ne bi bio

On kod Cige,

Ne možeš ga u carevoj

Naći štali -

Samo Ciga što ne ume

Da ga hvali.

Da ga pospe suvim zlatom

Ko ne štedi,

Još i onda jedan dukat

Više vredi.

Ako imaš, jede seno,

zob i slamu,

Ako nemaš, on ne ište,

Ne treba mu.

Nemoj da mu gledaš zube,

Moj golube,

Ni ja mu ih nisam gledo,

Nemoj ni ti -

Taj ne može ostariti.

- Što ga duže teraš, kume,

Sve je mlađi,

Pa de sad mu

Para nađi!

A što pitaš: hoće l' moći

Kakav jendek da preskoči,

Jendek, jendek - kakav jendek!

Taj se nije još rodio

Koj' on nije preskočio -

Preskoči ga tako lako

Kao da je pile neko,

I to uzduž, ne popreko.

Ja ga jašem bez sedla -

Sedlasta mu leđa.

- Za pasoš ga ne pitaj,

Jer - to njega vređa.

Idi, kume, idi, idi -

Još me pitaš: kako vidi?

To je da se pripoveda:

Vidi ostrag ko i spreda,

Vidi noću ko na danu,

A na danu ko u noći -

Takve su mu oči.

A što pitaš, moj prijane,

Ima l' mane -

pa zato ga i prodajem,

Moj prijane,

Jerbo nema mane -

Takvi konji nisu za nas,

za Cigane.

A brzina kakva mu je?

Malko j' brži od oluje.

Sad ćeš čuti,

Kazaću ti:

Jednom sam se iz Erduta

Vraćo s puta.

Mada nas je pljusak vijo,

On se nije umorio.

Munja sevne, a on rže -

Pljusak brzo, a on brže;

Pljusak pišman na mog hata,

Pa ga hvata,

A Putalj ga preko gleda,

Pa se ne da.

Pljusak leti da polije -

Tek što nije!

Kad stigosmo pod šatora,

U ciganski dvorac lep,

Na mom konju sve je suvo,

Pokiso mu samo

- Rep.

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime8/7/2011, 6:50 pm

ALA JE LEP OVAJ SVET

Ala je lep
Ovaj svet, —
Onde potok,
Ovde cvet;
Tamo njiva,
Ovde sad;
Eno sunca,
Evo hlad;
Tamo Dunav
Zlata pun,
Onde trava,
Ovde žbun.
Slavuj peva,
Ne znam gdi, —
Ovde srce,
Ovde ti!
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime8/7/2011, 6:50 pm

Đulići, Đulići, —
slabiji i jači,
poljupci, poljupci
sad duži, sad kraći.

Poljupci se boje,
da ih ko ne čuje —
ja svojima ne dam,
da brzo prohuje.

Drago moje, drago,
nema smrti leka, —
poljupci su vreli, —
al' smrt ladna čeka;

Kad nas jednom zgrabi,
pa u ništa maši,
poljupci ce živet'
u Đulića naši.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime8/7/2011, 6:51 pm

DETE I LEPTIR

Dete:
Leptiriću, šareniću,
hodi k meni amo!
Evo imam lepu ružu,
pomiriši samo.

Leptir:
Ja bih doš'o al' se bojim
kakve igle klete;
stisnućeš me, probošćeš me,
p' onda zbogom svete!

Dete:
Neću, lepko, neću, lepko,
života mi moga.
Samo hoću da izbrojim
kol'ko imaš noga.

Leptir:
E, pa to ti mogu kazat
i izdalje malko:
Leptir ima šest nožica
a sad - zbogom, ranko!
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime8/7/2011, 6:51 pm

ZIMSKA PESMA

Zima, zima — e, pa šta je,
ako j' zima, nije lav!
Zima, zima — pa neka je,
ne boji se ko je zdrav!

Haj napolje momak ko je,
tamo veje krupan sneg,
vi'š en' onde navejo je
čitav bedem, čitav breg.

A šta može zima meni,
šta mi može, šta mi sme?
Nek mi nosić pocrveni,
eto to je, to je sve!

Seka Zorko, nemoj stati;
tvoj nek bude prvi red;
sad ćemo se zagrejati —
čučni samo na taj led!

Gle sad žive železnice —
to je trka, to je let!
Zbogom ptice krilatice,
naš je sada ceo svet!

Iz nosa nam para kliže,
— hajd u goste ko je zvan —
a Campa nas jedva stiže —
tika-taka, "ajzliban"!
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

MALI KONJANIK

Điha, điha, četir' noge.
Sve četiri krute!
Điha, điha, mi idemo
Na daleke pute!
Sedlo mi je od mahrame,
Uzda od kanapa,
A bič mi je od očina
Prebijena štapa.
Rago jedna, baš si lena,
Zar te nije sram!
Al' kad nećeš ti da skačeš,
Ja ću cupkat sam.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime8/7/2011, 6:52 pm

JUCA I KUCA

Mali Steva poznao je
neku malu Jucu,
Steva ima malu cicu,
Juca malu kucu.

Mali Steva sve se tuče
sa malenom Jucom, —
Mala cica lepo živi
sa malenom kucom.

Al' se narav brzo menja
napred mogu kaz'ti:
drugčije će sve to biti
kad piljež dorasti.

Kad dorastu — onda cica
neće volet kucu,
kad dorastu — onda Steva
neće mrzeti Jucu.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime8/7/2011, 6:52 pm

ZORA RUDI, MAJKA ĆERKU BUDI

Zora rudi majka ćerku budi,
ustaj, srce, granulo je sunce.
Zora svita majka ćerku pita,
kaži, mila, šta si noćas snila?
Sve oltare i svilene dare,
sve prstenje i vence zelene,
ruzmarina, venčani' haljina.
Kalopera ručnoga devera,
mnoge svate gdi nas kući prate,
mene mladu mladoženji dadu.
mila mati, ti ćeš bolje znati.
Sad tolmači šta taj sanak znači?
Da l se zbiva što se u snu sniva?
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

DED I UNUK
Uz'o deda svog unuka,
metn'o ga na krilo,
Pa uz gusle pevao mu
Što je negda bilo.

Pevao mu srpsku slavu
I srpske junake,
Pevao mu ljute bitke,
Muke svakojake.

Dedi oko zablistalo,
Pa suzu proliva,
I unuku svome reče
Da gusle celiva.

Dete gusle celivalo,
P' onda pita živo:
"Je li, deda, zašto sam ja
Te gusle celiv'o?"

"Ti ne shvataš, Srpče malo!
Mi stariji znamo:
Kad dorasteš, kad razmisliš,
Kaz'će ti se samo!"
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime13/7/2011, 10:57 pm

Pođem, klecam...

Podjem, klecam, idem, zastajavam,
Šetalicu satu zadržavam,
Jurim, bežim, ka' očajnik kleti,
"Ne, ne sme umreti!"
Vičem Bogu: Ona je još mlada!
Vičem pravdi: Ona se još nada!
Anđelima: Vi joj srca znate!
Vičem zemlji: Ona nije za te!
Ni otuda nema mi odjeka...
Vičem sebi: Zar joj nemaš leka?...
Idem, stanem, ka' očajnik kleti,
Opet zborim reči bez pameti:
"Ne sme nam umreti!"
Idem, stanem, pa mi klone glava
Nad kolevkom gde nam čedo spava.
Čedo s' budi, pa me gleda nemo;
Gledamo se, pa se zaplačemo;
Pa i njemu, ka' očajnik kleti,
"Ne sme nam umreti!"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime8/12/2011, 10:01 pm

Poziv u komendiju

Javljamo ti ja i Mija:
sutra biće komendija.
Neka dođe kome prija
kalamandarija.
U trumbetu ja ću svirat',
Kastor će mi sekundirat.
Malog mopsa većem uče
da skakuće kroz obruče.
Stevica će pamuk jesti
pa iz usta trake presti.
Anđelija biće dama
u dugačkim haljinama,
pa će igrat' na štulama.
Andrija će biti deda,
brada će mu biti seda,
pa će da nam pripoveda
o zelenom žapcu,
o crvenom vrapcu.
Joja će se pajac zvati,
- on se ume premetati.
Krajcara se plaća samo,
požuri se dok imamo
još sedišta,
- lutka neće platit' ništa.

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime11/12/2011, 5:01 pm

Djulici uveoci...

II

Bolna lezi, a nas vara nada:
Ozdravice, ozdravice mlada!
Nasa nada,- sen praznoga sena-
Posedasmo pored odra njena.
Mi u senu verujemo slepo.
-Ona moli:
"Pricaj mi nesto lepo!"

Gladec kosu sa cela joj vrela,
Smisljam sta bi rado cuti htela/
Sto j' najlepse rado bih joj nizo:
Vidis, duso, prolece je blizo.-
A njoj svanu:
"Prolece je blizo."

Nebo ce zablistati blistom,
Gore ce se zaodenut listom,
Sunce sinut kako nije davno,-
Odazva se:
"Oh, sunasce slavno!"

Ozivece u lugu slavuji,
Sva ce gora pesmom da zabruji.
Ona sapnu:
"Oh, mili slavuji!"

Dic cemo se fruskogorskom raju,
Ici cemo sve u zagrljaju,
Plandovati po onom bukviku.
Ona rece:
"Ti ces nosit Smiljku!"

Gledacemo lisce i drvece,
Brati cemo jagode i cvece,
Diveci se planinskome miru,
Stici cemo belom manastiru,
Pa u hramu, gde su rajski zraci,
Molicemo s' bogu-
"I bozijoj majci."

Znas u hladu, ispod one grane,
Bistri izvor, gde smo bili lane.
Kazu da je iz vilinih dvora,
Od njeg' bolnik ozdraviti mora.
"Ozraviti mora..."

Kad s' okrepis na tome studencu
Tada cemo poci gore k vencu,
Ici cemo stazom i vijugom,
Ici cemo proplankom i lugom,
Onom visu-
"Sto je nebu blizu."

Otkud vidis na sve cetir' strane
Daljna mesta, njive i poljane;
Levo Dunav, Banat, Backa mila,
Avala se desno zaplavila,
A podalje ti brezuljci sivi,
To je Bosna- i tu Srbin zivi.
"Je li, - Srbin zivi..."

To je rekla, pa se zadrhtala:
Oci svela,pa mirno zaspala.
-Gledamo je, sta li, Boze, sanja,
Umorena od tog putovanja.

Mi stojimo, mira joj cuvari -
Gledec lice kako joj se zari, -
A tom zaru dopiruju hlada
Uzdisaji naseg praznog nada.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime11/12/2011, 5:02 pm

X

Zar ja ljubit vise ne smem?
Zar se meni samo krati
Svoju dragu dragom zvati,
Uzdahnuti, osecati!?
Ko mi moze ljubav ubit,
Mada j' srce raskidano!
- Ja te ljubim, cedo moje,
Cedo moje - zakopano!

Ja ne umem zelje kriti,
Ta zelje nam zivot cine;
Ja jos zivim, a ko zivi,
Taj za rajem svojim gine.
I ja ginem srcem zivim,
I ja ginem neprestano -
Ja za tobom ginem, zlato,
Zlato moje - zakopano!

Svakom sjaje jedna zvezda
Kroz tamninu gorkih jada,
Svakog tesi ova zvezda -
A zar za me nema nada!?
Zar ti nisi uvek bila
Melem - cvece mojih rana,
Zar mi nisi i sad nada,
Nado moja - zakopana!

Kad su bili casi zlatni,
Kad vremena behu srecna,
Ja sam imo mnogo vere,
- Al' zar vera nije vecna!
Zar je vera sto u jadu
Izneveri sirotana!?
- Zar te be smem svojom zvati,
Vero moja - zakopana!

Ti si mrtva, moj zivote,
Otisla si s onog sveta,
TOJ DALJINI NEMA MERE -
Pa zar i to da nam smeta!
Neka pada nad i vera,
To mi ljubav ne savlada -
Ja te ljubim, prazna senko,
I bez vere i bez nada......
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime11/12/2011, 5:02 pm

XIV

Ti si vecem bleda bila,
Al' veselo sa mnom seta;
|Ti si vecem bila bolna -
...Ja se secam jednog cveta.

Ja se secam jednog cveta
Koji sam ti onda dao,
- Bas bejasmo kod Dunava -
Ti zadrhta, - cvetak pao.

Na vodi se jos okreno,
Ko da veli: Zbogom, rode!
P' onda ode, p' onda ode
Putem vala, strujom vode.

Izgubi se tako brzo,
Odnese ga voda mutna;
Iz tvog oka suza kanu
Kao neka tuzna slutnja.

Brzo ode cvet za cvetom,
- Ona prva suza tvoja
Stvorila je more suza
U kom tone dusa moja.
Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime29/3/2012, 9:04 am

MILOSTIVA VRANA

Pre nekoliko godina obznanio je neki pouzdan gospodin kakvu je vranu posmatrao na svome seoskom imanju.

Svaki dan po više puta dolazila mu je jedna vrana pred kuhinjska vrata da tu nađe bačen zalogaj. Kad što za jelo nađe, ona to ne pojede, već odnese u kljunu nekuda, i to u vrt iza nekog žbuna. Moglo se pomisliti da to nosi svojim mladim vranicama, ali pošto je bilo rano proleće, kad ptice svoje mlade još ne izlegu, to je ona nađeno jelo morala nekom drugom odnositi. Tek kada se po peti-šesti put vrati, ona onda pojede ako još nešto nađe.

Taj gospodin nije mirovao dok nije ušao u trag tom njenom postupku. Iza onog žbuna našao je on jednu bolnu vranu, koja nije mogla leteti da sama sebi traži hranu. Toj bolesnici nosila je milostiva vrana te ponude. I kao što rekoh, sama nije htela ni zalogaja okusiti dok nije prvo svoju bolesnu drugaricu nasitila.

Ja ne znam šta ćete vi reći na to, al' ja ovu vranu više poštujem nego ponekog bogataša koji sedi na nagomilanom blagu, i nevoljnom bratu neće ni od suviška svoga da pomogne. A gle ovu vranu, ona je prvo nevoljnicu namirivala, pa je tek onda na sebe pomišljala.

Jovan Jovanović Zmaj

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime21/7/2014, 3:13 pm

USKRŠNJA PESMA

Muke, patnje, čaše žučne,
Smeh se ruga sa svih strana,
Poljub Judin, pranje ruku -
To je sprema svetlog dana.
Da je Hristu, Sinu Božjem,
Bilo muka svojih žao,
da je tvrdom voljom klon'o,
Danas ne bi vaskrsao.

"Odreci se Iskre Božje,
Pa će sila pustit' mrava!
Priznaj da si na zlom putu,
Da je lažna mis'o prava!"
Da je Hristos, sinak Božji,
Na te reči malaksao,
Da je tvrdom voljom klon'o,
Danas ne bi vaskrsao!

"Odreci se svoga prava,
Reci samo da se kaješ,
pa ćemo te skinut s krsta,
Pa da mirno dane traješ!"
Da se Hristos, Sinak Božji,
Na te reči osvrtao,
Da je tvrdom voljom klon'o,
Danas ne bi vaskrsao!

"Odreci se vere svoje
Pa se s našom verom složi!
Ta zar slabi i nejaki
Mogu mislit' da su Bož'i!"
Al' da Hristos čašu žučnu
Nije do dna ispit' znao,
da je tvrdom verom klon'o,
Danas ne bi vaskrsao!

Što je Hristos muke prezr'o?
Slabačkima rad' ugleda.
I narodi, koji pate,
Jest' i to su Božja čeda.
Hristos vaskrs! Slabi, mali,
Ne dršćite od strahote,
Samo paz'te šta vas uči
Sinak Božji sa Golgote!

Jovan Jovanović Zmaj

Nazad na vrh Ići dole
Tea

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime3/1/2017, 9:41 pm

Jovan Jovanović Zmaj
Božić, božić bata

Danas celim svetom
Heruvimi lete
Danas će se rodit'
Hristos malo dete.

Danas nema tuge
Danas boli ćute
Sve su danas misli naše
Nebu podignute.

Današnja je noćca
Od suvoga zlata —
Božić, božić bata!

Danaske se brišu
Nehotični gresi
Danaske se duša
Rajskim mirom reši.

Danas melem sveti
Svaki nedug celi
Danaske se oproštenje
I prima i deli.

Danaske je svetu
Nova svetlost data —
Božić, božić bata!

Topla nam je soba
Tople su nam grudi:
Svud su naša braća
Gde su dobri ljudi.

Voštanica gori
Slama je prosuta,
A „Roždestvo" pevaćemo
Po stotinu puta.

Evo, već i vertep —
Otvarajte vrata —

PočaljiNaslov: Re: Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904   Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Jovan Jovanovic-Zmaj 1833-1904
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Složeno na policama- piše se u temama ispod naslovne :: Biblioteka poezije-
Skoči na: