LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Ernest Hemingvej

Ići dole 
AutorPoruka
besherat

besherat

Ženski
Broj poruka : 4371
Datum upisa : 18.03.2009

Ernest Hemingvej Empty
PočaljiNaslov: Ernest Hemingvej   Ernest Hemingvej Icon_minitime20/3/2009, 11:13 pm

Ernest Hemingvej Thumbs_Ernest_Hemingway_1950
Ернест Милер Хемингвеј (енгл. Ernest Miller Hemingway, 21. јул 1899 — 2. јул 1961) је био амерички писац и новинар. Био је припадник паришког удружења изгнаника двадесетих година двадесетог века, и један од ветерана Првог светског рата, који су касније били познати као „изгубљена генерација“. Добио је Пулицерову награду 1953. године за свој роман Старац и море, како и Нобелову награду за књижевност 1954. године.

Својим посебним начином писања који карактерише шкртост на речима, насупрот стилу његовог књижевног супарника Вилијама Фокнера, Хемингвеј је значајно утицао на развој фантастичне књижевности двадесетог века.Многи његови романи се данас сматрају класичним делима америчке књижевности.

Биографија
Хемингвеј је од оца наследио авантуристички дух и немиран темперамент што је врло рано одредило његов животни пут. Није хтео да троши време на стицање универзитетског образовања. Почео је да ради као новинар, открио је свој списатељски дар и писање му је постало животни позив. Риболов и лов су му били омиљени хоби. Кад год је путовао, а био је страствени путник, обавезно је носио три ствари: удице, пушку и писаћу машину. Физички снажан, радознао и жедан живота, обишао је Европу, Америку, Кину, Африку, а живео је у Паризу, Ки Весту, Хавани.

Активно је учествовао у Првом светском рату, грчко-турском рату, шпанском грађанском рату и Другом светском рату. Био је ратни дописник али и борац, што му је омогућило да стекне огромно искуство и скупи солидну грађу за своје писање.
вратио се у Париз, који је у то време био средиште књижевног и културног живота старог континента.
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

Ernest Hemingvej Empty
PočaljiNaslov: Re: Ernest Hemingvej   Ernest Hemingvej Icon_minitime20/3/2009, 11:14 pm

Ту ће ући у круг Гетруде Стајн и Езре Паунда, који ће подржати Хемингвејеве књижевне амбиције. Објавиће Три приче и десет писама (1923), У наше време (1924) и Пролећне бујнице (1926). Ове књиге скрећу пажњу на ново књижевно име, а оно ће одједном блеснути 1926. године када излази један од његових најбољих романа Сунце се поново рађа. То је био роман о људима „изгубљене генерације“ — израз Гетруде Стајн, којим је означена генерација младих која је преживела страхоте светског рата и из њега понела не само физичке него и душевне ожиљке, али и дубоко разочарење због изневерених идеала и померених вредности у послератној стварности. Хемингвеј живи, путује и пише: Збогом оружје (1929) , Снегови Килиманџара (1935), Имати и немати (1937). Искуство из шпанског грађанског рата преточиће у роман За ким звона звоне (1940), још један роман који ће освојити велики број читалаца и још више учврстити репутацију Ернеста Хемингвеја као великог писца. Популарности овога романа допринеће његова филмска верзија са Гари Купером и Ингрид Бергман у улогама Роберта Џордана и Марије. После тога настаје велика пауза ћутања, али интензивног живота и путовања. Године 1950. излази роман Преко реке па у шуму, који критика проглашава најслабијим делом Ернеста Хемингвеја. То је погодило писца који 1952. године објављује роман Старац и море и њиме задобије неподељена признања критике, Пулицерову награду за књижевност, а 1954. године и Нобелову награду. Када је осетио да му здравље попушта и онемогућава живот какав је желео да живи, извршио је самоубиство ловачком пушком 1961. године, завршивши као и његов отац 1928. године.

Постхумно је 1964. године објављена мемоарска проза Покретни празник - о животу у Паризу и „изгубљеној генерацији“.
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

Ernest Hemingvej Empty
PočaljiNaslov: Re: Ernest Hemingvej   Ernest Hemingvej Icon_minitime20/3/2009, 11:16 pm

Citala sam davno u srednjoj skoli i znam da mi se tada svidio,sad ne znam kakvo bi misljenje imala o procitanim knjigama.procitala sam " Starac i more", " Sunce se ponovo radja ", " Za kim zvona zvone ?" i " Zbogom oruzje ".
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

Ernest Hemingvej Empty
PočaljiNaslov: Re: Ernest Hemingvej   Ernest Hemingvej Icon_minitime26/12/2009, 9:25 pm

Sto se tice Hemingveja moje omiljene knjige su "Snegovi Kilimandzara","Sunce se ponovo radja","Zbogom oruzje" a knjiga koja me je takodje osvojila "Za kim zvona zvone".

U NASE VREME

Ako se kaze da je dobar deo pripovedaka iz zbirke ‘U nase vreme’ autobiografskog karaktera, i da je Nik Adams u stvari sam mladi Hemingvej, onda ce istovremeno biti jasno i mesto ove knjige u okviru celokupnog dela koje je za sobom ostavio ovaj veliki pisac. Osim toga, veoma je vazno shvatiti Nika Adamsa, jer je ova licnost, samo pod drugim imenomi u drugim knjigama Hemingvejevim, postala poznata skoro celom knjizevnom svetu kao ‘Hemingvejev junak’. Sve docnije glavne licnosti Hemingvejevih knjiga imale su isto detinjstvo, decastvo i mladicstvo kao i njegov Nik Adams, i stoga se ne moze preterati kada se kaze da se Ernest Hemingvej zapravo zvao Ernest Nik Dzejk Pedro Frederik Hari Roberto Ricard Santjago Hemingvej.

U ovoj prvoj prici, iz svoje prve knjige pripovedaka, i prve svoje znacajne knjige uopste, Hemingvej govori o doktoru Adamsu i njegovom sinu Niku. Oni dolaze u indijanski logor gde doktor carskim rezom i bez narkoze poradja jednu zenu, imajuci od instrumenata samo obicni perorez, dok umesto hirurskog upotrebljava ‘devet stopa konca napravljenog od usukanih creva’. Na lezaju iznad zene lezi njen muz, koji se povredio sekirom. Nik drzi ocu lavor, a tri Indijanca drze zenu da se ne bi kretala od bolova. Po rodjenju deteta, doktor pogleda u gornji lezaj i smaknuvsi pokrivac sa Indijanca vidi da je ovaj sebi brijacem prerezao vrat od uva do uva.

Scena potresna i puna uzasa, dovoljna sama po sebi za jednu odlicnu pricu. Jedan zivot nastaje, drugi nestaje. Ali, da li samo to? Pazljivi citalac ce primetiti da Hemingveja ovde, u prvom redu, ne interesuje obicni dogadjaj, on pre svega zeli da iznese osecanja decaka Nika u vezi s onim sto je video. Ovo tvrdjenje izgleda malo cudno, s obzirom da decak ne pokazuje nikakve posebne znake uzbudjenja zbog onoga sto je video. Medjutim, docniji razvoj Nika Adamsa, kada i on sam biva isecen mnogobrojnim zivotnim i telesnim ranama, kada i sam bude trazio mira svojoj pomucenoj dusi, nosice na sebi pecat ove prve traume, dozivljene u indijanskom logoru.

Druga prica, ’Lekar i njegova zena’, objasnice jos jednu od skrivenih rana koje se Hemingvej nije oslobodio celog zivota. U njoj se govori kako je Nikov otac u toku jedne svadje s nekakvim Indijancem zapretio ovome da ce mu sasuti zube u grlo, ali umesto toga, u poslednjem trenutku, on se savladjuje i odlazi da ocisti svoju pusku. I ovaj mali dogadjaj sam po sebi je dovoljan, ali i on sadrzi, kao i ostali deo price, jedan vazan isecak iz zivota mladog Hemingveja. Zapravo, govori o njegovom odnosu prema ocu i majci, i odnosu izmedju samih roditelja, i koji je, skladan samo na prvi pogled, bio poremecen dubokim neslaganjem naravi, decak je zbog toga morao da pati. Njegova mati terala ga je da uci muziku, peva u crkvenom horu, i cini sve ono sto sto mladom ‘pustolovu’ nije nikako odgovaralo. S druge strane, u trecoj godini otac mu stavlja u ruke udicu, a u desetoj pusku za lov. Muska solidarnost je bila uspostavljena na stetu majke. U prici ‘Lekar i njegova zena’ to jasno provejava iz kratkog razgovora koji na kraju vode Nik i njegov otac.

U prici ‘Trodnevni vetar’ Nik nastavlja da uci i saznaje zivotne cinjenice. Dok napolju duva snazan vetar njegov prijatelj Bil govori mu o tome kako, na kraju krajeva, on moze i da se vrati svojoj devojci, ako mu rastanak sa njom pada tesko. Bil jednog trenutka kaze: ‘Izvukao si se iz toga i te kako dobro… Ona se sada moze udati za nekog iz njenog sopstvenog kruga… Ne mozes mesati ulje i vodu i ne mozes nesto ovako mesati’… Pripovetka ‘Trodnevni vetar’ prvi put suocava citaoca u punom opsegu sa Hemingvejevim dijalogom, jednim od najcuvenijih u literaturi proslog stoleca. U cemu je tajna ovog dijaloga? Pre svega u intonaciji i zgusnutim emocijama koje naviru iz naizgled isprekidanog i nehatnog rasporeda reci, pri cemu Hemingvej ne trazi od citaoca nista izuzev obicne saradnje i volje da shvati ovu intonaciju i emocije. Hemingvej ne cini nikakav pokusaj da utice na citaoceve misli, utiske ili zakljucke. On je uvek van razgovora svojih junaka i nikada se ne postvlja izmedju citaoca i samog objekta kome tezi.

Pokusati da se makar i u najkracim potezima da i osvetli zivot Ernesta Hemingveja, pisca, vojnika srece, lovca na visoku divljac, vecitog ribara po vodama dubokih mora i odanog poklonika borbe s bikovima, i da se donekle pomenu mnogobrojni naslovi njegovih knjiga, zadatak koji trazi mnogo vise prostora nego sto u ovoj knjizi stoji na raspolaganju. Pa ipak, treba reci ovo: on je bio nadarena, snazna i na mahove nastrana licnost. Sigurno je da on nece samo zbog ove nadarenosti uci u istoriju svetske knjizevnosti, kao sto u nju nece uci ni zbog grdnih telesnih povreda koje je u zivotu podneo. Medjutim, sve povrede verovatno su od vaznosti za razumevanje ovog dela, te ne moze smetati da se i ovde navedu: Hemingvej je bar jednom preziveo opasnu frakturu lobanje, izdrzao sigurno tuce potresa mozga, od kojih nekoliko vrlo ozbiljnih; izvukao se citav iz tri teska automobilska sudara, dok je u Africi u toku samo dva dana dvaput izneo zivu glavu iz avionskih nesreca, od kojih mu je za uspomenu ostalo nekoliko unutrasnjih telesnih povreda, povredjena kicma i ozledjen vid. Samo u toku ratova bio je devet puta ranjen u telo i sest puta u glavu. Kad mu je bilo osamnaest godina lekari su mu izvadili 237 komadica srapnela do kojih su uspeli da dopru svojim skalpelima.Ostale je do kraja zivota nosio u sebi.

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Ernest Hemingvej Empty
PočaljiNaslov: Re: Ernest Hemingvej   Ernest Hemingvej Icon_minitime7/9/2010, 8:35 pm

Hemingvej, jedan od najplodnijih americkih pisaca, postaje slavan tek
nakon objavljivanja njegovog romana ''Sunce se ponovo radja''. Taj
roman, kao i neke druge (''Starac i more'', ''Zbogom oruzje'', ''Za kim
zvona zvone'') sam procitao jos u srednjoj skoli i ovaj pisac je tada na
mene zaista ostavio jako dobar utisak. Ono sto se meni mozda kod njega
ne dopada je to sto mi se ucinilo da stvara kult heroja, ali i bez
obzira na to, nad svim tim herojima dominira posebna hrabrost i velika
samodisciplina, tj. nisu heroji bez pokrica, ali isto tako ti heroji
mogu podleci pijanstvu, bludnicenju i besposlici. Ono sto sam kasnije
procitao u nekoj od biografija koje su bile posvecene ovom piscu u
mnogome doprinosi boljem shvatanju njegovih likova, a to je da je bio
neobicno tast covek, samovoljan i netrpljiv. U svakom slucaju, njegova
dela kovore mnogo vise i svako je vredno posebne paznje.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Ernest Hemingvej Empty
PočaljiNaslov: Re: Ernest Hemingvej   Ernest Hemingvej Icon_minitime7/9/2010, 8:35 pm

"Nijedan covek nije ostrvo sam po sebi celina.
Svaki je covek deo
kontinenta,deo zemlje.
Ako grudvu zemlje odnese more-Evrope je manje;
kao
da je neko odneo posed tvojih prijatelja ili tvoj.
Smrt svakog
coveka smanjuje mene,
jer ja sam okruzen covecanstvom,
zato nikad
ne pitaj za kim zvono zvoni-ono zvoni za tobom."

Ernest
Hemingway 'Za kim zvona zvone'

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Ernest Hemingvej Empty
PočaljiNaslov: Re: Ernest Hemingvej   Ernest Hemingvej Icon_minitime7/9/2010, 8:36 pm

"... Posmatrao je kako se nebo razvedrava iznad dugog vidika močvare i
vrativši se u potopljeno bure preletao je pogledom zamrznutu lagunu i
močvaru, ugledavši u daljini bregove pokrivene snegom. Iz onako niskog
položaja u kome se nalazio, on nije mogao da vidi brežuljke i izgledalo
je da planinski visovi izrastaju direktno iz ravnice. Dok je gledao u
pravcu bregova, osećao je hladan povetarac po licu i znao da će kada
odande stigne vetar zajedno s izlazećim suncem sigurno s mora doleteti
tada i neke ptice, uznemirene vetrom."

Preko reke i u šume,
Ernest Hemingway

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Ernest Hemingvej Empty
PočaljiNaslov: Re: Ernest Hemingvej   Ernest Hemingvej Icon_minitime1/11/2010, 1:56 pm

Robert Dzordan ih je video tu na padini, blizu sebe, a dole nize video je put i most i dugi red vozila.Bio je sad potpuno pribran i dugim sporim pogledom obuhvati sve.Onda pogleda nebo.Na njemu su se videli veliki beli oblaci.On dlanom dodirnu borove iglice na mestu gde je lezao i dodirnu koru borova debla iza koga je lezao.Onda se namesti sto je bolje mogao, s laktovima u borovim iglicama, a cev strojnice nasloni na deblo bora.
Sad, kad oficir u kasu krenu tragom konja iz njihove grupe, proci ce na dvadesetak metara ispod mesta gde Robert Dzordan lezi.Na tom udaljenju nema problema.Taj oficir je bio porucnik Berendo.On je dosao iz La Granhe kad su im, posle prvog izvestaja o napadu na gornje strazarsko mesto, naredili da krenu.Jahali su vrlo brzo i onda su, poshto je most bio srusen, morali da zaobidju, da preseku klisuru tamo dalje i da prodju sumom.Konji su bili mokri i prasnjavi i morali su ih podbadati da bi kasali.
Porucnik Berendo posmatrajuci trag,dojaha;njegovo suvo lice bilo je ozbiljno.Strojnica mu je bila naslonjena na sedlo i prebacena preko leve ruke.Robert Dzordan je lezao iza drveta prisiljavajuci se vrlo oprezno i pazljivo da mu ruke budu cvrste.On saceka dok oficir ne dodje do suncem osvetljenog mesta gde je prvo drvece borove sume dopiralo do zelene strmine na livadi.Osecao je kako mu srce udara u sumsko tlo pokriveno borovim iglicama.

Za kim zvona zvone

Nazad na vrh Ići dole
Nella_broken_hart

Nella_broken_hart

Ženski
Broj poruka : 434
Godina : 28
Datum upisa : 05.07.2011

Ernest Hemingvej Empty
PočaljiNaslov: Re: Ernest Hemingvej   Ernest Hemingvej Icon_minitime12/7/2011, 1:05 am

Moj omiljeni pisac je Ernest...Procitala dosta njegovih knjiga...Moja omiljena je "Starac i more"
Naravno jako mi se svidja i "Sunce se ponovo radja" Obozavam ga...Radovala sam se kad bi u skoli imali neki zadatak da pisemo o nekom piscu-pismeni zadatak,onda nadugacko opisujem o Ernestu...Pisao je sa toliko osecanja da kad bi se procitalo neko njegovo delo jednostavno prenosi ta osecanja na ljude,na pisce...Jednostavno ne zamenljiv u svom zanru...

Možeš uvijek pisati, ako te ljudi ostave nasamo i ne smetaju ti. Ali najbolje se ipak piše kad si zaljubljen.

Za mnoge muškarce je rat najveći trenutak njihovog života. On zamjenjuje njihovu kreativnost.

Što su pisci bolji, to manje govore o onome što su napisali.

Idealist je čovjek koji zna da ruža ljepše miriše od šargarepe, pa po tome zaključuje da će i čorba od ruža biti ukusnija nego od šargarepe.

Ima ljudi koji čuju eho, pa pomisle da su sami proizveli originalni zvuk.
Ima ljudi koji govore, govore i govore – sve dok najzad ne uspiju da nešto kažu.

Ružne žene ostare prije nego lijepe – one prelaze iz sjenke u tamu.

Sve naše riječi su od nehajne upotrebe izgubile oštrinu.

Ljudi koji nemaju čime da se hvale, hvale se svojom nesrećom.

ERNEST HEMINGWAY
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Ernest Hemingvej Empty
PočaljiNaslov: Re: Ernest Hemingvej   Ernest Hemingvej Icon_minitime2/8/2011, 2:39 pm

Procitala sam "Starac i more" i jako mi se dopala knjiga...U dedinoj biblioteci imam zbirku njegovih dela,pa planiram da je procitam posle "Dervisa"...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

Ernest Hemingvej Empty
PočaljiNaslov: Re: Ernest Hemingvej   Ernest Hemingvej Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Ernest Hemingvej
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Složeno na policama- piše se u temama ispod naslovne :: Veliki pisci-
Skoči na: