LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Sveto Pismo - Biblija

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 9 ... 13, 14, 15
AutorPoruka
Tea

Tea

Ženski
Broj poruka : 3260
Datum upisa : 20.07.2009

Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Empty
PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:16 pm

Колошанима посланица

светог апостола Павла

Глава 1

1. Од Павла, по вољи Божијој апостола Исуса Христа и брата Тимотија,

2. Светима који су у Колосима и верној браћи у Христу Исусу: благодат вам и мир од Бога Оца нашег и Господа Исуса Христа.

3. Захваљујемо Богу и Оцу Господа свог Исуса Христа, молећи се свагда за вас,

4. Чувши веру вашу у Христа Исуса, и љубав коју имате к свима светима,

5. За наду остављену вама на небесима, за коју напред чусте у речи истине јеванђеља,

6. Које је у вама, као и у
свему свету, и плодно је и расте, као и у вама, од оног дана како чусте
и разуместе благодат Божију у истини,

7. Као што и дознасте од Епафраса, љубазног нашег другара у служењу, који је за вас верни слуга Христов,

8. Који нам и јави вашу љубав у духу.

9. Тога ради и ми од оног
дана како чусмо не престајемо за вас молити се Богу и искати да се
испуните познањем воље Његове у свакој премудрости и разуму духовном,

10. Да живите пристојно Богу на свако угађање и у сваком добром делу да будете плодни, и да растете у познању Божијем,

11. Јачајући сваком снагом по сили славе Његове, и у сваком трпљењу и дугом подношењу с радошћу;

12. Захваљујући Богу и Оцу, који нас призва у део наследства светих у виделу;

13. Који нас избави од власти тамне, и премести нас у царство Сина љубави своје,

14. У коме имамо избављење крвљу Његовом и опроштење греха;

15. Који је обличје Бога што се не види, који је рођен пре сваке твари.

16. Јер кроз Њега би
саздано све што је на небу и што је на земљи, што се види и што се не
види, били престоли или господства или поглаварства, или власти: све се
кроза Њ и за Њ сазда.

17. И Он је пре свега, и све је у Њему.

18. И Он је глава телу цркве, који је почетак и прворођени из мртвих, да буде Он у свему први;

19. Јер би воља Очева да се у Њ усели сва пунина,

20. И кроза Њ да примири све са собом, умиривши крвљу крста Његова, кроза Њ све, било на земљи или на небу.

21. И вас који сте некад били одлучени и непријатељи кроз помисли у злим делима,

22. А сад вас примири у телу меса Његовог смрћу Његовом, да вас свете и без мане и без кривице изведе преда се;

23. Ако само останете у
вери утемељени и тврди, и непокретни од наде јеванђеља, које чусте, које
је проповедано свој твари под небом, коме ја Павле постадох слуга.

24. Сад се радујем у свом страдању за вас, и довршујем недостатак невоља Христових на телу свом за тело Његово које је црква,

25. Којој ја постадох слуга по наредби Божијој која ми је дана међу вама да испуним реч Божију,

26. Тајну која је била сакривена од постања света и нараштаја, а сад се јави светима Његовим,

27. Којима Бог науми показати како је богата слава тајне ове међу незнабошцима, које је Христос у вама, нада славе;

28. Ког ми проповедамо саветујући сваког човека, и учећи свакој премудрости, да покажемо сваког човека савршеног у Христу Исусу.

29. Зашто се и трудим и борим по Његовој моћи која у мени силно чини.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:17 pm

Колошанима, глава 2

1. Хоћу дакле да
ви знате колику борбу имам за вас и за оне што су у Лаодикији и у
Јерапољу, и за све који не видеше лице моје у телу,

2. Да се утеше срца њихова, и да се стегну у љубави, и у сваком богатству пуног разума, на познање тајне Бога и Оца и Христа,

3. У којој је све благо премудрости и разума скривено.

4. А ово говорим, да вас нико не превари слатким речима.

5. Јер ако телом и нисам код вас, али сам духом с вама, радујући се и видећи ваш ред и тврђу ваше вере у Христа.

6. Како дакле примисте Христа Исуса Господа онако живите у Њему,

7. Укорењени и назидани у Њему и утврђени вером као што научисте, изобилујући у њој захвалношћу.

8. Браћо! Чувајте се да вас ко не зароби филозофијом и празном преваром, по казивању човечијем, по науци света, а не по Христу.

9. Јер у Њему живи свака пунина Божанства телесно.

10. И да будете испуњени у Њему који је глава сваком поглаварству и власти;

11. У коме и обрезани бисте обрезањем нерукотвореним, одбацивши тело греха месних обрезањем Христовим;

12. Закопавши се с Њим крштењем, у коме с Њим и устасте вером силе Бога који Га васкрсну из мртвих.

13. И вас који сте били мртви у гресима и у необрезању тела свог, оживео је с Њим, поклонивши нам све грехе,

14. И избрисавши писмо уредбе која беше против нас, и то узевши са среде прикова га на крсту;

15. И свукавши поглаварства и власти изведе их на углед слободно, и победи их на њему.

16. Да вас дакле нико не осуђује за јело или за пиће, или за какав празник, или за младине, или за суботе;

17. Које је све било сен од оног што хтеде да дође, и тело је Христово.

18. Нико да вас не вара
по својој вољи изабраном понизношћу и службом анђела, истражујући и шта
не виде, и узалуд надимајући се умом тела свог,

19. А не држећи се главе, из које је све тело с помоћу зглавака и свеза састављено, и расте за раст Божји.

20. Ако дакле умресте с Христом стихијама света, зашто се као живећи у свету препирете:

21. Не дохвати се, не окуси, не опипај; које је све на погибао ономе који чини,

22. По заповестима и наукама људским?

23. Које је само по речи премудрост самовољно избране службе и понизности и нештеђења тела, не за част какву, за пуњење тела.

Колошанима, глава 3

1. Ако дакле васкрснусте с Христом, тражите оно што је горе где Христос седи с десне стране Бога.

2. Мислите о ономе што је горе а не што је на земљи.

3. Јер умресте, и ваш је живот сакривен с Христом у Богу.

4. А кад се јави Христос, живот ваш, онда ћете се и ви с Њиме јавити у слави.

5. Поморите дакле уде своје који су на земљи: курварство, нечистоту, сласт, злу жељу и лакомство, које је идолопоклонство;

6. За које иде гнев Божји на синове противљења;

7. У којима и ви некада хођасте кад живесте међу њима.

8. А сад одбаците и ви то све: гнев, љутину, пакост, хуљење, срамотне речи из уста својих.

9. Не лажите један на другог; свуците старог човека с делима његовим,

10. И обуците новог, које се обнавља за познање по обличју Оног који га је саздао:

11. Где нема Грка ни Јеврејина, обрезања ни необрезања, дивљака ни Скита, роба ни слободњака, него све и у свему Христос.

12. Обуците се дакле као избрани Божији, свети и љубазни, у срдачну милост, доброту, понизност, кротост, и трпљење,

13. Сносећи један другог, и опраштајући један другом ако има ко тужбу на кога: као што је и Христос вама опростио тако и ви.

14. А сврх свега тога обуците се у љубав, која је свеза савршенства.

15. И мир Божји да влада у срцима вашим, на који сте и позвани у једном телу, и захвални будите.

16. Реч Христова се
богато усели међу вас, у свакој премудрости учећи и саветујући сами себе
са псалмима и појањем и песмама духовним, у благодати певајући у срцима
својим Господу.

17. И све шта год чините речју или делом, све чините у име Господа Исуса Христа хвалећи Бога и Оца кроза Њ.

18. Жене! Слушајте своје мужеве као што треба у Господу.

19. Мужеви! Љубите жене своје и не срдите се на њих.

20. Децо! Слушајте родитеље своје у свачему; јер је ово угодно Господу.

21. Очеви! Не раздражујте деце своје, да не губе воље.

22. Слуге! Слушајте у
свему своје телесне господаре, не само пред очима радећи као да људима
угађате, него у простоти срца, бојећи се Бога,

23. И све шта год чините, од срца чините као Господу, а не као људима:

24. Знајући да ћете од Господа примити плату наследства; јер Господу Христу служите.

25. А који скриви примиће шта је скривио: и нема гледања ко је ко.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:17 pm

Колошанима, глава 4

1. Господари! Правду и једнакост чините слугама знајући да и ви имате Господара на небесима.

2. Да вам се не досади молитва; и стражите у њој са захваљивањем.

3. Молећи се и за нас уједно да нам Бог отвори врата речи, да проповедамо тајну Христову, за коју сам и свезан,

4. Да је јавим као што ми треба говорити.

5. Мудро живите према онима који су напољу, пазећи на време.

6. Реч ваша да бива свагда у благодати, сољу зачињена, да знате како вам свакоме треба одговарати.

7. За мене казаће вам све Тихик љубазни брат и верни слуга и другар у Господу,

8. Ког послах к вама за то исто, да разбере ко сте ви, и да утеши срца ваша,

9. С Онисимом верним и љубазним братом нашим, који је од вас. Они ће вам све казати како је овде.

10. Поздравља вас
Аристарх, који је са мном у сужањству, и Марко, нећак Варнавин, за ког
примисте заповести (ако дође к вама, примите га);

11. И Исус, прозвани Јуст, који су из обрезања. Ово су једнини моји помагачи у царству Божијем који ми бише утеха.

12. Поздравља вас
Епафрас, који је од вас, слуга Исуса Христа; он се једнако труди за вас у
молитвама да будете савршени и испуњени сваком вољом Божијом.

13. Јер ја сведочим за њега да има велику ревност и бригу за вас и за оне који су у Лаодикији и у Јерапољу.

14. Поздравља вас Лука лекар љубазни, и Димас.

15. Поздравите браћу у Лаодикији, и Нимфана и домаћу цркву његову.

16. И кад се ова
посланица прочита код вас, учините да се прочита и у лаодикијској цркви,
и ону што је писана у Лаодикију да и ви прочитате.

17. И кажите Архипу: Гледај на службу коју си примио у Господу да је довршиш.

18. Поздрав мојом руком Павловом. Опомињите се мојих окова. Благодат са свима вама. Амин.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:19 pm

Солуњанима посланица прва

светог апостола Павла

Глава 1

1. Од Павла и
Силвана и Тимотија, цркви солунској у Богу Оцу и Господу Исусу Христу:
благодат вам и мир од Бога Оца нашег и Господа Исуса Христа.

2. Захваљујемо Богу свагда за све вас спомињући вас у молитвама својим,

3. И спомињући без престанка ваше дело вере, и труд љубави, и трпљење наде Господа нашег Исуса Христа, пред Богом и Оцем нашим,

4. Знајући, браћо љубазна, од Бога избор ваш.

5. Јер јеванђеље наше не
би к вама само у речи него и у сили и у Духу Светом, и у великом
признању, као што знате какви бисмо међу вама вас ради.

6. И ви се угледасте на нас и на Господа примивши реч у великој невољи с радошћу Духа Светог,

7. Тако да постадосте углед свима који верују у Македонији и у Ахаји.

8. Јер се од вас прочу
реч Господња не само у Македонији и Ахаји, него и у свако место изиђе
вера ваша у Бога тако да нам није потребно шта говорити.

9. Јер они обзнањују за вас какав улазак имасмо к вама, и како се обратисте Богу од идола, да служите Богу Живом и Истинитом,

10. И да чекате Сина Његовог с небеса ког васкрсе из мртвих, Исуса, који нас избавља од гнева који ће доћи.

1. Солуњанима, глава 2

1. Јер сами знате, браћо, улазак наш к вама да не би узалуд;

2. Него пострадавши пре и
осрамоћени бивши, као што знате, у Филиби, ослободисмо се у Богу свом
казивати вама јеванђеље Божије с великом борбом.

3. Јер утеха наша није од преваре, ни од нечистоте, ни у лукавству;

4. Него како нас окуша
Бог да смо верни да примимо јеванђеље, тако говоримо, не као људима
угађајући него Богу који куша срца наша.

5. Јер никад из ласкања не говорисмо к вама, као што знате, нити из узрока лакомства: Бог је сведок;

6. Нити тражећи од људи славе, ни од вас, ни од других.

7. Могли смо вам бити на досаду, као Христови апостоли; али бисмо кротки међу вама, као што дојилица негује своју децу.

8. Тако смо вас радо имали да смо готови били дати вам не само јеванђеље Божије, него и душе своје, јер сте нам омилели.

9. Јер памтите, браћо,
труд наш и посао: јер дан и ноћ радећи да не досадисмо ниједном од вас,
проповедасмо вам јеванђеље Божије.

10. Ви сте сведоци и Бог како свети и праведни и без кривице бисмо вама који верујете,

11. Као што знате да сваког од вас као отац децу своју

12. Молисмо и утешавасмо, и сведочисмо вам да живите као што се пристоји Богу, који вас је призвао у своје царство и славу.

13. Тога ради и ми
захваљујемо Богу без престанка што ви примивши од нас реч чувења Божијег
примисте не као реч човечију, него (као што заиста јесте) реч Божију,
која и чини у вама који верујете.

14. Јер ви, браћо,
прођосте као цркве Божије које су у Јудеји у Христу Исусу; јер тако и ви
пострадасте од свог рода као и они од Јевреја,

15. Који убише и Господа Исуса и пророке Његове, и који нас истераше, и Богу не угодише, и који се свим људима противе,

16. И забрањују нам казивати незнабошцима да се спасу; да испуне грехе своје свагда; али напослетку дође гнев на њих.

17. А ми, браћо, осиротивши за вама неко време лицем а не срцем, већма хићасмо да видимо лице ваше с великом жељом.

18. Зато хтедосмо да дођемо к вама, ја Павле једном и другом, и забрани нам сотона.

19. Јер ко је наша нада или радост, или венац славе? Нисте ли и ви пред Господом нашим Исусом Христом о Његовом доласку?

20. Јер сте ви наша слава и радост.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:20 pm

1. Солуњанима, глава 3

1. Зато не могући више трпети наумисмо сами остати у Атини,

2. И посласмо Тимотија, брата свог и слугу Божијег, и помагача свог у јеванђељу Христовом, да вас утврди и утеши у вери вашој;

3. Да се нико не смете у овим невољама; јер сами знате да смо на то одређени.

4. Јер кад бејасмо код вас казасмо вам напред да ћемо падати у невоље, које и би, и знате.

5. Тога ради и ја не могући више трпети послах да познам веру вашу, да вас како не искуша кушач, и да узалуд не буде труд наш.

6. А сад кад дође
Тимотије к нама од вас и јави нам вашу веру и љубав, и да имате добар
спомен о нама свагда, желећи нас видети, као и ми вас,

7. Зато се утешисмо, браћо, вама у свакој жалости и невољи својој вашом вером;

8. Јер смо ми сад живи кад ви стојите у Господу.

9. Јер какву хвалу можемо дати Богу за вас, за сваку радост којом се радујемо вас ради пред Богом својим?

10. Дан и ноћ молимо се Богу преизобилно да видимо лице ваше, и да испунимо недостатак вере ваше.

11. А сам Бог и Отац наш и Господ наш Исус Христос да управи пут наш к вама.

12. А вас Господ да умножи, и да имате изобилну љубав један к другом и к свима, као и ми к вама.

13. Да би се утврдила
срца ваша без кривице у светињи пред Богом и Оцем нашим, за долазак
Господа нашег Исуса Христа са свима светима Његовим. Амин.

1. Солуњанима, глава 4

1. Даље, браћо,
молимо вас и саветујемо у Христу Исусу, као што примисте од нас, како
вам треба живети и угађати Богу, као што живите, да бивате све
изобилнији.

2. Јер знате какве вам заповести дадосмо кроз Господа Исуса.

3. Јер је ово воља Божија, светост ваша, да се чувате од курварства,

4. И сваки од вас да зна држати свој суд у светињи и у части,

5. А не у сласти жеља, као и незнабошци, који не познају Бога;

6. И да не преступате и закидате у ствари брата свог; јер ће Господ покајати све то, као што вам и пре казасмо и посведочисмо.

7. Јер Бог нас не дозва на нечистоту, него у светост.

8. Који дакле одбацује, не одбацује човека него Бога, који је дао Светог Духа свог у вас.

9. А за братољубље не треба да вам се пише, јер сте сами од Бога научени да се љубите међу собом,

10. Јер то чините са свом браћом по целој Македонији. Али вас молимо, браћо, да још изобилније чините,

11. И да се љубазно старате да сте мирни, и да гледате свој посао, и да радите својим рукама, као што вам заповедисмо;

12. Да се владате поштено према онима што су напољу, и да од њих ништа не потребујете.

13. Нећу вам пак затајити, браћо, за оне који су умрли, да не жалите као и остали који немају наду;

14. Јер ако верујемо да Исус умре и васкрсе, тако ће Бог и оне који су умрли у Исусу довести с Њим.

15. Јер вам ово казујемо речју Господњом да ми који живимо и останемо за долазак Господњи, нећемо претећи оних који су помрли.

16. Јер ће сам Господ са заповешћу, са гласом Арханђеловим, и с трубом Божјом сићи с неба; и мртви у Христу васкрснуће најпре;

17. А потом ми живи који
смо остали, заједно с њима бићемо узети у облаке на сусрет Господу на
небо, и тако ћемо свагда с Господом бити.

18. Тако утешавајте један другог овим речима.

1. Солуњанима, глава 5

1. А за часе и времена, браћо, није вам потребно писати;

2. Јер сами знате јамачно да ће дан Господњи доћи као лупеж по ноћи.

3. Јер кад кажу: Мир је, и нема се шта бојати, онда ће изненада напасти на њих погибао као бол на трудну жену, и неће утећи.

4. Али ви, браћо, нисте у тами да вас дан као лупеж застане.

5. Јер сте ви сви синови видела и синови дана: нисмо ноћи нити таме.

6. Тако дакле да не спавамо као и остали, него да пазимо и да будемо трезни.

7. Јер који спавају, у ноћи спавају, и који се опијају, у ноћи се опијају.

8. Али ми који смо синови дана да будемо трезни и обучени у оклоп вере и љубави, и с кацигом наде спасења;

9. Јер нас Бог не постави за гнев, него да добијемо спасење кроз Господа свог Исуса Христа,

10. Који умре за нас да ми, стражили или спавали, заједно с Њим живимо.

11. Тога ради утешавајте један другог, и поправљајте сваки ближњег, као што и чините.

12. Молимо вас пак, браћо, препознајте оне који се труде међу вама, и настојнике своје у Господу и учитеље своје,

13. И имајте их у изобилној љубави за дело њихово. Будите мирни међу собом.

14. Молимо вас пак, браћо, поучавајте неуредне, утешавајте малодушне, браните слабе, сносите сваког.

15. Гледајте да нико не враћа коме зла за зло;

16. Него свагда идите за добрим, и међу собом, према свима.

17. Радујте се свагда.

18. Молите се Богу без престанка. На свачему захваљујте; јер је ово воља Божија у Христу Исусу од вас.

19. Духа не гасите. Пророштва не презирите.

20. А све кушајући добро држите.

21. Уклањајте се од сваког зла.

22. А сам Бог мира да посвети вас целе у свачему;

23. И цео ваш дух и душа и тело да се сачува без кривице за долазак Господа нашег Исуса Христа.

24. Веран је Онај који вас дозва, који ће и учинити.

25. Браћо! Молите се Богу за нас.

26. Поздравите браћу сву целивом светим.

27. Заклињем вас Господом да прочитате ову посланицу пред свом браћом светом.

28. Благодат Господа нашег Исуса Христа с вама. Амин.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:21 pm

Солуњанима посланица друга

светог апостола Павла

Глава 1

1. Од Павла и Силвана и Тимотија цркви солунској у Богу Оцу нашем и Господу Исусу Христу:

2. Благодат вам и мир од Бога Оца нашег и Господа Исуса Христа.

3. Дужни смо свагда
захваљивати Богу за вас, браћо, као што треба; јер расте врло вера ваша,
и множи се љубав сваког од вас међу вама,

4. Тако да се ми сами хвалимо вама црквама Божјима, вашим трпљењем и вером у свим вашим гоњењима и невољама које подносите,

5. За знак праведног суда Божјег да се удостојите царства Божјег, за које и страдате.

6. Јер је праведно у Бога да врати муке онима који вас муче;

7. А вама које муче покој с нама кад се покаже Господ Исус с неба с анђелима силе своје

8. У огњу пламеном, који ће дати освету онима који не познају Бога и не слушају јеванђеља Господа нашег Исуса Христа;

9. Који ће примити муку, погибао вечну од лица Господњег и од славе Његове,

10. Кад дође да се
прослави у светима својим, и диван да буде у свима који Га вероваше; јер
се прими сведочанство наше међу вама у онај дан.

11. Зато се и молимо свагда за вас да вас удостоји Бог наш звања, и испуни сваку радост доброте и дело вере у сили;

12. Да се прослави име Господа нашег Исуса Христа у вама и ви у Њему, по благодати Бога нашег и Господа Исуса Христа.

2. Солуњанима, глава 2

1. Али вас молимо, браћо, за долазак Господа нашег Исуса Христа, и за наш састанак у Њему,

2. Да се не дате ласно
покренути од ума, нити да се плашите, ни духом ни речју, ни посланицом,
као да је од нас послана, да је већ настао дан Христов.

3. Да вас нико не превари никаквим начином; јер неће доћи док не дође најпре отпад, и не покаже се човек безакоња, син погибли,

4. Који се противи и
подиже више свега што се зове Бог или се поштује, тако да ће он сести у
цркви Божјој као Бог показујући себе да је Бог.

5. Не памтите ли да сам вам ово казивао још кад сам код вас био?

6. И сад знате шта задржава да се не јави у своје време.

7. Јер се већ ради тајна безакоња, само док се уклони онај који сад задржава.

8. Па ће се онда јавити безаконик, ког ће Господ Исус убити духом уста својих, и искоренити светлошћу доласка свог;

9. Ког је долазак по чињењу сотонином са сваком силом, и знацима и лажним чудесима,

10. И са сваком преваром неправде међу онима који гину: јер љубави истине не примише, да би се спасли.

11. И зато ће им Бог послати силу преваре, да верују лажи;

12. Да приме суд сви који не вероваше истини, него волеше неправду.

13. А ми смо дужни
свагда захваљивати Богу за вас, браћо љубазна Господу! Што вас је Бог од
почетка изабрао за спасење у светињи Духа и вери истине.

14. У које вас дозва јеванђељем нашим, да добијете славу Господа нашег Исуса Христа.

15. Тако дакле, браћо, стојте и држите уредбе којима се научисте или речју или из посланице наше.

16. А сам Господ наш Исус Христос, и Бог и Отац наш, коме омилесмо и даде нам утеху вечну и наду добру у благодати,

17. Да утеши срца ваша и да вас утврди у свакој речи и делу добром.

2. Солуњанима, глава 3

1. Даље, браћо, молите се Богу за нас да реч Господња трчи, и да се слави као и међу вама;

2. И да се избавимо од беспутних и злих људи: јер вера није свију.

3. А Господ је веран, који ће вас утврдити и сачувати од зла.

4. А уздамо се у Господа за вас да оно што вам заповедамо и чините и чинићете.

5. А Господ да управи срца ваша на љубав Божију и на трпљење Христово.

6. Заповедамо вам пак,
браћо, у име Господа нашег Исуса Христа, да се одвојите од сваког брата
који живи неуредно, а не по уредби коју примише од нас.

7. Јер сами знате како треба да се угледате на нас, јер не живесмо неуредно међу вама,

8. Нити забадава хлеб једосмо у кога, него у труду и у послу, дан и ноћ радећи, да не будемо на досаду никоме од вас.

9. Не као да немамо власти, него да себе дамо вама за углед, да будете као и ми.

10. Јер кад бејасмо у вас, ово вам заповедасмо да ако ко неће да ради да и не једе.

11. Јер чујемо да неки неуредно живе међу вама, ништа не радећи, него окрајче и мешају се у туђе послове.

12. Таквима заповедамо и молимо их у Господу нашем Исусу Христу, да мирно радећи свој хлеб једу.

13. А вама, браћо, да не дотужи добро чинити.

14. А ако ко не послуша речи наше, оног посланицом назначите, и не мешајте се с њим, да се посрами.

15. Али га не држите као непријатеља, него га саветујте као брата.

16. А сам Господ мира да вам да мир свагда у сваком догађају. Господ са свима вама.

17. Поздрав мојом руком Павловом, које је знак у свакој посланици, овако пишем:

18. Благодат Господа нашег Исуса Христа са свима вама. Амин.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:22 pm

Тимотију посланица прва

светог апостола Павла

Глава 1

1. Од Павла, апостола Исуса Христа, по заповести Бога, Спаса нашег и Господа Исуса Христа, наде наше,

2. Тимотију, правом сину у вери, благодат, милост, мир од Бога Оца нашег и Христа Исуса, Господа нашег.

3. Као што те молих да останеш у Ефесу, кад иђах у Македонију, да заповедиш некима да не уче другачије,

4. Нити да гледају на лажи и на тефтере од племена којима нема краја, и који пре чине препирања неголи Божји напредак у вери.

5. А намера је заповести љубав од чистог срца и добре савести и вере нелицемерне;

6. У којима неки погрешивши сврнуше у празне говоре,

7. И хтели би да буду законици, а не разумеју ни шта говоре, ни шта утврђују.

8. А знамо да је закон добар ако га ко држи као што треба.

9. Знајући ово да
праведнику закон није постављен, него безаконицима и непокорнима и
безбожницима и грешницима, неправеднима и поганима, крвницима оца и
матере, крвницима људским,

10. Курварима, мужеложницима, људокрадицама, лажљивцима, клетвопреступницима, и ако шта има противно здравој науци,

11. По јеванђељу славе блаженог Бога, које је мени поверено.

12. И захваљујем Христу Исусу, Господу нашем, који ми даје моћ, што ме за верног прими и постави ме у службу,

13. Који сам пре био хулник и гонитељ и силеџија; али бих помилован, јер не знајући учиних, у неверству.

14. Али се још већма умножи благодат Господа нашег Исуса Христа с вером и љубави у Христу Исусу.

15. Истинита је реч и сваког примања достојна да Христос Исус дође на свет да спасе грешнике, од којих сам први ја.

16. Али тога ради ја бих
помилован да на мени првом покаже све трпљење Исус Христос за углед
онима који Му хоће веровати за живот вечни.

17. А Цару вечном, Нераспадљивом, који се не види, једином премудром Богу част и слава ва век века. Амин.

18. Ову пак заповест предајем ти, сине Тимотије, по пређашњим пророштвима за тебе: да ратујеш у у њима добар рат,

19. Имајући веру и добру савест, коју неки одбацивши отпадоше од вере;

20. Међу којима су Именеј и Александар које предадох сотони да се науче не хулити.

1. Тимотију, глава 2

1. Молим, дакле, пре свега да се чине искања, молитве, мољења, захваљивања за све људе,

2. За цареве, и за све који су у власти, да тихи и мирни живот поживимо у свакој побожности и поштењу.

3. Јер је ово добро и пријатно пред Спаситељем нашим Богом,

4. Који хоће да се сви људи спасу, и да дођу у познање истине.

5. Јер је један Бог, и један посредник Бога и људи, човек Христос Исус,

6. Који себе даде у откуп за све, за сведочанство у своје време,

7. За које сам постављен проповедник и апостол (истину говорим у Христу, не лажем), учитељ незнабожаца, у вери и истини.

8. Хоћу, дакле, да молитве чине људи на свакоме месту, подижући свете руке без гнева и премишљања.

9. Тако и жене у
пристојном оделу, са стидом и поштењем да украшују себе, не плетеницама,
ни златом, или бисером, или хаљинама скупоценим,

10. Него добрим делима као што се пристоји женама које се обећавају побожности.

11. Жена на миру да се учи са сваком покорношћу.

12. Али жени не допуштам да учи нити да влада мужем, него да буде мирна.

13. Јер је Адам најпре саздан па онда Ева;

14. И Адам се не превари, а жена преваривши се постаде преступница;

15. Али ће се спасти рађањем деце, ако остане у вери и љубави и у светињи с поштењем.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:23 pm

1. Тимотију, глава 3

1. Истинита је реч: ако ко владичанство жели добру ствар жели.

2. Али владика треба да је без мане, једне жене муж, трезан, паметан, поштен, гостољубив, вредан да учи;

3. Не пијаница, не бојац, не лаком, него кротак, миран, не среброљубац;

4. Који својим домом добро управља, који има послушну децу са сваким поштењем;

5. А ако ко не уме својим домом управљати, како ће се моћи старати за цркву Божију?

6. Не новокрштен, да се не би надуо, и упао у суд ђавољи.

7. А ваља да има и добро сведочанство од оних који су напољу, да не би упао у срамоту и у замку ђавољу.

8. Тако и ђакони треба да буду поштени, не двојезични, не који много вина пију, не лакоми на добитак поган,

9. Који имају тајну вере у чистој савести.

10. А и ови да се кушају најпре, па онда да служе, ако су без мане.

11. Тако и жене треба да су поштене, не које опадају, трезне, верне у свему.

12. Ђакони да бивају јединих жена мужеви, који добро управљају децом и својим домовима.

13. Јер који добро служе они добијају себи добар поступ, и велику слободу у вери Исуса Христа.

14. Ово ти пишем надајући се да ћу скоро доћи к теби.

15. Ако ли се забавим, да знаш како треба живети у дому Божијем, који је црква Бога Живога, ступ и тврђа истине.

16. И, као што је
признато, велика је тајна побожности: Бог се јави у телу, оправда се у
Духу, показа се анђелима, проповеди се незнабошцима, верова се на свету,
узнесе се у слави.

1. Тимотију, глава 4

1. А Дух разговетно говори да ће у последња времена одступити неки од вере слушајући лажне духове и науке ђаволске,

2. У лицемерју лажа, жигосаних на својој савести,

3. Који забрањују женити
се, и заповедају уздржавати се од јела која Бог створи за јело са
захвалношћу вернима и онима који познаше истину.

4. Јер је свако створење Божије добро и ништа није на одмет кад се прима са захвалношћу.

5. Јер се освећује речју Божијом и молитвом.

6. Ово све казујући браћи бићеш добар слуга Исуса Христа, одгајен речима вере и добром науком коју си примио.

7. А поганих и бапских гаталица клони се; а обучавај се у побожности.

8. Јер телесно обучавање мало је корисно, а побожност је корисна за свашта, имајући обећање живота садашњег и оног који иде.

9. Ово је истинита реч и достојна сваког примања.

10. Јер се зато и трудимо и бивамо срамотни, јер се уздамо у Бога Живог, који је Спаситељ свим људима, а особито вернима.

11. Ово заповедај и учи.

12. Нико да не постане
немарљив за твоју младост; него буди углед вернима у речи, у живљењу, у
љубави, у духу, у вери, у чистоти.

13. Докле дођем пази на читање, утешавање и учење.

14. Не пусти у немар дар у себи који ти је дан по пророштву метнувши старешине руке на тебе.

15. У овом се поучавај, у овом стој, да се напредак твој покаже у свему.

16. Пази на себе и на науку, и стој у томе; јер ово чинећи спашћеш и самог себе и оне који те слушају.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:24 pm

1. Тимотију, глава 5

1. Старца не карај, него му говори као оцу; момцима као браћи;

2. Старицама као матерама; младима као сестрама, са сваком чистотом.

3. Удовице поштуј, које су праве удовице.

4. Ако ли која удовица
има децу или унучад, да се уче најпре свој дом поштовати, и зајам
враћати родитељима; јер је ово угодно пред Богом.

5. А права удовица и усамљена узда се у Бога, и живи у молитвама и у мољењу дан и ноћ.

6. А која живи у сладостима, жива је умрла.

7. И ово заповедај, да буду без мане.

8. Ако ли ко за своје, а особито за домаће, не промишља, одрекао се вере, и гори је од незнабошца.

9. А удовица да се не прима млађа од шездесет година, и која је била једном мужу жена;

10. И која има
сведочанство у добрим делима, ако је децу одгајила, ако је гостољубива
била, ако је светима ноге прала, ако је невољнима помагала, ако је ишла
за сваким добрим делом.

11. А младих удовица прођи се; јер кад побесне против Христа, хоће да се удају,

12. И имају грех што прву веру одбацише.

13. А к томе и беспослене уче се скитати по кућама, не само пак беспослене, него и језичне и свезнале, па говоре шта не треба.

14. Хоћу, дакле, да се младе удовице удају, децу рађају, кућу куће, а никакав узрок да не дају противнику за хуљење.

15. Јер се, ево, неке окренуше за сотоном.

16. Ако који верни или
верна има удовице, нека се стара за њих, и да не досађују цркви да оне
које су праве удовице може задовољити.

17. А свештеницима који се добро старају да се даје двогуба част, а особито онима који се труде у речи и у науци.

18. Јер писмо говори: Волу који врше не завезуј уста, и: Радин је достојан своје плате.

19. На свештеника не примај тужбе, осим кад имају два или три сведока.

20. А који греше покарај их пред свима, да и други имају страх.

21. Заклињем те пред
Богом и Господом Исусом Христом и изабраним Његовим анђелима да ово
држиш без лицемерја, не чинећи ништа по хатеру.

22. Руку одмах не мећи ни на кога, нити пристај у туђе грехе. Држи себе чиста.

23. Више не пиј воде, него пиј по мало вина, желуца ради свог и честих својих болести.

24. А неких су људи греси познати који напред воде на суд, а неких иду за њима.

25. Тако су и добра дела позната, и која су другачија не могу се сакрити.

1. Тимотију, глава 6

1. Робови који су год под јармом да показују сваку част својим господарима, да се не хули на име Божије и на науку.

2. А који имају крштене
господаре, да не постају немарљиви за њих што су браћа, него још боље да
служе, јер су верни и љубазни, заједничари у благодати. Ово учи и
саветуј.

3. Ако ли ко другачије учи, и не пристаје на здраве речи Господа нашег Исуса Христа и на науку побожну,

4. Наду се не знајући ништа, него болујући од запиткивања и празних препирања, ода шта постаје завист, свађа, хуљење, зле мисли,

5. Залудна препирања онаквих људи који имају ум изопачен и немају истине, који мисле да је побожност трговина. Клони се таквих.

6. Али јесте велика трговина побожност са задовољством.

7. Јер ништа не донесосмо на овај свет, дакле не можемо ништа ни однети.

8. А кад имамо храну и одећу, овим да будемо довољни.

9. А који хоће да се
обогате они упадају у напасти и замке, и у многе луде шкодљиве жеље,
које потапају човека у пропаст и погибао.

10. Јер је корен свих зала среброљубље коме неки предавши се зађоше од вере и на себе навукоше муке велике.

11. А ти, о човече Божији! Бежи од овог, а иди за правдом, побожности, вером, љубави, трпљењем, кротости.

12. Бори се у доброј борби вере, мучи се за вечни живот на који си и позван, и признао си добро признање пред многим сведоцима.

13. Заповедам ти пред Богом који све оживљује, и Христом Исусом који сведочи за владања Понтија Пилата добро признање,

14. Да држиш заповест чисту и незазорну до доласка Господа нашег Исуса Христа,

15. Који ће у своје време показати, Блажени и једини Силни Цар над царевима и Господар над господарима,

16. Који сам има
бесмртност, и живи у светлости којој се не може приступити, ког нико од
људи није видео, нити може видети, коме част и држава вечна. Амин.

17. Богатима на овом
свету заповедај да се не поносе нити уздају у богатство пропадљиво, него
у Бога Живога, који нам све даје изобилно за ужитак;

18. Нека добро чине, нека се богате у добрим делима, нека буду подашни, заједнични,

19. Сабирајући себи темељ добар за унапредак, да приме живот вечни.

20. О Тимотије! Сачувај што ти је предано, клони се поганих, празних разговора и препирања лажно названог разума,

21. Којим се неки хвалећи отпадоше од вере. Благодат с тобом. Амин.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:25 pm

Тимотију посланица друга

светог апостола Павла

Глава 1

1. Од Павла, апостола Исуса Христа по вољи Божијој за обећање живота у Исусу Христу,

2. Тимотију, љубазном сину, благодат, милост, мир од Бога Оца и Христа Исуса, Господа нашег.

3. Захваљујем Богу коме
служим од прародитеља чистом савести, што без престанка имам спомен за
тебе у молитвама својим дан и ноћ,

4. Желећи да те видим, опомињући се суза твојих, да се радости испуним;

5. Опомињући се
нелицемерне у теби вере која се усели најпре у бабу твоју Лоиду и у
матер твоју Евникију; а уверен сам да је и у теби;

6. Заради ког узрока напомињем ти да подгреваш дар Божји који је у теби како сам метнуо руке своје на тебе.

7. Јер нам Бог не даде духа страха, него силе и љубави и чистоте.

8. Не постиди се, дакле,
сведочанства Господа нашег Исуса Христа, ни мене сужња Његовог; него
пострадај с јеванђељем Христовим по сили Бога,

9. Који нас спасе и
призва звањем светим, не по делима нашим, него по својој наредби и
благодати, која нам је дана у Христу Исусу пре времена вечних;

10. А сад се показа у доласку Спаситеља нашег Исуса Христа, који раскопа смрт, и обасја живот и нераспадљивост јеванђељем;

11. За које сам ја постављен апостол и учитељ незнабожаца.

12. Заради ког узрока и
ово страдам; али се не стидим, јер знам коме веровах, и уверен сам да је
кадар аманет мој сачувати за дан онај.

13. Имај у памети образ здравих речи које си чуо од мене, у вери и љубави Христа Исуса.

14. Добри аманет сачувај Духом Светим који живи у нама.

15. Знаш ово да се одвратише од мене сви у Азији, међу којима и Фигел и Ермоген.

16. А Господ да да милост Онисифоровом дому; јер ме много пута утеши, и окова мојих не постиде се;

17. Него дошавши у Рим потражи ме још с већим старањем и нађе.

18. Да да њему Господ да нађе милост у Господа у дан онај. И у Ефесу колико ми послужи, ти знаш добро.

2. Тимотију, глава 2

1. Ти дакле, сине мој, јачај у благодати Исуса Христа;

2. И шта си чуо од мене пред многим сведоцима, оно предај верним људима, који ће бити вредни и друге научити.

3. Ти дакле трпи зло као добар војник Исуса христа;

4. Јер се никакав војник не заплеће у трговине овог света да угоди војводи.

5. Ако и војује, не добија венац ако право не војује.

6. Радин који се труди најпре треба да окуси од рода.

7. Разуми шта говорим; а Господ да ти да разум у свему.

8. Опомињи се Господа Исуса Христа који уста из мртвих, од семена Давидовог, по јеванђељу мом,

9. У коме трпим зло до самих окова као злочинац; али се реч Божија не веже.

10. Зато трпим све избраних ради да и они добију спасење у Христу Исусу са славом вечном.

11. Истинита је реч: ако с Њим умресмо, то ћемо с Њим и оживети.

12. Ако трпимо, с Њим ћемо и царовати. Ако се одрекнемо, и Он ће се нас одрећи.

13. Ако не верујемо, Он остаје веран; јер се сам себе не може одрећи.

14. Ово напомињи, и посведочи пред Господом да се не препиру, које ништа не помаже, него смета оне који слушају.

15. Постарај се да се покажеш поштен пред Богом, као радин који се нема шта стидети, и право управља речју истине.

16. А поганих празних разговора клони се; јер највише помажу у безбожности,

17. И реч њихова као живина точи: међу којима је Именеј и Филит,

18. Који у истини погрешише говорећи да је васкрсење већ било; и сметају веру неких.

19. Тврдо дакле стоји
темељ Божји имајући овај печат: Позна Господ своје; и: Да одступи од
неправде сваки који спомиње име Господње.

20. А у великом дому нису суди само златни и сребрни, него и дрвени и земљани: и једни за част, а једни за срамоту.

21. Ако дакле ко очисти себе од овог, биће суд за част, освећен, и потребан домаћину, приправљен за свако добро дело.

22. Бежи од жеља младости, а држи се правде, вере, љубави, мира, са свима који призивају Господа од чистог срца;

23. А лудих и празних запиткивања клони се знајући да рађају свађе.

24. А слуга Господњи не треба да се свађа, него да буде кротак к свима, поучљив, који неправду може подносити,

25. И с кротошћу поучавати оне који се противе: еда би им како Бог дао покајање за познање истине,

26. И да се ископају из замке ђавола, који их је уловио живе за своју вољу.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:26 pm

2. Тимотију, глава 3

1. Али ово знај да ће у последње дане настати времена тешка.

2. Јер ће људи постати саможиви, среброљупци,
хвалише, поносити, хулници, непокорни родитељима, неблагодарни,
неправедни, нељубавни,

3. Непримирљиви, опадачи, неуздржници, бесни, недоброљубиви,

4. Издајници, нагли, надувени, који више маре за сласти него за Бога,

5. Који имају обличје побожности, а силе су се њене одрекли. И ових се клони.

6. Јер су од ових они који се завлаче по кућама, и робе женице које су натоварене гресима и воде их различне жеље,

7. Које се свагда уче, и никад не могу да дођу к познању истине.

8. Као што се Јаније и Јамврије противише Мојсију, тако се и ови противе истини, људи изопаченог ума, невешти у вери.

9. Али неће дуго напредовати; јер ће њихово безумље постати јавно пред свима, као и оних што поста.

10. А ти си се угледао на моју науку, живљење, намеру, веру, сношење, љубав, трпљење,

11. Протеривања, страдања, каква ми се догодише у
Антиохији, и у Иконији, и у Листри, каква протеривања поднесох, и од
свих ме избави Господ.

12. А и сви који побожно хоће да живе у Христу Исусу, биће гоњени.

13. А зли људи и варалице напредоваће на горе, варајући и варајући се.

14. Али ти стој у томе што си научио и што ти је поверено, знајући од кога си се научио,

15. И будући да из малена умеш света писма, која те могу умудрити на спасење у Христу Исусу.

16. Све је писмо од Бога дано, и корисно за учење, за карање, за поправљање, за поучавање у правди,

17. Да буде савршен човек Божји, за свако добро дело приправљен.

2. Тимотију, глава 4

1. Заклињем те,
дакле, пред Богом и Господом нашим Исусом Христом, који ће судити живима
и мртвима, доласком Његовим и царством Његовим:

2. Проповедај реч, настој у добро време и у невреме, покарај, запрети, умоли са сваким сношењем и учењем;

3. Јер ће доћи време кад здраве науке неће слушати, него ће по својим жељама накупити себи учитеље, као што их уши сврбе,

4. И одвратиће уши од истине, и окренуће се ка гаталицама.

5. А ти буди трезан у свачему, трпи зло, учини дело јеванђелиста, службу своју сврши.

6. Јер ја се већ жртвујем, и време мог одласка наста.

7. Добар рат ратовах, трку сврших, веру одржах.

8. Даље, дакле, мени је
приправљен венац правде, који ће ми дати Господ у дан онај, праведни
судија; али не само мени, него свима који се радују Његовом доласку.

9. Постарај се да дођеш брзо к мени;

10. Јер ме Димас остави, омилевши му садашњи свет, и отиде у Солун; Крискент у Галатију, Тит у Далмацију; Лука је сам код мене.

11. Марка узми и доведи га са собом; јер ми је добар за службу.

12. А Тихика послао сам у Ефес.

13. Кад дођеш донеси ми кабаницу што сам оставио у Троади код Карпа, и књиге, а особито кожне.

14. Александар ковач много ми зла учини. Да му Господ плати по делу његовом.

15. Чувај се и ти од њега; јер се врло противи нашим речима.

16. У први мој одговор нико не оста са мном, него ме сви оставише. Да им се не прими!

17. Али Господ би са
мном и даде ми помоћ да се кроза ме сврши проповедање, и да чују сви
незнабошци; и избавих се од уста лавових.

18. И Господ ће ме избавити од сваког злог дела, и сачуваће ме за царство своје небеско; коме слава ва век века. Амин.

19. Поздрави Прискилу и Акилу, и Онисифоров дом.

20. Ераст оста у Коринту. А Трофима оставих у Милету болесног.

21. Постарај се да дођеш пре зиме. Поздравља те Еувул, и Пуд, и Лин, и Клаудија, и браћа сва.

22. Господ Исус Христос са духом твојим. Благодат с вама. Амин.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:27 pm

Титу посланица

светог апостола Павла

Глава 1

1. Од Павла, слуге Божјег, а апостола Исуса Христа по вери изабраних Божјих и по познању истине побожности,

2. За наду вечног живота, који обећа нелажни Бог пре времена вечних,

3. А јави у времена своја реч своју проповедањем, које је мени поверено по заповести Спаситеља нашег Бога,

4. Титу, правом сину по вери нас обојице, благодат, милост, мир од Бога Оца и Господа Исуса Христа, Спаса нашег.

5. Зато те оставих у Криту да поправиш шта је недовршено, и да поставиш по свим градовима свештенике, као што ти ја заповедих,

6. Ако је ко без мане, једне жене муж, и има верну децу, коју не коре за курварство или за непокорност.

7. Јер владика треба да је без мане, као Божји
пристав; не који себи угађа, не гневљив, не пијаница, не бојац, не лаком
на погани добитак;

8. Него гостољубив, благ, поштен, праведан, свет, чист;

9. Који се држи верне речи по науци, да буде кадар и саветовати са здравом науком, и покарати оне који се противе.

10. Јер има много непослушних, празноговорљивих, и умом преварених, а особито који су из обрезања,

11. Којима треба уста затворити; који целе куће изопачују учећи шта не треба, поганог добитка ради.

12. А рече неко од њих, њихов пророк: Крићани свагда лажљиви, зли зверови, беспослени трбуси.

13. Сведочанство је ово истинито; заради тог узрока карај их без штеђења, да буду здрави у вери,

14. Не слушајући јеврејске гаталице ни заповести људи који се одвраћају од истине.

15. Чистима је све чисто; а поганима и невернима ништа није чисто, него је опогањен њихов и ум и савест.

16. Говоре да познају Бога, а делима Га се одричу; јер су мрски и непослушни, и ни за какво добро дело ваљани.

Титу, глава 2

1. А ти говори шта пристоји здравој науци:

2. Старцима да буду трезни, поштени, чисти, здрави у вери, у љубави, у трпљењу;

3. Старицама, такође, да живе као што се пристоји светима, да не буду опадљиве, да се не предају врло вину, да уче добру,

4. Да уче младе да љубе мужеве, да љубе децу,

5. Да буду поштене, чисте, добре домаћице, благе, покорне својим мужевима, да се не хули на реч Божију.

6. Тако и младиће саветуј да буду поштени.

7. А у свему сам себе подај за углед добрих дела, у науци целост, поштење,

8. Реч здраву, незазорну: да се посрами онај који се противи, не имајући ништа зло говорити за нас.

9. Слуге да слушају своје господаре, да буду угодни у свачему, да не одговарају,

10. Да не краду, него у свачему да показују добру веру, да науку Спаситеља нашег Бога украшују у свачему.

11. Јер се показа благодат Божја која спасава све људе,

12. Учећи нас да се одрекнемо безбожности и жеља овог света, и да поштено и праведно и побожно поживимо на овом свету,

13. Чекајући блажену наду и јављање славе великог Бога и Спаса нашег Исуса Христа,

14. Који је дао себе за нас да нас избави од сваког безакоња, и да очисти себи народ избрани који чезне за добрим делима.

15. Ово говори, и саветуј, и карај са сваком заповешћу да те нико не презире.

Титу, глава 3

1. Опомињи их да буду покорни и послушни господарима и заповедницима, и готови на свако добро дело;

2. Ни на кога да не хуле, да се не свађају, него да буду мирни, сваку кротост да показују свим људима,

3. Јер и ми бејасмо
некада луди, и непокорни, и преварени, служећи различним жељама и
сластима, у пакости и зависти живећи, мрски будући и мрзећи један на
другог.

4. А кад се показа благодат и човекољубље Спаса нашег Бога,

5. Не за дела праведна која ми учинисмо, него по својој милости спасе нас бањом прерођења и обновљењем Духа Светог,

6. Ког изли на нас обилно кроз Исуса Христа Спаситеља нашег,

7. Да се оправдамо благодаћу Његовом, и да будемо наследници живота вечног по нади.

8. Сине Тите! Истинита је
реч, и у овоме хоћу да утврђујеш, да се они који вероваше Богу труде и
старају за добро дело: ово је корисно људима и добро.

9. А лудих запиткивања и тефтера од племена, и свађа и препирања о закону клони се; јер је то некорисно и празно.

10. Човека јеретика по првом и другом саветовању клони се,

11. Знајући да се такав изопачио, и греши, и сам је себе осудио.

12. Кад пошаљем к теби Артему или Тихика, постарај се да дођеш к мени у Никопољ, јер сам намислио да онде зимујем.

13. Зину законика и Апола лепо опреми да имају све што им треба.

14. Али и наши нека се уче напредовати у добрим делима, ако где буде од потребе да не буду без рода.

15. Поздрављају те сви који су са мном. Поздрави све који нас љубе у вери. Благодат са свима вама. Амин.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:27 pm

Филимону посланица

светог апостола Павла

1. Од Павла, сужња Исуса Христа, и Тимотија брата, Филимону љубазном и помагачу нашем,

2. И Апфији, сестри љубазној, и Архипу, нашем другару у војевању, и домаћој твојој цркви:

3. Благодат вам и мир од Бога Оца нашег, и Господа Исуса Христа.

4. Захваљујем Богу свом спомињући те свагда у молитвама својим,

5. Чувши љубав твоју и веру коју имаш ка Господу Исусу и к свима светима:

6. Да твоја вера, коју имамо заједно, буде силна у познању сваког добра, које имате у Христу Исусу.

7. Јер имам велику радост и утеху ради љубави твоје, што срца светих починуше кроза те, брате!

8. Тога ради ако и имам велику слободу у Христу да ти заповедам шта је потребно,

9. Али опет молим љубави ради, ја који сам такав као старац Павле, а сад сужањ Исуса Христа;

10. Молимо те за свог сина Онисима, ког родих у оковима својим;

11. Који је теби некада био непотребан, а сад је и теби и мени врло потребан, ког послах теби натраг;

12. А ти га, то јест, моје срце прими.

13. Ја га хтедох да задржим код себе, да ми место тебе послужи у оковима јеванђеља;

14. Али без твоје воље не хтедох ништа чинити, да не би твоје добро било као за невољу, него од добре воље.

15. Јер може бити да се за то растаде с тобом на неко време да га добијеш вечно,

16. Не више као роба, него више од роба, брата љубазног, а особито мени, а камоли теби, и по телу и у Господу

17. Ако дакле држиш мене за свог другара, прими њега као мене.

18. Ако ли ти у чему скриви, или је дужан, то на мене запиши.

19. Ја Павле написах руком својом, ја ћу платити: да ти не кажем да си и сам себе мени дужан.

20. Да брате! Да имам корист од тебе у Господу, развесели срце моје у Господу.

21. Уздајући се у твоју послушност написах ти знајући да ћеш још више учинити него што говорим.

22. А уз то уготови ми и конак; јер се надам да ћу за ваше молитве бити дарован вама.

23. Поздравља те Епафрас који је са мном сужањ у Христу Исусу, Марко, Аристарх, Димас, Лука, помагачи моји.

24. Благодат Господа нашег Исуса Христа са духом вашим. Амин.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:28 pm

Јеврејима посланица

светог апостола Павла

Глава 1

1. Бог који је
некада много пута и различитим начином говорио очевима преко пророка,
говори и нама у последак дана ових преко сина,

2. Ког постави наследника свему, кроз ког и свет створи.

3. Који будући сјајност
славе и обличје бића Његовог, и носећи све у речи силе своје, учинивши
собом очишћење греха наших, седе с десне стране престола величине на
висини,

4. И толико бољи поста од анђела колико преславније име од њихова доби.

5. Јер коме од анђела рече кад: Син мој ти си, ја те данас родих? И опет: Ја ћу Му бити Отац, и Он ће ми бити Син.

6. И опет уводећи Првороднога у свет говори: и да Му се поклоне сви анђели Божији.

7. Тако и анђелима говори: Који чини анђеле своје духове, и слуге своје пламен огњени.

8. А сину: Престо је Твој, Боже, ва век века; палица је правде палица царства Твог.

9. Омилела Ти је правда, и омрзао си на безакоње: тога ради помаза Те, Боже, Бог Твој уљем радости већма од другова Твојих.

10. И опет: Ти си, Господе, у почетку основао земљу, и небеса су дела руку Твојих:

11. Она ће проћи, а Ти остајеш: и сва ће остарети као хаљина,

12. И савићеш их као хаљину, и измениће се: а Ти си Онај исти, и Твојих година неће нестати.

13. А коме од анђела рече кад: Седи мени с десне стране док положим непријатеље Твоје подножје ногама Твојим?

14. Нису ли сви службени духови који су послани на службу онима који ће наследити спасење?

Јеврејима, глава 2

1. Тога ради ваља нам већма пазити на речи које слушамо, да како не отпаднемо.

2. Јер ако је оно што је говорено преко анђела утврђено, и сваки преступак и оглушак праведну плату примио:

3. Како ћемо побећи на маривши за толико спасење? Које поче Господ проповедати, и они који су чули потврдише међу нама,

4. Кад и Бог посведочи и знацима и чудесима и различитим силама, и Духа Светог раздељивањем по својој вољи.

5. Јер Бог не покори анђелима васиони свет, који иде и о коме говоримо.

6. Али неко посведочи негде говорећи: Шта је човек да га се опоменеш, или син човечији да га обиђеш?

7. Умалио си га малим нечим од анђела, славом и части венчао си га, и поставио си га над делима руку својих:

8. Све си покорио под
ноге Његове. А кад Му покори све, ништа не остави Њему непокорено; али
сад још не видимо да Му је све покорено.

9. А умањеног малим чим
од анђела видимо Исуса, који је за смрт што поднесе венчан славом и
части, да би по благодати Божијој за све окусио смрт.

10. Јер приликоваше Њему
за ког је све и кроз ког је све, који доведе многе синове у славу, да
доврши Поглавара спасења њиховог страдањем.

11. Јер и Онај који освећује, и они који се освећују, сви су од Једног; заради тог узрока не стиди се назвати их браћом

12. Говорећи: Објавићу име Твоје браћи својој, и посред цркве запеваћу Те.

13. И опет: Ја ћу се у Њега уздати. И опет: Ево ја и деца моја коју ми је дао Бог.

14. Будући, пак, да деца имају тело и крв, тако и Он узе део у томе, да смрћу сатре оног који има државу смрти, то јест ђавола;

15. И да избави оне који год од страха смрти у свему животу бише робови.

16. Јер се заиста не примају анђели, него се прима семе Авраамово.

17. Зато беше дужан у
свему да буде као браћа, да буде милостив и веран поглавар свештенички
пред Богом, да очисти грехе народне.

18. Јер у чему пострада и искушан би у ономе може помоћи и онима који се искушавају.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:29 pm

Јеврејима, глава 3

1. Зато, браћо света, заједничари звања небеског, познајте посланика и владику, ког ми признајемо, Исуса Христа,

2. Који је веран Ономе који га створи, као и Мојсије у свему дому његовом.

3. Јер Овај поста толико достојан веће части од Мојсија, колико већу од дома част има онај који га је начинио.

4. Јер сваки дом треба неко да начини; а ко је све створио оно је Бог.

5. И Мојсије дакле беше веран у свему дому његовом, као слуга, за сведочанство оног што је требало да се говори.

6. Али је Христос као син у дому свом: ког смо дом ми, ако слободу и славу наде до краја тврдо одржимо.

7. Зато, као што говори Дух Свети: Данас ако глас Његов чујете,

8. Не будите дрвенастих срца, као кад се прогневисте у дане напасти у пустињи,

9. Где ме искушаше очеви ваши, искушаше ме, и гледаше дела моја четрдесет година.

10. Тога ради расрдих се на тај род, и рекох: Једнако се мету у срцима, али они не познаше путеве моје;

11. Зато се заклех у гневу свом да неће ући у покој мој.

12. Гледајте, браћо, да не буде кад у коме од вас зло срце неверства да одступи од Бога Живога;

13. Него се утешавајте сваки дан, докле се данас говори, да који од вас не одрвени од преваре греховне;

14. Јер постадосмо заједничари Христу, само ако како смо почели у Њему бити до краја тврдо одржимо;

15. Докле се говори: Данас, ако глас Његов чујете, не будите дрвенастих срца, као кад се прогневисте.

16. Јер неки чувши прогневише се, али не сви који изиђоше из Мисира с Мојсијем.

17. А на које мрзи четрдесет година? Није ли на оне који сагрешише, који оставише кости у пустињи?

18. А којима се закле да неће ући у покој Његов, него онима који не хтеше да верују?

19. И видимо да не могоше ући за неверство.

Јеврејима, глава 4

1. Да се бојимо, дакле, да како док је још остављено обећање да се улази у покој Његов, не закасни који од вас.

2. Јер је нама објављено као и онима; али онима не помаже чувена реч, јер не вероваше они који чуше.

3. Јер ми који веровасмо
улазимо у покој, као што рече: Зато се заклех у гневу свом да неће ући у
покој мој, ако су дела и била готова од постања света.

4. Јер негде рече за седми дан овако: и почину Бог у дан седми од свих дела својих.

5. И на овом месту опет: Неће ући у покој мој.

6. Будући, пак, да неки имају да уђу у њега, и они којима је најпре јављено не уђоше за непослушање;

7. Опет одреди један дан,
данас, говорећи у Давиду по толиком времену, као што се пре каза: Данас
ако глас Његов чујете, не будите дрвенастих срца.

8. Јер да је Исус оне довео у покој, не би за други дан говорио потом.

9. Дакле је остављено још почивање народу Божијем.

10. Јер који уђе у покој Његов, и он почива од дела својих, као и Бог од својих.

11. Да се постарамо, дакле, ући у тај покој, да не упадне ко у ону исту гатку неверства.

12. Јер је жива реч
Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази
тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и
помислима срца.

13. И нема твари непознате пред Њиме, него је све голо и откривено пред очима Оног коме говоримо.

14. Имајући, дакле, великог Поглавара свештеничког, који је прошао небеса, Исуса сина Божијег, да се држимо признања.

15. Јер немамо Поглавара
свештеничког који не може пострадати с нашим слабостима, него који је у
свачему искушан као и ми, осим греха.

16. Да приступимо, дакле, слободно к престолу благодати, да примимо милост и нађемо благодат за време кад нам затреба помоћ.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:30 pm

Јеврејима, глава 5

1. Јер сваки поглавар свештенички који се из људи узима, за људе се поставља на службу к Богу, да приноси даре и жртве за грехе,

2. Који може пострадати с онима који не знају и залазе; јер је и он под слабошћу.

3. И зато је дужан како за народне тако и за своје грехе приносити.

4. И нико сам себи не даје части, него који је позван од Бога, као и Арон.

5. Тако и Христос не прослави сам себе да буде поглавар свештенички, него Онај који Му рече: Ти си мој син, ја Те данас родих.

6. Као што и на другом месту говори: Ти си свештеник вавек по реду Мелхиседековом.

7. Он у дане тела свог
мољења и молитве к Ономе који Га може избавити од смрти с виком великом и
са сузама приношаше, и би утешен по својој побожности.

8. Иако и беше Син Божји, али од оног што пострада научи се послушању.

9. И свршивши све, постаде свима који Га послушаше узрок спасења вечног.

10. И би наречен од Бога поглавар свештенички по реду Мелхиседековом.

11. За ког бисмо вам имали много говорити што је тешко исказати; јер сте постали слаби на слушању.

12. Јер ви који би
ваљало да сте учитељи по годинама, опет потребујете да учите које су
прва слова речи Божије; и постадосте да требате млека, а не јаке хране.

13. Јер који се год храни млеком, не разуме речи правде, јер је дете.

14. А савршених је тврда храна, који имају осећања дугим учењем обучена за разликовање и добра и зла.

Јеврејима, глава 6

1. Зато да
оставимо почетак Христове науке и да се дамо на савршенство: да не
постављамо опет темеља покајања од мртвих дела, и вере у Бога,

2. Науке крштења, и стављања руку, и васкрсења мртвих, и суда вечног.

3. И ово ћемо учинити ако Бог допусти.

4. Јер није могуће оне који су једном просветљени, окусили дар небески, постали заједничари Духа Светог,

5. И окусили добру реч Божју, и силу оног света, и отпали,

6. Опет обновити на покајање, јер сами себи наново распињу и руже сина Божијег.

7. Јер земља која пије дажд што често на њу пада, и која рађа поврће добро онима који је раде, прима благослов од Бога;

8. А која износи трње и чичак, непотребна је и клетве близу, која се најпосле сажеже.

9. Али од вас, љубазни, надамо се бољем и шта се држи спасења, ако и говоримо тако.

10. Јер Бог није неправедан да заборави дело ваше и труд љубави коју показасте у име Његово, послуживши светима и служећи.

11. Али желимо да сваки од вас покаже то исто старање да се нада одржи тврдо до самог краја;

12. Да не будете лениви, него да се угледате на оне који вером и трпљењем добијају обећања.

13. Јер кад Бог Авраму обећа, не имајући ничим већим да се закуне, закле се собом,

14. Говорећи: Заиста благосиљајући благословићу те, и умножавајући умножићу те.

15. И тако трпећи дуго, доби обећање.

16. Јер се људи већим куну, и свакој њиховој свађи свршетак је заклетва за потврђење.

17. Зато и Бог кад хтеде наследницима обећања обилније да покаже тврђу завета свог, учини посредника клетву:

18. Да би у двема
непоколебљивим стварима, у којима Богу није могуће слагати, имали јаку
утеху ми који смо прибегли да се ухватимо за наду која нам је дана,

19. Који имамо као тврд и поуздан ленгер душе, који улази и за најдаље завесе,

20. Где Исус уђе напред за нас, поставши поглавар свештенички довека по реду Мелхиседековом.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:30 pm

Јеврејима, глава 7

1. Јер овај
Мелхиседек беше цар салимски, свештеник Бога Највишег, који срете
Авраама кад се враћаше с боја царева, и благослови га;

2. Коме и Авраам даде десетак од свега. Прво дакле значи цар правде, потом и цар салимски, то јест цар мира:

3. Без оца, без матере,
без рода, не имајући ни почетка данима, ни свршетка животу, а испоређен
са сином Божијим, и остаје свештеник довека.

4. Али погледајте колики је овај коме је и Авраам патријарх дао десетак од плена.

5. Истина, и они од
синова Левијевих који примише свештенство, имају заповест да узимају по
закону десетак од народа, то јест од браће своје, ако су и изишли из
бедара Аврамових.

6. Али онај који се не броји од њиховог рода, узе десетак од Авраама, и благослови оног који има обећање.

7. Али без сваког изговора мање благослови веће.

8. И тако овде узимају десетак људи који умиру, а онамо Онај за ког се посведочи да живи.

9. И, да овако кажем, Левије који узе десетак, дао је десетак кроз Авраама:

10. Јер беше још у бедрима очевим кад га срете Мелхиседек.

11. Ако је, дакле,
савршенство постало кроз левитско свештенство (јер је народ под њим
закон примио), каква је још потреба била говорити да ће други свештеник
постати по реду Мелхиседековом, а не по реду Ароновом?

12. Јер, кад се промени свештенство, мора се и закон променити.

13. Јер за кога се ово говори Он је од другог колена, од ког нико не приступи к олтару.

14. Јер је познато да Господ наш од колена Јудина изађе, за које колено Мојсије не говори ништа о свештенству.

15. И још је више познато да ће по реду Мелхиседековом други свештеник постати,

16. Који није постао по закону телесне заповести него по сили живота вечног.

17. Јер сведочи: Ти си свештеник вавек по реду Мелхиседековом.

18. Тако се укида пређашња заповест, што би слаба и залудна.

19. Јер закон није ништа савршио; а постави бољу наду, кроз коју се приближујемо к Богу.

20. И још не без заклетве:

21. Јер они без заклетве
посташе свештеници; а Овај са заклетвом кроз Оног који Му говори: Закле
се Господ и неће се раскајати: Ти си свештеник вавек по реду
Мелхиседековом.

22. Толико бољег завета поста Исус јамац.

23. И они многи бише свештеници, јер им смрт не даде да остану.

24. А Овај, будући да остаје вавек, има вечно свештенство.

25. Зато и може вавек спасти оне који кроза Њ долазе к Богу, кад свагда живи да се може молити за њих.

26. Јер такав нама требаше поглавар свештенички: свет, безазлен, чист, одвојен од грешника, и који је био више небеса;

27. Коме није потребно
сваки дан, као свештеницима, најпре за своје грехе жртве приносити, а
потом за народне, јер Он ово учини једном, кад себе принесе.

28. Јер закон поставља
људе за свештенике који имају слабост; а реч заклетве које је речена по
закону, постави сина вавек савршена.

Јеврејима, глава 8

1. А ово је глава
од тога што говоримо: имамо таквог Поглавара свештеничког који седи с
десне стране престола Величине на небесима;

2. Који је слуга светињама и истинитој скинији, коју начини Господ, а не човек.

3. Јер се сваки поглавар свештенички поставља да приноси даре и жртве; зато ваља да и Овај шта има што ће принети.

4. Јер да је на земљи, не би био свештеник, кад имају свештеници који приносе даре по закону,

5. Који служе обличју и
сену небеских ствари, као што би речено Мојсију кад хтеде скинију да
начини: Гледај, рече, да начиниш све по прилици која ти је показана на
гори.

6. А сад доби бољу службу, као што је и посредник бољег завета, који се на бољим обећањима утврди.

7. Јер да је онај први без мане био, не би се другом тражило места.

8. Јер кудећи их говори: Ево дани иду, говори Господ, и начинићу с домом Израиљевим и с домом Јудиним нов завет;

9. Не по завету који
начиних с очевима њиховим у онај дан кад их узех за руку да их изведем
из земље мисирске; јер они не осташе у завету мом, и ја не марих за њих,
говори Господ.

10. Јер је ово завет
који ћу начинити с домом Израиљевим после оних дана, говори Господ: даћу
законе своје у мисли њихове, и на срцима њиховим написаћу их, и бићу им
Бог, и они ће бити мени народ.

11. И ниједан неће учити
свог ближњег, и ниједан брата свог, говорећи: Познај Господа; јер ће ме
сви познати од малог до великог међу њима.

12. Јер ћу бити милостив неправдама њиховим, и грехе њихове и безакоња њихова нећу више спомињати.

13. А кад вели: нов завет, први начини ветхим; а шта је ветхо и остарело, близу је краја.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:31 pm

Јеврејима, глава 9

1. Тако и први завет имаше правду богомољства и светињу земаљску.

2. Јер скинија беше начињена прва, у којој беше свећњак и трпеза и постављени хлебови, што се зове светиња.

3. А за другим завесом беше скинија, која се зове светиња над светињама,

4. Која имаше златну
кадионицу, и ковчег завета окован свуда златом, у коме беше златан суд с
маном, и палица Аронова, која се беше омладила, и плоче завета.

5. А више њега беху херувими славе, који осењаваху олтар; о чему се не може сад говорити редом.

6. А кад ово беше тако уређено, улажаху свештеници свагда у прву скинију и савршиваху службу Божију.

7. А у другу улажаше једном у години сам поглавар свештенички, не без крви, коју приноси за себе и за народна незнања.

8. Овим показиваше Дух Свети да се још није отворио пут светих, докле прва скинија стоји;

9. Која остаде прилика за садашње време, у које се приносе дари и жртве, и не могу да се сврше по савести оног који служи.

10. Осим у јелима и пићима, и различном умивању и правдању тела, које је постављено до времена поправљења.

11. Али дошавши Христос,
поглавар свештенички добара која ће доћи, кроз бољу и савршенију
скинију, која није руком грађена, то јест, није овог створења,

12. Ни с крвљу јарчијом, нити телећом, него кроз своју крв уђе једном у светињу, и нађе вечни откуп.

13. Јер ако крв јунчија и јарчија, и пепео јуничин, покропивши њом опогањене, освећује на телесну чистоту;

14. А камоли неће крв
Христа, који Духом Светим себе принесе без кривице Богу, очистити савест
нашу од мртвих дела, да служимо Богу Живом и Истинитом?

15. И зато је новом
завету посредник, да кроз смрт, која би за откуп од преступака у првом
завету, обећање вечног наследства приме звани.

16. Јер где је завет ваља да буде и смрт оног који чини завет.

17. Јер је завет по смрти потврђен: будући да нема никакве силе док је жив онај који га је начинио.

18. Јер ни први није утврђен без крви.

19. Јер кад Мојсије
изговори све заповести по закону свом народу, онда узе крви јарчије и
телеће, с водом и вуном црвеном и исопом, те покропи и књигу и сав
народ.

20. Говорећи: Ово је крв завета који Бог начини с вама.

21. А тако и скинију и све судове службене покропи крвљу.

22. И готово све се крвљу чисти по закону, и без проливања крви не бива опроштење.

23. Тако је требало да се обличја небеских овима чисте, а сама небеска бољим жртвама од ових.

24. Јер Христос не уђе у
рукотворену светињу, која је прилика праве, него у само небо, да се
покаже сад пред лицем Божијим за нас;

25. Нити да много пута приноси себе, као што поглавар свештенички улази у светињу сваке године с крвљу туђом:

26. Иначе би Он морао много пута страдати од постања света; а сад једном на свршетку века јави се да својом жртвом сатре грех.

27. И као што је људима одређено једном умрети, а потом суд:

28. Тако се и Христос једном принесе, да узме многих грехе; а другом ће се јавити без греха на спасење онима који Га чекају.

Јеврејима, глава 10

1. Јер закон
имајући сен добара која ће доћи, а не само обличје ствари, не може
никада савршити оне који приступају сваке године и приносе оне исте
жртве.

2. Иначе би престале приносити се, кад они који служе не би више имали никакву савест за грехе, кад се једном очисте;

3. Него се њима сваке године чини спомен за грехе.

4. Јер крв јунчија и јарчија не може узети грехе.

5. Зато, улазећи у свет говори: Жртава и дарова ниси хтео, али си ми тело приправио.

6. Жртве и прилози за грех нису Ти били угодни.

7. Тада рекох: Ево дођох, у почетку књиге писано је за мене, да учиним вољу Твоју, Боже.

8. И више казавши: Прилога и приноса и жртава, и жртава за грехе ниси хтео, нити су Ти били угодни, што се по закону приносе;

9. Тада рече: Ево дођох да учиним вољу Твоју, Боже. Укида прво да постави друго.

10. По којој смо вољи ми освећени приносом тела Исуса Христа једном.

11. И сваки свештеник стоји сваки дан служећи и једне жртве много пута приносећи које никад не могу узети грехе.

12. А Он принесавши једину жртву за грехе седи свагда с десне стране Богу.

13. Чекајући даље док се положе непријатељи Његови подножје ногама Његовим.

14. Јер једним приносом савршио је вавек оне који бивају освећени.

15. А сведочи нам и Дух Свети; јер као што је напред казано:

16. Ово је завет који ћу
начинити с њима после оних дана, говори Господ: Даћу законе своје у
срца њихова, и у мислима њиховим написаћу их;

17. И грехе њихове и безакоња њихова нећу више спомињати.

18. А где је опроштење ових онде више нема прилога за грехе.

19. Имајући, дакле, слободу, браћо, улазити у светињу крвљу Исуса Христа, путем новим и живим.

20. Који нам је обновио заветом, то јест телом својим,

21. И свештеника великог над домом Божијим:

22. Да приступамо с истиним срцем у пуној вери, очишћени у срцима од зле савести, и умивени по телу водом чистом;

23. Да се држимо тврдо признања наде: јер је веран онај који је обећао;

24. И да разумевамо један другог у подбуњивању к љубави и добрим делима,

25. Не остављајући
скупштину своју, као што неки имају обичај, него један другог
саветујући, толико већма колико видите да се приближује дан судни.

26. Јер кад ми грешимо намерно, пошто смо примили познање истине, нема више жртве за грехе;

27. Него страшно чекање суда, и ревност огња који ће да поједе оне који се супроте.

28. Ко преступи закон Мојсијев, без милости умире код два или три сведока.

29. Колико мислите да ће
горе муке заслужити онај који сина Божијег погази, и крв завета којом
се освети за погану уздржи, и Духа благодати наружи?

30. Јер знамо Оног који рече: Моја је освета, ја ћу вратити, говори Господ; и опет: Господ ће судити народу свом.

31. Страшно је упасти у руке Бога Живога.

32. Опомињите се, пак, првих дана својих, у које се просветлисте и многу борбу страдања поднесосте,

33. Које поставши гледање са срамота и невоља, а које поставши другови онима који живе тако.

34. Јер се на окове моје
сажалисте, и дадосте с радошћу да се разграби ваше имање, знајући да
имате себи имање боље и непропадљиво на небесима.

35. Не одбацујте, дакле, слободу своју, која има велику плату.

36. Јер вам је трпљење од потребе да вољу Божију савршивши примите обећање.

37. Јер још мало, врло мало, па ће доћи Онај који треба да дође и неће одоцнити.

38. А праведник живеће од вере; ако ли одступи неће бити по вољи моје душе.

39. А ми, браћо, нисмо од оних који одступају на погибао, него од оних који верују да спасу душе.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:33 pm

Јеврејима, глава 11

1. Вера је, пак, тврдо чекање оног чему се надамо, и доказивање оног што не видимо.

2. Јер у њој стари добише сведочанство.

3. Вером познајемо да је свет речју Божјом свршен, да је све што видимо из ништа постало.

4. Вером принесе Авељ
Богу већу жртву него Каин, кроз коју доби сведочанство да је праведник,
кад Бог посведочи за даре његове; и кроз њу он мртав још говори.

5. Вером би Енох пренесен
да не види смрт; и не нађе се, јер га Бог премести, јер пре него га
премести, доби сведочанство да угоди Богу.

6. А без вере није могуће
угодити Богу; јер онај који хоће да дође к Богу, ваља да верује да има
Бог и да плаћа онима који Га траже.

7. Вером Ноје примивши
заповест и побојавши се оног што још не виде, начини ковчег за спасење
дома свог, којим осуди сав свет, и поста наследник правде по вери.

8. Вером послуша Авраам кад би позван да изиђе у земљу коју хтеде да прими у наследство, и изиђе не знајући куда иде.

9. Вером дође Авраам у земљу обећану, као у туђу, и у колибама живљаше с Исаком и с Јаковом, сунаследницима обећања тог.

10. Јер чекаше град који има темеље, коме је зидар и Творац Бог.

11. Вером и сама Сара нероткиња прими силу да затрудни и роди преко времена старости; јер држаше за верног Оног који обећа.

12. Зато се и родише од једног, још готово мртвог, као звезде небеске мноштвом, и као небројени песак покрај мора.

13. У вери помреше сви
ови не примивши обећања, него га видевши издалека, и поклонивши му се, и
признавши да су гости и дошљаци на земљи.

14. Јер који тако говоре показују да траже отачанство.

15. И да би се они опоменули оног из ког изиђоше, имали би време да се врате.

16. Али сад боље желе, то јест небеско. Зато се Бог не стиди њих назвати се Бог њихов; јер им приправи град.

17. Вером приведе Авраам Исака кад би кушан, и јединороднога приношаше, пошто беше примио обећање,

18. У коме беше казано: У Исаку назваће ти се семе;

19. Помисливши да је Бог кадар и из мртвих васкрснути; зато га и узе за прилику.

20. Вером благослови Исак Јакова и Исава у стварима које ће доћи.

21. Вером благослови Јаков умирући сваког сина Јосифовог, и поклони се врху палице његове.

22. Вером се опомиња Јосиф умирући изласка синова Израиљевих, и заповеда за кости своје.

23. Вером Мојсија, пошто се роди, крише три месеца родитељи његови, јер видеше красно дете, и побојаше се заповести цареве.

24. Вером Мојсије, кад би велики, не хтеде да се назива син кћери Фараонове;

25. И воље страдати с народом Божијим, неголи имати земаљску сладост греха:

26. Државши срамоту Христову за веће богатство од свега блага мисирског; јер гледаше на плату.

27. Вером остави Мисир, не побојавши се љутине цареве; јер се држаше Оног који се не види, као да Га виђаше.

28. Вером учини пасху и пролив крви, да се онај који губљаше прворођене не дотакне до њих.

29. Вером пређоше Црвено Море као по сувој земљи; које и Мисирци окушавши потопише се.

30. Вером падоше зидови јерихонски, кад се обилази око њих седам дана.

31. Вером Раав курва не погибе с неверницима, примивши уходе с миром, и изведавши их другим путем.

32. И шта ћу још да
кажем? Јер ми не би достало времена кад бих стао приповедати о Гедеону, и
о Вараку и Самсону и Јефтају, о Давиду и Самуилу, и о другим пророцима,

33. Који вером победише царства, учинише правду, добише обећања, затворише уста лавовима,

34. Угасише силу огњену, побегоше од оштрица мача, ојачаше од немоћи, посташе јаки у биткама, растераше војске туђе;

35. Жене примише своје мртве из васкрсења; а други бише побијени, не примивши избављење, да добију боље васкрсење;

36. А други ругање и бој поднесоше, па још и окове и тамнице;

37. Камењем побијени
бише, претрвени бише, искушани бише, од мача помреше; идоше у кожусима и
у козјим кожама, у сиротињи, у невољи, у срамоти;

38. Којих не беше достојан свет, по пустињама потуцаше се, и по горама и по пећинама и по рупама земаљским.

39. И ови сви добивши сведочанство вером не примише обећања;

40. Јер Бог нешто боље за нас одреди, да не приме без нас савршенства.

Јеврејима, глава 12

1. Зато, дакле, и
ми имајући око себе толику гомилу сведока, да одбацимо свако бреме и
грех који је за нас прионуо, и с трпљењем да трчимо у битку која нам је
одређена,

2. Гледајући на Начелника
вере и Свршитеља Исуса, који место одређене себи радости претрпе крст,
не марећи за срамоту, и седе с десне стране престола Божијег.

3. Помислите, дакле, на Оног који је такво противљење против себе од грешника поднео, да не ослабе душе ваше и да вам не дотужи.

4. Јер још до крви не дођосте борећи се против греха,

5. И заборависте утеху
коју вам говори, као синовима: Сине мој! Не пуштај у немар карања
Господња, нити губи воље кад те Он покара;

6. Јер кога љуби Господ оног и кара; а бије сваког сина ког прима.

7. Ако трпите карање, као синовима показује вам се Бог: јер који је син ког отац не кара?

8. Ако ли сте без карања, у коме сви део добише, дакле сте копилад, а не синови.

9. Ако су нам дакле телесни очеви наши карачи, и бојимо их се, како да не слушамо Оца духова, да живимо?

10. Јер они за мало дана, како им угодно беше, караху нас; а Овај на корист, да добијемо део од Његове светиње.

11. Јер свако карање кад бива не чини се да је радост, него жалост; али после даће миран род правде онима који су научени њиме.

12. Зато ослабљене руке и ослабљена колена исправите,

13. И стазе поравните ногама својим, да не сврне шта је хромо, него још да се исцели.

14. Мир имајте и светињу са свима; без овог нико неће видети Господа.

15. Гледајте да ко не
остане без благодати Божије: да не узрасте какав корен горчине, и не
учини пакост, и тим да се многи не опогане.

16. Да не буде ко курвар или опогањен, као Исав, који је за једно јело дао првородство своје.

17. Јер знате да је и потом, кад хтеде да прими благослов, одбачен; јер покајање не нађе места, ако га и са сузама тражаше.

18. Јер не приступисте ка гори која се може опипати, и огњу разгорелом, облаку, и помрчини и олуји,

19. И трубном гласу, и гласу речи, ког се одрекоше они који чуше, да не чују више речи;

20. Јер не могаху да поднесу оно што се заповедаше: Ако се и звер дотакне до горе, биће камењем убијена.

21. И тако страшно беше оно што се виде да Мојсије рече: Уплашио сам се и дрхћем.

22. Него приступисте к Сионској гори, и ка граду Бога Живога, Јерусалиму небеском, и многим хиљадама анђела,

23. К сабору и цркви првородних који су написани на небесима, и Богу, судији свих, и духовима савршених праведника,

24. И к Исусу, Посреднику завета новог, и крви кропљења, која боље говори неголи Авељева.

25. Али гледајте да се
не одрекнете Оног који говори; јер кад они не утекоше који се одрекоше
оног који пророковаше на земљи, а камоли ми који се одричемо небеског,

26. Ког глас потресе онда земљу, а сад обећа говорећи; још једном ја ћу потрести не само земљу него и небо.

27. А што вели: још једном, показује да ће се укинути оно што се помиче, као створено, да остане оно што се не помиче.

28. Зато, примајући царство непоколебано, да имамо благодат којом служимо за угодност Богу, с поштовањем и са страхом.

29. Јер је Бог наш огањ који спаљује.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:33 pm

Јеврејима, глава 13

1. Љубав братинска да остане међу вама.

2. Гостољубивости не заборављајте; јер неки не знајући из гостољубивости примише анђеле на конак.

3. Опомињите се сужња као да сте с њима свезани, оних којима се неправда чини као да сте и сами у телу.

4. Женидбу да држе сви у части, и постеља женидбена да буде чиста; а курварима и прељубочинцима судиће Бог.

5. Не будите среброљупци; будите задовољни оним што имате. Јер Он рече: Нећу те оставити, нити ћу од тебе одступити;

6. Тако да смемо говорити: Господ је мој помоћник, и нећу се бојати; шта ће ми учинити човек?

7. Опомињите се својих учитеља који вам казиваше реч
Божију; гледајте на свршетак њиховог живљења, и угледајте се на веру
њихову.

8. Исус Христос јуче је и данас онај исти и вавек.

9. У науке туђе и различне не пристајте; јер је добро
благодаћу утврђивати срца, а не јелима, од којих не имаше користи они
који живљаше у њима.

10. Имамо, пак, олтар од ког они не смеју јести који служе скинији.

11. Јер којих животиња крв уноси поглавар свештенички у светињу за грехе, оних се телеса спаљују изван логора.

12. Зато Исус, да освети народ крвљу својом, изван града пострада.

13. Зато дакле да излазимо к Њему изван логора, носећи Његову срамоту.

14. Јер овде немамо града који ће остати, него тражимо онај који ће доћи.

15. Кроз Њега, дакле, да свагда приносимо Богу жртву хвале, то јест плод усана које признају име Његово.

16. А добро чинити и давати милостињу не заборављајте; јер се таквим жртвама угађа Богу.

17. Слушајте учитеље своје и покоравајте им се, јер
се они старају за душе ваше, као који ће дати одговор, да то с радошћу
чине, а не уздишући; јер вам ово не помаже.

18. Молите се Богу за нас. Јер се надамо да имамо добру савест, старајући се у свему добро да живимо.

19. А одвише молим чините ово, да бих се пре вратио к вама.

20. А Бог мира, који изведе из мртвих великог Пастира овцама, крвљу завета вечног, Господа нашег Исуса Христа,

21. Да вас саврши у сваком делу добром, да учините
вољу Његову, чинећи у вама шта је угодно пред Њиме, кроз Исуса Христа,
коме слава ва век века. Амин.

22. Молим вас пак, браћо, примите реч поучења; јер укратко написах и послах вам.

23. Знајте да је отишао наш брат Тимотије, с којим, ако скоро дође, видећу вас.

24. Поздравите све учитеље своје и све свете. Поздрављају вас браћа која су из Талијанске.

25. Благодат са свима вама. Амин.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:34 pm

Саборна посланица

светог апостола Јакова

Глава 1

1. Од Јакова, Бога и Господа Исуса Христа слуге, свима дванаест колена расејаним по свету поздравље.

2. Сваку радост имајте, браћо моја, кад падате у различне напасти,

3. Знајући да кушање ваше вере гради трпљење;

4. А трпљење нека дело довршује, да будете савршени и цели без икакве мане.

5. Ако ли коме од вас недостаје премудрости, нека иште у Бога који даје свакоме без разлике и не кори никога, и даће му се;

6. Али нека иште с вером, не сумњајући ништа; јер који се сумња он је као морски валови, које ветрови подижу и размећу.

7. Јер такав човек нека не мисли да ће примити шта од Бога.

8. Који двоуми непостојан је у свима путевима својим.

9. А понижени брат нека се хвали висином својом;

10. А богати својом понизношћу; јер ће проћи као цвет травни.

11. Јер сунце огреја с
врућином, и осуши траву, и цвет њен отпаде, и красота лица њена погибе;
тако ће и богати у хођењу свом увенути.

12. Благо човеку који претрпи напаст; јер кад буде кушан примиће венац живота, који Бог обрече онима који га љубе.

13. Ниједан кад се куша да не говори: Бог ме куша; јер се Бог не може злом искушати, и Он не куша никога;

14. Него сваког куша његова сласт, која га вуче и мами.

15. Тада затрудневши сласт рађа грех; а грех учињен рађа смрт.

16. Не варајте се, љубазна браћо моја!

17. Сваки добри дар и сваки поклон савршени одозго је, долази од Оца светлости, у ког нема промењивања ни мењања видела и мрака;

18. Јер нас драговољно породи речју истине, да будемо новина од Његовог створења.

19. Зато, љубазна браћо моја, нека буде сваки човек брз чути а спор говорити и спор срдити се.

20. Јер срдња човечија не чини правде Божије.

21. Зато одбаците сваку нечистоту и сувишак злобе, и с кротошћу примите усађену реч која може спасти душе ваше.

22. Будите, пак, творци речи, а не само слушачи, варајући сами себе.

23. Јер ако ко слуша реч а не твори, он је као човек који гледа лице тела свог у огледалу;

24. Јер се огледа па отиде, и одмах заборави какав беше.

25. Али који провиди у
савршени закон слободе и остане у њему, и не буде заборавни слушач, него
творац дела, онај ће бити блажен у делу свом.

26. Ако који од вас мисли да верује, и не зауздава језик своЈ, него вара срце своје, његова је вера узалуд.

27. Јер вера чиста и без
мане пред Богом и Оцем јесте ова: обилазити сироте и удовице у њиховим
невољама, и држати себе неопогањеног од света.

Јаков, глава 2

1. Браћо моја! У вери Господа нашег славног Исуса Христа не гледајте ко је ко;

2. Јер ако дође у цркву вашу човек са златним прстеном и у светлој хаљини, а дође и сиромах у рђавој хаљини,

3. И погледате на оног у
светлој хаљини, и кажете му: Ти седи овде лепо, а сиромаху кажете: Ти
стани тамо, или седи овде ниже подножја мог;

4. И не расудисте у себи, него бисте судије злих помисли.

5. Чујте, љубазна браћо
моја, не изабра ли Бог сиромахе овог света да буду богати вером, и
наследници царства које обрече онима који њега љубе?

6. А ви осрамотисте сиромаха. Нису ли то богати који вас муче и вуку вас на судове?

7. Не хуле ли они на добро име ваше којим сте се назвали?

8. Ако, дакле, закон царски извршујете по писму: Љуби ближњег као самог себе, добро чините;

9. Ако ли гледате ко је ко, грех чините, и бићете покарани од закона као преступници;

10. Јер који сав закон одржи а сагреши у једном, крив је за све,

11. Јер Онај који је
рекао: Не чини прељубе, рекао је и: Не убиј. Ако дакле не учиниш прељубе
а убијеш, постао си преступник закона.

12. Тако говорите и тако творите као они који ће законом слободе бити суђени;

13. Јер ће ономе бити суд без милости који не чини милости; и хвали се милост на суду.

14. Каква је корист, браћо моја, ако ко рече да има веру а дела нема? Зар га може вера спасти?

15. Ако, на пример, брат и ли сестра голи буду, или немају шта да једу,

16. И рече им који од вас: Идите с миром, грејте се, и наситите се, а не да им потребе телесне, шта помаже?

17. Тако и вера ако нема дела, мртва је по себи.

18. Но може ко рећи: Ти
имаш веру, а ја имам дела. Покажи ми веру своју без дела својих, а ја ћу
теби показати веру своју из дела својих.

19. Ти верујеш да је један Бог; добро чиниш; и ђаволи верују, и дрхћу.

20. Али хоћеш ли разумети, о човече сујетни! Да је вера без дела мртва?

21. Авраам отац наш не оправда ли се делима кад принесе Исака, сина свог, на олтар?

22. Видиш ли да вера поможе делима његовим, и кроз дела сврши се вера?

23. И изврши се писмо које говори: Авраам верова Богу, и прими му се у правду, и пријатељ Божји назва се.

24. Видите ли, дакле, да се делима правда човек, а не самом вером?

25. А тако и Раав курва не оправда ли се делима кад прими уходе, и изведе их другим путем?

26. Јер, као што је тело без духа мртво, тако је и вера без добрих дела мртва.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:35 pm

Јаков, глава 3

1. Не тражите, браћо моја, да будете многи учитељи, знајући да ћемо већма бити осуђени,

2. Јер сви погрешујемо много пута. Али ко у речи не погрешује, онај је савршен човек, може зауздати и све тело.

3. Јер гле, и коњима мећемо жвале у уста да нам се покоравају, и све тело њихово окрећемо.

4. Гле и лађе, ако су и велике и силни их ветрови гоне, окрећу се малом крмицом куда хоће онај који управља.

5. А тако је и језик мали уд, и много чини. Гле, мала ватра, и колике велике шуме сажеже.

6. И језик је ватра, свет
пут неправде. Тако и језик живи међу нашим удима, поганећи све тело, и
палећи време живота нашег, и запаљујући се од пакла.

7. Јер сав род звериња и птица, и бубина и риба, припитомљава се и припитомио се роду човечијем;

8. А језик нико од људи не може припитомити, јер је немирно зло, пуно једа смртоноснога.

9. Њиме благосиљамо Бога и Оца, и њиме кунемо људе, који су створени по обличју Божијем.

10. Из једних уста излази благослов и клетва. Не ваља, љубазна браћо моја, да ово тако бива.

11. Еда ли може извор из једне главе точити слатко и горко?

12. Може ли, браћо моја, смоква маслине рађати или винова лоза смокве? Тако ниједан извор не даје слане и слатке воде.

13. Ко је међу вама мудар и паметан нека покаже од доброг живљења дела своја у кротости и премудрости.

14. Ако ли имате горку завист и свађу у срцима својим, не хвалите се, ни лажите на истину.

15. Ово није она премудрост што силази одозго, него земаљска, људска, ђаволска.

16. Јер где је завист и свађа онде је неслога и свака зла ствар.

17. А која је премудрост
одозго она је најпре чиста, а потом мирна, кротка, покорна, пуна
милости и добрих плодова, без хатера, и нелицемерна.

18. А плод правде у миру сеје се онима који мир чине.

Јаков, глава 4

1. Откуда ратови и распре међу нама? Не отуда ли, од сласти ваших, које се боре у вашим удима?

2. Желите и немате; убијате и завидите, и не можете да добијете; борите се и војујете, и немате, јер не иштете.

3. Иштете, и не примате, јер зло иштете, да у сластима својим трошите.

4. Прељубочинци и
прељубочинице! Не знате ли да је пријатељство овог света непријатељство
Богу? Јер који хоће свету пријатељ да буде, непријатељ Божји постаје.

5. Или мислите да писмо узалуд говори: Дух који у нама живи мрзи на завист?

6. А Он даје већу благодат. Јер говори: Господ супроти се поноситима, а пониженима даје благодат.

7. Покорите се, дакле, Богу а противите се ђаволу и побећи ће од вас.

8. Приближите се к Богу, и Он ће се приближити к вама. Очистите руке, грешници, поправите срца своја, непостојани.

9. Будите жалосни и плачите и јаучите: смех ваш нека се претвори у плач, и радост у жалост.

10. Понизите се пред Господом, и подигнуће вас.

11. Не опадајте један
другог, браћо; јер ко опада брата или осуђује брата свог опада закон и
осуђује закон, а ако закон осуђујеш, ниси творац закона, него судија.

12. Један је законодавац и судија, који може спасти и погубити; а ти ко си што другог осуђујеш?

13. Слушајте сад ви који
говорите: Данас или сутра поћи ћемо у овај или онај град, и седећемо
онде једну годину, и трговаћемо и добијаћемо.

14. Ви који не знате шта ће бити сутра. Јер шта је ваш живот? Он је пара, која се замало покаже, а потом нестане.

15. Место да говорите: Ако Господ хтедбуде, и живи будемо учинићемо ово или оно.

16. А сад се хвалите својим поносом. Свака је хвала таква зла.

17. Јер који зна добро чинити и не чини, грех му је.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:35 pm

Јаков, глава 5

1. Ходите ви сад, богати, плачите и ридајте за своје љуте невоље које иду на вас.

2. Богатство ваше иструхну, и хаљине ваше поједоше мољци;

3. Злато ваше и сребро
зарђа, и рђа њихова биће сведочанство на вас: изјешће тело ваше као
огањ. Стекосте богатство у последње дане.

4. Гле, виче плата ваших посленика који су радили њиве ваше и ви сте им откинули; и вика жетелаца дође до ушију Господа Саваота.

5. Веселисте се на земљи, и насладисте се; ухранисте срца своја, као на дан заклања.

6. Осудисте, убисте праведника, и не брани вам се.

7. Трпите, дакле, браћо
моја, до доласка Господњег. Гле, тежак чека племенити род из земље, и
радо трпи док не прими дажд рани и позни.

8. Трпите, дакле, и ви и утврдите срца своја, јер се долазак Господњи приближи.

9. Не уздишите један на другог, браћо, да не будете осуђени: гле, судија стоји пред вратима.

10. Узмите, браћо моја, за углед страдања пророке који говорише у име Господа.

11. Гле, блажене
називамо оне који претрпеше. Трпљење Јовљево чусте, и последак Господњи
видесте: јер је Господ милостив и смилује се.

12. А пре свега, браћо
моја, не куните се ни небом ни земљом, ни другом каквом клетвом; него
нека буде шта јесте да, и шта није не, да не паднете под суд.

13. Мучи ли се ко међу вама, нека се моли Богу; је ли ко весео нека хвали Бога.

14. Болује ли ко међу вама, нека дозове старешине црквене, те нека читају молитву над њим, и нека га помажу уљем у име Господње.

15. И молитва вере помоћи ће болеснику, и подигнуће га Господ; и ако је грехе учинио, опростиће му се.

16. Исповедајте, дакле,
један другом грехе, и молите се Богу један за другог, да оздрављате; јер
непрестана молитва праведног много може помоћи.

17. Илија беше човек смртан као и ми, и помоли се Богу да не буде дажда, и не удари дажд на земљу за три године и шест месеци.

18. И опет се помоли и небо даде дажд, и земља изнесе род свој.

19. Браћо! Ако ко од вас зађе с пута истине, и обрати га ко,

20. Нека зна да ће онај који обрати грешника с кривог пута његовог спасти душу од смрти, и покрити мноштво греха.

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sveto Pismo - Biblija   Sveto Pismo - Biblija - Page 15 Icon_minitime26/3/2011, 11:36 pm

Прва саборна посланица

светог апостола Петра

Глава 1

1. Од Петра, апостола Исуса Христа, избраним дошљацима, расејаним по Понту, Галатији, Кападокији, Азији и Витанији;

2. По провиђењу Бога Оца, светињом Духа доведеним у послушање и кропљење крви Исуса Христа: да вам се умножи благодат и мир.

3. Благословен Бог и Отац
Господа нашег Исуса Христа, који нас по великој милости својој прероди
за живу наду васкрсењем Исуса Христа из мртвих,

4. За наследство непропадљиво, које неће иструхнути ни увенути, сачувано на небесима за вас,

5. Које је сила Божија вером сачувала за спасење, приправљено да се јави у последње време;

6. Коме радујте се, премда сте сад мало (где је потребно) жалосни у различним напастима,

7. Да се кушање ваше вере
много вредније од злата пропадљивог које се куша огњем нађе на хвалу и
част и славу, кад се покаже Исус Христос;

8. Ког не видевши љубите и ког сад не гледајући но верујући Га радујете се радошћу неисказаном и прослављеном.

9. Примајући крај своје вере, спасење душама.

10. Које спасење тражише и испитиваше за њ пророци, који за вашу благодат прорекоше;

11. Испитујући у какво или у које време јављаше Дух Христов у њима, напред сведочећи за Христове муке и за славе по томе;