LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
 
PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

 

 Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...

Ići dole 
AutorPoruka
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime28/3/2011, 3:07 am

Ме згази кога најмногу ми требаше рака подадена... Бев мала, стутулена, склопчена во своите окови... Врзана... ми ги притегна сите ланци... ми вети слобода со поглед... искра и одсјај во очите... а што направи?... и тој доток на крв низ жилите го замрзна... замрзна се` во мене... денови и денови бев иста како тебе... смрзната... осамена... со никого збор да не изустам... со никого спомен да споделам... зашто ти беше забрането овошје... викаат она најслаткото..а само горчина ми остана на усниве... ти незнаеш себе си да се дадеш целосно... ти си кукавица... страшливец... незнаеш да почуствуваш... да доживееш... само да земеш... а не веруваш во она што најмногу го сакаш... ја заслужи суровоста на моите зборови... зашто несвесно ме згази мислејќи дека сум пластелин кој можеш да го обликуваш по сопствена желба... Извини драги... Еднаш бев твоја храна за телото... но ќе останам вечна желба за твојата душа... недостижна...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Tied_up_ninja_girl_by_rhoddi
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
Najda M.

Najda M.

Ženski
Broj poruka : 5067
Datum upisa : 12.10.2010

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime28/3/2011, 3:10 am

Bravo.... Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247 Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247 Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247

____________________________________________

Bog nam je podario Veru , Ljubav i Nadu...
Na nama je da pronađemo smisao tog dara.

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime2/4/2011, 1:57 am

...ме прогонуваш... не ме оставаш...заминуваш... и одненадеж неповикан се појавуваш... и пак тоа пустото, срцето кое незнае за заборав, затреперува... се возбудува на твојата слика... на твојот лик... и не ме оставаш... ме прогонуваш... јас треперам.. а ти не ме гледаш....

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 45970_1399862842955_1423822433_31068795_4964556_n
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime2/4/2011, 1:59 am

Страста гореше меѓу нас... а сега време е да заминам и да ги одвлечкам со себе сите спомени, мириси, убавини и бакнежи... сите воздишки и зборови недокажани..

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 61881_1413926594540_1423822433_31100754_8073494_n
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime5/4/2011, 2:05 am

- Тука си?
- Ме слушаш?
- Да, малку.
- Ало?!
- Кочи.
- Згрешив?
- Не.
- Епа?
- Кочи. Друг пат.
- Немој... не заминувај сега... не бегај...
- Морам. Касно е.
- Добро... замини... но врати се...
- Незнам. Некогаш. Можеби.

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... L_aebbdaf284a24656ae3befad15016f5b
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
Najda M.

Najda M.

Ženski
Broj poruka : 5067
Datum upisa : 12.10.2010

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime5/4/2011, 2:14 am

mackica ::
- Тука си?
- Ме слушаш?
- Да, малку.
- Ало?!
- Кочи.
- Згрешив?
- Не.
- Епа?
- Кочи. Друг пат.
- Немој... не заминувај сега... не бегај...
- Морам. Касно е.
- Добро... замини... но врати се...
- Незнам. Некогаш. Можеби.

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... L_aebbdaf284a24656ae3befad15016f5b

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247 Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247 Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247

____________________________________________

Bog nam je podario Veru , Ljubav i Nadu...
Na nama je da pronađemo smisao tog dara.

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime5/4/2011, 2:19 am

hepi hepi Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime8/4/2011, 11:50 am

Доста беше! Доста беше секој ден да ми кажувате што треба да правам во животов! ДОСТА ми одзвонуваат вашите реченици во глава! Како навиени чукате во мојата глава! МЕ ИЗМОРИВТЕ, ААААЛОООО! Доста ми е секој ден да ми кажувате што да јадам, ми се смачи од проклетата диета, од тоа јади ова, јади она. Сте ме прашале како ми е цел живот да живеам со одкажувања, со одрекувања, само за да изгледам поубаво, само за да ги задоволоам критериумите на општеството, само да ми се поправи здравјето, да ме соберат сите фармерки кои ќе ги пробам.... милион причини.... ЕДНО ТЕЛО!
Конечно се кренав од прашината... од калот... направив нешто добро... За прв пат со мој труд, моја заложба, не чекајќи од никого најдов повремена работа.... И тоа не ви се допаѓа! Сум дремела цел ден на компјутер, сум се заморила.... повторно милион причини.... ЕДНО ТЕЛО!
Кога седев дома безволно, мрзлива си, досадно ти е, ништо не правиш, седни учи! Фатив книга, пратив песни на конкурс, се пријавив во работилница за поезија.... ПОЧНАВ МНОГУ ДА ШЕТАМ!
ДОСТА МИ Е ОД СЕ`!!! ДОСТА ми кажувате што е добро што не! ДОСТА ми кажувате, укажувате како треба или не треба! ОСТАВЕТЕ МЕ ДА СИ ГО ЖИВЕАМ ЖИВОТОВ ПО МОЕ, МОИ ПРАВИЛА, МОЈ ЖИВОТ!

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 3103607680_c82038a1d9
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
meseceva rosa

meseceva rosa

Ženski
Broj poruka : 7717
Location : u jutrima koja sanjare...
Datum upisa : 25.08.2010

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime8/4/2011, 5:18 pm

Ne znam sta pre da ti pohvalim, da li poeziju ili prozu...
Sve je obelezje tebe same...
Makedonsko devojce, volim da te citam:)


____________________________________________
Тамо где је љубав никад није мрак...
Nazad na vrh Ići dole
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime8/4/2011, 6:59 pm

hepi Hvala puno Very Happy Ovo su moje osecanja, onako kako dodzu, poplave me i odu Smile Bas mi je ljepo ovde i ja vas volim study hepi
Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime8/4/2011, 7:09 pm

Сакам да спијам на згужваните чаршафи во мојата постела…сакам да се прпелкам низ нив… нежно да ме галат… како што до пред малку ме галеа неговите врели дланки… дланки груби и нежни истовремено… дланки на странец… А чаршафите изгужвани и изгужвани моите чуства… збунетост…

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 1283516570469
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime9/4/2011, 11:48 pm

Ovo mi je poslato nekada na meil, ali je vrlo poucno i volela bi spodeliti sa vama... Very Happy

ШТО АКО ДЕНЕС Е ПОСЛЕДЕН ДЕН?...

Не знам зошто ама ова повторно ми се врти во глава…
Прочитај…

Дали знаеш дека кога на некому завидуваш, тоа е всушност затоа што таа личност ти се допаѓа…

Дали знаеш дека оние јаките на изглед имаат многу осетливо срце и лесно се ранливи…

Дали знаеш дека на оние кои секогаш ги бранат другите им треба некој кој ќе ги брани нив…

Дали знаеш кои се најтешките три зборови за да ги изговориш…
Те сакам,
Прости ми
и
Помогни ми…
Луѓето кои ги изговараат овие зборови, ја сваќаат нивната тежина…
Тоа се луѓето кои мора да ги почитуваш и да ги цениш…

Дали знаеш дека на луѓето кои им прават друштво на другите и им помагаат, всушност нив им треба друштво и помош…

Дали оние што носат црвено, се посигурни во себе?
Дали оние што носат жолто, уживаат во сопствената убавина?
Дали луѓето што носат црно сакаат да останат незабележани и нив им е потребна твојата помош и твоето разбирање…

Дали знаеш дека ако им помогнеш на другите, дупло ти се враќа…

Дали знаеш дека на оние на кој најмногу им требаш, тебе не ти значат ништо…

Дали знаеш дека полесно е некому да кажиш што чувствуваш преку писмо отколку тоа да му го кажиш директно лице во лице…

Дали знаеш ако тоа го кажеш некому во лице има поинаква важност…

Дали знаеш дека најтешките работи кои треба да се направат или да се кажат дека се повредни од најскапите работи кои можат да се купат со пари…

Дали знаеш дека ако убаво замолиш, поголеми се шансите да добиеш тоа што си барал…

Дали знаеш дека можиш да си ги оствариш сните, да се заљубиш, да станиш богат, да останеш здрав…
…ако веруваш во своите соништа ќе се изненадиш на што се си способен да направиш…

Но не верувај на ништо додека не го искусиш…

Еден ден ќе го промениме светот, или веќе го менуваме…

Ако светот би престанал да постои по 24 часа…
Сите телефонски линии, сите мејлови сите чат програми ќе бидат преполни со пораки:

Жал ми е што те повредив, што ти нанесов болка…
Прости ми, те сакам…
Многу те почитувам…
Чувај се…
или
Отсекогаш те сакав ама тоа никогаш не ти го кажав…

Која е вредноста на нашите животи:
Да се сакаме…
или…
Да се повредуваме…
Можеби никогаш нема да дознаеме додека не се најдиме над амбисот, на самото дно…
И ако успееме како митската птица Феникс да полетаме од пепелта тогаш ќе дознаеме…
Но која е цената што треба да ја платиме…
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime10/4/2011, 1:16 am

Денес подарив неколку безвезни насмевки... онака од куртоазија...не дека сакав... НЕЈЌЕВ... денес не ми беше до смеење... се израдував неколку пати... но и тука ми ги скршија стакленцата... мали срчи се расштракаа насекаде... а боцкаа.. болеа... што можев да сторам? си ги собрав пак назад. Едно по едно си ги собрав и сеуште си ги собирам... како впечатоци од денов...а подобро ќе беше да го преспиев... можеби и вчерашниот... а утре? Дали и утре денот да го преспијам? Да се наспијам? Да не подарувам безвезни насмевки, онака без причина...без повод... Денес може требаше да подарам неколку облака... штознам. Онака да ми олесни... да ми помине...да голтнам уште една грутка страв, грутка желба, грутка земја.... Да се нахранам со горчината...зрната песок... Небитно. Да се нахранам. А знаеш, и на диета сум, па несмеам да си дозовлам се` што ќе посакам...Фак! пак сум во маѓепсан круг на меланхолични емоции.До кога? А причината?

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... C9657955a89ea1ec9da60938230cf123

Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime15/4/2011, 12:24 pm

Опиена од љубов, не постојат безгрешни и грешни места… Само мракот нека ги покрие двете тела кои треперат во бојата на синилото на ноќта… Пролиј го виното низ моето тело и впиј се во страста на усниве… Кожата разгорена од допири, го заруменува утрото…

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Love_notes
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime17/4/2011, 5:18 pm

Луѓето се како ѕидови… Двострани… Едно лице пред јавноста… Друго по дома… А сите се паметни… Те притискаат… пригушуваат… не гледајќи ја реланоста низ твојот лустер… Туку низ надворешната фасада која ја заѕидале како навлака и одбранбен штит….

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Brickwall1
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime23/4/2011, 3:48 pm

Љубовта никогаш не треба да не измори...Таа не храни... ние ја храниме неа...Таа се подарува...се чуствува...се обновува... Живееме низ неа... за себе и другиот покрај нас...Низ времето ја менува својата форма... но никогаш не е товар... Ако се измориме од љубовта, тогаш тоа никогаш не ни било љубов.

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 34044_414097241121_294447301121_4501675_4448803_n

*Ако некогаш моето присуство во твојот живот те измори, остави ме да те сакам од далечина*
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime25/4/2011, 9:49 pm

ЗАШТО МОЈАТА СРЕЌА МОРА ТОЛКУ ДА БОЛИ?

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Tumblr_l4v49mUaSM1qbb82so1_500_thumb
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime26/4/2011, 1:40 am

Ќе ти помогнам да го пронајдеш патот до своето решение... твојата среќа... за мене не грижи се... Ќе те врежам во најубавите сеќавања... ќе се сеќавам на најубавите мигови од мојот живот... и ќе знам дека сум придонела за твојата среќа... Колку и да боли, знам дека имало некој што знаел да ме цени и да го цени она што го правам за него...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Never_say_goodbye_by_hakanphotography
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime27/4/2011, 5:05 pm

Дајте ми вино тагава да ја опијам... да налијам млаз доволен да ме измие од лицето на земјава... зашто каде и да стапнам пустош оставам... мојата среќа гори се пред себе... или јас живеам во погрешно време? Дајте ми нож со две оштрици... каде што ќе сече, таму и да пара... да распара болка... и да боли еднаш... остро.. длабоко... и крај.

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Spilled-wine-carpet-spring-LARGE
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime27/4/2011, 7:56 pm

Еве ти го мирот и тишината... соземи се... не дека така сакам .... не по своја воља... одлука твоја која ја почитувам... иако срце ми се кине... со раце во ортома врзани ќе стојам по страна... но ТУКА СУМ!... не заминувам... немо ќе тагувам... се додека не решиш дали ќе се вратиш...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 215531_1713550884960_1423822433_31590998_5492664_n
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime29/4/2011, 6:34 pm

Растев во светот кој го создадов сама... Собирав мисли и мудрости и ги бележев... верував во нив... дека некој паметен чичко не без причина го кажал она што го кажал.... продолжив да бележам се` што ми изгледаше интересно...исполнив неколку тетратки... неколку споменари... забележав многу чуства... се соживеав со нив... ги почуствував, иако незнаев дека е толку тешко навистина да се доживеат... Сега повторно полнам тетратки... споменарите ги пораснав... ама спомените не престанав да ги запишувам...Тоа се отисоци на времето кои никој не може да ни ги одземе...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 195EL3%20PUDDLES_FRONT_HR
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime30/4/2011, 10:35 pm

Нејзиниот свет не беше ни најмалку розов... дозволи другите да ја бојат нејзината просторност. секогаш другите беа пред неа. таа последна како црв се влечкаше позади толпата позначајни од неа самата. незнаеше друг начин. се` до еден ден. еден човек. една нова приказна. нов почеток и нова светлина. нов поглед и подршка. нова патека. уживање. среќа. исполнетост. и на почетокот на толпата...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 229452_1719111943983_1423822433_31597011_6271065_n
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime9/5/2011, 11:23 pm

Можеби се` беше предобро за да биде бајка... Можеби беше превистинито да биде реалност... можеби е прерано... ама знам дека ако ова е крајот... боли премногу...боли...уште пред да биде завршено... но немој... не ми дозволувај јас да пресудам... неможам.

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Forgotten_fairytales_ii_by_zemotion
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime10/5/2011, 7:21 pm

И овој ден ли ќе помине без тебе? И овој ден ли ќе тежи како многуве пред него? И овој ден ли ќе биде само пуста желба во пустина? И овој ден ли ќе се прашувам што ќе донесе следното утре? И овој ден ли ќе се надевам? И овој ден ли ќе надвисне жедта за една прегратка? И овој ден ли очиве ќе останат гладни за еден поглед? И овој ден.... и тој после него... и повторно овој ден... и секој нареден... до кога?

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 5185405935_6deaed60bc
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime10/5/2011, 10:04 pm

Посакував да можев да кажам како се чуствувам... посакував да можев да го исфрлам овој камен од душава... посакував да можев да ја доловам состојбава во која сум... се чуствувам како труло дрво... кое надворешно е сеуште убаво.... а однатре умира... скапува... Развлекувам по некоја насмевка, колку да ја прикријам тагата... да ја прикријам болката... а душава...? распарчена. едвај собира крај со крај... да издржи да не се предаде... уште малку само.... уште толку колку што ќе може и телово да издржи... сите три посакуваме крај. А тој никако да дојде... Зашто премногу е мачно се`.... Се бориш, живееш, преживуваш, паѓаш, се влечеш... ама се има свој врв... максимум до каде можеш да црпиш сила да продолжиш. Неможам повеќе. ни за себе. ни за другите. за никој повеќе. неможам. се изморив од разочарувања... од молби... од љубовта се изморив... а еднаш напишав дека љубовта не треба да не измори... ако не измори тогаш тоа не е љубов... парадокс на сопствените мисли и чуства... контрадикторност ко по навика... еднаш фалиш, друг пат кудиш... тогаш што е ова што толку боли? што е ова што здивот ми го зема, а сепак дишам? што е ова чуство што ме гори? неизвесноста ме убива... скапувам во сопствената кожа...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Gothic%2520wallpaper%25207
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime10/5/2011, 11:27 pm

Подметни ми ја твојата перничка, да одпочинам малку... наслонија во скутот... да можеш да ме погалиш... ми треба твојата нежност... допирот од тие дланки... ширината на твојата прегратка... дај ми ја твојата перничка да одпочинам... се изморив...

[/center]Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Tired[/center]
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime11/5/2011, 2:25 am

Денес мраз го окова моето срце... денес ми студи повеќе од било кога... денес не е тој ден... денес почна топло... ама залади до смрзнување... Денес сите мразови се забија како колци во срцево... едвај дишам... но сепак дишам... вајда е тоа добро...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Z216482952
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime11/5/2011, 2:06 pm

И утрешното утро ќе биде исполнето со надеж... попладнето ќе избледи... а ноќта ќе ја потопам во солзи...
Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Surrender
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime11/5/2011, 7:37 pm

Дај ми причина да пролеам солзи.. не дека нема... само осаменоста тежи... неизвесноста убива... Солзите немо течат... се впиваат испод кожава... ќе напукне пустата... та нема толку сила да држи вода колку за едно море... а крици од болка голтам како бонбончиња... не сакам ситге да ги видат... сакам да се само мои... зашто боли... боли кога веруваш во бајки... а се` е предобро за да биде вистинито... Дури и најдобро... а подобро е од тоа е кога силно ќе треснеш на под... кога ќе се разбудиш сам... а гужва околу тебе...но никојне те приметува... сакаш да си дух... да изчезнеш... да заборавиш на се`... заборавот најтешко доаѓа... а време проаѓа... ДАЈ МИ ПРИЧИНА ДА ЗАПЛАЧАМ НА ГЛАС!... не ме оставај вака... на сред нигде и насред невреме.... Дај ми една добра причина што те нема.... што ме одбегнуваш.... СОООЧИ СЕ СО МЕНЕ, БИДИ МАЖ И СООЧИ СЕ!

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 227291_1737022991748_1423822433_31620750_387651_n
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime14/5/2011, 2:26 am

Треперам како лист.... а што можам.... освен да те гледам од далеку.... ми студи без тебе... празно ми е без тебе... празнина како црна дупка прикована за срцево... Еве ти ветувам... од денес па натака ќе пишувам по едно писмо до тебе... за секој празен и осамен ден... незнам можеби некој ден набрзо ќе се вратиш.. можеби никогаш нема.... незнам... можеби ќе соберам храброст некој ден да ти ги дадам сите писма и зборови кои не успеав да ти ги кажам... а можеби заедно ќе ги читаме... незнам...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 227392_1739043762266_1423822433_31623660_7355343_n
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime14/5/2011, 10:40 pm

Не можам повеќе... го достигнав врвот на дното... сама со себе се борам... во мислите ми играат демони... а заморна од се посакувам само крај.... крај на се`... но морам да издржам уште малку... да ги положам испитиве... да ми се израдуваат и да заминам... барем да им оставам диплома по која ќе се гордеат со мене... им создадов толку маки... време е да престанат измачувањата за сите... само крај.... па нека боли еднаш и нека преболи... можеби сите се во право, а ја упорно грешам... но ако ги послушам за се што зборат, зарем нема да се изгубам себе во нив? Зарем сите прашале некого за своите постапки или за напорот што го вложиле за достигнување на сопствената среќа се исповедале на некој?.... Колку пзти го чув, а колку пати само го преќутев она „НЕЛИ ТИ РЕКОВ?!“... Уште толку пати ќе го чујам и уште толку пати ќе го преќутам... па нек буде шта буде... вајда еден ден ќе пресуши болкава... а ако не ја ќе ја убијам... доста беше.

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 73


Poslednji izmenio mackica dana 14/5/2011, 11:20 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
Najda M.

Najda M.

Ženski
Broj poruka : 5067
Datum upisa : 12.10.2010

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime14/5/2011, 10:48 pm

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247 Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247 Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247

____________________________________________

Bog nam je podario Veru , Ljubav i Nadu...
Na nama je da pronađemo smisao tog dara.

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime14/5/2011, 11:17 pm

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime16/5/2011, 12:38 am

И сега сме осамени... и сега тагуваме... и сега се вртиме, погледнувајќи преку рамо дали сме сеуште таму... дали стоиме... дали се љубиме како ниедни други... и сега...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Z218921579
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime18/5/2011, 1:26 am

Седам во тишина...дури и таа е пребучна за моиве сетила... острици ме режат по грбов... Толку студенило во гласот кој ме топлеше од далеку... толку молби за неколку збора... па добро, заслужив ли?
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime24/5/2011, 11:31 am

Згужвана во кебето и допирите на ткаенината осамено седам на креветот... Спомените навираат... како пороен дожд... ги навлажнуваат очиве... а ти си некаде далеку во својот свет... Замислено талкаш по патеките на животот... по патеките кои еднаш си ги поминал... застануваш од страна како сенка на секоја постојка... одново и одново го гледаш секој спомен и доживување... навираат грешни постапки, каење, желба за повторно назад....но и по некоја насмевка ти се искрадува на лицето, за некој убав незаборавен момент... Соочи се со себе си... најтешко е тоа... но со обиди и грешки ќе успееш... смени го се она што не сакаш да бидеш и сите постапки од кои има по некој ранет... смени се себе си и ќе ја смениш својата реалност...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Girl-sitting-on-bed-superior-room
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime28/5/2011, 6:50 pm

Се разминуваш со мене во пролаз... поминуваш.... ме одминуваш... каде ли заминуваш?... каде ли луташ со мислите?... каде чекорам и јас?... кон што целам?... што сакав?.... каде ја изгубив желбата?... надежта?.... која ти ми ја крадеш.... ми ја земаш и даваш по потреба... твоја... не моја... што сакам и јас?... можеби за тебе одамна е прекасно... или прекрасното стана одвратно... досадно... изживеано... преживеано... одамна искусено... само блуткав вкус на сеќавање... а мене? мене ми треба живот... ми треба нешто ново... нешто возбудливо... каде замина нашата возбуда? каде ја скривме? со што ја прекривме, за да ни изчезне вака пусто?... сакам да ни се вратат оние денови каде секој ден беше прекрасен... исполнет со среќа... насмевки... смеење.... каде се изгубивме... или ја се чуствувам само осамено? сакам да те гледам секој ден... да ти го чујам гласот... да не чуствувам напнатост кога ти се јавувам... да сакаш и ти да ме чуеш.... морам и ова да го кажам.... некогаш молев за трошка љубов... паѓав на колена... се клањав само за малку... ронче топлина.... па макар самата се осудила на студенило, ни вака повеќе неможам...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Walking-by-night
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime1/6/2011, 2:19 am

Секоја надеж ја платив со чекор наназад... скалила поредени како пирамида се извишуваа... спремна да трчам маратон, а уште првите 100 метра со пречки... Си велам ако... можам... ќе успеам... не се предавам... Само што зачекорив... пропаст... Ми заклецаа колената... но станав... реков продолжувам понатаму по свои правила... мои гледишта... И бев горда... На себе... на тебе... на нас... И никого не сакав да слушнам, ниту да размислам што сакаат да кажат... А боли кога сите биле во право... и кога ти одзвонуваат зборови кои ти ги рушат спомените... боли вистината... уште повеќе соочувањето со реалноста... боли соочувањето со самата себе... боли секој напишан збор... секое почуствувано чуство... дадов се` од себе, а имав уште толку многу да подарам... само искрената и топла насмевка ќе беа доволни за возврат.... оној единствено искрен момент на љубов.... секунда среќа.... и уживање кое трае вечно.... Но не... секоја реченица што ми прелетуваше низ мислите... само уште една тупаница.... само уште едно издишување... и болка... грч.... кој ќе потрае...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Stairs-go-to-heaven
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime5/6/2011, 1:26 pm

Сакам да верувам во една искрена искра... еден жар.... една прегратка... сакам да верувам дека за момент почуствува искрено... нежно... како некогаш.... љубов и топлина... дека не бев само играчка... кукла која сакаше да ја повредиш како и сите пред мене... се надевам дека за момент ти ги отворив вратите од мојот свет... дека барем една секунда исчезна твојата болка.... дека една секунда оживеа твојата душа... дека барем една секунда дишеше... само толку сакам да знам....

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... ___and_breathe_out_by_Gwarf


Poslednji izmenio mackica dana 10/6/2011, 4:26 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
Najda M.

Najda M.

Ženski
Broj poruka : 5067
Datum upisa : 12.10.2010

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime5/6/2011, 1:45 pm

mackica ::
Секоја надеж ја платив со чекор наназад... скалила поредени како пирамида се извишуваа... спремна да трчам маратон, а уште првите 100 метра со пречки... Си велам ако... можам... ќе успеам... не се предавам... Само што зачекорив... пропаст... Ми заклецаа колената... но станав... реков продолжувам понатаму по свои правила... мои гледишта... И бев горда... На себе... на тебе... на нас... И никого не сакав да слушнам, ниту да размислам што сакаат да кажат... А боли кога сите биле во право... и кога ти одзвонуваат зборови кои ти ги рушат спомените... боли вистината... уште повеќе соочувањето со реалноста... боли соочувањето со самата себе... боли секој напишан збор... секое почуствувано чуство... дадов се` од себе, а имав уште толку многу да подарам... само искрената и топла насмевка ќе беа доволни за возврат.... оној единствено искрен момент на љубов.... секунда среќа.... и уживање кое трае вечно.... Но не... секоја реченица што ми прелетуваше низ мислите... само уште една тупаница.... само уште едно издишување... и болка... грч.... кој ќе потрае...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Stairs-go-to-heaven


Izdrži...možeš ti to...i piši...tvoje reči imaju krila... Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247 Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247 Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247

____________________________________________

Bog nam je podario Veru , Ljubav i Nadu...
Na nama je da pronađemo smisao tog dara.

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime10/6/2011, 1:16 pm

Беше муза на многу сликари... поети... вајари... писатели... Гледаа искри во нејзините очи... а таа само тага... Им беше убава, привлечна... силуета на жена заробена во тело на дете... Беше заробена во сопствената илузија за светот... Се мразеше себе си однатре, а сите ја сакаа однадвор... Секој сакаше да украде секунда од нејзината младост... од нејзината невиност... Да ја обележи во душата... да остави свој траг... белег... да ја жигоса за навек... Ја подаруваше својата душа на избраници... Специјални ретки видови на луѓе, не гледајќи колку греши... Никој од нив не заслужил таков подарок... за нив играчка... за нејзе сон... И продаваа ефтини бајки и љубов која вечно трае... Детето во неа слепо веруваше во секој збор... Беше интересна и вредна за освојување се до оној момент кога и срцето ќе им го подареше на дланка... Кога ќе си ја предадеше душата како снегулка стопена на допир... Но, кој сака нечија душа на дар... Тука беше крајот... Крај на секој почеток... Крајот на секое постоење... Крајот на светот ја стигнуваше за миг... Повторно сама на сред пустина... Повторно скршени одрази во огледалата... Повторно скршени сеќавања... Повторно крај... а таа стоеше на нозете кои трепереа од болка... Трепереа, но не сакаше да се предаде... Не така лесно без борба... борба со самата себе... за себе... Беше борец... На моменти и се струполуваше наземи... само за мала починка и прибирање нови сили... и повторно успеваше да се насмевне, за другите со истата онаа искра во очите, а за нејзе горка тага... Повторно сите ја сакаа, а таа се мразеше себеси...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 252455_1789558105093_1423822433_31689207_7387843_n
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime10/6/2011, 1:18 pm

strelica ::
mackica ::
Секоја надеж ја платив со чекор наназад... скалила поредени како пирамида се извишуваа... спремна да трчам маратон, а уште првите 100 метра со пречки... Си велам ако... можам... ќе успеам... не се предавам... Само што зачекорив... пропаст... Ми заклецаа колената... но станав... реков продолжувам понатаму по свои правила... мои гледишта... И бев горда... На себе... на тебе... на нас... И никого не сакав да слушнам, ниту да размислам што сакаат да кажат... А боли кога сите биле во право... и кога ти одзвонуваат зборови кои ти ги рушат спомените... боли вистината... уште повеќе соочувањето со реалноста... боли соочувањето со самата себе... боли секој напишан збор... секое почуствувано чуство... дадов се` од себе, а имав уште толку многу да подарам... само искрената и топла насмевка ќе беа доволни за возврат.... оној единствено искрен момент на љубов.... секунда среќа.... и уживање кое трае вечно.... Но не... секоја реченица што ми прелетуваше низ мислите... само уште една тупаница.... само уште едно издишување... и болка... грч.... кој ќе потрае...

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Stairs-go-to-heaven


Izdrži...možeš ti to...i piši...tvoje reči imaju krila... Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247 Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247 Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 590247


Хвала Стрелице... Имала сам мало тежи период, али ево прогурала сам некако и испловила и сад чу да вас опет заплинујем моју поезију и прозу... hepi hepi
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime10/6/2011, 1:26 pm

Неможам да ја сватам пластичноста на твоите сваќања... Пластичноста на твојот поглед... И пластичноста на твојот свет... зарем се мора да е пластично поредено, безвредно обележано во пластичен прирачник на пластични емоции... и песна која со која си освојувал... Зарем не ти се смачи од таа пластична рутина... вртиш пластични страници, наместо листови од животни случувања... Зарем има убавина во пластиката? Или неа барем можеш да ја обликуваш по своја замисла.... ако друго барем неможеш....Ми се гади од пластика... Извини ми се гади и од тебе, пластичен младичу....

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 254397_1790531449426_1423822433_31690178_100463_n
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime24/6/2011, 10:52 pm

Секоја на која ќе успееш да и ги продадеш своите канти лажни соништа може да ти биде љубовница… Да ти дозволи да влезеш во нејзиниот свет, да го опустошиш и заминеш… Знаеш како да се всадиш под кожа и како змиски отров полека, но сигурно да ја опиваш својата жртва…истовремено цицајќи ја сета животна енергија… Љубиш, се даруваш себе си како најпосакуван поклон, освојуваш како воин… и најмалата слабост ја искористуваш до максимум… Правиш обвивка од страсти, како со пајажина го стегаш својот плен… Штом осетиш дека отпорот попушта… почнуваш да ја зидаш својата зандана… Темна соба, окована во камен и челични ланци… Мрак и студенило… глад. Жедност за спас… за бегство… но предоцна. Одново и одново го повторуваш своето злосторство… уште една безживотна… мртва душа… оставена позади себе. Уште еден талкач во лавиринтот на изгубените… А тебе повторно те стигнува твојата казна. ОСАМЕНОСТА.

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 267262_1820025626762_1423822433_31724751_4346915_n
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime7/7/2011, 7:26 am

Се разбуди во својата постела како и секое утро… Но во постелата виде дваесетогодишна млада црвенокоса девојка… Со збунет мамурен поглед ја гледаше вледата рака префрлена преку него… Ги чуствуваше нејзините топли гради впиени на неговото тело. Единственото нешто на што се сеќаваше од претходната ноќ беше чашата вино, полна со бојата на љубовта и невозможниот рок да го заврши своето последно одкинато парче поезија… Нежно ја погали нејзината црвена коса… Една крива линија на крајот од усните направи насмевка…

Се извлече од постелата внимавајќи на нејзиниот сон како на кристална чаша… Седна на бирото полно со растурени хартии… Не знаеше до кај стигнал со пишување… само знаеше каков ќе биде крајот… За прв пат се чуствуваше исполнето… Со полн залет танцуваше со перото на хартијата… Ја завршуваше последната песна од својата книга…

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... 1_227
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
mackica

mackica

Ženski
Broj poruka : 168
Godina : 33
Location : Skopje
Datum upisa : 28.03.2011

Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime11/11/2011, 5:08 am

Џебниот нотес секогаш му стоеше во десниот џеб. Сакаше секогаш да му е при рака. Запишуваше секакви мисли, размислувања и само редеше без престан и повторно го враќаше во џебот. Не погледнуваше во него по втор пат… Гледаше само напред… Не сакаше да ја предизвика судбината читајќи ги минатите мисли. А немаше никаков доказ дека тоа нешто би му донело несреќа…. Едноставно минатото го сметаше за минато, па истото го правеше и со мислите… Имаше веќе неколку исполнети нотесчиња. Ги ставаше на полицата за книги, во прашината на некогашно кажаните зборови.
Некогаш се прашуваше што се се крие во неговите мисли од минатото. Се плашеше да се соочи со сопствената потсвест и затоа бегаше…. Но залудно… Кога минатото сака да те следи, ќе си дојде директно на врата, без пардон ќе затропа и нема бегање. Така и се случи. Седеше задлабочен во своите мисли, лесно стутулен во кожната фотеља и со полу отворени очи назираше во телевизорот. Никого не очекуваше посебно, но некој посебно сакаше да го види токму него. Неговото минато!
Ѕвончето зазвони невообичаено долго. Се препна и срипа од фотелјата небаре се попарил. Ја отвори вратата… Стоеше неколку секунди неподвижно, а потоа го слушна нејзиниот глас и насмевка која се разлеа од средбата со неговиот поглед…„ Не те очекував..“- промрморе студено… „Мислев дека нема да сакаш да ме видиш никогаш повеќе… Но ете тука си, зашто?“
Девојката само се насмевна и праша: „Смеам да влезам на кратко?“ Немаше бегање, пред него стоеше неговото минато, кое влезе во неговиот живот на голема врата… а сега повторно се врати…. Ја покани на топол чај и бисквити, нејзините омилени… Од некоја причина сеуште ги јадеше токму тие бисквити, иако секогаш негодуваше дека му биле премногу суви. Неговото минато седна токму на своето минато место, кај што седеше и порано.
Toj избезумено трчаше од едниот крај на собата до кујната и назад. Го постави чајот и двете големи шолји во форма на полутопка. Се смееја дека личеле за супа… Сеќавањата им се вратија пак, па насмевка им се прикраде на лицата… Неколку мигови стоеја неподвижни… а потоа го извади нотесот од десниот џеб и почна да реди зборови како во делириум, несвесно… Не ни претчуствуваше дека неговото минато се врати токму по тие нотеси… Минатото се врати по неговите минати мисли… Отчука часот за соочување… Лично тој, неговиот нотес со минати мисли и неговото минато… „Знаеш, не сакав да се вратам… И да, не сакав да те видам… Ама ете посилно е од мене…“ се правдаше… „Знаеш… секогаш ме интересираше што запишуваш, дали ги читаш сопствените мисли, дали размислуваш за нив?…“ Го фати неподготвен…. само се стутули во фотелјата уште подлабоко, небаре сакајќи да се впие во неа… Отсечно „НЕ!“ ја наруши тишината… „Не сакам да читам што сум запишал… минатото си е минато… а зборовиве… и тие се веќе минато, за наредната секунда… и самата знаеш….“. Ја остави чашата полутопол чај на масичката пред него… се чуствуваше непријатно… исплашено… неспремно…
„Знам дека на минатото гледаш како на минтато… завршено…. свршено време… Ама ете, и јас сум твое минато, а сепак седиме овде со истиот чај и истите бисквити, за кои ти негодуваше дека се премногу суви… Искрено нешто не ми даваше мир… не можев да се помирам само туку така дека е крај…Не ми наликуваше крајот на тебе… Несвојствени постапки и дела….“ – збореше без престан…. Немаше срце да ја прекине… знаеше дека за се` добро размислила, и дека се вратила со причина…. Повторно доби неопислива желба да посегне по својот џебен нотес и да се влие во пишување…. Двоумењето траеше кратко… Не издржа, својата десна рака ја упати кон десниот џеб, а пенкалото беше спремно да изваја цела приказна…. Почуствува силен стисок…. Го крена погледот и ги виде нејзините очи толку близу…
„Стој! Доста беше пишување! Ајде да зборуваме… Не сакам веќе пишани зборови и фрелени џебни нотеси на старата полица“- беше одлучна…. „Разговарај со мене… Искажи се како се чуствуваш… Не криј од мене… Сакам заедно да дојдеме до причината… Само така ќе се смирам и помирам со секоја твоја одлука…“ „Се плашам од соочување Мина! Проклето се плашам од своите мисли, од своите постапки…. Ајде да го оставиме минатото во минатото…. Ние сме минато Мина… Неможам колку и да сакам, не можам да ги отворам тие нотеси!!! Колку пати само помислував, посегнував по нив… за да можам да сфатам… но само кнедла во грлото ме стегаше…“На нејзиното лице се стркала солза…. Со раката тргна да ја избрише…. Беше свесен дека уште еднаш, по којзнае кој пат ја повреди со својот коментар…. „Извини Мина, знам дека претерав…. затоа пишувам…. Не сакав, прости ми…“ Ја наведна главата и одлучи во дел од секундата… „Земи ги џебните нотеси… во тие двата со златно на корицата е сместена нашата приказна… Ах Мина… Тешко ми е! Ме стега нешто во градите…. Но земи ги и седни до мене… Сам никогаш нема да можам да се соочам со моето минато…. Ќе те замолам Mина, биди со мене, биди до мене, да го исчекорам овој пат на соочување со себе, со тебе, со се` од што досега бегав…. Моето минато и моите минати мисли во
џебните нотеси….“…..Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Book-heart-love-quote-separate-with-comma-Favim.com-197949_large
Nazad na vrh Ići dole
http://ogledalonaednadusa.blog.mk/
Sponsored content
Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...   Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality... Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Ogledalo jedne duse... this is me... my dreams... my fantazy... my reality...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Naša autorska dela- piše se i čita u temama ispod naslovne :: Proza-
Skoči na: