LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna

Ići dole 
AutorPoruka
Tea

Tea

Ženski
Broj poruka : 3260
Datum upisa : 20.07.2009

Ramakrišnine izreke -  Šri Ramakrišna Empty
PočaljiNaslov: Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna   Ramakrišnine izreke -  Šri Ramakrišna Icon_minitime1/4/2011, 8:04 pm

Ramakrišnine izreke
Šri Ramakrišna
prevod: Aleksandar Djusić

SADRŽAJ

O bakti – predanosti – ljubavi
O spoznaji Bramana – Boga
O maji – prianjanju
O znanju
O istini
O Kali, Božanskoj Majci – Mahašakti
O grehu
O radu
O medicini i lekarima
O drugim temama
O BAKTI – PREDANOSTI – LJUBAVI

«'Bakti je jedina suštinska stvar. Budi siguran, Bog postoji u svim bićima. Ko je onda posvećenik? Onaj čiji se um zadržava na Bogu. Ali, to nije moguće sve dok čovek ima egoizam i sujetu. Voda Božije milosti ne može da se sakuplja na visokom nasipu egoizma. Ona teče naniže.»
«U kalijugi čovek, potpuno ovisan o hrani za život, ne može do kraja da se otarasi ideje da je on telo. U tom stanju uma, za njega nije podesno da kaže: ''Ja sam On''. Kada čovek čini sve vrste svetovnih stvari, ne treba da kaže: ''Ja sam Braman''. Oni koji ne mogu da se otarase vezanosti za svetovne stvari, i koji ne nalaze načina da se oslobode 'ja'-osećanja, pre treba da neguju ideju ''Ja sam Božiji sluga; ja sam njegov posvećenik''. Jer, čovek može da spozna Boga i sledeći tu stazu predanosti.»

«Posvećenik koji poseduje satvičnu bakti meditira na Boga u potpunoj tajnosti, možda u svojoj mreži protiv komaraca. Drugi misle da je zaspao. Pošto se kasno budi, misle da možda nije dobro spavao tokom noći. Njegova ljubav za telo svodi se samo na utoljavanje gladi, a i to samo pirinčem i prostim zeljem. Nema složenih priprema za njegove obroke, ni raskoši u odevanju, ni razmetanja u nameštaju. Pored toga, takav posvećenik nikada nikome ne laska zbog novca.»

«Aspirant koji ima radžasičnu bakti, stavlja tilak na čelo i ogrlicu od svetih zrna rudrakša, prošaranih zlatnima, oko vrata. Na bogosluženju nosi svilenu odeću.»

«Čovek obdaren tamasičnom bakti ima goruću veru. Takav posvećenik doslovno podstiče blagodati od Boga, kao što lopov nasrće na čoveka i pljačka njegov novac.»

«Da, nema nade za svetovnog čoveka ako nije iskreno predan Bogu. S druge strane, on nema čega da se boji ako ostane u svetu posle realizacije Boga. I uopšte, čovek ne treba da se boji bilo čega u svetu ako stekne iskrenu predanost, i povremeno primenjuje duhovnu disciplinu u samoći.»

«Nepomućena ljubav prema Bogu je suštinska stvar. Sve drugo je nestvarno. Kad čovek poseduje ljubav prema Bogu, on ne oseća nikakvu fizičku privlačnost prema ženi, deci, rođacima i prijateljima. Sve što u njemu ostaje u odnosu na njih jeste saosećanje. Putem ljubavi on prirodno stiče odricanje i razlučivanje.»

«Za kalijugu je put bakti naročito dobar. I kroz bakti se može spoznati Bog. Sve dok je čovek svestan tela, svestan je i objekata. Oblik, ukus, miris, zvuk i dodir – sve su to objekti. Izuzetno je teško otarasiti se svesti o objektima. A čovek ne može da doživi istinu ''ja sam On'' sve dok je svestan objekata.»

«Bog ne može da ostane ravnodušan ako imate raga-bakti, što će reći ljubav prema Bogu, strasnu privrženost Njemu. Znate li koliko Bog voli ljubav svog posvećenika? To je nalik kravinoj sklonosti prema stočnoj hrani pomešanoj sa uljanom pogačom. Krava takvu hranu halapljivo guta.»

«Raga-bakti je čista ljubav prema Bogu, ljubav koja traži samo Boga i nikakav svetovni cilj. Pralada je to imao. Zamislite da svakog dana idete kod bogataša, ali ne tražite nikakvu uslugu od njega; naprosto volite da ga vidite. Ako on hoće da vam učini uslugu, kažete: ''Ne, gospodine, ništa mi ne treba. Došao sam samo da te vidim.'' Takva je ljubav prema Bogu zarad nje same. Jednostavno volite Boga i ne želite ništa od Njega zauzvrat.»

«Za posvećenost Bogu može se reći da je 'zelena' sve dok ne preraste u ljubav prema Bogu; ona postaje 'zrela' tek kada preraste u takvu ljubav. Čovek sa 'zelenom' bakti ne može da asimiluje duhovne reči i uputstva, dok onaj sa 'zrelom' bakti može. Slika koja pada na fotografsku ploču pokrivenu crnim filmom sačuvaće se. S druge strane, hiljade slika mogu da budu odražene na komadu običnog ogledala, ali nijedna neće ostati sačuvana. Čim se objekt pomeri, ogledalo biva isto kakvo je bilo i pre njega.»

«Zamislite samo Hanumanovo stanje uma. On nije mario za novac, ponos, ništavne udobnosti, niti za išta drugo. Čeznuo je samo za Bogom. Kada je bežao sa nebeskim oružjem koje je bilo skriveno u kristalnom stubu, Mandodari je počela da ga iskušava raznim plodovima ne bi li sišao i ispustio oružje. No, njega nije bilo moguće tako lako prevariti.»

«Bog se otkriva u onom obliku koji Njegovi posvećenici najviše vole. Njegova ljubav prema posvećenicima nema granica. U jednoj Purani piše da je Bog uzeo na sebe izgled Rame radi svog junačkog posvećenika Hanumana.»

«Jedini cilj života jeste gajiti ljubav prema Boga, ljubav kakvu su mlekarice, mlekari i pastiri Vrindavana osećali prema Krišni. Kada je Krišna otišao u Maturu, pastiri su lutali naokolo gorko plačući zbog razdvojenosti od Njega.»

«Zašto viđnani zadržava stav ljubavi prema Bogu? Odgovor je da 'ja-svest' u njemu opstaje. Nema sumnje da ona iščezava u stanju samadija, ali se ponovo vraća. U slučaju običnih ljudi, 'ja' nikad ne nestaje. Možete da odsečete ašvata stablo, ali već idućeg dana nići će novi izdanci.»

«Možete da kažete da u nekoj drugoj religiji ima mnogo zabluda i sujeverja. Treba da odgovorim: recimo da ih ima. Svaka religija gaji neke zablude. Svako misli da jedino njegov sat pokazuje tačno vreme. Dovoljno je imati žudnju za Bogom. Dovoljno je voleti Ga i osećati se privučenim ka Njemu. Zar ne znate da je Bog Unutarnji Vodič?»

«Bog ne može da bude viđen ovim fizičkim očima. U toku duhovne discipline čovek zadobija 'telo ljubavi', obdareno 'očima ljubavi', 'ušima ljubavi', i tako dalje. Čovek vidi Boga tim 'očima ljubavi'. On čuje glas Boga tim 'ušima ljubavi'. Čak dobija i seksualni organ načinjen od ljubavi.»

«Znate li kako se ljubavnik Boga oseća? Njegov odnos je: ''O Bože, Ti si Gospodar, a ja Tvoj sluga. Ti si Majka, a ja Tvoje dete.'' Ili pak: ''Ti si moj Otac i Majka. Ti si Celina, a ja sam deo.'' On ne voli da kaže: ''ja sam Braman.''»

«Mislite o Bramanu, Apsolutnom Postojanju–Znanju–Blaženstvu, kao o okeanu bez obala. Usled rashlađujućeg dejstva baktine ljubavi, voda se ponegde smrzne u blokove leda. Drugim rečima, Bog s vremena na vreme preuzima razne oblike radi svojih ljubitelja i pokazuje im se kao Osoba.»

«Sve nevolje i brige okončavaju se kada 'ja' umre. Možete da se upuštate u hiljadu razmatranja, ali 'ja' ipak ne nestaje. Za ljude poput vas i mene, dobro je imati osećanje ''ja sam zaljubljen u Boga''.»

«U određenoj etapi na stazi predanosti, posvećenik nalazi svoje zadovoljenje u uobličenom Bogu, a u drugoj etapi u neuobličenom.»

«Samo je jedan način da se uklone kastinske razlike, a to je uz pomoć ljubavi prema Bogu. Kroz ovu božansku ljubav nedodirljivi postaje čist, parija (izgnanik) više ne ostaje parija. Ćetanja je prigrlio sve, uključujući i parije.»

«Bog je gospodar, a posvećenik je sluga. Bog je voljeni, a posvećenik je zaljubljeni.»

«Možeš li da plačeš za Njim sa dubokom čežnjom u srcu? Ljudi liju pun krčag suza zbog svoje dece, zbog svojih žena, ili zbog novca. Ali, ko plače zbog Boga?»

«Ljubavnici Boga ne pripadaju nijednoj kasti. Telo, um i duša čoveka postaju pročišćeni kroz božansku ljubav. Ćetanja i Nitjananda delili su ime Harija svakome, uključujući parije, i sve su ih grlili. Bramin bez ove ljubavi više nije bramin. A parija sa ljubavlju prema Bogu više nije parija. Pomoću bakti nedodirljivi postaje čist i uzvišen.»

«Čovek ne treba suviše da razmišlja; dovoljno je da voli lotos-stopala Majke. Previše razmišljanja zbunjuje um. Bistru vodu dobijaš ako piješ sa površine bare. Gurni ruku dublje i promešaj vodu, i ona će postati mutna. Stoga se moli Bogu za predanost.»

''Kada je dovoljno da samo jednom čujete ime Harija ili Rame, pa da počnete da lijete suze i da vam se kosa digne na glavi, tada možete biti sigurni da više nema potrebe da obavljate takve molitve kao što je sandja (molitve u zoru, podne i sumrak). Jedino tada imaćete pravo da se odreknete rituala; bolje rečeno, rituali će se sami razići.»

«Prvo namaži ruke uljem, pa zatim otvori džek-voćku; u suprotnom će biti umazane njenim lepljivim mlekom. Isto tako, prvo obezbedi ulje božanske ljubavi, pa tek zatim pruži ruku ka obavezama u svetu.»

«Ono što je potrebno jeste zadubljenost u Boga – dubinski Ga voleti. 'Jezero nektara' je jezero besmrtnosti. Čovek koji potone u njega ne umire, već postaje besmrtan. Neki ljudi veruju da preteranim razmišljanjem o Bogu um postaje poremećen, ali to nije istina. Bog je jezero nektara, okean besmrtnosti. On se u Vedama naziva 'Besmrtnik'. Tonući u Njega, čovek ne umire, već zaista prevazilazi smrt.»

«Treba da zapamtite da je srce posvećenika boravište Boga. On boravi, bez sumnje, u svim bićima, ali se naročito ispoljava u srcu posvećenika.»

«Duboko zaroni u slatkoću Božijeg blaženstva. Kakvu potrebu imamo za Njegovom beskrajnom tvorevinom i neograničenom slavom?»

«Gangamaji mi je postala veoma naklonjena u Vrindavanu. Ona je bila stara žena koja je živela potpuno sama u kolibi blizu Niduvana. Pozivajući se na moje duhovno stanje i ekstazu, rekla je: ''On je pravo oličenje Rade''. Oslovljavala me je sa 'Dulali'. Pored nje sam zaboravljao na hranu i piće, na kupanje, i na svaku pomisao o povratku kući. Ponekad je Hridaj donosio jelo od kuće i hranio me. I Gangamaji bi me služila hranom koju je lično pripremala. Običavala je da doživljava zanose. Tada bi gomila ljudi dolazila da je vidi. Jednoga dana, u stanju ekstaze, popela se na Hridajeva ramena.»

«Posvećenik misli o Bogu kao da Ga vidi. Kada se prodre u stvarnost, ne može biti zabune o Bogu. Bog sve objašnjava posvećeniku, samo ako Ga ovaj nekako sebi predoči.»

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna   Ramakrišnine izreke -  Šri Ramakrišna Icon_minitime1/4/2011, 8:04 pm

O SPOZNAJI BRAMANA – BOGA

«Mnogo je imena Božjih i bezbrojni su oblici preko kojih mu se može prići. U kojem god imenu i obliku da Ga obožavaš, preko njih ćeš Ga spoznati.»

«Svi će sigurno spoznati Boga. Može biti da neki dobiju svoj obrok ujutro, neki u podne a neki uveče, ali niko neće ostati bez hrane. Svi će, bez ikakvog izuzetka, pouzdano spoznati stvarno Sopstvo.»

«Ljudi govore o činjenju dobra svetu. Zar je svet tako mala stvar? I ko ste vi, molim vas, da bi bili korisni za svet? Prvo spoznajte Boga, doživite Ga putem duhovne discipline. Ako vam On prenese snagu, onda možete da činite dobro drugima, inače ne.»

«Jogi teži da spozna Paramatmana, Vrhovnu Dušu. Njegov ideal je sjedinjenje utelovljene duše i Vrhovne Duše. On povlači svoj um od čulnih objekata i nastoji da ga usredsredi na Paramatmana. Stoga, tokom prvog stupnja svoje duhovne discipline, on se povlači u samoću i sa nepodeljenom pažnjom primenjuje meditaciju u nepokretnom položaju.»

«Naravno da možete da spoznate Boga bez potpunog odricanja! Zašto biste se svega odrekli? Vi ste u redu takvi kakvi ste, držeći se srednjeg puta, kao što je melasa delom čvrsta a delom tečna. Znate li igru zvanu naks? Pošto sam postigao maksimalan broj poena, ja sam izvan igre. Ne mogu da uživam u njoj. Vi ste, međutim, veoma promućurni. Neki od vas su postigli deset poena, neki šest, a neki pet. Postigli ste baš dobar broj, tako da niste van igre kao ja. Igra može da se nastavi. Što da ne, to je dobro!»

«Boga možete da realizujete posredstvom svih puteva. Sve religije su prave. Bitno je da se stigne do krova. Do njega možeš da se popneš kamenim stepenicama, ili drvenim, ili pak bambusovim stepenicama, ili pomoću konopca. A možeš da se popneš i uz pomoć bambusove motke.»

«Sa iskrenošću i ozbiljnošću čovek može da spozna Boga putem svake religije. Vaišnave će spoznati Boga, isto kao i šakte, vedantisti i bramoi. Muslimani i hrišćani spoznaće Ga takođe. Svi će sigurno spoznati Boga ako su iskreni i ozbiljni.»

«Čuo sam da čovek pomoću teozofije može da stekne nadljudske moći i da izvodi čuda. Video sam čoveka koji je ukrotio avet. Avet je običavala da nabavlja razne stvari za svog gospodara. Šta ja da radim sa nadljudskim moćima? Može li pomoću njih da se spozna Bog? Ukoliko Bog nije realizovan, sve ostalo je falično.»

«Čovek ne treba da misli: ''Samo je moja religija pravi put, a ostale religije su lažne.'' Bog može da bude realizovan pomoću svih puteva. Dovoljno je imati iskrenu žudnju za Bogom. Bezbrojni su putevi i bezbrojna su shvatanja.»

«Nema koristi od dizanja galame ako hoćete da uvedete Božanstvo u svetilište svoga srca, ako hoćete da spoznate Boga. Pre svega pročistite um. U čistom srcu Bog nalazi svoje sedište. Čovek ne može da unese svetu sliku u hram ako se svud naokolo nalazi izmet šišmiša. Jedanaest šišmiša su naših jedanaest organa: pet organa delanja, pet organa opažanja i um.»

«Bog ne može da se spozna bez čistote srca. Čovek prima Božiju milost potčinjavajući strasti – požudu, bes i pohlepu. Onda čovek vidi Boga.»

«Bilo mi je deset ili jedanaest godina i živeo sam u Karampukuru, kada sam prvi put doživeo samadi. Dok sam prolazio pirinčanim poljem, video sam nešto i bio poražen. Postoje izvesne karakteristike viđenja Boga. Čovek vidi svetlost, oseća radost i doživljava podizanje moćne bujice u grudima, poput eksplozije rakete.»

«Bog se spoznaje ako se sledi staza istine. Uvek treba pevati Njegovo ime. Čak i dok obavlja svoje dužnosti, čovek treba svoj um da ostavi sa Bogom. Pretpostavimo da imam crni prišt na leđima. Ja obavljam svoje dužnosti, ali um mi je okrenut ka prištu.»

«Bog biva spoznat čim se um oslobodi vezanosti. Sve što se pojavi u čistom umu je glas Boga. Ono što je čisti um takođe je i čisti budi (intelekt); a ovaj je čisti Atman, jer nema ničega čistog osim Boga. Samo, da bi spoznao Boga, čovek mora da ode izvan darme i adarme.»

«Čovek ne može da spozna Boga ukoliko se ne oslobodi svih egoističnih ideja kao što su: ''Ja sam tako važan čovek'' ili ''Ja sam takav i takav''. Sravni sa zemljom breg toga 'ja' rastopivši ga suzama predanosti.»

«Duhovna disciplina je nužna u cilju viđenja Boga. Ja sam morao da prođem kroz veoma strogu disciplinu. Koliko sam samo askeza praktikovao! Legao bih pod drvo, plačući i moleći Majku: ''O, Majko, otkrij mi se.'' Potoci suza bi tekli i kvasili mi telo.»

«Zavetovao sam se Božanskoj Majci da ću se ubiti ako ne ugledam Boga. Rekao sam joj: ''Majko, ja sam glupak. Molim Te, nauči me šta se nalazi u Vedama, Puranama, Tantrama i ostalim svetim spisima.'' Majka mi reče: ''Suština Vedante je da je jedino Braman stvaran, a da je svet iluzoran.'' Satćidananda Braman opisan u Vedama je Satćidananda Šiva iz Tantri i Satćidananda Krišna iz Purana.»

«Ne možeš da zamisliš, misliš, opaziš BOGA drugačije nego kao ličnost, sve dok si ti ličnost sa sopstvenim egom.»

«Cilj nikada ne može da se dostigne ukoliko čovek ne učini svoj um snažnim i čvrsto reši da mora da spozna Boga baš u ovom životu, štaviše ovog trena.»

«Boga ne možeš da vidiš sve dok postoji i najmanja mrlja želje. Stoga, zadovolji svoje male želje, a onih glavnih se odreci pravilnim rasuđivanjem i razlučivanjem.»

«Obični ljudi ne prepoznaju dolazak inkarnacije Boga. On dolazi u tajnosti. Samo nekolicina Njegovih bliskih učenika mogu da Ga prepoznaju. To da je Rama bio i Braman Apsolut i savršena inkarnacija Boga u ljudskom obliku, bilo je poznato samo dvanaestorici rišija. Ostali mudraci rekli su mu: ''Ramo, mi te znamo samo kao Dašaratinog sina''.»

«Može li svako da shvati Bramana, nedeljivo Postojanje-Znanje-Blaženstvo Apsoluta? Savršenu ljubav prema Bogu postigao je isključivo onaj koji, dosegavši Apsolutno, ostaje u području relativnog da bi uživao u božanskoj lili. Čovek može da opiše ponašanje i aktivnosti kraljice Viktorije ukoliko ju je prethodno posetio u Engleskoj. Samo tada će njegov opis kraljice biti tačan.»

«Prvi stupanj je stupanj početnika. On uči i sluša. Drugi je stupanj naprežućeg aspiranta. On se moli Bogu, meditira na Njega i opeva Njegovo ime i slavu. Treći je stupanj savršene duše. Ona je videla Boga, spoznala Ga neposredno u svojoj unutarnjoj svesti. Poslednji je stupanj vrhunski savršenog, poput Ćetanje. Takav posvećenik zasniva izričan odnos sa Bogom, smatrajući Ga svojim sinom ili voljenim.»

«Čovek konačno otkriva Boga pokušavajući da sazna ko je ovo 'ja'. Da li je ovo 'ja' meso, kosti, krv ili moždina? Je li to um, ili budi? Analizirajući na taj način, uviđaš da nisi ništa od toga. To se naziva procesom 'neti, neti', 'ne ovo, ne ovo'. Čovek ne može ni da razume ni da dodirne Atmana, koji je bez kvaliteta ili atributa.»

«Posle dostizanja Boga čovek zaboravlja Njegovu spoljnu divotu, slavu Njegove tvorevine. Čovek ne misli o Božijim lepotama nakon što je video Njega. Kada postane uronjen u Božje blaženstvo, posvećenik više ne misli o spoljnim stvarima. Kada vidim Narendru, nije mi potrebno da ga pitam: ''Kako se zoveš? Gde živiš?'' Nema vremena za takva pitanja. Jednom je neko pitao Hanumana koji je dan u nedelji. ''Brate'', reče Hanuman, ''ja ne znam ništa o danima u nedelji, ili o položaju zvezda. Ja mislim jedino o Rami.''»

«Morao sam da upražnjavam svaku religiju neko vreme – hinduizam, islam, hrišćanstvo. Osim toga, sledio sam puteve šakta, vaišnava i vedantista. Shvatio sam da postoji samo jedan Bog prema kojem svi putuju; ali, putevi su različiti.»

«Bakte prihvataju sva stanja svesti. Oni i budno stanje uzimaju za stvarno. Ne misle da je svet iluzoran, nalik snu. Oni kažu da je vasiona ispoljenje Božije sile i slave. Bog je stvorio sve ovo – nebo, zvezde, mesec, sunce, planine, okean, ljude, životinje. Sve to sačinjava Njegovu slavu. On je unutar nas, u našim srcima. A opet, On je i napolju. Najnapredniji posvećenici kažu da je On sam postao sve ovo – dvadeset četiri kosmička principa, univerzum i sva živa bića. Posvećenik Boga želi da jede šećer, a ne da postane šećer.»

«Um i intelekt postaju čisti istoga časa kad ste lišeni vezanosti za 'ženu i zlato'. Čist um i čist intelekt su jedno te isto. Bog može da se spozna čistim umom. Nisu li mudraci i vidioci iz starih vremena videli Boga? Ostvarili su sveprožimajuću Svesnost preko svoje unutarnje svesnosti.»

«U svetlu vedantičkog rasuđivanja Braman nema svojstava. Prava priroda Bramana ne može da bude opisana. Međutim, sve dok je vaša individualnost stvarna, i svet je stvaran, a jednako stvarni su i različiti oblici Boga i osećanje da je Bog ličnost.»

«Pošto je prva oluja božanske strasti prigušena, čovek postupno shvata da je sam Bog najviše dobro, večna suština, i da je sve ostalo prolazno. Čovek to ne može da dokuči bez tapasje (isposništva) i društva svetih ljudi.»

O MAJI – PRIANJANJU

«Voleti samo članove Bramo Samađa ili svoje vlastite porodice, to je maja; voleti svoje zemljake je maja. Ali, voleti ljude svih zemalja, voleti pripadnike svih religija, to je 'daja' (samilost, saosećanje). Takva ljubav dolazi od ljubavi prema Bogu.»

«Maja nije ništa drugo do 'žena i zlato'. Živeći usred maje, čovek postupno gubi duhovnu budnost. Misli da je s njim sve kako treba. Skupljač otpadaka nosi kabao nužničkog đubriva na glavi, i vremenom gubi odvratnost prema njemu. Ljubav prema Bogu postepeno se stiče opevajući Božije ime i slavu.»

«Zapamti da su 'daja', samilost, i 'maja', privrženost, dve različite stvari. Privrženost znači osećanje posedovanja u odnosu na svoju rodbinu. Samilost je ljubav koju čovek oseća prema svim bićima sveta. To je stav jednakosti, ravnopravnosti. I maja dolazi od Boga. Pomoću maje, Bog čini da čovek služi svoje rođake. No, jednu stvar treba dobro zapamtiti: 'maja' nas drži u neznanju i upetljava nas u svet, dok 'daja' čini naša srca čistim i postupno raspliće naše spone.»

«Sam čovekov ego je maja. To je veo koji zaklanja svetlost. Zaista, sa smrću 'ja' sva nesreća prestaje. Ako milošću Gospoda čovek jednom stekne znanje da nije on taj koji čini, onda zasigurno biva oslobođen još u ovom životu i prevazilazi svaki strah.»

«Kako je uopšte moguće jednom čoveku da oslobodi drugog od robovanja svetu? Jedino Bog, tvorac ove maje koja začarava svet, može da spase ljude od maje. Nema drugog utočišta sem tog velikog učitelja, Satćidanande (postojanja-znanja-blaženstva). Kako bi bilo moguće ljudima koji nisu spoznali Boga ili primili Njegovu naredbu, i koji nisu ojačani božanskom snagom, da spašavaju druge iz zatvora sveta?»

«Jednom sam prestao da jedem ribu. Isprva sam trpeo zbog toga; kasnije me to nije mnogo uznemiravalo. Ako neko spali ptičje gnezdo, ptica će neko vreme leteti oko njega, a zatim će se vinuti u nebo. Ukoliko čovek istinski spozna da su telo i svet nestvarni, njegova duša postiže samadi.»

«Zaista su ograničene duše oni koji se stalno bave 'ženom i zlatom' i ne misle o Bogu ni na tren. Kako od takvih možete da očekujete plemenita dela? Oni su kao mangoi iskljuvani od vrane, koji ne mogu da budu ponuđeni Božanstvu u hramu, i koje čak i ljudi oklevaju da jedu. Ograničene duše, svetovni ljudi su kao svilene bube. Bube mogu da proseku svoje čaure ako to požele, ali pošto su ih lično istkale, previše su im privržene da bi ih ostavile. I tako umiru u njima. Ili su kao ribe u klopci. One mogu da izađu iz nje onako kako su i ušle, ali se zabavljaju unutar klopke sa drugim ribama, čuju ugodni zvuk žuborenja vode i zaboravljaju na sve drugo. Ne učine čak ni napor da se oslobode iz klopke. Dečje vrskanje i tepanje je žubor vode, a druge ribe su rođaci i prijatelji. Samo jedno ili dvoje uspevaju da pobegnu i spasu se. Oni su oslobođene duše.»

«Kamila voli da jede trnovito žbunje. Što više jede trnje, sve više krvi šiklja iz njenih usta. Pa ipak, ona i dalje mora da jede trnovito bilje i nikada ga neće ostaviti. Čovek svetovne prirode može da pretrpi silnu žalost i patnju, ali sve to zaboravlja kroz par dana i iznova počinje svoj stari život. Pretpostavimo da je čovek izgubio ženu ili mu je ona postala neverna. I, gle čuda - on se opet ženi!»

«Sveštenici u hramu Govinđija u Džaipuru bili su neženje u početku, i u to vreme bili su plahovite naravi. Jednom je kralj Džaipura poslao po njih, ali oni mu se nisu povinovali. Rekli su glasniku: ''Reci kralju neka on nas dođe da vidi.'' Posle savetovanja, kralj i njegovi ministri udesili su brakove za njih. Od tada kralj nije morao da šalje po njih. Sami od sebe bi mu došli i rekli: ''Vaše Veličanstvo, dolazimo sa svojim blagoslovima. Ovo je sveto cveće iz hrama. Udostoji se da ga primiš.'' Dolazili su do palate zato što im je trebao novac za razne stvari: gradnju kuća, pirinčanu ceremoniju njihovih beba, ili rituale povezane sa početkom obrazovanja njihove dece.»

«Uzmimo primer majke: njen sin umire i ona trpi gorku žalost; ali posle nekoliko dana zaboravlja sve o tome. Majka, potpuno skrhana žalošću pre nekoliko dana, sada brine o svojoj toaleti i stavlja na sebe nakit. Otac bankrotira zbog udaja svojih kćeri, pa ipak nastavlja da pravi decu iz godine u godinu. Ljudi bivaju upropašćeni parničenjem, ali svejedno se i dalje sude. Svetovni čovek je kao zmija koja pokušava da proguta krticu. Zmija ne može ni da proguta krticu, ni da je ostavi.»

«Žena je ta koja stvara potrebu za zlatom. Zbog žene jedan čovek postaje rob drugog, i tako gubi svoju slobodu. Onda ne može da postupa kako želi.»

«Svaki upadi (ograničenje nametnuto neznanjem) menja čovekovu prirodu. Ako osoba nosi fino odelo sa crnim porubom, odmah ćete je zateći kako pevuši Nadu Babuove ljubavne pesme. Onda slede igraće karte i štap za šetnju. Čak i bolestan čovek, samo ako obuje čizme, počinje da zviždi i penje se uz stepenice kao Englez, skačući sa jednog stepenika na drugi. Dovoljno je da čovek drži penkalo u ruci, pa da počne da škraba po svakom papiru kojeg se domogne – takva je moć penkala!»

«Novac je takođe veliki upadi. Posedovanje novca dovodi do velike promene u čoveku! On više nije ista osoba. Žaba je imala rupiju, koju je čuvala u svojoj rupi. Jednog dana slon je prolazio iznad rupe, a žaba na to izađe u nastupu besa, podiže nogu kao da će ga šutnuti, i reče: ''Kako se usuđuješ da mi hodaš iznad glave?'' Takva je nadutost koju stvara novac.»

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna   Ramakrišnine izreke -  Šri Ramakrišna Icon_minitime1/4/2011, 8:05 pm

O ZNANJU

«Rama je rekao: ''Brate, idi izvan znanja i neznanja.'' Ko poseduje znanje, poseduje i neznanje. Ako vam se trn zabio u taban, uzmite drugi trn i pomoću njega izvadite prvi; a zatim bacite i taj drugi.»

«Postoje dve škole mišljenja: Vedanta i Purana. Prema Vedanti, ovaj svet je 'uređenje obmane', što će reći da je sav opsena, nalik snu. Ali, prema Puranama, knjigama predanosti, sam Bog je postao dvadeset četiri kosmička principa. Poštuj Boga i unutra (u granicama) i spolja (izvan granica).»

Odgovarajući na pitanje: ''Treba li čovek da odbaci i znanje i neznanje?''
«Da. Zato čovek treba da stekne viđnanu (naročito znanje o Apsolutu). Vidite, ko je svestan svetla, taj je svestan i mraka. Ko je svestan sreće, svestan je i patnje. Ko je svestan vrline, svestan je i poroka. Ko je svestan dobra, svestan je i zla. Ko je svestan svetosti, svestan je i njenog odsustva. Ko ima svest o 'ja', ima i svest o 'ti'.»

«Drevni rišiji dostigli su znanje o Bramanu. Ono ne može da se stekne sve dok postoji i najmanji trag svetovnosti. Kako su naporno rišiji radili! Rano izjutra oni bi napuštali pustinjački stan i čitav dan bi provodili u osamljenosti, meditirajući na Bramana. Noću bi se vraćali u svoje stanište i jeli malo voća ili korenja. Držali su svoj um daleko od objekata vida, sluha, dodira i drugih stvari svetovne prirode. Jedino zahvaljujući tome su spoznali Bramana kao vlastitu unutarnju svesnost.»

«Ostajući veran stazi znanja, đnani uvek rasuđuje o Stvarnosti, govoreći: ''Ne ovo, ne ovo''. Braman nije ni 'ovo', niti 'ono'; nije ni univerzum ni njegova živa bića. Rasuđujući na taj način, um postaje stabilan. Zatim um nestaje, i tragalac ulazi u samadi. Ovo je ZNANJE o Bramanu. To je nepokolebljivo uverenje đnanija da je jedino Braman stvaran, dok je svet iluzija.»

«Bog se ne pojavljuje lako u srcu čoveka koji se oseća svojim vlastitim gospodarem. Ali, Bog se može videti čim se Njegova milost spusti. On je sunce znanja. Jedan jedini Njegov zrak osvetlio je svet svetlom znanja. Zahvaljujući tome smo u stanju da vidimo jedni druge i steknemo raznolika znanja. Čovek može da vidi Boga samo ukoliko On upravi svoju svetlost ka svom sopstvenom licu.»

«Samo dve vrste ljudi mogu da ostvare samospoznaju: oni koji se uopšte ne opterećuju sa učenjem, što će reći, čiji umovi nisu pretrpani mislima pozajmljenim od drugih; i oni koji, posle proučavanja svih spisa i nauka, dolaze do spoznaje da ne znaju ništa.»

«Šta čovek može da postigne kljukajući se predavanjima i učenošću ako nema razlučivanja i odsustva strasti? Samo je Bog stvaran, sve drugo je nestvarno. Samo je Bog suština, sve drugo je sporedno. To je razlučivanje.»

«Onaj koji je Gospod univerzuma naučiće svakoga. On, koji je stvorio ovaj univerzum, sam nas uči; koji je stvorio sunce i mesec, ljude i zveri, i sva druga bića; koji je obezbedio sredstva za njihovo održanje; koji je deci dao roditelje i ovima podario ljubav da ih odgaje. Gospod je učinio tako mnogo stvari – zar on neće pokazati ljudima način da ga obožavaju? Ako im je potrebno učenje, onda će On biti učitelj. On je naš unutarnji vodič.»

«Nema nikakve vrednosti u pukoj učenosti. Cilj proučavanja je da se nađe način upoznavanja Boga i realizovanja Njega. Jedan sveti čovek imao je knjigu. Kad su ga pitali šta se u njoj nalazi, on ju je otvorio i pokazao da su na svim stranicama bile napisane reči ''Om Rama'', i ništa drugo.»

«Prvo podigni svetilište Boga u svom srcu, pa onda drži predavanja koliko ti volja. Kako će ti koristiti prosto ponavljanje reči 'Brama' ukoliko nisi prožet razlučivanjem i odsustvom strasti? To je prazan zvuk školjke.»

«Da bi učio druge, čovek mora da ima obeležje autoriteta; inače podučavanje postaje parodija. Čovek koji je sam neznalica počinje da uči druge – kao slepac koji vodi slepca! Umesto da čini dobro, takvo učenje čini štetu. Posle spoznaje Boga čovek dobija unutarnji vid. Samo tada može da postavi dijagnozu nečije duhovne bolesti i da pruži uputstva.»

«Pre svega prizovi Božanstvo, pa onda drži predavanja koliko ti srce ište. Pre svega zaroni duboko. Zagnjuri se do dna i pokupi dragulje. Onda možeš da radiš druge stvari. Ali, niko ne želi da gnjura. Ljudi nemaju duhovnu disciplinu i molitvu, nemaju odricanje i neostrašćenost. Nauče par reči i smesta počinju da drže predavanja. Teško je učiti druge. Samo ukoliko dobije naređenje od Boga, nakon što Ga je spoznao, čovek ima pravo da podučava.»

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna   Ramakrišnine izreke -  Šri Ramakrišna Icon_minitime1/4/2011, 8:05 pm

O ISTINI

«Rečeno je da samo istinoljubivost utemeljuje duhovnu disciplinu u kalijugi. Ako se čovek čvrsto drži istine, on na kraju spoznaje Boga.»

«Ne budi izdajnik u svojim mislima. Budi iskren; postupaj u skladu sa svojim mislima i sigurno ćeš uspeti. Moli se iskrenog i jednostavnog srca, i tvoje će molitve biti saslušane.»

«Ljude možemo podeliti na četiri klase; na one sputane okovima sveta, tragaoce za oslobođenjem, oslobođene i večno slobodne. Među večno slobodne možemo da ubrojimo mudrace poput Narade. Oni žive u svetu za dobro drugih, da uče ljude duhovnoj istini.»

«Staza znanja vodi ka Istini, kao i staza koja spaja znanje i ljubav. Staza ljubavi, takođe, vodi ka ovom cilju. Put ljubavi je ispravan isto koliko i put znanja. Sve staze na kraju dovode do iste Istine. Međutim, sve dok Bog održava osećanje ega u nama, lakše je slediti stazu ljubavi.»

«Iskreno vam kažem: nema ničeg pogrešnog u tome što se nalazite u svetu. Samo, morate svoj um da usmerite ka Bogu; inače nećete uspeti. Jednom rukom obavljajte svoje dužnosti, a drugom se držite za Boga. Kad dužnost bude završena, držaćete se za Boga sa obe ruke.»

«Ako se čvrsto drži istine, čovek konačno spoznaje Boga. Bez ovog poštovanja istine, on postupno gubi sve. Ako kojim slučajem kažem da ću otići do borove šumice, onda moram da odem tamo čak i ukoliko više nema potrebe za tim, da ne bih izgubio privrženost istini.»

«Posle moje vizije Božanske Majke, molio sam joj se sa cvetom u ruku: ''Majko, evo ga Tvoje znanje i evo ga Tvoje neznanje. Uzmi ih oboje i daj mi samo čistu ljubav. Evo je Tvoja svetost i evo je Tvoja nesvetost. Uzmi ih oboje, Majko, i daj mi čistu ljubav. Evo ga Tvoje dobro i evo ga Tvoje zlo. Uzmi ih oboje, Majko, i daj mi čistu ljubav. Evo je Tvoja pravednost i evo je Tvoja nepravednost. Uzmi ih oboje, Majko, i daj mi čistu ljubav.'' Sve sam to spomenuo, ali nisam mogao da kažem: ''Majko, evo je Tvoja istina i evo je Tvoja laž. Uzmi ih oboje.'' Sve sam dao Njenim stopalima, ali ne bih mogao da nagovorim sebe da se odreknem istine.»

«Nikakva laž, bilo koje vrste, nije dobra. Lažna odeća, makar i sveta, nije dobra. Ukoliko spoljna odeća ne odgovara unutrašnjem mišljenju, ona postupno dovodi do propasti. Izgovarajući lažne reči ili čineći lažna dela, čovek postupno izgubi svaki obzir. Mnogo je bolja bela odeća kućevlasnika. Privrženost svetovnosti, učestali gubici ideala, a spolja odeća svetosti – kako je to užasavajuće!»

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna   Ramakrišnine izreke -  Šri Ramakrišna Icon_minitime1/4/2011, 8:06 pm

O KALI, BOŽANSKOJ MAJCI - MAHAŠAKTI

«Kult Šakti je krajnje složena stvar. To nije šala. Dve godine proveo sam kao kućna pomoćnica Božanske Majke. Ali, moj prirodni odnos je uvek bio odnos deteta prema svojoj majci. Smatrao sam grudi svake žene za grudi moje vlastite majke.»

«Praiskonska Snaga uvek se igra. Ona stvara, održava i uništava kao da se igra. Ova Snaga naziva se Kali. Kali je vaistinu Braman, i Braman je vaistinu Kali. To je jedna te ista Stvarnost.»

«O, ona se igra na različite načine. Ona sama je ta koja je poznata kao Maha-Kali, Nitja-Kali, Šmašana-Kali, Rakša-Kali, i Šjama-Kali. Šjama-Kali ima pomalo nežan izgled i obožavana je u indijskim domaćinstvima. Ona je davalac blagodati i rasterivač straha. Narod obožava Rakša-Kali, zaštitnicu, u periodima epidemija, gladi, zemljotresa, suša i poplava. A Šmašana-Kali je utelovljenje uništiteljske snage.»

«Božanska Majka želi da nastavi da se igra sa bićima koja je stvorila. U igri žmurke jurnjava brzo prestaje ako odmah u početku svi igrači dotaknu 'baku'. Ukoliko je svi dotaknu, igra više ne može da se nastavi. Njoj se to ne sviđa. Njeno zadovoljstvo je u nastavljanju igre.»

«To je kao da je Božanska Majka rekla ljudskom umu u poverenju, namignuvši mu: ''Idi i uživaj u svetu.'' Kako da okriviš um? Um može da se ispetlja iz svetovnosti samo ako ga Ona svojom milošću navede da se okrene prema Njoj. Samo tada on postaje posvećen lotos-stopalima Božanske Majke.»

«Đnaniji, koji se drže nedualističke filozofije Vedante, kažu da su činovi stvaranja, održavanja i uništavanja, sam univerzum i sva njegova živa bića, ispoljenje Šakti, Božanske Snage. Ukoliko promislite o tome, shvatićete da je sve to prividno poput sna. Jedino je Braman Stvarnost, a sve ostalo je nestvarno. Čak i sama ta Šakti je nesuštastvena, nalik snu.»

«Ni list se ne pokreće bez Božije volje. Gde je čovekova slobodna volja? Sve je podređeno volji Boga. Zato ja kažem: ''O, Majko, ja sam mašina a Ti si Rukovalac; ja sam kočija a Ti si Vozač. Krećem se kako me Ti pokreneš; radim kako me Ti navedeš da radim.''»

«Da li je moguće razumeti Božije delo i njegov motiv? On stvara, On održava, i On razara. Možemo li uopšte da razumemo zašto razara? Ja kažem Božanskoj Majci: ''Majko, nije mi bitno da razumem. Molim Te, daj mi ljubav prema Tvojim lotos-stopalima.'' Cilj ljudskog života je postignuće bakti. A što se tiče drugih stvari, Majka najbolje zna.»

«Da li je Kali, moja Božanska Majka, crnoputa? Ona izgleda crna jer je viđena sa udaljenosti; ali kad je prisno upoznaš, više nije takva. Nebo deluje plavo sa udaljenosti, ali pogledaj ga izbliza i otkrićeš da nema boje. I voda okeana čini se plava izdaleka, ali kad priđeš i uzmeš je u šaku, otkrićeš da je bezbojna.»

«Makar rasuđivao celog svog života, ukoliko nisi utvrđen u samadiju, ne možeš da umakneš vlasti Šakti. Čak i kada kažeš ''meditiram'' ili ''kontempliram'', još uvek se krećeš u carstvu Šakti, u okviru Njene moći.»

''Moraš da umilostiviš Božansku Majku, prvobitnu energiju, u cilju sticanja Božije milosti. Bog lično je Mahamaja, koja obmanjuje svet svojom opsenom i priziva magiju stvaranja, održavanja i razaranja.»

«Božanska Majka je uvek razigrana i nestašna. Ovaj kosmos je Njena igra, Njena predstava. Ona je samovoljna i uvek tera po svome. Ona obiluje blaženstvom. A slobodu daruje jednome od sto hiljada.»

«I On koji je bez svojstava takođe ima svojstva. On koji je Braman takođe je i Šakti. Kad je doživljen kao neaktivan, naziva se Braman, a kad je doživljen kao tvorac, zaštitnik i razoritelj, zove se iskonska energija, Kali.»

«Braman i Šakti su istovetni, kao vatra i njena moć da spaljuje. Kada govorimo o vatri, automatski mislimo i na njenu moć da spaljuje. Moć vatre da spaljuje, pak, podrazumeva samu vatru. Ako prihvatite jedno, morate da prihvatite i drugo.»

«Jednom kada čovek spozna Boga usled dubokog odsustva strasti, on više nije vezan za ženu. Čak i ako mora da vodi život kućevlasnika, oslobođen je straha od žene i vezanosti za nju. Pretpostavimo da postoje dva magneta, veliki i mali. Koji će od njih privući gvožđe? Onaj veliki, naravno. Bog je veliki magnet. U poređenju sa Njim, žena je onaj mali. Onaj koji je spoznao Boga, ne gleda ženu pohotnim očima; otuda je se ni ne plaši. On jasno uviđa da su žene samo mnoštvo vidova Božanske Majke. On ih sve obožava kao Majku lično.»

Odgovarajući na pitanje da li nas nešto sputava u duhovnom napretku:
«Ma otkud vam to? Odsecite uzde. Odsecite ih mačem Božijeg imena. Okovi vremena (kale) bivaju presečeni imenom Kali.»

«Bog je angažovan u tri vrste aktivnosti: stvaranju, održavanju i uništavanju. Smrt je neizbežna. Sve će biti uništeno u vreme nestanka. Ništa neće ostati. U to vreme Božanska Majka će sakupiti semenje za buduću kreaciju, kao što vremešna gazdarica kuće čuva u svojoj miš-maš kutiji male vrećice sa semenkama krastavca, 'morskom penom', plavim pilulama i raznim drugim stvarima. Božanska će Majka ponovo izvaditi svoje semenje kada dođe vreme za novu kreaciju.»

«Vi znate da sam ja budala. Ja ne znam ništa. Ko je onda taj koji govori sve ove stvari? Ja kažem Božanskoj Majci: ''O, Majko, ja sam mašina a Ti si Rukovalac. Ja sam kuća a Ti si Stanovnik. Ja sam kočija a Ti si Kočijaš. Ja radim ono na šta me Ti navedeš. Govorim ono što me Ti nagovoriš. Krećem se kako me Ti pokreneš. To nisam ja! Sve si to Ti! Sve si to Ti!'' Njena je slava; mi smo samo Njeni instrumenti.»

«Ona proizvodi i ropstvo i oslobođenje. Pod dejstvom Njene maje svetovni ljudi postaju upetljani u 'ženu i zlato', a opet, Njenom milošću stiču oslobođenje. Ona se zove Spasitelj i Uklonitelj jarma koji čoveka vezuje za svet.»

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna   Ramakrišnine izreke -  Šri Ramakrišna Icon_minitime1/4/2011, 8:06 pm

O GREHU
«Sam Bog je taj koji je u ljudski um usadio ono što zapadnjaci zovu slobodnom voljom. Ljudi koji nisu spoznali Boga upuštali bi se u sve više grešnih radnji da Bog u njih nije usadio pojam slobodne volje. Greh bi se uvećavao da Bog nije učinio da se grešnik oseća odgovornim.»

«Ukoliko čovek ima veru u Boga, tada će, čak i ako je počinio najgrozniji zločin – kao što je ubijanje krave, bramina ili žene – sigurno biti spašen uz pomoć svoje vere. Neka kaže Bogu: ''Gospode, neću ponoviti takvo delo'', i ne treba ničega da se boji.»

«Prestanite da mislite: ''Hoćemo li se izlečiti od ovog stanja bunila?'', ''Šta će biti sa nama?'', ''Mi smo grešnici!'' Čovek mora da poseduje ovakvu vrstu vere: ''Šta? Pošto sam jednom izgovorio ime Rame, zar mogu ikada više da budem grešnik?''»

«Jednom mi je neko poklonio knjigu hrišćana. Zatražio sam da mi čita iz nje. Tu se govorilo jedino o grehu. Jadnik koji stalno ponavlja: ''Ja sam okovan, ja sam okovan'', postiže samo to da bude okovan. Onaj koji danonoćno govori: ''Ja sam grešnik, ja sam grešnik'', zaista postaje grešnik.»

«Svetovni čovek troši hiljade rupija za venčanje svoje kćeri. Njegovi susedi pri tom umiru od gladi, a njemu je teško da im da dva zalogaja pirinča; hiljadu puta računa pre nego što im udeli čak i toliko. Ljudi oko njega nemaju šta da jedu, ali šta njega briga za to? On kaže sebi: ''Šta ja tu mogu? Neka nikogovići žive ili neka umiru. Sve za šta ja marim je da članovi moje porodice žive dobro.'' I takvi govore o činjenju dobra drugima!»

«Nema sumnje da je samoubistvo grozan greh. Čovek koji se ubije mora stalno iznova da se vraća u ovaj svet i da podnosi njegovu muku. Međutim, ja ne smatram za samoubistvo kada osoba napusti telo nakon što je imala viđenje Boga. Nema štete u odustajanju od tela na taj način. Posle postignuća Znanja neki su ljudi ostavili svoja tela. Nakon što je zlatna statua izlivena u glinenom kalupu, taj kalup možete ili sačuvati ili ga razbiti.»

«Svi gresi tela iščezavaju ako čovek opeva Božije ime i Njegovu slavu. Ptice greha borave na drvetu tela. Pevanje Božijeg imena je kao pljeskanje dlanovima. Kao što pri pljeskanju ptice odleću sa drveta, tako naši gresi nestaju pri opevanju Božijeg imena i slave.»

«Pretpostavimo da čovek postane čist usled opevanja svetog imena Boga, ali odmah zatim počini mnoge grehe. To znači da on ne poseduje snagu uma. Ne zavetuje se da neće ponavljati grehe. Tako i kupanje u Gangi nesumnjivo oslobađa čoveka od svih greha; ali kakva je korist od toga? Kaže se da gresi sede na drveću duž obala Gange. Čim čovek izađe iz svetih voda, stari gresi mu sa drveća skaču na pleća i nasrću na njega. Stoga vam kažem, pevajte ime Boga i molite Mu se da vam da ljubav prema Njemu. Molite Boga da vaša vezanost za prolazne stvari, kao što su bogatstvo, ugled i ništavne udobnosti, bude svakog dana sve manja.»

Tea

Ženski

O RADU
«Svet je polje delanja. Delanjem čovek stiče znanje. Guru poučava učenika da radi određene stvari i da se uzdržava od nekih drugih. Isto tako, on savetuje učenika da radi bez žudnje za rezultatima. Nečistoća uma biva odstranjena putem izvršavanja dužnosti.»

«Bog može da bude realizovan kada čovek stekne satvu. Kućevlasnici se bave čovekoljubivom aktivnošću, kao što je milosrđe, uglavnom sa nekim motivom. To nije dobro. Pa ipak, veoma je teško ostaviti motive izvan svojih postupaka.»

«Čovek ne može stvarno da pomogne svetu. Jedino Bog to čini – On koji je stvorio sunce i mesec, koji je stavio u roditeljska srca ljubav prema njihovoj deci, obdario plemenite duše saosećanjem, a svete ljude i posvećenike božanskom ljubavlju. Čovek koji bez ikakvog sebičnog motiva radi za druge, zapravo sebi čini dobro.»

«Kroz nesebičan rad, u srcu raste ljubav prema Bogu. Zatim ga, Njegovom milošću, tokom vremena čovek spoznaje. Bog može da bude viđen. Čovek može da razgovara sa Njim kao što ja razgovaram sa vama.»

«Izvršavaj svoje dužnosti u nesebičnom duhu. Uvek nastoj da ih obavljaš ne želeći nikakav rezultat. Svi, bez izuzetka, delaju. Čak i opevanje imena i slave Božje je rad, kao što je to i meditacija nedualiste na ideju 'ja sam On'. I disanje je aktivnost. Nema načina da se sasvim odreknete rada. Zato radite svoj posao, ali rezultat predajte Bogu.»

«Na početku religioznog života čovek jako mnogo govori o radu, ali što dublje njegov um uranja u Boga, on postaje sve manje aktivan. Na kraju svega dolazi odricanje od delanja, praćeno samadijem.»

«Svetovni ljudi nemaju čvrstinu karaktera. Ako uspeju u svom poduhvatu, to je u redu, ali ako ne uspeju, to jedva da ih uopšte zabrinjava. Kad im je potrebna voda, počnu da kopaju bunar. Ali, čim udare u kamen, oni napuštaju kopanje na tom mestu i započinju ga na drugom. Tamo možda naiđu na ležište peska. Ne našavši ništa osim peska, napuštaju i to mesto. Kako mogu uspeti da nađu vodu ukoliko istrajno ne kopaju tamo gde su počeli?»

«Postoji zlato zakopano u vašem srcu, ali vi ga još niste svesni. Ono je prekriveno tankim slojem gline. Jednom kad ga postanete svesni, sve će se vaše aktivnosti smanjiti. Kada rodi dete, snaja u porodici bavi se jedino njime. Sve što radi je samo za dete. Njena svekrva ne da joj da obavlja nikakve dužnosti domaćice.»

«Kućevlasnik ima svoje dužnosti koje treba da izvrši, svoje dugove koje treba da plati: dug bogovima, dug svojim precima, dug rišijima, i dug svojoj ženi i deci. Ako je žena čedna, njen muž treba da je podrži; on takođe treba da odgaja svoju decu dok ne odrastu. Jedino monah ne mora da štedi; ptica i monah ne brinu se za sledeći dan. No, čak se i ptica snabdeva kada ima mladunce, i u kljunu donosi hranu za njih.»

«Dokle čovek mora da vrši svoju dužnost? Cvet otpada kada se pojavi plod. Čovek ne mora da obavlja svoju dužnost posle postignuća Boga, niti mu se tada to radi.»

«Nakon što čovek postigne samadi, sve njegove delatnosti otpadaju. Sve molitvene aktivnosti, kao bogosluženje, đapa i slično, a isto tako i sve svetovne dužnosti, za takvu osobu prestaju da postoje.»

Tea

Ženski

O MEDICINI I LEKARIMA

Tri vrste lekara

Učitelj reče: «Postoje tri vrste lekara. Neki lekari opipaju puls pacijenta, prepišu lek i odu. Dok napuštaju sobu naprosto zatraže od bolesnika da uzme lek. To je najlošija vrsta lekara.
«Slično tome, postoje učitelji koji samo daju uputstva, ali ne zadržavaju se da vide jesu li njihove poduke delovale dobro ili loše. Oni uopšte ne misle o učeniku.
«Ima i lekara druge vrste, koji prepisuju lek i traže od bolesnika da ga uzme. Ukoliko pacijent nije voljan da sledi njihova uputstva, ubeđuju se s njim. To su osrednji lekari.
«Slično tome, postoje osrednji učitelji. Oni učeniku daju uputstvo i zatim na različite načine nastoje da ga ubede da sledi to uputstvo.
«Konačno, postoje lekari najviše klase. Ukoliko bolesnik ne reaguje na njihovo blago ubeđivanje, oni čak primenjuju silu nad njim. Ako je neophodno, pritisnu mu kolenima grudi i uguraju mu lek u grlo.
«Slično tome, postoje i učitelji najviše klase, koji primenjuju čak i silu da učenikov um usmere prema Bogu.»

Učitelj je pitao Narendru: «Jesi li postao iskusan lekar?» Zatim, citirajući sanskritsku izreku, reče: «Onaj koji je usmrtio samo stotinu pacijenata je početnik u medicini, i postaje stručnjak tek kada ubije njih hiljadu.»

«Zašto nas Bog ne oslobodi od sveta? O, On će nas osloboditi kada bolest bude izlečena. Oslobodiće nas sveta kada završimo sa uživanjem u 'ženi i zlatu'. Jednom kada se prijavi u bolnicu, čovek ne može da pobegne. Doktor ga neće pustiti da ode ako njegova bolest nije izlečena.»

«Sam Bog je taj koji je postao lekari. Zato svima njima treba verovati. Međutim, čovek ne može da ima poverenje u njih ako misli o njima kao o pukim ljudima.»

«Molitva i društvo svetih ljudi je pravi put. Ne možete se otarasiti obolenja bez pomoći lekara. Ali, nije dovoljno biti u društvu religioznih ljudi samo jedan dan. Treba stalno da ga tražite, jer je bolest postala hronična.»

«Bog ima dva povoda za smeh. On se smeje kada lekar kaže bolesnikovoj majci: ''Ne plaši se, majko; sigurno ću izlečiti tvog dečaka.'' Bog se u sebi smeje: ''Ja hoću da uzmem njegov život, a ovaj čovek tvrdi da će ga spasiti!'' Lekar umišlja da je on gospodar, zaboravljajući da je Bog gospodar. Bog se ponovo smeje kada dva brata podele svoje imanje žicom, govoreći jedan drugom: ''Ova strana je moja, a ta je tvoja.'' On se smeje i govori za sebe: ''Čitav univerzum pripada meni, a oni kažu da poseduju ovaj ili onaj deo.''»

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna   Ramakrišnine izreke -  Šri Ramakrišna Icon_minitime1/4/2011, 8:07 pm

O DRUGIM TEMAMA

«Bolest je porez koji duša plaća za telo, kao što stanar plaća zakupninu za korišćenje kuće.»

«Slobodno putuj na sve četiri strane sveta, ali ipak nigde nećeš naći pravu religiju. Šta god da postoji, nalazi se isključivo ovde.»

«Ropstvo dolazi od uma; sloboda takođe dolazi od uma. Ako kažeš: ''Ja sam slobodna duša. Ja sam sin Božiji, ko može mene vezati?!'', slobodan ćeš i biti.»

«Bog je naš unutarnji nadzornik; On će sigurno poslušati našu molitvu ukoliko je iskrena.»

«Šta treba da činiš pošto si postavljen u svet? Ustupi sve Njemu, predaj Mu se i nećeš znati za nevolje. Tada ćeš uvideti da se sve dešava po Njegovoj volji.»

«Bog je svuda, ali je ponajviše ispoljen u čoveku. Zato služi čoveka kao Boga. To je jednako dobro kao i klanjanje Bogu.»

«Magnetna igla uvek pokazuje sever, i otuda brod u plovidbi ne gubi pravac. Sve dok je čovekovo srce usmereno prema Bogu, on ne može da se izgubi u okeanu svetovnosti.»

«Ukoliko nije prostodušan i širokogrud, čovek ne može posedovati potrebnu veru. Koščati ljudi, oni upalih očiju, kosooki ljudi sa fizičkim crtama poput tih, ne mogu lako steći veru. Šta čovek može da učini ako su loša znamenja na sve strane?»

«Svi žele da budu Gurui, ali su zaista vrlo retki oni koji žele da budu učenici.»

«Da, sigurno je da čovek može da ugleda Boga. Može da vidi oba aspekta Boga – Boga sa oblikom i bez oblika. Čovek može videti Boga sa oblikom, utelovljenje Duha. Bog može da bude neposredno opažen u čoveku, sa opipljivim oblikom. Videti inkarnaciju Boga isto je što i videti samog Boga. Bog se u svim epohama rađa na zemlji kao čovek.»

«Ljudi obožavaju Boga u skladu sa svojim ukusima i naravima. Majka sprema za svoju decu iste namirnice na različit način, da bi svako od njih dobilo ono što prija njegovom želucu. Za neke kuva masno jelo; ali, njega ne mogu sva deca da svare. Za one sa osetljivim želucem ona priprema supu. Neki, pak, vole prženo jelo, a neki turšiju. Zavisi od ličnog ukusa.»

«U jednoj Purani stoji da, kada je Rama ušao u dvor, beše to kao da je zasijalo stotinu sunaca. Zašto onda dvorjani nisu bili spaljeni? Zato što Ramin sjaj nije bio poput sjaja materijalnog objekta. Kao što lotos cveta kada sunce izlazi, tako su se i lotosi srca ljudi okupljenih u dvoru rascvetali.»

«Čovek treba da oseća veliko nestrpljenje duše da vidi Boga. Uzmimo da čovek ponavlja ime Boga mehanički, dok mu je um obuzet 'ženom i zlatom'. Može li on time išta da postigne? Puko mrmljanje magičnih reči ne uklanja bol od uboda pauka ili škorpiona. Čovek pri tom mora da upotrebi i dim zapaljene kravlje balege.»

«Možete da zapitate: ''Kako je moguće za ove dečake, koji su rođeni od svetovnih roditelja i žive među svetovnim umovima, da razviju takvo znanje i posvećenost?'' To se da objasniti. Ako grašak padne u gomilu izmeta, on i pored toga proklija u biljku graška. Grašak koji rodi na toj biljci služi u mnoge korisne svrhe. Hoće li zato što je posejan u izmet da proizvede neku drugu vrstu biljke?»

«Obični ljudi sprovode duhovnu disciplinu i gaje predanost Bogu, ali se isto tako vezuju i za 'ženu i zlato'. Oni su poput muva, koje sede na cvetu ili slatkišu, ali isto tako sleću i na prljavštinu. A vazda savršeni su kao pčele, koje sleću samo na cveće i srču med. Vazda savršeni piju samo nektar božanskog blaženstva. Oni nikada ne naginju svetovnim užicima.»

Učitelj je postavljeno pitanje: «Kako mogu da spoznam Boga?» Odgovorio je: «Vidiš, On nas neprekidno privlači, kao što magnet privlači gvožđe. Ali, gvožđe ne može da priđe magnetu ako je pokriveno blatom. Kad se blato spere, gvožđe istoga trena biva privučeno ka magnetu. Plači za Bogom i suze će oprati blato iz tvoga uma. Slušaj: puko ponavljanje reči 'dostignuće' (sidi) neće dovesti do opijenosti. Svakako bi morao da uzmeš nešto konoplje, istrljaš je u vodi i zatim popiješ taj rastvor.»

«Čovek ne može da bude duhovan sve dok poseduje stid, mržnju ili strah. One budale koje ne budu pevale i igrale zaluđene Božijim imenom, nikada neće dostići Boga. Kako čovek može da oseća ikakav stid ili strah kada se pevaju Božija imena? A sada, pevajte svi.»

«U nekim ljudima duhovna svesnost je već uveliko probuđena; ali takvi imaju posebne standarde. Oni ne uživaju da slušaju ili govore o bilo čemu sem o Bogu. Oni su poput ptice ćatak koja moli za kišu, iako su sedam mora, Ganga, Jamuna i reke u njenoj blizini pune vode. Bez obzira na to, ona neće piti ništa osim kišnice, čak i ako joj grlo gori od žeđi.»

«Bes i požuda ne mogu da se unište. Upravite ih ka Bogu. Ukoliko morate da osećate strast i iskušenje, onda žudite da spoznate Boga, osećajte da vas je On zaveo. Razlučujte i odvratite strasti od svetovnih objekata. Kada slon namerava da proždre bilje u nečijem vrtu, gazda ga udara štapom sa gvozdenim vrhom.»

«Morate da upamtite da se ništa ne može postići ako nije došlo vreme za to. Neke osobe moraju da prođu kroz mnoga iskustva i izvrše mnoge svetovne dužnosti pre no što mogu da okrenu svoju pažnju ka Bogu, tako da moraju da čekaju dugo vremena. Ako se gnojni čir raseče pre nego što omekša, rezultat nije dobar; hirurg ga otvara tek kada je mekan i sazreo.»

«Čovek može da se oslobodi od prianjanja uz 'ženu i zlato' ako, milošću Božjom, neguje duh silnog odricanja. A šta je to silno odricanje? Onaj koji ima samo blagi duh odricanja kaže: ''Pa, sve će doći u svoje vreme; hajde da sad naprosto ponavljam ime Boga.'' Međutim, čovek obuzet silnim duhom odricanja oseća se nespokojnim zbog Boga, kao što se majka oseća zbog svog deteta. Čovek silnog odricanja ne traži ništa osim Boga. On smatra svet za duboki bunar i oseća se kao da će se utopiti u njemu. On gleda na svoje rođake kao na otrovne zmije; želi da pobegne od njih. I odlazi. On nikad ne misli: ''Hajde da prvo sredim neke stvari za moju porodicu, a onda ću misliti o Bogu.'' On ima jaku unutarnju rešenost.»

«Kada suva grana kokosove palme padne na zemlju, ona ostavlja samo trag na stablu koji pokazuje da je tu nekada bila grana. Na sličan način, onaj koji je stekao Boga zadržava samo privid besa i požude. On postaje nalik detetu. Dete nema vezanost za tri gune – satvu, radžas i tamas. On se odvaja od neke stvari jednako brzo kao što se vezuje za nju.»

«Čovek ne može da vidi Boga ako ima i najmanji trag svetovnosti. Ukoliko su šibice vlažne, neće ukresati vatru makar hiljadu njih trljao o kutiju šibica. Samo traćiš gomilu drvaca. Um potopljen u svetovnost je takva vlažna šibica.»

«Što bliže priđeš Bogu, to više osećaš mir. Mir, mir, mir – najviši mir! Što bliže priđeš Gangi, to više osećaš njenu svežinu. Osećaćeš se potpuno umirenim kada se zagnjuriš u reku.»

«Univerzum i njegova stvorenja, i dvadeset četiri kosmička principa, sve to postoji zato što Bog postoji. Ništa ne ostaje ako se Bog odstrani. Broj se uvećava ako stavite mnogo nula posle brojke jedan; ali, same nule nemaju nikakvu vrednost ako jedinica nije tu.»

«Vežbanjem čovek stiče neuobičajenu snagu uma. Tada mu više nije teško da potčini čulne organe i stavi bes, požudu i slično pod kontrolu. Takav se čovek ponaša poput kornjače, koja, kada jednom uvuče svoje udove, više ih ne ispruža napolje. Ne možete je navesti na to makar je sekirom isekli na komadiće.»

«Čovek koji živi u društvu treba da ispolji tamas da bi se zaštitio od zlonamernih ljudi. Ali, ne treba nikoga da povredi zato što očekuje da neko povredi njega.»

«Samo sitničavi traže okultne moći. Ako čovek nešto zatraži od bogataša, neće od njega dobiti više nikakve poklone ni usluge. Bogataš neće dozvoliti takvom čoveku da se vozi sa njim u istom fijakeru. A ako i dozvoli, neće mu dozvoliti da sedne pored njega. Stoga je ljubav bez ikakvih sebičnih pobuda najbolja.»

«U Božjoj tvorevini nalaze se sve vrste stvari. On je stvorio loše ljudi isto kao i dobre. On je taj koji nam je dao dobre sklonosti, i On je takođe taj koji nam je dao loše sklonosti.»

«Običavao sam da idem u Krišnakišorovu kuću. Jednom dok sam bio tamo, upitao me je: ''Zašto žvaćeš betelov list?'' Rekao sam: ''To je moje slatko zadovoljstvo. Žvakaću betelov list, gledaću svoje lice u ogledalu i igrati go okružen sa hiljadu devojaka.''»

«Čovek oslobođen zavisnosti je Šiva; upetljan u zavisnost, on je điva.»

Odgovarajući na pitanje: «Kako da uperimo naše umove na Boga?», učitelj je rekao: «Ponavljajte Božije ime i opevajte Njegovu slavu, i držite se svetog društva; povremeno posećujte Božije posvećenike i svete ljude. Um ne može da se zadrži na Bogu ako je dan i noć uronjen u svetovnost, u svetovne dužnosti i odgovornosti; veoma je potrebno povremeno otići u samoću i misliti o Bogu.»

«Izvršavaj sve svoje obaveze, ali svoj um zadrži na Bogu. Živi sa svima – sa ženom i decom, ocem i majkom – i služi ih. Postupaj sa njima kao da su ti veoma dragi, ali u srcu svog srca znaj da ti ne pripadaju.»

«Svetovni ljudi svašta govore o produhovljenima. To je kao kada se slon kreće ulicom, a mnoštvo pasa i drugih malih životinja uporno laje i dreči za njim; ali slon ne okrene čak ni glavu da ih pogleda.»

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna   Ramakrišnine izreke -  Šri Ramakrišna Icon_minitime1/4/2011, 8:07 pm

«Odnos gospodara i sluge je umesan. Pošto ovo 'ja' mora da ostane, neka nitkov bude Božji sluga.»

«I zli ljudi su potrebni. Jednom su zakupci jednog imanja postali neposlušni. Gazda je morao da pošalje Golak Čudurija, koji je bio siledžija. On je bio tako strog upravitelj da su zakupci drhtali na sam pomen njegovog imena.»

«Ne može bilo ko i svako da bude Guru. Velika greda pluta na vodi i može da nosi životinje na sebi. Ali, parče bezvrednog drveta tone ako čovek sedne na njega, i utapa ga. Stoga se u svakoj epohi Bog inkarnira kao Guru, da poučava čovečanstvo. Sam Satćidananda je Guru.»

«Jednom je lutka od soli otišla da izmeri dubinu okeana. Htela je da kaže drugima koliko je voda duboka. Međutim, nikada joj to nije uspelo, jer čim je ušla u vodu istopila se, i niko nije ostao da objavi dubinu okeana.»

«Jedna osoba može da čita Bagavatu uz svetlost lampe, a druga uz isto to svetlo može da počini krivotvorenje; ali, samu lampu to ne čini ni uzbuđenom ni povređenom. U zmiji se nalazi otrov; ali, premda drugi mogu da umru ukoliko ih ona ugrize, samoj zmiji taj otrov ne škodi.»

«Kao sveprožimajući duh On postoji u svim bićima, čak i u mravu. Ali, ispoljenja Njegove moći različita su u različitim bićima; jer, kako to da jedna osoba može desetoricu da natera u bekstvo, dok druga ne može da se suoči ni sa jednim?»

«Sam Bog je postao sve ovo. Ali, u određenim mestima – na primer, u svetom čoveku – On se ispoljava više nego u drugima. Možete da kažete da postoje i rđavi ljudi. To je tačno, kao što postoje tigrovi i lavovi; međutim, čovek ne mora da grli 'tigra Boga'. Treba da ga se čuva i da ga pozdravlja sa udaljenosti. Uzmimo, na primer, vodu. Neka voda može da bude namenjena za pijanstvo, neka može da se koristi za Božju službu, neka za kupanje, a neka za pranje sudova.»

«Čovek treba stalno da misli na smrt. Ništa neće preživeti smrt. Rođeni smo u ovom svetu da izvršimo određene dužnosti, poput ljudi koji dolaze sa sela u Kalkutu na posao. Ako posetilac ode u baštu bogataša, upravnik mu govori: ''Ovo je naša bašta'', ''Ovo je naše jezero'', itd. Međutim, ukoliko bude otpušten zbog nekog nedela, upravnik ne može da ponese čak ni svoj drveni kofer, već ga u tajnosti šalje mimo vratara.»

«Uzmimo vagu kao primer. Ako se teg stavi na jednu stranu, niža igla udaljava se od više. Niža igla je um, a viša je Bog. Njihov susret je joga.»

«Ukoliko um ne postane stabilan, ne može biti joge. Vetar svetovnosti je ono što stalno uznemirava um, koji može da se uporedi sa plamenom sveće. Kada se plamen uopšte ne pomera, kaže se da je čovek postigao jogu.»

«Um jogija je uvek uperen na Boga, uvek usisan u Sopstvo. Takvog čoveka možete prepoznati prostim pogledom na njega. Oči su mu širom otvorene, besciljnog pogleda, kao oči ptice koja upravo leže jaja.»

«Sve dok njegovo samoispitivanje nije dovršeno, čovek raspravlja uz mnogo vike. Ali, kada ga dovrši, on postaje ćutljiv. Kada se krčag do vrha napuni vodom, kada voda unutar krčaga postane jedno sa vodom jezera napolju, nikakav se zvuk više ne čuje.»

«Kada se zagnjuriš u vodu okeana, mogu da te napadnu aligatori. Ali, oni te neće ni pipnuti ako ti je telo premazano kurkumom. Nesumnjivo je da su šest aligatora – pohota, bes, pohlepa i ostali – unutar tebe, u 'nedokučivim dubinama srca'. Ali, ako se zaštitiš kurkumom razlučivanja i odricanja, oni te neće ugrožavati.»

«Tri su reči od kojih mi telo zabridi: 'guru', 'učitelj', i 'otac'. Postoji samo jedan Guru, a to je Satćidananda. Samo je On učitelj.»

«Čovek ne treba ničega da se plaši ako je primio milost od Boga. Dete će prilično lako da se spotakne ako se drži za očevu ruku; ali, to se neće dogoditi ako otac njega drži za ruku.»

«Iako tantra propisuje duhovnu disciplinu u društvu žena, to nije poželjno. To je veoma teška staza i često uzrokuje aspirantov krah. Postoje tri vrste takve discipline. Čovek može da smatra ženu za svoju ljubavnicu, ili sebe za njenu služavku, ili za njeno dete. Ja gledam na ženu kao na svoju majku. Gledati na sebe kao na njenu služavku takođe je dobro; međutim, izuzetno je teško sprovoditi duhovnu disciplinu gledajući na ženu kao na svoju ljubavnicu. Smatrati sebe za njeno dete je veoma čist stav.»

Odgovarajući na pitanje: «Šta čovek treba da učini ako njegova žena kaže: ''Zapostavljaš me. Ja ću se ubiti''?», Ramakrišna je rekao: «Ostavite takvu ženu ukoliko se ona pokaže kao prepreka na putu duhovnog života. Neka počini samoubistvo ili šta joj drago. Žena koja ometa duhovni život svoga muža je bezbožna žena. S druge strane, ukoliko čovek poseduje iskrenu ljubav prema Bogu, onda će sve doći pod njegovu kontrolu – kralj, rđave osobe, pa i njegova žena. Iskrena ljubav prema Bogu od strane muža može konačno da pomogne ženi da vodi duhovan život. Ako je muž dobar, onda uz Božju milost i žena može da sledi njegov primer.»

«Svi ljudi izgledaju slično, to je sigurno, ali imaju različite naravi. Neki imaju višak satve, neki višak radžasa, a neki višak tamasa. Sigurno ste primetili da svi kolači poznati kao puli izgledaju slično. Ali, njihovi sadržaji se ipak veoma razlikuju. Neki sadrže kondenzovano mleko, neki jezgro kokosa, a drugi samo kuvane kalai-mahunice.»

«Bog se doista otkriva čoveku i govori. Samo tada čovek može da primi Njegovu naredbu. Kako su moćne reči takvog Učitelja! One mogu da pomeraju planine. A puka predavanja? Ljudi će ih slušati nekoliko dana i onda će ih zaboraviti. Nikada neće postupati u skladu sa pukim rečima.»

«Kakvu je ogromnu veru Krišnakišor imao! Jednom, dok je bio u Vrindavanu, osetio je žeđ i otišao do bunara. Pored njega je video čoveka kako stoji. Zamoljen da izvuče malo vode za njega, čovek reče: ''Ja pripadam niskoj kasti, gospodine. Ti si bramin. Kako bih ja mogao da izvučem vodu za tebe?'' Krišnakišor mu reče: ''Uzmi Šivino ime. Ponavljajući Njegovo sveto ime učinićeš sebe čistim.'' Čovek niske kaste učinio je tako, i Krišnakišor, ortodoksni bramin kakav je bio, pio je tu vodu. Kakva ogromna vera!»

«Laskavci misle da će bogataš odrešiti kesu zbog njih. Ali, vrlo je teško išta uzeti od njega. Jednom je šakal video vola i nije hteo da ga ostavi na miru. Vo je tumarao naokolo, a šakal ga je pratio misleći: ''Tamo vise njegovi testisi. Kad-tad će pasti na zemlju i ja ću ih pojesti.'' Kad je vo spavao na zemlji i šakal bi legao, a kad se vo kretao šakal ga je sledio. Mnogi dani su prošli u tome, ali volujski testisi i dalje su prianjali za njegovo telo. Šakal se razočaran udaljio. Isto to se događa i laskavcima.»

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna   Ramakrišnine izreke -  Šri Ramakrišna Icon_minitime1/4/2011, 8:08 pm

«Ropstvo je od uma, a i sloboda je od uma. Čovek je slobodan ako uvek misli: ''Ja sam slobodna duša. Kako ja mogu da budem ograničen, bilo da živim u svetu ili u šumi? Ja sam dete Boga, kralj kraljeva. Ko mene može da veže?''»

«U kalijugi je veoma teško izvoditi rituale koji su navedeni u svetim spisima. U današnje vreme čovekov život je usmeren isključivo na hranu. On ne može da izvodi mnogo rituala iz spisa.»

«Pa, možete li da objasnite ovo stanje mog uma? Jednom sam išao iz Burdvana za Kamarpukur u volovskim taljigama, kad se podigla velika oluja. Neki ljudi su se okupili oko taljiga. Moji prijatelji rekoše da su to pljačkaši, tako da sam počeo da ponavljam imena Boga, pozivajući ponekad Kali, ponekad Ramu, a ponekad Hanumana. Šta mislite o tome?»

Odgovarajući na pitanje o reinkarnaciji duše: «Da, kažu da postoji nešto nalik tome. Kako mi možemo da razumemo puteve Gospodnje pomoću naših malenih intelekta? Mnogi su ljudi govorili o reinkarnaciji, zato ne mogu da ne verujem u nju.»

«Um će preuzeti onu boju kojom ga vi obojite. On je kao bela odeća upravo vraćena iz praonice. Ukoliko je potopite u crvenu boju, biće crvena. A ako je potopite u plavo ili zeleno, biće plava ili zelena. Preuzeće isključivo boju u koju je potopite, koja god da je. Zar niste primetili da, ako pročitate malo engleskog, odjednom počinjete da izgovarate engleske brzalice? Zatim nazujete čizme i zviždućete neku melodiju, i tako dalje. Sve to ide jedno s drugim. Ili, ukoliko naučnik izučava sanskrit, odjednom će početi da brzo izgovara sanskritske stihove. Ako ste u lošem društvu, govorićete i misliti kao vaši drugovi. S druge strane, kada ste u društvu posvećenika, mislićete i govoriti samo o Bogu.»

«Ako čovek analizira sebe, neće naći nikakvo 'ja'. Uzmite luk, na primer. Prvo skinite crvenu spoljnu ljusku; onda ćete naići na debele bele slojeve. Sve redom ih oljuštite, i nećete naći ništa unutra. U takvim prilikama čovek više ne može da nađe svoj ego. A ko je i ostao da ga traži?»

«Onaj koji stalno misli o Bogu može da sazna Njegovu pravu prirodu; samo on zna da Bog otkriva Sebe tragaocima u raznim oblicima i vidovima. Bog ima osobine; zatim pak nema nijednu. Samo čovek koji živi pod drvetom zna da kameleon može da se pojavi u raznim bojama, a zna i to da ponekad uopšte nema boju. Drugi su ti koji podnose muku uzaludnih rasprava.»

«Ukoliko je jedan krčag vode dovoljan da mi utoli žeđ, zašto bih merio količinu vode u jezeru? Napio sam se čak i od pola boce vina – koja je korist od izračunavanja količine alkohola u krčmi? Kakva je nužda da se zna ono Beskonačno?»

«Čovek može da se uporedi sa zrnom žita. On je pao između mlinskih kamenova i tek što nije zdrobljen. Samo nekoliko zrna koja ostaju blizu klina spasu se. Zato ljudi treba da nađu utočište kod klina, što će reći, u Bogu. Prizivajte Ga. Pevajte Njegovo ime. Tada ćete biti slobodni. Inače ćete biti zdrobljeni od kralja smrti.»

«Ljudi misli da su oni ti koji su veliki. Voda sa krova teče kroz otvor za ispuštanje koji je oblikovan kao lavlja glava. Izgleda kao da lav bljuje vodu kroz svoja usta. Ali, pogledajte odakle voda zaista dolazi! Oblaci se skupe na nebu i kiša padne na krov; potom voda teče kroz cev i na kraju izlazi kroz otvor za ispuštanje.»

«Postoje dve klase jogija: vahudake i kutičake. Vahudake tumaraju naokolo posećujući sveta mesta i još nisu našli mir uma. A kutičake su, posetivši sva sveta mesta, umirili svoje umove. Osećajući se vedro i spokojno, oni se skrase na jednom mestu i više se ne kreću naokolo. Na tom jednom mestu oni su srećni; nemaju potrebe da idu na bilo koje sveto mesto. Ukoliko neko od njih nekada i poseti neko mesto hodočašća, to je samo u svrhu novog nadahnuća.»

Prosvetljenje Web Sajt se zahvaljuje Aleksandru Djusiću na ustupljenom prevodu @Sva prava na prevod zadržava prevodilac.

PočaljiNaslov: Re: Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna   Ramakrišnine izreke -  Šri Ramakrišna Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Ramakrišnine izreke - Šri Ramakrišna
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Krug svesti i mudrosti- piše se u temama ispod naslovne :: Knjige mudrosti-
Skoči na: