LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Mikelandjelo

Ići dole 
AutorPoruka
Masada
Administrator
Masada

Muški
Broj poruka : 9743
Godina : 59
Humor : Jok
Datum upisa : 05.10.2007

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime23/3/2009, 10:04 pm

Mikelanđelo Buonaroti (ital. Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, rođen 6. marta 1475. u Kapreziju, Firentinska Republika - umro 18. februara 1564. godine u Rimu), bio je italijasnki renesansni vajar, slikar, arhitekta i poeta, sa neuporedivim utjecajem na dalji razvoj evropske umjetnosti.
Za vrijeme života već je bio smatran najvećim umjetnikom svoga vremena, a od tada pa do danas jednim od najvećih umjetnika svih vremena. Veliki broj njegovih djela iz slikarstva, vajarstva i arhitekture su među najpoznatijim u istoriji umjetnosti. Freske stropa Sikstinske kapele u Vatikanu danas predstavljaju njegova najpoznatija djela, iako je Mikelanđelo sebe smatrao vajarem. Rad na više umjetnosti nije bio neubičajen u njegovo vrijeme. Skulpture u mermeru je radio čitavog svog stvaralačkog vijeka, a drugim umjetnostima se bavio samo u određenim etapama. Velika popularnost freski Sikstinske kapele je najvjerovatnije posljedica velike popularnosti slikarstva u 20. vijeku, ali takođe i činjenice da veći broj njegovih skulptura nisu završene.

Vikipedija

https://poezija.darkbb.com
Masada
Administrator
Masada

Muški

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime23/3/2009, 10:05 pm

Mikelandjelo 314px-David_von_Michelangelo

Masada
Administrator
Masada

Muški

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime23/3/2009, 10:05 pm

Mikelandjelo 572px-Michelangelo%27s_Pieta_5450_cropncleaned

Masada
Administrator
Masada

Muški

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime23/3/2009, 10:07 pm

Mikelandjelo Tn_mikelandjelo4

Masada
Administrator
Masada

Muški

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime23/3/2009, 10:08 pm

Mikelandjelo Tn_mikelandjelo10

Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime15/5/2009, 6:17 pm

Mikelandjelo 99002097bc7

Poslednji izmenio Beskraj dana 7/2/2010, 8:47 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime15/5/2009, 6:17 pm

Mikelandjelo 1giulia6pl5

Poslednji izmenio Beskraj dana 7/2/2010, 8:47 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime15/5/2009, 6:18 pm

"Agonija i ekstaza " je roman koji je izasao jako davno.
Ja sam ga procitala pre vise od desetak godina,i ne sumnjivo je uticao
na to da postanem odani obozavalac Mikelandjela i njegovih dela.
Vrlo upecatljivo opisan zivot genija koji je inace vise naginjao kiparstvu
i bio jedan od retkih od Boga nadarenih umetnika koji je mogao da oseti
svaku zilu kamena.
Interesantno je i saznanje koje nam ovaj roman nudi a to da zivot ovog umetnika
nije bio nimalo lak narocito ako se uporedi sa zivotom njegovog kolege iz tog perioda Leonarda da Vincija kome su nudjene sve privilegije i pocasti u drustvu.

Za ljubitelje umetnosti a i knjizevnosti nije na odmet da procitaju ovo delo
napisano od strane Irvinga Stona.
Mikelandjelo P6150722auh7

Poslednji izmenio Beskraj dana 7/2/2010, 8:49 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime15/5/2009, 6:19 pm

Mikelandjelo 1giulia4ac4

Poslednji izmenio Beskraj dana 7/2/2010, 8:46 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime15/5/2009, 6:19 pm

Mikelandjelo Leonardo7
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime15/5/2009, 6:20 pm

Mikelandjelo Mikelandjelo1
Nazad na vrh Ići dole
bealiever

bealiever

Ženski
Broj poruka : 828
Godina : 43
Humor : uvek :)
Datum upisa : 31.07.2008

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime7/9/2009, 11:17 pm

Mikelandjelo 439px-Michelango_Portrait_by_Volterra

Portret Mikelandjela Buonarotija, radjen od strane Voltera.

Pravac za vreme koga je ovaj nezaboravni umetnik ziveo i radio danas nazivamo period visoke renesanse.

Mikelandjelo 346px-Michelangelo_Bacchus

Bah 1496-1498

Ova skulptura nastala je u Rimu i ujedno je prva Mikelandjelova skulptura velikih dimenzija, koja je sacuvana do danas. Kao inspiraciju za izradu ove skulpture, Mikelandjelo je koristio dela starogrckih i rimskih majstora sa neodoljivim, mogu reci, mikelandjelovskim dodirom zivota koji je davao svakom komadu kamena pri obradi. Kako je Bah bio predvidjen za vrtni deo, takodje je retka skulptura jer privlaci paznju sa svih strana.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.bealiever.blog.rs
Gost
Gost

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime7/2/2010, 8:25 pm

Mikelanjelo zaista i jeste najveci umetnik koji je hodao ovom planetom, to su znali i u njegovo vreme zato i jeste dobijao da radi najveca dela od kojih i sikstinsku kapelu, davida, pijtu koja je od najbolje uradjenih skulptura.
Njegovo prvo delo bio je reljef "Borba kentaura" a uradio ga je sa samo sa 13 godina. Neverovatno zar ne.
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime7/2/2010, 8:45 pm

Mikelanđelo se, pored Leonarda da Vinčija, smatra jednim od najinspirativnijih stvaralaca u istoriji umetnosti i najistaknutijim tvorcem italijanske pozne renesanse. Kao skulptor, arhitekta, slikar i pesnik ostavio je snažan uticaj kako na svoje savremenike, tako i na sledbenike moderne umetnosti uopšte.

Rođen je 6. marta 1475. godine u malom selu Kapreze blizu grada Areca. Većinu svog života proveo je u Rimu gde je radio po nalogu sveštenika. Mikelanđelov otac, firentinski zvaničnik po imenu Lodoviko Buonaroti, uz pomoć veza sa vladajućom porodicom Mediči, zaposlio je svog 13-godišnjeg sina u radionici slikara Domenika Đirlandaja. Nakon dve godine školovanja u vajarskoj školi Medičijevih, Mikelanđelo odlazi da živi u njihovom domu. U to vreme, Mikelanđelo je već stvorio neka od svojih najznačajnijih dela - "Bitku Kentaura" i "Madonu na stepeništu" čime je dokazao sav svoj talenat i posedovanje ličnog umetničkog pečata još od najranije mladosti.

Kasnije je prešao u Rim gde je nastavio svoj stvaralački rad - pored mnoštva skulptura sa religijskim značenjem, studija ljudskih lica i tela i brojnih ulja na platnu, Mikelanđelo dobija značajne angažmane u oslikavanju i ukrašavanju crkava. Najznačajniji Mikelanđelov zadatak iz tog doba bilo je oslikavanje tavanice i svodova Sikstinske kapele u Rimu po nalogu pape Julija II - od 1508. do 1512. godine. Nakon uspešno obavljenog posla, Mikelanđelo je dobio zadatak i da oslika i reljefima ukrasi grobnicu pape i kraljevsku grobnicu Medičijevih. 1546. godine bio je i glavni arhitekta bazilike Sv. Petra u Rimu. Umro je 1564. godine i sahranjen je u crkvi Santa Kroče u Firenci.

Mikelandjelo Ignudiwh2

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime7/2/2010, 8:51 pm

Umjetnost je za Michelangela bila stvaranje nove stvarnosti, slično božanskom stvaranju svijeta koje ne priznaje uzore, konvencije ni pravila. I njegove skulpture vjerojatno upravo stoga odlikuje taj snažni egzaltirani grč oslobađanja iz nedefinirane gromade kamena ili mramora. Godine 1496. otišao je u Rim gdje je stvorio svoje prvo značajnije djelo Pijeta (Pieta), koje je predstavljalo novinu budući da je sjedinjavalo dvije mramorne figure u jednu cjelinu.

Vrativši se u Firencu 1501. isklesao je svog čuvenog Davida, završni izraz naturalizma XV. stoljeća. David, najranija monumentalna skulptura visoke renesanse, utjelovljenje je cjelokupne Michelangelove umjetnosti. Savršenu ljepotu mišićavog tijela, koje je uz to još u stanju izraziti i emocije i sigurnost pravednog borca, Michelangelo je stvorio u dobi od samo 26 godina. U to vrijeme Michelangelo je slikao i svoju Svetu porodicu. Firentinska republika pozvala ga je 1504. godine da u Palači Vechio naslika ogromnu fresku. Prikazujući jedan događaj iz rata sa Pisom kada je vojnike neprijatelj iznenadio za vrijeme kupanja, mogao je uvesti veoma raznovrsno mnoštvo pokreta u prikazivanju ljudskog tijela. Michelangelo je bio prvi umjetnik koji je prikazao tijelo u njegovom cjelokupnom opsegu akcije.
MOJSIJE

Odmah po zavšetku Davida, 1504. godine Mikelandjelo ce se vratiti u Rim. Tadašnji papa Julije II, zadivljen Mikelandjelovim sposobnostima, zatražio je od njega da mu napravi grobnicu koja bi njegovim potomcima pokazivala koliko je on bio mocan. Papa je predložio kolosalni kamenik dug osam i po, širok šest i po metara, sa cetrdeset statua koje okružuju Julija u kovcegu, dominantnog iako mrtvog. Papa mu je dao 2000 dukata, poslao ga u Kararu ( mjesto u Italiji poznato po kamenolomima i izradi mermera), da izabere najbolji mermer, i krenuo u rat za Perudju i Bolonju.

Za centralnu figuru grobnice, Mikelandjelo se odlucio za Mojsija, iz razloga što je on predstavljao upravo ono što je Julije II tražio: moc,hrabrost, iskustvo, snagu...Mikelandjelo, koji je pored mnogobrojnih zanimanja bio i istoricar i poznavao prošlost jevrejskog naroda, odlucio se da iskleše Mojsija u jednom veoma znacajnom momentu. Umjetnik je prikazao, sad pomalo vec umornog Mojsija, koji poslije boravka na Sinaju, sjedi na svom tronu, i ceka da njegov narod dodje.Ipak, na Mikelandjelovom Mojsiju vidimo bijes, ljutnju i snagu koja izvire iz napetih mišica i tijela.Pod miškom desne ruke vide se božje zapovijesti koje krecu da padnu.Po položaju njegovih koljena i stopala možemo primjetiti da je Mojsije, od silnog uzbudjenja krenuo da naglo ustane. Upravo zbog toga ispadaju mu tablice sa deset božjih zapovijesti, padaju na zemlju i lome se. Sada se postavlja pitanje zašto se sve to dogodilo.Mojsije u daljini vidi svoj narod kako mu prilazi. Odjednom vidi da nešto nose, a to je u stvari bilo zlatno tele, koje je trebalo da predstavlja njihovog idola, a u zapovijestima piše da ne smiju da imaju drugog idola do Boga!

U svoj toj srdžbi, Mojsije ustaje, a zapovijesti mu ispadaju.Ako bismo samo pogledali njegove namrštene oci, i mišice i bore na celu možemo zalkjuciti koliko je samo žestine bilo u tada vec ostarelom Mojsiju.Ono što nam možda može zaokupiti pažnju to su dva roga na glavi Mojsija.Kada je Mojsije prvi put sišao sa Sinaja (pošto su mu se tablice razbile, opet je išao na Sinaj na vještanje sa Bogom), na glavi mu je bio oreol. Medjutim, kako se na hebrjeskom oreol i rog izgovaraju isto, zbog pogrešnog prevoda jedno vrijeme se mislilo da je na glavi imao rogove.

Po završetku divovskog Mojsija koji izgleda tako prirodno, što je i sam Mikelandjelo shavtio, i divio se svom uspjehu, onako u ekstazi poceo je da dlijetom udara po desnom koljenu Mojsija, i vikao ‘’Parla con me’’ što znaci ‘’Pricaj sa mnom’’. Od tog udaranja na desnom koljenu Mojsiju je urezana jedna brazda..

Inace, Mojsije koji je u sjedecem položaju je visok oko 3 metra. Ukoliko bi se ustao sa svog prijestola bio bi visok skoro pet metara, što znaci da je Mojsije viši od Davida.

I pored svog uspjeha, Mikelandjelo nikad nije isplacen za Julijevu grobnicu, iz razloga što je sav novac utrošen na rat. U ljutnji, umjetnik napušta Rim, i raskinda skoro sve odnose sa papom kojeg je veoma zavolio. Prije nego što je napustio Rim napisao je papi poruku: " Najdraži oce, danas sam istjeran iz Palate po tvojoj naredbi, zbog cega te obavještavam da me od današmjeg dana, ako želiš da dodjem, potražiš negdje drugdje, a ne u Rimu" .

Cuva se u bazilici "Sv.Petar u lancima" u Rimu.
Mikelandjelo Porta_pia

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime7/2/2010, 8:52 pm

Madona

Mikelandjelo Madonna_michelangelo

Firentinska pieta

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime7/2/2010, 8:53 pm

Mikelandjelo Michelangelo_Pieta_Firenze

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime18/10/2010, 9:54 pm

Mikelandjelo 539px-Jugement_dernier

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime1/11/2010, 9:09 pm

Michelangelo Buonaroti rodjen je 1475. godine, u Kaprezeu, malom gradu na putu izmedju Firence i Areca, kao drugi sin Lodovika Buonarotija Simonija, gradonacenlika vec pomenutog grada. Ime je, kao i poznati slikar tog doba, Rafaelo Santi dobio po jednom arhandjelu. Pretpostavlja se da je ovaj umjetnik poticao iz plemicke porodice koja se oduvijek bavila trgovinom. Zahvaljujuci stabilnom finansijskom stanju svoje porodice, Mikelanadjelo je mogao da se školuje.
Godina 1488. je veoma važna za tada još mladog umjetnika, koji je vrlo rano iskazao svoje crtacke mogucnosti. Naime, trinaestogodišnji Mikelandjelo dolazi kod Domenika Girlandaja, poznatog firentinskog slikara. Tu ce, mladi umjetnik u potpunosti ispoljiti svoj crtacki talenat. Ipak, Mikelandjelo ce u ateljeu vec pomenutog slikara ostati samo dvije godine.

Na Girlanajevo insistiranje u njegov atelje ce doci Lorenco Medici, tada glava ove poznate firentinske, mecenske porodice, gradonacelnik, veliki poznavalac umjetnosti,
narocito anticke, da posjeti to cudo od djeteta. Vidjevši crteže petnaestogodišnjeg Mikelandjela, i prve figurine ( skulpure veoma mallih dimenzija), on odluci da genijalnog umjetnika povede sa sobom. Došavši na vrata svoje palate, uviknuo je : " Rodio se novi Fidija" .

Ulazak u porodicu Medici bice od izuzetnog znacaja za Mikelandjela. Od velike važnosti bile su mnogobrojne posjete vrtovima ove porodice gdje su bile izložene kolekcije antickih statura i projekcije gradjevina iz istog perioda.

LA PIETA

Iako ce svoje prve ozbiljne skulpure napraviti u domu porodice Medici, prelomni trenutak njegovog života nece biti vezan za voljenu Firencu. 1496. godine, kada mu je bilo svega 23 godine dobija poziv da podje u Rim, gdje ce po dogovoru sa francuskim ambasadorom izvajati svoje prvo veliko djelo - La Pieta.

Godine 1496, Mikelandjelu stiže poziv od jednog kardinala da dodje u Rim - Vatikan, kako bi po želji francuske ambasade isklesao " poklon" Vatikanu. Radilo se o poznatoj skulpturi, koja se danas nalazi u crvkvi Svetog Petra u Rimu - La Pieta.

Kada je zapoceo sa ovim radom, Mikelandjelo je imao samo 23 godine, i pored toga napravio je savršenstvo. Ja, koji ovo pišem, sam samo jedan od brojnih obožavalaca Mikelandjelovog djela. Mnogi istoricari umjetnosti se nebi složili sa mnom, iz razloga što ocito žele da omalovaže Mikelandjelov dar, govoreci o brojnim greškama, napravljenim na ovoj statui.

Kao jedna od mogucih grešaka spominju se nabori na haljini Djevice Marije.Naucnici sa Hardwar-a su ipak dokazali suprotno. Ako bismo uzeli ženu iste visine i gradje, kao što je ovdje prikazana Bogorodica, i stavili je u isti položaj, onda bismo vidjeli, da se ti nabori medjusobno gotovo podudaraju.

Zatim, tu se pominje i lijeva ruka Madone, koja, kako kažu bez razloga visi u vazduhu. Sve da je i tako, pogledajmo koliko je ta ruka prirodna, i koliko je samo bilo teško isklesati. Pretpostavlja se da je iznad ove ruke bilo parce mermera visoko više od 40 cm, i debljine oko 1 metar; što znaci da je Mikelandjelo morao da odstrani kvadar visine 40cm, i debljine 1m, od izuzetno tvrdog mermera.
Takodje, kao velika greška navodi se premlado lice Djevice Marije u odnosu na Isusa Hrista. Iako to mnogi smatraju velikom greškom, sjetimo se da je to trenutak prosvjetljenja, i takodje, da o Djevici Mariji nikad nije govoreno kao o umornoj, izboranoj starici, vec kao o ženi izuzente ljepote. Ima jos mnogo detalja koji su okarakterisani kao pogrešni, ali oni i nijesu u tolikoj mjeri važni.

Bilo kako bilo, ova nas statua i dan danas natjera da zadrhtimo kada udjemo u velelijepnu crkvu Svetog Petra u Rimu.

DAVID

Godine 1501. na poziv osiromašenih rodjaka, Mikelandjelo se vraca u Firencu. Cuvši o povratku, tada vec poznaog umjetnika, Gradski odbor šalje mu pismo, u kome ga poziva da izradi ljudsku figuru koja ce predstavljati simbol ovog grada. Mikelandjelo, koji je jedva cekao da uradi nešto za svoju voljenu Firencu, veoma rado prihvata ovaj poziv.

Pred njim je bio težak zadatak. Trebalo je da od mermernog bloka visine 4 metra, i toliko nepravilnog oblika, koji je ležao u podrumu firentineske katedrale više od vijeka, cekajuci na svog ukrotitelja, izradi zahtjev Gradskog odbora.

Prvih nekoliko dana, Mikelandjelo je samo sjedio ispred ove ‘’divlje zvijeri’’, i prosto gledao u nju, razmišljajuci kako da je ukroti. Htio je da spoji mladost, nevinost, ljepotu muškog tijela, sa snagom, hrabrošcu, i prkosom.A šta je bolje od mladog Davida, koji naoružan samo prackom, izaziva ogromnog Golijata?

Pretpostavlja se da je u ovom djelu, zaledjen trenutak, kada David tek izlazi pred Golijata, i sa munjama u ocima stoji i išcekuje borbu. Iako zna da je naoružan samo prackom, po položaju njegovog tijela možemo zaljuciti da u njegovoj duši nema mjesta za strah. Iz svakog njegovog mišica, svake tetive izvire snaga, a nago tijelo pokazuje savršenstvo tijela tek formiranog muškarca. Iako ga mnogi smatraju previše vulgarnim i provokativnim, David je dan dana simbol Firence, i predstavlja vjecni prkos svim neprijateljima ovog grada.

Nastanku Davida, prethodio je mukotrpan rad. Ono što je bilo potrebno za izradu jednog ovakvog djela, podrazumjevalo je izvrsno poznavanje anatomije ljudskog tijela. Mikelandjelo se, i prije nego što je napravio Pietu’, zanimao ovim problemom, ali ne u tolikoj mjeri. Da bi uspio da proširi svoje znanje o ljudskoj gradji zamolio je gradski odbor da mu dopuste da se služi tijelima iz firentinskih katakombi. Medjutim, kako se to smatralo sakacenjem, i nedopuštanjem duši da po?iva u miru taj zahtjev mu je odbijen.Mikelandjelo nije mogao da prihvati ne kao odgovor, i tako je svake noci, pošto sat otkuca ponoc, odlazio u firentinske katakombe, sa samo jednom svijecom, i poceo da proucava gradju ljudskog tijela.

Poslije dvije i po godine neprestanog rada David je završen, i iznijet na gradski trg, a Mikelandjelo je pored svog remek – djela postao jedan od simbola Firence.

MOJSIJE

MOdmah po zavšetku Davida, 1504. godine Mikelandjelo ce se vratiti u Rim. Tadašnji papa Julije II, zadivljen Mikelandjelovim sposobnostima, zatražio je od njega da mu napravi grobnicu koja bi njegovim potomcima pokazivala koliko je on bio mocan. Papa je predložio kolosalni kamenik dug osam i po, širok šest i po metara, sa cetrdeset statua koje okružuju Julija u kovcegu, dominantnog iako mrtvog. Papa mu je dao 2000 dukata, poslao ga u Kararu ( mjesto u Italiji poznato po kamenolomima i izradi mermera), da izabere najbolji mermer, i krenuo u rat za Perudju i Bolonju.

Za centralnu figuru grobnice, Mikelandjelo se odlucio za Mojsija, iz razloga što je on predstavljao upravo ono što je Julije II tražio: moc,hrabrost, iskustvo, snagu...Mikelandjelo, koji je pored mnogobrojnih zanimanja bio i istoricar i poznavao prošlost jevrejskog naroda, odlucio se da iskleše Mojsija u jednom veoma znacajnom momentu. Umjetnik je prikazao, sad pomalo vec umornog Mojsija, koji poslije boravka na Sinaju, sjedi na svom tronu, i ceka da njegov narod dodje.Ipak, na Mikelandjelovom Mojsiju vidimo bijes, ljutnju i snagu koja izvire iz napetih mišica i tijela.Pod miškom desne ruke vide se božje zapovijesti koje krecu da padnu.Po položaju njegovih koljena i stopala možemo primjetiti da je Mojsije, od silnog uzbudjenja krenuo da naglo ustane. Upravo zbog toga ispadaju mu tablice sa deset božjih zapovijesti, padaju na zemlju i lome se. Sada se postavlja pitanje zašto se sve to dogodilo.Mojsije u daljini vidi svoj narod kako mu prilazi. Odjednom vidi da nešto nose, a to je u stvari bilo zlatno tele, koje je trebalo da predstavlja njihovog idola, a u zapovijestima piše da ne smiju da imaju drugog idola do Boga!

U svoj toj srdžbi, Mojsije ustaje, a zapovijesti mu ispadaju.Ako bismo samo pogledali njegove namrštene oci, i mišice i bore na celu možemo zalkjuciti koliko je samo žestine bilo u tada vec ostarelom Mojsiju.Ono što nam možda može zaokupiti pažnju to su dva roga na glavi Mojsija.Kada je Mojsije prvi put sišao sa Sinaja (pošto su mu se tablice razbile, opet je išao na Sinaj na vještanje sa Bogom), na glavi mu je bio oreol. Medjutim, kako se na hebrjeskom oreol i rog izgovaraju isto, zbog pogrešnog prevoda jedno vrijeme se mislilo da je na glavi imao rogove.

Po završetku divovskog Mojsija koji izgleda tako prirodno, što je i sam Mikelandjelo shavtio, i divio se svom uspjehu, onako u ekstazi poceo je da dlijetom udara po desnom koljenu Mojsija, i vikao ‘’Parla con me’’ što znaci ‘’Pricaj sa mnom’’. Od tog udaranja na desnom koljenu Mojsiju je urezana jedna brazda..

Inace, Mojsije koji je u sjedecem položaju je visok oko 3 metra. Ukoliko bi se ustao sa svog prijestola bio bi visok skoro pet metara, što znaci da je Mojsije viši od Davida.

I pored svog uspjeha, Mikelandjelo nikad nije isplacen za Julijevu grobnicu, iz razloga što je sav novac utrošen na rat. U ljutnji, umjetnik napušta Rim, i raskinda skoro sve odnose sa papop kojeg je veoma zavolio. Prije nego što je napustio Rim napisao je papi poruku: " Najdraži oce, danas sam istjeran iz Palate po tvojoj naredbi, zbog cega te obavještavam da me od današmjeg dana, ako želiš da dodjem, potražiš negdje drugdje, a ne u Rimu" .

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime1/11/2010, 9:09 pm

SIKSTINSKA KAPELA

Dvije godine po odlasku iz Rima, tacnije 1508. godine, pošto se njegov gnijev ohladio, a kesa tanjila, Mikelandjelo je prihvatio papin poziv da se vrati u Rim, nadajuci se da ce uspjeti da dovši grobnicu. Medjutim, tamo ga je ocekivao potpuno drugi zadatak. Bio je preneraže kada je cuo da papa želi da oslika svod Sikstinske kapele. U pocetku je govorio da je on vajar, a ne slikar, i da je za taj zadatak pogodniji Rafaelo Santi. Ali, kad je cuo da ce za to dobiti 3000 dukata ( 50 000 dolara) Mikelandjelo je prihvatio taj posao.

Mikelandjelu nije trebalo dugo da odluci šta ce da naslika. Na tavanci ( palfonu) odlucio se za teme iz Biblije, a centralno mjesto zauzimia poznata freska - Strašni Sud.

Kod oslikavanja tavanicce postojao je problem iz razloga što je ona bila obla, ovalna, a to je znacilo da svi prikazani likovi nece izgledati isto.

Ali, genijalni Mikelandjelo je imao rješenje i za to. Poznato je da je Mikelandjelo bio i veliki matematicar i fizicar, tako da je izracunao odnos tih likova na ravnoj površini i likova u ovalu. Potom je dobijene dimenzije prenio na tavanicu.
Na plafonu sikstinske kapele, Mikelandjelo je prikazo nekoliko važnijih dana iz Biblije.

1.
Bog stvori svijetlost i razdvoji vodu od kopna.
2.
Bog stvori žvot(prve životinje)
3.
Bog stvori covjeka.
4.
Od Adama Bog stvori prvu ženu.
5.
Prvi grijeh, protjerivanje iz Edena.
6.
Najava potopa, i Noje sprema svoju galiju.
7.
Potop je završen, i Noje se sa porodicom i životinjama iskrcava.
8.
Noje, onako umoran leži obnažen.Jedan sin pokriva njegove genitalije, dok mu se druga dva smiju

Freska Strašni sud prikazuje u centru Isusa Hrista kao sudiju, a oko njega brojni griješnici, kao i sveci.To je cudesan rad, ne samo zbog bogastva detalja, vec i zbog svoje velicine.Prostire sa na više od 140 metara kvadratnih!

Mikelandjelo je oslikavao ovu tavanicu ležeci na skeli kojoj je sam dodao platformu. U tom položaju ostace sve do 1512. U periodu dok je radio na ovom zadatku, Mikelandjelo je razvio još prisniji ondos sa papom Zamislite samo starog papu kako se vere na krhku skelu i nestrpljivo pita: " Kad ce biti gotovo?". Odgovor je, kako kažu poznati, takodje firentinski umjetnik Vazari bio prava lekcija: " Kad budem zavr[io sve ono što smatram da je potrebno da zadovolji umetnost " .

Mikelandjelo je posljednji put sišao sa skele krajem 1512. godine, a izgledao je veoma iscrpljen, ostario mnog prije vremena. Tada je imao samo 37 godina, a živjece još 51.

Cetiri mjeseca kasnije, 21. Februara 1513. godine, papa Julije II je umro. Mikelandjelo je žalio za odlaskom velikog pape, pitajuci se da li ce sljedeci imati isti takav instinkt za veliku umjetnost. Povukao se u skromno obitavalište, radio mnogo manje, i cekao da dodje njegovo vrijeme.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime1/11/2010, 9:10 pm

Mikelandjelo Tnmikelandjelo9mj9

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime14/1/2011, 11:52 pm

Mikelandjelo Sikstinskakapelayw0

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime15/11/2012, 1:16 am

Inace je bio jedan od glavnih predstavnika Manirizma, veoma hmm... zeznutim periodom koji moze se reci da traje i danas. Smatra se nastavkom visoke renesanse, tezi se ka vrhunskoj artificijalnosti. Kazem zeznutim jer ga je tesko uociti u knjizevnosti, posebno ako vam je zadatak da ga pronadjete :P
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

Mikelandjelo Empty
PočaljiNaslov: Re: Mikelandjelo   Mikelandjelo Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Mikelandjelo
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Slikari, vajari, fotografi- piše se u temama ispod naslovne :: Priča o kamenu-
Skoči na: