LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Osho-prosvetljeni mistik

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Zar ptica

Zar ptica

Ženski
Broj poruka : 0
Godina : 45
Humor : Mama,sta znaci NORMALNO? To je program na ves masini ,duso.
Datum upisa : 24.11.2010

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime4/8/2014, 7:57 am

Zvezde izvan tebe su lepe, ali one nisu ništa u poređenju sa ljubavlju. Ljubav je najsjajnija zvezda, ona je sunce. Ljubav je duša tvog sveta, njegov izvor. Nađi je i podeli je sa drugima.

Ošo

Opijam se dragi ali pijanica nisam....
Nazad na vrh Ići dole
http://lenka98.blogspot.com/
Tool

Tool

Ženski
Broj poruka : 422
Datum upisa : 25.10.2012

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime20/8/2014, 1:11 am

Genijalni Osho!

Život je besciljan...u tome je njegova ljepota. Kad bi postojao cilj u životu, život ne bi bio tako lijep. Jer jednog biste dana došli do njegovog kraja i tada bi bilo dosadno sve što bi se dogodilo poslije. Sve bi se ponavljalo, ponavljalo, ponavljalo! Nastavljalo bi se isto monotono stanje – a život prezire monotoniju. On ide dalje i stvara nove ciljeve jer ih nema! Horizont vam se stalno proširuje, a vi ga nikad ne možete dostići, uvijek ste na putu prema njemu – uvijek ga stižete, ali ne dostižete. Ako to razumijete, nestaje sve napetosti u vama. Napetost postoji zato jer se vaš cilj traži, jer se želi stići nekuda. Um neprestano čezne za stizanjem, a život je neprestano odlaženje i dolaženje – ali stići samo da bi se ponovno otišlo.Tome nema kraja.
Život nije nikad savršen i u tome leži njegova savršenost. On je dinamičan proces, a ne mrtva, statična stvar. Život ne stagnira – on stalno teče, a ne postoji druga obala.
Kad to shvatite, počnite uživati u samom putovanju. Svaki korak je cilj. A cilja nema.
Kad se to saznanje spusti do najdublje vaše srži, postajete opušteni. Nestaje napetosti jer se nema kuda otići, zato nećete ni zalutati.

Osho
Nazad na vrh Ići dole
https://poezija.darkbb.com/
Zar ptica

Zar ptica

Ženski
Broj poruka : 0
Godina : 45
Humor : Mama,sta znaci NORMALNO? To je program na ves masini ,duso.
Datum upisa : 24.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime22/8/2014, 9:20 am

"Život je uvek sličan ptici na nebu - ne ostavlja za sobom nijedan znak.
Kad je prošla, nebo je ostalo prazno kao što je i pre bilo.
To nije ni nalik zemlji,
gde se kroz hiljade ljudskih otisaka stvara utabana staza.
Život je kao nebo - nema unapred stvorenih puteva."

Osho, 'Moj Put, Put Belih Oblaka'

Opijam se dragi ali pijanica nisam....
Nazad na vrh Ići dole
http://lenka98.blogspot.com/
Nepopravljivi Sanjar

Nepopravljivi Sanjar

Muški
Broj poruka : 2429
Godina : 43
Datum upisa : 22.10.2011

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime26/8/2014, 10:31 am

Svako se rađa u slobodi, ali umire u ropstvu. Početak života je potpuno opušten i prirodan, ali tada nastupa društvo, tada nastupaju obuke i pravila, moralnost, disciplina i mnoge vrste treninga; a opuštenost i prirodnost i spontanost počinju da se gube. Čovek počinje da stvara oko sebe neku vrstu oklopa. Počinje sve više i više da biva nesavitljiv. Unutrašnja mekoća više se ne pojavljuje.
Na granici svog bića svako stvara fenomen nalik tvrđavi da ga brani, da ne bude ranjiv, da reaguje, zbog sigurnosti i bezbednosti, i sloboda bića je izgubljena. Čovek počinje da gleda u tuđe oči; u njihovo odobravanje, odbijanje, njihov sud, i njihovo priznavanje sve više i više postaje važno. Drugi postaju kriterijum, i on počinje da ih imitira i prati, jer treba sa njima da živi.
A dete je veoma meko...

Osho -Vrhunsko razumevanje

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime2/9/2014, 2:05 pm

Vaše čitavo životno iskustvo ukazuje da se stvari mijenjaju. Ništa nije postojano; vi se ne možete vezati za nešto u svijetu mijenjanja. Vi želite da vaše prijateljstvo učinite stalnim ali vaše želje su protivne zakonu promjena, a taj zakon neće napraviti izuzetak. On jednostavno radi svoje. On će mijenjati – sve. Možda ćete nakon nekog dužeg perioda ipak shvatiti da je dobro što vas ne sluša, što egzistenciju nije briga za vas, i da radi ono što ona želi... ne u skladu sa vašim željama. Možda će vam biti potrebno nešto više vremena da to shvatite. Vi želite da vam taj prijatelj bude zauvijek prijatelj ali se sjutra on preokrene u neprijatelja. Ili jednostavno: „Vi ste izgubljeni!“ a on više nije sa vama. Neko drugi je ispunio taj jaz, neko ko je znatno važnije biće. Tada odmah shvatate da je bilo dobro što ste ga izgubili; inače bi se previše vezali za njega. Ali ta lekcija još nije dovoljno duboko ušla u vas da prestanete da tragate za trajnošću. Vi ćete ponovo početi da tragate za stalnim odnosom sa nekim muškarcem, sa nekom ženom: tako se to neće promijeniti. Vi još uistinu nijeste naučili lekciju da je promjena jednostavno sastavni dio života. Vi to treba da shvatite i da idete za time. Nemojte stvarati iluzije; one vam neće pomoći. A svi obično stvaraju iluzije raznih vrsta.

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 10600661_10202749570440184_4813109653876029581_n
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime2/9/2014, 2:07 pm

Mi hranimo misli.Mi hranimo misli prošlosti,stalno ih vežemo uza se.I onda jednog dana odjednom želite da one nestanu.Neće nestati u jednom danu.Trebate ih prestati hraniti;trebate ih prestati uzgajati.Zapamtite,ako se želite riješiti misli,prestanite govoriti"moje misli".Kako možete ostaviti nešto za što tvrdite da je vaše?Ako se želite riješiti misli,prestanite se za njih zanimati.Kako će nestati ako se vi za njih i dalje zanimate?Kako će one inače znati da ste se vi promjenili,da više niste za njih zainteresirani?Sva su naša sjećanja iz prošlosti misli.Postoji čitava mreža za koju se držimo.Ne dopuštamo im da umru.Dozvolite svojim mislima da umru.Neka mrtvi ostanu mrtvi;ne pokušavajte ih držati na životu.Ali mi to činimo.
Osho(I sada i ovdje)

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 10556365_10203020445205272_5755432532207693219_n
Nazad na vrh Ići dole
Nepopravljivi Sanjar

Nepopravljivi Sanjar

Muški

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime11/2/2015, 8:39 am

meseceva rosa

Ženski
Broj poruka : 7796
Datum upisa : 25.08.2010

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime11/2/2015, 4:06 pm

Osho

Izvodi iz knjige "Život, ljubav, smijeh"

Onda kada si sa nekim u društvu manje si zainteresovan za sebe, više ti je stalo šta on misli o tebi. No, kada si sam u svom kupatilu, tada se ponašaš kao dijete - igraš se mijenjanja izraza pred ogledalom. Ali ako iznenada postaneš svjestan da te neko gleda kroz ključaonicu, makar to bilo i malo dijete, odmah se promijeniš, postaješ kao uobičajeno, onaj stari: ozbiljan, umjeren, onakav kakvog te drugi zamišljaju. A iznenađujuća stvar je što se, zapravo, ti plašiš tih ljudi a i oni se plaše tebe, takođe. Svi se boje jedni od drugih. Niko ne pokazuje svoja osjećanja, svoju stvarnost, autentičnost - i svi žele da bude tako jer je gotovo samoubilački akt predstaviti svoje pravo lice.

Život je kosmička šala

Čitav život je velika kosmička šala. To nije neki ozbiljan pojam - ako to prihvatiš ozbiljno izgubićeš smisao. To se može shvatiti samo kroz smijeh.

Zar niste primijetili da je čovjek jedina životinja koja se smije? Aristotel je rekao da je čovjek razumna životinja. To ne mora biti istina, jer su mravi veoma razumni, a isto tako i pčele. Zapravo, pri usporedbi sa mravima, čovjek izgleda veoma nerazumno. A i kompjuter je veoma razuman, i pri usporedbi sa njime, čovjek izgleda veoma neracionalno.

Moja definicija čovjeka je da je on životinja koja se smije. Kompjuter se ne smije, mravi se ne smiju, ni pčele se ne smiju; samo se čovjek može smijati. To je najviši vrh razvoja, a kroz smijeh se može stići do Boga, jer samo kroz najviše u tebi moguće je dospjeti do beskraja. Smijeh treba da bude most za to.

Čovjek je krajnje slobodan. U tome je ljepota čovjeka, slava. Sloboda je neizmjerni dar Boga. Ti si ostao neprogramiran, ti ne posjeduješ detaljan nacrt. Ti treba da izgradiš sebe, treba da budeš sam svoj kreator. Stoga, sve zavisi od tebe: možeš postati Buda, Bahaudin, a možeš postati i Adolf Hitler, Benito Musolini. Možeš postati ubica ili meditant.

Ukoliko radiš u životu ono što misliš da treba da radiš nećeš osjećati dosadu.

Sufi mistik je bio veoma siromašan, odbačen, umoran od putovanja. Stigao je u jedno selo noću i nisu ga prihvatili. Selo je pripadalo ortodoksnom narodu, a kada su ortodoksni muhamedanci tu, tada je veoma teško da ih nagovoriš. Oni čak nisu ni htjeli da mu pruže utočište u gradu.

Noć je bila hladna, a on je bio gladan, umoran i nedovoljno obučen. Sjedio je ispred grada pod drvetom. I njegovi učenici su sjedili tu sa velikom tugom, depresivni čak i ljuti.

Tada se on počeo moliti i govoriti Bogu: "Ti si divan. Ti mi uvijek daješ ono što mi treba." To je bilo previše.

Jedan učenik reče: "Čekaj, ti ideš malo predaleko, pogotovo noćas. Te riječi su lažne. Mi smo gladni, umorni, neobučeni, a hladna noć se spuštala. Ima divljih zvijeri svuda okolo, a mi smo istjerani iz grada i nemamo zaklona. Zašto daješ zahvalnost Bogu? Što ti misliš kada kažeš: "Ti mi uvijek daješ ono što mi treba."

Mistik tada reče: "Da, ja ću to ponoviti. Bog mi daje sve što trebam. Noćas ja trebam bijedu, noćas treba da budem odbačen, gladan i u opasnosti. Inače, zašto bi mi on to dao? To mora da je potreba. To mora da je potrebno i zato treba da sam zahvalan. On tako divno gleda na moje potrebe. Divan je."

Ovo je stav koji je neovisan od situacije. Situacija nije bitna za njega.

Slavite, bilo šta da je uzrok. Ako si tužan, tada slavi jer si tužan. Samo pruži tome priliku i bićeš iznenađen - to će se dogoditi. Ti si tužan? Počni da plešeš jer je tuga tako divna, kao tiho cvjetanje bića. Pleši, uživaj, i iznenada ćeš osjetiti da je tuga iščezla, stvorila se razdaljina. Malo po malo, ti ćeš zaboraviti tugu i moći ćeš da slaviš. Tako ćeš preobraziti tu energiju.

Ovo je primjer alhemije: Transformisati obični metal u zlato. Tuga, ljutina, ljubomora- obični metal može biti preobražen u zlato jer je sačinjen od istih elemenata kao zlato. Ne postoji razlika između željeza i zlata jer oboje imaju iste sastojke, iste elektrone. Da li si ikada razmišljao o tome da su komad uglja i najveći dijamant na svijetu sasvim isti? Oni nemaju nikakve razlike. Zapravo, ugalj presovan zemljom milionima godina postaje dijamant. Samo je razlika u tom procesu, ali njih dvoje su isti karbon, oba su sastavljena od istih elemenata.

U Indiji stvarni braman, pravi znalac sebe naziva dwij, dvaput rođen. Zašto dvaput rođen? Što se dogodilo prvom rođenju? Zašto je potrebno drugo rođenje? I šta on treba da dobije u drugom rođenju? U drugom rođenju on treba da dobije ono što je moguće sa prvim rođenjem, a što su mu društvo, roditelji i narod oko njega skršili, uništili.

Onda kada shvatiš da si promašio život, prvi princip koji se mora vratiti natrag je bezazlenost. Odbaci svoje znanje, zaboravi na svoje spise, zaboravi religiju, svoje teologije, svoje filozofe. Ponovo se rodi, postani bezazlen - a to je u tvojim rukama. Očisti svoj um od svega što nisi sam spoznao, od svega što je pozajmljeno, od svega što je došlo od tradicije, konvencija, od svega što ti je bilo dato od drugih - roditelja, učitelja, univerziteta. Samo se oslobodi toga. Još jednom budi jednostavan, još jednom budi dijete.

Da li si čuo vatrene žabice vani? Jesi li ikada razmišljao zašto se u svim kulturama, svim društvima, svugdje u svijetu, za slavlje stavlja svega nekoliko dana? Tih nekoliko dana slavlja je kompenzacija - jer su sva društva oduzela svaki razlog za slavlje u tvom životu, a ako ti se ne bi ništa dalo kao kompenzacija za to, tvoj život bi mogao biti opasan za tu kulturu.

Svaka kultura će ti dati nešto u ime kompenzacije kako se ne bi osjećao sasvim izgubljen, bijedan i tužan. No, ta kompenzacija je lažna. Sva ta svjetla i vatrene žabice ne mogu te učiniti veselim. To je samo za djecu, za mene, to je sasvim besmisleno. Ali, u tvom unutarnjem svijetu moglo bi biti nastavljeno sa svjetlom, pjesmom i veseljem.

Uvijek se sjeti da društvo nastoji da ti pruži nešto u ime kompenzacije kada se osjeti da potisnuti dio tvog bića može izazvati eksploziju u najopasnijoj situaciji. Društvo tada pronađe nešto što ti može prijati i dopusti da to ispoljiš ali to nije slavlje i ne može biti istinito slavlje. Pravo slavlje će doći iz tvog života u tvoj život. Istinsko slavlje neće ovisiti o kalendaru i određenom danu. Čudno, čitave godine živiš u bijedi, a potom iznenada jednog određenog dana, iziđeš iz jednog stanja i počneš da plešeš. Ili je lažno tvoje stanje ili je laž taj određeni dan - oboje ne mogu biti istina. I kada taj određeni dan prođe, ti se ponovo vraćaš u svoj mračni život, svi se vraćaju svojoj bijedi, svojoj tjeskobi.

Čovjek koji živi potpuno, biva neambiciozan. On je srećan upravo sada i nema nikakve potrebe da traži više.

Gurdžijev je običavao da kaže: "Sve što štedim je izgubljeno, a sve što dajem je moje. Sve što sam dao, još je sa mnom, a sve što sam sakupljao je nestalo, otišlo." Istina, ti imaš samo ono što podijeliš. Ljubav nije vlasništvo koje treba štedjeti, ono je blistavo i miris koji se mora dijeliti, a što više dijeliš, toga više imaš; što manje daješ, manje i dobijaš. Što više dijeliš to više i dobijaš, više se rađa iz tvoje najdublje unutrašnjosti, to je beskonačno, više još više donosi. Pusti vodu sa izvora i još više će nabujati. Ne pustiš li tu vodu, zatisneš li izvor, brzo će postati jadan i neće još dugo vrelo djelovati. Malo po malo će izvor presahnuti, biti odsječen; a voda koja je u izvoru će nestati, biće ustajala, prljava. Voda koja teče je svježa...ljubav koja se daje je svježa.

...čovjek pokušava da živi u knjizi za kuvanje, a zaboravio je da kuva hranu. On samo uči iz knjige kako treba spremati hranu, a gladan je čitavo vrijeme, umire u međuvremenu, a da i ne shvati da ne može živjeti iz knjige. To je ono što se dogodilo: ljudi su potpuno zaboravili da duhovnost treba živjeti. To je nešto što treba probaviti. To je nešto što treba da procirkuliše tvojom krvi, postane tvoja kost, tvoja prava srž. Nije dovoljno samo razmišljati o tome. Razmišljanje je najpogrešniji dio tvog bića. Ti treba da to apsorbuješ.

Postoje četiri L: Life (Život), Love (Ljubav), Laughter (Smijeh), Light (Svjetlost).

I oni se događaju upravo tim redoslijedom.

meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime11/2/2015, 4:15 pm

“Unutarnje putovanje”
(o vezi između našeg ega i ljubavi.)

(Osho

Ljubav nije nešto što možete dobiti izvana. Ljubav je glazba vašeg unutarnjeg bića. Nitko Vam ne može dati ljubav. Ljubav može nastati u Vama, ali ne može doći u Vas izvana. Ne postoji trgovac niti trgovina gdje možete kupiti ljubav. Ljubav se ne može kupiti po nikojoj cijeni. Ljubav je unutarnje cvjetanje. Ona proizlazi iz neke uspavane unutarnje energije, ipak mi je tražimo u vanjskome svijetu. Svi mi tražimo ljubav u voljenome – što je potpuno krivo i uzaludno djelovanje.

Tražite ljubav u sebi. Mi ne možemo niti zamisliti kako možemo naći ljubav u sebi jer ljubav uvijek asociramo sa nečim voljenim. To nam daje ideju nečeg drugog što dolazi izvana. Budući da se ne sjećamo kako ljubav može nastati unutar nas, energija ljubavi ostaje uspavana i potisnuta. Mi ne shvaćamo da konstantno tražimo nešto izvana, a to nešto je unutar nas samih. I upravo zato što to tražimo izvana ne gledamo unutar nas, tako da ono što možemo naći nikada nećemo.

Ljubav je najveće blago s kojim je svaki pojedinac rođen. Čovjek se ne rađa s novcem – novac je društvena akumulacija – ali čovjek se rađa s ljubavi. To je naše urođeno pravo, to je naše individualno bogatstvo, to je u nama. To je suputnik koji nam je dan po rođenju i koji nas može pratiti cijeloga života. No, vrlo je malo ljudi dovoljno sretno da pogleda unutar sebe i pronađe ljubav – kako ju može pronaći i kako ju može razviti.

Dakle, rođeni smo, ali naše bogatstvo ostaje neistraženo; uopće ga nikada niti ne istražimo. I krećemo u prošenje pred tuđim vratima, držimo ruke jedni drugima, jer želimo ljubav. Diljem planete postoji samo jedna želja “Mi želimo ljubav” i diljem planete čujemo samo jedan prigovor “Ne dobivamo ljubav”. I kada ne dobijemo ljubav optužujemo druge da su u krivu jer nam ne daju ljubav. Žena govori mužu “Nešto s tobom nije u redu, zato mi ne daješ ljubav.” Muž govori ženi “Postoji u tebi neka greška, ne primam od tebe ljubav.” I nitko se ne pita da li je uopće moguće dobiti ljubav izvana.

Ljubav je unutarnje blago, i ljubav je sama po sebi glazba Veene srca (Veena-indijski glazbeni instrument). Veena ljudskoga srca je postala vrlo uznemirena. Glazba za koju je stvorena jednostavno se ne pojavljuje. Kako možemo stvoriti ovu glazbu? Koja je to prepreka koja stoji na putu te glazbe? Što je to da nam ne dopušta to stvaranje? Jeste li ikada razmišljali o toj smetnji? Da li ste ikada pomislili koja bi to smetnja mogla biti?

Glumac koji je bio odličan dramaturg i pjesnik je umro. Mnogi ljudi okupili su se u krematoriju na njegovom sprovodu. Režiser filmske kompanije gdje je radio također je bio tu, te je izrekao par riječi sućuti. Režiser je rekao: “Napravio sam glumca od ovog čovjeka. Ja sam bio taj koji ga je pronašao na sporednim putevima i doveo ga na autocestu. Ja sam mu dao prvu ulogu u filmovima. Ja sam mu prvi objavio knjigu. Ja sam razlog zašto je on postao poznat po cijelome svijetu.” Toliko je rekao – ja sam bio prisutan na sprovodu, možda i neki od vas – režiser je rekao toliko kada se odjednom leš uzdigao i pitao “Oprostite gospodine, koga pokapamo ovdje – vas ili mene? O kome vi govorite?”

Režiser je govorio ” Ja sam taj koji ga je učinio poznatim, Ja sam taj koji je izdao njegovu knjigu, Ja sam taj koji mu je dao prvu ulogu u filmu… Ja sam taj…” Čak niti leš nije mogao tolerirati ovu buku izraza “Ja”. Digao se i rekao je “Tko će upravo biti pokopan ovdje – vi ili ja? O kome vi govorite?” Čak niti leš ne može tolerirati ovu buku koju proizvodi “ja” – jer čovjek konstantno proizvodi buku “ja”. Kako to živi ljudi mogu tolerirati?

Unutar čovjeka mogu postojati samo dva glasa. Glas ljubavi ne postoji unutar osobe koja je ispunjena glasom “ja”. I ne postoji glas “ja” u čovjeka koji je ispunjen glasom ljubavi. Ta dva glasa unutar čovjeka nikad nećemo zajedno naći. To je nemoguće. To je ista vrsta nemogućnosti kao i postojanje svijetla i tame odjednom.

Jednom, tama je otišla Bogu i rekla mu “Sunce me stalno naganja. Zadaje mi puno problema. Prati me od jutra do mraka i do večeri sam vrlo umoran. I kad dođe noć prije nego sam završio svoj san i odmor, počinje me opet pratiti. Mislim da mu nikada nisam učinio ništa nažao. Mislim da ga nikada nisam naljutio. Zašto me onda stalno prati? Zašto me stalno maltretira? Što sam mu krivoga učinio?”

Tada je Bog pozvao Sunce i pitao ga je “Zašto stalno tjeraš jadnu tamu? Uvijek bježi, skriva se, posvuda traži utočište. Zašto ju pratiš 24 sata? Koja je potreba za time?” Sunce je reklo “Tko je tama? Još ju nisam sreo. Čak je niti ne poznajem. Nisam ju još vidio, ali ako sam u neznanju učinio nešto pogrešno spreman sam zatražiti oprost. I kada je jednom prepoznam, više je nikada neću pratiti.”

Priča se da je prošlo milijune i trilijune godina od ovog događaja. Ovaj slučaj je “u tijeku” u božjim datotekama. Bog još nije uspio spojiti svjetlost i tamu zajedno i kažem vam nikada niti neće moći, bez obzira koliko on bio svemoguć. Čak niti “svemoćni” nema sposobnost da stavi tamu pred svjetlost jer tama i svjetlost ne mogu postojati zajedno.

Postoji razlog zašto oni ne mogu zajedno egzistirati. Razlog tome je što tama nema vlastito biće, tako da ne može postojati ispred Sunca. Tama je izbivanje svjetlosti – dakle kako odsutnost i prisutnost iste stvari mogu zajedno postojati? Tama je odsutnost Sunca. Tama nije ništa sama po sebi. Ona je samo odsutnost Sunca, odsutnost svjetla. Kako se odsutnost svjetla može pojaviti? Kako obje stvari postoje? Bog to nikada neće moći urediti.

Unutarnja ljubav - Portal svijestiNa isti način Ego i Ljubav ne mogu postojati zajedno. Ego je kao tama. To je odsutstvo ljubavi, ego nije prisutnost ljubavi. Ljubav unutar nas je odsutna tako da unutar nas odjekuje glas “Ja”. I sa ovim glasom “Ja” mi govorimo JA želim voljeti, JA želim dati ljubav, JA želim primiti ljubav. Zar ste poludjeli!? Nikada nije postojala bilo kakva veza između “ja” i ljubavi. I taj “Ja” nastavlja govoriti u ime ljubavi – JA želim moliti, JA želim doseći Boga, JA želim biti oslobođen.

Ovu istu stvar govori i tama, JA želim zagrliti Sunce, JA želim voljeti Sunce, JA želim biti gost u sunčevoj kući. To je nezamislivo. “Ja” je potpuno odsutstvo ljubavi. “Ja” je manjak ljubavi, i što više radimo na jačanju glasa “Ja”, manja je mogućnost da pronađemo ljubav unutar nas. Što je više Ego prisutan, to je više ljubav odsutna; tamo gdje ego prevlada, ljubav će potpuno umrijeti.

Ne može postojati ljubav unutar nas, zato jer ako počinjemo tražiti unutar nas naći ćemo samo gals “Ja” koji konstantno odzvanja 24 sata. Mi dišemo sa tim “Ja”. Mi pijemo vodu sa tim “Ja”. Ulazimo u hramove sa tim “Ja”. Što još postoji u našim životima umjesto toga “Ja”?

Naša odjeća je odjeća našega “Ja”. Naše društvene pozicije su pozicije našega “JA”. Naše znanje je znanje našega “Ja”. Naša duhovna praksa, naše pomaganje drugih, je pomaganje našega “Ja”. Naše sve, čak i naša Sannyasa, je također Sannyasa našega “Ja”. “Ja” nisam običan čovjek. “Ja” sam pomagač. “Ja” sam osoba sa znanjem. “Ja” sam bogat. “Ja samo ovo, “Ja” sam ono…

Kuća koja je sagrađena oko “Ja” neće biti upoznata sa ljubavi. I onda ta glazba koja dolazi iz unutarnje jezgre našeg srca, koja nas može upoznati sa istinom života, neće se uzdići iz Veene srca. Vrata se neće otvoriti, zauvijek će ostati zatvorena.

Moramo u osnovi shvatiti koliko je jak naš “Ja”, koliko je on dubok. I moramo jasno vidjeti da ako ga produbljujemo, ako mu dajemo snage, da je on jači i jači svakodnevno. Ako ga jačate onda ostavite nadu da će ljubav narasti unutar vas ili da možete raspetljati čvor ljubavi, ili da možete dokučiti blago ljubavi. Odbacite svaku ideju o tome. Ne postoji način da se to dogodi.

Znači ja vam ne govorim da počnete voljeti jer vam ego govori “Ja volim”. Ova ljubav koja dolazi od ega je apsolutno kriva, stoga sam rekao da su sve naše ljubavi lažne – jer dolaze od ega, one su njegova sjena. I zapamtite da ljubav koja dolazi iz ega je mnogo opasnija od mržnje, jer mržnja je čista, direktna i jednostavna, ali ljubav dolazi promijenjenog lica i biti će je teško prepoznati.

Ako ste voljeni s ljubavlju koja dolazi iz ega nakon nekog vremena osjećat ćete se kao da ste držani u lancima umjesto u rukama ljubavi.. Nakon nekog vremena doći ćete do saznanja da ta ljubav koja izgovara prekrasne govore i pjeva prekrasne pjesme je samo primamljiva u početku. U tim slatkim pjesmama puno je otrova. Ako ljubav koja dolazi u obliku cvijeća je samo sjena ega, kada dodirnete cvijeće, naći ćete trnje koje će vas probiti.

Kada ljudi žele uhvatiti ribu, stave mamac na udicu. Ego želi postati gospodar drugih, želi ih posjedovati, tako da ih probada sa mamcem ljubavi na udici. Tako mnogi ljudi završe u boli i patnji upravo zbog svojih iluzija o ljubavi; čak niti u paklu ljudi ne pate toliko. Zbog ove iluzije ljubavi cijela Zemlja, cijelo čovječanstvo pati. I još uvijek mi ne shvaćamo da je ljubav koja dolazi iz ega pogrešna… To je razlog zašto smo stvorili ovaj pakao.

Ljubav na koju je spojen ego je oblik ljubomore – zbog toga nitko ne može biti toliko ljubomoran kao zaljubljena osoba. Ljubav koja je spojena na ego je urota i trik da bi se posjedovali drugi. To je urota – upravo zato nitko ne guši toliko ljudi kao oni koji govore o ljubavi. Ova situacija je stvorena zbog “ljubavi” koja dolazi iz ega – ne može postojati veza između ljubavi i ega.

meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime11/2/2015, 4:16 pm

Odlomak iz knjige „OSHO – PUT DO SRCA“

Čovek je došao velikom Majstoru Bahudinu i zamolio ga za pomoć u rešavanju njegovih problema, kao i za vođstvo na putu učenja. Bahudin mu je rekao da napusti duhovna učenja i smesta ode iz njegove kuće.

Izgleda previše okrutno, previše nasilno. Ne uklapa se u ideal Majstora. Čovek je došao kao tragalac, bila mu je potrebna pomoć, došao je kao prosjak i nije bilo pristojno od Bahudina da mu kaže:„Napusti duhovna učenja i izađi iz ove kuće odmah, istog trenutka!“ Zašto ga je Bahudin odbio? Majstor postoji da bi pomogao. Majstor poziva ljude, dočekuje ih sa dobrodošlicom. On postoji sa razlogom - zašto se onda Bahudin poneo na tako nepristojan način? Niko ne očekuje takvo ponašanje od Majstora. Čovek je samo tražio pomoć za svoje probleme i vođstvo na putu.

Dobrodušni posetilac je počeo da protestuje.

Dobrodušni čovek mora da je stajao tamo i pitao: „Šta je ovo? Objasni mi zašto se ovako ponašaš. Čovek nije učinio ništa loše. Nevini tragalac, a ti si ga izbacio - zbog čega si onda ovde? On traži pomoć, a ti zatvaraš vrata. On prosi, a ti ostaješ tvrdog srca.“

„Pokazaće ti se zašto“, rekao je svetac.

Bahudin je rekao: „Čekaj! Postoje stvari koje se ne mogu objasniti. Čekaj - i pokazaće ti se.“ Samo situacija može da objasni neke stvari, jer one postaju jasne samo u konkretnoj životnoj situaciji - objašnjenja tu neće biti od pomoći. Kako bi ih mogli objasniti? - jer Bahudin vidi u tragaocu nešto što ovaj dobrodušni čovek ne može da vidi. Šta god rekli izgledaće kao racionalizacija, izgledaće kao da ste okrutni i tvrdokorni i samo želite da racionalizujete svoje ponašanje. Bahudin je rekao: „Čekaj - pokazaće ti se.“

U tom trenutku u sobu je uletela ptica i razletela se tamo-amo, ne znajući gde da poleti da bi pobegla. Sufi je pričekao da se ptica smiri pored jedinog otvorenog prozora u prostoriji i onda je iznenada pljesnuo rukama. Prestrašena, ptica je izletela ravno kroz otvoreni prozor, u slobodu.

Bahudin je rekao: „Za nju taj zvuk mora da je bio neka vrsta šoka, čak uvreda, zar ne?“

To je predivna situacija. Bahudin je rekao mnogo toga bez da je to izgovorio. Rekao je: Čovek koji mi je prišao bio je na vratima potpune slobode. Nije mu bila potrebna nikakva pomoć. Pomoć bi mu bila samo teret i bio bi njome opterećen. Nije mu više bilo potrebno nikakvo učenje, prošao je tu fazu. Bio je gotovo spreman da uzleti u nebo, nije mu bila potrebna nikakva vežba. Trebalo ga je samo gurnuti i to sam i učinio. Da sam mu dozvolio da ostane ovde, to ne bi bilo nikakvo saosećanje. Bahudin govori: Ja poznajem ovog čoveka, njegovo srce je potpuno spremno. Svakog trenutka ptica će zamahnuti krilima - nema više oslanjanja na reči, nema potrebe za učenjima, ne potrebe za razumevanjem puta!

To je potrebno: u određenoj fazi duhovnog puta potrebna su vam učenja i treba vas podučavati putu, morate biti u to uveravani. Treba vam mnogo vežbe, ali doćiće trenutak kada to morate da prerastete. Prvo morate mnogo da naučite, a onda morate od toga da se odučite. Prvo morate da naučite meditaciju, a onda morate da naučite kako da je odbacite u prašinu. Prvo morate da se izvučete iz koncepcija i reči i da naučite da ćutite. A onda dolazi trenutak kada morate da odbacite i to ćutanje, tu tišinu, inače ćete se za nju previše vezati. Možete se vezati za misao, možete se vezati za tišinu, jer tišina nije ništa drugo nego misao o tišini. Kako znate da ste postali tihi? I to je misao. Kako znate da ste srećni? I to je misao. Ako postoji sreća i osećaj sreće i misao o tome, tada negde u pozadini mora postojati nesreća koja izviruje i čeka poput sene.

Prvo treba da odbacite nesreću, a onda i sreću, inače će sama sreća da postane zatvor. A vi ste tako vešti u stvaranju zatvora. Možete da stvorite zatvor iz svega, čak i iz Boga. Vi ste stvorili zatvore: vaše crkve, hramovi, džamije, ašrami - iz božanskog ste za sebe stvorili utamničenja, iz tih predivnih svetih knjiga. Upanišade su predivne, njihova poezija je čista, ali niko ne čita Upanišade zbog poezije. Pročitali ste Upanišade zbog doktrina i postale su vam zatvor. Kao poezija, one su prelepe, predivne. Kao poezija su neuporedive, ništa se sa njima ne može porediti. Upravo sam pročitao intervju jednog novinara sa Džidu Krišnamurtijem (prosvetljeni Majstor). Mislim da novinar nije mogao slediti Krišnamurtija, ono što je on govorio. Krišnamurti je rekao: „Pročitao sam Novi zavet. To je predivna poezija i jako mi se svideo, ali kao sveta knjiga je dosadan.“ Potpuno je u pravu. Treba pročitati Bibliju. To je stvarno jedno od najvećih literarnih dela u istoriji. A Novi zavet je stvarno izvanredan. Nigde drugde ne možete da nađete reči tako bremenite važnošću - ali ne i značenjem; jer, kada se pojavi značenje, poezija je izgubljena: postaje doktrina. Važnost, a ne značenje. Veličina, lepota, ali bez dogme.

U Upanišadama, Novom zavetu, Kuranu - takva je lepota! Ako možete da ih pevate, predivno, ako mislite o njima, izgubili ste nit. Ako možete da pevate Kuran, nema ničeg lepšeg. Jeste li videli nekog da recituje Kuran? On je nešto što treba da se recituje, da se peva, uživa. Možete i da plešete i to je u redu, ali nemojte da mislite o njemu. Onog trenutka kada počnete da mislite, rođen je musliman. Ako volite, uživate, plešete, pevate, rođen je sufi.

(Sufi je čovek srca, čovek ljubavi, duhovno biće koje se ne opterećuje time odakle dolazi svemir, ko se ne opterećuje time ko ga je stvorio, ko se ne opterećuje time kuda nas sve to vodi – zapravo on ne postavlja pitanja. Umesto toga on počinje živeti i voleti svet.)

A sufi je jako daleko od muslimana, najdalje moguće. Ako pevate Upanišade, rođen je sufi. Ako verujete u Upanišade, rođen je hinduista - mrtvi hinduista, istrunuo do korena. Tako ste vešti u stvaranju sopstvenog utamničenja da sve što vam dopadne ruku postaje okov. Čak i Buda i Isus, koji su došli da vas oslobode, pokušali da vas oslobode, na kraju su dopali ropstva.

Taj čovek koji je došao do Bahudina je bio spreman, zreo da padne sa drveta. Nije mu bila potrebna ni najmanja pomoć. Bahudin je mogao da mu dozvoli da sedi u njegovom dvorištu, da postane deo nameštaja, da postane učenik - to ne bi bilo saosećanje i Bahudin to ne bi mogao da dozvoli. Ali površno, on je ispao neljubazan. Izgledalo je kao da nema nikakvog saosećanja. Tragalac dođe, a vi mu zatvorite vrata pred nosem. Upamtite: postoji razlika između ljubaznosti: ljubaznost je nešto što se razume na površini. Čak i neuki čovek može da bude ljubazan, čak i budala može da bude ljubazna, čak i kriminalac može da bude ljubazan, grešnik može da bude ljubazan - ljubaznost je samo površinska vrednost uma - ali neuki čovek ne može biti saosećajan. To nije moguće. To je osobina koja se postiže kada se dosegne centar. Kada ste centrirani, događa se saosećanje. A saosećanje ne mora uvek da izgleda kao ljubaznost, upamtite to. Saosećanje može nekad da izgleda vrlo neljubazno.

Ljubazni čovek, dobrodušni posetilac je prigovorio Bahudinu: „Šta to radiš?“ A Bahudin vidi nešto što dobrodušni ne vidi. On vidi čoveka na ivici ponora. Ako bude gurnut, biće oslobođen. Ako mu se dozvoli... on je spreman, a došao je da traži učenje. Da je otišao učitelju, ovaj bi bio vrlo dobrodušan i primio ga. Učitelj bi ga inicirao u svog učenika, ali ne i Majstor, jer vam Majstor pomaže da budete potpuno slobodni. Ako vas inicira, to je samo korak, to nije kraj. Konačno na kraju, baciće vas u nebesa.

Kad budete spremni, bićete bačeni u nebesa. Majstorova kuća je samo mesto za vežbu na kojem se pripremate, to nije konačni dom. Tu postajete spremni i onda vas Majstor baca u nebo, jer je tamo konačni dom, u potpunoj slobodi. Majstor vam pomaže samo na tom putu. Pre hrama božanskog on će vas odjednom napustiti. Pre hrama božanskog on će vas gurnuti u njega i ako se osvrnete, više ga nećete naći, neće ga više biti - jer u božanskom morate biti sami. Posao Majstora je završen.

Ovaj čovek je već bio na ivici. Nije mogao to da zna - kako možete da znate da ste na ivici? Nikada pre niste bili na ivici, kako bi onda um to mogao da razume? Taj čovek je bio na ivici i nije to znao. Nikada pre nije bio u takvom stanju, kako bi onda mogao da ga prepozna? On traži podršku, ne znajući da sada nema potrebe za podrškom. Da mu je bilo dozvoljeno da ostane, mnogo toga bi se dogodilo što bi moglo da bude opasno. Znam da mu je Bahudin dozvolio da boravi kod njega, taj čovek mogao bi da se zaljubi u Bahudina - nije teško zaljubiti se u Bahudina - i ta ljubav bi postala vezanost. Vi ste tako vešti, tako delotvorni... zato bolje biti grub od početka. Da mu je i na trenutak dozvoljeno da se smesti, bilo bi mu teško da napusti Bahudina. Nije se smelo dozvoliti da čovek ni letimično pogleda na Bahudinovo srce, njegovu ljubav, njegovo saosećanje. Bahudin je morao da mu se prikaže kao jako bezosećajan, tako da nikad više ne pomisli na njega.

Dobrodušni posetilac je počeo da protestuje.

„Pokazaće ti se zašto“, rekao je svetac.

U tom trenutku u sobu je uletela ptica...

Svakog trena ptice uleću u sobu, jer svakog trena situacije uleću u sobu. Nikada ne manjka situacija. Ako imate dodir Majstora, ako imate ključ Majstora, sve postaje situacija. Možete sve da pretvorite u situaciju - I TO POSTAJE PRIKAZ. Ptica uleti i dogodi se, ne samo sa pticama nego i sa vama, sa svim tipovima uma...

Možda ste nešto uočili: ptica ulazi u sobu - UŠLA JE KROZ PROZOR I MORA DA ZNA KROZ ŠTA JE UŠLA, ALI ČIM UĐE ZABORAVLJA NA PROZOR I ONDA LEPRŠA TAMO-AMO. To izgleda jako glupo, jer je ušla i zna to. Zašto onda ne izađe kroz isti prozor? Zašto leti tamo-amo? I što uplašenija i uznemirenija postaje, to joj izlaz sve više izmiče. I onda se dogodi čudo: ptica će odleteti do svakog zida i udariti glavom, ali neće odleteti do prozora. Nemojte da se smejete ptici. Ptica je tako jadna - jadna ptica. Isto se dešava i sa vama.

Svakodnevno srećem ljude koji znaju kako da uđu u situaciju, ali ne znaju kako da iz nje izađu. Postajete ljutiti - nikada nikog ne pitate kako se naljutiti - a onda dođete kod mene i pitate: „Kako da izađem iz ljutnje?“ A kako ste ušli? Događa se ista pojava: Ptica zna kako da uđe u sobu i onda to potpuno zaboravlja...

Izgleda da negde u umu postoji mehanizam zaboravljanja jer zašto bi inače dolazilo do problema? To je tako jasno. Prozor je otvoren, ptica je uletela unutra - izleteće kroz isti prozor. Ali izgleda da u umu postoji neka ideja, negde u podsvesti da je za ulazak potreban jedan put, a za izlazak drugi put. U tome je problem. Postanete uznemireni i pitate se kako izaći. U strahu ste i tražite način da izađete. A kako ste ušli?

Mula Nasrudin je šetao sa detetom i dete je videlo neko čudno jaje kako leži pored puta. Onda je zapitalo oca: „Uvek se pitam, kako ptica ulazi u jaje?“ Mula Nasrudin je rekao: „I ja se pitam - ali, pitam se kako izlazi iz njega. I ne znam odgovor. Celog sam se života to pitao, a ti si mi sada stvorio novo pitanje. Još nisam došao do odgovora kako izlaze, a sad si mi stvorio novi problem - kako ulaze u njega.“

Negde u podsvesti um ima duboko ukorenjen mehanizam. Oseća da moraju postojati dva puta: kako ući i kako izaći. Ne, ne postoje dva puta. To je isti put: kroz ista vrata ulazite i kroz ista vrata izlazite. Ako možete da razumete kako ste ušli, možete da razumete i kako ćete da izađete. Kad postanete ljutiti, samo posmatrajte kako ste ušli u ljutnju. Malo-pomalo, polako, posmatrajte - i odjednom ćete shvatiti! Osetićete iznenadno svetlo koje će vam pokazati da je to put kojim treba da pođete unazad. Ptica je ušla. U tom trenutku - kad je Bahudin rekao: „Uskoro će ti se pokazati“ - ptica je uletela u sobu i jurcala tamo-amo, ne znajući kuda da ide kako bi pobegla.

To je situacija svakog od nas. Ušli ste u život i sad jurcate tamo-amo ne znajući kako da pobegnete, kuda da pobegnete. Sve tehnike meditacije nisu ništa drugo nego pomoć da postanete svesni načina na koji ste došli. To je odlaženje unazad. Kada se vaš um umiri, moći ćete da krenete unazad. Možete celi film da odmotate unazad. Krećete se prema detinjstvu, a onda odlazite u matericu. I onda dođe trenutak kada možete da vidite prvu stvar: kako ulazite u matericu. Vaša majka i otac su samo stvorili situaciju. U toj situaciji vi ulazite. Prozor je bio otvoren - vi ste ušli. Istim putem izlazite napolje. Dublja meditacija će vam otkriti čitavu vašu prošlost, ne samo iz ovog života, nego i iz drugih života. Krećući se unazad dolazite do samih vrata kroz koja ste ušli u postojanje i to su vrata kroz koja možete da izletite napolje. Ali biće vam potreban veoma, veoma tih um - budan, oprezan, inteligentan.

Sufi je pričekao da se ptica smiri...

U pričama kao što je ova svaka je reč značajna.

Sufi je pričekao da se ptica smiri...

Ne možete da pomognete ptici da izađe dok ona sama pokušava da pronađe izlaz. Ne možete, vaša pomoć za pticu biće smetnja. Učinićete da bude još uznemirenija i sluđenija. Izgubiće svu svesnost ako pokušate da joj pomognete u tom trenutku. Izgubiće svu svesnost ako pokušate da joj pomognete u tom trenutku. Zato treba da posmatram. Mnogo puta dođete kod mene i tako ste nemirni, tako zbrkani da bi, ako bih vam tog trenutka pomogao, bili još zbrkaniji. Moram da čekam - kad se smirite, zbrkanost se malo primiri, stvari padnu nazad u nesvesno. Kada dolaze kod mene svi postaju nemirni. Tako i treba da bude - hm? - jer ulazite u potpuno novi način života. To je kao da je kuća bila zatvorena godinama i onda otvorite vrata. Godinama se prašina talozila u kući, kad otvorite vrata, prašina se uskomeša i sve postaje nejasno i zbrkano. Kad dođete kod mene otvarate vrata svoje sopstvene kuće koju ste držali zatvorenom mnogo godina ili mnogo života, puno se prašine nataložilo. Kad otvorite vrata i kad počne da duva novi vetar, sve se uskomeša. Svi koji dođu kod mene postaju zbunjeni, zbunjeniji nego što su ikad bili. Ali to je prirodno. U toj zbunjenosti, ako odete od mene napuštate situaciju koja ima veliki potencijal. Mnogi odlaze. Misle da su postali nemirni zbog mene. Ne, zbog mene su ušli u sopstveno nesvesno.

Naravno, skupilo se prašine, um je postao zamagljen, pa čovek ne zna gde je ni ko je. Stari identitet je izgubljen. Drhtavo, grozničavo stanje - i želite da vam odmah pomognem. Naravno, mislite da vam treba pomoć odmah, ali ako nešto naglo napravite, to će samo još više uzburkati prašinu u vama. Moraću da to malo odložim. Nagledaću se ja vas, ali neću ništa činiti. Daću vam obećanje, ali neću ništa napraviti. Mnogo puta moram da lažem - zbog vas, jer inače ne biste mogli da razumete. Mogu da vam pomognem samo kada se ptica smiri, tada se nešto može učiniti. Tada je ptica u situaciji kada nešto može da bude od pomoći.

Sufi je pričekao da se ptica smiri pored jedinog otvorenog prozora u prostoriji i onda je iznenada pljesnuo rukama.

Ptica se smirila pored prozora. Sada više nije toliko luda za tim da nađe izlaz. Kad ste previše ludi za tim da postignete prosvetljenje, ono nije moguće. Kada ste potpuno zaokupljeni meditacijom, ona nije moguća. Kada se smirite, sve postaje moguće. Kada ste u groznici, prvo mora da vam se pomogne da se iz nje izvučete. Tada ništa drugo ne može da se učini. Nikakav trening, nikakva disciplina nije moguća u tom trenutku. Zato, kad god ljudi dođu kod mene, kažem im: „Samo se odmorite par dana, smirite se, osećajte se kao kod kuće“. A onda - onda mogu da pljesnem rukama. Uplašena, uznemirena, šokirana ptica je izletela kroz prozor.

Prestrašena, ptica je izletela ravno kroz otvoreni prozor, u slobodu.

Bahudin je rekao: „Za nju taj zvuk mora da je bio neka vrsta šoka, čak uvreda, zar ne?“

Upitao je dobrodušnog posetioca: „Kako se ponaša ptica? Pljeskanje rukom mora da je za nju bio šok, ali to je bio jedini način da joj pomognem. Bilo je grubo, mora da je to bila uvreda, ali samo tako ptica je mogla da dostigne slobodu. Sada je visoko na nebu i leti. Sada mi je zahvalna. Ali kada sam pljesnuo rukama, mora da se bila naljutila, mislila je da sam grub, da sam neprijatelj. Ptica je bila uplašena, ali sada, kada ponovo uživa leteći nebom raširenih krila, potpuno slobodna, sada mi može biti zahvalna, sada može da oseća zahvalnost“. Mnogo puta ću vas povrediti. Već sam vas mnogo puta povredio. Mnogo puta bićete šokirani. Mnogo puta u meni ćete videti neprijatelja, a ne prijatelja. Ali kad zamahnete krilima i krenete put beskrajnog neba, onda ćete razumeti te povrede, razumećete da sam morao da vas povredim. Ne zato što sam grub, nego zato što je do bio jedini način da vam pomognem. I onda ćete osetiti zahvalnost. :-)

Nepopravljivi Sanjar

Muški

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime12/2/2015, 5:48 am

OSHO,
ONE OF THE THINGS I ENJOY MOST IN THIS LIFE IS HEARING YOU
DESCRIBE THE STATE OF ENLIGHTENMENT.
FOR THOSE OF US WHO LOVE TO LISTEN,
CAN YOU ONCE AGAIN SAY SOMETHING ABOUT THE UNSAYABLE?

It is true that there is nothing more beautiful, more blissful than enlightenment --
even the talk of it, even the faraway echo, even the shadow of it.
The moon reflected in the water is not the real moon,
but still it has tremendous beauty; and if the waters of your mind are silent,
then the moon reflected in those waters is exactly the same.
It is not your experience, but it is someone's experience you love,
it is someone's experience you trust.
And just because you love and you trust, you start sharing the experience in a subtle way.
It is certainly difficult to say anything about it,
although my whole life I have been saying things about it --
and only about it. Even if, though, I am talking about other things,
I am only talking to lead you towards an understanding of enlightenment.
It is your state of silence, it is your state of universalhood.
It is you without the ego and its problems.
It is you without any questions and without any answer either -- simply silent.
And there is no joy which can transcend this silence.
It is pure light, it is pure delight.
I can understand your question. Just to hear about it again and again is a necessary need,
so you don't forget why you are here.

meseceva rosa

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime12/2/2015, 11:17 am

Biti luckast i biti razborit

Svet je poznavao tako divne, luckaste ljude; zapravo, svi najveći ljudi u svetu su bili malko luckasti - luckasti u očima masa. Njihova luckastost je bila ispoljavana jer oni nisu bili nesretni, nisu bili zabrinuti, nisu se bojali smrti, nisu se plašili trivijalnosti. Oni su živeli svaki trenutak potpuno i intenzivno i zbog toga je njihov život bivao divan cvet - bili su ispunjeni miomirisom, ljubavlju, životom i smehom. No, to je na neki način uznemirivalo milione ljudi oko tebe. Oni nisu mogli prihvatiti ideju da si ti dospeo do nečega što su oni izgubili; stoga su oni pokušali da te na bilo koji način učine nesretnim. Njihovo osuđivanje nije ništa do težnja da te učine nesretnim, unište tvoj ples, da ti oduzmu veselost - tako bi se morao vratiti u njihov obor.

Pojedinac treba da sakupi hrabrost da živi i kada drugi govore da je luckast. Treba im reći: “Vi ste u pravu. U ovakvom svetu samo luckaste osobe mogu biti sretne i vesele. Ja sam odabrao tu luckastost sa veseljem, sa blagošću, sa plesom, a vi ste odabrali razboritost sa bolom, žudnjom i paklom - naši izbori su različiti. Ti budi razborit i ostani nesretan, a mene ostavi sa mojim ludostima. Nemoj se osećati neugodno, jer ja se uopšte ne osećam neugodno zbog tebe - toliko mnogo je takozvanih razboritih ljudi u svetu i ja se ne osećam krivim.”

U pitanju je samo kratko vreme... Uskoro, kada te drugi budu prihvatili kao takvog, neće te više mučiti. Tada ćeš moći stati na svetlost dana sa svojim pravim bićem – moći ćeš odbaciti sve pređašnje izveštačenosti. Naš ukupni razvoj stvara raskol u našem umu. Mi treba da pokažemo lice društvu, masi, svetu, a to ne mora biti tvoje pravo lice; zapravo, to i ne treba da bude tvoje pravo lice. Ti treba da pokazuješ lice koje drugi vole, koje narod ceni, koje biva prihvaćeno od njih - njihove ideologije, njihove tradicije – a da zadržiš svoje pravo lice za sebe. Ovaj raskol postaje nepremostiv jer ti većinu vremena provodiš u masi, srećeš se sa ljudima, razvijaš odnose - veoma retko si sam. Prirodno, maska postaje sve više deo tebe nasuprot onom tvom pravom licu.

A društvo stvara strah u svakom pojedincu - strah od odbacivanja, strah da će ti se neko smejati, strah da ćeš izgubiti poštovanost, strah od toga šta će drugi reći. Moraš se prilagoditi na razne zaslepljene i nesvesne ljude, ne možeš biti svoj. To je temelj naše tradicije u čitavom svetu, sve do sada, da nikog ne prihvataju onakvog kakav je. Onda kada si sa nekim u društvu manje si zainteresovan za sebe, više ti je stalo šta on misli o tebi. No, kada si sam u svom kupatilu, tada se ponašaš kao dete - igraš se menjanja izraza pred ogledalom. Ali, ako iznenada postaneš svestan da te neko gleda kroz ključanicu, makar to bilo malo dete, odmah se promeniš, postaješ kao uobičajeno onaj stari, ponovo ozbiljan, umeren, onakav kakvog te drugi zamišljaju. A iznenađujuća stvar je što se, zapravo, ti plašiš tih ljudi i oni se plaše tebe, takođe. Svi se boje jedni od drugih. Niko ne pokazuje svoja osećanja, svoju stvarnost, autentičnost – i svi žele da bude tako jer je gotovo samoubilački akt predstaviti svoje pravo lice.

Tvoja odgovornost je samo prema vlastitom biću. Ne idi protiv toga, jer ići protiv toga znači počiniti samoubistvo, uništiti sebe. A šta je suština? Čak i ako ti ljudi ukažu poštovanje, i misle da si ti veoma smeran, vredan poštovanja, čovek od vrednosti, sve to ne može nahraniti tvoje biće. To ti ne može dati neki sigurni smer u životu i doneti veću lepotu. Ti si usamljen na svetu: sam si dospeo na ovaj svet, sam živiš na njemu i sam ćeš ga napustiti. Sva njihova mišljenja će ostati za tobom, samo tvoje pravo osećanje, tvoje autentično iskustvo će biti s tobom i posle smrti.

Čak ni smrt ne može odagnati tvoj ples, tvoje suze radosti, tvoju čistoću osamljenosti, tvoju tišinu, mirnoću, tvoju ekstazu. Ono što smrt ne može otrgnuti od tebe je tvoje pravo blago, a ono što ti može bilo tko oduzeti nije tvoje dobro - bio si samo zaluđivan. Tvoje jedino zanimanje će biti: brinuti i štititi te kvalitete koje ćeš moći poneti sa sobom kada smrt uništi tvoje telo, tvoj um, jer će ti kvaliteti biti tvoje jedino društvo. To su jedine prave vrednosti, i ljudi koji to dokuče mogu reći da žive, drugi se samo pretvaraju da žive.

Odlomak iz knjige: “Život, ljubav, smeh”, Osho

Nepopravljivi Sanjar

Muški

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime13/2/2015, 4:34 pm

...Tantra kaže: "Mi vas prihvatamo onakve kakvi jeste.
To ne znači da sada više nema potrebe za mijenjanjem;
ne znači da sada treba prekinuti razvojni put.
Naprotiv, mi tek sada prihvatamo osnovu rasta."
Sada ti možeš rasti. Ali taj rast više nije stvar izbora.
Taj rast će biti prirodni, neuslovni razvoj.

Na primjer, kada se Buda prosvijetlio, mi smo pitali:
"Gdje je otišao njegov gnjev - gdje?"
On je bio gnjevan, bio je i u seksu,
gdje je onda otišao njegov seks?
Gdje je to mjesto gdje je otišao njegov bijes?
Gdje je sada njegova pohlepa?
Mi sada više ne možemo prepoznati nikakav bijes u njemu.
Kada se prosvijetlio, više nijesmo mogli uočiti nikakav bijes u njemu.

Možeš li uočiti blato u lotosu?
Lotos je iznikao iz gliba.
Ako nikada nijesi vidio kako lotos niče iz blata,
ako ti neko donese taj predivni cvijet,
ti nikako nećeš moći pojmiti
da taj cvijet niče iz gliba ribnjaka.
Taj predivni lotos niče iz smrdljivog blata!
Možeš li taj cvijet ikako povezati sa blatom?
On je u blatu, ali preporođen, transformisan.
Taj njegov miris je proizišao iz tog istog prljavog blata.
Njegove latice su iznikle iz tog istog gliba.
Ako bi ponovo taj lotos vratio blatu,
posle par dana bi se on ponovo vratio majci zemlji,
opet bi se pretvorio u blato.
Potom opet ne bi mogao zaključiti gdje je taj cvijet nestao.
Gdje?
Gdje je nestao njegov miris?
Kuda su otišle one predivne latice?

Ti ne možeš sebe prepoznati u Budi,
ali ti si tu.
Naravno, na širem i višem planu - transformisano.
Seks je tu, tu je i gnjev, i mržnja je tu.
Sve što pripada čovjeku je tu.
On je čovjek, ali on je i stigao do svoj navišeg vrha razvoja.
On je postao lotosov cvijet; ti tu više ne moreš prepoznati blato.
Ali to i ne znači da blato nije tu. Ono je tu, ali više ne kao glib.
To je sada jedno više jedinstvo...

"The Book of the Secrets" 1/8
https://dzonson.files.wordpress.com/2009/09/osho_-_knjiga_tajni_1.pdf
https://dzonson.files.wordpress.com/2009/09/osho_-_knjiga_tajni_2.pdf

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Lotus_Flower_IMGP7600-650

Nepopravljivi Sanjar

Muški

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime17/3/2015, 1:17 pm

"...Ako je čovek spreman da postane niko, tada postaje najveći. Budite ništa i tada ste sve, budite niko i tada postižete neverovatna čuda. Budite prazni i upoznaćete najuzvišenije u sebi. Zapamtite, ne činite ovo s namerom da postanete najveći jer tako ništa nećete postići. To što ste ništa, ne sme se koristiti kao sredstvo da se postane najveći. To što ste najveći samo je propratna pojava, a ne vaš cilj, ne kraj. Ovo je kao miris. Cvet je kraj, cvetanje vaše svesnosti je sve; tada se odjednom pojavljuje miris. Budete li tražili samo miris propustićete cvet, a bez njega nema mirisa. Ako budete tražili cvet, cvetanje dolazi samo po sebi. Ako je čovek blag, skroman i niko, tada se vrata kraljevstva otvaraju i on postaje božanski gost. Tada se odjednom uzdižete do najuzvišenijeg vrhunca života. Ali, to je suprotna pojava, biti u kraljevstvu božjem nije vaš cilj. Zaboravite na to. Učim vas samo da budete niko. Samo pobacajte stari nameštaj iz nutrine svog bića i budite prostrani. Ovaj prostor će biti preplavljen vašim bićem jer ono može rasti kada ima prostora. Može otvoriti svoje latice i postati lotosov cvet s hiljadu latica. Tada se u vama stvara prelep ples, poezija i lepota i živost. Tada se sva zarobljena veličanstvenost oslobađa jer više nema prepreka koje je drže zarobljenom. Širite se u eksploziji svetlosti, ljubavi i blaženstva..."

Egzistencija voli sve, ona nije ravnodušna, ali vam tako izgleda jer smo sami ravnodušni. Egzistencija samo odražava, ona je ogledalo, ona je odjek. Ako mi vičemo na nju i ona će vikati na nas; ako joj budemo pevali, uzvratiće nam pesmom. Sve što činimo vraća nam se na hiljadu načina, zato jer se vraća iz svih dimenzija i svih nivoa egzistencije. Ona se čini ravnodušnom jer je mi ne volimo. Kada je jednom zavolimo; reku, planinu, zvezde, ljude i životinje – jednom kada budete učestvovali u životu u dubokoj ljubavi, kada egzistenciji budete pružili toplinu i ona će vama biti topla. Uvek plaća u istoj valuti. Ovo izgleda besmisleno jer mi ne stvaramo smisao, izgleda tupo i monotono jer smo i mi svi tupi i monotoni. Budha misli drugačije kada kaže: “U momentu kada sam postao prosvetljen, prosvetlila se i čitava egzistencija.” Ja vam jamčim za njegove reči; sve što je rekao jeste apsolutna istina. Ovo je moje iskustvo. Ono šta budete vi, to će i egzistencija biti za vas. Meditacija će vas naučiti dve stvari; prvo ono što se tiče vaše unutrašnjosti, a zatim ono što se tiče cele egzistencije. Meditacija mora da postane vaše središte – svesnost, tiha pažnja; a ljubav mora biti vaše okruženje, toplina bez ikakvog razloga jer je tako lepo biti topao. U središtu budite meditativni, a na periferiji budite ljubazni. Videćete da će se cela egzistencija promeniti. Ona zapravo ostaje ista, vi ste se promenili. Čim se promenite, ona se menja s vama.

http://integral-path.bloger.index.hr/post/oshovam-zeli-prijatan-danjednostavno-budite-nista-budite-praznina-koja-nam-zivot-daje/922622.aspx
Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Ogledalo

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime7/4/2015, 3:00 pm

Svi bi želeli da budu smireni, ali samo time što mu se to
sviđa čovek ne može postati smiren. Ljudi i dalje viču o miru, a zatim
isti ti ljudi se upuštaju u pripreme za rat. Isti ljudi opet govore o
miru, zatim bacaju atomske i hidrogenske bombe. Sve su to isti ljudi.
Vrlo čudna pojava. Čovek živi u takvoj suprotnosti iz prostog
razloga što je lako želeti dobre i lepe stvari, ali materijalizovati ih je
nešto sasvim drugo. Snovi su jedno, a ostvarenja snova je drugo.
Svako može sebi priuštiti snove. Kada sanjate možete imati prelepe
snove, ali to su samo snovi; a kada se probudite oni nisu ni malo
promenili vašu realnost. Ona ostaje ista, čovek se razdvaja, lomi,
sanja samo lepe stvari o božanskom miru, o ljubavi; a priprema se za
rat, razaranje i nasilje.
Istinski čovek mira će morati da prođe kroz unutrašnji preobražaj.
Jedino tako san postaje realnost. Meditacija je alhemija preobražaja
vaših nasilnih energija u energije mira. Ona preobražava vašu
nasilnost u ljubav. I jedno i drugo je ista energija.
Imamo energije, ali nismo odrasli. Zato one postaju ratničke.
Meditacija je proces odrastanja.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Osho-prosvetljeni mistik   Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Krug svesti i mudrosti- piše se u temama ispod naslovne :: Pouke mudrosti-
Skoči na: