LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Muzika i politika

Ići dole 
AutorPoruka
PlitkaPoezija

PlitkaPoezija

Muški
Broj poruka : 1206
Godina : 28
Datum upisa : 25.07.2012

Muzika i politika Empty
PočaljiNaslov: Muzika i politika   Muzika i politika Icon_minitime9/8/2012, 12:46 pm

Ne znam kako do sada nisam ni vidio da postoji ovaj podforum na ovom forumu . Doduše , možda i jesam , ali onako , samo u naletu . Nebitno , sada sam tu i volio bih da napišem dosta kolumi na ovu temu , koja je meni baš dojmljiva . Inače , vodim se onom Cohenovom - "remember me , I used to live for music" , a i politika je , htjeli mi to ili ne sastavni dio našeg života .

Za početak , za prvu kolumnu -

"Rimtutituki - potpuni promašaj" iliti "Slušaj 'vamo , niko ne sluša"

Vjerujem da mnogi od vas mnogo bolje znaju šta je zapravo bio "Rimtutituki" , ali nije zgoreg ni za sam tekst da napišem neke osnovne informacije o tom projektu .
Dakle , taj muzički projekat sačinjavali su članovi tri vjerovatno najpopularnija , ali nesumljivo i najkvalitetnija srpska benda u to vrijeme Ekatarina Velika , Električni Orgazam i Partibrejkers .
Sam ovaj bend , ili kako Amerikanci to vole nazvati supergrupa , formirana je prilikom potpisivanja peticije protiv mobilizacije . Uz članove već pomenutih bendova , našao se i Antonije Pušić , u narodu poznatiji kao Rambo Amadeus , ali se kasnije nije pojavio na snimanju pjesme .
Ova grupa razmišljala je i o snimanju čitavog albuma na temu anti-ratnog protesta , ali se sve završilo na svega dvije verzije iste pjesme (Slušaj vamo) .
Planirali su održe neke live nastupe , ali tadašnje vlasti im to nisu dozvolile . Međutim , oni su bili dosjetljivi i održali su nastup uživo vozeći se na kamionu kroz Beograd (što se kasnije može i vidjeti u spotu) . Nakon tog "koncerta" grupa se raspada i svi nastavljaju rad u svojim matičnim grupama .
Međutim , na koncu nije toliko ni bitna sama ta grupa , ni šta ti ja znam . Bitna je bila pjesma , tekst , poruka u njoj .
Oni su htjeli samo da prenesu snažnu poruku narodu , a da li su uspjeli ?! Čisto sumnjam .

Naime , evo nekakvih primjera iz teksta :

"Mir je najlepsa devojka
Koju ne moze imati svako."

- Sam uvod u pjesmu nam govori , koliko nam zapravo znači mir ! Slali su poruku ljudima da uvide značaj te , vrlo bitne stvari . Da li su tadašnje vlasti uvidjele to ?! Čisto sumnjam !

"Necemo da pobedi
Narodna muzika.
Vise volim tebe mladu
Nego pusku da mi dadu."

- Evo još jedne strofe iz ove pjesme , kojom su željeli istaći opet onu staru , dobro poznatu hippie krilaticu "Make love , not war" iliti "Vodimo ljubav , a ne rat" .
Takođe , pominje se i narodna muzika , ali to ovdje ima dvostruko značenje . Narodna muzika u smislu nacionalnih pokreta , ali svakako i narodna muzika u bukvalnom smislu te riječi .
Da li narod to tada uvidio ?! Čisto sumnjam !

"Suvise si mlad
da bi popio lad
ispod slema
mozga nema"

- Ovdje čak i nije potrebno nikakvo komentarisanje , sve je jasno . Ovo što su oni otpjevali , obistinilo se . Mnogi su mladi životi ugašeni , a zašto ??? Nisam siguran da ni danas ljudi znaju , da li su tada postojali valjani razlozi za pogibiju , bilo koga , a posebno mladih ljudi , djece , žena , staraca ?! Čisto sumnjam !

"Kuda svi, nemoj i ti
jer ko izda
bice prokleta pizda
mir, brate mir"

- Jasno je i njima bilo kuda vodi većina . Nažalost , vodila je tamo gdje su na kraju svi otišli - u rat .
Znaju li i sami zašto ?! Čisto sumnjam .

A neki jednostavno nisu imali sreće , a ni izbora :

"Ne mozes pobeci
od neceg sto je tu
sveprisutno
mir, brate mir"

I šta reći , nakon ovoga . Ovi su (tada) momci mislili sve najbolje , svima . Zalud !
Nije bilo dovoljno onih koji bi ih podržali ?! Nije bilo dovoljno onih koji bi se suprostavili vlasti i rekli ne ratnim dešavanjima koja su u nama probudila samo ono najgore ?!

Sve u svemu , tekst je bio dobar , muzika dobra , poruka i više nego odlična , ali ovaj projekat kao cjelina ... u potpunosti je propao , bio uzaludan . Ništa više do još jedan pucanj u prazno .
Da , da , pucanj u prazno - drugi su pucali u meso . Bio je to prvi pucanj , a nakon njega njih još bezbroj , razum je opet morao da se skriva pred naletom bezumlja i varvarstva . Logori , mučenja , svirepa ubistva civila , sigurno ljepše zvuče no najljepša pjesma , no najljepši smijeh . Pobjedila je narodna muzika , u svakom smislu . Sve ono protiv čega se Rimtutituki borio - pobjedilo je ! A oni , iako su radili ispravnu stvar , ispravnu za svaki ispravan mozak , za svako ispravno srce - izgubili su ! Izgubili , ali da li su poraženi ?! Čisto sumnjam .
Oni su svoju ljudskost odbranili , oni su uradili sve što su mogli i htjeli da urade po tom pitanju !
Reći će neki - " Lako je bilo pjevati o tome , zašto se nisu borili na druge načine ?! "
Njima svaka čast i na pjesmi , jer od drugih nismo dobili ni toliko . Drugi su se ušutali ! Drugi su se sakrili ! Drugi su podržavali onu mračnu stranu svih tih dešavanja ! Drugi su ...

A šta smo mi i mogli očekivati , da pjesma mijenja svijet . Takve se stvari rijetko dešavaju , ako se uopšte ponekad i dogode . Nema više Bob Dylana sa onim tekstovima i pjesmama poput "Blowing in the wind" , a sve je zaista i postalo "blowin' in the wind" ! Ta vremena su prošla i danas samo klinci vjeruju u snagu pjesme , vjeruju da se njom može postići dosta , vjeruju u sve to !

Nema boljeg komentara ni za sam kraj , nego pjesma Elvisa J Kurtovića iz 2003. godine (sa albuma "To sam ja" ili "Die Neue Bosnische kunst") - "Novo Vrijeme"

I tekst iste :

"
Na ulici sviram šta je pjev'o Dilan
i ne sluša me niko i ne sluša me niko
i svi negdje jure dok im mobiteli zuje
hugra da nadjača uličnog svirača

PONEKO DIJETE I STANE KRAJ MENE
MISLI DA PJESMA MOŽE PROMJENITI SVIJET

Novo je vrijeme, novi je vijek
kažu da je čovjek stig'o na Mjesec
sreće i pravde ima za sve
zapjevajmo pjesme, stare pjesme protestne

Grad je tako hladan, ponekad sam gladan
i ne sluša me niko i ne sluša me niko
i svi negdje trče dok im mobiteli zvrče
hugra da nadjača uličnog svirača

PONEKO DIJETE I STANE KRAJ MENE
MISLI DA PJESMA MOŽE PROMJENITI SVIJET

kažu da je čovjek stig'o na Mjesec
zapjevajmo pjesme, stare pjesme protestne

čovjek kada hoće, čovjek može sve
vrijeme je da se ljudi oslobode.
"

donosi li i ona sreću ?!
U ovom svijetu ,
plastičnom !

PlitkaPoezija
Nazad na vrh Ići dole

Muzika i politika
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Društvo, na neki drugačiji način- piše se u temama ispod naslovne :: Kolumna-
Skoči na: