LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Poucne i interesantne price

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 20  Sledeći
AutorPoruka
Masada
Administrator
Masada

Muški
Broj poruka : 9743
Godina : 59
Humor : Jok
Datum upisa : 05.10.2007

Poucne i interesantne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:11 pm

“Ako ja ne želim ono što ti želiš, ne trudi se, molim te, da mi dokažeš da je ono što ja želim pogrešno;

ili, ako ne vjerujem ono što ti vjeruješ, zastani malo prije nego što počneš da me ubjeđuješ;

ili, ako osjećanja pokazujem jače, odnosno slabije od tebe u istim situacijama, dopusti mi da to ipak učinim onako kako mi odgovara;

ili, ako nešto radim na način koji se razlikuje od načina kako ti radiš to isto, dozvoli mi.

Ne zahtjevam od tebe da me potpuno razumiješ, bar ne sada; to ću, možda, tražiti tek kad osjetim da od mene hoćeš načiniti kopiju sebe....

Možda sam tvoj bračni drug, možda radni kolega, tvoj roditelj, ili jednostavno, prijatelj.. I dok ostvarujem svoje želje, pokazujem svoja osjećanja ili izražavam vjeru, ti otvori svoje srce i dopusti da u njega uđe i razvija se saznanje da nije sve pogrešno što je različito od tvoga. Prihvati me onakvu kakva jesam - to je prvi korak koji možeš učiniti ako hoćeš da me razumiješ...

Jednog dana, ako me ikada stvarno shvatiš, vidjećeš da u tome kakva sam postoji mnogo lijepog. I tada ćeš, nadam se, osjetiti snažnu potrebu: ne da me mijenjaš da bih bila kao ti, nego da me cijeniš, priznaš, podržiš i voliš....”

https://poezija.darkbb.com
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:11 pm

Bez da toga bude svestan
Na severu grada, odmah ispod zidina, žive grnčari. Gledam jednog kako pravi plitku posudu za vino; pita me da li želim da je oslika i ja mu odgovaram 'da, želeo bih da na njoj naslikas neku herojsku scenu'.

On se smeje i odmahuje glavom. 'Bojim se da su naši heroji suviše veliki za vinske posude; da li bi gospodar bio zadovoljan sa jednim skromnim maslinovim drvom?'

Kasnije, kada je posuda završena i grnčar plaćen za svoj trud sa dva novčića, ja razbijam posudu o zemlju i gledam ga pravo u oči. Po njegovom licu se širi tuga čoveka čiji je gubitak veći od nagrade koju drži u ruci.

'Ovi delovi su nekada činili celinu na kojoj si naslikao maslinovo drvo.' ja upirem prstom na komade posude. 'Smatraš li da je ta celina bila lepa?'

On nemo klima glavom u odgovor.

'Ako si bio u stanju da prepoznaš lepotu u celini, zašto tu istu lepotu više ne nalaziš u njenim delovima?'

(Ja onda stajem bosim stopalima na oštru grnčariju i zadovoljno prepoznajem bol rasparane kože i mesa; moja krv se polako skuplja u baricu, odbijajući da nestane u umašćenoj prašini utabane ulice. Ja se sećam; nekada sam bio čovek.

Bol me često podseti na to.)

Grnčar ćuti i gleda u krv.

'Ovaj svet će morati da nauči kako se pronalazi lepota u vlastitim delovima.' govorim mu. Vidim na njegovom licu da ne razume ali to nije važno - ono što je jedino važno jeste njegova iskrena želja da shvati, njegov trud da pronikne. Njegove oči blistaju grozničavim sjajem kakvog čoveku poklanjaju jedino bolest ili božanstvo, a ja sam oboje - nije važno što on ne razume poruku koja mu se daje. Ono što je jedino važno jest njegova spremnost da prihvati činjenicu kako mu se, pored novca, daje i poruka.

On će je primiti i preneti dalje. A pošto nije siguran o čemu ta poruka zapravo govori, on će se potruditi da tu nejasnoću razbistri sopstvenim rečima i tako će postati oruđe u dugačkoj ruci boga.

Bez da toga bude svestan.

Masada
Administrator
Masada

Muški

Neverovatno, ali uvek si tu. Svuda te ima.Uvukla si se u moj san. Pokušavao sam da te operem sa kapaka, nije mi pošlo za vodom.
Zalud sam lečio glavobolju aspirinima. To si me ti zapravo bolela.
I šta sad?
Lepo sam ti govorio čuvaj me od mene samog. Nisi želela da me poslušaš, postao sam tvoja elementarna nepogoda. Nadvio sam se nad tobom kao olujni oblak.
Uništiću ti zelene pupoljke neraspuklih cvetova, natapaću zemlju samim sobom, sve dok ti se ne uvučem duboko pod temelje.
Ja sam sila koja podriva temelje vernosti.
A lepo sam ti govorio...

( sacuvao tamo neki...Lider.)

Masada
Administrator
Masada

Muški

Ti i ja
Setaju dva mudraca mostom i gledaju u reku.

- Pogledaj ribe kako se veselo pracakaju, vidi se da su srecne.- rece jedan.
- Odakle ti znas sta je njihova sreca kad nisi riba? - rece drugi.
- A odakle ti znas da ja ne znam, kad ti nisi ja ?! - odgovori prvi.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:12 pm

Jedna greska na zeni

Kada je Bog napravio zenu, dosao je do sestog dana, radeci prekovremena.

Jedan andjeo je dosao i pitao ga: "Zasto koristis tako puno vremena na nju?"

I Bog odgovara: "Jesili ti vidio sve specifikacije, sto sam joj dao da je formiram?"

"Ona mora znati prati, ali ne smije da bude od plastike, imati vise od 200 pokretnih zglobova, svi moraju imati mogucnost za promjenu, i usput da svaka dijeta funkcionise, i jos da ima krilo za najmanje cetvero djece... ali u isto vrijeme da ima poljubac, da moze izlijeciti od jednog povredjenog koljena do slomljenog srca, i sve ce ovo da radi sa samo dvije ruke."

Andjeo se zacudio svim tim vjestinama.

"Sa samo dvije ruke... Nemoguce!"

"I ovo je samo standardni model?!"

"To je puno posla za jedan dan... sacekaj sutra pa je dovrsi."

"Ne zelim to, protestirao je Bog. Tako sam blizu da zavrsim ovo bice, sto je meni srcu drago.

Kad se razboli, sama se izbori da ozdravi, i moze da radi 18 sati dnevno."
Andjeo se priblizio i dotaknuo zenu.

"Boze, kako si je napravio tako meku."

"Jeste, mekana je", kaze Bog, ali napravio sam je da ima i snagu. "Neces vjerovati sta sve moze da uradi i da izdrzi."

"Moze li misliti?" pita Andjeo.

Bog odgovara: "Nije samo da moze misliti, ali moze da saradjuje i da pravi dogovore."

Andjeo nesto vidi, sto mu je privuklo paznju, i dotakne zenino lice...

"Boze, izgleda da ovaj model ima jednu propust. Jesam ti rekao da puno stvari stavljas na nju."

"Nije to nikakav propust... to je jedna suza". ispravi ga Bog.

"Zasto je to?", upita Andjeo.

I Bog kaze: "Suza je njezin nacin da se izrazi, njena tuga, njena ljubav, njena samoca, njen bol i njen ponos."

Ovo je ostavilo jak utisak na Andjela; "Ti si genije, Boze. Na sve si mislio. Zena je sjajno bice!!"

To je istina! Zena ima snagu, sto joj se covijek divi. One podnose teskocu, da nose tugu, ali znaju za srecu, ljubav i svoje misljenje.

One se smiju, kad zele da vrisnu. Zene pjevaju, kada zele da placu. Placu kad su srecne i smjeskaju se kad su nervozne.

Bore se za ono u sto vjeruju.

One su protiv nepravde.

Ne uzimaju "ne" za odgovor, ako ima drugi i bolji nacin za resenje. Sve od sebe daju za svoju porodicu. One prate jednu prijateljicu doktoru, zato sto se boji doktora. I zena voli bez granice...

One placu kad im djeca nesto novo u zivotu dozive, i raduju se dobroti svojih prijatelja.

One se raduju kada cuju za neko rodjenje ili vjencanje.

Srcej njihovo se slomi kad cuju za smrt neke drage osobe.

One tuguju za izgubljenim voljenim osobama, ali jake su i kada nema vise nista za sta da se bore.

Zene znaju da jedan poljubac i zagrljaj moze da zalijeci jedno slomljeno srce.

Ali, nalazi se jedna greska kod zene:

Ona zaboravi koliko vrijedi.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:12 pm

Razlike u nama
Dva coveka izgubljeni u pustinji. Umiru od gladi i zedji.
Na posletku dodju do velikog zida. S druge strane je dopirao sum vodopada i pesma ptica. Nad zidom se nadvijale grane bujnog drveta. Njegovi mirisni plodovi izgledaju zamamno.

Jedan covek uspe se popeti preko zida i nestade na drugoj strani.

Drugi se pak vrati u pustinju kako bi pomogao ostalim izgubljenim putnicima pronaci put do oaze.

Masada
Administrator
Masada

Muški

Snaga sloge
Imao otac sedam sinova i kada je bio na samrti okupi ih oko sebe i rece im:
- "Uzmite svaki po jedan prut pokusajte ga slomiti!"
Svaki sin slomi svoj prut bez muke.
- "A sada mi dajte sedam prutova."
Otac zaveza sedam prutova zajedno spagom i rece:
- "A sada da vidim tko ce moci ovo slomiti!
- " Svaki od sinova pokusa slomiti sedam stapova povezanih zajedno, ali ni jednom to nije uspjelo.
- "Zapamtite pouku", rece otac. "Budete li zajedno, nitko vam nista nece moci!"

Nakon sprovoda braca svratise u krcmu. Svima koje su zatekli objasnjavali su kako im je otac bio mudar i nudili da pokusaju slomiti sedam stapova povezanih zajedno. Nitko to nije mogao.

Dozlogrdilo to krcmaru, te on uzme stapove, razveza spagu i slomi svaki stap jedan po jedan.
- "Imam i ja pouku", rece krcmar.
- "Nije snaga stapova u tome sto su jedan uz drugoga, vec u uzetu koje ih drzi zajedno."

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:13 pm

Krugovi
Sedela je na pesku, noge skupljene, lice na kolena i pevusila je neku stvar koja joj se motala po glavi, gledala je mirnu povrsinu jezera, tako smirujuce je to bilo, ona, jezero i ptice, bez ljudi koji danom okupiraju i bore se za parce mesta da uhvate sunce, to carobno, mocno, sunce koje daje zivot, svako zeli da zadrzi na sebi, da uhvati deo njega, ali ona je volela vece, mir koji dolazi sa njime. Uzela je jedan kamencic i bacila ga u daljinu, stvorio se krug, ovo sam ja -pomislila je, uzela je jos jedan kamencic i bacila ga opet, opet se mirna povrsina poigrala i dala joj novi krug, -ovo je moj zivot, nasmesila se i pomislila - sto ce biti dalje, ako bacim dva kamencica odjednom, bacila ih je jedan za drugim, krugovi su se pojavili dotaknuli i smirili, ovo je susret, pomislila je, tako je i u zivotu, ljudi se srecu dotaknu i nastavljaju dalje, kako je cudno, ali zivot nam je jezero, mirno, zamreskano, talasavo, uzburkano, bacaju kamencice u nasem zivotu, neki krug nam ostavi tragove, drugi se zauvek izgubi, ali kamencici se taloze u nama, svaki sa svojom tezinom, imamo ih bele, sjajne one posebno drage, ali bace i tamne, teske one koje leze na dnu duse i osetimo ih, kad ih neko pomeri da su tu, da ih imamo u sebi, ali sve je deo zivota.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:13 pm

Onako
Onako razmisljajuci, shvatam da mi nikada necemo naci sebe, uvek nam trebaju tudje oci da vidimo sebe kroz njih, kada smo mali gledamo svet niz oci roditelja, kako odrastamo gledamo sebe niz oci drugova, simpatija, odrasli, a jos nismo pronasli sebe, uzimamo drugi par ociju da nas prati kroz zivot i da njima vidimo sebe, deci dajemo svoje poglede, ne naucivsi lekciju da jednom progledamo na svoje oci i da zaista upoznamo i zavolimo svoje istinsko sebe.

Mozda se bojimo slike koju cemo videti ali, naucimo li da je gledamo na pravi nacin onda cemo shvatiti istinu o sebi, da smo mi dragoceni deo kosmosa koji svakim danom, svakim svojim dahom doprinosi nesto, da nismo samo putnici koji prolaze niz zivot gledajuci tudjim ocima.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:14 pm

Možda je baš to "gledanje kroz oči" glavna konceptualna smetnja propoznavanju onoga šta naslućujemo da zaista jesmo. Dajući toj vrsti "gledanja" dominantnu važnost, sputavamo sebe u razvoju, bolje reći, u povratku sebi.

Koža je, verujem, mnogo bolji alat gledanja jer dodir ne robuje mentalnim konceptima na kojima je izgrađeno vizuelno iskustvo. Verujem, kada bismo više radili rukama, hodali bosi i više dodirivali, da bismo se manje pitali "ko zaista jesmo" jer bi to mnogo više znali.

Naša civilizacija, srazmerno svom razvoju, potencira pitanje "ko zapravo jesmo", ne zbog toga što je to odlika njenog svekolikog napretka, već zbog toga što je, kao dominantan, nametnula koncept vizuelnog a na štetu taktilnog.

Duboko verujem da "vancivilizacijski" ljudi (ima ih još par hiljada na, za nas, zabačenim, mestima Planete) nisu "glupi i primitivni" pa se zbog toga, kroz razne vidove filozofske onanije, ne pitaju "ko zapravo jesu". U njihovom slučaju to je pitanje, naprosto, izlišno. Oni svet, i sebe kao njegov integralni deo, osećaju golom kožom, bez "garderobne izolacije" i tako, bez zatamnjujućeg filtera mentalnih koncepcija, znaju da su svet, tj. znaju ko su.

Ne preporodi nas "more" kada odemo na "odmor", već golotinja tela, tj. koža u direktnom kontaktu sa zemljom, vazduhom, vodom, Suncem... i tada niko sebi ne postavlja pitanje "ko/šta zapravo jeste".

Oni koji poznaju energetski habitus čoveka, kažu da je vid čulo tzv. Solarnog pleksusa (Manipura čakra), smeštenog u predelu pupka, tj. da se gledanjem komunicira sa tim nivoom osvešćenosti energije, tj. svesti. (Ovo je mesto gde obitava "Moć" i želja za istom). Dodir je čulo tzv. Srčanog pleksusa (Anahata čakra) smeštenog u predelu našeg srca, tj. da se dodirom komunicira sa tim, u odnosu na prethodni višim, nivoom osvešćenosti energije, tj. svesti. (Ovo je mesto gde obitava "Ljubav" i želja za istom).

Izolujuchi svoju kožu od spoljnih nadražaja, kroz razvoj civilizacije, mi definitivno degradiramo pa je logično da nam je svakim danom sve manje išta jasno, da "Nj.V. Pitanje" raste, sve više i više.

A odgovor je, čak i po definiciji, uvek krajnje jednostavan, tj. do kraja ogoljen

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:14 pm

Gledanje kroz oči
Dj. ovo si jako lepo napisao, ja bih još samo dodala, da unazad 11 godina ljude gledam srcem. Ima nas nažalost ili na sreću mnogo u ovoj zemlji koji druge ljude isključivo gledaju srcem, i o drugim ljudima vrše spoznaju preko drugih čula, koja su daleko sigurnija i iskrenija nego "gledanje kroz oči".

Masada
Administrator
Masada

Muški

Velika srca vole, mala traze da budu voljena
Draguljar je sedeo za stolom i kroz izlog svoje otmene trgovine promatrao prolaznike.
Neka se devojcica priblizila trgovini i prislonila nosic na izlog. Kao nebo plave oci radosno zasjase kad ugleda jedan od izlozenih predmeta.

Usla je odlucno i prstom pokazala ogrlicu od modrog tirkiza.
"To je za moju sestru. Mozete li mi je zapakirati kao dar?"
Trgovac s nevericom pogleda devojcicu i upita: "Koliko novcac imas?"

Ona se podize na prste, stavi na stol limenu kutijicu, otvori je i isprazni. Bilo je onde nekoliko manjih novcanica, saka sitnisa, nekoliko skoljki i figurica.

"Hoce li biti dovoljno?" upita ponosno.
"Zelela bih starijoj sestri kupiti dar. Otkada nemamo mame, ona obavlja sve poslove i nema ni trenutka vremena za sebe. Danas joj je rodjendan. Uverena sam da ce je dar veoma obradovati. Njene su oci iste boje kao taj dragi kamen."

Trgovac je otisao u malu prostoriju i u zlatnocrven papir zapakirao kutijicu.
"Uzmi i pazljivo ponesi", rece devojcici.
Ona uze paketic kao pobednicki pehar i ponosno izadje iz trgovine.

Sat vremena kasnije u trgovinu ude prekrasna devojka s kosom boje meda i divnim modrim ocima. Stavi na stol kutijicu koju je trgovac pazljivo zapakirao i upita:
"Ova je ogrlica kupljena u vasoj trgovini?"
"Da, gospodjice."
"Koliko je kostala?"
"U mojoj trgovini cene su stvar poverenja, ticu se samo mene i mojih kupaca."
"Moja sestra je imala nesto sitnisa, sigurno nije mogla platiti ovako vrijednu ogrlicu!"

Trgovac zatvori kutiju, slozi omot i vrati je devojci.
"Vasa je sestra platila najvisu cenu: dala je sve sto je imala".

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:15 pm

Insan
Nekada davno, krenuli ljudi na put brodom. Taman sto su isplovili iz luke kad se dize strasna bura.
Jedan od putnika na brodu se toliko uplasio da je poceo plakati iz sveg glasa. Toliko je jaukao da je cijeli brod uznemirio.

Neki predlozise da ga ubiju jer vise nisu mogli da ga slusaju. Kapetan broda, skoro pa odluci da uvazi taj prijedlog, ali njegov pomocnik rece:
- "Ne! Pustite ga meni. Ja cu ga umiriti".

Naredi mornarima da ga bace u more, sto ovi bez oklijevanja ucinise. Ali cim je pao u more poce jos jace urlikati.
Nakon kratkog vremena, pomocnik naredi da ga izvuku na palubu. Tako i bejase.

Nasavsi se na palubi, onaj hudnik leze u jedan cosak ne pustajuci avaza.
Kad je kapetan upitao svog pomocnika kako je znao da ce ga smiriti, ovaj mu odgovori:
- "Insan je proklet, ne razumi koliko je sretan dok se ne nadje u goroj situaciji".

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:15 pm

Ne odustaj
Posmatraj stablo. Razmisljaj o njemu kroz godisnja doba. Videces kako nailazi na mnoga iskusenja.

U prolece, radovaces se gledajuci ga kako mu cvetaju pupoljci. Mozda i neces zapaziti kako tesko podnosi kasne snegove i hladne vetrove koji dolaze sa severa.

Svidja ti se stablo kako se lagano njise na toplom letnjem suncu? Ali mozda neces shvatiti kako je zedno u susnim razdobljima. Mozda neces cuti vapaje za toplom letnom kisom kako bi utolilo zedj.

Svidjaju ti se sjajne sarene boje njegove jeseni, kad se stapa s drugim stablima kako bi ti mogao uzivati u prelepom predelu? Ali primecujes li njegovo ukoceno telo na hladnoj kisi u ledenom januaru? Uocavas li zebnju kad mu vetrovi odnose list po list ?

Zimi ce ti se svideti vijugave siluete koje beli sneg i hladnoca stvaraju na njegovim granama. Ali cujes li kako mu grane pucaju od studeni i tezine snega?

Promatraj stablo. Razmisljaj o njemu od jednog do drugog godisnjeg doba. Pored lepote uoci patnju.

I reci sebi: slicno mi je. Ima svoja godisnja doba kao i ja. U njima otkriva svoju lepotu. U njima prolazi svoje kusnje. Jer zivot, coveka ili stabla, ima lepih dana ali i nevremena, oluja, grada, suse…

Ne postoji zivot bez iskuenja. Nemoj misliti da zivot nije zasluzio zivljenje. Suprotno. Svako iskusenje skriva jedan trezor. Otkrices ga ako razbijes skoljku patnje. Na dnu se nalazi blago: ono ce promeniti tvoj zivot u blistavi dragi kamen.

Iskusenje te moze srediti. Matirati. Moze se sruciti na tebe kao sto se prirodna nepogoda sruci na stablo. Ali iskusenje je poziv na uzdignuce. Zamisli sta bi bilo od leptira da ne zeli izaci iz caure. Zamisli koliko bi nestalo lepote kad gusenice ne bi prihvatile iskusenje promene.

Covek raste menjajuci se: od razdora u susret, od napustanja u prihvatanje. Tako zrijemo prihvatajuci mnoga umiranja citavoga zivotnog veka, umiranja vode u nova radjanja.

Ne trci prema iskusenjima. Pusti godisnjim dobima da se pobrinu za taj posao.
Ali kad se iskusenja isprece na putu, ne bezi. Ne odustaj. Uspravi se. Guraj napred. Idi dalje. Posmatraj stablo. Misli o njemu kroz godisnja doba. I uci se od njega.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:16 pm

Prica o ljubavi....
Nekada davno postojalo je ostrvo na kome su živeli: Sreća, Tuga, Taština,
Bogatstvo, Znanje i Ljubav.
Jednoga dana je objavljeno da će ostrvo potonuti,
tako da su svi, koji su imali, pripremili svoje čamce i otišli.
Ljubav je jedina ostala.
Želela je da bude tu do poslednjeg trenutka.
Kada je ostrvo skoro potpuno potonulo, Ljubav je odlučila da potraži pomoć.

Bogatstvo je upravo prolazilo pokraj ostrva u velikom čamcu.
Ljubav je rekla: “Bogatstvo, možeš li me povesti sa sobom?”
Bogatstvo je odgovorilo: “Ne, ne mogu. Imam mnogo zlata i srebra u čamcu
i nema mesta za tebe.”

Tada je Ljubav odlučila da potraži pomoć od Taštine koje je tu prolazila u prelepom čamcu.
“Taštino, pomozi mi!”
“Ne mogu ti pomoći Ljubavi. Pa ti si sva mokra i možeš uništiti moj čamac.”

Posle Taštine naišla je Tuga, pa je Ljubav i od nje zatražila pomoć.
“Tugo, molim te, pusti me da idem sa tobom!”
“O, ja sam tako tužna i treba mi samoća. Ne, ne mogu te povesti sa sobom.”

A onda je Sreća prošla pored Ljubavi, ali je bila toliko srećna da nije ni primetila
da je ostrvo skoro sasvim potonulo i da Ljubav traži pomoć. A Ljubav ju je zvala i zvala!

Odjednom, začuo se glas: “Ljubavi, dođi, ja ću te povesti!”
Ljubav je bila toliko zahvalna i srećna da se nije setila da upita stranca kako mu je ime.
A stranac je, čim je Ljubav iskrcao na obalu, otišao svojim putem.

Tada je Ljubav upitala Znanje ko je bio ovaj stranac.
Znanje je odgovorilo: “Bilo je to Vreme!”
“Vreme?!”, začudila se Ljubav, “ali zašto mi je baš Vreme pomoglo?”
Znanje se nasmejalo i sa dubokom mudrošću odgovorilo:
“Zato, jer je jedino Vreme sposobno da shvati koliko je Ljubav velika!”

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:16 pm

U staroj Grčkoj Sokrat je bio na glasu kao čovek koji ceni znanje. Jednog mu je dana prišao poznanik i rekao mu:
- Znaš li što sam upravo čuo o tvom prijatelju?
- Stani malo - odgovori Sokrat. - Pre no što mi išta kažeš želim napraviti mali test. Zove se "Test trostrukog kriterijuma"
- Trostrukog kriterijuma?
- Upravo tako - nastavi Sokrat - pre nego što počneš pričati o mom prijatelju, mogao bi trenutak razmisliti zadovoljava li to neke kriterijume.
Prvi kriterijum je Istina.
Da li si potpuno siguran da je to što mi želiš reći istina?
- Ne - odgovori poznanik - zapravo sam to tek čuo i ...
- Dobro - reče Sokrat - znači nisi potpuno siguran da li je to istina ili nije.
Da vidimo sada i drugi kriterijum, kriterijum Dobra.
Da li je to, što želiš reći o mom prijatelju, nešto dobro?
- Ne, naprotiv...
- Dakle - nastavi Sokrat - želiš mi reći nešto loše o njemu, a nisi čak ni siguran je li to tačno. Još uvek možeš proći na testu, jer je ostao još jedan kriterijum, kriterijum Koristi.
Da li će to, što mi želiš reći o mom prijatelju, biti korisno?
- Ne, ne baš.
- Pa - opet će Sokrat - ako to što mi želiš reći nije istina, nije dobro, i nije korisno, zašto bi mi uopšte rekao?

Masada
Administrator
Masada

Muški

Njemu...th
Hajde, zapleši sa mnom, ljubavi.
Život je jedan veliki kokosov orah koji nikada ne uspemo da slomimo. A i kako bismo?
Mi smo samo paradoks u beskonačnom Svemiru. Mi samo remetimo ovo prostranstvo tišine znajući da će na kraju ona pobediti. Noćas kada budeš plesao sa mnom bićeš samo ostrvo u beskonačnom moru, poslednja oaza jedne nepregledne pustinje. Iz mojih tajnih bunara ti ćeš poslednju vodu piti. Posle ću biti deo karavana, umotana u sve one odore, sačekivaću neke tamo kamilare, sa beduinima o nepostojećoj slobodi govoriti. I mi ćemo poći. Vremenom će beduina biti sve manje a pustinje sve više. Na kraju ću biti sama u pustinji iz koje sam prvobitno pozvana. Ples je težak kada te sunce žari snagom stotina vrelih lavinih izvora i kada ti noge upadaju duboko u sav onaj smrvljeni pesak, ali ću ja ipak zaplesati za tebe ljubavi. Nekada ćeš noću, gledajući udaljena sazvežđa prepoznavati tragove jednog očajničkog plesa koji neće prestajati. Vremenom će svi zaboraviti, vremenom će tragove ovih srna prekriti moćne saobraćajnice od čelika i asfalta. Koliko su srne nekada spajale, toliko će putevi tada razdvajati ljude. U memljivim stanovima visokih solitera ljudi će sa bubama biti i govoriće: „Prokleta samoća, prokleta Božija samoća...“ Očekivaće taj veliki rat koji je potreban svetskim bogatašima i biti najtužnija stvorenja koja je Bog stvorio ikada. Zamisli samo, da li bi mogao da ubiješ srnu, da li bi mogao da zapališ krila orlu? I kada shvatiš kako je veličanstven odgovor na ovo pitanje znaćeš i što toliko želim da zaplešem sada, u predvorju jedne predstojeće užasne noći. Pusti mi ruku, pusti da odem, i kada odem ja ću za tebe biti stalno prisutna. Znaš, i ti možes da zaplešeš sa mnom, ako ni za šta drugo, ono podrške radi. Muzika je tužna, ali tvoj osmeh vredi. Ti nikada nećeš ubiti srnu, nikada odseći krila orlu. Da su ljudi takvi svet bi bio jedno čarobno mesto. Nije li to dovoljan razlog za ples ili tragovi te ljubavi koju ponekad naslutimo okolo?

Masada
Administrator
Masada

Muški

Svadja..
Bila jednom dva monaha, koji su punih cetrdeset godina ziveli u istom manastiru a da se nijednom nisu posvadjali. Jednog dana prvi monah rekao je drugome:
- Ne mislis li da bi trebali bar jednom da se posvadjamo?
Ovaj drugi je uzvratio:
- Zasto da ne. Oko cega cemo se svadjati?
- Mogli bismo oko ovog hleba - predlozi prvi.
- U redu, svadjajmo se oko hleba. Kako se to radi?
- Ovako - rekao je prvi monah - Ovaj hleb je sada moj, sta ces sad?
- Zadrzi ga - rekao je drugi monah.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:17 pm

Bez naslova
Citam price i razmisljam da nikada nisam umela da pricam o patnji, bolu, tuzi, ma koliko je imala i osecala, nesto jace me uvek okrene zivotu, sreci, besmisleno mi je svoj zivot meriti i procenjivati time koliko patnje se mora podneti da bi bili srecni, poznajem i bol i tugu, i to veoma dobro, ali jos vise zelim upoznati zadovoljstvo, srecu, prijateljstvo, i kada to procenim onda saznajem da ovaj dar, zivot, ne sme uludo da se potrosi i da nista nije vrednije od toga.

Vise energije bih nesebicno potrosila na druge, na prirodu, na sebe ali u pozitivnom smislu, darujes druge, darujes sebe, jedno obicno - dobro jutro - koje ti upute znaci mnogo vise, jer vec na pocetku dana si dobio neciju zelju da ti jutro i dan budu lepi, uzvratis li pozdrav dobijas osmeh, pa zar ima nesto lepse od toga, ne placas, ne osiromasis a postanes bogatiji, lepsi, jer nijedna kozmetika nema to, zadovoljstvo sobom, to neces naci ni u jednoj kremi, maski ili losionu, to se ne kupuje novcem, to se uci, a ucimo od svih koji nas i vole i mrze, jer i od neprijatelja naucimo kako da postanemo jaci, da se izborimo za sebe.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:17 pm

Prica o ekserima...
Bio jedan mali decak koji je imao losu narav. Otac mu je dao vrecu punu eksera i rekao da svaki put kada pobesni i izgubi kontolu nad sobom , ukuca jedan ekser u ogradu.

Prvoga dana decak je ukucao 37 eksera. Tokom sledecih nekoliko meseci on je naucio kontrolisati svoj bes, i broj zakucanih eksera se smanjivao. Otkrio je da je lakse kontrolisati narav nego zakucavati eksere u ogradu.

Napokon je osvanuo dan u kom decak nije zakucao ni jedan ekser. Otisao je ocu i rekao mu kako tog dana nije pobesneo. Otac mu je tada odgovorio:
- Svakoga dana kada uspes kontrolisati svoje ponasanje, iz ograde iscupaj po jedan ekser.
Dani su prolazili i jednog dana cecak je rekao ocu da je izvdio sve eksere. Otac je uzeo sina za ruku i odveo ga do ograde. Tada mu je rekao:
- Dobro si to uradio sine moj ali pogledaj sve te rupe u ogradi. Ograda vise nikada nece biti ista. Kada u besu kazes neke stvari one ostavljaju oziljak, kao sto su ove rupe u ogradi. Mozes coveka ubosti nozem i izvuci noz i posle toga nije vazno koliko puta kazes da ti je zao, rane ostaju.
Verbalna rana je isto toliko bolna kao i fizicka. Prijatelji su vrlo vredan dragulj, oni cine da se smesis, ohrabuju te da uspes u necemu, oni su spremni da te saslusaju, da podele tvoju bol, imaju lepih reci za tebe i uvek im je srce otvoreno.

Masada
Administrator
Masada

Muški

Njemu...Th - prvi deo
Hajde zaplesi sa mnom. Ti si kci noci. Mi imamo pravo na taj poslednji ples, na to da na tren prestanemo da budemo cekaoci pred kapijama logora smrti. Mozda jos koliko nocas ugledamo svemirske kocije i gledajuci ih izgubimo to pravo na poslednji ples. Kad me odnesu nemoj me zaboraviti, ova muzika ti niposto ne bi dala za pravo da ucinis to.
Ti mozda znas kako se sprema kolac ili da nacinis strudlu sa makom, ali da li bi znala da zapleses poslednji put, da snagom tisine ucinis da se pokrenu planine u tebi.

Ti svakako mozes zauvek te bogatase svuda vodati, oni imaju gomile novca i svakojake mobilne telefone. Oni su slatki poput secerne vune za kojom ponekad ostane ukus gorcine. Jedan mali osmeh u nekoj davno prosloj noci me je naucio da ponekad umem da napravim razliku.

Zbog nje se ja jos uvek krijem u onoj mojoj pecini, ali kada rasirim ruke toliko jako da i nebo pukne, mozes videti oblake koji su kao prezreli cvetovi maslacka. Mozes gledati kako pustaju one bele pufnaste tackice, kao da ih usne decije duvaju, kao sto su deca nekada cinila u smirajima nekih davno prohujalih leta.

Jedan mali Talijan koji je prolazio tuda, jedan drugaciji plac u noci, bila je kisa, vetrovi su jaki duvali i bili topli, usne su ti bile vlazne, ruke su bezale od stvari, neuspeo pokusaj da stanes, pogled koji prodire kroz masine, kao da nismo znali, ko da je Bog hteo drugacije.

Dole na kraju ulice neko je cekao, bilo je potrebno naciniti jos korak jos. On ce uvek stajati tu i gledace kako ti se gube tragovi u kisi. Najednom ti se ucinilo da mozes da vidis buduce dogadjaje, da shvatis kako je zapravo lako napraviti planinu, ili je pomeriti kadkad, ali kisa je cinila da ljudi i stvari oticu u nekom pravcu koji je su jos davno zacrtali Isus ili Krisna.

Odlazeci ipak pokusaj da zapleses. Divno je igrati na kisi, a jos je divnije kada znas da te neko odnekud ljubavnim ocima gleda. Kad bi samo znala da i ovako umiruci imam snagu lokomotive. Rukama ludim jos uvek stezem ovu poslednju sansu za koju znam da je nikada necu ostvariti. Ali, ipak nije mala stvar u tome da umires onda kada osetis da je bas tada pravi trenutak za to. I kada ti uspeva i da u takvom jednom bizarnom trenu prizoves onu lokomotivu u sebi. Podigni ruku, pozdravi me, daj tu crvenu maramicu, neka se kao senka vijori za lokomotivom koja ce otici ne ostavljajuci ni sine za sobom.

Hajde zaplesi, ljubavi. Mozda nikada necemo biti deo obala nekih jos nepoteklih reka, mozda ni travu necemo nikada vise videti kako zeleni. Zaplesi ipak, ti si jedina kcerka noci za koju su jos davno bogovi pripravili presto. Podijum je osvetljen a mi smo samo statisti. Za trenutak jedan bili smo rame uz rame u svom tom ritmu koji je imao snagu privida i svih onih neostvarljivih iluzija.

Doci ce jos jedno prolece a ja ne bih zeleo da u njemu postojim, voleo bih zapravo da budem braon kutija na celu jedne kratke kolone, da osetim iskonske tragove one zemlje iz koje smo ionako svi potekli. Pogledaj mi cipele sada, imam sasvim nove cipele koje bljeste kao dva dijamanta na crnom podijumu koji je vec sasvim vlazan od suza. Mnogi plesaci padaju na klizavom terenu.

Stojim tamo na uglu svega sa cigaretom u krajicku usana i gledam ih kako padaju od umora i ostalih fanscinantnih stvari. Zivot je zapravo jedna velika igra i ja samo cekam da dodje moje vreme za ples. Nocas cu plesuci osvojiti sve njihove aplauze, i znacu, da kada svetla pozornica budu pocela da se gase, da je vreme da podjem. Postoji negde jedno tajno mesto a ja jos ne uspevam da shvatim da li ja zbog njega jesam ili ono zbog mene postoji.

Zapravo, na svetu postoji jedan veliki, cudesni telefon i svako od nas cuje samo poziv koji je njemu namenjen. Evo, spustam slusalicu tog telefona, razgovor je, zapravo, bio veoma kratak. Nista nisam ni stigao da kazem.

Slusao sam samo, neki glas, kao glas boziji mi je rekao: „Ovako sam nekada pozivao i Betovena, i Elvis je nekada bio kao jagnje pred ovom kapijom. Hajde, decace, ti zapravo i nemas prtljaga, put je dugacak, put je drugaciji i valjalo bi poci, ali ipak taj poslednji ples, taj prokleti polednji ples...“ Naravno, ko bi tuznim ocima uskratio pravo na to.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:18 pm

Prica o ljubavi...
Nekada davno postojalo je ostrvo na kome su živeli: Sreća, Tuga, Taština,
Bogatstvo, Znanje i Ljubav.
Jednoga dana je objavljeno da će ostrvo potonuti,
tako da su svi, koji su imali, pripremili svoje čamce i otišli.
Ljubav je jedina ostala.
Želela je da bude tu do poslednjeg trenutka.
Kada je ostrvo skoro potpuno potonulo, Ljubav je odlučila da potraži pomoć.

Bogatstvo je upravo prolazilo pokraj ostrva u velikom čamcu.
Ljubav je rekla: “Bogatstvo, možeš li me povesti sa sobom?”
Bogatstvo je odgovorilo: “Ne, ne mogu. Imam mnogo zlata i srebra u čamcu
i nema mesta za tebe.”

Tada je Ljubav odlučila da potraži pomoć od Taštine koje je tu prolazila u prelepom čamcu.
“Taštino, pomozi mi!”
“Ne mogu ti pomoći Ljubavi. Pa ti si sva mokra i možeš uništiti moj čamac.”

Posle Taštine naišla je Tuga, pa je Ljubav i od nje zatražila pomoć.
“Tugo, molim te, pusti me da idem sa tobom!”
“O, ja sam tako tužna i treba mi samoća. Ne, ne mogu te povesti sa sobom.”

A onda je Sreća prošla pored Ljubavi, ali je bila toliko srećna da nije ni primetila
da je ostrvo skoro sasvim potonulo i da Ljubav traži pomoć. A Ljubav ju je zvala i zvala!

Odjednom, začuo se glas: “Ljubavi, dođi, ja ću te povesti!”
Ljubav je bila toliko zahvalna i srećna da se nije setila da upita stranca kako mu je ime.
A stranac je, čim je Ljubav iskrcao na obalu, otišao svojim putem.

Tada je Ljubav upitala Znanje ko je bio ovaj stranac.
Znanje je odgovorilo: “Bilo je to Vreme!”
“Vreme?!”, začudila se Ljubav, “ali zašto mi je baš Vreme pomoglo?”
Znanje se nasmejalo i sa dubokom mudrošću odgovorilo:
“Zato, jer je jedino Vreme sposobno da shvati koliko je Ljubav velika!”

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:18 pm

Prvi kriterijum je Istina
U staroj Grčkoj Sokrat je bio na glasu kao čovek koji ceni znanje. Jednog mu je dana prišao poznanik i rekao mu:

- Znaš li što sam upravo čuo o tvom prijatelju?
- Stani malo - odgovori Sokrat. - Pre no što mi išta kažeš želim napraviti mali test. Zove se "Test trostrukog kriterijuma"
- Trostrukog kriterijuma?
- Upravo tako - nastavi Sokrat - pre nego što počneš pričati o mom prijatelju, mogao bi trenutak razmisliti zadovoljava li to neke kriterijume.
Prvi kriterijum je Istina.
Da li si potpuno siguran da je to što mi želiš reći istina?

- Ne - odgovori poznanik - zapravo sam to tek čuo i...
- Dobro - reče Sokrat - znači nisi potpuno siguran da li je to istina ili nije.
Da vidimo sada i drugi kriterijum, kriterijum Dobra.
Da li je to, što želiš reći o mom prijatelju, nešto dobro?

- Ne, naprotiv...
- Dakle - nastavi Sokrat - želiš mi reći nešto loše o njemu, a nisi čak ni siguran je li to tačno. Još uvek možeš proći na testu, jer je ostao još jedan kriterijum, kriterijum Koristi.
Da li će to, što mi želiš reći o mom prijatelju, biti korisno?

- Ne, ne baš.
- Pa - opet će Sokrat - ako to što mi želiš reći nije istina, nije dobro, i nije korisno, zašto bi mi uopšte rekao?

Masada
Administrator
Masada

Muški

POUČNA PRIČA

Profesor filozofije stoji ispred odeljenja i ispred sebe ima nekoliko predmeta. Kada je čas počeo, bez reči uzima veliku praznu teglu i počinje da je puni kamenjem promera oko 5cm. Onda upita studente:

-Da li je tegla puna?

Svi su se složili da jeste. Profesor onda uzme kutiju sa šljunkom i sipa ga u teglu, malo je protrese i naravno, šljunak je kotrljajući se popunio prostor izmedju kamenja. Onda ponovo upita studente da li je tegla puna. Složili su se da jeste, uz smeh. Profesor sada uzima kutiju sa peskom i sipa ga u teglu. Naravno, pesak pupunjava sve preostale šupljine.

-A sada – kaže profesor – Hocu da zamislite da je ovo vaš život! Kamenje predstavlja važne stvari, vašu porodicu, vašeg partnera, vaše zdravlje, vašu decu, sve ono što bi vaš život činilo punim i onda kada bi sve druge stvari nestale. Šljunak su sve druge stvari koje su vam važne kao što je: posao, kuća, auto. Pesak je ostalo, sitnice. Ako u teglu stavite prvo pesak, za kamenje i šljunak ne bi bilo mesta. Isto važi i u životu. Ako sve vreme trošite na nevažne stvari, nećete imati prostora za ono što vam je važno. Obratite pažnju na one stvari koje su ključne za vašu sreću. Igrajte se sa decom, nadjite vremena da odete kod doktora na kontrolne preglede. Izvedite svog partnera na ples... Uvek će biti vremena za posao, da se kuća očisti, pozovu prijatelji na večeru... Pobrinite se prvo za ono što je zaista važno. Postavite svoje prioritete. Sve ostalo je samo pesak!

A, onda, jedan student uze teglu za koju su se profesor i svi studenti složili da je puna i natoči konzervu piva u nju.
Naravno, pesak je upio pivo. Sada je tegla bila zaista puna.

-Šta ste hteli time da kažete, mladi kolega? – upita profesor

-Koliko god vam je život ispunjen, uvek ima prostora za jedno pivo!

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:19 pm

On ce znati........
Cime se bavite u zivotu?
Ja sam, znate, profesionalni propustac prilika.
- Zanimljivo.
- Kako se uzme. Nije bas da uzivam u tome. To je vid naslede moje mracne strane.
- Mozete li nam objasniti malo blize?
- Ne postoji blize, to je to. moja bolesna strana hrani se prilikama koje mi izmicu.
Prokleto ste unisteni, ali je nesto u vama ipak zadovoljno time.
Osecate svog djavola na ramenu, ali mu ne mozete nista.
A on, on vas iritirajuce blazeno gleda i oblizuje se jezikom. Neciji trbuh se puni.
Naposletku, to ste vi, tacnije deo vas koji ne zelite, ali on postoji.
- Mracni ste, crni.
- Ne, moja boja je siva. Svakog trenutka postoji nada da se preokrene u belo, ali se kap belog isuvise
lako pretvara u crno. Utopija. To je moja boja: siva.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:19 pm

.........!!!!!!!!
Danas sam jako jak. Neverovatno jak i moćan, snažan i nenadmašan. Toliko sam jak, da uzmem da se igram igre „kako sam slab“, jer to mi, pored tolike sile, ne može škoditi, traži od mene maksimalan napor, a i baš je zanimljivo. Dakle sedim tako, snažno uživljen u ulogu nekoga ko je slab, i neverovatnom, nadljudskom snagom opstajem u njoj. Kako sam samo jak! Onda prestanem da se napinjem, daj da uzmem malo vazduha.
Pored toga, nateram oblake da se nadviju i zgusnu, spuste i kišu pljusnu, a pritisak prisilim da padne, mrtvaju vazduha da dune, žustri vetar utihne, tek da pirka. Onda snažno zaspim, i nadljudski zahrčem... Čisto da probam, da li i to mogu!

Kad sam se namerno, voljno, svesno i iz sve snage probudio, mislim trgao iz tog napora glumatanja kako tvrdo spim, odlučio sam da se još malo poigram i oprobam, te sam Zemlju malo ubrzao u njenom okolosunčanom valceru, pa usporio, ali sam je napokon smirio na postojeću, proverenu brzinu. Mislim, dobro, snaga i zadovoljstvo koje može da donese i sve, ali ipak treba biti mudar - okret od punog kruga za 24h je sasvim u redu. Neću da se iživljavam! Možda je nekom radikalu ili popu muka, pa da ne bude da je to od mene i mojih vežbi snage.

Sedim na dupetu na stolici na podu na plafonu onih ispod, na zemlji... Sve brekćem od snage, ali iznutra. Isprobavam koliko je težak svet, i navlačim ga na grudi. Au, težak je, baš težak!; uostalom, to je ukupna težina koja postoji, minus moje kile. Sledi trenutak u kojem spoznajem da sam beznačajno mali, i da je moja težina zanemariva (kakve bre dijete!), ali i da sam u pravu kad uviđam da sam uprakos toga stvarno neverovatno jak – držati postojanje na grudima, čekati sudbinu i još je čikati, o čemu ne mogu trenutno da zborim, vrteti zemlju, padati kišu, i još pri tome samosprčen na najmanje moguće dimenzije... Pa ima li tome kraja?

Ne, odnosno – ima, ali tek posle još nekih aktivnosti: dozovem ja Spajdermena i Betmena, Supermena i Konana, i pošaljem ih da rade svaki svoj posao. Potom okupim Crvenkapu, Tri Praseta, Pinokia, Snežanu i sedam Patuljaka, Snežanicu i sedam Krupnih momaka, Alibabu, sveštenike i lekare, advokate i političare..., ma na kraju smo morali na dvorište, toliko ih je bilo. I? Pa ništa, pošaljem i njih na njihove, svima poznate zadatke, koje im za svaki slučaj ponovim. Odu ti oni, a ja ostanem sam. I jak.
Sedim i dišem, kucam srcem, varim, vršim metabolizam, diurezu, detoksikaciju, cirkulaciju, rastem nokte i kosu, dlake po telu, održavam balans sistoličnog i diastoličnog pritiska... U svakoj ćeliji potajno obavljam veći broj hemijskih operacija nego sve fabrike na svetu zajedno!!! Koji sam ja tip!, koja pamet i snaga! Prdnem kao zaključak. U gitari zazveči rezonanca. Proverim, naravno – ton B!
Nekako, nije mi dosta, pa odlučim da nateram Koštunicu da bude samozaljubljeni, moronski, idiotski naci tiranin u ulozi premijera u odlasku koji 2% ne jebe rezultate izbora i koji kao ’oće da bude i dalje tu i to, kao, maštam ja i sprovodim to u delo, jer navrzlo se blentavo derište, ne može više bez toga (a?; mislim – u prirodi je tako nešto nemoguće, pa ni u Srbistanu, tako da je moja jaka mašta očito nenadmašna!) i, da mu ne bi bilo dosadno, okružim ga gorilom koji prilično liči na čoveka (dobro, samo malo – podseća), njemu nametnem ulogu predsednika ove neke kao države, potom i karikaturama različitih profila, ali tu ipak, Ipaaak!, dadadaaa, ipak počnem da osećam kako gubim snagu pri pomisli da ih sve pobrojim i popišem. Da ih popišam! - to bih još mogao, ali da ih valjam po ustima i e-papiru, e neće moći, k’o što tim papirom ne može da se obriše ništa, pa ni guz!
Svemu dođe kraj, pa i napadu snage, znaj. Pomisao na političare me je izduvala. A možda je tome doprinela i činjenica da telefon nije zvonio, odnosno, da se sudbina danas nije javila. Dobro, šta sad, možda se javi sutra. Ako budem dovoljno maštovit i jak...

Masada
Administrator
Masada

Muški

hm...
U nekom drugom zivotu...

Bicu voda.

Sa prirodnom tendencijom tecu iz visina u doline i skupljati se u najnizoj tacki. Uz pomoc sunca dizacu se neumorno u vazdusne visine i setati kao oblak iznad zemlje do nekog mesta na kome cu pozeleti da kisim iz nebeskih visina preko planina i dolina do mora…A u morima, pre sledeceg ciklusa necu mirovati. Pomerace me nevidljiva ruka. Lomicu se u valovima bespomocno na ostrim pucinama i distancirati graciozno pod plastom meseca, dok ce u mojim dubinama harati nepredvidive struje…

Kontinuirano prisutna, ali uvek sa novim licem…
Ko u meni bude trazio odraz…videce uvek nepoznati…

Lebdece magla iznad moje povrsine. Neki cudni, misteriozni plast, satkan od najagilnijih dubinskih kapljica vodene duse koje su zelele da promene agregatno stanje u nedodirljivo ali sveprisutno naslucenje, predosecaj, nagovestaj, poeziju, pricu, sliku ili…neku nefixiranu ideju…

Masada
Administrator
Masada

Muški

istina...
Svaki put kada ti srce otkuca, blizi si trenutku kada ce zauvek da stane.
Svaki put kada setas sumom, zao ti je sto na kraju ipak moras da se vratis asfaltu.
Svaki put kada trepnes okom, proci ce nekoliko trenutaka dok to ne ucinis ponovo.
Svaki put kada nekog nasmejes, smisljas nacin da to uradis jos jednom.
Svaki put kada sa prijateljima popijes casicu dobre rakije, razmisljas da popijes jos koju.
Svaki put kada na radiju cujes neku dragu pesmu, otpevas refren naglas.
Svaki put kada svog psa pomazis po dlakavom stomaku, raste poverenje izmedju dva bica.
Svaki put kada se obrijes, svestan si da te ista nevolja ceka vec sledeceg jutra.
Svaki put kada te devojka nezno dodirne, prijatni zmarci spuste ti se lagano niz kicmu.
Svaki put kad ujutru ustanes, neko sanja najlepsi san.
Svaki put kada se rastajes od nekoga, iznova ti bude tesko.
I SVAKI PUT JE PRVI.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:20 pm

X_Y
Ja u stvari i ne znam da li postoje stvari o kojima ćutim. Postoje ljudi kojima mogu da kažem neke stvari a neke im ne bih rekla ni za živu glavu. Postoje i stvari koje mogu da kažem svima. I obrnuto i tako redom…..
Mali je broj onih kojima mogu da kažem baš sve, pa evo razmišljam da li ih uopšte i ima. Uvek postoji nešto što prećutim …..
Ne verujem da će iko ikada moći da kaže o meni, ko sam ja u stvari, ma koliko mislio da me poznaje. Ja jednostavno imam zid oko sebe, i bila bih strašno nesigurna kada bih dozvolila nekome da ga sruši.
Moje ćutanje ne mogu da podelim, tipa ćutim o osećanjima, ćutim o intimi ili govorim o politici, …., govorim o deci … Sve je to jako komplikovano objasniti. O svemu tome ja govorim, ali biram kome ću i kako to reći. Onog momenta kada procenim da će moja izjava biti pogrešno protumačena od strane slušaoca, ja prećutim.
Ovakav stav mi nije dodeljen genetskim kodom, on se razvijao kao i ja, čini mi se da je i jedini mogući za opstanak u svetu u kome živimo. Ogoliti sebe je najveća greška koju jedan čovek sme sebi da dozvoli. Ispravan ili ne ovo je moj stav, a zid iza koga se skrivam je svakim danom sve viši i sve širi.
Da, na kraju vam neću dozvoliti da zaključite da sam u stanju da nekoga slažem. To ne radim, i nisam u stanju da to uradim (na moju žalost) nikad, a da prećutim, to radim i to sve češće.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:20 pm

Pred ogledalom (skriven iza laznih imena)
Zamislite gomilu ljudi! Ulica vrvi ! nepregledna masa se haoticno krece! Svakim trenom ih je sve vise! Vise! Pogazice se! a nikada isti ljudi nikada isti obrazi a opet svi jedni na druge lice! Gledajte u masu! Nadjite joj smer! Pokusajte da odredite kuda idu! Imate osecaj da jedni drugima gaze sene! Gledajte tako da izgubite boje! Da nestanu oblici! Da se pojedinac ishcezne! Samo partite tok! Nadjite mu boju! Ubrzavajte ga pogledom! Skrecite I zamotavajte ga! Izgubite I vi vas pogled u bezoblicnoj masi! Sta nalazite? Sta vidite? Jedno lice pogleda u zemlju , jedan usporeni teski korak., jedne decije oci, jedne teske ruke! Jednu nadu! Jedan skriveni osmijeh… onaj isti iz ogledala, onaj putujuci, onaj obecavajuci, ocajavajuci,deciji,stari,prijateljski,tudjinski,on aj svaciji I niciji,onaj samo vama znan Iz ogledala.. vidite li to lice, s velikim trudom na pola ispijenu dusu,oblak dima I malo sna? Prepoznajete li to lice u masi? Je li vas opet vratilo? Umesto da izgubite oblik, da nadjete boju da skrenete masu,da ucite sebe vi nalazite trag onog sto ste ga nekada gledali u oci a bio je samo odsjaj. Vididte li opet sebe? Pitate li se odakle vam je osecaj poznat? Kakva se muzika cuje? Odakle ova gorcina vama na usnama, odakle vam vetar medju prstima, odtkud vam I suze I osmijeh u isti cas. Odakle toliko radosti I tuge u vama. Da li osecate kako se u vama nesto cepa da nesto istiskuje, kako vam se uliva voda kako vam se puni telo kako vam srce jezik pritiska? Osecate li? Gde ste sada? U masi u obliku koji ste sami stvorili, na mestu gde ste sreli te oci? Ima li ga u blizini? Ne! vas? Na istom ste mjestu! Primjecujete li da su godine prosle u tom trenu? Da ste preziveli toliko srece boli I radosti za par godina! A tren? Zasto? Gde je? Kako? Opet ste stali u onaj prostor zaledjen dahom od lika do ogledala.. vreme je da ga pustimo on je I onako vec odavno daleko. Imam strah veliki koji se ledi u meni kao taj isti dah… ako ga pustim da ode I iz mene moj najveci je strah da me opet ne stignes, susretnes, sretnes, ulovis u mom snu..

A vreme je …

Otici je bar lako ! a zabroaviti?

Lako se okrenuti! A zazmuriti!

Poljubiti! A voleti? Ispiti! A popiti? Umreti ! a ziveti?

Secati se! a sastaviti secanja po svojoj meri?

Moj najveci strah ako te pustim da odes da ces me stici u snu…

A vreme je…

Vreme je….

Svaka tuga neka bude moja. A svaki osmeh tebi poklanjam, svaku srecu I svaku radost. Odricem se tih poroka daj mi tugu I bol da budu moja sreca..

Raduj se! Osecam senu tvoju, I tebe van ogledala u svakom kamenu, u svakoj zili drveta koje je ikada pokusalo da raste. Osecam te u svakoj sitnici u svakoj kaplji …a govorim o jednom vec odavno dalekom… skrivenom iza laznih imena onom kog nadjete u pesmama knjigama I romanima u svim decijim pricama, o onom koji kradom jos uvek zeli pred san da mu sapucu price a zaspace prije nego se nacne krov od cokolade. Onom koji zeli da mu vetar gladi kosu.. o onom dalekom koji se nece zadrzati, a vi,cete ga se secati I onda kad ga ne bude.. o onom u dubini, a lik koji ogledalo stvara veruje,poverovacete I vi u njega. o onom cija jutra brisu sve..

Vreme je…

Svaki osmeh…svaka sreca… svaka radost.. I zelja…

Tvoja je. ostaj mi dobro mali veseljace.. i nemoj pustiti da dete nestane... ne daj rekama da te vode, povedi ti njih, ne daj se godinama i teskim snovima, cuvaj sebe najvise od sebe, pusti nek te vole, pusti nek ti pridju, dozvoli sebi da se opustis, dozvoli sebi da zaboravis..dozvoli da oprostis..dozvoli da sunce udje i u tvoja jutra.. ne trazi istinu nocu, ne trazi utehu i ne trazi razloge..sami ce doci ako ih ima..

i ne zaboravi raduj se!

Masada
Administrator
Masada

Muški

Ne zatvarajte vrata na mojoj prici, molim vas. Ni jedna, ni druga. Ni ona kroz koja se u nju ulazi, ni ona kroz koja se napusta.
Neka duva promaja, da se ne ubajati.
Ako zatvorite ona prva, neko drugi, ko posle vas pokusa da udje, mozda nece imati snage da ih otvori, pa je nikada nece upoznati.
Ako zatvorite druga, neko moze ostati zarobljen u njoj zauvek. A moja prica to ne zeli. Ona je jedna dobra prica, koja cezne za tim da svi budu slobodni.
Molim vas, samo to vas molim...pazite da se vrata ne zatvore. Udjite u pricu, razgledajte, vratite se ako nesto niste razumeli, hvalite, kritikujte, prepisujte, dovedite prijatelje, rodjake, da hvale, kritikuju, kopiraju, prepisuju...
Nemojte da vas ova moja molba zaplasi. Prosetajte kroz pricu, to svakako nemojte propustiti. Videcete, kad izadjete, bicete malo drugaciji nego kada ste usli..ili barem na kratko drugaciji.
Ali molim vas, pripazite samo da vrata ostanu otvorena.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:21 pm

Jahao vitez putem i naisao na vrapca koji je lezao na zemlji sa nozicama uprtim put neba.

Vitez ga upita sta mu to znaci, a vrabac mu uzvrati " Zar ne znate da ce se danas kameno Nebo stropostati na zemlju ?"

Vitez se nasmeja prezrivo i upita ga : " Da li ti ozbiljno mislis da ces svojim nozicama zaustaviti pad neba ?"

Vrabac ga pogleda ozbiljno i rece :" Neka svako cini ono sto moze ."

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:21 pm

Sta zene zele
Mladi kralj Artur je bio iznenadjen i uhvacen od susednog Kralja, dok je kradom lovio u njegovim sumama. Kralj ga je mogao ubiti na licu mesta jer je to bila kazna za sve one koji bi krali na monarhovom imanju, ali se on pokolebao pred Arturovom mladoscu i simpaticnoscu, i ponudio mu je slobodu u zamenu za odgovor na jedno tesko pitanje.

Sta ustvari zele zene?

Ovakvo bi pitanje ostavilo bez reci i najstarije mudrace i mladom
Arturu se cinilo da je prosto nemoguce odgovoriti na njega.

Kako god bilo, bolje je i pitanje nego umreti obesen, tako da se vratio u svoje kraljevstvo i poceo ispitivati svoje podanike. Razgovarao je s princezama, kraljicom, prostitutkama, casnim sestrama, mudracima, pa cak i sa dvorskom ludom .jednom recju, sa svima. Ali, niko mu nije dao zadovoljavajuci odgovor. Medjutim, svi su mu savetovali da potrazi odgovor kod stare vestice, jer ga je ona jedina i znala.
Cena bi bila visoka, jer je stara vestica bila nadaleko poznata po svojim basnoslovno skupim uslugama.

Dosao je najzad i zadnji dan godine i Artur nije imao drugog resenja vec da razgovara sa vesticom. Ona je pristala dati odgovor, ali u zamenu za sledecu cenu: zelela je da se uda za Sir Gawain-a, najplemenitijeg viteza Okruglog stola i Arturovog najboljeg prijatelja.
Mladi Artur je prestravljeno gledao; bila je grbava i uzasno ruzna, imala je jedan jedini zub, sirila je oko sebe takav smrad koji ga je terao na povracanje i ispustala je neobicne krike i zvukove.
Nikad Artur nije u svom zivotu video odvratnijeg stvorenja. Pri samoj pomisli da zamoli svog prijatelja da ozeni ovo storenje, uplasio se i posustao.

Ali Sir Gawain je saznao sta se dogodilo i odlucno rekao da je zrtvovanje za zivot svog prijatelja i za ocuvanje Okruglog stola vredno toga
Najavljeno je vencanje, nakon cega je stara vestica u svojoj paklenoj mudrosti rekla:
"Svaka zena zeli da bude vlasnica svog zivota!"

Cim je to izgovorila, svi prisutni su odmah priznali da je izrekla veliku mudrost i da je potpuno u pravu. Isto tako, da je i mladi Artur spasen.
Tako je i bilo.

Cim je cuo odgovor, monarh susednog kraljevstva je vratio Arturu slobodu i pravo na zivot. Vencanje je obavljeno i to gala; prisustvovali su svi dvorjani i niko vise od Artura nije osecao i olaksanje i tezinu u isto vreme.

Sir Gawain je bio nasmesen sve vreme, ljubazan i pun postovanja, po svom starom obicaju.
Stara vestica je napravila pravi skandal svojim najgorijim nacinom ponasanja: zdrala je kao zvjer, bez koriscenja pribora za jelo-rukama i uz to proizvodila zastrasujuce urlike i zvuke, a da ne spominjemo nepodnosljivi smrad.

Konacno je doslo i vreme prve bracne noci i dok je cekao svoju novovencanu mladu da mu dodje u krevet...Gawain je ugledao kako mu prilazi najlepse zensko stvorenje koje je ikad u zivotu mogao zamisliti. Sav ocaran je upitao sta se dogodilo, na sta mu je mlada devojka odgovorila da je to ona, vestica, ali da ce pola vremena provesti s njim kao vestica, a pola kao mlada devojka i to sve zato sto je on bio dobar prema njoj sve vreme. Isto tako, upitala ga je koji njen aspekt zeli preko dana, a koji preko noci.

Koje okrutno pitanje!
Gawain je pozurio sa razmisljanjem. Da li da preko dana ima divnu devojku koju ce moci svima pokazivati bez straha i srama, a nocu u intimnosti svog kreveta imati monstruoznu vesticu???
Ili pokazivati prijateljima preko dana vesticu, a trenutke bracnog sladostrasca provoditi sa divnom devojkom???

Plemeniti Gawain joj je rekao da joj pusta na volju da sama odluci.

Cim je to cula, vestica je rekla da ce uvek biti u obliku mlade devojke, i danju i nocu, jer ju je on postovao i dozvolio joj da bude vlasnica svog zivota.

Masada
Administrator
Masada

Muški

Tri sita
Sokrat je vazio za mudraca.
Jednog ga dana potrazi neki covek i rece:

-Znas li sto sam sve cuo o tvome prijatelju?

-Trenutak, odgovori Sokrat. Pre nego mi ispricas voleo bih da prodes jedan brzi test: jesi li to sto mi zelis reci prosejao kroz tri sita?

-Tri sita?

-Da, odgovori Sokrat. Pre nego ispricas neke stvari o drugome, dobro je da uzmes malo vremena i prosejes ono sto zelis reci. To nazivam test od tri sita!
Prvo je sito Istine. Jesi li proverio da je istinito ono sto mi zelis ispricati?

-Ne, pa i nisam. Nisam video samo sam cuo kako pricaju.

-Dobro! Ne znas dakle je li to istina. Probajmo iznova: pokusajmo prosejati drugacije, sada cemo uzeti sito Dobrote. Ono sto mi zelis ispricati o prijatelju, je li nesto dobro?

-Ne, bas suprotno! Cuo sam kako se tvoj prijatelj lose poneo.

-Dakle, nastavi Sokrat, zelis mi ispricati lose stvari o prijatelju a nisi siguran jesu li istinite. To i nije bas ohrabrujuce! Jos uvijek mozes proci test, jer je ostalo jos sito Koristi. Je li korisno da mi ispricas sve sto je moj prijatelj napravio?

-Korisno? Pa i ne, ne verujem da bi ti to moglo koristiti.

-Dakle, zakljuci Sokrat, ono sto si mi hteo ispricati nije istina, ni dobro, ni korisno, pa zasto bi mi pricao. Ne zelim nista znati od onoga sto si mi hteo ispricati, i tebi ce biti bolje da sve to zaboravis.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:22 pm

Kao što nam deca u suzama donose svoje igračke na popravku, ja dadoh moje slomljene snove Bogu, jer boljeg prijatelja naći ne mogu.
Ali umesto da ga ostavim da svoj posao radi na miru muvao sam se okolo i pomagao učeći ga da radi u mom maniru.
”Mnogo si spor”, bio sam ljut, iz ruku sam počeo da mu ih vadim.

- ”Dete moje, šta sam mogao ”, reče on

”Kad me nisi me pustio da radim”.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:23 pm

Vas je prijatelj odgovor na potrebe vase.
On je njiva koju zasijavate s ljubavlju,
i koju zanjete s zahvalnoscu.
On je vase kuciste i ognjiste vase.
jer vi mu dolazite gladni,
a i da potrazite od njega uspokojenje.
Kad vam prijatelj kaze otvoreno sta misli,
ne bojte se njegovog "ne" u svome duhu,
i ne zazirite od njegovog "da".
A kada suti,
nek vase srce ne prestane osluskivati njegovo,
jer i bez rijeci, medju prijateljima, sve misli,
sve zelje, sva iscekivanja, radjaju se i dalje,
s radoscu koja ne trazi povladjivanje.
Kad se rastajete od nekog prijatelja,
ne tugujte zbog toga.
Jer ono sto u njemu ponajvise volite,
moze za njegovog odsustva biti jos jasnije,
kao sto putnik planinu s podnozja jasnije vidi.
I nek u prijateljstvu ne bude drugog cilja
sem produbljivanja duha.
Jer ljubav sto trazi ista osim razjasnjenja
osobne tajne,
i nije ljubav nego bacena mreza:
hvata se samo ono sto je nekorisno.
Nek ono sto je u vama ponajbolje
bude za prijatelja vaseg;
ako zna dokle uleze vasa oseka,
nek zna dokle doseze i vasa plima.
Jer sta je za vas prijatelj
kog trazite samo da ubijete vrijeme
Trazite ga samo da biste
to vreme odista prozivjeli.
Jer njegovo je da vam ispuni zelje i potrebe,
a ne vasu prazninu.
i nek u dragosti prijateljstva bude i smeijha,
i zajednickih radosti.
Jer u rosi sitnica srce nalazi svoja jutra,
i biva okrijepljeno.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:24 pm

Pusti granu
Jedan ateista pao je s litice i, dok se kotrljao niz strminu, uspjeo je da se uhvati za granu nekog žbuna, i tako ostao između neba i stijena u dubini provalije, svjestan da neće još dugo izdržati. Tada mu je sinula ideja.

"Bože!" prodrao se iz sveg glasa.
Tišina. Nije bilo odgovora.
"Bože!" ponovo je kriknuo. "Ako postojiš, spasi me i obećavam da ću vjerovati u tebe, a učiću i druge da vjeruju."

I dalje tišina. Iznenada, laknulo mu je kad se začuo dubok glas, koji je odjekivao kroz ponor: "Tako svi govore kad su u nevolji."
"Ne, Bože, ne!" dreknuo je, ohrabren. "Ja nisam kao drugi. Zar ne vidiš da sam već počeo da vjerujem, jer uspjeo sam da ti čujem glas? Treba samo da me spaseš i zazivaću tvoje ime do kraja svijeta!"

"Dobro", rekao je glas. "Spasiću te. Pusti granu."
"Da pustim granu?" dreknuo je čovjek u pometnji.
"Nisam valjda lud!"

Priča se, kad je Mojsije bacio svoj štap u Crveno more, da nije došlo do očekivanog čuda. Tek kada je prvi čovjek skočio u talase, more se otvorilo na dvije strane da propusti jevrejski narod.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:24 pm

To je zivot
Kineski seljak i njegov sin od sve imovine imali su samo jednu kobilu.

Nekom prilikom kobila im je pobegla i njihov komsija je dosao i rekao im:
- Kakva uzasna stvar, da vam kobila pobegne.
Seljak je na to odgovorio:
- Ne znam da li je losa ili dobra, takav je zivot.

Sledeceg dana kobila se vratila i sa sobom dovela citav copor divljih konja.

Komsije su se okupili i rekli:
- Kakva velika sreca. Tvoja kobila ti je dovela toliko drugih konja.

Sada si bogat covek.
A seljak je na to odgovorio:
- Tesko je reci da li je to dobro ili zlo. To je zivot.

Seljakov sin je hteo da ukroti konje i zajahao je jednog.

Ali konj ga je zbacio , on je slomio nogu i ostao hrom.

Komsije su rekli seljaku:
- Uzasno je to sto ti se desilo. Tvoj sin da ostane bogalj.
Seljak je odgovorio:
- Ja ne znam da li je to zlo ili dobro. To je zivot.

Uskoro su vojnici dosli u selo i mobilisali za rat sve sposobne mlade ljude i uzeli su komsijinog sina, ali seljakovog nisu, jer je bio hrom.

Tada je komsija rekao:
- Mozda vise nikada necu videti svog sina. Ali ti si srecan, tvoj sin je postedjen.
Seljak je opet odgovorio:
- Ja ne znam da li je to dobro ili zlo.To je zivot...

Masada
Administrator
Masada

Muški

Pet godina jednog cipelarnika (Bajke za odrasle) - Ivva
Jednog dana kad je sunce skupljalo svoje stvari i ustupalo mesto mesecu, letnje sandale su istrčale na ulicu. Pričajući sa pločnicima ritmičnim, veselim tonom išle su u susret muškim letnjim cipelama.

Užasavale su se od pomisli da će cele večeri cupkati od dosadnih, već poznatih razgovora, koji znače upoznavanje. Previše pogrešnih susreta sve manje im je ulivalo nadu da postoje cipele s kojima bi zaplesale.

Nakon susreta, šetale su korak u korak sa muškim cipelama i stigle da se odmore u restoranu odakle se pogled prostirao preko pola grada. Umesto cupkanja zainteresovano su se podizale na pete i okretale ka njima kako bi bolje čule svaku reč.

Kasnije, te noći, dok su im se zvezde smejale, zbunjeno su prepričavale kako su srele divne muške cipele koje idu u istom pravcu kao i one, koje maštaju o istim cipelarnicima. Radoznale drske sandale sa štiklom su morale to da provere, pa su sledeće večeri i one otišle na sastanak. Na kraju su priznale da su skoro polomile petu kada su im prišle te muževne prefinjene cipele, imale su osećaj da su ceo svoj cipelarski vek plesale baš s njima.

Kako je vreme prolazilo cipele su se smenjivale, neke bi igrale dok ih pete ne zabole, neke bi šetale po kiši, patike su veselo mahale pertlama ali sve su lebdele.

Jednog dana kada su otišle u posetu muškim cipelama, dobile su na poklon nove prijateljice, papuče. Kad god bi jedne otišle, druge bi ostajale ljubomorne. Odjednom su sve rešile da se spakuju u kartonske kutije i odsele kod muških cipela i papuča koje su ih čekale.

Svašta nešto su te cipele zajedno prošle. Ponekad bi prkosno okrenule pete jedne drugima, nekad bi namerno birale druge puteve ali bi se uvek vraćale na onaj isti, zajednički.

Sve su bile uzbuđene kada su u cipelarnik stigle bele elegantne u pratnji najfinijih muških cipela, shvatile su da je to trenutak kada će izgovoriti svoje sudbonosno "da". Zbrzale su formalnosti i žurka sa puno razigranih cipela je trajala do zore, dok prsti nisu poželeli da izadju iz njih.

Vreme im je menjalo ritam ali i sve više usklađivalo korake. Kada bi neki put ženske cipele bolje poznavale, muške bi ih slepo pratile. Onde gde bi muške sigurnije koračale, ženske bi samo išle njihovim tragom. Znale su one i da nagaze jedne druge na nekim skretanjima ali korak po korak, godinu po godinu njihovi koraci su postali sve skladniji.

Bele i crne cipele danas, nakon pet godina ponosno izdižu svoje vrhove jer znaju da mogu slobodno lebdeti kao i posrnuti, tu je drugi par koji čuva njihovo mesto u cipelarniku.

Znaju one da se moraju prilagoditi nekim koracima ali isto tako su znale da nema kompromisa kod izbora cipela, s kojima žele i mogu praviti staze kojima će srećno plesati.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:25 pm

Etericna dimenzija
Nocas si mi usao u tijek misli i postao dijelom mog puta. Ispreplele su nam se staze. Zna(m) da nas susret nije (bio) slucajan. Netko nas je doveo jedno drugom, s kojom svrhom, nije nam rekao, jedino što znam je da smo se sudarili na ovom tankom ledu života i sada klizimo jedno (po) drugom tankim oštricama srca. Osjecam (sve)mir zato jer ti odjednom (po)stojiš pored mene.

Sanjala sam da si svecenik. Dosla sam ti u posjet u samostan. bilo je to povece zdanje, zgrada renesansno obucena, malo (po)troš(e)na ali lijepa, obrasla bršljanom djelovala je mocno i bajkovito. Velika kap-i-ja, masivna vrata bila su otvorena, ušla sam i ti si me cekao na vrhu svijeta sam, odjeven samo u ljubav prema meni.

Bio si (s)lijep. Vidjela sam bijeli štap. Tuga mi je prozela utrobu i osjetila sam teretan osjecaj nemoci. Bilo mi je zao sto ne mozemo zajedno uzivati u ljepotama ovog svijeta. Smirio si me rekavsi da vidis sve sto ti je potrebno. Nasmiješio si se i primio me za ruku.

Krenuli smo hodati hodnicima kroz samostan. Pokazivao si mi putem brojne dvorane, velike sobe i male kapelice. Hodali smo tako neko vrijeme drzeci se cvrsto za ruke. Fascinirala me cinjenica da si poznavao svaki kutak vaseg samostana iako nisi nista vidio. Nisam znala kamo tocno idemo...

Ja (ni)sam tebe vodila jer (ni)si vidio.
Ti (ni)si mene vodio jer (ni)sam znala put.

Vrtjeli smo se neko vrijeme hodnicima, labirintom zivota, penjuci se ponekad po stepenicu dvije, svaki put na novi nivo (postojanja).

Shvatila sam kamo cijelo vrijeme hodamo kad smo dosli u prostoriju koju si nazvao svojom sobom. Razodjenula sam se. Stajala sam potpuno gola pred tobom - do srži. Nije mi bilo neugodno jer sam znala da (m/n)e vidiš. Osjecala sam onu ranjivu sigurnost da mi neces nauditi.

U toj etericnoj dimenziji, taknuo si mi(sli) niti... sad ih pleti laganim dodirima ljubavi... i odjeni me - sobom.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:25 pm

Slikar
Neki stariji bracni par godinama je vodio malu radnju u jednom selu u Novoj Engleskoj. Umoran od dosadne svakidasnjice, vlasnik je jednog jutra u izlog stavio oglas : "Na prodaju."

- "Zeno" - rekao je - "mozda ce neki mladi ljudi sa vise novca nego zdravog razuma doci i kupiti je. Tada se ti i ja mozemo otseliti u Floridu gde cemo bolje ziveti."

Medjutim, sedmice su prolazile, a takav kupac nije se pojavio. Jednog jutra u selo je stigao neki stranac natovaren slikarskom opremom. Usao je u radnju i rekao vlasniku:
- "Da li mi dozvoljavate da slikam vasu radnju?"
- "Da", - odgovorio je starac, - "ali ovde ne vidim nista sto bi moglo da pivuce slikara."

Stranac je namestio svoj pribor i marljivo radio celog dana. Sledeceg dana nastavio je svoj posao. Kada je zavrsio, zahvalio se vlasniku i otisao. Nekoliko sedmica kasnije isti stranac ponovo je usao u radnju. Starom bracnom paru poklonio je ulaznice za umetnicku izlozbu u obliznjem gradu. Slikar je pored ulaznica poklonio domacinima i novac za autobuske karte do grada.

Starac je mislio da je sve to samo "gomila gluposti", ali je na navaljivanje supruge ipak pristao da poseti izlozbu. Stari bracni par dosta zbunjeno, prolazio je kroz galeriju Iznenada muz je zastao i uzviknuo:
- "Mama, to je nasa radnja!"
Priblizili su se i sa srtahopostovanjem posmatrali privlacnu sliku.
- "Nikad nisam primetio da ti siroki brestovi tako uokviruju nasu zgradu!" - rekao je on.
- "Nisam znala da prozorska okna tako svetlucaju!" - uzviknula je ona.

Slika njihove radnje privlacila ih je kao magnet. Posto su jos malo postojali, starac je uhvatio ruku svoje zene i rekao:
- "Mama, hajdemo kuci. Cak i prozorska okna svetlucaju kada je srce u redu!"
Cim su stigli kuci izvadili su oglas iz izloga. Kada je srce u redu sve drukcije izgleda!

Masada
Administrator
Masada

Muški

CAROBNJAKUJEM PO VISECIM VRTOVIMA
Zaboravom ću lizati rane od kopriva koje sam brala dok sam još mislila da na mojim dlanovima samo oporavak počiva.
I ostaviću svaki ožiljak kojeg nađem na putu, kada budem igrala u ogledalima, dok mi na leđima bude pogled koji skriva da sam bila jedina. Odrasla i možda i za mrvicu prerasla.

Kada zaplešu sati nakon tempiranog broja obzorja, koje si hteo da gledas, koje si imao priliku da budis, obojicu ti usne poput borovnica.
Biću svežanj malina, spremljen da bude zimnica. Sve do proleća kada se cvece prospe u slapovima.

Trnje nekad davno prodato na licitaciji, ko više povredi, njegovo je.

Ja imam tebe, kao sto dokovi imaju mornare. A jedrenjaci na svojim krmama zrno soli i odbranu od talasa.
I može se ponekad, ako nema vetra, i duvati punim plućima u jedra.
Mogu se podignuti zastave svih akvatorija.
I opet ćemo se igrati gusara.

Gatam sudbinu iz autobusnih karata.
Jeftino i vrlo tačno.
I znam u sekundi predvideti svaki drhtaj koji bi, da ga pustim, zagrlio svet.
A ja ga delim na centimetre, da duže potraje.

Prodajem jeftino parole na svim glavnim raskršćima, i svesrdno se nadam da će barem malo biti potpomognute istinom kada ih izgovore drugi. Naime, garantni list mogu samo sebi izdati.

Popravljam kišobrane sunčanim danima, pored gradskih fontana.
Podsetnik da se od sunca treba više zaštiti nego od kiše.
Ona te nakvasi, par mokrih čarapa brzo zameniš, a ono, ono te ipak sprži.
A to sunce tako lepo sija u nekim očima...

Menjam dotrajale sanjalice....

Anagramiram sve reči koje bi možda mogle imati prizvuk odlaznih koraka...

Sviram samo belim dirkama...

Kalemim voćke ako baš zatreba, po svim većim domacinstvima, iz sebičnih pobuda.
Jesen mora biti bogata plodovima.
Da stvori ravnotežu sa ranim trešnjama.

A ponekad, ponekad plačem po sprovodima. Tako puno lakše sakrijem od sveta da ne znam živeti sa suzama...

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:26 pm

Kad se pomešaju šećer i so, nakon nekog vremena prestaneš pridavati važnost začinima.
A kad ti puno toga nedostaje, u poslednjem trenutku shvatiš da najviše nedostaješ sam sebi. I tad se vraćaš stopama da se pronađeš negde u već izbledelim sećanjima.

Daš vremenu vremena, da te više ne cepa na more komadića.
Prošlost nema puno mana, osim jedne prepreke.
Kada jednom uđeš u nju imaš paničnu potrebu da je menjaš. I kad ta uzaludna borba spreči budućnost da zavlada, ostaneš u sadašnjosti koja ti nije prijateljski naklonjena.
Previše umora, previše želja, previše malo prostora. I jedno previše viška.

Šapnuće ti jednom Kineski zid kako je teško zidove rušiti.
I kada patina godina ugrize temelje, uvek će se naci neki stručnjak za restauracije koji će znati da zatvori procepe.
Pripazi tada da ne nanese samo jednu ruku na ožiljke.
Neka koristi, po mogućstvu, zlatne niti razumevanja, za sve napukle korake.

Otkriće jednom, Mesec Suncu, tajnu, kada se sretnu u nekoj pomrčini, o svim noćima kada te pratio....
I znaš da će tad Sunce puno teže paliti sve tvoje predaje.
Ljubice ih blago da postanu pobede.

Kad se nađeš kao brodolomac na nekom atolu bespuća, korali će isplesti štitove za oprez koji ponekad skrivaš, pa te reakcije iznenade.
A imao si ih sve zapisane u sveskama pozutelih ivica, koje služe za neke druge živote.

Nekim iskustvima ne treba dopuštati da se prenose.
Neka iskustva služe samo zato da te udalje, pa da ih preokreneš i nikad više ne spomeneš.

Ponekad...ponekad u sustini samo imaš potrebu da znas koliko će sve to da potraje..

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:26 pm

Trazi srecu u svakom danu
Bezumno je...
Bezumno je...
Mrziti sve ruže
jer si se ogrebao na jedan trn...

Odustati od svojih snova
jer se jedan nije ostvario...

Izgubiti nadu u molitve
jer jedna nije uslišena...

Odustati od svojih napora
jer je jedan bio uzaludan...

Okriviti sve prijatelje
jer te jedan izneverio...

Ne verovati u ljubav
jer ti je netko bio neveran ili ti nije uzvratio ljubav...

Odbaciti svaku mogućnost da budeš srećan,
jer nisi uspeo u prvom pokušaju....

Zapamti da se uvek ...
Može pojaviti druga šansa
Novi prijatelj
Nova ljubav
Obnoviti snaga

Budi uporan
Traži sreću u svakom danu

Siguran put ka neuspehu je - odustati!
Često budući uspesi dolaze preko sadašnjih promašaja – NASTAVI SE TRUDITI!

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:27 pm

Prica onako
Volim da provedem vreme napolju,oduvek sam to volela jos odkada pamtim za sebe,bilo da je kisa,nevreme,vetar,osvezava mi misli i pozelim da ih posle zapisujem,danas je vetrovit dan,ali meni je predivan i misao mi je otisla kod lazi i istine.Razmisljam zasto neki uzivaju da svoj zivot prikazu na onaj lazni nacin,nacin koji ne zive a to prezentiraju drugima,koja je car da sebe doteram recimo fotoshopom i da to prikazem kao evo to sam ja,jer to mi tako deluje.Mozda ce neko reci da je to zelja da neko uziva u toj iluziji bar pet minuta i da u tome nema niceg sto bi bilo za osudu ali ipak to je laz,nije istina.

Kao da se odrices sebe samog,u redu ,postuje se privatnost,ali ne i lazi,istina je uvek bila laksa,ma kolko bila bolna ali je bar licna,nije doterana,a i znas da je tvoja,i nekako je lepse kad zivis sa njom,bar se ne odrices sebe,nego ponosno nosis sebe i sve sto je deo tebe sa sobom.Kao sto rekoh volim ovaj vetrovit dan ,a to je cista istina.

Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime7/7/2008, 11:27 pm

Nismo mi jedini na ovome svetu
Ne bih zelela da svoje neslaganje i nezadovoljstvo od ove teme koju upravo slusam na Tv-u da potiknem temu, nego bih svoje razmisljanje prezentirala kroz jednu od mnogih prica i susreta koje sam imala sa psima. Imala sam svoj kolonijal na pijaci i pod njime i pred njime bih zimi uvek nalazila polusmrznute pse koji su se hteli zastiti od hladnoce i studa i tu bi potrazili spas bar koliko-toliko da budu zasticeni od zime.

Uvek bih prvo zapalila pec i ostavljala vrata otvorena jer bi odmah dosli i poceli bi da okrecu ledja pa grudi da uhvate toplotu. Jadnici, toliko su bili premrznuti da bih morala da kroz njih pravim put da bih recimo uredila izlog ispred kolonijala.

U secanju mi je najvise ostao pas koji smo zvali Crna i koja mi je spasila zivot na neki nacin.To je bio pas o kome se svaki brinuo, Crna je bila predivna, velika, masivna, jaka ali pitoma kao jagnje. I te veceri kad sam zatvorila kolonijal i krenula kuci, a bilo je vreme parenja pasa i oni zna se cela glutnica ide za jednom zenkom, tako da kad sam prolazila pored decjeg obdanista iz tame se zaculo pretece rezanje i pas iskezenih zuba mi je lagano prilazio, naravno iz iskustva znam da ne smes bezati i moras da samo stojis i posmatras psa inace bi ga naveo na napad, ali desilo se nesto neocekivano, iz tame je skocio jaki crni pas i stao pred mene i zarezao na ljutog muzjaka.

Prepoznala sam je to je bila Crna, stajala je ispred mene i preteci rezala a grupa se odmah povukla. Crna me je dopratila cak do kuce i kad je bila sigurna da sam usla tada se vratila nazad.

Da objasnim sto me je isprovociralo,tema je o psima i kako ljudi dozivljavaju traume i kako iznalaze resenja da se to kako kazu zlo, makne sa ulice, da sinterske sluzbe deluju. Da, u redu, neka sluzbe deluju ali da zastite te jadne bezdomnike, koji nisu krivi sto su dosli na ovaj svet, a ne da ljudi resavaju to na svoj nacin bacajuci zatrovanu hranu u kontejnere, a znate li koga dovode u opasnost, ljude, jer nemalo bezdomnika nalazi svoju hranu po kontejnerima, i ipak da prosetam sama niz park vise bi mi bilo strah od ljudi nego od pasa, jer verujte da nema opasnijeg zvera od samog coveka.

A prirodu mi smo sami debalansirali, sejuci zagadjenje i otrov na svaki korak, okreni te se samo posle sebe kad odete na piknik i primeticete da svi ti dusebriznici pokazuju svoje navike tako sto kad zavrse sa gozbom pomisle, ah, kako smo lepo proveli dan, a tesko da ce neko skupiti sve ono sto je iza sebe ostavio, tako da mi svoje frustracije i nacin zivota ostavljamu kao pecat na svemu cega se dotaknemo, a zivotinje to najbolje osecaju.

Masada
Administrator
Masada

Muški

Cemu ne mogu odoleti
Ne mogu odoleti ovim divnim ocima koje me gledaju, ne mogu odoleti mirisu koji upijam kad me zagrle te divne predivne rucice, ne mogu bez njihovog glasa, dodira, ne bih prezivela da nisu tu uz mene, bar za sada dok su kao mali nejaki pilici jos, ne mogu odoleti onoj jedinstvenoj molbi u ocima kada te nesto zamole da ucinis za njih, a tako umeju da te nezno pogledaju, opija me ovo osecanje srece sto ih imam pored mene, poljubac za laku noc, ceskanje ledja, pricanje prica kada sedimo leti u tami u mirisnoj noci, ne mogu odoleti jedino njima, mojim najsladjim sinovima.

Masada
Administrator
Masada

Muški

Dobro za sve
Kad je hladno, bodljikavo prase traži drugu bodljikavu prasad da leže zajedno, da se zbiju, jer im je tako toplije.

Da nemaju bodlje, to bi bilo lako.

Ali, bodljikava prasad imaju duge i oštre bodlje. Kad se zbiju u gomilu, bodu jedno drugo.

To nije dobro.

A nije dobro ni kada im je hladno.

Zato se bodljikava prasad dugo muče dok ne nađu neko zgodno rastojanje da budu jedno uz drugo, a da se ne bodu.

To rastojanje zove se lepo ponašanje.

Masada
Administrator
Masada

Muški

VREME
Osecaj je jako bedan kad znas da si sam I kad samo pomislis na to da vreme jako brzo tece a od zivota nista sto dotice bar jedan deo bajke.Verujuci da ljubav jos uvek postoji ostajem tu gde sam I samo cekam svoj momenat za koji znam da ce doci u trenutku kada preskocim ovaj prvi deo nadanja I kad budem potpuno ubedjen u sve to a do tada mi ostaje samo jedno- VREME

Masada
Administrator
Masada

Muški

Dan
Jos jedan novi dan jos jedno vedro nebo jos jedan novi cas ali i dalje nista od nas. Sve je samo laz sve je samo san a ja i dalje s radoscu ocekujem taj novi dan.

Cekam novu tebe, cekam da ponovo vrati se vreme, taj trenutak i da kao nekad ugledam osmeh na tvom liku, postanem ponovo sasavi ludak sa verom u sebe i spremnoscu na svaki korak. A sada, sada samo gledam tvoju sliku, pomalo srecan ali vise tuzan znajuci da sam sad za tebe samo jedan cudak.

Ali pocinje jos jedan novi dan i opet novi pocetak ali na kraju je uvek isti zavrsetak.

Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price - Page 3 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Poucne i interesantne price
Nazad na vrh 
Strana 3 od 20Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 20  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Krug svesti i mudrosti- piše se u temama ispod naslovne :: Pouke mudrosti-
Skoči na: