LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

DOGADJANJA

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

DOGADJANJA - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime22/10/2012, 9:48 am

Festival Omladina 7. i 8. decembra u Subotici

Posle dve decenije pauze i prošlogodišnje retrospektive jednog od najpopularnijih muzičkih omladinskih festivala u bivšoj Jugoslaviji, Festival "Omladina" Subotica od ove godine će ponovo organizovati muzičko takmičenje i okupiti mlade autore iz nekoliko zemalja regiona.

Festival će biti održan 7. i 8. decembra pod sloganom "Različitost koja spaja".

DOGADJANJA - Page 2 Festival-omladina-1350806347-221654

Na konkurs festivala pristigla su 193 rada iz Srbije, Crne Gore, BiH, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Mađarske, i Bugarske, od kojih je odabrano 25 kompozicija koje će se naći na finalnoj večeri Festivala Omladina 2012.

Direktor festivala, kompozitor Gabor Lenđel, najavio je da će o najboljim učesnicima odlučivati internacionalini stručni žiri koji će činiti Olja Dešić iz Hrvatske, Tomaž Domicelj iz Slovenije, Brano Likić iz BiH i Peca Popović iz Srbije.

Lenđel je najavio da će na Festivalu biti dodeljeno šest nagrada.

"Takmičarski deo festivala održaće se 8. decembra u 19 časova u Hali sportova, a u revijalnom delu nastupiće 'Bajaga i instruktori'. Prateći program festivala uključuje 'Veče nostalgije' koncertom Ibrice Jusića, 7. decembra u 19 časova u Velikoj većnici Gradske kuće", kazao je on.

Umetnički direktor Festivala Kornelije Kovač izjavio je da će na festivalu biti zastupljeni različiti muzički pravci - od regea, preko popa i bluza, do repa.

"Posebno raduje da smo ponovo uspeli da u festival uključimo ceo region jer na taj način ponovo uspostavljamo mostove koji su nekada bili porušeni. Drago mi je da će se mladi ljudi, kao nekad, ponovo družiti na festivalu u Subotici, i nadam se da će i tako biti ubuduće", naglasio je Kovač.

Režiser festivala Vladimir Miletin je kazao da će se ovogodišnja "Omladina" vizuelno razlikovati od prošlogodišnje retrospektive.

"Svaka kompozicija će imati svoju vizuelnu režiju, scenografiju i zvuk. To jeste izazov, ali je naša ekipa gladna izazova, dugo smo ga čekali, i mislimo da je Subotica to zaslužila. Festival je potvrda da je kvalitet neizbežan, a da je potreba za afirmacijom neuništiva", dodao je Miletin.

Ulaznice za festival za takmičarsko veče su u prodaji od 1. novembra po ceni od 400 dinara za stajanje i 600 dinara za sedenje. Ulaznice za "Veče nostalgije" koštaće 1000 dinara.U prodaji će biti svega 250 karata.

Neki od učesnika i pobednika dosadašnjih festivala su renomirana imena iz sveta muzike bivše Jugoslavije, među kojima su Kemal Monteno, Jadranka Stojaković, Kornelije Kovač, Đorđe Novković, Josipa Lisac, Bora Đorđević, kao i rok grupe kao što su Indeksi, Pekinška patka, Film, Piloti, KUD Idijoti, Majke, Galija, Haustor, Đavoli, Prljavo kazalište, Atomsko sklonište, Kerber.

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime23/10/2012, 9:59 am

Javni čas istorije

Sabirni logor na Ušću

U okviru projekta "Poseta Starom sajmištu", u nedelju je organizovano javno vođenje od Muzeja savremene umetnosti do Parka prijateljstva, a tokom jednočasovne šetnje govorilo se sabirnom logoru Organizacije Tot koji se od avgusta 1942. godine nalazio na samom ušću Save u Dunav

DOGADJANJA - Page 2 S_Sajmiste_01_u_872458160

Od njegovog formiranja radno sposobni zatvorenici logora na Sajmištu prebacivani su u novoizgrađeni sabirni logor Organizacije Tot (Organisation Todt - OT). Odavde su zatvorenici upućivani na prisilni rad u okupiranu Srbiju ili u Rajh, ali i u druge okupirane zemlje. Logor poluvojne građevinske-tehničke firme Organizacije Tot se sastojao od nekoliko desetina drvenih baraka i bio je ograđen bodljikavom žicom.

Tokom ovog javnog vođenja bilo je reči i o istoriji prinudnog rada i radnih logora sa posebnim osvrtom na period 19. veka kada su imperijalističke sile osnivale radne logore u kolonijama radi totalne eksploatacije radne snage kolonizovanih naroda, koji su proglašeni „divljim“ i „necivilizovanim“. Evropski imperijalizam 19. veka može da se smatra prvom etapom sinteze rasističkog masakra i potpune kapitalističke eksploatacije radne snage, koja će doći do savršenosti u nacističkim logorima.

Vođenje su pripremili i realizovali Maja Kantar, Nenad Lajbenšperger i Rena Redle.

Javna vođenja se realizuju kao organizovane posete sa vodičima, a bave se razumevanjem elemenata istorijskih fašističkih ideologija i analizom pojava fašizma u savremenom društvu. Vodiči i vodičice su osobe koje su svojim radom, istraživanjem ili iskustvom povezani sa određenom lokacijom i/ili tematikom. Namera tih aktivnosti je da se razvija praksa sećanja koja povezuje prošlost i savremeno iskustvo, u cilju prepoznavanja rasističkih, nacionalističkih i drugih šovinističkih, eksploatatorskih i diskriminatornih odnosa u društvu.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime23/10/2012, 9:59 am

"Arena urban fest" u Delta sitiju

Manifestacija „Arena No.1 Urban fest“ - promocija sporta i zdravog načina života, biće otvorena u večeras u 18.30 časova, u centralnom atrijumu Delta sitija.

DOGADJANJA - Page 2 273083_delta-city-01rasfoto-petar-markovic_f

Fitnes programi i borilačke veštine u "Delta sitiju"

Posetioci će tokom pet dana uživati u fitnes programima, borilačkim i plesnim veštinama, a imaće priliku i da se edukuju na temu sporta, rekreacije, nutricionizma.

Tokom festivala biće predstavljeno 18 sportskih i plesnih klubova - TAG Tighs-Abdomen-Gluteus, Hi low, Tae bo, Body pump, korekcija i oblikovanje, Zumba aerobik, moderni ples za žene kao i aikido, karate, kapoera, MMA Mixed martial arts, krav maga i kik box.

"Arena No.1 Urban fest" traje do petka 26.oktobra.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime24/10/2012, 11:26 am

Godišnjica oslobođenja Novog Sada

Danas se obeležava Dan oslobođenja Novog Sada u Drugom svetskom ratu.

DOGADJANJA - Page 2 445479247506d18a63636f623676261_368x241

Tim povodom biće položeni venci i cveće na Spomen groblju i kraj spomenika Novosadskom partizanskom odredu na Čeneju.

Vence na spomen obeležja poginulima položiće, na Gradskom groblju, u 10 sati, a pola časa kasnije na Čeneju, gradonačelnik Miloš Vučević i delegacije Vojske Srbije, Gradskog odbora SUBNOR-a i Rezervnih vojnih starešina.

Na svečanosti povodom 68. godišnjice oslobođenja od fašizma, u podne će u Gradskoj kući gradonačelnik Vučević i predsednik Skupštine grada Siniša Sević uručiti ovogodišnjim laureatima Oktobarske nagrade i Novembarske povelje.

Dobitnici Oktobarske nagrade su direktor osnovne škole "Kosta Trifković" Milan Spasojević, viši naučni saradnik i muzejski savetnik dr Drago Njegovan, grupa projektanata koji su radili na uređenju Keja Vesna Pavićević, Marina Sekulić, Jan Pažitnaji, Dragana Miljković i Duško Pilipović.

Novembarska povelja za ovu godinu biće uručena policajacu Odreda žandarmerije Dejanu Obrenoviću i predsedniku Društva za borbu protiv šećerne bolesti Radivoju Mračeviću.

Posle oslobođenja Beograda, u borbama koje su protiv nemačkog okupatora vodile jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ) i Crvene armije, okupacione snage su se iz Novog Sada povukle 22. oktobra 1944. godine, a dan kasnije u grad su ušle jedinice NOVJ, među kojima su prvi umarširali pripadnici Novosadskog partizanskog odreda.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime24/10/2012, 11:27 am

Шетња захвалности, сећање на поносну Србију 1912.“

Дођите пред зграду Владе у Немањиној у среду 24. октобра у подне, Београд ће шетати у част Слободе и јунака из 1912. године.

DOGADJANJA - Page 2 Kzs22102a

Покретачи иницијативе за „Шетњу захвалности – Сећање на поносну Србију 1912.“ у понедељак су у Београду још једном позвали грађане Београда и Србије да им се придруже 24.октобра у подне пред зградом Владе Србије.

На конференцији за штампу на којој су учествовали Бранко Павловић, Славољуб Качаревић, Мило Ломпар, Борис Малагурски, Жељко Цвијановић и Драган Павловић у име Удружење потомака српских ратника 1912-1920. године поновљено је да ће колона шетати од Немањине улице до Новог гробља, где ће се поклонити сенима војводе Радомира Путника и српских ратника из Балканских ратова.

Главни транспарент иза кога ће се колона кретати гласиће „1912-2012. Србијо, сећаш ли се слободе“.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime24/10/2012, 11:27 am

Sutra počinje 20. filmska revija Sinemanija

Jubilarna, 20. filmska revija Sinemanija počinje sutra istovremeno u bioskopima "Kolosej" u Beogradu i "Arena" u Novom Sadu

DOGADJANJA - Page 2 615x318_7631-Untitled-1

Do 31. oktobra biće prikazana 22 premijerna naslova na ukupno 140 projekcija, u organizaciji distributerske kuće "Tak vižn".

Program u oba grada počinje avanturističkom komedijom "Asteriks i Obeliks u Britaniji" u 3D tehnologiji, u režiji Lorena Tirarda.

Nove dogodovštine popularnih likova iz stripa o Galima i Rimljanima publika će moći da vidi na redovnom repertoaru već od 25. oktobra, u distribuciji "Taramaunta".

Korpulentnog Obeliksa ponovo igra slavni Žerar Deparđe, dok je novi Asteriks glumac Eduar Ber, a u ekipi su i Fabris Lućini, Katrin Denev, Valeri Lemersije, Gijom Galijen i drugi.

Prve večeri Sinemanije biće prikazani i krimić "Bez zakona", u kojem igraju Tom Hardi, Šaja Labuf i Geri Oldman, kao i horor film "Paranormalna aktivnost" - četvrti nastavak.

Koncept Sinemanije, kao i ranijih godina, predstavlja miks kvalitetne evropske i nezavisne produkcije i holivudskih hitiva u različitim žanrovima.

Na programu su ostvarenja renomiranih reditelja, kao što su Sem Mendes, Lase Halstrom, Rob Koen, Dejvid Ajer, Vilijam Fridkin, Ben Aflek i drugi.

Među glumačkim zvezdama publika će videti Havijera Bardema, Bredlija Kupera, Marion Kotijar, Džona Kjuzaka, Roberta Denira, Emu Votson, Brusa Vilisa, Amandu Sejfrid, Metju Mekkonahija, Nikolasa Kejdža...

Pažnju privlače i filmovi koji su bili zapaženi na velikim svetskim smotrama u Kanu, Veneciji, Torontu, kao što su "Bez zakona", "Rust and Bone", "Argo".

Na zatvaranju Sinemanije biće premijerno prikazan najnoviji, 23. film o Džejmsu Bondu "Skyfall", sa Danijelom Krejgom u glavnoj ulozi.

Te večeri, 31. oktobra avanture tajnog agenta 007 publika će moći da gleda na čak pet projekcija u "Koloseju", koji ima više sala.

Tokom cele revije filmovi će se prikazivati paralelno u više sala i na većem broju projekcija.

Cena karata je 410 dinara, odnosno 420 plus dodatak za iznajmljivanje naočara za 3D filmove u Beogradu i 350 za 2D i 450 za 3D filmove u Novom Sadu.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime25/10/2012, 1:00 pm

Počinje Beogradski džez festival

DOGADJANJA - Page 2 Dzzez-muzicar

Beogradski džez festival počinje u četvrtak, 25. oktobra, a ove će godine ta manifestacija biti posvećena duvačkom instrumentu trubi i balkanskom džezu.

Festival će u četvrtak u Centru "Sava" otvoriti koncert domaćeg sastava Darkvud Dab (Darkwood Dub) i Bisere Veletanlić, kao i američke džez postave Majlsa Dejvisa "Majls Smajls" (Miles Smiles).

Programski menadžer festivala Dragan Ambrozić rekao je da je u prvom planu ovogodišnjeg festivala truba, u znak podsećanja na 21. godišnjicu smrti Majlsa Dejvisa, koji je umro 28. septembra 1991. godine.

On je rekao da je Majls Dejvis tri puta bio gost Beogradskog džez festivala i da je gostovanje njegovog benda verovatno poslednja prilika da se u njihovom izvodjenju uživo čuju Dejvisove kompozicije.

"Ove godine veoma je primetna kriza na koncertnom tržištu u Evropi, mnogi izvodjači nisu mogli da sastave koncertne turneje, već su bili prinudjeni da ih skraćuju, a mi smo uspeli da dovedemo muzičare koje smo nameravali i da ostvarimo umetnički cilj", rekao je Ambrozić novinarima najavljujući festival.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime25/10/2012, 1:00 pm

Oktoberfest" treći put u Beogradu

U organizaciji Nemačko-srpskog privrednog udruženja (DSW) i Delegacije nemačke privrede u Srbiji, u Beogradu će 24. oktobra treći put po redu biti održan "Oktoberfest".

DOGADJANJA - Page 2 18490220805087c7c211737712569520_orig

Očekuje se da će festival okupiti više od 700 gostiju, pretežno iz oblasti privrede, a biće organizovan na poslovnom prostoru kompanije "Messer-Tehnogas" u Rakovici.

Više od 230 preduzeća, članica toga Udruženja i brojni sponzori među njima, doprineli su da se originalni duh, nacionalna tradicija i kultura Bavarske u autentičnom ambijentu "Oktoberfesta" i ove godine oseti u Beogradu.

Poznati festival biće održan pod pokroviteljstvom novog nemačkog ambasadora u Srbiji Hajnca Georga Vilhelma, koji će dobiti priliku da pokaže svoju veštinu prilikom tradicionalnog otvaranja prve bačve sa pivom.

Prema rečima organizatora, obezbeđene su dovoljne količine bavarskih specijaliteta, kobasica, pereca kao i dolazak originalnog benda iz Bavarske koji će biti zadužen za dobru prazničnu atmosferu.

I veliki šator biće okićen tradicionalnim bavarskim detaljima, dok će brojne hostese služiti goste u šarenom koloritu bavarskih nošnji.

Ove godine udruženje DSW odlučilo je da deo prihoda od prodaje ulaznica, čija će cena biti 29 evra, ide u humanitarne svrhe, za „SOS Dečije selo" u Kraljevu.

"Oktoberfest" je najveći narodni festival na svetu koji za nepune tri nedelje, koliko traje, u Minhen privuče blizu sedam miliona posetilaca iz celog sveta koji popiju oko sedam miliona litara piva.

Prvi "Oktoberfest" održan je 17. oktobra 1810. godine u čast ceremonije kraljevskog venčanja između Ludviga od Bavarske i princeze Tereze od Hildburghausena. Slavi se, uz povremene prekide zbog ratova, već skoro puna dva veka.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime25/10/2012, 1:01 pm

Сајам антиквитета у Новом Саду

Друштво колекционара и љубитеља старина „Српска Атина“ организоваће сутра у Новом Саду, Сајам антиквитета, хобија и уметничких предмета.

DOGADJANJA - Page 2 Antikviteti

На тој традиционалној манифестацији учествује између 50 и 70 излагача из свих крајева Србије, али претежно новосадски антиквари и колекционари, као и један број излагача из суседних земаља. Поред промотивног и едукативног карактера, манифестација има и продајни, као и хуманитарни карактер.
Актом Градске Управе за културу од 26. фебруара 2008. године Сајам антиквитета, хобија и уметничких предмета категорисан је као манифестација од значаја за Град Нови Сад.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime25/10/2012, 1:02 pm

Sutra "Trka za srećnije detinjstvo" na stadionu OFK Beograda

Manifestaciju u kojoj su tokom prethodnih decenija učestovovale generacije beogradskih učenika "Trka za srećnije detinjstvo" biće organizovana sutra na stadionu OFK Beograda, najavio je organizator - Crveni krst Palilule.

DOGADJANJA - Page 2 251155_trka_f

Ovogodišnji moto trke, koja startuje u u 9.30 i na kojoj se očekuje učešće oko 1.000 učenika osnovnih i srednjih škola sa teritorije opštine Palilula, je "Imamo cilj, dođi na start".

Trka će omogućiti učescnicima da na zdrav i sportski način provedu dan, da se nadmeću sa vršnjacima u brzini, ali i da se međusobno upoznaju,druže i u propratnim programima više nauče o humanosti, solidarnosti i toleranciji.

- Da bismo učesnicima pokazali da vrednujemo njihove izbore - sport i humanost, potrebno je da ih na simboličan način ohrabrimo. Glavni sponzor ove godine je izdavačka kuća 'Odiseja' koja će najbolje učesnike nagraditi knjigama iz svoje respektabilne izdavačke ponude. Pozorišta su obezbedila besplatne karte za svoje predstave, a fudbalski klubovi promo proizvode - ističu organizatori.

Cilj "Trke za srećnije detinjstvo" je da se prikupe novčana sredstva koja će biti iskorišćena za podršku jednom od brojnih socijalnih programa koji su namenjeni za pomoć deci iz socijalno ugruženih porodica.

Odluku o tome, nakon manifestacije, doneće Upravni odbor Crvenog krsta Palilula čija je misija podržavanje ideje solidarnosti i humanosti.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime26/10/2012, 9:57 am

Sutra "Trka za srećnije detinjstvo" na stadionu OFK Beograda

Manifestaciju u kojoj su tokom prethodnih decenija učestovovale generacije beogradskih učenika "Trka za srećnije detinjstvo" biće organizovana sutra na stadionu OFK Beograda, najavio je organizator - Crveni krst Palilule.

DOGADJANJA - Page 2 251155_trka_f

Ovogodišnji moto trke, koja startuje u u 9.30 i na kojoj se očekuje učešće oko 1.000 učenika osnovnih i srednjih škola sa teritorije opštine Palilula, je "Imamo cilj, dođi na start".

Trka će omogućiti učescnicima da na zdrav i sportski način provedu dan, da se nadmeću sa vršnjacima u brzini, ali i da se međusobno upoznaju,druže i u propratnim programima više nauče o humanosti, solidarnosti i toleranciji.

- Da bismo učesnicima pokazali da vrednujemo njihove izbore - sport i humanost, potrebno je da ih na simboličan način ohrabrimo. Glavni sponzor ove godine je izdavačka kuća 'Odiseja' koja će najbolje učesnike nagraditi knjigama iz svoje respektabilne izdavačke ponude. Pozorišta su obezbedila besplatne karte za svoje predstave, a fudbalski klubovi promo proizvode - ističu organizatori.

Cilj "Trke za srećnije detinjstvo" je da se prikupe novčana sredstva koja će biti iskorišćena za podršku jednom od brojnih socijalnih programa koji su namenjeni za pomoć deci iz socijalno ugruženih porodica.

Odluku o tome, nakon manifestacije, doneće Upravni odbor Crvenog krsta Palilula čija je misija podržavanje ideje solidarnosti i humanosti.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime27/10/2012, 1:26 pm

Praznik za ljubitelje piva: "Oktoberfest" u Rakovici

"Oktoberfest",
praznik za ljubitelje piva, otvoren je večeras u prostorijama kompanije
"Messer-Tehnogas" u Rakovici. Jednodnevni festival "prenet" je iz
Minhena u organizaciji Nemačko-srspkog privrednog udruženja (DSW) i
Delegacije nemačke privrede u Srbiji.

DOGADJANJA - Page 2 283439_oktobar-fest01rasfoto-zoran-ilic_f

Poznati
festival zvanično je otvoren večeras u 19 sati, u poslovnom prostoru
kompanije Messer-Tehnogas u Rakovici, pod pokroviteljstvom novog
nemačkog ambasadora u Srbiji, Hajnca Georga Vilhelma.

"Oktoberfest"
je otvorio novi ambasador Nemačke u Srbiji Hajnc Georg Vilhelm. On je
pokazao i zavidnu veštinu pri tradicionalnom otvaranju prve bačve sa
pivom.

Posetioci su u bifeu pored domaćeg i nemačkog točenog
piva mogli da uživaju i u i različitim bavarskim specijalitetima, kao
što su čuvene kobasice, perece, šunka...

Bend "Hepi Bavarians"
bio je zadužen za dobru festivalsku atmosferu. Veliki šator bio je
okićen tradicionalnim bavarskim simbolima, a brojne hostese služile su
goste u tradicionalnim šarenim nošnjama.

- Ovo je treća godina
od kako organizujemo beogradski "Oktoberfest", pa i ovaj put očekujemo
dobar provod. Ovogodišnji fest trajaće samo jedan dan, ali verujemo da
će i to biti sasvim dovoljno. Posebno nas raduje što će festival imati
humanitarni karakter - rekao je Milan Vučković, PR delegacije nemačke
privrede u Srbiji.

Naime, sav prihod namenjen je "SOS Dečjem selu" iz Kraljeva.

Vučković
ističe i da je Nemačka postala najveći srpski trgovinski partner, ali i
da je deficit u izvozu prema Nemačkoj i dalje značajan.

- Naša
želja je bila da donesemo deo prepoznatljivog bavarskog duha u Srbiju, i
da kulturu ove nemačke regije približimo našim privrednicima -
zaključio je on.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime27/10/2012, 1:26 pm

Izbor najboljeg vina i rakije Srbije

Nacionalno
takmičenje za najbolja vina i rakije Srbije 2012. održaće se u Beogradu
u hotelu „Tulip in Putnik“. Pravo učešća imaju etablirani proizvođači

DOGADJANJA - Page 2 Rakija_310x186

Dvodnevno
nacionalno takmičenje za najbolja vina i rakije Srbija 2012. počinje u
petak u Beogradu, a proizvođači će se takmičiti u više kategorija.

Pravo
učešća na festivalu koji se održava u hotelu "Tulip In Putnik" imaju
etablirani proizvođači iz Srbije i Republike Srpske, a takmičenje će
otvoriti predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić, najavljeno je iz
Skupštine Grada.

Manifestacija ima veliki značaj za podsticaj
proizvođača kvalitetnih vina i rakija i dobila je podršku Privredne
komore Beograda, Sekretarijata za privredu Grada Beograda i Turističke
organizacije Beograda, navedeno je u saopštenju.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Monografija i film povodom Kumanovske bitke

Monografija
"Boj iznad vekova" i dokumentarni film "Kumanovska bitka: krv i magla",
večeras su povodom obeležavanja 100 godina od Kumanovske bitke
predstavljeni u Beogradu.

DOGADJANJA - Page 2 615x318_8361-mono

Promociji
u Domu Vojske prisustvovao je ministar kulture i informisanja Bratislav
Petković koji je podržao objavljivanje tih dela uz ocenu da smo u
prethodnom peridu zaboravili na mnoge srpske junake.

Petković je
naveo primer Milunke Savić, narednika u tadašnjem Drugom puku, nosioca
brojnih stranih i domaćih medalja za hrabrost koja je ranjavana devet
put a za koju u nedavnoj anketi RTS-a 85 odsto građana nije znalo ko je.

Monografiju
"Boj iznad vekova", na više od 200 strana uz obilje fotografija
objavila je izdavčka kuća "Princip preš" čiji je glavni i odgovorni
urednik Miša Vujović naveo da to delo predstavlja "mali arhiv
najznačajnih dešavanja" iz tog perioda srpske istorije.

Reditelj
dokumentarnog filma, u kome su, kako je rečeno na promociji,
predstavljeni i hrabrost i snalažljivost običnog srpskog vojnika je
Petar Petrović.

Monografija i dokumentarni film, koji će sutra
uveče biti premijerno prikazan urađeni su pod pokroviteljstvom
Ministarstva za rad i socijalnu politiku - sektor za boračko-invalidsku
zaštitu.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime29/10/2012, 11:51 am

Počelo svečano obeležavanje Kumanovske bitke

Na brdu Zebrnjak, kod Kumanova intoniranjem srpske i makedonske himne, danas je počelo svečano obeležavanje stogodišnjice od početka Prvog balkanskog rata i oslobađanja od Otomanske imperije.

DOGADJANJA - Page 2 536611-nikolic-makedonija-pocasna-garda-beta-f

Svečanosti prisustvuje predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji predvodi džavnu delegaciju u kojoj su i premijer Ivica Dačić, ministar pravde Nikola Selaković, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general potpukovnik Ljubiša Diković, savetnik predsednika Srbije Marko Đurić, kao i predstavnici Skupštine Srbije Aleksandar Čotrić i Milorad Stošić.

Obeležavanju prisustvuju i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsednik Nove srpske demokratije iz Crne Gore Andrija Mandić.

Delegacija Srbije će kod Spomenika pobede srpske vojske na brdu Zebrnjak položiti vence u čast junaka stradalih u borbi za slobodu balkanskih naroda, a vladika hvostanski Atanasije služiće pomen poginulim vojnici.

Organizator državne ceremonije je Odbor Vlade Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, a lovorove vence, kako je najavljeno, položiće i predstavnici Vlade Makedonije kao i predstavnici brojnih udruženja gradjana.

Na Zebrnjaku se vijore srpska i makedonska zastava, a okupljeni građani pristigli su organizovano autobusima iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Republike Srpske

Građani nose zastave Srbije, Makedonije i Evropske Unije.

Najavljeno je da će se, posle polaganja venaca, građanima obratiti predsednik Srbije, a potom će biti održana i svečana akademije i scenska predstava "Oslobođeni Balkan", po tekstu Milovana Vitezovića i u režiji Jovana Ristića.

Dramsko scenska predstava u kojoj su glumci Irfan Mensur, Mihajlo Janketić, Dragan Vujić, Ivan Jeftović i drugi, predstaviće dogovore tadašnjeg srpskog rukovodstva, uoči Kumanovske bitke.

Počelo svečano obeležavanje Kumanovske bitke

Na brdu Zebrnjak, kod Kumanova intoniranjem srpske i makedonske himne, danas je počelo svečano obeležavanje stogodišnjice od početka Prvog balkanskog rata i oslobađanja od Otomanske imperije.

DOGADJANJA - Page 2 536611-nikolic-makedonija-pocasna-garda-beta-f

Svečanosti prisustvuje predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji predvodi džavnu delegaciju u kojoj su i premijer Ivica Dačić, ministar pravde Nikola Selaković, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general potpukovnik Ljubiša Diković, savetnik predsednika Srbije Marko Đurić, kao i predstavnici Skupštine Srbije Aleksandar Čotrić i Milorad Stošić.

Obeležavanju prisustvuju i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsednik Nove srpske demokratije iz Crne Gore Andrija Mandić.

Delegacija Srbije će kod Spomenika pobede srpske vojske na brdu Zebrnjak položiti vence u čast junaka stradalih u borbi za slobodu balkanskih naroda, a vladika hvostanski Atanasije služiće pomen poginulim vojnici.

Organizator državne ceremonije je Odbor Vlade Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, a lovorove vence, kako je najavljeno, položiće i predstavnici Vlade Makedonije kao i predstavnici brojnih udruženja gradjana.

Na Zebrnjaku se vijore srpska i makedonska zastava, a okupljeni građani pristigli su organizovano autobusima iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Republike Srpske

Građani nose zastave Srbije, Makedonije i Evropske Unije.

Najavljeno je da će se, posle polaganja venaca, građanima obratiti predsednik Srbije, a potom će biti održana i svečana akademije i scenska predstava "Oslobođeni Balkan", po tekstu Milovana Vitezovića i u režiji Jovana Ristića.

Dramsko scenska predstava u kojoj su glumci Irfan Mensur, Mihajlo Janketić, Dragan Vujić, Ivan Jeftović i drugi, predstaviće dogovore tadašnjeg srpskog rukovodstva, uoči Kumanovske bitke.

Najznačajnija bitka Prvog balkanskog rata odigrala se u Kumanovskoj dolini 23. i 24. oktobra 1912. godine, a srpska vojska pobedila je tada nadmoćnije trupe Otomanske imperije i posle više od pet vekova donela slobodu starim srednjovekovnim srpskim oblastima.

Najznačajnija bitka Prvog balkanskog rata odigrala se u Kumanovskoj dolini 23. i 24. oktobra 1912. godine, a srpska vojska pobedila je tada nadmoćnije trupe Otomanske imperije i posle više od pet vekova donela slobodu starim srednjovekovnim srpskim oblastima.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime30/10/2012, 2:09 pm

Emir Kusturica specijalni gost festivala u Leposaviću

DOGADJANJA - Page 2 Leposavic-opstina-vlast-sns-1342001709-184379

Deseti festival domaćeg filma "Leposavić 2012" počinje danas i trajaće do 2. novembra u tom gradu na severu Kosova i Metohije, a specijalni gost biće naš proslavljeni režiser Emir Kusturica.

Na jubilarnom festivalu domaćeg filma u Leposaviću biće prikazano više od deset filmskih ostvarenja, u Centru za kulturu "Sava Dečanac".

"Raduje me dolazak eminentnih imena srpske kinematografije, drago mi je što će ljubitelji filmova sa Kosova i Metohije moći da uživaju u najnovijim domaćim ostvarenjima", rekao je direktor Centra Goran Milićević.

Dolazak su najavili reditelji svih filmova, kao i mnogobrojni glumci čiji će filmovi biti prikazani, rekao je Milićević.

Festival počinje danas projekcijom filma "Biće skoro propast sveta" Saše Petrovića. Istog dana biće prikazani i filmovi "Naš život" u režiji Emira Kusturice i film Zdravka Šotre "Šešir profesora Koste Vujića".

Drugog dana Festivala biće prikazani filmovi "Balkanska pravila" Darka Bajića, "Praktičan vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem" Bojana Vuletića i "Njujork grad po meri čoveka" po tekstu Mome Kapora.

Filmovi "Čudna devojka" Jovana Živanovića i "Zvernjak" Marka Novakovića biće prikazani trećeg dana Festivala, kada će biti održane i projekcije studentskih filmova s "Kustendorfa".

Filmovi s "Kustendorfa" (Zlatna liga, Fragmenti, Ulični hodač) biće prikazani 1. novembra, kao i "Nož" Miroslava Lekića i "Žućko" Gordana Matića.

Poslednjeg dana Festivala biće prikazani filmovi "Buđenje pacova" Živojina Pavlovića i "Doktor Rej i đavoli" Dinka Tucakovića, ali i filmovi s "Kustendorfa" (Ukus formalina, Govori da vidim, Mi dolazimo tamo).

Autor:
Agencija Tanjug

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime30/10/2012, 2:09 pm

Obeležavanje Dana turističke organizacije

U galeriji "Srbija" u Nišu od 13h biće otvorena izložba suvenira sa likom cara Konstantina i biće predstavljen trejler za film o Konstantinu.

DOGADJANJA - Page 2 490x370_konstantin

Kako je najavljeno, povod za ovaj događaj je obeležavanje 1700 godina od bitke kod Milvijskog mosta i "Dana Turističke organizacija Niš".

Na izložbi će nastupiće i niški vokalni sastav "Konstantin".

U isto vreme na keju će, pored spomen-obeležja sa hristovim monogramom, biti postavljana tabla sa tekstom na srpskom, engleskom, francuskom, nemačkom i italijanskom jeziku.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime30/10/2012, 2:10 pm

Proslava "pojavljivanja" Konstantionovog krsta

Liturgijom u Sabornom hramu i otvaranjem izložbe kopije fresaka niška Eparhija obeležila je u nedelju 1700 godina od dana kada se caru Konstantinu u snu ukazao "Hristov monogram".

DOGADJANJA - Page 2 490x370_svetosavski-dom

Tokom dana, uz nastup Crkveno-pevačke družine Branko, u Svetosavskom domu predstavljene su i aktivnosti kojima će Eparhija niška obeležiti godišnjicu Milanskog edikta.

Naredne godine Eparhija planira niz projekata iz oblasti izdavaštva, obrazovanja, graditeljstva i muzike. Među ovom aktivnostima je uvođenje nastavnog predmeta "Hrišćanska kultura" u gimnazije.

- Ima nekih projekata koji su eparhijski, neki su rađeni sa Gradom i Univerzitetom, a ima i onih koji će biti sa drugim eparhijama. Najvažnije je da ćemo se svi okupiti oko ove proslave - rekao je vladika Jovan.
Prema njegovim rečima, centralni deo proslave biće organizovan 3. juna 2013. godine za dan cara Konstantina i carice Jelene. Drugi veći deo proslave trebalo bi da traje 2-3 dana i biće održan u oktobru.

Vladika je najavio i da će uskoro na jednoj od nacionalnih televizija biti emitovan serijski film "Konstantinovo nasleđe" koji govori o problemima čoveka u 21. veku.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime31/10/2012, 1:46 pm

Sutra startuje Balkan teatar fest

DOGADJANJA - Page 2 Centar-za-kulturu-dimitrovgrad-480x360

Predstavom “Tačka oslonca“, Jovana Rajkovića sutra počinje Balkan teatar fest koji će trajati do 16.novembra.

Osim pozorišta grada domaćina, učestvovaće i pozorišta iz Pirota, Bitolja, Sofije, Velingrada, Lazarevca, Leskovca, Zaječara, Vraca, Niša i Velesa.

Festival organizuje dimitrovgradski Centar za kulturu uz podršku Ministarstva kulture, lokalne samouprave I Nacionalnog saveta bugarske manjine u Srbiji.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime2/11/2012, 10:10 am

IZLOŽBA SLIKA I KATALOG DELA PAJE JOVANOVIĆA

U atrijumu Narodnog muzeja večeras će biti predstavljena publikacija "Paja Jovanović - Sistemski katalog dela" autora Petra Petrovića

DOGADJANJA - Page 2 Thumb-502-228

Biće otvorena i prateća izložba slika ovog znamenitog srpskog umetnika iz zbirke Narodnog muzeja.

Izložbu slika otvoriće ministar kulture i informisanja Bratislav Petković, a pozdravnu reč imaće v. d. direktora Narodnog muzeja Bojana Borić-Brešković.

O knjizi koja predstavlja sveobuhvatan i celoviti katalog Jovanovićevog velikog i raznovrsnog umetničkog opusa, ali i prvi pokušaj formiranja celovitog popisa ostvarenja našeg znamenitog umetnika, govoriće prof. dr Miodrag Jovanović, Nikola Kusovac, Dragojla Živanov i autor, najavio je Narodni muzej.

U najavi je istaknuto da ne treba posebno naglašavati sveobuhvatnost i značaj publikacije na čijoj je pripremi kustos Zbirke srpskog slikarstva 18. i 19. veka Petrović radio dugi niz godina. Na 365 strana, u tvrdom povezu i sa više od hiljadu reprodukcija, ova knjiga po prvi put na jednom mestu predstavlja obiman i raznovrstan umetnički opus jednog od najvećih, najplodnijih i do danas najpopularnijih srpskih umetnika.

Predstavljanje knjige pratiće i tematska izložba u atrijumu Narodnog muzeja na kojoj će biti izložen izbor najpoznatijih i najznačajnijih dela ovog umetnika koja se čuvaju u Zbirci srpskog slikarstva 18. i 19. veka.

Posetioci izložbe imaće priliku da se ponovo susretnu sa remek-delima Jovanovića kao što su "Kićenje neveste", "Borbe petlova", "Mačevanje", "Izdajica", "Furor Teutonicus".

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime2/11/2012, 10:11 am

Dan sećanja na zaboravljeno oslobođenje Beograda

Prestonica će danas obeležiti 1. novembar – datum kada je 1918. Prva armija, pod komandom Petra Bojovića, odnela pobedu. Bojovića na smrt pretukli partizani 1945. prilikom nasilnog iseljenja iz njegove kuće.

DOGADJANJA - Page 2 Vojvoda%20bojovic

Vojvoda Petar Bojović (foto arhiva Politike)
Jedna od važnijih, ali i često zapostavljenih godišnjica u istoriji prestonice – Dan oslobođenja Beograda u Prvom svetskom ratu biće obeležena danas, u znak sećanje na tadašnju Prvu armiju srpske vojske i njenog komandanta Petra Bojovića. Ove trupe uspele su da 1918. za svega mesec i po dana od proboja Solunskog fronta, u noći između 14. i 15. septembra, oslobode celu tadašnju Srbiju i 1. novembra osvanu na ulicama glavnog grada i tako prodru čak 600 kilometara u dubinu okupirane teritorije. Gonjenje je odmah nastavljeno preko Save i Dunava.

U prestonici posle 94 godine, proslavu pobede iz 1918. organizovaće Grad i Savez potomaka ratnika Srbije 1912. do 1920. godine, a danas će na Kosturnicu branilaca Beograda iz 1915. na Novom groblju, član gradskog veća Aco Petrović položiti venac. Osim ove zvanične posete, značajnijih svečanosti neće biti, pa obeležavanje ove godišnjice donekle deli „sudbinu” 20. oktobra, datuma kada je Beograd oslobođen u Drugom svetskom ratu 1944.

– U centralnoj zoni grada postoji mali broj znamenja koja podsećaju na Prvi svetski rat, a još manje na balkanske ratove. Sem Kosturnice na Novom groblju najpoznatiji su Spomenik trećepozivcima na Vračaru i Kosturnica branilaca na Beogradskoj tvrđavi. Tek 1990. kod Kalenić pijace postavljeno je obeležje posvećeno vojvodi Petru Bojoviću – naglašava Lidija Kotur iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Više ovakvih znamenja postoji u široj okolini glavnog grada, na mestima gde je bilo većih okršaja. Ona se uglavnom nalaze u selima južno i istočno od Beograda, jer je tamo Dunavska divizija Prve armije vodila glavne borbe dok je u urbani deo ušla gotovo bez sukoba.

Uz odsustvo obeležja koja bi podsećala na 1. novembar, mnoga svedočanstva ukazuju da veoma mali broj Beograđana zna šta je tada bilo. To potvrđuju i profesori istorije u prestoničkim osnovnim i srednjim školama.

– Malo je đaka koji mogu da odgovori na ovo pitanje, dok se u udžbeniku za četvrti razred ovaj datum pominje samo kao dan oslobođenja celokupne Srbije. Kolege i ja nastojimo da im detaljnije objasnimo šta se zaista tada dogodilo. Naši učenici su izuzetna deca, ali oni taj istorijski podatak nemaju gde da čuju, kao što nisu imali ni njihovi roditelji koji bi im to znanje preneli. Problem je što je kod mlađih generacija nacionalnoj istoriji posvećeno generalno malo pažnje, pa se ona zato pogrešno i tumači – ističe Mihajlo Ćulum, profesor istorije u Prvoj beogradskoj gimnaziji i dobitnik Svetosavske nagrade.

Da je statistika kada je reč o poznavanju činjenica o Danu oslobođenja Beograda 1918. zabrinjavajuća podvlači i Veljko Vilimonović, njegov kolega iz Osnovne škole „Olga Petrov”.

– Po okvirnoj proceni gotovo 95 odsto dece neće znati da odgovori šta se u Beogradu desilo toga dana. Bez obzira što se ovaj datum pominje u udžbenicima, potrebno je da im mi dodatno ukažemo na ovaj događaj, jer ni veliki broj njihovih roditelja to ne zna. Sličnu neobaveštenost videli smo u anketi o tome kada se srpska vojska vratila na Kosovo u Prvom balkanskom ratu. Nije bolje ni kada je reč o 11. novembru 1918. – danu kada je Nemačka pristala da potpiše primirje u Prvom svetskom ratu – zaključuje Vilimonović.

----------------------------------------------

Vodio ratove – poginuo od batina

Petar Bojović, rođen 1858. godine, u borbe je krenuo već 1876, kao pitomac Vojne akademije i podoficir u tadašnjem srpsko-turskom ratu. U velikom sukobu sa Centralnim silama ranjen je u okršaju na Drini 1914, pa ga je zamenio tada armijski general Živojin Mišić. Posle oporavka u januaru 1916. postavljen je za načelnika Štaba Vrhovne komande umesto ostarelog Radomira Putnika. Na tom položaju zadržao se do juna 1918. Vratio se na mesto komandanta Prve armije i angažovao se u oslobođenju Srbije zbog čega je 26. septembra dobio titulu vojvode.

U Beogradu je dočekao 1945, a 20. januara te godine, osamdesetsedmogodišnjeg veterana na smrt je pretukla grupa partizana koja je pokušala da ga iseli iz kuće u Ulici Trnskoj 25. Njegovo telo taljigama je prebačeno na Novo groblje, a naroda na sahrani nije bilo.

N. Belić
objavljeno: 01.11.2012.
Politika

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime2/11/2012, 10:12 am

Три дана врхунског фолклора

У Руми почиње 49. фестивал музичких друштава Војводине, а трајаће до недеље. У три фестивалске вечери, први пут ове године учествовује 18 ансамбала, шест више него ранијих година.

DOGADJANJA - Page 2 Fmdv

То из разлога што је квалитет ансамбала ове године знатно виши него ранијих година, што је разлика у квалитету наступа знатно смањена и што сви традиционално велики ансамбли из Војводине поново наступају на Фестивалу.

Жири у саставу проф. др Мира Закић, етномузиколог, мр Јасна Бјеладиновић Јергић, етнолог, мр Гордана Рогановић, етномузиколог, Милован Огњановић, кореограф и Љубомир Вујчин, кореограф одлучиће о златним, сребрним и бронзаним одличјима као и специјалним наградама које ће бити додељене последње фестивалске вечери.

Новина на Фестивалу је и проглашење ансамбла вечери што ће учинити уметнички руководиоци ансамбала који наступају на фестивалу. Поред њих, жири новинара и жири публике такође ће прогласити свог фаворита вечери.Сви наступи су у великој дворани Културног центра у Руми, програм данас и сутра почиње у 18 часова, а у недељу у 17 сати. В. Х.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime4/11/2012, 10:06 am

Lampe od konzervi i žardinjere od limenki u Domu omladine 5. novembra

Ekološki
festivalu "Oplaneti se! Recikliraj", koji će, kroz kreativne igre i
eko-radionice, predstaviti razne načine tretmana otpada, biće održan u
Domu omladine, u ponedeljak, 5. novembra.

DOGADJANJA - Page 2 240173_dom-omladine-foto-z-ilic_f
Festival u Domu omladine počinje u 12.30 sati
Organizatori
su danas saopštili da će posetioci festivala koji počinje u 12.30, moći
da prave maske od starog papira i plastike u Reciklažnom kutku, nađu
izlaz iz Reciklažnog lavirinta, krećući se među prikazima mogućnosti
tretmana otpada u Srbiji.

Festival će ekološkim pesmama otvoriti dečji hor iz Bačkog Petrovca.

Pobednicima
konkursa za najefektniji predmet od otpada Telenor će uručiti laptop
računare i dati internet vezu za godinu dana, saopštila je mreža
organizacija civilnog društva Zelena inicijativa koja je organizator
manifestacije u saradnji sa Fondacijom Telenor i Ambasadom Holandije u
Srbiji.

Lampe od konzervi, kante od otpadnog drveta, reciklažna
šah-tabla, žardinjere od limenki i dečje igračke od auto-guma, nastali
su tokom konkursa u 12 gradova Srbije, za koje su građani tokom
septembra glasali na www.oplanetise.com .
Na Festivalu će biti izložen i portret naučnika Nikole Tesle, napravljen od reciklažnih materijala.

U
21 sat biće održan humanitarni koncert rok grupa "Kanda, Kodža i
Nebojša" i "Metak za zlikovca", a sav prihod od ulaznica koje koštaju
400 dinara, biće prosleđen sakupljačima sekundarnih sirovina udruženih u
"Zelenu zadrugu" u naselju Čukarička padina.

Koncert organizuju
Zelena lista Srbije i Zelena inicijativa, u saradnji sa Insitututom za
održive zajednice (ISC) i uz finansijsku podršku Američke agencije za
međunarodni razvoj (USAID).

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime5/11/2012, 11:08 am

Povratak večnog dečaka

Ostvarena je želja građanina Milete Popovića da grad mladosti Miroslava Antića počne da slavi uspomenu na velikog pesnika

DOGADJANJA - Page 2 M.Antic-sa-Majka-Melom.dat

Miroslav Antić sa majkom Melanijom (Iz lične arhive)
Pančevo – Za koji dan, u pančevačkoj Osnovnoj školi „Miroslav Antić“ zbiće se centralni događaj ovogodišnjih „Mikinih dana“. Građanin Mileta Popović će tako moći da odahne, pet godina pošto je prvi put javno progovorio o potrebi da Pančevo počne da slavi uspomenu na jednog od svojih najslavnijih sugrađana.

Ne žali se što je teret cele organizacije „Mikinih dana“ pao na njegova pleća. Zadovoljan je, ipak, kaže, što je grad uslišio njegovu želju. Doduše, morao je, kao da je reč o njegovom projektu, da konkuriše na konkursu za finansiranje projekata u kulturi.

Za „Mikine dane“ dobio je tek jednu osminu traženog novca, pa program neće ni približno biti onakav kakvog je zamislio, ali, pomirljivo kaže, važno da je krenulo, možda će naredne godine nešto dati i Pokrajina.

Prošle godine je Popović, sa najmlađom postavom amaterskog pozorišta „Atelje mladih“ pripremio, u sopstvenoj dramatizaciji i režiji, predstavu „Prepoznavanja“, načinjenu od stihova Miroslava Antića, pa je njeno izvođenje poslužilo da se grad u kojem je Antićevo stvaralaštvo začeto, podiči prvim „Mikinim danima“.

– Zamisao je bila, a pala su bila lane i obećanja, da ove godine „Mikini dani“ u Pančevu traju od marta, meseca njegovog rođenja, do juna, meseca u kojem nas je 1986. napustio, ali sa više nego skromnim sredstvima koja su za projekat odobrena, nije se moglo – objašnjava Mileta Popović.

Miroslav Antić je kao devetogodišnjak iz rodnog Mokrina stigao u Pančevo, u kojem će provesti narednih 13 godina, u njemu doživeti prve ljubavi i otkriti sebe kao pisca, novinara i

Priča o ovom periodu života Miroslava Antića uglavnom je nepoznata, zahvaljujući i činjenici da u Pančevu nije bilo inicijative da se on ozbiljnije rasvetli, pa, sticajem okolnosti, zna se više detalja o životu u Pančevu Isidore Sekulić, Miloša Crnjanskog, pa čak i Nušića koji je ovde, šegrtujući, boravio tek nekoliko dana, nego Antića, koji je iskreno voleo grad svoje mladosti.

Tako se, na primer, novinarska karijera Miroslava Mike Antića vezuje isključivo za novosadski „Dnevnik“, a prve uspešne korake u ovoj profesiji Mika je napravio 1953. i 1954. godine u tada obnovljenom nedeljniku „Pančevac“. Zna se da je u prvoj polovini 1954. u „Pančevcu“ objavio prvih deset svojih reportaža, zbog kojih ga je Pančevo i izgubilo. Naime, primećene su u Novom Sadu i ubrzo je stigao poziv da ga čeka posao u „Dnevniku“.

U „Pančevcu“ je uređivao dečju stranu, crtao strip „Lala iz Banata“ ispod kojeg prvih dvadeset brojeva nije bio ni potpisan, a pre no što se bacio na reportaže uspeo je je da načini novu „glavu“ lista, koja je dugo bila u upotrebi.

Za njegovim umećem Pančevci su posegli još jednom, polovinom sedamdesetih godina prošlog veka, kada je za dokumentarni film o gradu napisao pesmu „Dunav se uliva u Tamiš“. I danas je mnogim Pančevcima poznat stih „Pančevo, to je kada se vratiš u svoju dušu jednoga dana“, ali malo ko zna ko je autor.

Majka Melanija, kako su je Pančevci zvali, majka Antićeva, živela je u Pančevu i umrla pre četiri godine u 101. godini. Njena priča o Miki zabeležena je filmskom kamerom 1998. godine, ali je dokumentarac u režiji Ivana Rakidžića i po scenariju Raše Popova ostao je nezavršen.

Možda će se i toga jednoga dana neko u Pančevu setiti. Ako se dogodi, šašav kakav je bio, mogao bi Mika opet zakucati na vrata dvorišnog stana svoje mladosti, na pančevačkoj adresi, Ulica JNA, sada Radomira Putnika 7.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime5/11/2012, 11:09 am

"Dani vina" od 6. novembra u Delta sitiju

Festival "Dani vina" biće održan od 6. do 8. novembra od 10 do 22 sata u glavnom holu "Delta sitija".

DOGADJANJA - Page 2 544707-dani-vina

Ova kulturno-prodajna manifestacija ima za cilj da okupi kvalitetne vinarije i promoviše vinsku kulturu Srbije.

Prema rečima organizatora iz "Pero Art Centra" na festivalu će se predstaviti vinarije sa dugogodišnjom porodičnom tradicijom, veleprodaje vina i mnogobrojni vinari.

Posetioci će imati priliku da razgovaraju sa proizvođačima i vinarima, degustiraju neke od noviteta iz vinske industrije kao i da se upoznaju sa procesom proizvodnje vina svetskih i domaćih sorti grožđa.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime6/11/2012, 9:30 am

Prokuplje: počinje "FEDES"

U organizaciji prokupačkog Doma kulture i Muzičke škole „Kornelije Stanković“ danas počinje dečija kulturna manifestacija „FEDES“ .

DOGADJANJA - Page 2 490x370_fedes-juzne-vesti

Tokom pet dana trajanja, za najmlađe je obezbeđen bogat program koji su pripremili mališani okupljeni u sekcijama, a pored Prokuplja, u program su uključene i ostale opštine Topličkog okruga: Kuršumlija, Žitorađa i Blace.

Organizatori kažu da su se trudili da program dečijeg stvaralaštva bude što raznovrsniji, pa će, pored takmičenja instrumentalista klavira i harmonike, biti izvedena opera za decu „U cara Trojana kozije uši“ , izložba dečijih radova, a program će se realizovati i u prokupačkim osnovnim školama.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime7/11/2012, 2:26 pm

Dani srpske kulture u Temišvaru

Manifestacija Dani srpske kulture počinje danas u Temišvaru, a u narednih mesec dana publici u tom rumunskom gradu biće predstavljeni različiti sadržaji koji promovišu kulturu Srba i Srbije. Posle zvaničnog otvaranja biće prikazan film "Šešir profesora Koste Vujića".

DOGADJANJA - Page 2 Temisvar

Ministar kulture i informisanja Bratislav Petković otvoriće manifestaciju "Dani srpske kulture u Temišvaru", koja će trajati do 6. decembra.

"Dani srpske kulture u Temišvaru" počeće projekcijom filma "Šešir profesora Koste Vujića" po romanu Milovana Vitezovića u režiji Zdravka Šotre.

Narednih mesec dana biće organizovan mini-sajam srpske knjige, izložba umetničkih fotografija "Svedoci trajanja - srpski manastiri i crkve u Rumuniji", rumunsko-srpsko književno veče, koncert duhovne muzike, nastup ansambla "Tamburaši banatske ravnice".

Najavljen je i "Slavski koncert" na kome će se predstaviti kulturno umetnička društva iz Rumunije i Srbije i pozorišne predstave "Balkanski špijun" u izvođenju ansambla Srpskog pozorišnog studija iz Temišvara i "Transilvanija" Beogradskog dramskog pozorišta.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime7/11/2012, 2:26 pm

Izložba portreta u Domu Vojske Srbije

DOGADJANJA - Page 2 S_portreti-1-dom-vojske

biće otvorena do 1. Izložba će biti otvorena do 1.decembra (foto Politika/A. Vasiljević)
Jovan Popović, Uroš Predić, Paja Jovanović, Konstantin Danil, Nikolaj Kuznjecov, Mihalj Munkači... neki su od autora čija su dela predstavljena na izložbi „Portreti – ogledalo vremena, vreme lica” u Domu Vojske Srbije. Otvaranje je proteklo uz zvuke Umetničkog ansambla „Stanislav Binički” i pozdravnu reč Anice Medaković, direktorke Gradskog muzeja Vršac, potpukovnika Slavoljuba Markovića, direktora Medija centra „Odbrana”, dramske umetnice Rade Đuričin i Dragane Kuručev, autorke postavke.

Povod za izložbu je 130 godina od osnivanja Gradskog muzeja Vršac. Zbog toga je Dragana Kuručev, ujedno kustoskinja te institucije, odabrala 46 slika, 25 crteža i dve skulpture iz bogatog fundusa vršačke riznice u kojoj se čuva više od 1.500 umetničkih dela. Osim portreta građana Vršca i predstavnika crkve, sugrađani mogu da vide i zaslužne ličnosti istorije i kulture, poput Jovana Sterije Popovića, kralja Aleksandra Karađorđevića ili Laze Dunđerskog.

Kao modeli na slikama pojavljuju se i slikari čija su dela ujedno i izložena – Uroš Predić i Paja Jovanović.

Postavku u zdanju u Ulici braće Jugovića 19 svi zainteresovani moći će da obiđu do 1. decembra.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime7/11/2012, 2:27 pm

Izlagači šest zemalja na izložbi zlatarstva i časovničara

Na Međunarodnoj izložbi zlatarstva i časovničara "Sjaj", od 8. do 11. novembra u Novom Sadu, proizvode i najnovija dostignuća u tim delatnostima predstaviće oko 50 izlagača iz Turske, BiH, Makedonije, Hrvatske, Nemačke i naše zemlje, rečeno je danas novinarima na Novosadskom sajmu.

DOGADJANJA - Page 2 135402-pocinje-ljetnje-racunanje-vremena-slika-21740

Ta sajamska priredba, koja će biti održana 17. put za redom, napreduje i poslednjih godina okuplja sve više učesnika uprkos posledicama ekonomske krize - istakla je menadžer "Sjaja" Tijana Cicmil Stakić, izrazivši očekivanje da će Novosadski sajam i ovog puta biti mesto uspešnih strukovnih i poslovnih susreta zlatara i časovničara iz regiona pa i šire.

Posetiocima u Hali "Master" biće predstavljeni zlatni i srebrni nakit, drago i poludrago kamenje, nove tehnike u izradi nakita, alati i mašine za zlatarstvo i časovničarstvo, a predviđeno je i više stručnih predavanja iz tih oblasti, u Kongresnom centru Novosadskog sajma.

Posebno aktivni na predstojećoj sajamskoj priredbi biće članovi Udruženja zlatara Novi Sad, koji će osim na zajedničkom izlagačkom prostoru gde će predstaviti veštine svog zanata, okupiti i 16 partnerskih kompanija koje se bave proizvodnjom nakita od plemenitih metala i opreme za njegovu izradu.

Predsednik tog udruženja Željko Jovišić rekao je na konferenciji za novinare da je predstojeća manifestacija itekako važna domaćim i zlatarima iz inostranstva u poslovnom smislu jer, kako je napomenuo, kriza i rast cena na berzama smanjili su obim proizvodnje a time i prodaje pa su takvi i slični skupovi dobrodošli.

I na ovogodišnjoj priredbi biće u velikoj meri prisutni izlagači iz Turske koji će, osim nakita od zlata, srebra i drugih plemenitih metala, zatim dijamanata, bisera, sintetičkog kamenja za zlatarstvo, predstaviti i bižuteriju, modni nakit, zlatnike i srebrnjake.

Svoje eksponate predstaviće i novosadsko Društvo ljubitelja minerala, stena i fosila "Geo-pan", a nastupiće i učenici zlatarskog smera Srednje mašinske škole u Novom Sadu.

Sajamska priredba "Sjaj" će za posetioce biti otvorena od 10 do 18 sati, ulaz je besplatan a u izložbenu halu prolaziće se kroz detektor za metal.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime7/11/2012, 2:27 pm

Сајам намештаја од 12. до 18. новембра

Београдски сајам ће сутра одржати конфенрецију за медије, поводом предстојећег 50. међународног сајама намештаја, опреме и унутрашње декорације, који ће бити одржан од 12. до 18. новембра, под слоганом „Шта Вам недостаје“.

DOGADJANJA - Page 2 Sajam-namestaja-450x300

На сајму ће се представити више од 500 домаћих и иностраних излагача, који ће понудити широку лепезу најновијих серија домаћег и увозног гарнитурног и комадног намештаја.

Реч је о производима који својим квалитетом у потпуности задовољавају целокупне потребе за уређењем животног простора модерним и функционалним намештајем, као и декоративним елементима, који ће амбијент дома учинити пријатним.

Посетиоци ће имати прилику, да у разговору са архитектама и дизајнерима, добију савете за уређење ентеријера, као и идеју о најбољем решењу за преуређење, адаптацију и оплемењивање сопственог простора-дома.

Произвођачи су за већину производа најавили попусте од 15 до 40 одсто, а за посетиоце је предвиђена и наградна игра.

Традиционално уз Салон намештаја, приређује се и велика Изложба дизајна, у сарадњи са уметничким удружењем УЛУПУДС, које слави 60 година постојања. У Хали два биће представљени уметнички радови чланова УЛУПУДС-а – архитеката, дизајнера, сликара, вајара, дизајнера текстила, фотографа, костимографа, керамичара и теоретичара.

Радове ће представити и студенти Архитектонског факултета, Факултета примењених уматности, Академија лепих уметности, Шумарског факултета, Мегатренда, Едуконса, али и сродних уметничких асоцијација из Словеније, БиХ и Хрватске. Основни циљ је да се повежу млади таленати, пројектанати и дизајнери са произвођачима и привредницима.

Радно време сајма биће сваког дана од 10 до 20 сати, осим на дан затварања у недељу, 18. новембра.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime7/11/2012, 2:28 pm

Trodnevna manifestacija povodom Dana oslobođenja Novog Sada

Grad Novi Sad će povodom 9. novembra, Dana oslobođenja Novog Sada u Prvom svetskom ratu organizovati trodnevni program.

DOGADJANJA - Page 2 231480-foto-aleksandar-kamasi

Kako je najavljeno iz Gradske kuće, Sveta liturgija povodom Mitrovdana, a potom i pomen srpskim i savezničkim vojnicima koji su nastradali tokom Prvog svetskog rata biće održani u Sabornoj crkvi u četvrtak, 8. novembra u 9 časova.

Istog dana u Gradskoj biblioteci biće održan naučni skup ''Novembarski dani u Novom Sadu 1918. godine'' sa početkom u 12.30 časova. Predstavnici Grada Novog Sada posetiće Spomen sobu Prve brigade Kopnene vojske u Komandi Garnizona u petak 9. novembra u 8 sati, dok će u 9 časova položiti vence na Spomen krst palim borcima 1912-1918. u Porti Uspenske crkve.

Na Dan oslobođenja Novog Sada delegacija Grada pridružiće se svečanom obeležavanju Dana Prve brigade Kopnene vojske u Kasarni "Jugovićevo" u 11 časova.

Centralna manifestacija Grada Novog Sada odnosno Svečani doček Počasne čete Garde biće održana oko 14 časova na Trgu slobode, a pored gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića tom događaju prisustvovaće prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar odbrane Aleksandar Vučić, Brigadni general Đokica Petrović komandant 1. brigade Kopnene Vojske Srbije i Njegovo preosveštenstvo Episkop bački Irinej.

Nakon predaje raporta počasna četa Garde izvešće egzercir, potom će uslediti obraćanja zvaničnika, a događaj će biti završen Velikim kolom na Trgu slobode u izvođenju ansambla ''Vila''.

Takođe, u Maloj dvorani SPENS-a 9. novembra u 19 sati biće održana Svečana akademija, a završnica programa obeležavanja Dana oslobođenja Novog Sada predviđena je u subotu 10. novembra Svečanim koncertom zlatnih ansambala takođe u Maloj dvorani SPENS-a u 19. časova.

Zainteresovani građani za manifestacije koje se organizuju u Maloj dvorani SPENS-a mogu preuzeti besplatne karate na blagajni, na dan održavanja manifestacija. Novi Sad prethodnih godina, 9. novembar nije posebno obeležavao.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime8/11/2012, 9:53 am

Sutra počinje osmi FIST

Festival internacionalnog studentskog teatra (FIST), osmi po redu, počinje sutra na Fakultetu dramskih umetnosti, a tokom četiri dana trajanja festivala publika će moći da pogleda šest takmičarskih predstava trupa iz Italije, Švajcarske, Moldavije, BiH, Holandije i Češke.

DOGADJANJA - Page 2 175143-ofelija

Koncept FIST-a 08, koji će trajati do 11. novembra je artivizam-delovanje kroz umetnost, kojim možemo da doprinesemo pokretanju i rešavanju različitih problema.

Kroz FISTory program predstave u takmičarskom programu pokrenuće pitanja koja se tiču smrtne kazne, suprotstavljanja urbane i ruralne sredine, položaja žena u društvu, socijalnih nejednakosti, medijske manipulacije.

Pored predstava, u okviru FIST-a biće organizovane i izložbe, koncerti, tribine, ali i FIST radio, koji je počeo sa emitovanjem programa na internet strani festivala od 5. novembra.

Kako je Tanjugu rekla Bojana Milašinović, koordinatorka sektora za odnose sa javnošću FIST-a 08, pored predstava koje će biti izvedene u okviru takmičarskog programa, publika će moći da pogleda i "FIST play" - predstave u produkciji FDU-a, ali i izložbu grupe C4, neobičan performans "Drop Art" i da uživa u muzičom programu.

Cilj predstava je, kako je navela, da podstaknu posetioce da odreaguju na predstave i njihove teme - položaj žene u današnjem društvu, manipulacija medija koja je svakodnevno prisutna i na koju možda ne obraćamo pažnju, nepostojanje srednje klase i raslojavanje, različita socijalna pitanja.

FDU će i ove kao i svake prethodne godine primiti ne samo ljubitelje pozorišta, već i aktiviste, optimiste, borce za ljudska prava, društveno angažovane i one koji to žele da budu.

Prva predstava biće "Ne viči na mene" Akademije za muziku, pozorište i vizuelne umetnosti Kišnjev, Moldavija. Ova predstava na slikovit način govori o idiličnoj ljubavnoj priči između dvoje mladih koji potiču iz socijalno ugroženih porodica.

Kroz performans se vidi kako često trauma iz detinjstva predstavlja prepreku normalnom razvoju ličnosti i uspostavljanju zdravih društvenih odnosa kasnije. U predstavi se zapaža izuzetan plesački i koreografski izraz što doprinosi celokupnom doživljaju.

Nakon koje će biti organizovan razgovor o predstavi. Iste večeri u okviru "FIST play"-a biće izvedena predstava ''Stojim ispred tebe naga'' od Džojs Kerol Outs. Ova predstava bavi se ogoljavanjem tabu tema našeg društva koje su vezane za žene.

Anoreksičarka, go-go igračica i trudnica kroz tri različite priče tragaju za istim stvarima. Programska celina FIST+ dovodi na otvaranje festivala neobičan performans "Drop Art" gde umetnice izvode pomalo opasan ples na svili i na taj način simbolično predstavljaju nezavidan polažaj umetnika i umetnosti u Srbiji.

Poslednjeg dana festivala, 11. novembra u okviru FIST+ programa igraće se predstava "Postojanje" scene Carina. Tribinski i FISTedu program će svim posetiocoma FIST-a omogućiti da se informišu i unaprede znanja o aktuelnim umetničkim temama na koje se Festival fokusira konceptom, a to je ove godine ARTivizam - društveno i politički angažovana umetnost. Ulaz na sve programe je kao i prethodnih godina besplatan.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime9/11/2012, 11:31 am

Trka podrške obolelima dijabetesima 11. novembra

U nedelju 11. novembra na Adi Ciganlij povodom predstojećeg Svetskog dana borbe protiv dijabetesa organizuje trku podrške osobama obolelim od te bolesti

DOGADJANJA - Page 2 Podvodna-fotografija-medunarodni-kup-ada-ciganlija-1328585176-80467

Udruženje za borbu protiv dijabetesa grada Beograda "Plavi krug" povodom predstojećeg Svetskog dana borbe protiv dijabetesa organizuje trku podrške osobama obolelim od te bolesti u nedelju 11. novembra na Adi Ciganliji u Beogradu.

Kako je danas saopšteno, start trke podrške je kod Bandžija toga dana u 13 časova i ona je otvorena za sve osobe koje imaju dijabetes i sve koje žele da podrže osobe sa tom bolešću.

"Na ovaj način podsećamo javnost koliko su fizička aktivnost i zdrav način života bitni u sprečavanju pojave dijabetesa", navedeno je u saopštenju, povodom Svetskog dana borbe protiv dijabetesa - 14. novembra.

Dužina kruga je 7.700 metara, a trka se može preći šetanjem, trčanjem ili na rolerima.
Istog dana se održava i maratonska trka, sa početkom u 10 časova. Start je kod kafića "Sunset", na makiškoj strani Ade, gde će biti postavljena startna kapija.

Maratonska staza je duga 42.195 metara, odnosno trčaće se pet i po krugova. Cilj maratonske trke će biti kod Bandžija.

Na maratonskoj trci, pored sportista, učestvuju i osobe koje imaju dijabetes, a do sada je prijavljeno više od 30 maratonaca iz cele Srbije, Hrvatske i Makedonije.

Član "Plavog kruga", maratonac Ninoslav Rašković, prva je osoba sa dijabetesom koja je počela da trči maraton u Srbiji, a do sada je učestvovao u velikom broju maratonskih trka širom sveta.

Medicinska pomoć će biti obezbeđena duž čitavog kruga, uz prisustvo aktivista Crvenog krsta i ekipa hitne pomoći.

Na usputnim punktovima za osveženje će biti raspoređeni volonteri koji će meriti nivo šećera u krvi.

Podršku u muzičkom delu programa pružiće "Dr. COA".

"Maraton i trka podrške osobama sa dijabetesom, Plavi krug oko Ade, pokazaće javnosti da za dijabetes ne postoje granice. Pridružite nam se", poručuje se u saopštenju.

U svetu 366 miliona ljudi boluje od dijabetesa. U Srbiji, više od osam odsto stanovništva živi sa dijabetesom, odnosno oko 630.000 ljudi.

To znači da je skoro svaka porodica u našoj zemlji pogođena zdravstvenim posledicama ove hronične bolesti koja sa godinama nosi brojne komplikacije.

Predviđa se da će se ovaj broj povećati za preko 25 odsto u narednim decenijama.

Udruženje "Plavi krug" je za dve i po godine svog postojanja sprovelo preko 200 akcija besplatnog merenja šećera u krvi, krvnog pritiska, provere rizika od dobijanja dijabetesa, a više od 28.000 ljudi je provereno i dobilo osnovne informacije o ovoj hroničnoj nezaraznoj bolesti.

U okviru Udruženja, osnovan je i "Plavi kružić“, grupa namenjena roditeljima dece obolele od dijabetesa, navedeno je u saopštenju.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime10/11/2012, 11:39 am

Dan borbe protiv fašizma

Međunarodni
dan borbe protiv fašizma i antisemitizma obeležava se danas, a
centralnu državnu manifestaciju predvodiće ministar prosvete Žarko
Obradović

Ceremoniji
će, kako je saopšteno iz Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih
ratova Srbije koji je i organizator centralne državne ceremonije,
prisustvovati predstavnici Skupštine i Vlade Srbije, veterani iz Drugog
svetskog rata, preživeli zatočenici logora smrti i holokausta, kao i
nosioci Ordena narodnog heroja.

Obeležavanju Dana borbe protiv
fašizma prisustvovaće i nosioci najviših ratnih odlikovanja i medalja za
hrabrost, predstavnici diplomatskog kora, jevrejske i romske zajednice,
verskih zajednica, naučnih instituta, muzeja, arhiva, ugledne ličnosti
iz oblasti kulture, nauke i obrazovanja.

Centralnu državnu
manifestaciju čini koncert "Poruka ljubavi i čovečnosti iz hrama knjige"
u kome će učestovati Kraljevski gudači Svetog Đorđa pod upravom
Vladimira Vasiljevića, dramska umetnica Sloboda Mićalović-Ćetković, kao i
vokalni solisti Aneta Ilić, violinistkinja Emilija Kortus i gitarista
Uroš Dojčinović.

Autori program su Marija Bišof i Miroljub Aranđelović Rasinski, a produkciju je radila Kulturno-prosvetna zajednica Srbije.

Tokom
koncerta će, kako je saopšteno, biti izvedena dela Dmitrija
Šostakoviča, Antonjina Dvoržaka, Edvarda Griga, Kloda Debisija,
Miroljuba Aranđelovića Rasinskog, Dimitrija Golemovića...

Dramska umetnica govoriće odlomke iz besede Ive Andrića održane prilikom dobijanja Nobelove nagrade.

Manifestacija će biti održana u svečanoj sali Narodne biblioteke Srbije, a počeće u 20 sati.

Nasilje
koje se dogodilo na nemačkim ulicama i trgovima 9. novembra 1938.
godine označilo je početak državno organizovanog, pravno legitimisanog i
javno podržanog progona Jevreja koji je završen ubistvom šest miliona
nedužnih muškaraca, žena i dece.

Taj događaj, poznat kao
Kristalna noć, smatra se simboličnim početkom holokausta i obeležava se
kao Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime10/11/2012, 11:39 am

Sajam kolekcionara sutra i prekosutra u Beogradu

Velika
kupoprodajna izložba “Sajam kolekcionara”, sa više od 120 privatnih
kolekcija iz raznih oblasti, održaće se sutra i prekosutra u hotelu
“Slavija”.

DOGADJANJA - Page 2 Znacke-450x337

Na
više od 600 kvadratnih metara izložbenog prostora, posetioci mogu
razgledati, ali i nabaviti razne eksponate i predmete iz tradicionalnih
oblasti kolekcionarstva – filatelije (poštanske marke i poštanska
istorija), numizmatike (metalni i papirni novac van opticaja, kao i
stari vrednosni papiri) i faleristike (ordenje, značke i vojne oznake).
Oni će takdoje moći da nabave i staro oružje, kao što su bodeži, bajoneti, sablje, kubure, kremenjače.
Posetioci
će na Sajmu moći da vide i stare satove, nakit, antikvarno posuđe i
predmete od srebra, keramike, porcelana i kristala, antikvarni i stilski
nameštaj, knjige, umetničke slike i grafike, ikone na platnu i drvetu,
tepihe i pirotske ćilime, narodne nošnje, uniforme i još mnogo drugih
starinskih i unikatnih predmeta.
Tom prilikom moći će da saznaju
mnoge nove stvari i razmene iskustva, kao i da upoznaju značaj
manifestacije u stvaranju privatnih kolekcija predmeta iz naše istorije,
čime se pomaže očuvanju kulturnog i umetničkog blaga naše zemlje.
Sajam će biti otvoren od 10 do 16 časova, a cena ulaznice je 100 dinara.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime11/11/2012, 2:07 pm

Dan kada je stao Veliki rat

Dan
primirja u Prvom svetskom ratu, koji se obeležava u čitavom svetu,
danas će u Srbiji biti prvi put obeležen kao državni praznik.

DOGADJANJA - Page 2 V266435p0

DOGADJANJA - Page 2 V266435p1

Praznik
se obeležava odavanjem počasti i polaganjem venaca na spomen obeležja u
znak sećanja na sve nevino stradale žrtve od 1914. do 1918. godine.

S obzirom na to da 11. novembar pada u nedelju, ponedeljak , 12. novembar će biti neradni dan.

Dan
primirja najavljen je juče sa Kalemegdana, sa Savske terase Beogradske
tvrđave, odakle su pripadnici počasne jedinice Garde Vojske Srbije
ispalili počasnih deset plotuna iz šest artiljerijskih oruđa.

Povodom
Dana primirja, predsednik Srbije Tomislav Nikolić prisustvovaće danas
komemorativnoj svečanosti na ostrvu Vido i posetiti Srpsku kuću na Krfu,
posvećenu boravku srpskih trupa na tom grčkom ostrvu tokom Prvog
svetskog rata.

Nikolić će prvo na ostrvu Vido prisustvovati
komemorativnoj ceremoniji u Memorijalnom centru i položiti venac u
"plavu grobnicu", odnosno u Jonsko more, u koje su spuštani posmrtni
ostaci srpskih vojnika.

Nikolić je juče na vojničkom groblju
Zejtinlik u Solunu odao počast srpskim vojnicima povodom Dana primirja u
Prvom svetskom ratu.

Nakon intoniranja srpske i grčke himne i
minuta ćutanja Nikolić je na groblju, gde je sahranjeno preko 20.000
savezničkih vojnika, uključujući 8.500 Srba, položio venac na kojem je
pisalo: "Slavom ovenčanim precima" i zapalio sveće.

Povodom
praznika premijer Ivica Dačić danas će predvoditi delegaciju Vlade
Srbije i položiti vence na Spomen-kostrunicu branilaca Beograda u Prvom
svetskom ratu na Novom groblju.

Ambasadori zemalja Komonvelta,
SAD, Rusije, Francuske, Nemačke i drugih zemalja u Srbiji, takođe, će
obeležiti ovaj praznik u Beogradu prigodnim govorima i polaganjem venaca
na grobove boraca palih u Prvom svetskom ratu.

Ove godine
svečanost povodom ovog dana za sve zemlje Komonvelta - Kanadu,
Australiju, Britaniju, Indiju i druge, organizovaće ambasada Kanade, a
komemoracija će se održati na Groblju palih boraca Komonvelta.

Vence
će položiti ambasade Australije, Velike Britanije, Kipra, Indije,
Nigerije, Poljske, Francuske, SAD kao i Počasnog konzulata Šri Lanke,
saopštila je ambasada Kanade.
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas položiće venac na spomen obeležju
Srpskom ratniku ispred Gradske biblioteke u Lazarevcu, a načelnik
Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Ljubiša Diković će, u
svojstvu izaslanika predsednika Srbije, položiti venac na Grob neznanom
junaku na Avali.

Izaslanik Vlade Srbije, državni sekretar
Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, Dragi Vidojević,
predvodiće ceremoniju polaganja venaca i odavanja počasti kraj
Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu (kompleks
Novog groblja).

Centralna državna ceremonija kod
Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu predstavlja
čin odavanja počasti svim pripadnicima oružanih snaga i civilima nevino
postradalim tokom Prvog svetskog rata.

Ona se svrstava u red
najznačajnijih ceremonija koje će toga dana u isto vreme, u svim glavnim
gradovima država-pobednica u Prvom svetskom ratu, biti održane u čast
godišnjice velikog istorijskog događaja.

Prisustvo najviših
diplomatskih i vojno-diplomatskih predstavnika država-saveznica i
država-protivnica Srbije u Prvom svetskom ratu simbolično ukazuje na
potrebu očuvanja dostojanstvenog sećanja, ali i afirmacije pomirenja i
saradnje kao osnova za dalje unapređenje bilateralnih odnosa Srbije i
država-učesnica u tom oružanom sukobu.

Državni sekretar
Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Negovan Stanković,
u 11 sati predvodiće ceremoniju polaganja venaca i odavanja počasti u
okviru kompleksa Srpskog vojnog groblja u Bitolju u Makedoniji.

Toj
ceremoniji prisustvovaće i 50 najboljih kadeta Vojne akademije i
studenata Kriminalističko-policijske akademije koji će se, od 10. do 12.
novembra 2012. godine, nalaziti na nagradnom studijskom putovanju tokom
koga će obići najznačajnije srpske vojne memorijale i mesta stradanja u
Makedoniji.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u
čitavom svetu državnim manifestacijama koje se održavaju 11. novembra u
11.00 časova u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine u 11.00 časova
kada je na snagu stupilo primirje u Prvom svetskom ratu.

Zakonom o
državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji uvršten je i 11.
novembar kao Dan primirja u Prvom svetskom ratu, koji, kako je saopšteno
iz kabineta predsednika Republike, treba obeležavati na vidljiv i
upečatljiv način, a jedna od mogućnosti je nošenje amblema sa cvetom
Natalijina ramonda.

Natalijina ramonda je biljka koja raste u
Srbiji, uglavnom na istoku, ali i na planini Nidže u Makedoniji, čiji je
najviši vrh Kajmakčalan. Njena simbolika je višestruka, kako zbog
staništa, tako i zbog imena - cvet nazvan po kraljici Nataliji
Obrenović.

Cvet Natalijina ramonda je poznat i kao cvet feniks
koji se, i kada se potpuno osuši, ako se zalije, može oživeti, što
ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata,
kaže se u saopštenju kabineta predsednika Srbije.

Šta je Srbija dobila učešćem u Prvom svetskom ratupročitajte u tekstu istoričara dr Čedomira Antića za "Novosti".

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime13/11/2012, 1:19 pm

Počeo Sajam nameštaja, popusti do 40 odsto

Jubilarni, 50. MeĐunarodni sajam nameštaja, opreme i unutrašnje dekoracije, koji je okupio više od 500 domaćih i inostranih izlagača, otvoren je danas na Beogradskom sajmu.

DOGADJANJA - Page 2 184964-sajam

Manifestaciju je otvorio Rasim Ljajić potpredsednk vlade i ministar trgovine koji je rekao da je domaća drvna industrija, iako u krizi, lane zabeležila pozitivne izvozne rezultate, a takva je situacija i u prvih devet meseci ove godine.

Ljajić je naveo da je izvoz drvne industrije prošle godine bio 287 miliona evra, od čega polovina obuhvata nameštaj i građevinsku stolariju.

On je naglasio da država treba da subvencijama i podsticanjem izvoza pomaže domaće proizvođače nameštaja kako bi što više izvozili u zemlje sa kojima imamo sporazume o slobodnoj trgovini kao što je Rusija.

Ulaz 300 dinara
Radno vreme sajma je od 10 do 20 časova, a poslednjeg dana od 10 do 18 časova. Cena pojedinačne ulaznice je 300 dinara, ulaznice za grupne posete koštaju 200 dinara, a parking - 100 dinara na sat.

Ljajć je najavio da će sledećeg meseca državna delegacija Srbije boraviti u Rusiji da bi se dogovorili o otvaranju distributivnog centra za proizvođače iz Srbije.

On je izrazio očekivanje da će i kompanije iz inostranstva naći interes da investiraju u drvnu industriju Srbije, posebno zbog sporazuma o slobodnoj trgovini koje imamo sa nizom zemalja.

Ljajić je rekao da očekuje veliku posećenost sajma, popuste za pojedine delove nameštaja do 40 odsto, kao i da se sklope novi poslovni aranžmani.

Sajam pod sloganom ''Šta vam nedostaje" trajaće do 18. novembra, a prema najavama izlagača, popusti će ići do 40 odsto, takođe je moguće odloženo plaćanje, kao kataloška i onlajn prodaja eksponata koji nisu izloženi.

Od kupnog broja izlagača tećina je iz iznostranstva, a očekuje se oko 60.000 posetilaca koji će imati priliku i da u razgovoru sa arhitektama i dizajnerima dobiju savete za uređenje enterijera, kao i ideju o najboljem rešenju za preuredjenje, adaptaciju i oplemenjivanje sopstvenog prostora-doma.

Istovremeno sa sajmom nameštaja biće održana i Međunarodna izložba mašina, alata i repromaterijala za drvnu industriju.

Tradicionalno uz Salon nameštaja, priređena je i velika Izložba dizajna, u saradnji sa umetničkim udruženjem ULUPUDS, koje slavi 60 godina postojanja.

U Hali dva biće predstavljeni umetnički radovi članova ULUPUDS-a - arhitekata, dizajnera, slikara, vajara, dizajnera tekstila, fotografa, kostimografa, keramičara i teoretičara.

Radove će predstaviti i studenti Arhitektonskog fakulteta, Fakulteta primenjenih umetnosti, Akademija lepih umetnosti, Šumarskog fakulteta, Megatrenda, Edukonsa, ali i srodnih umetničkih asocijacija iz Slovenije, BiH i Hrvatske. Osnovni cilj je da se povežu mladi talenati, projektanati i dizajneri sa proizvođačima i privrednicima.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime13/11/2012, 1:20 pm

Počinje Beogradski tango festival

Gala koncertom beogradskog kvinteta Beltango, koji će se u subotu, 17. novembra održati u Centralnom domu vojske Srbije, biće otvoren 9. Internacionalni Beogradski tango festival u organizaciji Beogradske tango asocijacije, a pod pokroviteljstvom ambasade Argentine.

DOGADJANJA - Page 2 352293-22

Koncert pod nazivom "Beltango & Pjacola – 20 godina posle" biće svojevrstan omaž najpoznatijem tango kompozitoru i bandoneonisti Astoru Pjacoli, kojim će se obeležiti dvadeset godina od smrti slavnog Argentinca.

Ovim koncertom Beltango obeležava i 10 godina od pojave prvog i za sada jedinog bandoneona na domaćoj koncertnoj sceni, koji sa puno uspeha svira Aleksandar Nikolić, osnivač kvinteta Beltango, saopšteno je iz Beogradske tango asocijacije.

Ovaj beogradski ansambl upravo se vratio sa velike evropske turneje na kojoj su se predstavili publici u 11 zemalja, nastupajući na preko 20 koncerata i festivala. Priliku da uživa u muziciranju ovog jedinstvenog ansambla sa naših prostora, imala je i publika u Parizu, Cirihu, Budimpešti, Torinu, Santoriniju, Solunu, Rovinju i Ljubljani.

Beltango se već nekoliko godina svrstava u red najpriznatijih svetskih tango orkestara, a njihova interpretacija upravo muzike Astora Pjacole prepoznata je i u samom Buenos Ajresu kao potpuno autentična, što im je i donelo laskavu nagradu “Premio Astor Piažolla”.

Ljubitelji tango plesa imaće priliku da posle koncerta, u nastavku prve festivalske vevceri, uživaju u tango balu u istom prostoru.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime13/11/2012, 1:21 pm

Budite forenzičari, učestvujte u eksploziji nauke na Festivalu nauke

Međunarodni Festival nauke, šesti po redu, biće održan od 29. novembra do 2. decembra u Beogradu, uz učešće više od 450 mladih naučnika iz 36 domaćih, naučno-obrazovnih institucija i 40 gostiju iz inostranstva.

DOGADJANJA - Page 2 175494-festival-nauke

Mladi naučnici iz Francuske, SAD, Švedske, Španije, Mađarske, Velike Britanije, Hrvatske i Srbije biće deo festivalskih celina "Nauka bez prestanka", "Naučno-fantastična-bina", "Daje se na znanje", "Ekspertinejdžeri zona" i "Naučna igraonica".

Prema najavi organizatora, "festivalsku četvrt" činiće RK "Kluz", Studentski kulturni centar (SKC), galerija Narodne banke Srbije i teatar "Bojan Stupica".

DOGADJANJA - Page 2 258609-bgfestival-nauke-foto-zeljko-safar

U centralnoj lokaciji, RK "Kluz", Festival će predstaviti 36 potpuno novih postavki, kao i novinu festivala - talenat zonu "Ekspertinejdžeri" koja okuplja sve školske i druge festivale u Srbiji nastale upravo po uzoru na beogradski Festival nauke.

Cena karte 400 dinara
Festivalske karte po ceni od 400 dinara su u prodaji na svim "Eventim" prodajnim mestima kako u Beogradu, tako od ove godine i u celoj Srbiji.
Karta važi za jedan festivalski dan u RK "Kluz, SKC i galeriji Narodne banke Srbije. Posetioci koji su zainteresovani isključivo za program u Studentskom kulturnom centru mogu da kupe ulaznicu po ceni od 150 dinara.

Tokom Festivala prodavaće se pojedinačne karte po ceni od 150 dinara za fizičko-laserski šou u teatru "Bojan Stupica", kao i za novinu ovogodišnje manifstacije - večernji muzičko-naučni program u SKC-u ( ti sadržaji nisu uključeni u cenu dnevne karte). Deca do pet godina uz pratnju roditelja ne plaćaju ulaznicu.

Prva dva dana Festivala, četvrtak i petak, preporučeni su za organizovane
školske i grupne posete.

Pravo iz Notingema u Velikoj Britaniji na Festival nauke stiže CSI odeljenje za forenzičke nauke - interaktivna radionica sa realnim iskustvom sakupljanja otisaka prstiju, proučavanja snimaka, mrlja krvi, rukopisa i drugih tragova koje zločinci ostavljaju za sobom kroz koju će posetioce provesti pravi stručnjaci forezičari i doktori za istraživanje mesta zločina.

U Studentskom kulturnom centru, američka astronautkinja Marša Ajvins podeliće sa prisutnima svoja sećanja na 7.000 sati provedenih u NASA i civilnim letelicama, pet svemirskih misija u karijeri i 1.318 sati staža u svemiru. Profesionalni astronaut i bivša članica NASA-e govoriće i o običnom životu u spejs-šatlu.

Iz Francuske na Festival nauke stiže Fabijan koji će posetioce upoznati sa nepresušnom inspiracijom naučnih istraživanja - molekulom vode.

DOGADJANJA - Page 2 171242-festivalllll

Kroz "eksploziju nauke" sve zainteresovane provešće mladi mađarski doktor nauka Laslo Robert Ziros koji u svom šou programu predstavlja različite eksperimente - bezbedne koji se mogu isprobati bilo kada, ali i one vrlo opasne koje nikada ne treba isprobavati kod kuće.

Iz Španije, po prvi put, u galeriju Narodne banke Srbije stiže naučna igraonica koja pretvara reciklirane materijale u šou-program za sve uzraste sa grandioznim eksponatima - biciklom pretvorenim u kran za pecanje, neobičnom pticom ili kuhinjskom opremom, od volana nastali lavirinti, a od više njih vrteška.

Švedski laserski šou, u teatru "Bojan Stupica", u novom i unapređenom izdanju vraća se na Festival nauke samo na zahtev publike. Ista ekipa i novi i neverovatni efekti udruženi sa zakonima fizike kao i tim eksperata za zvuk i svetlost sa Lund Univerziteta nastupiće u 16 zasebnih predstava.

Prijatelj šestog Festivala nauke je Mobilna telefonija Srbije, sponzor "Ekspertinejdžeri zone" Naftna industrija Srbije, tradicionalni partner manifestacije Erste banka, a podrška Centar za promociju nauke.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime14/11/2012, 10:42 am

"Green fest" od 14. do 16. novembra

„Green Fest“ će svečano biti otvoren u sredu 14.11. u 20 časova, projekcijom filma „Play again“ – „Igraj Ponovo“, o posledicama koje detinjstvo otuđeno od prirode ostavlja na decu.

DOGADJANJA - Page 2 News_102728

Međunarodni festival zelene kulture "Green fest" biće održan od 14. do 16. novembra u Domu omladine u Beogradu.

Kako je navedeno u saopštenju organizatora, "Green fest" je nastavak prakse uspešnog organizovanja Međunarodnog festivala ekološkog "Green screen fest" koji je publika u Beogradu imala prilike da vidi tokom 2010. i 2011. godine.
"Green fest" je podeljen u tri celine "Green screen fest" - deo koji je posvećen takmičarskim i revijalnim filmovima sa ekološkom tematikom, "Green field" - segment posvećen vršnjačkom i ekspertskom obrazovanju i "Green Square" - međunarodni izložbeni program "zelenih" ideja, inovacija, organizacija i proizvoda.

U okviru Međunarodnog festivala zelene kulture ove godine će prvi put biti organizovan konkurs za najbolji kratki ekološki film snimljen mobilnim telefonom na temu "Pronađi motivaciju za ekomotivaciju".

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime14/11/2012, 10:43 am

Budite forenzičari, učestvujte u eksploziji nauke na Festivalu nauke

Međunarodni Festival nauke, šesti po redu, biće održan od 29. novembra do 2. decembra u Beogradu, uz učešće više od 450 mladih naučnika iz 36 domaćih, naučno-obrazovnih institucija i 40 gostiju iz inostranstva.

DOGADJANJA - Page 2 175494-festival-nauke

Mladi naučnici iz Francuske, SAD, Švedske, Španije, Mađarske, Velike Britanije, Hrvatske i Srbije biće deo festivalskih celina "Nauka bez prestanka", "Naučno-fantastična-bina", "Daje se na znanje", "Ekspertinejdžeri zona" i "Naučna igraonica".

Prema najavi organizatora, "festivalsku četvrt" činiće RK "Kluz", Studentski kulturni centar (SKC), galerija Narodne banke Srbije i teatar "Bojan Stupica".

DOGADJANJA - Page 2 258609-bgfestival-nauke-foto-zeljko-safar

U centralnoj lokaciji, RK "Kluz", Festival će predstaviti 36 potpuno novih postavki, kao i novinu festivala - talenat zonu "Ekspertinejdžeri" koja okuplja sve školske i druge festivale u Srbiji nastale upravo po uzoru na beogradski Festival nauke.

Cena karte 400 dinara
Festivalske karte po ceni od 400 dinara su u prodaji na svim "Eventim" prodajnim mestima kako u Beogradu, tako od ove godine i u celoj Srbiji.
Karta važi za jedan festivalski dan u RK "Kluz, SKC i galeriji Narodne banke Srbije. Posetioci koji su zainteresovani isključivo za program u Studentskom kulturnom centru mogu da kupe ulaznicu po ceni od 150 dinara.

Tokom Festivala prodavaće se pojedinačne karte po ceni od 150 dinara za fizičko-laserski šou u teatru "Bojan Stupica", kao i za novinu ovogodišnje manifstacije - večernji muzičko-naučni program u SKC-u ( ti sadržaji nisu uključeni u cenu dnevne karte). Deca do pet godina uz pratnju roditelja ne plaćaju ulaznicu.

Prva dva dana Festivala, četvrtak i petak, preporučeni su za organizovane
školske i grupne posete.

Pravo iz Notingema u Velikoj Britaniji na Festival nauke stiže CSI odeljenje za forenzičke nauke - interaktivna radionica sa realnim iskustvom sakupljanja otisaka prstiju, proučavanja snimaka, mrlja krvi, rukopisa i drugih tragova koje zločinci ostavljaju za sobom kroz koju će posetioce provesti pravi stručnjaci forezičari i doktori za istraživanje mesta zločina.

U Studentskom kulturnom centru, američka astronautkinja Marša Ajvins podeliće sa prisutnima svoja sećanja na 7.000 sati provedenih u NASA i civilnim letelicama, pet svemirskih misija u karijeri i 1.318 sati staža u svemiru. Profesionalni astronaut i bivša članica NASA-e govoriće i o običnom životu u spejs-šatlu.

Iz Francuske na Festival nauke stiže Fabijan koji će posetioce upoznati sa nepresušnom inspiracijom naučnih istraživanja - molekulom vode.

DOGADJANJA - Page 2 171242-festivalllll

Kroz "eksploziju nauke" sve zainteresovane provešće mladi mađarski doktor nauka Laslo Robert Ziros koji u svom šou programu predstavlja različite eksperimente - bezbedne koji se mogu isprobati bilo kada, ali i one vrlo opasne koje nikada ne treba isprobavati kod kuće.

Iz Španije, po prvi put, u galeriju Narodne banke Srbije stiže naučna igraonica koja pretvara reciklirane materijale u šou-program za sve uzraste sa grandioznim eksponatima - biciklom pretvorenim u kran za pecanje, neobičnom pticom ili kuhinjskom opremom, od volana nastali lavirinti, a od više njih vrteška.

Švedski laserski šou, u teatru "Bojan Stupica", u novom i unapređenom izdanju vraća se na Festival nauke samo na zahtev publike. Ista ekipa i novi i neverovatni efekti udruženi sa zakonima fizike kao i tim eksperata za zvuk i svetlost sa Lund Univerziteta nastupiće u 16 zasebnih predstava.

Prijatelj šestog Festivala nauke je Mobilna telefonija Srbije, sponzor "Ekspertinejdžeri zone" Naftna industrija Srbije, tradicionalni partner manifestacije Erste banka, a podrška Centar za promociju nauke.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime16/11/2012, 10:48 am

Noć pozorišta po 2. put u Srbiji

Manifestacija "Noć pozorišta" biće drugi put održana u Srbiji 17. novembra i to u 15 gradova: u Vranju, Pirotu, Novom Pazaru, Kragujevcu, Arandjelovcu, Lazarevcu, Zaječaru, Šapcu, Vršcu, Sremskoj Mitrovici, Rumi, Novom Sadu, Kikindi, Apatinu i Subotici, najavili su danas organizatori.

DOGADJANJA - Page 2 68559136250a3647253e9c138835380_orig

U 46 kulturnih ustanova biće organizovano više od 60 predstava i 30 propratnih sadržaja (preformansi, muzički događaji, izložbe, radionice).

Novina ove godine je uključivanje i predstavljanje dramskih sekcija osnovnih škola čije najbolje predstave biće izvedene u "Noći pozorišta".

"Noć pozorišta" realizuje se u okviru projekta "European theatre night", uz podršku Ministarstva kulture i informisanja, lokalnih samouprava i kulturnih institucija.

"European theatre night" je međunarodni projekat pokrenut 2008. godine u Hrvatskoj sa ciljem da se direktno podstakne dramsko stvaralaštvo na prostoru čitave Evrope i kultura približi široj javnosti.

Osim u Srbiji i Hrvatskoj, projekat se realizuje i u Slovačkoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Mađarskoj i Austriji, a od sledeće godine u "Noći pozorišta" uživaće i publika u Španiji i Portugalu.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime17/11/2012, 10:25 am

Počinje 5. Rege Srbija festival u Pančevu

PANČEVO -

Peti
Rege Srbija festival počinje danas u Pančevu, a do 18. novembra publici
će se na dve lokacije predstaviti značajna imena evropske i srpske rege
scene, najavio je organizator, Dom omladine Pančevo.

Zvezde
festivala su Mad Profesor, najznačajnije ime dab muzike Velike Britanije
i mladi hiphop izvođač Rootwords kojeg će pratiti švajcarski rege bend
"Najavibes".

Kada su u pitanju "saundsistemi" (soundsystem)
predstaviće se Asher Selector (Švajcarska), Matteo (Švajcarska), Raldo
(Švajcarska), Keumart De Green Sayaman (Švajcarska), Mad Codiuf
(Belgija) i Dj Skunk & Laurent (Švajcarska).

Nastpiće i
većina trenutno aktivnih domaćih "saundsistema": "Jahmessenjah" i MC
Darka iz Gornjeg Milanovca, "Solid Hi-fi" (Smederevo), Shone Al Capone i
Professor Tresha (Beograd), "Trenchtown Rockers" i "Positive Vibration"
(Pančevo), kao i bendovi "Che Guerillaz" (Beograd) i "Greenfingers"
(Niš).

Otvaranje festivala obeležiće i dve izložbe u Galeriji Doma omladine Pančevo.

Festival će se odvijati u Malom klubu Doma omladine i u sali Studentskog doma u Pančevu.

Organizaciju
manifestacije finansijski su omogućili Grad Pančevo, Pokrajinski
sekretarijat za kulturu AP Vojvodine i NIS Gaspromnjeft.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime18/11/2012, 11:49 am

Najmasovnije takmičenje za izbor najbolje srpske rakije

Najmasovnije
takmičenje za izbor najbolje srpske rakije, održaće se sutra u
restoranu – rakia baru „Destilerija“, a u susret ovogodišnjem „Rakija
festu“, koji će biti održan 15. i 16. decembra u „Belekspo centru“.

DOGADJANJA - Page 2 Rakija

Rakije
će po prvi put u Srbiji, osim stručnog žirija, ocenjivati i komisija
sastavljena od proizvođača rakije, ugostitelja, hotelijera,
distributera, somelijea i predstavnika medija.
Rakije će biti
izabrane sistemom direktnog uzimanja sa prodajnih polica, što znači da
će se u konkurenciji naći samo registrovani proizvođači i da rezultati
ocenjivanja predstavljaju realnu sliku na tržištu rakija u Srbiji.
Na „Rakija festsu“ će biti proglašeni pobednici kojima će biti dodeljeni trofeji „Beogradski pobednik“.
Organizator
nacionalnog prvenstva je „Rakia bar“- poznati beogradski franšizni
koncept, koji na savremen način promoviše naše tradicionalno piće.
IZVOR: TANJUG

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime18/11/2012, 11:50 am

1.000 proizvoda: Sajam etnohrane i pića 27. novembra

Biće predstavljeni džemovi, slatko, vurda, sprža, ajvar, kisela zimnica, suvomesnati specijaliteti, pirotske peglane kobasice...

DOGADJANJA - Page 2 Etno-sajam-sajam-hrane-1336989784-161674

Sajam
etnohrane i pića biće održan na Beogradskom sajmu od 27. do 30.
novembra, a učestvovaće oko 300 izlagača iz zemlje i inostranstva.

Kako
se navodi, biće predstavljeno preko hiljadu različitih proizvoda, među
kojima su džemovi, slatko, vurda, sprža, ajvar, kisela zimnica,
suvomesnati specijaliteti, pirotske peglane kobasice, mlečni proizvodi,
kozji sirevi, med, čajne mešavine, sušeno voće, pekarski proizvodi,
vina, rakije.

Na ovaj način od zaborava se čuvaju stari recepti
karakteristični za pojedine oblasti i regione naše zemlje, povećava
proizvodnja hrane, održavaju i razvijaju seoska domaćinstva, dodaje se u
saopštenju.

Sajam je namenjen prvenstveno poslovnim posetiocima a
za proizvođače, Sajam etno hrane i pića je mesto susreta sa
potencijalnim kupcima, ali i velikim tržištem. Pokrovitelj Sajma etno
hrane i pića je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Srbije, uz podršku Privredne komore Srbije.

Sajam će od 27. do
29. novembra (u utorak, sredu i četvrtak) biti otvoren od 10 do 19
časova, a u petak, 30. novembra, od 10 do 17 časova.

Za poslovne
posetioce ulaz na Sajam je besplatan, uz popunjavanje registracionog
lista ili vizit kartu, a za ostale zainteresovane građane ulaznica košta
250 dinara (za grupne posete 150 dinara).

Cena parkinga je 100 dinara po satu.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime18/11/2012, 11:50 am

U NOĆI POZORIŠTA ODIGRANO 60 PREDSTAVA

U 46 kulturnih ustanova u 15 gradova Srbije izvedeno je tokom noći više od 60 predstava i 30 propratnih sadržaja

Više
hiljada ljubitelja pozorišne umetnosti učestvovalo je u "Noći
pozorišta" koja je ove godine po drugi put organizovana u Srbiji.

Publiku
su tokom noći primila pozorišta u Vranju, Pirotu, Novom Pazaru,
Kragujevcu, Aranđelovcu, Lazarevcu, Zaječaru, Šapcu, Vršcu, Sremskoj
Mitrovici, Rumi, Novom Sadu, Kikindi, Apatinu i Subotici.

Vranjski
glumci su u "Noći pozprišta" i ovoga puta nastupili na sceni Doma
Vojske, čija im je uprava stavila besplatno na raspolaganje svoje
kapacitete, pokazujući tako puno razumevanje za rad ansambla, koji je 2.
jula, u podmetnutom požaru, ostao bez svoje sale stare 120 godina.

Ova
kulturna manifestacija je prvi put organizovana u Kragujevcu, a u njoj
je sinoć učestvovalo više od hiljadu ljubitelja pozorišne umetnosti.

U "Noć pozorišta" ove godine su sa najboljim predstavama učestvovale i dramske sekcije osnovnih škola".

"Noć
pozorišta" realizuje se u okviru projekta "European theatre night", uz
podršku Ministarstva kulture i informisanja, lokalnih samouprava i
kulturnih institucija.

"European theatre night" je međunarodni
projekat pokrenut 2008. godine u Hrvatskoj sa ciljem da se direktno
podstakne dramsko stvaralaštvo na prostoru čitave Evrope i kultura
približi široj javnosti.

Osim u Srbiji i Hrvatskoj projekat se
realizuje i u Slovačkoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori,
Mađarskoj i Austriji, a od sledeće godine u "Noći pozorišta" uživaće i
publika u Španiji i Portugalu.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime19/11/2012, 11:43 am

98 godina: Sećanje na herojske kaplare

Ujutro 1914. godine, oko 1.300 golobradih mladića, kojima je dodeljen čin kaplara, krenulo je iz Kragujevca ka Gornjem Milanovcu u sastav Prve srpske armije

DOGADJANJA - Page 2 Sumarice-1353244204-231238

KRAGUJEVAC - Na spomenik "1.300 kaplara" u Šumaricama položeni venci i cveće u čast prolaska četiri čete Skopskog đačkog bataljona kroz Kragujevac na front kod Kolubare.

U Kragujevcu je obeleženo 98 godina od prolaska četiri čete Skopskog đačkog bataljona kroz taj grad.

U spomen na taj dan kod krajputaša "1300 kaplara" u Šumaricama, predstavnici grada, vojnih organizacija i udruženja, položili su vence i cveće.

Ujutro 1914. godine, oko 1.300 golobradih mladića, kojima je dodeljen čin kaplara, krenulo je iz Kragujevca ka Gornjem Milanovcu u sastav Prve srpske armije.

Odlukom Vrhovne komande upućeni su na front kako bi povratili moral iscrpljenoj srpskoj vojsci i doprineli pobedi u Kolubarskoj bitci.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime19/11/2012, 11:44 am

Umetnici i prolaznici zajedno u performansu u Knez Mihailovoj ulici

Novembarski salon otvoren je juče u Knez Mihailovoj ulici nesvakidašnjom izložbom-performansom. Naime, 24 člana grupe "Umetnik" na ulici su držeći svoje radove formirali "zidove" i na taj način se predstavili publici.

DOGADJANJA - Page 2 560212-novembarski-salon-1

Prolaznici su prilazili, komentarisali, tumačili radove i prenosili svoje utiske o radovima autorima, a nekoliko izlagača se samoinicijativno priključilo performansu.

DOGADJANJA - Page 2 560218-novembarski-salon

Na ovaj način otvorena je nova izlagačka sezona "Galerije", koja je platforma za savremenu umetnost koju pokreće neformalna grupa "Umetnik".

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime20/11/2012, 3:12 pm

Uspomene i dragocenosti sa tavana i iz podruma

Na „Antiko festu” poznavaoci starina mogli su da prodaju, kupe i razmenjuju delove svojih kolekcija

DOGADJANJA - Page 2 Bgd

Bilo je kupaca koji su tražili originalni stilski sto „Luj XVI” po određenoj meri

Minijature od slonovače, posuđe od zlata, srebra, bronze i mesinga, šoljice od herendi porcelana, Dalijeve sličice u emajlu, stari nakit i nameštaj iz 19. veka traže nove vlasnike na sajmu antikviteta i kolekcionarstva „Antiko fest” koji je juče je otvoren u „Delta sitiju”. Na manifestaciji koju organizuje „Pero art centar” ljubitelji i poznavaoci starina mogu ne samo da kupe, već i da zamene i prodaju komade koji dugo stoje zaboravljeni na tavanima i u podrumima porodičnih kuća, poput fotografija iz Prvog svetskog rata, knjiga i bankovnih akcija iz 19. veka, starih postera, novina ili novčanica iz 1860. godine.

– Najstariji papirni primerci na sajmu su pisma iz 18. veka, koji su skupljani više decenija. Oni su poput filatelije i fotografija složeni hronološki i tematski. Potrebna je velika posvećenost i strpljenje kako bi se napravila kolekcija – objasnila je izlagač Ljiljana Pivaljević.

Prema rečima izlagača, nekim predmetima starim više od sto godina se danas uopšte ne zna namena. Ali, ono što ne razlikuje stari nameštaj, posuđe i nakit od modernog jeste što je oduvek postojala razlika u kvalitetu.

– Dođu ljudi pa nam kažu „Ali, to je staro više od pedeset godina”, a mi im onda objasnimo da sve što je staro nije i vredno. Ono što nije vredelo tada, ne vredi ni sad. Engleski porcelan sa posebnim žigom ili rezbaren pribor za jelo iz posleratnog Beograda vredniji su od tadašnjeg običnog posuđa – istakla je izlagač Milica Dimitrijević.

Pored kupovine, prodaje i razmene posetioci na sajmu dobijaju i savete od stručnjaka i poznavalaca antikviteta. Zoran Pavlović, koji često i sam organizuje ovu vrstu sajmova, navodi da ljubitelje starina obično zanima koliko vredi komad koji imaju u kući ili kako mogu da restauriraju nešto što su našli. Ali, izlagači ističu da se na ovim sajmovima pre svega lepo druže i sklapaju prijateljstva.

– Vidite različit svet. Tako sam se upoznala sa Oljom Ivanjicki, koja je redovno posećivala naše manifestacije i volela da posedi sa nama. Sajam je koristan i zato što vežbamo strane jezike. Puno je inostranih turista koje zanimaju detalji u vezi sa predmetima. Neki posetioci dođu da prošetaju, čisto da vide šta ima. Neki svrate i da se ugreju, da ne moraju kod kuće da uključuju peći. Već znamo lica nekih bakica koje redovno vikendom prošetaju do nas – rekla je Dimitrijevićeva.

-----------------------------------------------------------------------

Nove generacije kolekcionara

Izlagači objašnjavaju da se na sajmu naslušaju svega i svačega. Kako kažu, ima kupaca kojima je samo bitno da je nešto staro, a ne i njegovo poreklo i istorija.

Bilo je kupaca koji su hteli da im nađemo originalni stilski sto „Luj XVI” po određenoj meri. Pored toga, nove generacije „kolekcionara”, ne znajući šta kupuju, menjaju namenu starim predmetima. Tako držač za knjige postaje nosač za policu, a stare metalne čašice su novi svećnjaci. Kako izlagači kažu, „novo vreme, nove ideje”.
D. A.
objavljeno: 20.11.2012.
Politika

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime22/11/2012, 9:28 am

Festival “Katapult” u Delta sitiju

Modni festival “Katapult”, osamnaesti po redu, biće održan od 22. do 25.novembra, od 10 do 22 časa, u centralnom atrijumu Delta sitija.

DOGADJANJA - Page 2 564996-katapult

Program novembarskog „Katapulta“ obuhvatiće radove oko 120 mladih i kreativnih izlagača koji će tokom četiri dana festivala predstaviti unikatnu garderobu i nakit, modni asesoar i dekorativne predmete za kuću.

Izložba će biti i prodajnog karaktera, pa će posetioci šoping mola moći da kupe proizvode po pristupačnim cenama.

,,Katapult’’ predstavlja najveći festival ove vrste u regionu i održava se jednom mesečno.

Želja svih učesnika festivala je da široj javnosti približi stvaralačke tokove mlađe generacije i promoviše novitete iz modne industrije.

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: DOGADJANJA   DOGADJANJA - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

DOGADJANJA
Nazad na vrh 
Strana 2 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: MOJA ZEMLJA-
Skoči na: