LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Svašta nešto

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Tool

Tool

Ženski
Broj poruka : 422
Datum upisa : 25.10.2012

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime19/4/2014, 10:56 pm

Mi ne možemo pobjeći od sebe. Nema načina da to učinimo. Vi ste vi. A samoća je tako utemeljena da nema načina za bijeg. Što više želite pobjeći od samoće, osjećat ćete se sve osamljeniji. Ako počnete prihvaćati samoću, ako je počnete voljeti, ako počnete u njoj uživati, nestat će je potpuno. I tada samoća dobiva svoju ljepotu. Mi smo stvoreni da budemo sami. Ta samoća je naša sloboda. Ona se ne protivi ljubavi. Zapravo samo onaj koji je sam i zna kako biti sam, moći će voljeti. To je paradoks ljubavi – da samo onaj koji je sam može voljeti, a samo onaj koji voli, postaje sam. Zato ako niste sposobni biti sami, nećete biti sposobni voljeti. Tada će sva vaša nazovi – ljubav biti tek bijeg od vas samih. To neće biti prava ljubav, to neće biti pravi odnos. Tko će se povezati s kim? Vi se niste povezali ni sami sa sobom. Kako se onda možete povezati s nekim drugim? Vi ne postojite, tko će stupiti u odnos s drugima? U svijetu postoji pogrešna vrsta ljubavi. Vi pokušavate pobjeći od sebe, u drugome. To je uzajamna prijevara. Najprije se treba upoznati sa svojim celibatom, s onim temeljnim celibatom.
Treba znati da je naša samoća zapravo naša individualnost. Da je to obveza te samoće. Čak i naša ljubav mora djelovati s tih pozicija. Tada ćemo moći voljeti.

Osho

Svašta nešto 1239668_442786459200563_6692400094571710843_n

Poslednji put izmenio Lavica dana 26/4/2014, 1:49 am, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://poezija.darkbb.com/
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime19/4/2014, 10:56 pm

Lao Tzu je rekao: «Traži i promašit ćeš. Ne traži i naći ćeš.» To je jedna od najvažnijih izjava koje su ikad učinjene. Propustili ste nešto u samom traženju. Ako tražite zauzeli ste krivo stajalište. U samom traženju prihvatili ste jednu stvar – da nemate ono što tražite. Tu leži pogreška. Imate to što tražite! Imate to! U trenutku kad počnete nešto tražiti, postajete neurotični jer to ne možete pronaći – nema se gdje tražiti, jer to što tražite je već ovdje. To sliči čovjeku koji traži svoje naočale. Naočale su mu stalno pred očima, na nosu, on gleda kroz njih i traži ih. Nikad ih tako neće pronaći, osim ako se ne sjeti da je sva potraga besmislena, osim ako se ne dosjeti: «Ako vidim, tada su mi naočale na nosu, kako bih inače vidio?» U tome što gledamo skrivena je istina. U samoj našoj potrazi skriveno je blago. Tražitelj je ono što se traži – to je problem, jedini problem koji su ljudska bića pokušala riješiti i to ih je sve više zbunjivalo.
Najzdraviji stav je stav Lao Tzua. On kaže: «Prestanite istraživati! Budite! Samo budite, iznenadit ćete se – naći ćete ono što tražite»

Osho

Svašta nešto 1509055_441252619353947_7867503102054476777_n
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime19/4/2014, 10:58 pm

Od ovog časa počnite na sve da gledate kao na blagoslov. Kada kažem na sve, zaista mislim na sve. Blagoslov je prisutan čak i onda kada osećate bol. Možda ne možete da razumete, ali je to blagoslov. Jednog dana ćete shvatiti i videćete da je to blagoslov, da je to potrebno, apsolutno potrebno, i da vam je pomoglo u vašem razvoju. Čak je i patnja blagoslov. Ona pročišćava i pomaže vam da se sjedinite, otklanja od vas
detinjasto i pomaže vam da postanete zreliji. Iz patnje proizilazi odredjena zrelost.
Posmatrajte i pokušajte svuda da nadjete blagoslov. Ponekad je zamaskiran, ponekad ne nosi masku, a ponekad je sasvim go. Ako gledate uvek ćete ga pronaći: u uspehu i neuspehu, u boli i zadovoljstvu, u životu ali i u smrti. Tamo je i leti i zimi, u mladosti i u starosti. Tamo je u zdravlju, ali je i u bolesti. Osobu nazivam religioznom kada može svuda da vidi blagoslov, kada ne postoji mesto niti stvar koja za nju nije blagoslov.

OSHO

Svašta nešto 10167957_438389299640279_2925277018580260426_n
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime19/4/2014, 10:58 pm

Čovek je rodjen za traganje. Čovek nije rodjen kao potpuno biće. Stablu, steni – svemu što postoji osim čoveka – zajednička je jedna stvar; sve to jeste potpuno. Jedino je čovek nepotpun; zbog toga on ima izlaz. Sve ostalo je zatvoreno. Ruža je ruža, ali čovek može da bude bezbroj stvari. Čovek može da bude Juda, može da bude Isus. Sve mogućnosti su mu otvorene i dostupne. Zbog toga oni koji olako shvataju svoj život propuštaju celu stvar. Život je traganje, ispitivanje, istraživanje kako da se postane potpun i celovit. To je ljudsko dostojanstvo, ljudska jedinstvenost, jer čovek
nije potpun. On može da se razvija. Zato što još nije potpun on može da cveta, može da uči, može da postane drugačiji. Čovek raste i razvija se. Čovek je traganje. Čovek nije biće nego postajanje, vrsta traganja. U tome je njegova lepota, lakoća i božji dar.

Svašta nešto 1613954_436466829832526_4058993846969133779_n
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime19/4/2014, 11:00 pm

Potražite Boga kroz lepotu, kroz lepotu svega postojećeg. Neka to postane vaše traganje. Obožavajte lepotu, veselite se u njoj. Kada obožavate lepotu i veselite se u lepoti, postajete lepi. Uslediće istina i dobro. Kada čovek jednom postigne jedno od te dve stvari, uslediće automatski ostale dve.

Svašta nešto 10151257_436443539834855_7067488150271808901_n
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime19/4/2014, 11:00 pm

Postanite ljubazniji i mirniji. To je težak zadatak. Zavolite druge ljude, a kada ste sami budite mirni. Započnite da sedite smireno, zatvorenih očiju i ne čineći ništa. Znam da će to biti vrlo teško, ali ako s tim započnete, jednog dana ćete moći tim da ovladate. Sledeće dve stvari su od ogromnog značaja: dar ljubavi prema drugima i dar smirenosti za sebe. Ove dve stvari će vam doneti veliku radost i jednog dana će dovesti Boga na vaša vrata.

Osho
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime19/4/2014, 11:01 pm

Ponudite to što je sveto psima. Bacajte perle svinjama. Jer davanje je to što je bitno.
Um i njegove želje su ti koji uvjetuju i odabiraju svako novo rođenje

Nema odgovora. Samo su dva puta uma: onaj pun pitanja i onaj u kojem nema pitanja.

Ne teži za drugim svijetom. Živi ovaj svijet, i živi to sa intenzitetom, sa strašću. Živi potpuno, svim svojim bićem. A iz te potpune vjere, iz tog strastvenog življenja, ljubavi, veselja, ti ćeš biti sposoban da odeš iz toga. Onaj drugi svijet je sakriven u ovom svijetu.

Osho
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime19/4/2014, 11:04 pm

Ekvivalent spoljašnjoj buci jeste unutrašnja buka mišljenja. Ekvivalent spoljašnjoj tišini jeste unutrašnja tišina.

Kad god je oko vas tišina – slušajte je. To znači – primijetite je. Obratite pažnju na nju. Slušanje tišine budi dimenziju spokoja unutar vas, jer samo kroz tišinu vi možete postati svjesni tišine.

Uvidite da u trenutku primjećivanja tišine oko vas vi ne razmišljate. Svjesni ste, a ne razmišljate.

Kada postanete svjesni tišine, odmah nastupa stanje unutrašnje spokojne budnosti. Postajete prisutni. Iskoračili ste iz hiljada godina kolek­tivne ljudske uslovljenosti.

Ekart Tol

Svašta nešto Tisina
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime19/4/2014, 11:09 pm

Svašta nešto 10292130_622668184491380_3322851386181860520_n
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime19/4/2014, 11:10 pm

Ovo je priča o jednom duhovnom učitelju , za koga se vjerovalo da je potpuno neuvredljiv .
Neki bezobrazni zapadnjak je čuo za tog gurua i odlučio ga izazove . Po dolasku u njegov hram , počeo je da ga vrijeđa i ponižava na sve moguće načine ...
Međutim , tijekom cijelog događaja , guru je ostao u potpunosti pribran , nijedan mišić mu se nije pomaknuo . Zapadnjak nije mogao vjerovati . Nakon pola sata , više nije mogao ni da psuje , izgubio je svu energiju i na kraju je odlučio da pita učitelja:
- " Razumijem ja te vaše duhovne stvari i kao , nije vas briga što drugi ljudi misle , ali , ja sam te ponizio i uvrijedio , treba naučiti moraš se boriti za sebe . "
Po prvi put , guru je progovorio : " Sinko , mogu li ti postaviti samo 2 pitanja ? "
- " Naravno " , reče čovjek .
Tada učitelj reče : " Ako ti meni doneseš poklon , a ja ga ne prihvatim , kome taj poklon i dalje pripada ? "
Čovjek reče : " Pa , ako ne prihvatiš poklon , onda i dalje pripada meni . "
Potom guru nastavi : " A sada , sine moj , ako ti za mene im
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime21/4/2014, 6:06 pm

Svijet je protiv individualista. On je protiv toga da vi budete ono što zapravo jeste. Svijet želi da vi budete robot, a zato jer ste pristali biti robot, u nevolji ste. Jer vi niste robot. Priroda nije imala namjeru da od vas učini robota. I zato jer niste ono što ste trebali biti, što vam je bilo dosuđeno, vi neprestano pitate: "Sto nedostaje? Možda bolji namještaj, bolje zavjese, bolja kuća, bolja žena, bolji posao?" Cijeli svoj život pokušavate nešto, jurite s jednoga na drugo mjesto. Ali od samog početka društvo vas je zbunjivalo. Ja vas nastojim vratiti k sebi, iznenada ćete otkriti da je nestalo svega nezadovoljstva. Nema potrebe da budete nešto više - vi ste već dovoljno.. .Svatko je dovoljan.
Osho
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime23/4/2014, 10:50 pm

Da, morate sve odpustiti što niste vi. To je ključ sreće, zdravlja i životnog uspjeha. Biti ono što zaista jeste znači da odpuštate svaki svoj program, sva ta stara sjećanja i predrasude. Gotovo sve što trebate je da odlučite je da je sve što vjerujete o sebi potpuno neistinito i ne definiše vas ni u kom pogledu.
Vi niste vaši problemi, vaša mišljenja ili rasudjivanje.
Vi ste iznad toga.
Biti ili ne biti je jedino istinsko pitanje. Vaš jedini posao je da ponovo budete ono što jeste. I kako se vraćate sebi, postajete ponovo svoji, morate se sjećati jednostavnosti.
Morate odpustiti sva SAZNANJA koja ste pohranili, zaboraviti sve što ste mislili o sebi dok se ne spojite sa vašom mudrošću, vašim istinskim bićem, mudrosti vašeg srca.

Svašta nešto 1016997_10152385623783307_2747240979949425901_n
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime24/4/2014, 9:54 pm

Na Budinom putu uz planinu sreo je tri čoveka. Jedan je sedeo ispod drveta i meditirao, drugi je sedeo na otvorenom meditirajući i treći koji je igrao.

Sva trojica su bili na putu ka prosvetljenju.

Buda je proveo nekoliko meseci na vrhu planine i bio je iznenađen kada je video iste ljude na povratku niz planinu. Samo sada, čovek koji je sedeo ispod drveta je ima veliki bradu. Kako je Buda prolazio pored njega,čovek ga je pitao: “Koliko će mi trebati da se prosvetlim?”

Buda mu je rekao da će mu trebati još hiljadu godina, na šta je ovaj odgovorio, “Oh, toliko dugo moram da čekam!”; i nastavio je da meditira ispod drveta.

Nakon toga je prošao pored čoveka koji je sedeo na otvorenom, osim što je sada imao opekotine od sunca. Imao je isto pitanje, “Koliko će mi trebati da se prosvetlim?” Buda mu je odgovorio da će mu biti potrebno bar hiljadu godina.

Kada je to čuo, čovek je rekao:”Moram da se mučim toliko da bih se prosvetlio!”; i nastavio da meditira pod suncem.

Prolazeći pored čoveka koji je igrao, čuo je isto pitanje. Opet mu je Buda odgovorio: “Biće ti potrebno još hiljadu godina da se prosvetliš.”

Čovek se samo nasmejao i nastavio da igra i u tom trenutku, prosvetlio se.

Svašta nešto Stock-footage-crazy-young-man-dancing-over-lawn-on-top-of-a-mountain-in-italy
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime24/4/2014, 9:57 pm

Grupa naučnika je smestila pet majmuna u kavez i u sredini su se nalazile merdevine na čijem kraju su se nalazile banane.

Svaki put kada bi se majmun popeo na merdevine, naučnici bi isprskali hladnom vodom ostale majmune.

Nakon nekog vremena, svaki put kada bi se majmun popeo na merdevine, ostali bi ga prebili.

Naučnici su odlučili da zamene jednog majmuna. Prva stvar koju je novi majmun uradio, jeste da se popeo na merdevine. Istog trenutka, ostali majmuni su ga prebili.

Nakon nekoliko prebijanja, novi majmun je naučio da se ne penje na merdevine, iako nije znao zbog čega.

Drugi majmun je bio zamenjen i ista stvar se dogodila. Prvi zamenjen majmun je učestvovao u prebijanju drugog.

Treći majmun je zamenjen i ista stvar se dogodila.

Četvrti je zamenjen i prebijanja su se nastavila i na kraju je peti majmun takođe zamenjen.

Ta grupa od pet majmuna, iako nikada nisu doživeli da budu isprskani vodom, nastavili su da biju majmuna koji bi pokušao da se popne uz merdevine.

Da je moguće pitati majmune zašto su tukli one koji su se peli na merdevine, odgovor bi bio: “Ne znam. Takve se to radi ovde.”

Svašta nešto 1-monkey
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime24/4/2014, 10:04 pm

Ovo je priča čoveka koji je trenirao sa Brus Lijem i o tome kako je jednog dana zamalo umro.

Svašta nešto Bruce-Lee-Movies-768x1366

Trčao sam sa Brusom 3 milje (4.8km), zaista dobrim tempom. Istrčali bi 3 milje za oko 21, 22 minuta. Malo ispod 8 minuta po milji.

Jednog jutra mi je rekao:

- “Danas ćemo 5 milja (8km).”

- “Brus, ne mogu 5 milja. Mnogo sam stariji od tebe i ne mogu 5 milja.”

- “Kada dođemo do tri milje, usporićemo i onda je ostalo još samo 2 i uspećeš.”

-”Uredu, dođavola, idemo.”

Došli smo do treće milje, ušli smo u četvrtu i bio sam uredu nekih 3-4 minuta i onda sam počeo da odustajem.

Umoran sam bio, srce mi lupalo, nisam moga više., pa sam mu rekao:

- “Brus ako budem trčao još malo”, a još uvek smo trčali,”doživeću srčani infarkt i umreću.”

On je rekao:

- “Onda umri.”

Toliko sam se razbesneo da sam izdržao do kraja.

Nakon toga sam otišao pod tuš i posle popričao sa njim u vezi toga što je rekao.

- “Zašto si to rekao?”

- “Jer ćeš i ovako umreti. Ozbiljno, ako uvek postavljaš granice na ono šta možeš da uradiš, fizičke ili bilo šta drugo, proširiće ti se na ceo život. Proširiće se na tvoj posao, moral, tvoje celokupno biće. Nema granica. Postoje samo platoi, ali ne smeš ostati na njima, moraš ići preko njih. Ako te ubiju, ubiju te. Čovek stalno mora da ide iznad svojih mogućnosti.”
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime26/4/2014, 1:50 am

7 razloga zašto nećeš uraditi ništa od svog života

Evo teksta koji bi stvarno trebalo da pročitate. Napisao ga je Raymmar Tirado, a mi smo ga samo preveli i prenosimo ga u celosti. Spremite se za surovu istinu!

"Da, tako je, čuo si me... pričam tebi! Gledam te u oči (dobro, ne baš skroz pošto verovatno čitaš ovo na ekranu, ali figurativno, zamisli da ti sada pogledom bušim rupu na čelu) i govorim ti da nemaš nikakve šanse.

Kažem ti da ako pročitaš ovaj tekst, pogledaš ovu listu i ne prepoznaš da se sve odnosi i na tebe, trebalo bi da budeš malkice zabrinut.

Zapravo, trebalo bi da budeš veoma zabrinut. Trebalo bi da ostaviš sve i zapitaš se koja je uopšte svrha tvog postojanja na Zemlji. Pronađi ogledalo, pogledaj se u oči i onda lepo odvali sebi šamar.

Shvatio? A sada to ponavljaj dok ne shvatiš da se ovo stvarno odnosi na tebe.

Ovde pričam o uličnim veštinama.

Ja ne pričam o onome: uči vredno, ponekad se zabavi, završi faks sa dobrim ocenama.

Ja ne pričam ni o: zabavi se, propusti predavanja, puši travu, opijaj se i uživaj ali ipak završi faks.

Ja pričam o tome da izađeš iz svoje kuće i uradiš nešto konkretno. O tome pričam. Da izađeš iz mamine kućice, daš otkaz, kažeš "jebite se svi" i onda stvarno uradiš nešto. O tome ti pričam.

Ja pričam o veštinama koje ćeš naučiti u pravom svetu, izvan sigurnosti roditeljskog doma ili ideološke indoktrinacije koja te je pratila kroz celo tvoje obrazovanje. Pričam o veštinama koje svako može da nauči ako želi, ali one i pored toga danas nestaju.

Te veštine ne mogu da se nauče na časovima ili u knjigama. Te veštine mogu da se nauče samo u praksi. Recimo kao kada bi naučio da letiš pošto si skočio sa litice.

Te veštine ćeš naučiti tek kada otkriješ pravog sebe. Kada sve staviš na kocku i suočiš se sa izvesnom propašću. Te veštine ćeš naučiti samo ako si spreman da rizikuješ sve kako bi postigao neke sjajne stvari.

Ono što hoću da ti kažem je da u igri zvanoj život i nemaš neke šanse...

1. Zato što nisi dovoljno puta izgubio

Zato što se osećaš prilično dobro u svojoj prosečnosti, zato što si odlučio da ni ne pokušaš.

Zato što je lakše pričati o tome kako učiš nešto novo nego zapravo to i uraditi.

Zato što misliš da je sve previše teško ili previše komplikovano pa ćeš tu priliku preskočiti, ili je možda ostaviti za sutra.

Zato što mrziš svoj posao ali ne želiš da pronađeš novi, zato što je lakše unapred odbaciti moguću propast sa kojom ćeš se suočiti.

Zato što je lakše ni ne pokušati nego izađi i pokušati pa makar bio siguran da nećeš uspeti. Ali ćeš naučiti nove stvari i dovesti sebe u izazov.

Zato što kada god nisam uspeo naučio sam, a onda sam promenio moj put kako bih uvek išao napred. Kao kod kovanja gvožđa, prošao sam kroz vatru kako bih dobio oblik. I to oblik mača, glatkih ivica i oštrog sečiva koje će te iseći na pola ako nisi dovoljno čvrst.

2. Zato što te briga šta drugi misle

Zato što moraš da se uklopiš.

Zato što veruješ da je ok biti drugačiji ali samo ako si drugačiji na isti način kao što su svi ostali drugačiji.

Zato što se plašiš da se suočiš sa samim sobom zbog straha od drugih. A tako razmišljaš zato što ti sam sudiš ostalima, pa onda normalno mora da i drugi sude tebi na isti način.

Zato što ti više znače stvari koje imaš, nego stvari koje si uradio.

Zato što trošiš novac na odeću, kola, skupe restorane ili izlaske. Ja ulažem u sebe. Dok ti pokušavaš da se uklopiš u svet, ja ću svet prilagoditi sebi.

Zato što ću ja bez razmišljanja odbaciti sigurnost i pravog sebe pokazati svetu. Postaću otporan na tuđa mišljenja i stajati potpuno go u masi ideja, ali znaću da si ti uvek ostao prosečan dok sam ja uradio neke izuzetne stvari.

3. Zato što misliš da si pametniji nego što jesi

Zato što si uradio sve što su uradili svi ostali. Učio si ono što su drugi učili i pročitao si ono što su svi drugi pročitali.

Zato što si naučio ono što je trebalo kako bi položio NJIHOVE ispite i sada misliš da si pametan upravo zbog toga.

Zato što misliš da je učenje nešto što se radi u školi.

Dok si ti bio na fakultetu, ja sam učio život. Umesto da učim o svetu ja sam izašao u taj svet. Možda nemam diplomu ali ti odaberi temu o kojoj želiš da razgovaramo.

Zato što mogu da položim tvoje testove ako bi trebalo, ali ti ne bi izdržao ni jednu sekundu pred izazovima koje mi je život priredio. Izazove koji nisu napravljeni na osnovu težine već samo na osnovu jednog kriterijuma. A to je - da li češ preživeti ili ne.

4. Zato što ne čitaš

Zato što čitaš stvari koje traže od tebe ili ne čitaš uopšte.

Zato što misliš da je istorija dosadna a filozofija glupa.

Zato što ćeš radije gledati MTV nego istražiti nešto novo, umesto da uskočiš u mozak drugih kako bi bolje razumeo svet oko sebe.

Zato što odbijaš da prihvatiš da moć na ovom svetu dolazi od reči ljudi koji su živeli pre tebe. Da sve što želiš već sada možeš da pronađeš u rečima koje su nam danas dostupnije nego ikada.

Zato što verovatno ni ne čitaš ovaj tekst a znaš da bi trebalo.

Zato što ljudi koji čitaju ovaj tekst zapravo već znaju ove stvari.

Zato što možeš da odvedeš konja u vodu, ali ne možeš da ga nateraš i da popije vodu.

5. Zato što nisi radoznao

Zato što uredno dobijaš svoju porciju vesti iz kontrolisanih medija.

Zato što nisi spreman da postaviš pitanje: "A šta ako je sve laž?". A onda prihvatiš mogućnost da zapravo i jeste laž. Možda, zato što su tehnike mas-medija napravljene samo da bi te oni zbunili.

Zato što misliš da sam ja sve shvatio, ali nećeš da prihvatiš da ti ništa ne znaš.

Zato što sam ja željan znanja, bez obzira na temu.

Zato što igraš Candy Crush ili Megalopolis dok ja čitam o teoriji struna i kvantnoj mehanici.

Zato što ti gubiš vreme na aplikacije a ja učim kako da editujem video, napravim website ili dizajniram mobilnu aplikaciju.

Zato što bih te uništio da započeno raspravu. Zato što bih moje argumente branio iz svakog mogućeg ugla kako bih shvatio sve što bi možda imao da kažeš protiv mene.

Zato što sam odlučio da razumem obe strane priče tako dobro da bih mogao da zastupam i tvoje stavove i pobedim, čak i ako bih te upravo porazio u debati.

6. Zato što ne postavljaš dovoljno pitanja

Zato što ne preispituješ autoritete.

Zato što ne postavljaš pitanja samom sebi.

Zato što ne razumeš moć dobro postavljenih pitanja u životu, razlike u mišljenjima i borbu za svoje stavove kako neko pokuša da te ubedi u suprotno. Zato što ne možeš da preispitaš realnost, zato što si ušuškan u sopstvenom matriksu monotonije.

Zato što znam da ćeš mi u običnom ćaskanju odati sve informacije koje su mi potprebne da te uništim.

Zato što ja proučavam ponašanje ljudi dok ti ignorišeš sve ostale osim samog sebe.

Zato što pratim kako izgovaraš reči isto kao što slušam šta govoriš. A pričaš previše.

Zato što prava moć dolazi ne iz logoreične ignorancije, već iz pravilno postavljenih pitanja.

Zato što se ja bavim osnovnim idejama tvojih argumenata i mogu da ih sasečem u korenu pre nego što si shvatio da uopšte imaš ideju.

7. Zato što ne možeš da prihvatiš istinu

Zato što odbijaš da priznaš da ne znaš stvari koje ne znaš.

Zato što ne postoji tekst na Internetu koji će ti nadoknaditi sve vreme koje si proćerdao u životu.

Čak i kada bih ti sve objasnio sačekao bi do sutra da uradiš nešto. A svet će se do tada potpuno promeniti.

Zato što i kada misliš da nisam, ja jesam svestan sveta oko sebe.

Zato što misliš da te nisam primetio, ako to nisam pokazao.

Zato što hodaš sa glavom u svom dupetu, nesvestan sveta oko tebe, blaženo ignorišući svet koji je tako blizu da bi mogao da osetiš njegov ukus samo ako bi otvorio usta. A onda bi shvatio koliko je samo istina ukusna.

Zato što bi se odmah navukao na njega. Shvatio bi svoje nerazumevanje a onda bi konačno razumeo da je jedina stvar koja te sprečava da uradiš nešto neverovatno zapravo - ti sam!
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 9:46 pm

Paulo Koeljo - Samoća

Za one koji se ne plaše samoće koja otkriva sve misterije, sve će imati drugačiji ukus.

U samoći, oni će otkriti ljubav koja bi u suprotnom došla neprimećeno. U samoći oni će razumeti i poštovati ljubav koja ih je napustila.

U samoći, oni će biti sposobni da odluče da li je dovoljno vredno da izgubljenu ljubav zamole da se vrati nazad ili bi trebalo da je puste i započnu novu stazu.

U samoći, oni će naučiti da kazati Ne ne pokazuje uvek nedostatak darežljivosti, i da kazati Da nije uvek vrlina.

A oni koji su sami u ovom momentu, nikada ne treba da se plaše reči đavola: Ti trošiš svoje vreme uzalud.

Niti da se plaše reči vrhovnog demona koje su još strašnije: Nikoga nije briga za tebe.

Božanska Energija nas sluša kada se obraćamo drugim ljudima, ali takođe i onda kada smo u miru, tihi i sposobni da prihvatimo samoću kao blagoslov.

I u tom momentu, njena svetlost osvetljava sve oko nas i pomaže nam da spoznamo koliko smo neophodni, i da naše prisustvo na Zemlji čini veliku razliku u njenoj misiji.

Svašta nešto Levitation_by_sugarock99-d2yrmij-580x580
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 9:53 pm

Zatvori poneka vrata

Zatvori poneka vrata, ne zbog ponosa, nesposobnosti ili arogancije, već jednostavno zbog toga što više ne vode nikuda.

- Paulo Koeljo

Svašta nešto Spirits_of_the_Forest_by_point2point-580x816
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 9:54 pm

Nedostatak mašte

Nedostatak mašte pretvara moguće u nemoguće.

- Paulo Koeljo

Svašta nešto Sunrise_on_mount_hood_by_greglief-d4748md-580x237
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 9:55 pm

Reci Ne

Reci Ne bez krivice.

Reci Da bez straha.

- Paulo Koeljo

Svašta nešto Sweet_Little_Fish_by_point2point-580x746
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 9:56 pm

Istinski ljubavnici

Istinski ljubavnici će moći da uđu u vrt lepote bez straha da će im se suditi. Oni više neće biti dva tela I dve duše koje se sreću, već jedinstvena fontana iz koje teče čista voda života.

- Paulo Koeljo

Svašta nešto Sylph_by_Darvete-580x790
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 9:57 pm

Jedino poraženi poznaju ljubav

Ja nisam ovde kako bi vam rekao da je poraz deo života; svi mi to znamo. Jedino poraženi poznaju ljubav. Zato što u realmu ljubavi mi ratujemo svoje prve bitke – I obično gubimo.

Ja sam ovde da bi vam rekao da postoje ljudi koji nikada nisu bili poraženi.

To su ljudi koji se nikada nisu ni borili.

- Paulo Koeljo

Svašta nešto Tablefy___Water_Lantern_by_ethe-580x435
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:00 pm

Paulo Koeljo - Poraz

Da li se list oseća poraženo, nakon što u zimu opadne sa grane?

Drvo odgovara listu:

To je krug života. Ti možda misliš da ćeš umreti, ali ćeš I dalje nastaviti da živiš u meni. Zahvaljujući tebi ja sam živo, jer mogu disati. I takođe, zahvaljujući tebi ja sam se osetio voljeno-, jer sam moglo podariti zaklon I hladovinu putnicima koju su prolazili. Tvoj životni sok je moj životni sok. Mi smo jedno.

Da li se čovek koji je proveo godine I godine u pripremama da se popne na najvišlju planinu oseća poraženim kada se na nju konačno popne I vidi da je priroda pokrila njen vrh sa tamnim oblacima oluje?

Čovek odgovara planini: Ne želiš me ovaj put, ali vreme će se razvedriti I jednog dana, ja ću stići do vrha. U međuvremenu, ti ćeš još uvek biti ovde I čekaćeš me.

Da li mladić koga je upravo odbila njegova prva ljubav tvrdi da ljubav ne postoji? Mladić odgovara sebi: Pronaćiću nekog boljeg, nekog ko će zaista razumeti šta osećam. I tada ću biti srećan do kraja života.

Kada gubimo bitku ili izgubimo sve što posedujemo, to iskustvo će nam doneti trenutke tuge, ali kada ti momenti prođu, otkrićemo skrivenu snagu koja postoji u svakome od nas, snagu koja će nas iznenaditi I povećati naše samopoštovanje.

Sačekajte strpljivo na pravi momenat da delate.

Ne dopustite da sledeća prilika sklizne kroz prste.

Ponosite se svojim ožiljcima.

Ožiljci su medalje utisnute na koži, I vaši neprijatelji će ih se uplašiti jer su ožiljci dokazi vašeg dugog iskustva u bitkama. Često će ih to navesti da sa vama traže dijalog I izbegavaju konflikt.

Ožiljci govore glasnije nego mač koji ih je stvorio.

Svašta nešto Temple_by_redpeggy-580x794
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:06 pm

Paulo Koeljo - Slava je laka

Jedan ratnik je primao orden za svaku bitku koju bi osvojio.

Njegovi prijatelji su se divili njegovoj hrabrosti, a žene su obožavale njegovu harizmu.

Nakon nekoliko godina, ordeni su postali toliko brojni da su prekrivali čitavu njegovu uniformu.

Jednog popodneva, usred teške borbe, ratnik je zamalo bio pogođen protivničkim mačem.

Uvek sam bio najbolji, a danas sam zamalo izgubio, pomislio je ratnik.

Ali je u istom momentu shvatio u čemu je bio problem: težina ordena sprečavala ga je da bude savitljiv u borbi.

Bacio je na zemlju tuniku sa ramena, vratio se na bojno polje, I porazio svoje neprijatelje.

Pobeda mi može podariti samopouzdanje, ali ono ne sme postati teret koji moram nositi.

Svašta nešto Warped_Amsterdam_Revisited_by_Bakenius-580x573
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:10 pm

Problem sa perfekcijom

Često sam konsultovala ljude koji su bili opsednuti svojom potrebom da budu savršeni. Naučila sam da je njihova potera za perfekcijom zapravo maska za njihovu nesigurnost.

Ona postaje priča: Ja nisam dovoljno dobra samo ovakva kakva sam.

Kada to činimo mi sebi sudimo.

Obično nastojimo da budemo savršeni kada želimo da nadomestimo osećaj neadekvatnosti.

Ljudi koji žele da budu savršeni obično imaju preuveličani osećaj sopstvenih nedostataka.

Tipično su u ranom detinjstvu primali poruke da nisu dovoljno dobri. I onda su oldučili da će samo ako budu savršeni biti nedostižni za druge.

Sa takvim uzrokom, na perfekcionizam možemo gledati kao na kompenzaciju za iskustva iz ranog doba života – talase kolapsa – koji su narušili nečiju dobro-bit I samopouzdanje.

Kao reakcija kompenzacije, žudnja ka perfekcionizmu je veoma pogrešno shvaćena kao rešenje.

Perfekcionisti smatraju da su drugi ljudi nekako bolji od njih ili superiorniji, I stoga oni moraju biti bez ijedne mane kako bi ih sustigli.

Ovo je duboko uništavajući mit.

Individue koje tragaju za perfekcionizmom su mnogo više osetljivije na osudu drugih. Čak šta više, te osude su u većini slučajeva samo u njihovoj mašti.

Svako ima svoje mišljenje, ali uzdizati nečije tuđe mišljenje do statusa sudije jeste potpuno blesavo. Naposletku, neko drugi nam ne može zaista suditi osim ako njoj ili njemu ne predamo moć sudije.

Svašta nešto 04d46bcaa2ba0e958c038438f58e5deb-d33us4m-580x362
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:12 pm

Paulo Koeljo - Ajnštajnovih deset lekcija

Prati svoju radoznalost: Ja nemam nikakav specijalan talenat. Ja sam samo strastveno radoznao.

Upornost je dragocena: Nije fora u tome da sam ja mnogo pametan; već to što ja sa problemima ostajem mnogo duže.

Fokusirajte se na sadašnjost: Svaki čovek koji može voziti bezbedno dok ljubi prelepu devojku tom poljupcu ne pridaje pažnju koju on zaslužuje.

Mašta je moćna: Mašta je sve. Ona je unapred pregled privlačenja koja vam dolaze u život. Mašta je mnogo važnija od znanja.

Pravite greške: Osoba koja nikad nije napravila grešku, nikad nije pokušala nešto novo.

Živite u momentu: Ja nikad ne razmišljam o budućnosti – ona ionako dolazi dovoljno brzo.

Stvarajte vrednost: Nemojte nastojati da budete uspešni, nego nastojte da budete od vrednosti.

Ne ponavljate se: Ludilo: raditi istu stvar iznova I iznova, a pritom očekivati drugačije rezultate.

Znanje dolazi iz iskustva: Informacija nije znanje. Jedini izvor znanja je iskustvo.

Naučite pravila a potom igrajte bolje: Morate naučiti pravila igre. A onda morate igrati bolje od svih.

Svašta nešto Tumblr_n4ad4zCeTz1sqolrto1_500
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:14 pm

Nikada se nemojte stideti da pitate bilo šta. Samo se budale pretvaraju da znaju sve.

- Paulo Koeljo

Svašta nešto Dd180e5674959948a5262b0bdde2559b
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:15 pm

Paulo Koeljo - Lojalnost

Lojalnost se može uporediti sa prodavnicom koja prodaje izuzetne porcelanske vaze, radnja čiji nam je ključ dala Ljubav. Svaka vaza je lepa zato što je različita, baš kao i svaka ličnost, svaka kapljica kiše, svaki kamen koji spava u podnožju planine.

Ponekad, zbog starosti ili nekog neočekivanog defekta, polica se uruši i padne. A vlasnik radnje kaže sebi: Uložio sam godine i godine svog vremena i ljubavi u ovu kolekciju, ali vaze su me izdale i polupale se.

Čovek prodaje svoju radnju i odlazi. On postaje usamljenička, ogorčena individua, koja veruje da nikad više nikome neće verovati.

Istina je da se neke vaze polupaju – polupano obećanje lojalnosti. U tom slučaju, najbolje bi bilo počistiti deliće i odložiti ih, jer ono što je polupano nikad više neće biti kao pre.

Međutim ponekad, razlozi zbog kojih se police uruše i padnu, odlazi dalje od ljudskih namera: to može biti zemljotres, invazija neprijatelja, nespretnost od strane nekog ko uleti u radnju ne gledajući gde se nalazi.

Svašta nešto C36aef1bd7a92b4eac1440d1c8d00b79-1-580x580
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:16 pm

Govoriti istinu…

Kazati istinu i nekog rasplakati je bolje nego mu govoriti laž i usrećiti ga.

- Paulo Koeljo

Svašta nešto 94063f663d1d4a82d2b2dc13bf123f70-d58tzyw-580x865
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:17 pm

Paulo Koeljo - Suze same govore

Naš najveći cilj u životu jeste da volimo. Ostalo je tišina.

Nama je potrebno da volimo.

Čak i onda kada nas to odvede u zemlju gde su jezera sačinjena od suza, na tajno, misteriozno mesto – zemlju suza!

Suze same govore. I kada osetimo da smo isplakali sve što smo imali, one i dalje nastavljaju da teku.

Ali kada verujemo da je naš život suđen da bude duga šetnja kroz Veo Tuge, suze iznenada nestanu.

Zato što smo uspeli da svoje srce zadržimo otvoreno, uprkos bolu.

Zato što smo shvatili da osoba koja nas je ostavila nije sa sobom odnela sunce, niti je na svom mestu ostavila tamu.

Samo je jednostavno otišla, a sa svakim zbogom dolazi skrivena nada.

Bolje je voleti i izgubiti, nego nikada ne voleti.

Svašta nešto Martini_by_Adelaida-580x414
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:18 pm

Niko nikoga ne poseduje

Niko nikoga ne poseduje. Svako ko je izgubio nešto što je smatrao zauvek svojim, konačno shvata da ništa zaista ne pripada nama. I onda nema svrhe gubiti vreme i brinuti za stvari koje i nisu naše.

-Paulo Koeljo

Svašta nešto Prologue_by_nelleke-d2z3xq6-580x318
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:25 pm

Paulo Koeljo - Neka svi budemo zaboravljeni

U manastiru Seta, Otac Lukas okupio je braću za propoved.

Neka svi budete zaboravljeni, rekao je.

Ali zašto? upitao je jedan od braća.  Da li to znači da naš primer nikada neće moći poslužiti nekome u nevolji?

U vremenima kada su svi bili pravedni, niko nije obraćao pažnju na ljude koji su se ponašali prikladno, odgovorio je otac.

Svako je radio najbolje što je umeo, i ne razmišljajući da takvim svojim ponašanjem obavljaju svoju bratsku dužnost. Voleli su svog suseda jer su razumeli da je to deo života I da oni samo prate zakon prirode.

Delili su svoju imovinu ne zato da bi nagomilali više nego što mogu nositi, jer su njihova putovanja trajala ceo životni vek.

Živeli su zajedno u slobodi, dajući I primajući, ne zahtevajući ništa od drugih, I ne kriveći nikoga.

Zato se o njihovim delima nikada nije govorilo, I zato o njima nema priča. Kada bismo samo mogli I mi postići isto sada: da od dobrote napravimo tako običnu stvar da nema ni potrebe da se hvale oni koji je praktikuju.

Svašta nešto Purple_autumn_by_rabbitka-d30j7oi-580x580
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:27 pm

Najsnažnija ljubav

Najsnažnija ljubav je ona koja može pokazati I svoju osetljivu stranu.

-Paulo Koeljo

Svašta nešto Tumblr_n4yoalbz1O1snfibxo1_400
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:28 pm

Nama treba doza ludosti

Ako čekaš na pravi momenat, čekaćeš zauvek. Nama treba doza ludosti kako bi napredovali.

- Paulo Koeljo

Svašta nešto Sea_Angel_by_hungerartist-580x200
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:28 pm

Stvar vredna rizika

Ako vam se ta stvar još uvek vrzma po umu, onda je vredna rizika.

- Paulo Koeljo

Svašta nešto Spirit_of_Old_Times_by_point2point-580x200
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:29 pm

Danas

Svaki dan je nova prilika. Juče je gotovo I svršeno. Danas je prvi dan moje budućnosti.

- Luiz L.Hej

Svašta nešto Dark_and_light_by_syntetyc-d6cjho4-580x200
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime2/5/2014, 10:30 pm

Ljubav je ono ko ste vi

Ljubav je ono ko ste vi; ona je centar vaše kreacije. Ona je vaša tačka porekla, a takođe može postati i vaša tačka privlačenja. Baš kao što je Karl Meninger rekao svojim roditeljima, i svima drugima koji su patili i bili voljni da čuju: Ljubav leči, i one koji primaju ljubav, i one koji je daju.

Luiz L.Hej

Svašta nešto Waterfall_900px_by_andreasrocha-d2xommn-580x200
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:20 am

Paulo Koeljo - Uspomene i so

Stižem u Madrid u osam ujutro. Biću ovde samo nekoliko sati, tako da ne vredi zvati prijatelje i zakazivati sastanke. Odlučjem da odem sam u šetnju na moja omiljena mesta, i na kraju završim sedeći i pušeći cigaru na klupi u Retiro parku.

“Pogled ti je izgubljen na kilometre odavde” – kaže starac, dok mi se priključije na klupi.

“O, ali ja sam ovde” – kažem – “ali sedim na istoj ovoj klupi sa mojim prijateljem slikarom, Anastasiom Ranšalom, pre 24 godine u 1986-oj. Gledamo moju ženu, Kristinu, koja je malo više popila kako pokušava da igra flamenko.”

Svašta nešto Uspomene-i-so

“Uživaj u svojim uspomenama.” – kaže starac.

“Ali nemoj da zaboraviš da su uspomene kao so: dobra količina istakne ukus hrane, prevelika je uništi. Ako živiš u prošlosti svo vreme, naći ćeš da nemaš sadašnjost koju bi mogao zapamtiti.”
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:22 am

Paulo Koeljo - Prevazilaženje prepreka

Poznati Sufi učitelj je bio pozvan da održi kurs u Kaliforniji.

U 8 ujutro auditorijum je već bio pun — baš kada je najavljeno, jedan asistent je izašao na binu.

“Učitelj se tek bude. Molim Vas da budete strpljivi.”

Vreme je prolazilo, i ljudi su polako odlazili.

U podne, asistent se vratio na binu govoreći da će učitelj započeti predavanje čim završi razgovor sa lepom devojkom koju je upravo sreo.

Većina preostale publike je otišla.

U 16h pojavio se učitelj — očigledno pijan.

Ovaj put, osim 6 ljudi svi su izleteli napolje.

“Naučiću Vas ovo” – rekao je učitelj, prestajući da se pravi pijan.

“Svako ko želi da krene na dug put, mora da zna da je prva lekcija prevazilaženje početnih razočarenja.”

Svašta nešto Paulov-blog-prevazilazenje-prepreka-580x580
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:25 am

Paulo Koeljo - Zaboravio sam molitvenik

Seljačić jevrejin je otišao u veliki grad da slavi Rosh Hashanah.
Ali je shvatio da nije poneo svoj molitvenik.

Točak na negovoj kočiji je spao baš usred šume i to ga je uznemirilo jer će mu proći dan da se ne pomoli.
Pomislio je:
“Sveti i blagosloveni je onaj koji je na nebesima i molimo mu se cele godine.
Ali ja sam zaboravio svoj molitvenik.”

I tako on je izrekao ovu molitvu:
“Uradio sam nešto veoma budalasto, Gospode.
Otišao sam jutros od kuće, a nisam poneo svoj molitvenik, a moje pamćenje je takvo da ne mogu da se setim ni jedne jedine molitve bez njega.
Dakle ovo je ono što ću da uradim:
Ja ću da izrecitujem sva slova pet puta veoma sporo, a ti, kome su sve molitve znane, ćeš poređati slova da čine molitve kojih ne mogu da se setim.”

A Sveti je rekao svojim anđelima:
“Od svih molitvi koje sam danas čuo, ova je bez sumnje najbolja jer je došla iz srca koje je bilo prostodušno i iskreno.”

Svašta nešto Molitvenik-zaboravio-580x387
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:26 am

Ne trudi se…

Ne trudi se da budeš korisna. Pokušaj da budeš svoja: to je sasvim dovoljno, i to čini svu razliku.

- Paulo Koeljo

Svašta nešto Guada__luria_by_6doug9-d4r96ic-580x200
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:26 am

Nagrada

Nagrada našeg rada nije ono što dobijemo za uzvrat, već ono šta postanemo.

- Paulo Koeljo

Svašta nešto In_the_sea_we_are_one_by_jeremiahketner-d3j0ou2-580x200
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:28 am

Paulo Koeljo - Da biste čuli reči ljubavi

Da biste čuli reči ljubavi, prvo joj morate dopustiti da vam priđe.

Kakogod, kada nam ona priđe, mi se onda plašimo šta li će nam reći, jer je ljubav slobodna i njome ne vlada naša volja niti ono šta mi činimo.

Svi ljubavnici znaju ovo, samo odbijaju da prihvate. Oni misle da mogu zavesti ljubav kroz poslušnost, moć, lepotu, bogatstvo, suze i nasmejane usne.

Međutim, istinska ljubav, jeste ona koja zavodi i nikada neće dopustiti da je neko zavede.

Ljubav menja, ljubav isceljuje.

Mi smo navikli da razmišljamo da je ono što smo dali isto ono što i primamo, ali ljudi koji vole, i očekuju da budu voljeni zauzvrat, samo gube svoje vreme.

Ljubav je akt vere, a ne trampa.

Kontradikcije su stvari koje teraju ljubav da raste. Konflikti su stvari koje čine da ljuav ostane pored nas.

Život je prekratak da bismo reči poput ‘Volim Te’ držali zaključane u našim srcima.

Manuskript iz Akre

Svašta nešto I_saw_my_star_tonight_by_sugarcream-580x808
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:28 am

Uživajte u pitanjima

Uživajte u pitanjima jer otvaraju mnoga vrata.

Zaboravite na odgovore jer se oni stalno menjaju.

Nikada nećemo razumeti čudo života.

Zar to nije predivno?

- Paulo Koeljo

Svašta nešto Janina___autumn_3_by_janinan-d2zavop-580x387
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:30 am

Paulo Koeljo - Da li se osećaš korisnim?

Pitaj cvet u polju: Da li se osećaš korisnim? Ipak, ti ne radiš baš ništa, osim što svake godine izbaciš isti cvet i tako u krug?

A cvet će odgovoriti: Ja sam lep, i lepota je moj razlog za život.

Pitaj reku: Da li se osećaš korisnom, obzirom da jedino što radiš jeste da tečeš konstantno u istom pravcu?

A reka će odgovoriti: Ja se ne trudim da budem korisna, ja se trudim da budem reka.

Ne trudite se da budete korisni. Trudite se da budete svoji: to je sasvim dovoljno i čini svu razliku.

Hodajte ni sporije ni brže nego što hoda vaša duša. Zato što će vas upravo vaša duša naučiti korisnošću svakog koraka koji napravite.

Ponekad učestvujete u velikoj bitci.

A ponekad to možete postići jednostavnim osmehom, bez razloga, nekome pored koga ste prošli na ulici.

Bez da ste nameravali, vi ste možda spasili život kompletnom strancu, koji je takođe mislio da je beskoristan i možda spreman da se ubije, sve dok mu osmeh nije dao novu nadu i samopouzdanje.

Manuskript iz Akre

Svašta nešto Kappa_Creek_by_Namie_kun-580x820
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:32 am

Paulo Koeljo - Opsesija

Opsesija stiže i govori:

Tvoja sudbina sada pripada meni. Ja ću te naterati da se fokusiraš na stvari koje ne postoje. Od sad pa nadalje, tvoje srce neće biti mirno, jer ću ja iscediti sav entuzijazam i zauzeti njegovo mesto.

Ja ću dopustiti strahu da se rasprostrani svetom, i ti ćeš se uvek osećati uplašeno, ali nećeš znati zašto.

Ni ne treba da znaš, bitno je samo da ostaneš u strahu.

Radi napornije, i onda nećeš morati da razmišljaš. Radi napornije nego što je potrebno, da bi sasvim prestao da živiš.

Tvoja ljubav, koja je nekada davno bila manifestacija Božanske Energije, sada pripada meni.

A osoba koju voliš, neće smeti da mrdne od tebe, jer sam ja u tvom srcu i govorim:

Oprezno, možda te napusti i nikada ti se ne vrati.

Tvoj sin, koji bi jednog dana samostalno pratio sopstvenu stazu u svetu, će sada, takođe pripadati meni.

Učiniću da ga opkoliš nepotrebnim brigama koje uništavaju njegov talenat za avanturu i rizik,

što će ga naterati da pati svaki put kada pomisli na tebe, i osećaće se krivim, jer nije uspeo da opravda tvoja očekivanja.

Svašta nešto Kill_the_granny___the_door_by_sugarcream-d37m8hy-580x556
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:35 am

Paulo Koeljo - Zatvarajući krugove

Osoba uvek mora znati kada se jedna faza života završila. Ako insistiramo da ostanemo u njoj duže nego što to treba, gubimo radost i značenje drugih životnih faza kroz koje moramo proći.

Zatvaranje krugova, zatvaranje određenih vrata, završavanje poglavlja – kakvo god da mu damo ime, ono što je bitno je da u prošlosti ostavimo momente života koji su svršeni.

Da li ste izgubili posao? Da li je vaša veza došla do svog kraja? Da li ste napustili kuću svojih roditelja? Otputovali da živite u inostranstvu? Da li se dugotrajno prijateljstvo završilo iznenada? Možete provesti dugo vremena analizirajući zašto se to dogodilo.

Možete se zakleti sebi da nećete učiniti ni jedan korak dalje dok ne saznate zašto su se određene stvari, koje su vam bile tako bitne i toliko stabilne u vašem životu, odjednom pretvorile u prašinu, bukvalno u treptaju oka.

Ali takav vaš stav bi bio užasno stresan za svakog ko učestvuje u tome: vaši roditelji, vaš muž/žena, prijatelji, deca, vaša sestra.

Svako završava svoja poglavlja, okreće nove listove, nastavlja dalje sa životom, i svi oni će se osećati loše gledajući vas kako stojite nepomično.

Stvari prolaze, i najbolje što možemo učiniti jeste da ih zaista pustimo da prođu.

I zato je veoma važno (ma koliko bolno bilo!) da uništite suvenire, da se preselite, da mnoge stvari poklonite u sirotišta, da prodate ili donirate knjige koje imate kod kuće.

Svašta nešto Let_the_world_wait_by_irrr-d44fsf8-580x386

Sve u ovom vidljivom svetu jeste manifestacija nevidljivig sveta, onoga šta se dešava u našim srcima – a otarasti se određenih sećanja takođe znači napraviti malo prostora za nova sećanja da zauzmu njihova mesta.

Pustite stvari da odu. Otpustite ih. Otkačite se od njih.

Niko ne igra ovaj život sa obeleženim kartama, te s toga ponekad pobedimo a ponekad izgubimo. Ne očekujte ništa za uzvrat, ne očekujte da vaš trud bude cenjen, vaš skriveni gen otkriven, i da se vaša ljubav razume. Prestanite da prebacujete kanal na vašu emotivnu televiziju kako biste gledali isti program ponovo i ponovo, onaj koji pokazuje koliko ste mnogo propatili zbog određenog gubitka: To vas samo truje, ništa drugo.

Ništa nije opasnije nego ne prihvatanje ljubavnih veza koje su završene, posla koji je obećan ali još uvek nema određen datum početka, odluka koje su uvek odlagane zbog nekog ‘boljeg momenta’.

Pre nego što novo poglavlje počne, staro mora da se završi: Recite sebi da ono što je prošlo, više se nikad neće vratiti. Setite se da je postojalo vreme kada ste mogli živeti bez te stvari ili te osobe – ništa nije ne zamenjljivo, navika nije potreba.

Ovo može zvučati tako očigledno, može biti čak i teško, ali je veoma važno.

Zatvaranje krugova. Ne zbog ponosa, nesposobnosti ili arogancije, već jednostavno zbog toga što se to više ne uklapa u vaš život.

Zatvorite vrata, promenite ploču, očistite kuću, obrišite prašinu. Prestanite da budete ono što ste bili i promenite se u ono što jeste.

Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:38 am

Paulo Koeljo - Za 10 sekundno čitanje: Zbog čega plačeš?

Čovek je zakucao na vrata svog prijatelja beduina da bi ga zamolio za uslugu:

“Želim da mi pozajmiš četiri hiljade dinara jer moram da platim dug. Možeš li mi to učiniti?”

Beduin je zamolio svoju ženu da skupe sve od ikakve vrednosti što su imali, ali čak i tada nije bilo dovoljno. Morali su da izađu i pozajme novac od komšija da bi uspeli da skupe dovoljno novca.

Kada je čovek otišao žena je primetila da njen muž plače.
”Zbog čega si tužan? Da li se plašiš da sada kada smo se zadužili kod komšija nećemo moći da im vratimo?”
“Ništa nalik tome! Plačem jer je on neko koga mnogo volim, ali iako je tako nisam ni znao da je u neprilici. Setio sam ga se tek kada je zakucao na moja vrata da traži pozajmicu.”

Svašta nešto Time_outside_us_by_ckdailyplanet-d36j5qq1-580x553
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:41 am

Paulo Koeljo - Za 30 sekundno čitanje: Problemi

Jednom je postojao nadaleko poznat učenjak, koji je živeo u planinama Himalaja. Umoran od života s ljudima odabrao je jednostavan život i provodio većinu svog vremena meditirajući.

Međutim njegova slava je bila toliko velika da su ljudi bili spremni da hodaju uskim stazama, penju se na strma brda, preplivaju reke da bi videli svetog čoveka za koga se verovalo da može da reši štagod da muči ljudsko srce.
Mudrac nije rekao ništa osim što ih je zamolio da sednu i čekaju. Prošlo je tri dana, i stiglo je još ljudi. Kada više nije bilo mesta, obratio se svim ljudima koji su ga čekali ispred vrata. “Danas ću dati odgovor koji svi očekujete. Ali morate obećati da nećete reći novim hodočasnicima da sam se ovde preselio, tako ću moći da nastavim živim u samoći koju toliko želim. Recite mi vaše probleme”.

Neko je počeo da govori, ali uskoro su ga drugi prekinuli, pošto su svi znali da je ovo poslednje javno saslušanje koje će sveti čovek održati. Mudrac je sačekao da se situacija još malo zakuva, a onda je uzviknuo, “Tišina! Zapišite svoje probleme i stavite papire ispred mene” rekao je.

Svašta nešto Problemi

Kada su svi završili, mudrac je pomešao sve papire u korpu, onda je rekao “Pronesite ovu korpu kroz vas. Neka svako od vas uzme po jedan papir, i pročita ga. Onda možete odlučiti da li ćete zadržati svoje probleme ili uzeti one koji su vam dani.”

“Svako je uzeo po jedan list papira, pročitao ga, i užasnuo se. Zaključili su da je ono što su zapisali, koliko god loše, ipak manje ozbiljno nego ono što je mučilo njihove komšije. Dva sata kasnije, zamenili su papire međusobno, i svako je morao da stavi svoje probleme nazad u svoj džep, olakšani saznanjem da je njihova nevolja manje teška nego što su pre mislili.

Zahvalni za lekciju, sišli su s planine sa sigurnošću da su srećniji od svih ostalih, i – ispunjavanjući obećanje koje su dali – nikad nisu dopusltili nikom da remeti mir svetog čoveka.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime3/5/2014, 10:42 am

Paulo Koeljo - Suprotnosti ratnika

Svaki ratnik svetlosti
su uplašio odlaska u bitku.

Svaki ratnik svetlosti
je, u nekom momentu, slagao ili izdao nekoga.

Svaki ratnik svetlosti
je išao stazom koja nije njegova.

Svaki ratnik svetlosti
je patio zbog najtrivijalnijih razloga.

Svaki ratnik svetlosti
je, bar jednom, poverovao da nije ratnik svetlosti.

Svaki ratnik svetlosti
je izneverio svoje duhovne obaveze.

Svaki ratnik svetlosti
je rekao “da” kada je hteo da kaže “ne”.

Svaki ratnik svetlosti
je povredio nekog koga je voleo.

I zbog toga je ratnik svetlosti, jer je prošao kroz sve to,
a ipak nije izgubio nadu da postane bolji nego što jeste.

Svašta nešto 2iiu8fr
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

Svašta nešto Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Svašta nešto
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Krug svesti i mudrosti- piše se u temama ispod naslovne :: Pouke mudrosti-
Skoči na: