LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Svašta nešto

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Tool

Tool

Ženski
Broj poruka : 422
Datum upisa : 25.10.2012

Svašta nešto - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 10:44 am

Paulo Koeljo - Za 10 sekundno čitanje: Blagoslov drvetu

Jedan čovek je putovao pustinjom, gladan, žedan i umoran, kada je naišao na drvo puno slatkih plodova sa velikim hladom, ispod kojeg je tekao izvor vode. Jeo je voće, pio vode, i odmorio se u hladu.

Pre nego što će krenuti okrenuo se prema drvetu i rekao:
“Drvo, o, drvo, kako da te blagoslovim?

“Da li da te blagoslovim da ti plod uvek bude sladak? Tvoj plod je već sladak.”

“Da li da te blagoslovim da ti hlad uvek bude izdašan? Tvoj hlad je već izdašan. Da izvor teče ispod tebe? Izvor vode već teče ispod tebe.”

“Postoji jedna stvar s kojom mogu da te blagoslovim: Neka bude volja Gospoda da sva drva koja su posađena od tvog semena budu kao ti…”

Svašta nešto - Page 2 B9b609cb2be545711f2c602acc4afb7e-d58mzbf-580x386
Nazad na vrh Ići dole
https://poezija.darkbb.com/
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 10:46 am

Paulo Koeljo - Za 10 sekundno čitanje: Zašto vičemo?

priča koju mi je poslao Anupam Karn

Učitelj je pitao svoje učenike:
“Zašto vičemo kada smo besni? Zašto ljudi viču jedni na druge kada su uznemireni?”

Učenici su razmišljali neko vreme i onda je jedan od njih rekao
“Zato što izgubimo smirenost, zato vičemo.”
“Ali, zašto vičemo kada je druga osoba tek pored tebe? Zar je nemoguće obratiti joj se sa blagim glasom? Zašto vičete na osobu kada ste ljuti?”
Učenici su dali još neke odgovore ali ni jedan nije zadovoljio učitelja.

Svašta nešto - Page 2 Za%C5%A1to-vi%C4%8Demo-580x580

Konačno on je objasnio:
“Kada su dvoje ljudi ljuti jedno na drugog, njihova srca se mnogo udalje. Da bi pokrili tu udaljenost moraju da viču da bi mogli da se čuju. Što su bešnji, to jače će jače morati da viču da bi se čuli preko te velike udaljenosti.”

Onda je učitelj upitao:
“Šta se desi kada se dvoje ljudi zaljube? Oni ne viču jedno na drugo nego pričaju blago, zašto? Zato što su njihova srca jako blizu. Udaljenost između njih je jako mala…”
I na kraju je rekao:
“Kada zavole jedno drugo još više šta se onda dešava?
“Onda ni ne govore, samo šapuću i postanu još bliži jedno drugom u njihovoj ljubavi.
“Konačno više nemaju potrebe čak ni da šapuću, samo se pogledaju i to je sve. Toliko su blizu dvoje kada se vole međusobno.”
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 10:47 am

Paulo Koeljo - Za 10 sekundno čitanje: Sudbina

Odlučivanje o sudbini drugih

Malba Tahan priča priču o čoveku koji je sreo anđela u pustinji i dao mu vode.
“Ja sam anđeo smrti i došao sam po tebe,” – rekao je anđeo. “Ali pošto si bio tako dobar, pozajmiću ti Knjigu Sudbine za pet minuta, promeni šta god hoćeš.”

Anđeo je dao knjigu čoveku. Dok je okretao stranice, čovek je počeo da čita o životu svojih komšija. I postao je nezadovoljan,
“Ovi ljudi ne zaslužuju tako lepe stvari,” – rekao je. S olovkom u ruci, počeo je da pogoršava živote svih drugih.

Konačno stigao je do stranice svoje sudbine. Video je svoj tragični kraj, ali dok se pripremao da ga promeni, knjiga je nestala. Pet minuta je već prošlo.
I upravo tada anđeo je uzeo čovekovu dušu.

Svašta nešto - Page 2 96bc812b859a02571df73fc9e7afa496-d55547m-580x397
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 10:48 am

Paulo Koeljo - Za 10 sekundno čitanje: Podučavanje

Tokom jednog od Bankeievih predavanja, učenik je uhvaćen kao krade.
Svi učenici su tražili da on bude izbačen, ali Bankei nije ništa uradio.
Naredne nedelje, učenik je ponovo ukrao. Ostali, iziritirani, zahtevali su da lopov bude kažnjen.

“Kako ste vi svi mudri,” – rekao je Bankei. “Vi znate šta je ispravno i šta je pogrešno, i možete da učite gde god poželite. Ali ovaj jadni brat – koji ne zna šta je ispravno ili pogrešno – ima samo mene da ga naučim. I ja ću nastaviti to da radim.”

Reka suza je pročistila lice lopova; njegova želja za krađom je nestala.

Svašta nešto - Page 2 07333286cdc36a9b52fb82de3e704779-d57xarh-580x386
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 10:51 am

Paulo Koeljo - Za 20 sekundno čitanje: Deca

Šta je izdaja?

Šetajući ulicom, prorok je upitao: “zar nismo svi deca istog Večnog Oca?”
Većina se složila. Onda je prorok nastavio: “ako je tako, zašto izdajemo svog brata?”

Dečak koji je posmatrao upitao je svog oca: “šta znači izdaja?”
“To znači da prevariš svog saputnika da bi pribavio određenu korist.”
“A zašto izdajemo svog saputnika?” – insistirao je dečak.
“Zato što je neko u prošlosti sve to započeo. Od tada, niko ne zna kako da zaustavi točak. Mi uvek izdajemo ili bivamo izdani.”
“Onda ja neću nikog da izdam.” – rekao je dačak.

I tako je i uradio. Porastao je i mnogo je patio tokom svog života, ali je održao svoje obećanje.
Njegova deca su patila manje i podnela manje teških momenata.
Njegovi unuci nisu nimalo patili.

Svašta nešto - Page 2 Children-in-rain4

U potrazi za kišom

Posle četiri godine suše u jednom malom selu, sveštenik je sakupio sve da obave hodočašće na planinu; tamo bi se pridružili u zajedničkoj molitvi za kišu.
Usred gomile sveštenik je primetio dečaka umotanog u toplu odeću i pokrivenog mantilom.

“Je si ti lud?” – upitao je. “U ovom regionu nije padala kiša pet godina i umrećeš od toplote dok se budemo penjali na planinu!”
“Imam temperaturu oče. Ako ćemo se moliti Bogu za kišu, možete li zamisliti da silazak dole? Pljusak će biti tako jak da je bolje biti pripljemljen.”

I tek posle ovih reči čula se snažna grmljavina u nebu i prve kapi su počele da padaju. Dečakova vera je bila dovoljna da napravi čudo za koje su se hiljadu ljudi nisu mogli molitvama.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 10:53 am

Paulo Koeljo - Za 10 sekundno čitanje: Susret Matisa i Renoara

Kao mladić, slikar Anri Matis je nedeljno posećivao velikog Renoara u njegovom studiju. Kada je Renoar oboleo od artritisa, Matis je počeo da ga posećuje dnevno, donoseći mu hranu, četkice, boje, ali uvek pokušavajući da ubedi majstora da radi previše i da treba da se odmori malo.

Jednog dana, primećujući da prilikom svakog pokreta četkice Renoar uzvikne od bola, Matis nije mogao više da izdrži:

“Učitelju, već ste napravili širok i značajan opus rada, zašto nastavljate da se mučite na ovakav način?”

“Veoma jednostavno,” – Renoar je odgovorio, – “Lepota ostaje, ali bol prolazi.”

Svašta nešto - Page 2 Renoir-painting
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 10:55 am

Paulo Koeljo - Za 30 sekundno čitanje: Pričaj priču

Veliki rabin Izrael Šem Tov, kada je video da su ljudi u njegovom selu maltretirani, otišao je u šumu, upalio svetu vatru, i rekao specijalnu molitvu, moleći Boga da zaštiti njegov narod.
I Bog mu je poslao čudo.

Kasnije, njegov učenik Magid de Mezrič, prateći stope svoga učitelja, bi otišao u isti deo šume i rekao:
“Gospodaru univerzuma, ja ne znam kako da zapalim svetu vatru, ali znam specijalnu molitvu; molim te, čuj me!”
I čudo bi uvek došlo.

Prošla je jedna generacija, i rabin Moše-leib od Sasova, kada je video da se rat približava, otišao bi u šumu i rekao:
“Ja ne znam da upalim svetu vatru, niti molitvu, i čak ne mogu da nađem ni mesto u šumi. Sve što mogu je da ispričam priču, i da se nadam da će me Bog čuti.”
I pričanje priče bi bilo dovoljno da opasnost prođe.

Svašta nešto - Page 2 The-light-of-morning-on-the-forest-paths

A ja bih dodao:
Pričajte svoje priče. Vaši susedi Vas možda neće razumeti, ali će razumeti Vašu dušu. Priče su poslednji most koji je ostao da dozvoli različitim kulturama da komuniciraju jedni s drugima.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 10:57 am

Paulo Koeljo - Za 20 sekundno čitanje: Igra šaha

Mladi čovek je rekao glavnom monahu manastira u Melku:
- Želeo bih da postanem monah, ali nisam ništa naučio u životu. Jedino što me je moj otac naučio je da igram šah, a to ne vodi do prosvetljenja. Osim toga, saznao sam da su sve igre greh.
- Možda su greh ali takođe mogu biti i razbibriga, možda ovom manastiru treba pomalo od oba – odgovorio je monah.

Glavni monah je zatražio šahovsku tablu, poslao je po monaha i rekao mu da igra sa mladićem. Ali pre nego što je igra počela, dodao je:
- Iako nam treba razbibriga, ne možemo dozvoliti da svi stalno igraju šah. Zato ovde imamo samo najbolje igrače; ako naš monah izgubi, on će napustiti manastir i njegovo mesto postaće tvoje.

Svašta nešto - Page 2 %C5%A1ah-580x435

Glavni monah je bio ozbiljan. Mladić je znao da igra za život, i oblio ga je hladan znoj; šahovska tabla je postala centar njegovog života.
Monah se loše otvorio. Mladić je napao, ali je onda video izgled sveca na licu drugog čoveka; u tom momentu, počeo je namerno da igra loše.
Na kraju krajeva, radije će izgubiti, monah je daleko korisniji svetu.

Iznenada, glavni monah je srušio šahovsku tablu na pod.
- Naučio si mnogo više nego što si učen – rekao je – Fokusirao si se dovoljno da pobediš, sposoban da se boriš za ono što želiš.
Potom, osetio si samilost, i bio si spreman da učiniš žrtvu za dobru stvar. Dobrodošao, zato što je tajna života znati kako balansirati disciplinu sa samilošću.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:00 am

Paulo Koeljo - Bog i realnost

(mala napomena prevodioca: Ovde Koeljo misli na realnost u smislu kao kad kažemo nekom ko je zanesen “budi realan”)

odabrano od Paula Koelja

Iz hrišćanske tradicije
Protestantski sveštenik, nakon što je zasnovao porodicu, nije više imao nikakvog mira za svoje molitve. Jedne noći, kada je kleknuo, prekinula su ga deca u dnevnoj sobi.
“Neka deca umuknu!” – viknuo je.
Njegova zaprepašćena žena je poslušala. Od tada, kad god je sveštenik došao kući, svi su bili tihi tokom molitvi. Ali shvatio je da Bog više nije slušao.
Jedne noći, tokom svojih molitvi, zapitao je Gospoda: “šta se dešava? Imam sav potrebni mir, a ipak ne mogu da se molim!”
Odgovorio mu je anđeo: “On čuje reči, ali više ne čuje smeh. On primećuje posvećenost, ali više ne vidi radost.”
Sveštenik je ustao i još jednom viknuo ženi: “Neka se deca igraju! Ona su deo molitvi!”
I Bog je ponovo čuo njegove reči.

Iz muslimanske tradicije
Slep čovek je prosio na putu za Meku, kada je posvećeni Musliman naišao i pitao da li ljudi velikodušno daju – kao što Kuran zapoveda. Čovek mu je pokazao svoju limenu kutijicu, koja je bila skoro prazna. Putnik je rekao:
- “Dozvoli mi da napišem nešto na kartu okačenu oko tvog vrata.”
Nekoliko sati kasnije, putnik se vratio. Prosjak je bio iznenađen, jer je primio veliku količinu novca.
- “Šta si napisao na kartu?” – pitao je.
- “Sve što sam napisao je: Danas je divan prolećni da, sunce sija, a ja sam slep.”

Svašta nešto - Page 2 Bog-i-realnost-580x320

Iz jevrejske tradicije
Dov Beer De Mezeritch je bio upitan:
- “Čiji primer bi trebalo pratiti? Posvećenih ljudi, koji su posvetili svoj živote Bogu? Ili učenjaka, koji tragaju za razumevanjem volje Svemogućeg?”
- “Najbolji je primer deteta.” – odgovorio je.
- “Dete ništa ne zna. Još uvek ne zna šta je realnost.” – ljudi su prokomentarisali.
- “Potpuno grešite, jer dete poseduje tri kvaliteta koja nikad ne bismo smeli zaboraviti” – rekao je Dov Beer. “Ona su uvek radosna bez razloga. Ona uvek imaju posla. I kada nešto žele, znaju kako a to zahtevaju čvrsto i sa odlučno.”
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:02 am

Paulo Koeljo - Konvencija za ranjene u ljubavi

A – Shodno tome da je izreka “sve je dozvoljeno u ljubavi i ratu” apsolutno tačna;

B – Shodno tome da imamo Ženevsku Konvenciju, odobrenu 22 Avgusta 1864, koja štiti one koji su povređeni na ratnom polju, i da do sada nemamo odobrenu konvenciju koja se tiče povređenih u ljubavi, kojih ima daleko više;

Ovde objavljujemo da:

Član 1 – Svi ljubavnici, svih polova, su upozoreni da ljubav, pored toga što je blagoslov, je takođe nešto izuzetno opasno, nepredvidivo i sposobno da izazove ozbiljnu štetu. Kao posledica, svako ko planira da voli bi trebao da bude svestan da izlaže svoje telo i dušu raznim vrstama povreda, i da stoga neće biti u mogućnosti da okrive svog partnera u bilo kom momentu, pošto je rizik isti za oboje.

Član 2 – Nakon što su pogođeni zalutalom strelom ispuštenom i Kupidonovog luka, trebalo bi da zamole strelca da ispali istu strelu u suprotnom pravcu, da ne bi bili pod uticajem rane koja je poznata kao “neuzvraćena ljubav”. Ukoliko Kupidon odbije da izvede takvu radnju, Konvencija koju sada iznosimo zahteva da povređeni partner ukloni strelu iz svog srca i baci je u smeće. Da bi ovo garantovali, zahvaćeni bi trebali da izbegavaju telefonske pozive, poruke preko interneta, slanje cveća koje se uvek vrati, ili bilo koji i svaki način zavođenja, pošto možda urode plodom na kratke staze ali uvek završe loše posle izvesnog vremena. Konvencija nalaže da povređena osoba treba odmah da potraži društvo drugih ljudi i pokuša da kontroliše opsesivne misli: “za ovu osobu se vredi boriti”.

Član 3 – Ukoliko je rana izazvana od trećeg lica, drugim rečima ukoliko je voljena osoba postala zainteresovana za nekog ko nije u scenario prethodno isplaniranom, osveta je izričito zabranjena. U ovom slučaju dozvoljeno je koristiti suze dok oči ne presuše, udarati zidove ili jastuke, vređati bivšeg partnera u razgovoru s prijateljima, navoditi njegovo/njeno potpuno odsustvo ukusa, ali bez vređanja njihove časti. Konvencija određuje da bude primenjeno pravilo sadržano u Članu 2: traži društvo drugih osoba, poželjno na mestima koje ne posećuje druga strana.

Svašta nešto - Page 2 Konvencija-za-ranjene-u-ljubavi-580x372

Član 4 – U slućaju lakših povreda, ovde klasifikovanih kao sitne prevare, brzoplete strasti koje su kratkog života, prolazni seksualni interes, lek zvani Oprost bi trebao biti primenjen velikodušno i brzo. Nakon što je lek primenjen, primenilac nikad ne bi trebao da promišlja svoju odluku, čak ni jednom, i slučaj mora biti potpuno zaboravljen i nikada korišćen kao argument u svađi ili u momentu mržnje.

Član 5 – U svim kobnim ranama, takođe znanim kao “raskidanje”, jedini lek koji je poznat da ima efekat je zvan Vreme. Nema svrhe tražiti utehu kod čitača sudbine (koji uvek tvrde da će se izgubljeni partner vratiti), romantičnih knjiga (koje uvek imaju srećan kraj), sapunica na televiziji i takvih sličnih pojava. Osoba bi trebala da propati intenzivno, potpuno izbegavajući lekove, trankvilizatore i molitvu svecima. Jedino se toleriše alkohol ako se drži maksimuma od dve čaše vina dnevno.

Konačna odredba:

Ranjeni u ljubavi, za razliku ranjenih u oružanom sukobu, niti su žrtve niti zločinci. Odabrali su nešto što je deo života, i stoga moraju da prihvate i agoniju i ekstazu svoga izbora.

A oni koji nikad nisu bili povređeni u ljubavi nikada neće biti sposobni da kažu: “Ja sam živeo/živela.”

Zato što nisu.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:04 am

Paulo Koeljo - Priručnik za ubijanje trolova

Volite svoje neprijatelje. Ali svoju crnu listu up date-ujte redovno. – Paulo Koeljo

1. Maltretiranje I trolovanje, dešava se jedino ljudia koji su napravili neki uticaj na svet. Ako ste maltretirani I trolovani to je zato što ste vi osoba koja pravi razliku. Ako niste ubeđeni u ovo teoriju, onda vas molim da pročitate komentare ili Tviter pretragu bilo koje slavne osobe – selebritija, bilo da je umetnik, političar, sportista…

2. Maltretiranje/trolovanje je znag patološkog ponašanja frstriranih ljudi. Da biste im pomogli, vi morate prvo ubiti trola koji živi u njima.

3. A jedini način da ubijete tog trola jeste da ubedite nju ili njega da na internetu ne postoji stvar kao što je anonimnost. I zato, sve što učine sada, izazvaće posledice kasnije. Možda ne sledećeg meseca ili godine, ali jednog dana zatrebaćete im.

4. I zato imajte listu tih siledžija/trolova a oni će jednog dana odvas zatražiti pomoć. A vi ćete bez imalo osećanje krivice odgovoriti: NE.

5. Uvrede vas možda bole sada trenutno, ali ratnik svetlosti je strpljiv. Pre ili kasnije vi ćete imati poslednju reč.

Svašta nešto - Page 2 Spirit_of_the_snow_by_shadow_wolf-d5fvki6-580x896
Molim vas da shvatite:

Poenta nije u osvetoljubivosti, već u poštovanju sebe I onoga što radite. Savetodavaoci su tu da testiraju vas I vašu volju. Trolovi ne zaslužuju milost, jer oni ne poštuju nikoga, I smatraju da su ‘moćni’ jer naivno misle da delaju u potpunoj anonimnosti.

Ljudi koji šire mržnju I tamu trebaju biti tretirani onako kako zalsužuju. Takođe možete izabrati da ih ignorišete, u ime ‘oproštaja’, ali oni će nastaviti da šire mržnju I bol.

I zato, prvo oprostite, a zatim udarite svom snagom.

Lično iskustvo:

Kada sam bio mlad, bio sam veoma ranjiv I ljudi su to koristili tako što su me ‘spuštali’ da bi sami zasijali. Bio sam povređen, očajan I sam, ali nisam mogao ništa drugo učiniti osim da čekam.

Odlučio sam da kreiram dve liste: na jednoj su bili ljudi kojima sam zahvalan I kojima ću u budućnosti rado pomoći (u mojoj knjizi Zahir pisao sam o ‘banci usluga’) a na drugoj su bili ljudi koji su me povredili.

Došao je I taj dan kada su me obe grupe ljudi trebale. I ja sam slobodno mogao vratiti dobrotu jednima, I ignorisati molbe onih koji su me uvek spuštali.

I mogu vas uveriti, više od 150 ljudi u drugoj listi tražilo je moju pomoć u poslednjih 10 godina. Naravno, ja sam bio veoma ljubazan, ali sam im objasnio zašto im neću pomoći.

Svoju Banku Usluga I Crnu Listu održavam poslednjih 30 godina. Više je ne up date-ujem, tu tradiciju sada obavlja moj ofis.

Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:09 am

Paulo Koeljo - Sve Hemisfere- Hafez

Privremeno napusti poznato,

pusti svoja čula i tela da se prostru

Kao dobrodošlo godišnje doba

Na pašnjake i obale i brda.

Otvori se do krova.

Napravi novu oznaku na tvojem uzbuđenju i ljubavi.

Kao cvetajući noćni cvet,

Pospi tvoju životnu aromu sreće

I davanja

Po našem intimnom sklopu.

Promeni odaje svoga uma na jedan dan.

Sve postojeće hemisfere

Leže pored ekvatora

U tvom srcu.

Pozdravi Sebe

U tvojih hiljadu drugih oblika

Dok zajahuješ skrivenu plimu i putuješ

Nazad kući.

Sve hemisfere na nebu

Sede oko vatre

Čavrljajući

Dok se međusobno prišivaju

U Veliki Krug unutar

Tebe.

Hafez (1325/26 – 1389/90) je bio persijski pesnik.

Iz: “Večeras tema je ljubav”

Svašta nešto - Page 2 Detail_flowerstumblr_2011-08-02-13-15-11
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:11 am

Paulo Koeljo - Za 10 sekundno čitanje: Izazov učitelju

Da li je ptica živa?

Mladić je došao do kraja svoje obuke, uskoro će i sam postati učitelj. Kao svi dobri učenici trebao je da izazove svog učitelje i razvije sopstveni način razmišljanja. Uhvatio je pticu i uzeo je u ruku i otišao kod učitelja.

“Učitelju, da li ptica živa ili mrtva?”

Njegov plan je bio sledeći: ako učitelj kaže “mrtva”, on bi otvorio ruku i ptica bi odletela. Ako bi odgovor bio “živa” on bi skrhao pticu svojim prstima; tako da bi učitelj pogrešio kako god da odgovori.

“Učitelju, da li je ptica živa ili mrtva?” – upitao je ponovo.

“Moj dragi učeniče to zavisi od tebe” – bio je odgovor učitelja.

Svašta nešto - Page 2 Tumblr_m07tb9DWWY1r8wor7o1_400
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:13 am

Paulo Koeljo - Zašto volimo muškarce

Prijateljica sa Facebook-a mi je poslala imejl sa sledećim redovima. Uradio sam sa ostalim prijateljicama malo istraživanje i sastavio celu listu. Slobodno dodajte još.

Mi volimo muškarce jer ne mogu da glume orgazam, čak i kad bi hteli.

Jer pišu poeziju, pesme i knjige u našu čast.

Jer nas nikad ne razumeju, ali nikad nikad ne odustaju.

Jer mogu da vide lepotu u ženama kada su žene već odavno prestale da vide ikakvu lepotu u sebi.

Jer nastaju od malih dečaka.

Jer su fantastični ljubavnici i nikad ne staju dokle god nismo zadovoljni.

Jer uzdižu sport na nivo religije.

Svašta nešto - Page 2 Autumn_fire_by_nelleke-d56ogsw-580x442

Jer se nikad ne boje mraka.

Jer ne brinu kako izgledaju ili da li stare.

Jer ostaju uporni u pravljenju i popravci stvari van svojih mogućnosti, sa naivnom samo-uverenošću tinejdžera koji sve zna.

Jer nikad ne nose ili ne sanjaju o nošenju visokih peta.

Jer su uvek spremni za seks.

Jer su kao nar: puno nejestivih delova, ali sočno seme im je neverovatno ukusno i sočno i obično prevazilazi vaša očekivanja.

Jer se plaše da ćelavosti.

Jer uvek znaš šta misle i uvek misle ono što kažu.

Jer vole mašine, alate i implemente sa istom strašću kojom žene vole nakit.

Jer će uraditi sve moguće da sakriju, neuspešno, da su krhki i puni ljudskosti.

Jer ili pričaju previše ili baš ni malo.

Jer uvek pojedu sve što imaju na tanjiru.

Jer se ne boje miševa i insekata.

Jer ih rečita četvorogodišnja devojčica može ućutkati, a lepa 25-ogodišnjakinja ih može pretvoriti u idiote koji balave.

Jer žele da budu ili svaštožderi ili askete, ili ratnici ili ljubavnici, ili umetnici ili generali, ali ništa između.

Jer za njih ne postoji tako nešto kao previše adrenalina.

Jer pored svega rečenog i učinjenog, ne mogu da žive bez nas, bez obzira koliko se trudili.

Jer su zaista jednostavni baš kao što tvrde da jesu.

Jer vole krajnosti i kada odu u krajnost, mi smo tu da ih prihvatimo.

Jer su pokazuju svoju nežnu stranu kada plaču, i zbog toga što to retko rade.

Jer koliko su skromni u razgovoru, toliko nadoknade u akciji.

Jer su odlični saputnici za vožnju kroz opasne krajeve ili kada hodate kroz mračne uličice.

Jer oni zaista vole svoje mame, i podsećaju nas na naše očeve.

Jer ne lažu za svoje godine, svoju težinu, ili za broj odeće.

Jer imaju neverovatnu sposobnost da pogledaju duboko u naše oči i povežu se s našim srcem, čak i kada mi to ne želimo.

Jer kada kažemo “volim te” traže objašnjenje.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:14 am

Paulo Koeljo - Za 20 sekundno čitanje: Voljeni čovek

Sibirski šaman je pitao Boga da mu pokaže čoveka kojeg voli. Gospod ga je uputio na određenog seljaka.

“Šta to radiš što čini da te Gospod toliko voli?” – šaman je pitao seljaka kada ga je našao.

“Izgovorim njegovo ime ujutro. Radim celog dana i izgovorim njegovo ime pre nego što odem da spavam. To je sve.” – odgovorio je seljak.

Mislim da sam našao pogrešnog čoveka, pomislio je šaman.

U tom momentu pojavio se Gospod i rekao: “Napuni činiju mlekom i idi u vrat i onda se vrati. Ali nemoj prosuti ni jednu kapljicu.”

Šaman je tako i uradio. Nakon njegovog povratka Gospod je želeo da zna koliko puta je pomislio na Njega.

“Kako sam mogao? Brinuo sam da ne prospem mleko!”

“Obična činija je učinila da me zaboraviš,” – rekao je Gospod – “a seljak, sa svim svojim zadacima, pomisli na mene dvaput dnevno.”

Svašta nešto - Page 2 Tumblr_mf63v7A6Kr1qmyfkuo1_500
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:16 am

Paulo Koeljo - Moja molitva

Gospode, zaštiti naše sumnje, jer Sumnja je način molitve. Sumnja čini da rastemo jer nas tera da neustrašivo tragamo za mnogim odgovorima koji postoje na jedno pitanje. A da bi ovo bilo moguće…

Gospode, zaštiti naše odluke, jer pravljenje Odluka je način molitve. Daj nam hrabrosti, posle naših sumnji, da budemo sposobni da izaberemo između jednog puta i drugog. Neka naše DA uvek bude DA, i NE uvek bude NE. Kada jednom odaberemo put, neka nikad više ne pogledamo unazad, niti dozvolimo svojoj duši da se izjede od kajanja. A da bi ovo bilo moguće…

Gospode, zaštiti naša dela, jer Dela su način molitve. Neka hleb naš nasušni bude proizvod onoga najboljeg što imamo u sebi. Neka, kroz rad i Delo, podelimo pomalo od ljubavi koje primamo. A da bi ovo bilo moguće…

Gospode, zaštiti naše snove, jer San je način molitve. Osiguraj da, bez obzira na naše godine ili okolnosti, budemo sposobni da držimo upaljen, u našem srcu, sveti plamen nade i upornosti. A da bi ovo bilo moguće…

Svašta nešto - Page 2 Moja-molitva

Gospode, daj nam entuzijazam, jer Entuzijazam je način molitve. On nas veže za Nebesa i za Zemlju, za odrasle, i za decu; to je ono što nam kaže da su naše želje bitne i da zaslužuju naš najveći trud. Entuzijazam nam potvrđuje da je sve moguće, dokle god smo potpuno posvećeni onome što radimo. A da bi ovo bilo moguće…

Gospode, zaštiti nas, jer Život je jedini način koji imamo da ostvarimo Tvoje čudo. Neka zemlja nastavi da pretvara seme u pšenicu, neka mi nastavimo da pretvaramo pšenicu u hleb. A to je jedino moguće ako imamo Ljubav; stoga, ne ostavljaj nas u našoj usamljenosti. Uvek nam daj Tvoje društvo, i društvo ljudi i žena koji imaju sumnje, koji delaju i sanjaju i osećaju entuzijazam, i koji žive svaki dan kao da su potpuno posvećeni Tvojoj slavi.

Amin.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:17 am

Paulo Koeljo - Za jednominutno čitanje: Ribar i biznismen

8. Septembar 2010. Jednom je bio jedan biznismen koji je sedeo na plaži pored malog Brazilskog sela. Kako je sedeo, video je Brazilskog ribara kako veslima upravlja mali čamac prema obali uhvativši priličnan broj velikih riba. Biznismen je bio impesioniran i pitao je ribara: “Koliko dugo ti treba da uhvatiš toliko ribe?” Ribar je odgovorio: “O, tek nešto malo vremena.” “Onda zašto ne ostaneš duže na moru i uhvatiš još više?” – biznismen je bio u zaprepašćenju. “Ovo je dovoljno da nahranim celu moju porodicu.” – odgovorio je ribar. Onda je biznismen upitao: “Pa, šta radiš ostatak dana?” Ribar je odgovorio: “Pa, obično se probudim rano ujutro, odem na more i uhvatim nekoliko riba, onda se vratim i igram se s mojom decom. Poslepodne, malo odremam sa svojom ženom, i kada dođe veče, pridružim se mojim drugarima u selu na piću – sviramo gitaru, pevamo i igramo kroz noć.” Biznismen je napravio predlog ribaru. “Ja sam magistrirao upravljanje biznisom. Mogao bih ti pomoći da postaneš uspešnija osoba. Od sada trebao bi da provedeš više vremena na moru i da uhvatiš ribe koliko god je moguće. Kada uštediš dovoljno novca, mogao bi da kupiš veći čamac, osnuješ sopstvenu kompaniju, sopstvenu proizvodnu fabriku za proizvodnju konzervirane hrane i mrežu distribucije. Do tada bi se odselio iz ovog sela u Sao Paolo gde bi mogao da osnuješ bazu da upravlja tvojim ostalim ograncima.” Ribar ga je podstakao: “A posle toga?” Biznismen se srdačno nasmejao: “Posle toga, možeš da živiš kao kralj u sopstvenoj kući, i kada bude pravo vreme, možeš da pretvoriš kompaniju u akcionarsko društvo, i onda ćeš biti bogat.” Ribar upita: “A posle toga?” Biznismen reče: “Posle toga, možeš konačno da se penzionišeš, možeš da se preseliš u kuću pored ribarskog sela, ustaneš rano ujutro, uhvatiš nekoliko riba, onda se vratiš kući da se igraš sa svojom decom, lagano odremaš sa svojom ženom, i kada dođe veče, možeš da se pridružiš svojim drugarima na piću, sviraš gitaru, pevaš i igraš kroz noć!” Ribar je bio u dilemi: “Zar nije to ono što radim sada?” klasična Brazilska priča, verovatno sve kulture imaju po jednu. Neko je našao Englesku verziju ali nisam mogao da saznam ko je prevodilac.

Svašta nešto - Page 2 Ribar-i-biznismen-580x707
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:18 am

Paulo Koeljo - Kupovina vremena

Jedan čovek se još jednom kasno vratio s posla, umoran i iziritiran, i našao svog petogodišnjeg sina kako ga čeka na vratima.

“Tata, mogu da te pitam jedno pitanje?”
“Da, naravno, šta je u pitanju?” odgovorio je čovek.
“Tata, koliko ti zaradiš za sat vremena?”
“ To te se ne tiče! Odakle ti ideja da me pitaš tako nešto?” čovek je besno odgovorio.
“ Samo želim da znam. Molim te reci mi, koliko zarađuješ na sat?” molio je mali dečak.
“Ako baš moraš da znaš, zarađujem 20 dolara na sat.”
“Uf,” odgovorio je mali dečak, pognute glave. Pogledavši gore, rekao je “Tata možeš li mi pozajmiti 10 dolara, molim te?”
Otac je poludeo. “Ako si želeo da znaš koliko zarađujem samo da bi mogao da pozajmiš od mene da bi kupio neku besmislenu igračku ili neku drugu glupost, onda možeš slobodno da produžiš u svoju sobu i na spavanje. Ja radim duge, teške sate svakodnevno i nemam vremena za takve detinjarije.”
Mali dečak je tiho otišao u svoju sobu i zatvorio vrata. Čovek je seo i bes mu je još više rastao u vezi dečakovog ispitivanja.

Kako se usuđuje da postavlja takva pitanja samo da bi dobio nešto novca?
Posle sat vremena ili tako nešto, čovek se smirio i počeo da shvata da je možda bio malo grub prema svom sinu. Možda postoji nešto što mu zaista treba za tih 10 dolara, a nije ni često tražio pare. Čovek je otišao do dečakove sobe i otvorio vrata.
“Da li si zaspao sine?” upitao je.

Svašta nešto - Page 2 Knight_by_sandara-d57587j-580x329

“Ne tata. Budan sam,” odgovorio je dečak.
“Nešto sam razmišljao, možda sam bio pregrub prema tebi,” rekao je čovek.
“Danas sam imao naporan dan i istresao sam se na tebi. Evo ti tih 10 dolara koje si tražio.”
Mali dečak je se odmah uspravio, sav sijajući. “Joj hvala ti tata!” uzviknuo je. A onda, posežući ispod jastuka, još nekoliko zgužvanih novčanica.
Čovek, videvši da je dečak već imao novca, je ponovo počeo da se ljuti. Dečak je polako izbrojao novac, a onda je pogledao gore u čoveka.

“Što si tražio još novca kada već imaš?” zatutnjao je otac.
“Jer nisam imao dovoljno, ali sada imam,” odgovorio je mali dečak.
“Tata sad imam 20 dolara. Mogu li da kupim sat tvoga vremena?”
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:20 am

Paulo Koeljo - Deklaracija principa

1] Sva ljudska bića su različita. I trebalo bi da rade sve što je moguće da tako i ostane.
2] Svakom ljudskom biću je podareno dva sleda akcije: jedan su dela, a drugi je kontemplacija. Oba vode na isto mesto.
3] Svakom ljudskom biću su podarena dva kvaliteta: moć i dar. Moć goni čoveka da ide u susret svojoj sudbini, dar ga obavezuje da deli sa drugima ono što je dobro u njemu. Čovek mora da zna kad da upotebi svoju moć, a kada da upotebi svoj dar.
4] Svakom ljudskom biću je podarena vrlina: sposobnost da bira. Za onog/onu koji ne koristi ovu vrlinu, ona postaje kletva – i drugi će uvek birati za njega/nju.
5] Svako ljudsko biće ima pravo na dva blagoslova, a to su: blagoslov da radi ispravno, i blagoslov da greši. U ovom drugom slučaju, uvek postoji staza učenja koja vodi na pravi put.
6] Svako ljudsko biće ima svoj sopstveni seksualni profil, i trebalo bi da ga upražnjava bez krivice – dokle god ne primorava druge da ga upražnjavaju sa njim/njom.
7] Svako ljudsko biće ima da ispuni svoju Ličnu Legendu, i ona je razlog zašto je na ovom svetu. Lična Legenda se manifestuje u njegovom entuzijamu za ono što on/ona radi.
Samostalan pasus – Lična Legenda može biti napuštena na izvesno vreme, pod uslovom da je osoba ne zaboravi i vrati se na nju što je pre moguće.
8] Svaki muškarac ima žensku stranu, i svaka žena ima mušku stranu. Potrebno je koristiti disciplinu sa intuicijom, i koristiti intuiciju objektivno.
9] Svako ljudsko biće mora znati dva jezika: jezik društva i jezik znakova(predskazanja). Prvi služi za komunikaciju sa drugima. Drugi služi za razumevanje poruka od Boga.
10] Svako ljudsko biće ima pravo da traga za srećom, sreća kao nešto što čini osobu zadovoljnom – ne obavezno ono što čini ostale zadovoljnim.
11] Svako ljudsko biće mora držati u sebi upaljen sveti plamen ludila. I mora se ponašati kao normalna osoba.

Svašta nešto - Page 2 AZN7wsuV4pe58px7l78856qto1_500

12] Jedine greške koje se smatraju strašnim su sledeće: ne poštovati prava komšije, dozvoliti sebi biti paralizovan od straha, osećati se krivim, misliti da ne zaslužuje dobro i loše koje mu se dešava u životu, i biti kukavica.
Pasus 1 – volimo naše neprijatelje, ali ne pravimo saveze sa njima. Oni su postavljeni na naš put da bismo testirali naš mač, i zaslužuju poštovanje naše borbe.
Pasus 2 – biraćemo naše neprijatelje, a ne obrnuto.
12A] Ovde objavljujemo kraj zida što deli sveto od svetovnog: od sada, sve je sveto.
14] Sve što je urađeno u sadašnjosti, utiče na budućnost uzročno, a na prošlost iskupljenjem.
15] Nemoguće je moguće.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:21 am

Paulo Koeljo - Za jednominutno čitanje: Priručnik za penjanje na planine

A] Izaberi planinu na koju želiš da se popneš: ne obraćaj pažnju šta drugi ljudi kažu, kao na primer “ona tamo je lepša” ili “ona tamo je lakša”. Trošićeš mnogo energije i entuzijazma da bi postigao svoj cilj, tako da si ti jedini odgovoran i ti bi trebao da budeš siguran u to što radiš.

B] Znaj kako da joj se približiš: planine su često viđene iz daleka – lepe, interesantne, pune izazova. Ali šta se desi kada probaš da se približiš? Putevi su svuda oko njih, cveće raste između tebe i tvog cilja, ono što je izgledalo tako jasno na mapi je teško u realnosti. Zato isprobaj sve staze i puteve dok na kraju jednog dana ne budeš stojao ispred vrha koji želiš da dostigneš.

C] Uči od nekog ko je već bio tamo gore: bez obzira koliko se jedinstveno osećaš, uvek postoji neko ko je imao isti san pre tebe i koje ostavio tragove koji mogu da ti olakšaju putovanje; mesta na kojima možeš da učvrstiš konopac, stazice, polomljeno šiblje koje olakšava kretanje. Uspon je tvoj, kao i odgovornost, ali ne zaboravi da ti iskustvo drugih može mnogo pomoći.

D] Viđene izbliza, opasnosti su lakše za kontrolisanje: Kada počneš da se penješ na planinu svojih snova, obrati pažnju na okoliš. Ima litica, naravno. Ima skoro nevidljivih pukotina u planinskim stenama. Ima stena koje su toliko uglačane olujama da su klizave kao led. Ali ako znaš gde stavljaš svaki korak, uočićeš zamke i načine da ih zaobiđeš.

E] Pejzaš se menja, zato uživaj u njemu: naravno, moraš imati cilj u glavi – stizanje do vrha. Ali usput mnoge stvari mogu biti viđene, i nije nikakav problem stati tu i tamo i uživati u vidokrugu koji te okružuje. Svakim osvojenim metrom možeš videti malo dalje, iskoristi to da otkriješ stvari koje još nisi primetio.

Svašta nešto - Page 2 Priru%C4%8Dnik-za-penjanje-na-planine-580x870

F] Poštuj svoje telo: možeš se popeti na planini samo dok pružaš svom telu pažnju koju zaslužuje. Imaš svo vreme koje ti život pruža, sve dok hodaš bez zahtevanja onoga što ne može biti pruženo. Ako ideš previše brzo umorićeš se i odustaćeš na pola puta. Ako ideš presporo, pašće noć i izgubićeš se. Uživaj u okolini, uživaj u hladnoj izvorskoj vodi i voću koje ti priroda velikodišno nudi, ali nastavi da hodaš.

G] Poštuj svoju dušu: ne ponavljaj stalno “Ja ću to uspeti”. Tvoja duša to već zna, ono što njoj treba je da iskoristi dugo putovanje kao priliku za rast, da se proširi preko celog horizonta, da dodirne nebo. Opsesija ti neće uopšte pomoći da dostigneš svoj cilj, čak će ti oduzeti zadovoljstvo iz penjanja. Ali obrati pažnju: takođe nemoj ponavljati stalno “teže je nego što sam mislio”, zato što će ti ta misao oduzeti unutrašnju snagu.

H] Budi spreman da se popneš kilometar dalje: put na vrh planine je uvek duži nego što misliš. Ne zavaravaj se, doći će momenat kad ono što je izgledalo tako blizu je još uvek veoma daleko. Ali pošto si bio spreman da ideš dalje, ovo ti neće predstavljati problem.

I] Budi srećan kad se popneš do vrha: plači, tapši, viči svoj četvorici vetrova da si uspeo, neka ti vetar – vetar uvek duva tamo gore – pročisti um, osveži tvoja umorna i znojava stopala, otvori oči, očisti prašinu iz tvoga srca. Osećaj je tako dobar, ono što je bilo samo san, udaljena vizija, je sada deo tvog života, uspeo si!

J] Obećaj: sada kada si otkrio silu koje nisi bio ni svestan, reci sebi da ćeš od sada koristiti ovu silu do kraja svojih dana. Poželjno je da takođe sebi obećaš da ćeš otkriti još jednu planinu, i da ćeš poći u još jednu avanturu.

L] Ispričaj svoju priču: da, ispričaj svoju priču! Daj primer. Reci svima da je to moguće, i drugi ljudi će onda imati hrabrosti da se suoče sa sopstvenim planinama.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime3/5/2014, 11:23 am

Paulo Koeljo - Za jednominutno čitanje: neodgovorena pitanja

Dok sam se penjao stazom na Pirinejima u potrazi za mestom gde bih vežbao streličarstvo, naišao sam na mali kamp francuske vojske, tu sam upoznao pukovnika koji me je pitao da li sam pisac. I onda mi je, prevazilazeći svoju skoro vidljivu postiđenost, rekao da je on takođe napisao knjigu i počeo je da mi objašnjava čudno poreklo njegovog dela.
On i njegova žena su donirali leprozno dete koje je živelo u Indiji ali je kasnije prebačeno u Francusku. Jednog lepog dana, željni da upoznaju devojčicu, otišli su u manastir u kojem su opatice brinule o detetu. Jedna od opatica je pitala da li bi on pomogao u duhovnom obrazovanju grupe dece koja je tamo živela. Jean Paul Setau (ime oficira) je rekao da on nema iskustva u predavanju kateheze ali da će razmisliti i pitati Boga šta da radi.
Te noći, nakon što je izgovorio molitve, čuo je odgovor: “Umesto da nudiš odgovore, pokušaj da saznaš šta deca žele da pitaju.”
Od tada Setau je dobio ideju da poseti nekoliko škola, tražeći od dece da postave pitanja u pisanom obliku, tako da su i najsramežljiviji učenici bili oslobođeni od straha da se pokažu.

Svašta nešto - Page 2 Tumblr_koi0w5cBPF1qzdmtfo1_500

Gde idemo kada umremo?
Zašto se bojimo stranaca?
Da li postoje vanzemaljci?
Zašto se nesreće dešavaju čak i ljudima koji veruju u Boga?
Zašto smo rođeni, ako na kraju umiremo?
Ko je izmislio rat i radost?
Da li Bog sluša i one koji ne veruju u istog (Katoličkog) Boga?
Zašto ima siromašnih i bolesnih ljudi?
Zašto je Bog stvorio komarce i muve?
Zašto anđeo čuvar nije u blizini kad smo tužni?
Zašto neke ljude volimo a druge mrzimo?
Ko je dao imena bojama?
Ako je Bog na nebu i moja mama je tamo zato što je umrla, kako On može biti živ?

Nadam se da će se neki od učitelja i roditelja koji čitaju osetiti podstaknuto da učine isto. Na taj način, umesto da pokušavamo da nametnemo naše odrasla shvatanja univerzuma, setićemo se nekih pitanja koja smo imali kao deca – a koja nikad nisu zaista odgovorena.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime4/5/2014, 11:31 pm

Kada se nađete u vrhuncu besa

Kada se nađete u vrhuncu besa, osoba koja smatrate da ga izaziva jeste vaš najveći učitelj u tom momentu. Ta osoba vas uči da još uvek niste savladali sebe, i da još uvek ne znate kako da izaberete mir kada vam neko ‘igra’ po živcima.

Kada osetite bes ili sličnu emociju, praktikujte vežbanje hrabrosti da kažete kako se osećate bez da ste agresivni ili glasni. Videćete da ćete komunikacijom umesto da sebe gušite okončati bes skoro istog momenta.

Svašta nešto - Page 2 Arab_penthouse_by_AndreeWallin-580x286
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime4/5/2014, 11:33 pm

Oproštaj je najmoćnija stvar koju možete učiniti za sebe

Oproštaj je najmoćnija stvar koju možete učiniti za sebe na svojoj spiritualnoj stazi. Ako ne možete da naučite da oprostite, možete zaboraviti na stizanje do više nivoa svesti.
Opraštamo tako što puštamo svu ozlojeđenost, bes, I ogorčenost I time sebe oslobađamo od negativnih osećanja koja nas slabe. Prvo moramo prevazići krivicu. A onda moramo naučiti da svima šaljemo ljubav. Zamenjujući sav bes I mržnju koja nam stoji na putu, sa ljubavlju, jeste najisceljujuća stvar koju možete učiniti. Ispunite svoju dušu sa ljubavlju, umesto sa besom, I toliko mnogo stvari će se promeniti u vašem životu.

Svašta nešto - Page 2 912367-58-580x435

Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime4/5/2014, 11:34 pm

Vejn Dajer - Manifestujte svojim Duhom

Među slušaocima moje nedeljne radio emisije, našao se i mladić iz Gvadalahare (Meksiko), koji je objasnio kako je uspeo da preokrene na pozitivno svoj život uz pomoć mantre ‘Kako ja mogu služiti?‘ Uspeo je da svoj biznis učini još prosperitetnijim usred takozvane duboke ekonomske depresije. On je jedan od mnogih koji su prigrlili poruku ljubavi i služenja, i sada je prenosi dalje drugima. To je veoma jednostavno, samo treba da uhvatite korak sa Duhom umesto da se mučite pokušavajući sami da smislite rešenje, u većini slučajeva vrteći se u krug. Kada svoje misli premsetimo iz straha u ljubav, predstavljene aktom služenja i davanja, mi se poravnavamo sa beskrajnim izobiljem Duha.

Nešvil Godard, predavač iz sredine 20veka, bio je prvi koji je preporučivao da ‘predpostavimo osećanje ispunjene želje‘ ako želimo da naši snovi postanu realnost. Osećati se dobro, znači osećati Boga – naša prijatna osećanja nas poravnavaju sa Duhom. Iskoristite svoju maštu da stvorite sliku, scenu, koja će vam pomoći da se fokusirate na život kakav želite da postignete. Dok odlazite na spavanje nemojte razmišljati o neprijatnim osećanjima, strahove i brige – već o prijatnom osećanju ispunjene želje. Idite na spavanje sa vizijama onoga šta volite. Dopustite da vizija vaših snova potraje celu noć. Probudite se sa pozitivnim mislima nade, spremnim da vas vode kroz dan u kojem ste za stepenicu bliže životu o kojem sanjate. Vi se poravnavate sa Bogom kada pitate: Kako ja mogu služiti?

Svašta nešto - Page 2 Owltime_by_silvermoonswan-d6elmka-580x386
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime4/5/2014, 11:35 pm

Vejn Dajer - Sanjajte i postaćete

Istinska mašta nije nerealistično sanjarenje; ona je vatra sa nebesa. – Ernest Holms

Jedan od velikih disbalansa u životu jeste različitost između vašeg dnevnog postojanja, sa svim rutinama I navikama, I sna koji imate u sebi, nekog vašeg ekstraordinarnog, duboko prijatnog načina života. U vama je sahranjen bezgranični kapacitet kreiranja koji jedva čeka da sadi svoja semena kako bi ispunio vaše snove I vašu sudbinu. Nedostatak balansa između snova I dnevne rutine se može pokazati u simptomima depresije, bolesti, ili anskioznosti – ali je mnogo češće nešto što je kao neželjeni kompanjon koji je pored vas, I koji vam konstantno šapuće da nešto ignorišete. Vi osećate da postoji viši plan; vaš način života I vaš razlog za življenje nisu u harmoniji. Sve dok ne obratite pažnju, ovaj suptilni posetioc će nastaviti da vas smara da povratite harmoniju I konekciju.

Kada svoj život živite idući kroz emocije, možda vam se čini kao zgodna stvar, ali teret vašeg nezadovoljstva stvara ogromni disbalans u jedinom životu koji sada imate. On se pojavljuje kada duboko spavate a vaši snovi su puni podsetnika svega onoga šta biste voleli da budete, ali kad se probudite vi nastavljate da sledite svoju rutinu bezbednosti.

Dopustite sebi da razmiljate o toj vatri sa nebesa. Koji su vaši snovi kako možete promeniti smer navika vašeg razmišljanja kako biste se uskladili sa svojim snovima? Obavežite se da ćete misliti o onome šta želite umesto o tome koliko je taj san nemoguć ili težak za ostvariti. Napravite svojim intimnim snovima mesto gde će boraviti tako da ih možete videti u svojoj mašti, I gde oni mogu upiti energiju koju zaslužuju.

Misli su mentalna energija; one su alat kojim privlačite ono šta želite. Naučite da prestanete ada troškarite te alate na misli koje ne želite. Vaše telo će možda još neko vreme nastaviti da boravi tamo gde je naučeno da bude, ali u međuvremenu vaše misli se poravnavaju sa vašim snovima. Poravnajte svoju unutrašnju kreativnu energiju – vaše misli – tako da se one savršeno poravnaju sa vašim snovima. Sanjajte I postaćete.

Svašta nešto - Page 2 Lost_by_alshain4-d6el7cg-580x580
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime5/5/2014, 8:24 pm

ZASTO IDES KROZ ZIVOT ZELECI DA NEKO NEBITAN OTKRIJE TVOJU PRAVU VREDNOST?????
Jedna priča govori o mladiću koji se obratio mudracu za pomoć rekavši mu: “Dolazim, učitelju, jer se osjećam tako bezvrijednim da nemam volje ni za što. Kažu mi da sam ni za što, da ništa ne radim dobro, da sam nespretan i prilično glupav. Kako se mogu popraviti? Što mogu učiniti da me više cijene?” Učitelj mu je, i ne pogledavši ga, rekao: “Baš mi je žao momče. Ne mogu ti pomoći budući da prvo moram riješiti svoj problem. Možda poslije…” Malo je zastao i dodao: “Kad bi ti meni pomogao, brže bih to riješio i možda bih ti onda mogao pomoći.” “V… vrlo rado, učitelju”, oklijevao je mladić osjećajući da je opet obezvrijeđen i da su njegove potrebe zapostavljene. “Dobro”, nastavio je učitelj. Skinuo je prsten koji je nosio na malom prstu lijeve ruke i pružajući ga mladiću, dodao: “Uzmi konja koji je vani i odjaši do tržnice. Trebam prodati ovaj prsten jer moram vratiti dug. Moraš za njega dobiti najbolju moguću cijenu i ne prihvaćaj manje od jednog zlatnika. Idi i što prije se vrati s tim novčićem.” Mladić je uzeo prsten i otišao. Čim je došao na tržnicu, stao je nuditi prsten trgovcima, koji su ga promatrali sa zanimanjem dok im mladić nije rekao koliko traži za njega. Kad je mladić spomenuo zlatnik, neki su se smijali, drugi su okretali glavu i samo je jedan starac bio dovoljno ljubazan da mu objasni da je zlatnik prevrijedan da bi ga dobio u zamjenu za prsten. Netko je htio pomoći te mu ponudio srebrenjak i bakrenu posudicu, ali mladić je dobio upute da ne prihvaća ništa manje od zlatnika pa je odbio ponudu. Nakon što je ponudio prsten svima koje je sreo na tržnici, a bilo ih je više od stotinu, skrhan zbog neuspjeha popeo se na konja i vratio se. Kako je samo mladić želio zlatnik, da ga može dati učitelju i riješiti ga brige kako bi napokon dobio njegov savjet i pomoć! Ušao je u sobu. “Učitelju”, rekao je, “žao mi je. Ne mogu dobiti to što tražiš. Možda sam mogao dobiti dva ili tri srebrenjaka, ali sumnjam da ću ikoga moći zavarati u vezi s pravom vrijednošću prstena.” “To što si rekao veoma je važno, mladi prijatelju”, odgovorio je učitelj. “Najprije moramo doznati pravu vrijednost prstena. Ponovo uzjaši konja i idi zlataru. Tko to može znati bolje od njega? Reci mu da želiš prodati prsten i pitaj ga koliko ti može dati za njega. Ali ma koliko ti nudio, nemoj mu ga prodati. Vrati se ovamo s prstenom.” Mladić je opet uzjahao konja. Zlatar je pregledao prsten uz svjetlo uljane lampe, pogledao ga kroz povećalo, izvagao i rekao mladiću: “Reci učitelju, momče, da mu ako ga želi odmah prodati, za prsten ne mogu dati više od pedeset osam zlatnika.” “Pedeset osam zlatnika?” uzviknuo je mladić. “Da”, odgovorio je zlatar. “Znam da bismo s vremenom za njega mogli dobiti šezdesetak zlatnika, ali ako ga hitno prodaje…” Mladić je uzbuđen odjurio učiteljevoj kući i rekao mu što se dogodilo. “Sjedni”, rekao mu je učitelj nakon što ga je saslušao. “Ti si poput ovog prstena: pravi biser, vrijedan i jedinstven. I kao takvog te može procijeniti samo pravi stručnjak. Zašto ideš kroz život želeći da neko nebitan otkrije tvoju pravu vrijednost?” I rekavši to, ponovno stavi prsten na mali prst lijeve ruke…

Svašta nešto - Page 2 Tumblr_m7g71zoZCY1r03tqqo1_500
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime7/5/2014, 6:05 pm

Neki čovjek odluči urediti svoj vrt pred kućom,
posija travu i uskoro izniknu prelijepa zelena površina.
Puno je vremena i pažnje posvećivao tom vrtu, ali na proljeće se začudi i naljuti,
jer je u gustoj travi pronašao nekoliko žutih cvjetova.
Požurio ih je iščupati. Ali su već sljedećih dana nicali novi cvjetovi, cvjetovi maslačka.
Ode u trgovinu i kupi otrov za poljsko cvijeće.
Nije pomoglo.
Od tog vremena njegov rad u vrtu pretvori se u bjesomučnu borbu protiv žutog cvijeća,
cvijeća koje je svakim danom sve više raslo i cvjetalo.
„Šta još mogu preduzeti?“, povjeri čovjek brigu svojoj ženi.
„A zašto ne pokušaš da zavoliš to cvijeće?!“, odgovori mirno žena.
I čovjek posluša.
I uskoro su mu divni uzorci maslačaka postali najljepši ukras zelenoj podlozi vrta.
Od tada je mirno i zadovoljno živio.
Ko nas naljuti pokorio nas je!
(E.Keni)

Svašta nešto - Page 2 Maslacak-i-zvezdice
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime10/5/2014, 1:21 am

Kad ste se rodili, niste se rodili kao kršćanin ili katolik, niste se rodili kao komunist. Svako dijete dolazi na svijet kao tabula rasa, potpuno čisto. Ništa nije zapisano na njemu - ni Biblija ni Koran, Gita ili Kapital - ne, ništa nije zapisano na njemu. Dijete ne nosi nikakvu svetu knjigu sa sobom, već dolazi potpuno nedužno. Ali njegova nedužnost postaje njegova najveća nevolja, jer svuda oko njega su vukovi - skriveni u političarima, svećenicima, roditeljima i učiteljima. Svi se oni obaraju na vašu nedužnost, počnu pisati po vama, a vi ćete kasnije vjerovati da je to vaše naslijeđe. Njima je sada važno da vas pretvore u robove, da radite štogod oni zažele. Ako požele - da ubijate i nedužne ljude... To su religijski mafijaši, politički mafijaši, oni vas i dalje iskorištavaju. Oni mogu biti neprijatelji jedni drugima, ali svi se slažu u jednom - da se čovjeku ne smije dopustiti da voli sebe. Tako režu korijene njegova bića i tada je on bespomoćan - bez korijena je samo naplavljeno drvo s kojim svatko može učiniti što god želi.

OSHO
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime10/5/2014, 1:21 am

Naučiti voljeti sebe nije teško, već vrlo prirodno. Ako ste mogli učiniti nešto što je vrlo neprirodno, to jest ako ste naučili kako voljeti druge, a ne voljeti sebe, tada je druga stvar vrlo jednostavna. Učinili ste nešto što je gotovo nemoguće. Samo je pitanje razumijevanja, jednostavnog razumijevanja da "ja moram voljeti sebe, inače ću propustiti shvatiti što je život. Nikad neću odrasti, jednostavno ću ostarjeti. Neću imati nikakvu individualnost. Neću biti pravo ljudsko biće, poštovano i cjelovito." No ako ne možete voljeti sebe, ne možete voljeti nikoga drugog na svijetu. Nastalo je tako mnogo psiholoških problema jer su vam odvraćali pažnju od vas. Vi ste bezvrijedni, niste ono što morate biti. Vaše akcije treba ispraviti. Mora vas se oblikovati u pouzdanu osobnost.

OSHO
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime10/5/2014, 1:22 am

Sve vaša religije vas uče da budete altruisti. Vi se žrtvujete za neku idiotsku ideju — za zastavu koja je samo otrcani komad tkanine. Žrtvujete se za naciju koja nije ništa drugo nego fantazija jer Zemlja nije nigdje podijeljena na nacije. Lukavstvo političara podijelilo je Zemlju na zemljopisnim atlasima. Vi se žrtvujete za crte povučene na atlasima. Umirete za svoju religiju: za kršćanstvo, hinduizam, za budizam i islam. A religije su organizirane na takav način da je pojedinac uhvaćen u zamku. Ako umrete za svoju naciju, nazvat će vas mučenikom. Vi samo izvršavate samoubojstvo i to zbog vrlo suludog razloga. Ako umrete za svoju religiju, stići ćete u raj, uživat ćete vječne blagoslove. Oni manipuliraju vama. Ali jedna stvar je bitna u toj manipulaciji a to je — morate mrziti sebe jer ništa ne vrijedite.

OSHO
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime10/5/2014, 1:22 am

Svako je dijete rođeno sa silnom ljubavi za sebe. Društvo uništava tu ljubav, religija uništava tu ljubav - jer ako dijete i dalje njeguje ljubav za sebe, tko će voljeti Isusa Krista? Tko će voljeti predsjednika? Tko će voljeti roditelje? Ljubav djeteta prema sebi treba preusmjeriti. Treba mu postaviti uvjete, tako da je njegova ljubav uvijek usmjerena prema predmetima izvan njega. To čini čovjeka siromašnim jer kad volite nekoga izvan sebe, bez obzira je li on Bog, papa, vaš otac ili supruga, vaš suprug ili djeca — što god je predmet vaše ljubavi — vi postajete ovisni o njemu. U svojim očima vi postajete onaj drugi, vi postajete prosjak. A vi ste rođeni vladar, posve ste zadovoljni sa sobom. No vaš otac želi da ga volite, vaša majka želi da je volite. Svi oko vas žele postati predmet vaše ljubavi. Nikog ne uznemiruje činjenica da čovjek koji ne voli sebe, ne može voljeti nikoga drugog. Zato je nastalo vrlo ludo društvo u kojem svatko pokušava voljeti svakoga, ali nemaju ništa dati jedni drugima. Zašto se ljubavnici stalno svađaju, napadaju jedni druge, prigovaraju jedni drugima? Iz jednostavnog razloga — oni ne dobivaju ono što su mislili da će dobiti. Oba su prosjaka, oba su prazna.

OSHO
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

Svijet je protiv individualista. On je protiv toga da vi budete ono što zapravo jeste. Svijet želi da vi budete robot, a zato jer ste pristali biti robot, u nevolji ste. Jer vi niste robot. Priroda nije imala namjeru da od vas učini robota. I zato jer niste ono što ste trebali biti, što vam je bilo dosuđeno, vi neprestano pitate: "Sto nedostaje? Možda bolji namještaj, bolje zavjese, bolja kuća, bolja žena, bolji posao?" Cijeli svoj život pokušavate nešto, jurite s jednoga na drugo mjesto.

OSHO
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime10/5/2014, 1:23 am

Kad je čovjek posve šutljiv i tih pa u umu nema nikakvih pokreta, počne se osjećati poput planinskog vrha pokrivenog snijegom. Planina je uvijek privlačna onima koji meditiraju. Ima nešto u tim planinama – tišina, mirnoća, ništa se ne miče, gotovo je bezvremeno. Planina ostaje trajna, a način na koji ona postoji predstavlja jednu vrstu usredotočenosti. Buddha koji sjedi pod drvetom izgleda poput planine. I nije slučaj da su prvi kipovi koji su ikad stvoreni na svijetu predstavljali Buddhu, a bili su izrađeni od kamena. Bili su nepokretni, bezvremeni, besmrtni, usredotočeni na sebe.
Pokret uma, želja, mašta i sjećanje – sve to stvara bijedu. Kad nema pokreta misli i želje, znači da je uma nestalo. Vi postojite, ali uma nema. Stanje bez uma dat će vam viziju unutarnje planine.

Osho
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime10/5/2014, 1:23 am

Riječ meta znači iznad. Fizika nije sve, materija također nije sve. A oni koji misle da je sve, zadovoljni su trajanjem života. Oni će se stalno vrtjeti u krug, ali nikad neće stići kući jer dom postoji u vašem središtu. Metafizika znači stići kući, saznati da ste svijest, znati da je cijelo postojanje puno svijesti, da svijest nije usputni proizvod materije. I nije. Materija je samo tijelo svijesti, njezina odjeća, zaštita, njezino boravište, njezina hrana, ali božanstvo je svijest. A hram je sagrađen za božanstvo, a ne obratno. Materija je usnula svijest, svijest je materija koja se probudila.
Postoji konačno samo jedna stvar – nazovite je x ili y, ili Bog, ili istina – ili kako god želite. Ali postoji samo jedna stvar koja može imati dva stanja – budnost i stanje spavanja. Kad materija postane svjesna sebe, ona postaje svijest. Kad svijest zaboravi sebe, postaje materija. Zato oni koji misle da je materija sve, ostaju spavati. Njihov život ostaje tek tapkanje u mraku. Oni nikad ne znaju što je svjetlost, nikad ne stižu do zore. I naravno, u mraku se spotiču, povređuju sebe i druge i njihov se cijeli život sastoji samo od sukoba, razdora, nasilja i rata. Nikad ne znaju što je ljubav jer ljubav je moguća samo onda kad ste puni svjetlosti. Metafizika je jedna vrsta slatke mudrosti. Logika je gorka, svadljiva. Filozofi se neprestano svađaju. Onaj tko je spoznao sebe je sladak. I sama njegova prisutnost slatka je kao med.

Osho
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime10/5/2014, 1:24 am

Morat ćete preuzeti sto postotnu odgovornost. I uvijek kada primite na sebe toliko odgovornosti, postajete slobodni i tada na ovom svijetu za vas više nema odgovornosti. Zapravo, i ljutnja je jedna vrsta ropstva. Ja se ne mogu ljutiti. Nisam se već godinama ni zbog koga naljutio, jer ne smatram nikoga odgovornim.
Ja sam slobodan, zašto bih se onda ljutio? Želim li biti tužan, slobodan sam izabrati tugu. Želim li biti sretan, i to je moj izbor. Sloboda se ne mora bojati, ona se ne može ljutiti. Kad spoznate da ste vi svoj vlastiti svijet, prodrli ste u različitu vrstu razumijevanja. Tada ništa drugo nije važno - sve drugo su igre i izgovori.

Osho
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime21/5/2014, 3:05 pm

Ako pocnes da radis na sebi
a PATNjA SE NE POVECAVA,
to je onda hipnoza, a ne meditacija.
To samo znaci da svojom takozvanom meditacijom DROGIRAS SEBE- jer postajes sve nesvjesniji. Istinskom meditacijom stradanje ce biti sve vece I vece , jer ce I svjesnost biti pojacana. Vidjeces ruznocu I gadost sopstvene ljutnje, osjetices okrutnost vlastite ljubomore, sada ces sasvim jasno vidjeti svoje unutrasnje ponasanje. Sad, kroz svaki pokret, u svakoj kretnji, osjetices koliko je velika ta zivotinja koja se skriva u tebi, I zbog toga ce patnja da raste iz dana u dan. No to je jednostavno tako - - - tako covjek raste. Rast je rodjenje, I to veoma bolno rodjenje.
O s h o
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime21/5/2014, 4:01 pm

Ti si me pitao:
Otkrio sam da se dosadujem...
To je veliko otkrice. Tek nekoliko ljudi je svjesno da se dosaduju, i da su se
dosadivali, beskrajno dosadivali. Sve drugo se može znati bez to. Spoznavši da se
dosaduješ je stvarni pocetak: Zato se mora izmijeniti nekoliko pojašnjenja.
Covjek je jedina životinja tko ja osjeca dosadu: to je velika prednost, to je dio casti
ljudskog bica. Da li si vidio da se neki bufalo dosaduje, da se magarac dosaduje? Oni se
ne dosaduju. Dosada jednostavno znaci da nacin na koji si živio nije dobar: možda to
može postati veliki dogadaj - da razumiješ kao “Ja sam se dosadivao i sada treba nešto
uraditi, neki preporod je potreban.” Zato nemoj da misliš da je loše to što osjecaš dosadu -
to je dobar znak, dobar pocetak, veoma sretan pocetak. Ali nemoj ostati na tome.
Zašto netko osjeca dosadu? Dosadu osjeca onaj kome je život bio od strane drugih
dat u obliku zamiranja. Okani se tih klišeja, izadi iz tih šablona. Pocni da živiš po svome.
Samo autenticna osoba ne poznaje dosadu, licemjeru je ostavljena dosada. Kršcanima ce
biti dosadno, džainima ce biti dosadno, parsima ce biti dosadno, i komunisti ce se
dosadivati jer su svi oni podijelili svoj život na dva dijela. Njihov stvarni život biva
potiskivan a oni nastoje pretendirati ka nekakvom nestvarnom životu. Takav nestvarni
život stvara dosadu. Ukoliko radiš u životu ono što misliš da trebaš raditi neceš osjecati
dosadu.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime21/5/2014, 4:11 pm

Ima još vremena - izidi iz tog ropstva u kojem si živio do sada. Zato je potrebno samo
malo hrabrosti, samo malo hrabrosti kockara. I ništa neceš izgubiti, zapamti. Možeš
samo izgubiti svoje lance ropstva - možeš izgubiti svoju dosadu, možeš izgubiti
svoje stalno osjecanje, koje dolazi iznutra, da nešto nedostaje. Što drugo ima tu da se
izgubi? Iskoci iz usmjerenja i potvrdi svoje bice - nasuprot Mojsija, Iissa, Buddhe,
Mahavira, Krisne, i bilo kog drugog. Potvrdi samo sebe. Ti nemaš odgovornosti prema
Budi, Zaratustri, ili Kabiru, ili Nanaku, tvoja odgovornost je samo prema sebi.
Budi odgovoran a kada kažem “odgovoran”, molim te zapamti da ne griješiš u tome.
Ja ne govorim o dužnostima, odgovornostima, ja samo koristim tu rijec u duhu jezika:
odgovori na stvarnost, budi odgovor, budi u prilici da možeš govoriti.
Mora da si ti živio u neodgovornom životu, ispunjenom svakojakim odgovornostima
za koje su drugi ocekivali da ceš ih ispuniti. Što ima da se izgubi? Tebi je dosadno - to je
dobra prilika. Izgubio si draž i što još treba da izadeš iz zatvora? Iskoci iz toga, ne gledaj
pozadi, ne osvrci se!
Oni kažu: Razmisli dva puta prije no što skociš. Ja kažem: Prvo skoci, a onda
razmišljaj koliko god hoceš.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime27/5/2014, 2:45 pm

DRUŠTVENO NASILJE
Jedan od problema sa kojim se susreće svako ljudsko biće u sredini u kojoj se rodilo je da njegovo bitisanje i namjere društva ne idu zajedno. Društvo želi da mu čovjek služi, da bude rob, da bude korišćen od onih koji su na vlasti. Prirodno, on je uvrijeđen time. On želi da bude svoj. Svijet nikome ne dopušta da po prirodi bude to što jeste.
Svijet pokušava da svaku osobu oblikuje kao stvar: korisnu, djelotvornu, poslušnu – da se nikada ne buni, ne brani, da nikada ne ispoljava svoju individualnost već da uvijek bude ponizna, uvijek nalik robotu. Svijet ne želi da budete ljudsko biće. On želi da budete korisne mašine. Što ste korisniji, to ste poštovaniji, slavljeni.
To stvara problem. Nijedna individua nije rođena da bude mašina. To je ponižavanje, omalovažavanje; to je oduzimanje njenog ponosa i časti, uništavanje njenog duhovnog bića i pretvaranje u mehaničku stvar. Zbog toga se svako dijete, još od samog početka, kada postane svjesno namjera društva, roditelja, porodice, obrazovnog sistema, nacije, religije – kada postane svjesno svega toga, ono se počinje zatvarati u sebe. Ono se iz straha počinje odupirati jer treba da se suoči sa ogromnom silom. A ono je tako malo, tako krhko, tako ranjivo, bespomoćno i ovisno od istih ljudi od kojih treba da se zaštiti.
Problem postaje znatno složeniji jer ljudi od kojih treba da se zaštiti su ljudi koji misle da ga vole. Možda oni i ne lažu. Njihove namjere su dobre ali im nedostaje svijesti, oni su veoma uspavani. Oni ne znaju da su bili marionete u rukama zaslijepljenih sila zvanih društvo, sistem – svih uloženih interesa.
Dijete se suočava sa dilemom. Ono treba da se bori protiv onih koji ga vole, a i ono misli da ih voli, takođe. Ali je čudno da osobe koje ga vole ne vole ga onakvog kakav jeste. Oni mu kažu: „Mi ćemo te voljeti, mi te volimo, ali samo ako budeš slijedio put koji smo mi slijedili, ako slijediš religiju koju mi slijedimo, ako postaneš poslušan kao što smo mi poslušni.“
Ako postanete dio tog ogromnog mehanizma u kojem treba da živite tokom čitavog vašeg života... Borba protiv toga je izgleda sasvim besmislena, vi ćete svakako biti slomljeni. Bilo bi pametnije da se predate i samo da naučite da govorite „da“ bilo da to želite ili ne. Potisnite svoje „ne“. U svim uslovima, u svim prilikama od vas se očekuje da govorite da. Vaše ne je zabranjeno. Vaše ne je iskonski grijeh. Neposlušnost je iskonski grijeh – a onda vam se društvo osveti sa velikom kaznom.
To stvara veliki strah u djetetu. Njegovo čitavo biće želi da ispolji sav svoj potencijal. Ono želi da bude svoje jer drugačije ne vidi nikakav smisao u svom životu. Inače, ono neće nikada biti sretno, radosno, ispunjeno, zadovoljno. Nikada neće osjetiti opuštenost, uvijek će biti u raskolu. Jedan dio njega, najbitniji dio njegovog bića će uvijek biti gladan, žedan, neispunjen, nepotpun.
Ali sile su veoma moćne, i borba protiv njih je rizična. Prirodno, svako dijete ubrzo počinje da uči da se brani, da štiti sebe. Ono zatvara sva vrata svog bića. Ono se ne ispoljava nikome, ono jednostavno počinje da se pretvara. Ono počinje da glumi. Glumi u skladu sa naredbama koje su mu date. Sumnje se rađaju u njemu, ono potiskuje sebe. Njegova priroda želi da se ispolji ali ono to potiskuje. Njegova inteligencija želi da kaže: „To nije u redu, što to radiš?“ On odbacuje inteligenciju. Ali patnja je biti ograničen, patnja je biti neinteligentan.
Sve što vas dovodi u sukob sa nečijim uloženim interesima je opasno. A otvoriti se čak i ljudima koji su vam bliski je rizično.
OSHO

kakva istina!
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime30/5/2014, 10:17 pm

Realnost kao konstanta ne postoji, krivo su vas učili..realnost svakog trenutka mijenja..Samo ste vi fokusirani uvijek na istu i istu iznova i iznova doživljavate...I zato mislite da ste realni...Realni ste vi, samo istu iznova i iznova stvarate, Promijenite misli i fokus i realnost će se promijeniti..I onda postajete kreatori svoje realnosti!

Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime30/5/2014, 10:19 pm

Budu su pitali:" Što si dobio meditacijom?" Odgovorio je:" Ništa!" Ali dozvolite mi da vam kažem što sam sve izgubio: izgubio sam ljutnju, anxioznost,depresiju, nesigurnost i strah od starosti i smrti...!"
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime2/6/2014, 7:43 am

Ako ne osjećate beskorisnost riječi, to pokazuje da nijeste uopšte bili živi; to pokazuje da ste živjeli vrlo površno.
Ako riječima može da se prenese sve što ste doživeli, znači da uopšte nijeste živjeli. Kada prvi put počne da se dešava nešto što je iza riječi, tada ti se počeo dešavati život, život je zakucao na tvoja vrata. Kada Vrhovno kuca na tvoja vrata, ti jednostavno odlaziš iza riječi - postaješ nijem, ne možeš da govoriš; ni jedna jedina riječ ne može da se oblikuje u tebi. A ako možeš nešto da kažeš, to izgleda tako blijedo, tako mrtvo, tako beznačajno, tako besmisleno; izgleda kao da činiš nepravdu iskustvu koje ti se dogodilo.
O s h o

Svašta nešto - Page 2 10440220_750660821646568_3233998130418087657_n
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime5/6/2014, 5:43 pm

Ošo - Meditativni trenuci

Jedan svijet

" Kolektiv " je veoma opasna riječ. U ime kolektiva uvijek je žrtvovana individua, realno postojeća. Nacije su žrtvovale svoje pojedince u ime nacije. A "nacija" je zapravo samo riječ. Linije koje ste nacrtali na karti, ne postoje nigdje na Zemlji. One su samo vaša igra. Ali, zbog tih linija koje ste nacrtali na karti milioni Ijudi su umrli. Stvarni Ijudi umirali su zbog nestvarnih linija. A vi ste od njih napravili heroje, nacionalne heroje.

Ako zaista želimo da stvorimo svijet slobode, tada moramo da shvatimo da se u ime kolektiva toliko mnogo masakara počinilo, došlo je vrijeme da se to zaustavi.

Posmatranje

Posmatranje - je meditacija. To što posmatare nije bitno. Možete posmatrati drvo, možete posmatrati rijeku, možete posmatrati oblake, možete posmatrati djecu koja se igraju oko vas. Stvar nije u objektu. Kvalitet posmatranja, kvalitet svjesnosti i budnosti to je meditacija. Šta god radite svjesno - je meditacija. Pitanje nije u djelovanju, već u tom kvalitetu, kojeg unosite u vaše djelovanje.
Hodanje može biti meditacija, ako hodate budno. Sjeđenje može biti meditacija, ako sjedite budno. Slušanje riječi može biti meditacija, ako ih slušate sa sviješću. Čak i slušanje unutarnje buke vašeg uma može biti meditacija ako ostanete pribrani i posmatrate. Najvažnije je samo - ne treba se uspavati. Tada je sve što radite meditacija.

Ekstaza

Ekstaza je prava naša priroda. Ne biti u ekstazi je jednostavno nemoguće. Biti u ekstazi je prirodno, spontano stanje. Ne treba nikakav napor da se bude u ekstazi. Ogromni napori su potrebni da budete nesrećni.

Zašto izgledate tako umorno? Zato što je patnja - stvarno težak posao. Podržavanje stradanja je zaista teško jer tada radite nešto protiv prirode. Vi plivate uzvodno; to i jeste stradanje. A šta je blaženstvo? Plivanje tokom rijeke. Tako da se razlika između vas i rijeke rastopi - vi i jeste rijeka.

Kako može biti teško plivati tokom rijeke? Nije potrebno plivati samo treba plutati tokom rijeke, a rijeka vas nosi ka okeanu, jer rijeka već teče prema okeanu.

Život je rijeka, ne potiskujte ga - i nećete patiti.

Život

Posvetite svoj život onome što je lijepo. Ne trošite život na ružne stvari. Nemate toliko puno vremena, ni toliko energije. Život je tako kratak, a izvor energije je tako mali. Jednostavno je glupo trošiti je na tugu, bijes, mržnju i zavist.

Upotrijebite je za Ijubav, upotrijebite je za neko stvaralaštvo. Upotrijebite je za prijateljstvo, upotrijebite je za meditaciju. Učinite nešto sa njom što će vas uzdići. I što se više uspinjete, to će vam više izvora energije biti dostupno. A na najvišoj tački vaše svjesnosti vi ste - skoro bog. Sve je to u vašim rukama.

Prihvatite sebe

Prihvatite sebe baš takve kakvi jeste! A to je najteža stvar na svijetu! Zato što to protivreči svemu što su vas učili, vašem obrazovanju, vašoj kulturi. Od samog početka, su vam govorili, kakvi treba da budete. I niko vam nije rekao da ste dobri takvi kakvi ste.

Ne treba da smo opsjednuti sobom, ali prirodna Ijubav prema sebi mora obavezno da postoji. To je kamen temeljac, samo polazeći od njega, možete voljeti još nekog.

Prihvatite sebe, volite sebe. Nikada nije bilo nikog, sličnog vama, i nikada neće biti niko kao vi. Vi ste prosto jedinstveni, neuporedivi. Prihvatite to, zavolite to, slavite to! I u tom slavlju počinjete da vidite jedinstvenost drugih, neuporedivu Ijepotu drugih. Ljubav je jedino moguća kada postoji duboko prihvatanje sebe, drugih, cijelog svijeta. Prihvatanje stvara ambijent u kom raste Ijubav, tlo na kom cvjeta Ijubav.

Ljubav i osamljenost

Sposobnost da budete sami je i sposobnost da volite. Možda vam se učini to paradoksalno, ali to nije tako. To je egzistencijalna istina: Samo oni Ijudi koji su sposobni da budu sami sa sobom, su sposobni da vole, da daju, da proniknu u najdublje suštine druge osobe, bez posjedovanja drugog, bez zavisnosti od drugih, ne pretvarajući druge u stvar, ne padajući u zavisnost od drugih. Oni dopuštaju drugima apsolutnu slobodu, jer znaju, da ako oni i odu, oni će takođe biti sretni kao i sada. Drugi ne mogu oduzeti njihovu sreću, jer im ona nije ni data od drugih.

Pa zašto oni žele da budu zajedno? To nije više potreba, to je luksuz. Oni uživaju da daju. U njima je previše radosti da žele da je izliju na nekog drugog. Oni znaju da sviraju, svojim životom kao solo instrumentom. Solo flautista zna da uživa u zvuku flaute sam. A ako sretne solo svirača table, oni će oba uživati u zajedništvu i stvaranju harmonije između flaute i table.

Uslovljavanje

Roditelji treba da budu svjesni toga kakva uslovljavanja stvaraju svojoj djeci. Djeci treba obezbijediti svu slobodu da bi iskusili šta je - dobro, šta - loše, da bi sami mogli donositi odluke. Dozvolite im da oni odrede svoj put. Vi ih samo pažIjivo slijedite, da ne bi upali u jamu.

Nikada ne govorite djeci to što nije vaše životno iskustvo. Priznajte svoje neznanje. To će vam donijeti poštovanje, donijeće vam povjerenje. Roditelji uvijek žele da stvore privid da sve znaju.
Odnosite se prema djetetu sa uvažavanjem. Roditelji zahtevaju uvažavanje od djece, a zaboravljaju da je to osjećanje obostrano. Uvažavajte djecu i oni će vas uvažavati. Vjerujete djeci, i oni će vama vjerovati. Tada komunikacija postaje moguća.

Raj i pakao

Raj je ovdje. Vi samo treba da naučite da živite u raju. I pakao je takođe ovdje. I vi odlično znate kako je živjeti u paklu. U pitanju je samo, da promijenite vaš ugao posmatranja, vaš pristup životu.

Zemlja je prelijepa. Ako naučite da živite njezinom lepotom, uživate u njezinim radostima - vi ste u raju. Ako sve osuđujute, ta ista zemlja se pretvara u pakao - pakao samo za vas.

Gdje živite - zavisi od vas. To je vaša sopstvena transformacija. To nije promjena mjesta. To je promjena unutrašnjeg prostranstva. Živite radosno, bez osjećaja krivice, živite potpuni život, tada raj prestaje da bude metafizički pojam i postaje vaše lično iskustvo.

Mudrost i filozofija

Filozofija, sama ta riječ znači " Ijubav prema mudrosti". Ali filozofi nemaju baš ništa sa mudrošću. Mudrost se događa samo preko meditacije. Mudrost se ne pojavljuje kao rezultat nakupljanja informacija, ona se pojavljuje prolaženjem kroz transformaciju. Mudrost je - cvjetanje vaše svijest, otkrivanje vaše suštine, nalik lotosu od hiljadu latica. To je oslobađanje vašeg mirisa, oslobađanje zatočenog u vama sjaja.

Istinska filozofija nema nema ništa sa razmišIjanjem. Upravo suprotno - ona ima sve što prevazilazi razmišIjanje, ide izvan predjela razmišIjanja, izlazi van predjela uma, i doseže do čistog prostranstva ne - uma. Iz tog prostoranstva nešto u vama rascvjeta. Možete to zvati svjesnost Hrista, ili prosvetljenje Bude, ili kako god želite drugačije. To i jeste - istinska filozofija.

Ekologija

Svi smo mi ovdje - gosti. Ali ne koristite ovu prelijepu planetu kao gostionicu na željezničkoj stanici. Ona - nije čekaonica. Ona je naš dom za sada i ona će postati dom za druge. Ne budite tako škrti govoreći da ćete je svejedno napustiti da će već za deset minuta doći vaš voz, nije bitno ako u čekaonici posle vas bude prljavština.

Ostavite ovu Zemlju bar malo Ijepšom, bar malo mirisnijom, za one nepoznate goste koji će doći posle vas.

Smrt

Smrt se već dešava, bilo da se sa time suočavate ili ne, bilo da je vidite ili ne, ona je već ovdje. To je isto kao disanje - sa svakim udisajem se rađate, sa svakim izdahom - umirete.
Čovjek koji je zaista živio, ni u kom slučaju se ne boji smrti.

Živite svoj život! Živeći život smrt se izbjegava. Živeći život, vi toliko ostvarujete sebe da čak i ako smrt nastupi ovog trenutka, i budućnost se zaustavi, vi ćete biti spremni. Vi ćete biti sretni i spremni. Vi ste proživjeli svoj život, vi ste uživali u postojanju, vi ste slavili vi ste zadovoljni. Kod vas nema žalosti, nema gunđanja ni nezadovoljstva. Vi očekujete smrt. Ako ne možete dočekati smrt sa dobrodošlicom jedno je jasno - vi nijeste ni živjeli.

Hrabrost

Prihvatiti izazov nepoznatog - to je hrabrost, uprkos svim strahovima. Strahovi su uvijek prisutni. Ali, ako budete nastavljali da prihvatate izazov ponovo i ponovo, strahovi polako, polako nestaju. Jer doživljaj radosti koju donosi nepoznato velika ekstaza koja se počinje da se dešava se nepoznatim, daje vam dovoljno snage, daje vam određeni integritet, izoštrava vaš intelekt.

Prvi put počinjete da osjećate da život nije samo dosada, život je i avantura. Zatim polako, polako, strahovi nestaju. I tada stalno tražite i žudite za avanturom. Hrabrost to je sposobnost reskirati poznatim zbog nepoznatog, ispitanim - zbog novog, zbog nekog vam nepoznatog odredišta. Nikad ne znate, da li ćete uspjeti ili ne. To je - kocka, a samo kockari znaju šta je život.

Zrelost

Odrastao čovjek je onaj koji ne imitira, koji počinje da osjeća svoj način života, koji počinje da bude svoj, koji počinje da gleda u svoju prirodu sa: " Ko sam ja? " Osluškuje svoje biće, koje mu neprestano šalje nagovještaje. A ako ste samo malo smireni, počećete da osjećate svoj put.

Budite ta osoba, koja ste. Nikada ne pokušavajte da budete neko drugi i postaćete zreli. Zrelost znači prihvatanje odgovornost da budete svoji ma koliko vas to koštalo. Ako kopirate nekoga, ponovo i ponovo upadaćete u zamku, jer uvijek kada nekoga oponašate nikada se to ne uskladi sa stvarnošću. Realnost se sve vrijeme menja, to je tok ništa nikada ne ostaje isto. To je rijeka, ona teče sve vrijeme. Nezreli ostajete uspavani, zreli postajete probuđeni.

Izobilje

Živjeti u izobilju je jedina duhovna stvar u ovom svijetu. Samo pogledajte postojanje i njegovo bogatstvo.

Zašto nam je potrebno toliko mnogo cvijeća u svijetu? Bile bi dovoljne samo ruže. Ali postojanje - obiluje: milionima i milionima cvjetova, milionima ptica, milionima životinja. Priroda nije u askezi. Izobilje je prava priroda postojanja, to bogatstvo je njegova suština, postojanje ne vjeruje u siromaštvo.

A moji napori su usmjereni da vratim čovjeka u njegovo prirodno stanje.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime5/6/2014, 5:45 pm

Depresija nije ono sto mislis da jeste. To je nuzno potrebno unistenje svega onoga sto je sporedno u tvom zivotu, sve ono sto je neprovjereno, sve sto si uzimao zdravo za gotovo. To je poziv da dotaknes Novo. Da reskiras. Da volis na nacin na koji znas da je za tebe moguc. Da se prestanes pretvarati (i glumiti gljivu
To je mogucnost gubljenja vjere i svih datih znacenja, drugorazrednih vrijednosti, svih tih vjerovanja koje si nekada koristio da bi se zastittio od potpunog i direktnog iskustva zivota. To je smrt zastite i poziv da iskusis zivot, ogoljen. To je spremnost da sve izgubis.
Rijeci kao sto su privrzenost, medjuljudski odnosi (ali i svi ostali odnosi) duznost, ljubav, posvjetljenje, cak i sreca, odjednom zvuce suplje, tako daleko od zivljenog iskustva. To je sve uvijek bilo toliko daleko, i vidis - u tome je tajna. Ti si uvijek zivio za rijeci, govorio rijeci kao sto su bogovi, ciljevi… i nikada nisi dotaknuo zivot za koji si znao da je moguc. To je depresija - izmisljena odvojenost od onoga sto je zivo u tvom srcu.
Ali (sva sreca) zivot dolazi prije rijeci, prijatelju. Svijet rijeci, misli, znacenja mora se urusiti. To je lazni, dualisticki svijet, prazan i bez ljubavi svijet. Nikada nije bio istinski dom.
I pati za izgbljenim svijetom, slobodno! Jecaj nad prolaskom tvog laznog doma, naravno. Ali znaj, da je sve sa tobom u redu (da nista nema pogresno u tebi) i da su to samo snovi koji umiru, da su to samo fantazije koje izgaraju na vatri Istine, i da novi zivot, pravi stvaralacki zivot, se radja iz pepela izgorenog.
Depresija nije patologija, i nije negativna i sigurno nije pogresna (jer univerzum ne poznaje greske) vec pogresno shvacen put hrabrih. To je duhovni put koji sve od nas zahtijeva. Zahtijeva od nas da se zaustavimo, da se uistinu zaustavimo, i pogledamo zivot direktno u lice. Da sve preispitamo, ali doslovno sve, i da prestanemo vjerovati svemu onome sto nije zivo u nama. Da saznamo ko smo mi uistinu iza svih onih ispricanih prica. Da konacno prestanemo biti ovisnicima od vanjskih autoriteta,i da po prvi put vjerujemo samo sebi. Da se sjetimo nase istinske prirode i prestanemo se ispricavati za ono sto je u nama zivo.
Nemojmo koristiti ljekove kako bismo odagnali depresiju kako bismo se jos vise umrtvili i postali jos vise ovisni nego sto sada jesmo.
Otvorimo se, dopustimo nerijesenom stanju da se urusi, i dopustimo zivotu potpunu snagu, pa cak i ako to "boli".
Prigrlimo i radost i bol Postojanja, sve sigurnosti i sumnje, i blazenstvo i dosadu. Dopustimo da budemo prostranstvo u kome sve dolazi i odlazi. Dopustimo sebi da se odmorimo od iscrpljujuce igre potrage za necim sto nikada necemo naci ni u vremenu ni u prostoru, i prestanimo se pretvarati da je depresija ista drugo osim nacin komunikacije sa zivotom.
Dopustimo sebi da razumijemo dublji zov depresije, i da zavrsimo sa strahovima jednom zauvijek
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime7/6/2014, 8:35 pm

Kad jednom saznate kako da stvari ispustite iz ruku, život će vam se početi događati prvi puta. Mi nepotrebno želimo nešto postići. Zapravo, već i sâmo nastojanje da nešto postignemo je zapreka. Život se događa, on se ne može postići. Što više čovjek to nastoji, manje mu uspijeva. Nije potrebno ići prema njemu, on sâm dolazi. Sve što je potrebno je biti potpuno prijemljiv, otvoren. Treba postati domaćin životu, ne treba ga proganjati. To je jadno. Što ga više proganjate, on sve dalje bježi. Život sadržava sve. U njemu je Bog, blaženstvo, on sadrži ljepotu, dobrotu, istinu, ili kako god to želite nazvati – on sadrži sve! Ne postoji ništa drugo osim života. Život je ime za potpunost postojanja. Čovjek se treba naučiti strpljenju i tada se događa najveće čudo – jednoga dana kada ste zaista opušteni, nešto se iznenada promijeni. Zavjese nestane, a vi vidite stvari onakvima kakve jesu. Ako su vaše oči prepune želja, očekivanja, čežnje, one ne mogu vidjeti istinu. Oči su pokrivene prašinom želja. Svaka potraga je uzaludna. Potraga je proizvod uma. Kad ste u stanju u kojem ništa ne istražujete, nastaje veliki trenutak transformacije. Sve meditacije su samo pripreme za taj čas. One nisu prave meditacije, već vas tek pripremaju da jednog dana jednostavno sjedite i ništa ne radite, ništa ne želite.
Osho

Svašta nešto - Page 2 10455580_470305283115347_9054105998346112748_n

Svašta nešto - Page 2 590247 
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime8/6/2014, 10:23 pm

……jednostavnost ovih rijeci pogadja direktno izvor nasih patnji stalno smo u potragama za nekim ili necim sto ce ispunjavati "prazninu" koja postoji u nama i kad to u njima ne nadjemo, prograsavamo i njih i sebe nedovoljno dobrim za ono sto nama "treba".
istina je jedna da nikada niko ne moze zivjeti, disati, donositi odluke i stvarati istinu koju zelimo zivjeti. nikada nikakva zivotna prica ne donosi ispunjnje zbog nekoga ili necega. um se privremeno zaustavi, dobije zadovoljstinu i ide dalje, no osjecaj neispunjenosti i tuge i dalje ostaje. tada nastupa jos jace "potreba" uma da nam kaze sta to krivo radimo i sta je u nama ili drugima pogresno, potpuno zaobilazeci istinu, koja je uvijek cista i jasna. istina uvijek jeste samo u sadasnjem momentu, i ona je jedno sa zivotom. bez obzira sta o njoj misli um i kakve joj epitete prisiva.

Svašta nešto - Page 2 10455047_293918290786579_6760961493737943798_n
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime10/6/2014, 4:21 pm

SAMOĆA

Mrak usamljenosti se ne može direktno pobijediti. To je nešto veoma bitno što svako treba da razumije, da postoji nekoliko temeljnih stvari koje se ne mogu promijeniti. Ovo je jedna od tih stvari: vi se ne možete direktno boriti protiv mraka, ne možete se direktno boriti protiv usamljenosti, protiv straha od izdvojenosti. Razlog je u tome što sve to ne postoji; sve to je jednostavno odsustvo nečega, upravo kao što je mrak odsustvo svjetlosti.

Stoga, što radite kada ne želite da vam je soba mračna? Vi ne radite ništa direkto sa mrakom – ili vi to radite? Vi ne možete mrak izgurati napolje. Nema načina da nešto uradite kako bi mrak nestao. Vi treba da uradite nešto sa svjetlom. To sada mijenja čitavu situaciju; i to je ono što ja nazivam jednim od temljnih, osnovnim. Vi čak ne možete ni dotaći mrak; ne možete ni razmišljati o njemu. To nema smisla; to ne postoji, mrak je samo odsustvo svjetlosti. Zato samo unesite svjetiljku i više nećete naći mrak jer je on samo bio odsustvo svjetlosti, on je jednostavno nedostatak svjetlosti – ništa materijalno, ništa što ima neko biće, ništa što postoji. Ali samo zato što nema svjetlosti, vi stičete lažan osjećaj da mrak postoji. Vi se možete boriti sa tim mrakom tokom čitavog svog života, i nećete uspjeti, ali samo jedna mala svijeća može biti dovoljna da otjera mrak. Vi treba da radite za svjetlost jer je to pozitivan pristup, egzistencijalno; to bitiše samo od sebe. A kada jednom svjetlost dođe, sve što je bilo strano toj svjetlosti će automatski nestati.

Samoća je slična mraku. Vi nijeste iskusili vašu osamu i njenu ljepotu, njenu ogromnu moć, njenu snagu. Samoća i osama su sinonimi u rječnicima ali bitisanje ne slijedi vaše rječnike. I još niko nije pokušao da načini egzistencijalni rječnik koji ne bi bio protivrječan sa bitisanjem. Stoga je samoća odsustvo osame jer vi ne poznajete svoju osamu, tu postoji strah. Osjetite li samoću, vi nastojite da se vežete za nešto, za nekoga, za neki odnos, samo da biste održali varku da nijeste sami. Ali vi znate da jeste – odatle je i bol. U jednu ruku, vi se vežete za nešto što nije stvarno, što je samo neko privremeno rješenje – odnos, prijateljstvo. I dok ste u tom odnosu, vi možete stvoriti neku malu samoobmanu da biste zaboravili samoću. Ali u tome je problem: dok na trenutak zaboravljate svoju samoću, upravo sljedećeg trenutka iznenada bivate svjesni da taj odnos ili neko prijateljstvo nije nešto stalno. Juče nijeste poznavali tu ženu ili tog muškarca, bili su vam stranci. Danas ste prijatelji – ko zna što će biti sjutra? Sjutra možete ponovo biti stranci – odatle je bol.

Samoobmana vam daje određenu utjehu ali ona ne može proizvesti stvarnost u kojoj bi svi strahovi iščezli. To samo potiskuje strah tako da se samo prividno osjećate dobro – makar pokušavate da se osjećate dobro. Vi se pretvarate da se osjećate dobro: kako je divan vaš odnos, kako je predivna ta žena sa kojm ste u vezi. Ali iza te iluzije – a iluzija je tako tanka da se providi kroz nju – postoji bol u vašem srcu jer srce savršeno dobro zna da već sjutra stvari ne moraju biti iste ... i one nijesu iste.

Vaše čitavo životno iskustvo ukazuje da se stvari mijenjaju. Ništa nije postojano; vi se ne možete vezati za nešto u svijetu mijenjanja. Vi želite da vaše prijateljstvo učinite stalnim ali vaše želje su protivne zakonu promjena, a taj zakon neće napraviti izuzetak. On jednostavno radi svoje. On će mijenjati – sve. Možda ćete nakon nekog dužeg perioda ipak shvatiti da je dobro što vas ne sluša, što egzistenciju nije briga za vas, i da radi ono što ona želi... ne u skladu sa vašim željama. Možda će vam biti potrebno nešto više vremena da to shvatite. Vi želite da vam taj prijatelj bude zauvijek prijatelj ali se sjutra on preokrene u neprijatelja. Ili jednostavno: „Vi ste izgubljeni!“ a on više nije sa vama. Neko drugi je ispunio taj jaz, neko ko je znatno važnije biće. Tada odmah shvatate da je bilo dobro što ste ga izgubili; inače bi se previše vezali za njega. Ali ta lekcija još nije dovoljno duboko ušla u vas da prestanete da tragate za trajnošću. Vi ćete ponovo početi da tragate za stalnim odnosom sa nekim muškarcem, sa nekom ženom: tako se to neće promijeniti. Vi još uistinu nijeste naučili lekciju da je promjena jednostavno sastavni dio života. Vi to treba da shvatite i da idete za time. Nemojte stvarati iluzije; one vam neće pomoći. A svi obično stvaraju iluzije raznih vrsta.

Ja sam poznavao jednog čovjeka koji bi rekao: „Ja imam povjerenja samo u novac. Ja ne vjerujem nikome drugome.“

Ja rekoh: „Ti si iskazao jedan zaista značajan stav.“

On reče: „ Svi se mijenjaju. Ne možete se osloniti na nikoga. I kada ostarite, samo je novac vaš prijatelj. Nikoga nije briga – čak ni sina, čak ni suprugu. Ako imate novac, svi oni brinu o vama, svi vas poštuju, jer imate novac. Ako nemate novac, vi postajete prosjak.“

Njegovo kazivanje da je novac jedina stvar u svijetu kojoj možete vjerovati dolazi iz njegovog dugog životnog iskustva, iz stalnih obmanjivanja od ljudi u koje je imao povjerenja – i on je pomislio da ga nijesu voljeli ali da su bili pored njega samo zbog novca.

„Ali“, rekao sam mu, „u trenutku smrti novac neće biti sa tobom. Ti možeš imati iluziju da je makar novac sa tobom, ali kada tvoje disanje stane, novac više neće biti sa tobom. Ti si nešto sakupio ali to će ostati na ovoj strani; to ne možeš ponijeti u smrt. Ti ćeš tada pasti u duboku samoću koju si sakrivao iza fasade novca.“

Postoje ljudi koji stoje iza moći, ali razlog je isti: kada su na vlasti mnogi ljudi su sa njima, milioni ljudi su pod njihovom dominacijom. Oni tada nijesu sami. Oni su tada veliki politički i vjerski lideri. Ali vlast se mijenja. Jednog dana to imate, drugog dana to nestane, i iznenada čitava iluzija nestane. Vi ste sami kao niko drugi jer su se drugi navikli da budu samu. Vi se nijeste navikli na to... vaša samoća vas više boli.

Društvo je nastojalo da stvori neke sporazume kako biste mogli da zaboravite samoću. Bračni sporazum je jedan takav napor kako biste znali da je vaša supruga uz vas. Sve religije odbijaju razvod iz prostog razloga jer ako se razvod dopusti tada će osnovni cilj braka biti uništen. A osnovna svrha je da vam obezbijedi saputnika - društvo za čitav život. Ali čak ni ukoliko supruga ili suprug bude sa vama tokom čitavog života ne znači da će ljubav ostati ista. Zapravo, umjesto da vam daju saputnika, oni vam daju teret koji nosite. Vi ste sami, već ste u nevolji, a sada još morate da nosite i drugu osobu koja je sama, takođe. A u ovom životu nema nade jer kada jednom ljubav nestane vi oboje bivate sami, i oboje treba da podnosite jedno drugo. Sada više nije u pitanju opčinjenost jedno drugim; najviše što možete je da strpljivo podnosite jedno drugo. Vaša samoća se neće promijeniti društvenom strategijom braka.

Religije su pokušale da vas učine članom organizacionog tijela religije tako da ste uvijek u masi. Vi znate da ima šest stotina miliona katolika; vi nijeste sami, šest stotina miliona katolika je sa vama. Isus Hrist je vaš spasitelj. Sami Bog je sa vama. Kao sami možda možete griješiti – može se javiti sumnja – ali šest miliona ljudi ne može griješiti. Mala podrška... ali čak i to nestane jer postoje milioni koji nijesu katolici. Postoje ljudi koji su razapeli Isusa. Postoje ljudi koji ne vjeruju u Boga – a njihov broj nije ništa manji od broja katolika. A postoje i neke druge religije sa drugačijim konceptom.

Veoma je teško nekoj inteligentnoj osobi da ne sumnja. Vi možete imati milione ljudi koji slijede određeni sistem vjerovanja ali i dalje ne možete biti sigurni da su oni sa vama, da vi nijeste sami. Bog je bio ideja ali sve zamisli propadaju. To je bilo neko sredstvo... kada ništa nema, makar je Bog sa vama. On je uvijek i svuda sa vama. U mračnoj noći duše, on je sa vama – nemojte brinuti. Ali to je bila dobra zamisao samo za djetinjasto čovječanstvo da bude obmanuto takvim konceptom, ali vi ne možete biti obmanuti sa takvim konceptom. Taj Bog koji je uvijek svuda prisutan – vi ga ne vidite, ne možete razgovarati sa njim, ne možete ga dotaći. Vi nemate nikakav dokaz o njegovom postojanju – osim vaše želje da on bude prisutan. Ali vaša žudnja nije nikakav dokaz. Bog je samo žudnja djetinjastog uma. Čovjek je odrastao, i Bog je postao besmislen. Pretpostavka je izgubila svoju moć.

To što ja nastojim da vam kažem je da je propao svaki napor koji je bio usmjeren ka izbjegavanju samoće, i uvijek će propasti jer je protivan temeljima života. To što je potrebno nije nešto u čemu ćete zaboraviti vašu usamljenost. To što je potrebno je da postanete svjesni svoje osame koja je stvarnost. A to je nešto predivno što treba doživjeti, osjetiti, jer je to vaše oslobođenje od svjetine, od drugih. To je vaše oslobađanje od straha da budete sami. Sama riječ „samoća“ odmah vas podsjeća da je to nalik rani: nešto je potrebno da se ona ispuni. Tu postoji praznina i ona boli: nešto je potrebno da bi se to ispunilo. Ali riječ „osama“ nema taj isti osjećaj rane, praznine, koju treba ispuniti. Osama jednostavno znači potpunost. Vi ste cjeloviti; nema potrebe da vas neko upotpunjuje.

Zato pokušajte da pronađete vaše najdublje središte u kojem ste uvijek sami, i u kojem ćete uvijek biti sami. U životu, u smrti – bilo gdje da ste, vi ćete biti sami. Ali to je veoma ispunjeno – to nije praznina, to je sasvim ispunjeno i upotpunjeno, i preliva se sokovima života; svim ljepotama i dobrobiti egzistencije tako da kada jednom osjetite osamu vaš bol u srcu će iščeznuti. Šta više, novi ritam ogromne ljupkosti, mira, radosti i blaženstva će biti prisutan.

To ne znači da čovjek koji je usredišten u svojoj osami, koji je upotpunjen u sebi ne može da stvara prijateljstvo – zapravo, samo on može imati prijatelje jer sada to više nije potreba, to je sada samo njegovo davanje. On ima previše; on može to da podijeli.

Prijateljstvo može biti od dvije vrste. Jedno je prijateljstvo u kojem ste vi prosjaci – vi trebate nešto od drugih kao pomoć u samoći – a i one druge osobe su prosjaci; oni trebaju to isto od vas. I prirodno, dva prosjaka ne mogu pomoći jedan drugome. Ubrzo će uočiti da njihovo prošenje od prosjaka će duplirati ili umnožiti potrebe. Umjeste jednog prosjaka, sada ih ima dvojica. I ako oni, nažalost, imaju djecu tada je tu čitava firma prosjaka koji traže – a niko nema ništa da udijeli. Tako su svi nezadovoljni i bijesni, i svako osjeća da je bio obmanjivan, varan. A zapravo, niko nije bio niti obmanjivan niti varan jer - što ste dobili?

Druga vrsta prijateljstva, druga vrsta ljubavi ima sasvim drugačiji kvalitet. Ono nije od potrebe, ono proističe iz viška koji želite da podijelite. Nova vrsta radosti je ušla u vaše biće – to je davanje kojeg nijeste bili svjesni nikada prije. Vi ste uvijek samo prosili. A kada dajete tada nema pitanja vezivanja. Vi tečete sa egzistencijom, vi protičete sa životnim promjenama, i tada nije bitno sa kime dijelite. To sjutra može biti jedna ista osoba – ista osoba za čitav vaš život – ali može biti i neka druga osoba. To nije ugovor, to nije brak; to jednostavno potiče iz vaše ispunjenosti koju želite da date. Zato bilo ko da je pored vas, vi to dajete. Davanje je ogromna radost.

Prosjačenje je velika bijeda. Čak i ako nešto dobijete prosjačenjem, vi ćete ostati bijedni. To boli. To vrijeđa vaš ponos, vrijeđa vašu cjelovitost. Davanje vas čini usredsređenim, cjelovitim, ponosnijim ali ne egoističnim – ponosnim što je egzistencija bila milostiva prema vama. To nije ego; to je jedan sasvim drugačiji fenomen... spoznaja da vam je egzistencija dopustila nešto što su milioni ljudi pokušavali ali na pogrešna vrata. Vama se dogodilo da budete na pravim vratima.

Vi ste ponosni na vaše blaženstvo i na sve što vam je egzistencija dala. Strah je nestao, mrak je nestao, bol je nestao, žudnja za drugima je nestala. Vi možete voljeti neku osobu, i ako ona voli nekog drugog, neće biti ljubomore jer vi volite iz velike radosti. To nije bila privrženost. Vi nijeste tu osobu držali u zatvoru. Vi se nijeste plašili da će vam ta osoba iskliznuti iz ruku, da neko drugi može započeti ljubavnu aferu sa njom...

Kada dijelite svoju radost sa nekim, vi ne stvarate tamnicu za nju. Vi jednostavno dajete. Čak i ne očekujete zahvalnost ili pohvalu jer ne tražite ništa zauzvrat, čak ni zahvalnost. Vi dajete jer ste prepuni i možete da dajete. Stoga, ako je iko zahvalan, vi ste zahvalni osobi koja je prihvatila vašu ljubav, koja je primila vaš poklon. Ona vas je rasteretila, ona vam je dopustila da je obasipate time. I što više dijelite, što više dajete, to više i imate. Zato vas to ne čini škrtim, to ne stvara novi strah da „možda mogu to izgubiti“. Zaparavo, što više gubite, to više svježe vode ističe iz izvora za koji nijeste prije znali da postoji. Zato vam neću ništa reći što da radite sa samoćom.

Tragajte za osamom. Zaboravite samoću, zaboravite mrak, zaboravite bol. Sve to je samo odsustvo osame. Iskustvo osamljenosti će odmah sve to odagnati. A metoda je ista: samo posmatrajte svoj um, budite obazrivi. Budite sve više i više svjesniji, i tako ćete na kraju samo biti svjesni sebe. To je tačka kada postajete svjesni osame.

Vi ćete biti iznenađeni da su različite religije davale različita imena najvišem stanju oslobođenja. Tri religije koje su rođene izvan Indije nemaju nikakvo ime za to jer one nikada nijesu otišle toliko daleko u traganju za sobom. One su ostale djetinjaste, nezrele, vezane za Boga, vezane za molitvu, vezane za spasitelja. Možete shvatiti što je mislim: one su uvijek zavisne – neko drugi će ih spasiti. One nijesu sazrele. Judaizam, hrišćanstvo, islam – oni uopšte nijesu zreli, a možda je i to razlog zašto su uticali na većinu svijeta jer većina ljudi u svijetu je nezrela. Oni imaju određeno srodstvo.

Ali tri religije u Indiji imaju tri imena za to najviše stanje. A ja sam zapamtio to zbog riječi osamljenost. Džainizam je odabrao ime kaivalya, osamljenost, kao najviše stanje bića. Budizam je izabrao nirvanu, ne-jastvo, a hinduizam je odabrao moksha, sloboda. Džainizam je odabrao apsolutnu osamu. Sve tri riječi su predivne. To su tri različita aspekta iste stvarnosti. Vi to možete nazvati i oslobođenje, sloboda; vi to možete nazvati osamljenost; možete to nazvati i ne-jastvo, ništavnost – to su samo različiti pokazatelji najvišeg iskustva za koje nijedno ime nije dovoljno. Ali uvijek nastojte da uvidite da li je nešto što ste sreli kao problem negativna ili pozitivna stvar. Ako je to negativno nemojte se boriti sa time; nemojte uopšte brinuti o tome. Samo gledajte pozitivno u tome, i bićete na pravim vratima.

Mnogi ljudi u svijetu to gube jer počnu direktno da se bore sa negativnim vratima. Ne postoje vrata; postoji samo mrak, postoji samo odsustvo onog važnog. I što se više bore, oni sve više nailaze na neuspjeh, sve više bivaju odbijeni, pesimistični... i na kraju otkrivaju da život nema smisla, da je on samo mučenje. Ali njihova greška je što su ušli na pogrešna vrata. Zato prije no što se suočite sa problemom, samo zagledajte taj problem: da li je to odsustvo nečega? A svi vaši problemi su samo odsustvo nečega. I kada jednom otkrijete što tu nedostaje, pođite za pozitivnim. Onog trenutka kada nađete pozitivno, svjetlost – mrak će nestati.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime25/7/2014, 10:06 am

KAKVE SU TI EMOCIJE, TAKAV TI JE ŽIVOT!

Svašta nešto - Page 2 D6086de322f98f66cc694f32ea284557_L

Kakve su ti misli takav ti je život- svima dobro poznata rečenica. Dodajem: KAKVE SU TI EMOCIJE, TAKAV TI JE ŽIVOT! Tu prvenstveno mislim na to da li su potisnute ili vodimo emocionalno osvešćen život.

Svi imamo bolna emocionalna iskustva koja ne umemo da procesuiramo sami kao deca (često i kao odrasli), naročito ako bližnji ne umeju da nam u tome pomognu. Da naš strah, tugu ili bol prihvate i odobre uz puno ljubavi. Potiskivanje je sasvim prirodan mehanizam, nekad i koristan. Međutim on odlaže integraciju emocije, skladišti je u podsvesno. U životu nam se zato često pojavljuju i privlačimo situacije koje se nameštaju baš zato da razrešimo ono što smo nekad potisnuli. I ako ne vidimo priliku kao izazov da se potisnuta emocija oslobodi i da konačno izađemo iz drame na određenu temu, sve ostaje zaleđeno i dalje i onemogućava nam da stvarnost vidimo jasnim pogledom. Potisnuto nam se meša u trenutne odnose, u ono što trenutno radite i čemu stremite, meša vam se u odgoj vaše dece i u hiljadu velikih i malih stvari.

Kao što znamo, svest ima jako slabu moć u režiranju života za razliku od podsvesti. Možemo svest ispuniti pozitivnim mislima, možemo i ostvariti nešto od željenog uz puno truda i muke- uglavnom ovako još produbljujemo mehanizam potiskivanja, a onda nam se nesvesno iz čista mira osveti, a nama nije jasno zašto život tako nepravedan kad smo sve uradili što je trebalo.

Naravno, ako bismo pažljivo posmatrali svoj um tokom dana, primetili bi da je on stvarno poput majmuna. Prvi znak za uključivanje alarma za uzbunu jesu negativne misli koje se šunjaju, a vi ih možda i ne primećujete. Zato je pisanje kao alatka samoposmatranja mnogo važna. Nažalost, većina i jasno i glasno tokom celog dana izgovara pregršt negacija, često propraćeno emocijama ljutnje i besa, a da toga nisu svesni. Čak sebe smatraju optimistima.

Um koji funkcioniše na temelju potisnutih negativnih emocionalnih iskustava je jalova alatka. Da bismo ga pretvorili u moćnu alatku, alatku kreacije, potrebno je prvo da pažnju usmerimo ka našim emocijama. Potisnute emocije su bukvalno instrukcije po kojima će vaš život biti programiran. Naopako je što je zapadna civilizacija napravila listu dobrih i loših emocija, a zapravo su sve korisne.  Zbog toga ljudi beže ko đavoli od krsta, kad treba da se suoče sa "neprijatnim emocijama". Svaka emocija je važna poruka i ako se na tu poruku ne fokusiramo, njena mudrost će nam se izmaći i važan korak ka našem sazrevanju i razvoju će izostati. "Negativne" emocije nisu nepoželjne, jer one imaju svoju svrhu. Jedine dve nekorisne stvari su POTISKIVANJE i NEPROCESUIRANJE POTISNUTIH EMOCIJA.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime25/7/2014, 10:09 am

OTISNUTE EMOCIJE I NJIHOVA INTEGRACIJA

Svašta nešto - Page 2 1698b847c2e4fe98c05adcdc9d420590_L

U tekstu ŠTA SU TO EMOCIJE? govorili smo o fizičkoj tj. biohemijskoj manifestaciji emocija. Videli smo kako možemo postati ovisnici o destruktivnim emocijama i drami. Fizički pokazatelji nelagode vremenom se pretvaraju u simptome bolesti, a zatim sledi obično lečenje posledica, a ne uzroka (lekovima i raznim terapijama).
Misli Osećaj Kreiraj Izazov podržava ideju da je uzrok većine bolesti u potisnutim, NEINTEGRISANIM EMOCIJAMA. Potisnute, neintegrisane emocije ne dovode samo do fizičkih oboljenja, već i do zbunjenosti našeg uma, koji nas onda vodi kroz neželjena iskustva, koja se obično iznova i iznova ponavljaju, što je logično s obzirom da su naše nerazrešene emocionalne blokade uvek iste.

ŠTA SU TO POTISNUTE EMOCIJE?
Većinu emocionalnih blokada stvorimo do svoje sedme godine, zahvaljujući svima onima koji imaju zadatak da od nas naprave društveno prihvaćene osobe. Dete često biva sputavano u izražavanju svojih emocija sve u cilju prikladnog ponašanja budućeg odraslog ili jednostavno zato što emocije deteta izazivaju nelagodnost kod odraslih. Na primer- dete počne da plače, a roditelj viče na njega, govori mu da to nije lepo i da se ne ponaša kao beba. Zapravo roditelj ne zna kako da izađe na kraj sa emocijama deteta, te mu pruža emocionalni obrazac pretvaranja. Postoje deca odgajana kao gospodari, čiji je plač manipulativnog karaktera, ali ovde ne govorimo o takvom plaču. Deci bi trebalo dopustiti da dožive i prođu kroz emociju bez sputavanja, prekidanja, osuđivanja i naravno uz puno razumevanje i ljubavi. To ne važi samo za decu, proživeti emociju nesputano jeste njena INTEGRACIJA!! Jedino na taj način naše emocionalno iskustvo dobija smisao, oplemenjuje nas i jedino se na taj način emocionalno razvijamo.
Najbolji pokazatelji da ste emotivno neintegrisani su...
-praznina koju neprestano osećate
-potrebe su vam nezasite i naprosto nikada niste zadovoljni, koliko god da se drugi trude da vam ugode
-vreme vam izmiče i vaš je tiranin, svaki dan vam je stres!
-često impulsivno reagujete...drameći...

Takođe ovisnik ste o alkoholu, cigaretama ili nekoj aktivnosti, čak i pozitivnoj aktivnosti, koja može biti i čitanje knjiga o samopomoći. Verovatno ne biste znali ni da objasnite šta vam nedostaje, ne sećate se šta ste nekad izgubili. Vaše pravo ja je izokrenuto i ono pokušava da nešto dobije, za razliku od autentičnog ja koje prima ono što je već dato.
Zato u velikom broju slučajeva primena metoda pozitivnog razmišljanja, metoda upravljanja zakonom privlačnosti ne funkcionišu ili se ostvaruju samo trenutni rezultati. Ne možete privlačiti vibraciono različite stvari, već isključivo stvari istih vibracija koju odašilje vaše nesvesno. Isprati vašu svest i ispuniti je pozitivnim razmišljanjem jednostavno nije dovoljno. Svest o potisnutim emocijama i njihovo razrešavanje prvi je stepenik. Taj proces ume da bude bolan i vremenski je neograničen, ali upravo emocionalna integracija nas vraća našem autentičnom ja, vraća nas u harmoniju, celovitost i stanje zahvalnosti, što je i jedina prava polazna tačka za izobilje, zdravlje i radost.

NLP, wingwave i kvantna harmonizacija su po meni vrlo moćna kombinacija alata koja nam u ovome može ne samo pomoći, nego nas osloboditi.
Nazad na vrh Ići dole
Tool

Tool

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime25/7/2014, 10:13 am

[center]OSLOBODITE SE INHIBICIJA- VEŽBA UNIŠTITE ČUDOVIŠTA

Svašta nešto - Page 2 3749aaa8ee129d7e919bddcc7e09cd36_L

Svi smo mi rođeni kao kreatori (tačnije kokreatori). I svi smo mi na putu našeg razvoja od najranijeg detinjstva bili sputavani na bezbroj načina, neko manje neko više. Bez obzira da li je to bilo dobronamerno ili ne, da li se radilo o tome da nam je zabranjeno da guramo prst u šteker dok smo bili deca ili je naša slobodna misao ili kreacija naišla na neodobravanje ili oštru kritiku baš kad nam je bila potrebna podrška. Naša radoznalost često nije negovana, već sabotirana sve dok se ne uklopimo u društvo i zajednicu kao uzorni članovi. Možda nas  je neko u povredio trenutku naše najveće inspiracije i nadahnuća.

Sve to ostaje zapisano u našoj podsvesti. Izgrađena je mreža neurona na osnovu našeg iskustva i te veze prave emocionalne blokade koje nas sputavaju na putu ostvarenja naših snova. Nismo čak ni u stanju da stvarnosti pogledamo u oči.
ŠTA JE SA NAŠIM SNOVIMA? Da li smo već zaboravili da smo ih ikad imali, jesmo li spremni da ih se odreknemo zauvek? Lično ne verujem da je čovek stvoren za osrednjost, a i ne radi se o tome da osrednjost ne donosi sreću, sreća je samo još jedna konstrukcija uma, radi se o tome da ne koristimo sav svoj potencijal.  Svi smo rođeni kao kokreatori! Naš um, emocije i telo su savršeni alati!
Neverovatno je, ali istinito, da većina ljudi ne zna šta je njihov san i nema viziju. Uglavnom ljudi rade ono sto misle da treba da rade da bi sebi obezbedili egzistenciju. To znači da smo zreli i ozbiljni.  Odrekli smo se detinjarija i sad smo ugledni inhibirani građani. Sve to možete i dalje da radite, a da ne budete inhibirani.
Postoji jedan jednostavan način da pokrenemo našu kreativnost, ali na tom putu čekaju stara čudovista. Ovo je specijalan zadatak- uzmite svoju svesku i vratite se najranijim sećanjima. Sad nas ne zanimaju ona lepa, vec ružna sećanja. Setite se svih osoba od najranijeg detinjstva do danas koje u vama bude negativna osećanja. To može biti neko veoma blizak. Popišite ih i dajte im imena, to su vaša čudovista, morate znati ko su. Opišite neprijatnu situaciju u kojoj ste se našli, šta ste videli, šta ste čuli ili šta vam je rečeno, kako ste se osećali. Ovu metodu koristi Džulija Kamerun u svom programu (Put umetnika) i lično sam bila sklona da je potcenim onomad, ne zato što nisam verovala u dobrobit pisanja, već zato što sam verovala da nemam inhibicija (koja zabluda ega!), da je sve to razmršeno odavno. Prevarila sam se. Moje prvo i najveće čudoviste bila je učiteljica novog razreda u koje sam došla sa 8 godina. Izuzetno hladna i nemilosrdna, koštala me je neopisivih migrena pri kojima sam gubila i vid. Vrativši ova sećanja, doživela sam intenzivnu katarzu. Sa ostalim čudovistima je išlo lakše.

Shvatiće te da su čudovista ekstremno inhibirana bića i to što su vam priredili nije u suštini imalo nikakve veze sa vama, nego sa njima samima. Čudovista nikad neće nestati zauvek, ali vaša svest da postoje oduzima im moć.

Uradite ovu vežbu, to je jedan od načina da sami radite na sebi i procesuirate otiske (imprint-e) na emocionalnom nivou.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Svašta nešto   Svašta nešto - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Svašta nešto
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Krug svesti i mudrosti- piše se u temama ispod naslovne :: Pouke mudrosti-
Skoči na: