LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Poucne i interesantne price

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Zar ptica

Zar ptica

Ženski
Broj poruka : 0
Godina : 45
Humor : Mama,sta znaci NORMALNO? To je program na ves masini ,duso.
Datum upisa : 24.11.2010

Poucne i interesantne price Empty
PočaljiNaslov: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime29/3/2012, 8:42 am

NAJBOLJI STRIJELAC

Jedan lovac učeći druge lovce pucanju, postavi praznu limenku na kamen, odmaknu se pedeset metara od nje, opali i diže je uvazduh.
„Najbolji sam strelac u celoj državi“, reče.
„Naučiću vas sada da gađate jednako dobro kao i ja“
Zatim je postavio limenku na isto mesto. Udaljio se opet pedeset metara, izvadio crni povez iz džepa i zatražio da mu jedan od lovaca zaveže oči.
Onda je naciljao i opalio metak.
„Jesam li pogodio?“ – upitao je skidajući povez sa očiju.
„Naravno da niste“, odgovorio je novopečeni lovac, zadovoljan što je ovaj ispao ponižen.
„Metak je pogodio u krošnju velikog hrasta iza limenke. Ne verujem da me vi možete ičemu naučiti.“
„Upravo sam vas naučio najvažnijoj životnoj lekciji“, odvratio je lovac.
„Kad god želite nešto postići, dobro otvorite oči, skoncentrišite se na cilj i budite sigurni šta želite. Niko ne može pogoditi metu zavezanih očiju.”

Izvor net)

Opijam se dragi ali pijanica nisam....
Nazad na vrh Ići dole
http://lenka98.blogspot.com/
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime29/3/2012, 8:43 am

LJUBAV

Covek umire i odlazi na nebo.
Andjeli mu kazu:"Odvescemo te u raj, ali prvo da ti pokazemo pakao."
Odvode ga na mesto sa velikom sredisnjom posudom punom kasaste hrane. Oko posude su jadne i gladne osobe. Svaka od njih ima kasiku dugacku po tri metra. Hranu mogu dobaviti, ali je, zbog duzine, ne mogu prineti ustima. I tako, ove pateticne osobe gladuju pored izobilja hrane.

Zatim ga andjeli odvode u raj.
Na njegovo iznenadjenje, ugleda istu scenu. Ponovo gigantska posuda sa hranom, ponovo ljudi sa kasikama od tri metra. Samo ovi su zadovoljni, srecni, nasmejani i zdravi.
"Zasto? U cemu je razlika da su ovi ljudi srecni i siti?", upitao je andjele.
"Pa zar ne vidis?", upitali su ga.
Kada je pazljivo pogledao primetio je da svaka osoba hrani kasikom susednu.

"Ovdje ljudi hrane jedni druge. Oni su naucili put ljubavi."

Izvor net)

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime29/3/2012, 8:43 am

DANAS

Ovo je prica o dvojici drugara koji su se setali zajedno po pustinji.
Odjednom uz put su poceli da se raspravljaju, i jedan je udario drugog.
Udareni se osetio povredjen, ali bez reci napisao je ovo na pesku.

" Danas sam dobio udarac od mog najboljeg druga."

Produzili su tako sve dok nisu nasli jednu oazu gde su odlucili da se okupaju.
Onaj sto je dobio udarac zamalo sto se nije udavio kupajuci se, ali zivot
mu je spasio onaj drugi. Kad je dosao sebi taj sto se zamalo nije udavio,
izgravirao je na jednom kamenu:

" Danas mi je najbolji drug spasao zivot!"

Drugar koji je udario svog najboljeg prijatelja pitao ga je:
"Kad sam te udario ti si napisao na pesku, a sad graviras na kamen, zasto?"

Drugar mu je odgovorio:
"Kad neko napravi lose, to treba da zapisemo na pesku da bi vetrovi
izbrisali, ali kad neko uradi dobro, to treba da izgraviramo na kamenu
da nista ne moze da ga izbrise!"

Nauci se da zapisujes "rane" na pesku, a "srecu" ugraviraj na kamen.

Izvor net)

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime29/3/2012, 9:01 am

SRECA JE TRENUTAK

Na dobrotvornoj gala-večeri, na kojoj su se prikupljala sredstva za školu za decu sa posebnim potrebama, otac jednog od učenika podelio je sa prisutnima priču koju neće zaboraviti niko ko je tada bio prisutan tom događaju Zahvalio je školi i njenom predanom osoblju, te nastavio:
"Ukoliko nije ometana spoljnim uticajima, sve što priroda stvori je savršeno kreirano. Ali moj sin Siniša ne može naučiti sve one stvari koje mogu druga deca. Nije u stanju razumeti i napraviti sve ono što i njegovi vršnjaci. Gde je tu prirodni poredak stvari, kada se radi o mom sinu?"

Svi prisutni su utihnuli. Otac je nastavio:
"Verujem da se, kada telesno i mentalno invalidno dete, poput mog Siniše, dođe na svet, prilika za iskazivanje istinske ljudske prirode sama javi i pokaže, i to u vidu načina na koji drugi ljudi tretiraju to dete."
Potom je nastavio priču. Siniša i njegov otac šetali su pored parka, gde su neki dečaci, koje je Siniša inače poznavao, na terenu igrali fudbal. Siniša je upitao oca:
"Šta misliš, tata, da li bi me pustili da igram s njima?"
Sinišin otac je znao da većina dečaka ne bi želela da neko kao Siniša igra u njihovoj ekipi, ali je isto tako vrlo dobro znao koliko bi njegovom sinu značilo da mu dozvole da zaigra, i koliko bi mu to samo dalo toliko potrebni osećaj pripadnosti i samopouzdanja, uverenje da ga društvo prihvata uprkos njegovom invaliditetu. Sinišin otac je prišao jednom od dečaka pored aut-linije i upitao (ne očekujući previše) bi li i Siniša mogao zaigrati s njima. Dečak se u neverici okrenuo prema igralištu i rekao:
"Znate šta, gospodine, mi gubimo sa 4 : 1, a bliži se i kraj drugog poluvremena. Pa, ..., može, nek igra za našu ekipu, pokušat ćemo ga postaviti na poziciju levog beka."

Siniša se malo namučio hodajući do ekipe, ali je sa širokim osmehom obukao dres svog tima. Otac ga je ozaren gledao sa majušnom suzom u oku i osećajem rastuće topline u grudima. Dečaci su mogli jasno videti i osetiti sreću ovog čoveka, ganutog oca koji radosno gleda kako je njegov sin primljen u njihov tim.
Pri kraju utakmice Sinišina ekipa je dala gol iz jedne brze kontre, ali je još uvek gubila sa dva gola razlike. Siniša je pokrivao levu stranu terena. Iako nikakve akcije tuda nisu išle, on je očito bio u euforičnom raspoloženju jer je dobio priliku DA BUDE u igri, na travnatom tepihu; razvukao je osmeh od uha do uha, dok mu je otac mahao sa tribine.
U samoj završnici Sinišina ekipa je opet postigla gol, dakle, gubila je samo sa 4 : 3 !
Sada, s jednim golom u minusu, smešila im se prilika za eventualno izjednačenje u dodatnom vremenu od 5 minuta. I zaista, dosuđen je penal za Sinišin tim i dečaci su se dogovarali ko će ga izvesti.. Neko je imao ideju da puca Siniša, ali uz veliki rizik da izgube utakmicu !? Na opšte iznenađenje - Siniši su ipak dali loptu !
Svi su znali da je to bila nemoguća misija, jer Siniša nije ni znao ni mogao ni pravilno šutirati, a kamo li da pogodi okvir gola i da prevari golmana. Ipak, kad je Siniša stao iza lopte, protivnički golman je, shvativši da Sinišina ekipa svesno rizikuje poraz radi tog jednog jedinstvenog trenutka u Sinišinom životu, odlučio baciti se na pogrešnu stranu kako bi lopta ipak ušla u mrežu.. Siniša je uzeo zalet, zamahnuo i ... traljavo zakvačio loptu, koja je polako krenula ka suprotnoj stativi. Utakmica bi u ovom trenutku bila praktično rešena, jer je lopta bila spora i većina protivničkih igrača bi je mogla sustići. Međutim, i oni su se kretali sasvim lagano, pa svi gledaoci povikaše:
"Siniša, Siniša, trči za njom, Siniša, trči, stigni je, stigni !!! Trči, trči, i šutni je u mrežu !!!"
Nikada pre u svom životu Siniša nije toliko brzo trčao. Uspeo je, jedva, stići do nje pre nego je završila u gol-autu. Doteturao se i širom otvorenih očiju, zadihan, upitnog pogleda, zastao da vidi što će dalje. Svi povikaše:

"Šutni je, šutni je u gol !!!"

Uhvativši dah, Siniša je vidno potresen, naprežući zadnje snage, kao u nekom delirijumu, nekako umirio loptu, zahvatio je unutrašnjom stranom stopala i ... i smjestio je u mrežu !!! Muk, ... , a onda provala ... prasak - svi skočiše:

'Siniša, Siniša, bravo, Siniša !!!'

Zajapurenom i preneraženom Siniši priskočiše svi saigrači, grleći ga, ljubeći ga i slaveći ga kao heroja koji je spasio svoj tim od poraza.

"Tog dana ...", završavajući svoju priču s drhtajem u glasu potreseni otac, dok su mu suze kotrljale niz lice, ".... dečaci obiju ekipa donijeli su komadić prave ljubavi i humanosti u ovaj svet." Siniša nije preživeo do sledećeg leta. Umro je još iste zime, nikada ne zaboravivši da je bio heroj, da je zbog toga njegov otac bio presretan i pamteći kako je svog malog heroja dočekala oduševljena majka, grlivši ga i plačući od sreće!

Izvor net)

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime29/3/2012, 9:09 am

OBEDUJ S BOGOM

Decak je zeleo sresti Boga. Znao je da treba dugo putovati do mesta gde on zivi, pa je zato spremio svoj prtljag s omiljenim kolacicima i pakovanjem od sest boca vocnog soka te zapoceo svoju pustolovinu.

Kad je odmakao tri reda kuca, susreo je nekog starca. Sedeo je u perivoju i mirno hranio nekoliko golubova.
Decak je seo blizu njega i otvorio svoj prtljag. Upravo se hteo osveziti vocnim sokom kad spazi da starac izgleda gladan, pa mu ponudi jedan kolacic.
Starac ga je zahvalno primio i nasmesio se decaku. Njegov je osmeh bio tako prijateljski da je decak zazeleo ponovno ga videti, pa mu je sada ponudio bocicu vocnog soka.

Starac mu se ponovno nasmesio. Decak je bio izvan sebe. Sedeli su citavo popodne jeduci i smejuci se, bez da su izgovorili jednu jedinu rec.
U medjuvremenu se smracilo, decak je osetio umor i ustao je da podje, ali tek sto je napravio nekoliko koraka okrenuo se, potrcao natrag do starca i snazno ga zagrlio. Starac mu je darovao najveci smesak do sada.

Kada je decak ubrzo otvorio vrata svoje kuce, majka je bila iznenadjena radoscu na njegovom licu. Upitala ga je: "Sta je to sto si danas ucinio da te je tako razdragalo?"
Odgovorio je: "Obedovao sam s Bogom". No, pre nego sto je njegova majka uspela odgovoriti, dodao je: "Znas sta! Bog ima najlepsi osmeh koji sam ikada video".

U medjuvremenu starac, takodje prozet radoscu, vratio se kuci. Njegov je sin bio zacudjen odsjajem mira na njegovom licu i upitao ga je: "Tata, sta je to sto si danas ucinio da te je tako razdragalo?"
Odgovorio je: "Jeo sam kolacice u perivoju s Bogom". Za svaki slucaj, pre nego sto je njegov sin odgovorio, dodao je: "Znas sta! Puno je mladji nego sto sam mislio."

Precesto podcenjujemo snagu dodira, smeska, ljubazne reci, uha koje nas slusa, iskrene pohvale ili najmanji cin paznje, a svi oni imaju snagu darovati nam zivot.
Ljudi ulaze u nas zivot za vreme nekog razloga, godisnjeg doba ili za citav zivot. Sve ih jednako primi!
Neka ovo dodje do srca onih koje su na poseban nacin dotakli neciji zivot. Neka spoznaju kako su nam vazni. Obeduj s Bogom!

I, hvala sto si mi dotakao zivot!

Izvor net)

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime30/3/2012, 7:59 pm

KAKO ISKUSITI SLOBODU?

Znamo da emocije traju sekundu, raspoloženje, recimo, dan, a da je
temperament nešto što se stvara godinama. Tako ako želimo da se
promijenimo, očigledno je da prvo treba da se ponašamo prema emocijama,
što će nam pomoći da promijenimo svoja raspoloženja, koja će se ustaliti
kao izmijenjen temperament. Drugim riječima, započećemo rad na onome
što se u trenutku zbiva u našoj svijesti. Kao što smo rekli, ako se
postaramo za minute, sati će se postarati sami za sebe.

Moj učitelj mi je ispričao priču o nekadašnjem vojnom zapovjedniku koji
se odrekao svih svojih ratničkih i svjetovnih poslova i povukao se u
pećini da meditira. Tamo je ostao nekoliko godina. Jednog dana jata
golubova je sletjelo i on ih je nahranio zrnevljem. Ali dok ih je
posmatrao, mnoštvo golubova ga je podsjetilo na vojničke trupe kojima je
zapovijedao, a ta misao ga je navela da se sjeti svojih ratničkih
pohoda, u njemu ponovo se probudio gnjev dok je mislio o svojim
nekadašnjim neprijateljima. Ova prisjećanja su ubrzo toliko okupirala
njegovu svijest, tako da se vratio u dolinu, pronašao svoje nekadašnje
saborce i ponovo zaratio!

Ovaj primjer pokazuje kako neznatna misao može da naraste do zaokružene
opsesije, kao što bijeli oblačak može da naraste u ogroman taman oblak
iz kojeg sijevaju munje. Kako se izboriti sa ovim?
Potrebno je da se srodimo, upoznamo sa načinom suočavanja sa mislima
koje se rađaju. Kada se misao o ljutnji ili ljubomori javi, nismo
spremni da je dočekamo. Nakon nekoliko sekundi, ova misao rađa narednu
misao, pa još jednu, te za kratko vrijeme naš mentalni horizont bude
preplavljen mislima koje učvršćuju našu ljutnju – a tada je već kasno.
Poput varnice koja zapali cijelu šumu, isto se dešava i u našem slučaju.
Osnovni način na koji se možemo oduprijeti zove se “zurenje” u misao.
Kada se misao javi, potrebno je da je posmatramo i tražimo njen izvor.
Dok zurimo u nju, njena prividna moć iščezava, a misao nestaje, ne
izazvaši čitav lanac misli. Suština nije u tome da se spriječi nastanak
neke misli – to uostalom i nije moguće, već da joj se ne dozvoli da
zaposjedne našu svijest.
Potrebno je da ovo stanje ponavljamo, jer nismo navikli da na taj način
izlazimo na kraj sa mislima. Tada nastupa obuka. Kada se naviknete da
prepoznate misli u toku njihovog nastanka, to vas podsjeća na situaciju u
kojoj iznenada u gužvi spazite poznanika.
U ovoj obuci prepoznaćete kada se javi takva misao. Tada ste načinili
prvi korak. Ovo pomaže da ne budete u potpunosti obuzeti ovom mišlju.

Kada ovo postane navika, suočavanje sa mislima teče mnogo prirodnije. Ne
morare da se borite i primijenjujete određene protivotrove na svaku od
negativnih misli, jer znate kako da se one uklone, a da ne ostave
nikakvog traga. Misli same sebe oslobađaju. Uzmimo za primjer zmiju. Ako
se zmija veže u čvor, sa lakoćom se i odveže. Ne treba joj ničija
pomoć. Na posljetku, misli će se javljati i nestajati poput ptica koje
prelete nebom, ne ostavljajući trag za sobom. Ili lopov ulazi u praznu
kuću. Vlasnik nema šta da izgubi, a lopov nema šta da ukrade.
Na ovaj način možemo da iskusimo slobodu. Ne postajemo ravodušni, već
ovladavamo našim mislima. One više ne mogu da nas vuku za nos.

Mitje Rikar

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime30/3/2012, 8:00 pm

RECEPTI ZA LJUBAV

- Napravi mjesta za još jednu osobu u sebi. Ne budi pun sebe!
- Učini prvi korak (a ako se radi o ‘neprijatelju‘ i drugi i treći!). Zagrli nekoga.
- Obuzdaj se, sačekaj, opusti se. Sada je onaj drugi na potezu. I on/ona ima svoju ličnu istoriju, rane.
- Ne uzimaj drugu osobu na silu. Poštuj tuđu volju!
- Ne guši drugoga zagrljajem – ne radi se o hrvanju. Nikada nemoj
negirati sebe i ne pokušavaj asimilirati drugu osobu.- Ne umišljaj:
on/ona će za tebe zauvijek ostati nepoznanica.
- Ostavite prostora u svom zajedničkom životu i za neke druge ljude. Niste sami!
- Oprez, ljubav nije trgovina. Uvijek neko više (drugačije) daje.
- Daj drugome slobodu – pusti ga. Ona/on nije stvar ni tvoje vlasništvo.
- Jedno je sigurno: oboje ste se promijenili. Mijenjaj sebe, a ne svoju ‘bolju polovinu‘.
- Ljubav je grljenje, a ne trajni zagrljaj. Ljubav je drama, a ne sapunica. – Oprosti i zaboravi uvrede.
- Vrati se na tačku 1 i kreni od početka!
- Ishod je uvijek nesiguran, ljubav uključuje rizik i kockanje. Možeš
biti pogrešno shvaćen, prezren ili gore – ali i voljen i cijenjen. Bićeš
žrtva, spašeni ili spasitelj, a možda i jedno i drugo.
- Vježbaj (živi) ovu tehniku u praksi.

Nazad na vrh Ići dole
marcela

marcela

Ženski
Godina : 51
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime1/4/2012, 8:43 am

Dvoje mladih su se zavoljeli i odlučili da se vjenčaju, javili svojima i počeli sa pripremama za vjenčanje. Nekoliko dana prije vjenčanja djevojka je pretrpjela saobraćajnu nesreću, dobila teške povrijede a najviše na njenom licu, sva ona ljepota je nestala. Sa velikim bolom u duši ona je nazvala svog vjerenika i rekla mu da ne želi da se vjenčaju .Rekla je da on zasluzuje bolju od nje da će ona cijelog života ostati sa svojim unakaženim licem.. Nakon dvije sedmice djevojka dobija poruku od njega.
- ''Zapravo ja sam taj koji te ne zaslužuje i ja sam unakažen , jer je unakažen moj vid , ljekar mi je saopštio gorku vijest da ću za nekoliko dana skroz oslijepiti , pa ako moja ponuda jos uvijek važi - Udaj se za mene.''
Ona je odmah prihvatila svog voljenog vjerenika čim je pročitala poruku. Ubrzo zatim oni su se vjenčali i i muž je izgubio vid.. Bez obzira na sve oni su dvadeset godina živjeli srećnim životom ona je svom mužu postala svijetlost njegovih očiju, voljela ga i pazila sa toliko ljubavi. Njihova ljubav im je obasjala put i u najtamnijem tunelu života. Nakon dvadeset godina braka žena se teško razboli i preseli se sa velikim bolom što će svoga supruga ostaviti u takvom stanju.. Toga dana, dana njenog odlazka on otvori svoje oči i svi su se čudili. I reče :
- '' Ja nisam bio slijep, lagao sam da njoj ne bi bilo teško sto ću je svakog dana gledati takvu, znam da mi ne bi vjerovala da sam je volio takvu jer sam volio ljepotu njene duše.

Poucne i interesantne price 553945_264275620326332_122964001124162_608904_1802070040_n
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime1/4/2012, 2:52 pm

KAKO SU LJUDI NESAVRSENI

Kako su ljudi nesavrseni. U svemu. Ne mogu da zive sami, postoje samo kao jedna polovina. Drugu traze u zeni u drugom covjeku.... Potrebna mi je ta druga polovina a o njoj nista ne znam. Drugi covjek je zatvorena kutija i nista iz njega nece izaci ako to on ne zeli. Mi mozemo da stojimo pred tajnom danima, nista nam se nece otkriti. Nepotpuni smo a zatvoreni. Postali smo neprirodni, odvojili smo se od sebe kakvi smo bili nekad, ko zna kakvi, izgubili smo nevinost. Ljudi misle zlo jedan drugom. Trebali bi da se vratimo prirodi i njenoj cistoti. Postajao je neki filozof koji je to predlagao ljudima. Nisu ga poslusali.

Mesa Selimovic – “Ostrvo”

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime5/4/2012, 9:48 pm

Vi niste culi pricu o zlatokljunoj ptici?

Odkud bi ste je mogli cuti?Ta prica se rodila u dubokoj tisini tamnih
suma.Tamo se izlegla ta ptica,a glas o njoj prenio se daleko po
gradovima i selima.Ko je prvi vidio zlatokljunu pticu ne zna se tacno.
Mozda zalutali putnik,mozda lovac?
Ljudi su se u pocetku zacudili i nisu povjerovali da takva ptica uopste postoji.
-To je bajka-rekli su.Da postoji takva ptica,ona bi bila dragocjena kao biserna skoljka na dnu morskom.
Ali,mnogi su bili znatizeljni i posli su u sumu da se uvjere.A kad su
tamo stigli,dugo su lutali dok je nisu pronasli i tada su povikali:
-Istina je!Prica o zlatokljunoj ptici nije izmisljena!
To je bilo dovoljno da u planini zapocne lov na pticu kakav do tad nije upamcen.
Zlatokljuna ptica vise nije imala mira.Pronalazili su je gdje god bi se
zaustavila,gonili je besomucno i nastojali da je uhvate.
Zbog nje su po drvecu bile postavljene zamke,a po planini razasute
mnogobrojne straze i zasjede...Samo nocu,kad bi pao mrak, nesrecna ptica
je uspijevala da nadje malo mira,i sto je bilo najgore-nije znala zbog
cega je gone.
Jednom kad se umorna od bjezanja spustila na grm i pocela da place,doletjela je do nje mala sjenica i upitala:
-Zasto places,lijepa ptico?Mogu li ti pomoci?
-Ne znam mozes li mi pomoci.Placem jer sam nesrecna.U citavoj planini
vise nema mirna mjesta za mene.Gdje god se zaustavim pronalaze me i
gone.A zasto me gone,ne znam...
-Kako ne znas?-zacudi se mala sjenica-Ti imas zlatan kljun.A ljudi
cijene zlato.Onaj ko te uhvati bice bogat,prodace te i do kraja zivota
ces prozivjeti u kavezu.Mozda ce to biti lijep kavez,ali ti vise nikada
neces vidjeti zelene sume i tvoja krila nece nikad osjetiti toplo
milovanje zraka u letu.Tvoje srce ce ceznuti za plavim daljinama,a
daljine ce ti biti nedokucive...
-Ne govori mi vise o tome-tuzno uzdahnu zlatokljuna ptica-Nikad necu dozvoliti da me uhvate,nikad!
I od tada je jos bjesomucnije bjezala i skrivala se od oka lovaca,a
svaki dan joj je bio tezi i nesrecniji.Samo su joj tamne noci donosile
mir,i cesto je placuci docekivala zoru.
"Dokle cu ovako"-mislila je."Dokle cu ovako zivjeti?"
Pa ipak postojala je nada da je nece uhvatiti,sve dok jednog dana ne
donesose lovci dva sokola i ne pustise ih da je gone.I tada prvi put
zlatokljuna ptica sasvim jasno shvati da nece umaci.Uzalud je
bjezala,uzalud pokusavala da se sakrije.Sokolovi su je pratili u stopu i
svaki cas se cinilo da ce je uhvatiti.
Zlatokljuna ptica vec poce da gubi hrabrost.I tada opazi ispod sebe bistru vodu planinskog jezera.Opazi i pomisli:
"Bolja smrt u valovima nego sloboda u kavezu".
I donese odluku:Opusti krila i strmoglavice pojuri u dubinu.Bistra
planinska voda doceka njeno nejachko tijelo.Ptica jos jednom,poslednji
put, pogleda nebo,sunce,vrhove planina i potonu...
Sokolovi su je uzalud trazili klikceci i jureci iznad jezera...

Zlatokljuna ptica je bila sad sigurna,sasvim sigurna.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime6/4/2012, 9:52 pm

ŠTA VAŠA DJECA STALNO UČE?

Djeca koju stalno kritikuju nauče da osuđuju.

Djeca koja stalno osećaju neprijateljstvo nauče da se biju.

Djeca koja stalno osećaju strah nauče da se plaše.

Djeca koja stalno osećaju sažaljenje nauče da osećaju samosažaljenje.

Djeca koja stalno nailaze na podsmjeh nauče da budu stidljiva.

Djeca koja stalno osećaju ljubomoru nauče šta je zavist.

Djeca koja stalno osećaju sram stiču osećaj krivice.

Djeca koja su okružena trpeljivošću nauče da budu strpljiva.

Djeca koja stalno dobijaju podstrek stiču samopouzdanje.

Doroti L. Nolt

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime8/4/2012, 1:06 pm

ISKRA

U jednom gradu, gde je vreme stalo, živi čovek sa praznim srcem. Oblači
se u tugu i hoda kao vetar. Nekada postaje nevidljiv i tako lakše, među
ljudima, traži svoju izgubljenu dušu. Već je na pragu starosti i
prazninu u srcu sve teže podnosi. Odelo od tuge mu je postalo tesno i
ružno. Sve češće je nevidljiv jer se stidi praznine u sebi i pohabanosti
svojih osećanja.

Bila je najmanja zvezda na nebu. Zbog svoje sićušnosti lako se spuštala
na Zemlju i ponovo uzdizala. Volela je ljude, i kome bi se zagledala u
oči poklanjala je nebeski sjaj. A ljudi bi postajali srećni, ne znajući
zašto. Na jednom svom putu između Neba i Zemlje, u pustoj ulici
predgrađa, videla je čudnog čoveka obasjanog mesečinom.

«Ko si ti? Zašto plačeš?», tiho ga je oslovila i pružila mu toplu,
nežnu ruku. Čovek je zadrhtao i pogledao je prelepim očima, očima
prestrašene, ranjene srne. «Lep si najtužniji čoveče», šapnula mu je u
srce i dotakla usnama, kao lahor, njegove naborane obraze...

Zvala se Iskra. Oblačila je haljine satkane od mesečevog sjaja. U očima
je imala iskrice sa svake zvezde i mirisala je na jutro i bele
ljiljane.

Čovek sa praznim srcem, osetivši noćni lahor na licu, zagledan u
neobičnu zvezdu, poželeo je da se raduje, da voli, da se smeje. I dok ga
je Iskra zaneseno gledala, čovek u odelu od tuge, pohlepno joj je ukrao
sve iskrice iz očiju, pustio joj ruku i nestao. Čula je samo šum
vetra...

Nikada se više nije spuštala na Zemlju. Iz njenih praznih očiju svake
letnje noći pada rosa. Jutra mirišu na nju i bele ljiljane.Nevidljivi
čovek je iskrice zamenio za dukate - i postao još nesrećniji. Za vreme
letnjih noći, luta praznog srca i ne zna da li on to plače ili rosa pada
na njegovo lice.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime10/4/2012, 11:17 am

ZATVORENIK I MRAV

Zatvorenik je godinama živeo sam u izolovanoj ćeliji, nikoga nije video, niti je sa bilo kim govorio, a hrana mu je doturana kroz otvor u zidu. Jednog dana u ćeliju je ušao mrav. Čovek ga je zadivljeno posmatrao, dok je mrav išao gore-dole ćelijom. Pustio je da mu se popne na dlan da bi ga bolje video, davao mu je po neku mrvicu hrane i noću bi ga poklopio metalnom posudom.

Jednog jutra, iznenada je shvatio da mu je trebalo deset dugih godina izolacije da bi njegove oči primetile ljepotu običnog mrava.

Ponekad je potrebno dosta vremena i posebnih okolnosti da bi shvatili ljepotu svijeta oko nas.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime11/4/2012, 9:54 pm

INDIJSKA NARODNA PRIČA

Nekada davno sva ljudska bića bila su bogovi, ali su tako zloupotrebili
to svoje božanstvo da je vrhovni bog Brama odlučio da im ga oduzme i
sakrije ga tamo gdje ga nikad neće naći. Ali, pitanje je bilo gdje
sakriti njihovo božanstvo. Zato je Brama sazvao savjet bogova da bi mu
oni pomogli da odluči. "Hajde da ga zakopamo duboko u zemlju", rekoše
bogovi. Brama odgovori:

"Ne, to ne valja jer ljudi će kopati zemlju i naći će ga." Onda bogovi
predložiše: "Da ga potopimo u najdublji ocean?" Brama se nije složio:
"Ne, ni tamo", reče, "jer će oni naučiti da zarone u ocean i naći će
ga." Bogovi će na to: "A da ga odnesemo na vrh najviše planine i tamo
sakrijemo." Ali, Brama je i ovoga puta odgovorio: "Ne, ni to nije dobro
jer će se vremenom popeti na svaku planinu i opet će preuzeti svoje
božanstvo." Onda bogovi odustaše i rekoše: "Ne znamo gdje da ga
sakrijemo pošto, izgleda ni na zemlji ni u moru nema mjesta do kog
ljudska bića neće stići."

Brama je dugo razmišljao, a onda je rekao: "Evo šta ćemo. Sakrićemo
njihovo božanstvo u najdublji dio njihovog sopstvenog bića jer ljudi se
nikad neće sjetiti da ga tu traže."
Svi su se bogovi složili da je to savršeno skrovište, te tako učiniše. I
od tog vremena ljudi su prošli zemlju uzduž i poprijeko, kopali,
ronili, peli se i istraživali tražeći nešto što je već bilo u njima.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime15/4/2012, 9:46 pm

PUT U NEBO

Reci nam, kako se dolazi u nebo? – upitaše mudra starca.

- Nakon što umre, čovjek nastavlja svoj hod stazom koja vodi od vrata
smrti do nebeskih vrata – reče mudri starac. – No, budući da se nebeska
vrata ne otvaraju svakoga dana, dogodi se da čovjek pred njima mora dugo
čekati. Kad se, nakon dužeg vremena, vrata otvore, čovjek odmah s praga
može vidjeti da je nebo posve jednostavan dom u kojemu prebivaju obični
i vedri ljudi koji se s Bogom susreću u blagosti i ljubavi. Čovjek se
zbog toga silno obradeuje. I tako čovjek ulazi u nebo.

- Reci nam – upitaše ponovno – kako se dolazi u pakao.

Mudri se starac nasmiješi i reče:

- Nakon što umre, čovjek nastavlja svoj hod stazom koja vodi od vrata
smrti do nebeskih vrata. Ali, budući da se nebeska vrata ne otvaraju
svakoga dana, dogodi se da čovjek pred njima mora dugo čekati. I to ga
ozlovolji. Kad se, nakon dužeg vremena, vrata otvore, čovjek odmah s
praga može vidjeti da je nebo samo jednostavan dom u kojemu prebivaju
obični i vedri ljudi koji se s Bogom susreću u blagosti i ljubavi.
Čovjek se tada silno ogorči, jer mu postane jasno da ovdje nema ništa od
sjaja i slave o kojima je sanjao. I tako čovjek ulazi u nebo.

- Reci nam – upitaše ga – otkuda vodi najpouzdaniji put u nebo.

- Ako ne prepoznate nebo u sebi i u onima koje ljubite – reče im mudri starac – nigdje ga nećete naći.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime17/4/2012, 7:12 pm

POVRATAK SEBI

Istinski napredak u današnje vreme sastoji se u povratku sebi. Bolje je
doneti pogrešnu odluku, nego ne doneti odluku uopšte. Jer iz grešaka
svojih postupaka možeš da učiš. A ako ne donosiš odluke zbog prisustva
straha, ti treniraš svoj um da beži od odlučivanja. Ako ne sumnjate u
ono što želite postići, a pritom uporno vežbate i učite iz vaših
neuspjeha, vi ćete doći do tačke gdje će se vaš cilj sam od sebe
ispuniti. Mnoge naše najlepše želje i ideje ostaju samo zato
neispunjene, jer nismo doneli čvrstu odluku da ćemo istrajati do kraja.

Kada u životu imaš konkretan cilj i plan i trudiš se da to i ostvariš,
tada svoj život možeš graditi kao piramidu. Svaki dan jedan kamen. I
kada pri svakoj odluci imaš u vidi celu piramidu, ti sa svakim sledećim
kamenom jačaš samog sebe. Uvek ćeš znati zašto nešto radiš. To tvom
životu daje snagu da prevaziđeš bilo koju prepreku.
Ko ne zna šta je za njega važno ili manje važno, on će uvek sumnjati u svoje odluke.
I najbolji plan neće vam biti od koristi, ako u njega duboko ne
verujete. Vera je moć koja te pokreće. Sumnja je moć koja te sputava.
Kada sumnjaš, ne veruješ.
Tamo gde ima sumnje, tu vera ne stanuje. I uvek će ti faliti ona snaga
koja bi te dovela do cilja. Ako ne poznaješ uzrok problema, nisi u
stanju da izmeniš posledice.

Ono u šta ne veruješ, ne možeš ni postići. Ono što sebi ne možeš
predstaviti, u to moraš da veruješ. Verovati u sebe tako snažno, da ta
vera bude jača od sumnje je osobina retkih koji će dostići vrhunac u
svemu. Svaka prirodna potreba koju dugo potiskujemo u sebe, vodi nas do
depresije i bolesti.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime20/4/2012, 7:20 am

PAUČINA NA TURBANU

Jedan stari arapski sudija bio je čuven po svojoj mudrosti.
Kada je jednom imućnom trgovcu dućan poharan treći put za redom,
on se uputi tom sudiji da mu se požali, jer nikako nije mogao da uhvati lopova.
Sudija smjesta naredi da se vrata dućana skinu sa šarki i prenesu na
glavni trg gdje će biti šibana sve dok ne kažu ko je lopov.
Na trgu se je okupila velika gomila svijeta da prisustvuje šibanju vrata.
Nakon pedeset šiba, sudija je priljubio uho vratima, da čuje priznanje.
Kada se uspravio, objavio je: “Vrata su priznala da čovjek koji ih je triput obio ima paučinu na turbanu.”
Čim je to rekao, jedan čovjek u gomili podiže ruku ka turbanu.
Odmah su mu pretresli kuću i pronašli pokradenu robu.

Dovoljna je samo jedna riječ pohvale ili kritike i naše JA se odmah pokaže. Antoni de Melo

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime22/4/2012, 10:21 am

DVA PUSTINJAKA

U brdovitoj i škrtoj pustinji boravila su dva pustinjaka. Pronašli su
spilje, s ulazima iz kojih su se lako mogli promatrati. Nakon više
godina molitve i oštre pokore jedan se od njih uvjerio da je došao do
savršenosti. Drugi je bio ponizniji, ali i nešto otvoreniji i blaži.
Izlazio je razgovarati s prolaznicima, tješio je i ugošćivao one koji
bi zalutali. "Samo gubi vrijeme i krade od molitve i razmatranja",
pomišljao je prvi, koji se nije slagao s ovim sitnim ali i čestim
prekršajima drugoga pustinjaka. Da bi mu pokazao na vidljiv način kako
je još daleko od savršenosti, odluči na svoj ulaz staviti po jedan kamen kada god po njegovoj procjeni drugi prekrši pravilo.

Nakon nekoliko mjeseci ulaz u njegovu spilju bio je zasut sivim
kamenjem, a unutra se gušio dobrovoljni zatvorenik, i ne sluteći da je
tako podigao zid iznad svoga srca i zatvorio mogućnost da svjetlo
milosrđa prodre unutra. To je priča o logici jednog ljudskog srca.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime28/4/2012, 10:52 am

SIJAČ SREĆE

Jednog dana vidješe dječaci nekog starca kako ide ulicom sa velikom
korpom na ramenu, prepunom blistvaih zvijezda. Laganim zamahom ruke on
bi s vremena na vrijeme zagarbio iz korpe i zavitlao kao da sije. Tada
bi mnogo prekrasnih zvjezdica zalepršalo oko njega kao jato varnica.
- Šta to radite? – upitaše dječaci goreći od znatiželje.
- Sijem sreću! – odgovori čovjek i mirno nastavi svoj posao dok su mu
se među prstima caklili prekrasni dragulji iz kojih su dječake gledale
tople dugine boje poput sunčanih očiju.
Osvojeni tom ljepotom mališani smjesta pojuriše da uhvate sreću, ali uzalud.
I oni najhitriji i najokretniji ostajali bi praznih ruku.
- Uzalud je to što činite – osvrnuo se tajanstveno starac - tako je nikada nećete uloviti.
- Zašto? – upitaše začuđeno dječaci.
Nasmješivši se, starac je tiho rekao:
- Tek kad se naučite sijati radost i ljepotu oko sebe, bićete pozvani
na žetvu sreće. Onaj ko grabi sebi, nikada neće uhvatiti sreću.
Sreća se uzima raširenih ruku.

Nazad na vrh Ići dole
tisina snega

tisina snega

Ženski
Broj poruka : 837
Godina : 28
Datum upisa : 16.02.2012

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime30/4/2012, 1:40 pm

Ručak s Bogom

Jedan dječak je želio sresti Boga. Znao je da treba dugo putovati do mjesta gdje on živi, pa je zato spremio svoj prtljag s omiljenim kolačićima i pakovanjem od šest flaša voćnog soka te krenuo u svoju pustolovinu. Kad je odmakao tri reda kuća, susreo je nekog starca. Sjedio je u perivoju i mirno hranio nekoliko golubova.
Dječak je sjeo blizu njega i otvorio svoj prtljag. Upravo se htio osvježiti voćnim sokom kad spazi da starac izgleda gladan, pa mu ponudi jedan kolačić.
Starac ga je zahvalno primio i nasmješio se dječaku. Njegov je osmijeh bio tako prijateljski da je dječak zaželio da ga ponovo vidi, pa mu je sada ponudio bočicu voćnog soka.
Starac mu se ponovo nasmiješio. Dječak je bio izvan sebe. Sjedili su čitavo popodne jedući i smijući se, bez da su izgovorili jednu jedinu riječ.
U međuvremenu se smračilo, dječak je osjetio umor i ustao je da pođe, ali tek što je napravio nekoliko koraka okrenuo se, potrčao nazad do starca i snažno ga zagrlio. Starac mu je darovao najveći osmijeh do sada.
Kada je dječak ubrzo otvorio vrata svoje kuće, majka je bila iznenađena radošću na njegovom licu. Upitala ga je:
“Šta je to što si danas učinio da te je tako obradovalo?”
Odgovorio je:
“Ručao sam s Bogom”. No, prije nego što je njegova majka uspjela odgovoriti, dodao je:
“Znaš šta! Bog ima najljepši osmijeh koji sam ikada vidio”.
U međuvremenu starac, takođe prožet radošću, vratio se kući. Njegov je sin bio začuđen odsjajem mira na njegovom licu i upitao ga je:
“Tata, šta je to što si danas učinio da te je tako obradovalo?”
Odgovorio je:
“Jeo sam kolačiće u perivoju s Bogom”. Za svaki slučaj, prije nego što je njegov sin odgovorio, dodao je:
“Znaš šta! Puno je mlađi nego što sam mislio.”
Prečesto potcjenjujemo snagu dodira, osmijeha, ljubazne riječi, uha koje nas sluša, iskrene pohvale ili najmanji čin pažnje, a svi oni imaju snagu darovati nam život. Ljudi ulaze u naš život sasvim slučajno i u bilo kojem trenutku u životu. Sve ih jednako primi!
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime30/4/2012, 5:43 pm

Čovjek neće postići stepen savsenstva sve dok ne prođe šest prepreka:

Prva, da se zatvore vrata uzivanja, a otvore vrata teškoća;
Druga, da se zatvore vrata uznositosti, a otvore vrata poniznosti;
Treća, da se zatvore vrata opuštenosti, a otvore vrata truda;
Cetvrta, da se zatvore vrata sna, a otvore vrata nesanice;
Peta, da se zatvore vrata bogatstva i neovisnosti, a otvore vrata siromaštva i potrebe;
Sesta, da se zatvore vrata nadanja, a otvore vrata smrti.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime2/5/2012, 12:51 pm

ISTINSKA SREĆA

Jedan bogataš zamoli Sengaia da napiše nešto za trajnu sreću njegove
porodice, a što bi moglo da se prenosi kao dragocenost iz generacije u
generaciju.
Sengai uze veliki komad papira i napisa: "Otac umire, sin umire, unuk umire."
Bogataš se razljuti. "Zamolio sam te da napišeš nešto za sreću moje porodice! Zašto se ovako šališ?"
"Nisam imao namjeru da se šalim", objasni Sengai. "Kada bi prije tebe
tvoj sin umro, to bi te vrlo ojadilo. Kada bi tvoj unuk nestao prije
tvog sina, obojici bi vam prepuklo srce. Ako tvoja porodica, generacija
za generacijom, umire redom koji sam ja označio, to će biti prirodan
ljudski tok. Ja to zovem istinskom srećom."

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime2/5/2012, 12:53 pm

Čovjek neće postići stepen savsenstva sve dok ne prođe šest prepreka:

Prva, da se zatvore vrata uzivanja, a otvore vrata teškoća;
Druga, da se zatvore vrata uznositosti, a otvore vrata poniznosti;
Treća, da se zatvore vrata opuštenosti, a otvore vrata truda;
Cetvrta, da se zatvore vrata sna, a otvore vrata nesanice;
Peta, da se zatvore vrata bogatstva i neovisnosti, a otvore vrata siromaštva i potrebe;
Sesta, da se zatvore vrata nadanja, a otvore vrata smrti.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime6/5/2012, 12:08 pm

SRČANOST

Pravu lekciju srčanosti održala je moja desetogodišnja kćerkica Sara
koja je rođena bez jednog mišića na nozi zbog čega mora da stalno nosi
protezu. Jednog lijepog proljetnog dana došla je kući kako bi me
izvijestila da je učestvovala u ”igrama u polju” – kad se održavaju
brojne utrke i ostala takmičenja.
Budući da nosi protezu pokušavao sam se sjetiti pravih riječi kako bih
ohrabrio Saru, nečega što bih joj mogao reći u znak podrške – nečega što
sam čuo da mnogi poznati treneri govore takmičarima koji su suočeni s
porazom – ali prije no što sam rekao i riječ pogledala me je i
rekla:”Tata, pobijedila sam u dvije utrke!”
Nisam mogao vjerovati!
A zatim je Sara dodala: ”Imala sam prednost”.
Ah. Znao sam. Pomislio sam da su joj dopustili da ranije krene, da su joj dali neku fizičku prednost.
Ali ponovo, prije no što sam bilo šta rekao, kazala je:
”Tata, nisu mi dopustili da ranije krenem, moja je prednost bila u tome što sam se više trudila.”
To je srčanost!
To je moja Sara.

Nazad na vrh Ići dole
Zar ptica

Zar ptica

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime7/5/2012, 8:42 am

EKSERI U OGRADI
Jednom beše jedan mali dečak koji je imao lošu narav. Njegov otac mu je dao kesu punu eksera i rekao mu da svaki put kad pobesni i izgubi kontrolu nad sobom, zakuca jedan ekser u ogradu. Prvog dana dečak je zakucao 37 eksera u ogradu. Tokom sledećih nekoliko meseci on je naučio da kontroliše svoj bes i broj ukucanih eksera se smanjivao. Otkrio je da je lakše kontrolisati svoju narav, nego zakucavati eksere u ogradu. I tako je došao dan, da tokom celog dana nije pobesneo. On je rekao to svom ocu, a otac mu je rekao da svakog dana u kom bude uspeo da kontroliše svoje ponašanje, iz ograde iščupa jedan ekser. Dani su prolazili i jednog dana dečak je rekao svom ocu da je isčupao sve eksere. Otac je uzeo sina za ruku i odveo ga do ograde; rekao mu je: "Dobro si to uradio, sine moj, ali pogledaj sve te rupe u ogradi. Ograda više nikad neće biti ista. Kada u besu kažeš neke stvari, one ostavljaju ožiljak, kao što su ove rupe u ogradi. Možeš čoveka ubosti nožem i izvući nož i posle toga nije važno koliko puta kažeš da ti je žao, rane ostaju."

Verbalna rana je isto tako bolna koliko i fizička. Prijatelji te ohrabruju da uspeš u nečemu, sa njima se smeješ, oni su spremni da te saslušaju, da podele tvoj bol, imaju lepe reči za tebe. Trudi se da ne praviš rupe od eksera u ogradi svog prijatelja.

nepoznati autor

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime9/5/2012, 2:58 pm

ZA STA SE ZALAZES ?

Pre dosta godina sovjetski državnik Nikita Hruščov održao je pred Vrhovnim savetom u Moskvi govor o stanju u zemlji. U svom govoru izneo je teške optužbe na račun Staljina.
Dok je govorio, neko od slušalaca mu je poslao listić s neugodnim pitanjem: "Predsedniče, šta ste Vi radili dok je Staljin vršio sve ove zločine?"
Hruščov je ljutito povikao: "Ko mi je poslao ovaj listić?"
Niko se nije pomakao.
"Dajem mu minut da se javi."
Prolazile su sekunde. I dalje je vladao muk.
"Dobro, reći ću vam šta sam ja radio. Radio sam upravo ono što pisac ovog listića radi – apsolutno ništa. Bojao sam se da nešto kažem."

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime13/5/2012, 2:59 pm

Neki je mladić potrošio svoju baštinu koju je naslijedio. Kao što obično
u takvim slučajevima biva, u trenutku kad je ostao bez novaca, otkrio
je da je i bez prijatelja.
Potrošivši sve vlastite zalihe, potraži učitelja i reče mu: "Što će biti od mene? Nemam ni novca ni prijatelja."
"Ne brini se, sinko. Poslušaj što ću ti reći: sve će ponovno biti dobro."
Nada zaiskri u mladićevim očima. "Hoću li nanovo biti bogat?"
"Ne. Naučit ćeš se da budeš bez novca i da budeš sam."

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime15/5/2012, 7:01 pm

Deda objasnjava unuku o borbi koja se vodi u nama.
"Sine moj,bitka izmedju "dva vuka "vodi u svakom od nas."
Jedan je ZLO.To je bes,zavistljubomora,kajanje,pohlepa,arogancija,kri
vica,ogorcenje,inferiornost,samosazaljenje,lazi,la zni
ponos,superiornost i ego.
Drugi je DOBAR.To je radost,mir,ljubav,vedrina,dobronamernost,saosecanj e,veikodusnost,istina,vera.
Unuk razmisli koji minut pa upita dedu:"A koji vuk pobedjuje?"
Deda odgovor:"Onog koga hranis."

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime15/5/2012, 7:03 pm

U nekom selu zivela je slepa devojka ispunjena mrznjom i prezirom.Nije
imala prijatelje sem momka koji je iskreno voleo.Stalno mu je
govorila:"Da bih se udala za tebe,moram te prvo videti."
Iznenada jednog dana pojavio se anonimni donator,poklonio joj je oci.
Konacno je videl svog momka.
Bila je zapanjena,jer njen decko je bio slep.
Rekao joj je:"Vidis me,sad se mozemo vencati."
Samo mu je odgovorila:"I sta onda?Mi nikada ne cemo biti srecni.
Imam sada svoje oci,mogu videti,ti ne mozes videti.
To nece uspeti,zao mi je."
Sa suzama i osmehu na njegovom licu krotko joj je odgovorio:"Razumem te...Zelim da uvek budes srecna,vodi racuna o sebi i mojim ocima."

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime17/5/2012, 9:12 pm

Poducavanje na Univ. Stanford.

Jedno od predavanja je bilo o povezanosti uma i tela - o vezi izmedju
stresa i bolesti. Profesor, nacelnik psihijatrije na Stanfordu, je
izmedju ostalog rekao da jedna od najboljih stvari koje muskarac moze da
uradi za svoje zdravlje je da bude ozenjen, dok je za zenu jedna od
najboljih stvari koje moze uciniti za svoje zdravlje je da neguje prijateljstvo sa svojim prijateljicama.

Isprva su se svi smejali ali on je bio ozbiljan.

Zene se jedna sa drugom povezuju veoma razlicito od muskaraca i
obezbedjuju jedan sistem podrske koji im medjusobno pomaze da se nose sa
stresom i teskim zivotnim problemima. Na fizickom nivou vreme provedeno
sa prijateljicama povecava zenama nivo serotonina - neurotransmitera
koji pomaze u borbi protiv depresije i moze doprineti osecanju opsteg
'well being'.

Zene umeju da podele sa drugima osecanja dok muskraci cesto grade
druzenja oko aktivnosti. Oni retko sednu sa drugarom da pricaju o
tome sta osecaju uvezi nekih stvari ili kako im se i sta desava u licnom
zivotu. Posao?da. Sport? Da. Kola? da. Ribarenje, lov? Da. Ali
osecanja? Retko.

Zene to rade stalno... dele sta im je u dusi sa svojim sestrama/majkama, i ocigledno je to jako dobro za njihovo zdravlje.

Profesor je rekao da je provodjenje vremena sa prijateljicom isto toliko
vazno za opste zdravlje zena koliko i dzoging ili gimnastika. Postoji
tendencija da se misli kako dok "vezbamo" radimo nesto korisno za svoje
telo ali dok se zene druze medju sobom, gube vreme i moraju biti
aktivnije angazovane-nije tacno.

U stvari, profesor je rekao da nemogucnost stvaranja i odrzavanja
kvalitetnog licnog odnosa sa drugim ljudima je opasno za fizicko
zdravlje zena koliko i pusenje! Zato ako zena izadje da cavrlja sa
drugaricama, treba da se potapse po ledjima i sebi cestita sto radi nesto
dobro za svoje zdravlje!

Zene su u stvari jako, jako srecne. Zato.nazdravimo prijateljstvu sa drugaricama... Ocigledno je to odlicno za nase zdravlje.

"Life isn't about surviving the storm; but how you dance in the rain"

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime23/5/2012, 3:17 pm

Neko je u jednom čikaškom listu objavio: ima na Balkanu jedna zemlja
koja graniči sama sa sobom. Gde žive najlepše žene, a natalitet opada.
Gde nezaposleni najviše rade, gde na najplodnijoj zemlji žive ljudi koji gladuju. Gde vlakovi kasne po redu vožnje.
Gde svi igraju nogomet, a pobeđuju u vaterpolu, košarci, rukometu ili odbojci. Svi žure na posao, a niko ne stiže na vreme.
Gde osmosatno radno vreme traje dvanaest sati. Gde je zdravstvo
besplatno, a lečenje skupo. Gde su novinari slobodni da napišu što god
im se naredi.
Gde je svetska kriza dobila državljanstvo. Gde su javne nabave tane, a
državne tane javne. Gde se ratovi nikad ne završavaju. Gde se povest
ponavlja svaki dan.
Gde su najbogatiji oni koji nikad nisu radili. Gde je strana valuta
uzeta za domaću. Gde ljudi veruju, a psuu Boga. Gde pametne zbog
nerazumijevanja proglašavaju ludacima, a ludake sposobnima.
Gde nepismeni pišu istoriju. Gde su zakoni nezakoniti, a anarhija
normalno stanje. Gde vlast prezire građane kao neželjene svedoke. Gde se
živi od budućnosti, jer na sadašnjost nemamo pravo.
Gde se svako svakome smeška, a niko nikome ne želi dobro. Gde sudski
postupci traju duže od života. Gde su samo poplave način navodnjavanja
zemljišta.
Gde prizivaju diktatora, a demokratiju smatraju porezom na budale. Gde
smatraju da će zemlja više napredovati ako što više nazaduje. Pa ti
preživi, ako si normalan.
Normalni svakako nikom nisu potrebni. A i sam život je najveći paradoks;
živiš da bi umro, reći će nam oni koji misle da je vreme beskonačno, a
oni na vlasti besmrtni.
Na koju god zemlju ste pomislili, pogodili ste!

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime2/6/2012, 2:43 pm

LJUDSKA PRIRODA KAO OTUĐENI DEO PRIRODE

Kod životinja nema zla, zavisti, dvostrukih aršina... One funkcionišu po
prirodnim zakonima, vode ih instinkti i nepatvorena osećanja. Mi to ne
razumemo, usput smo se otuđili od prirode i degenerisali, gledamo iz
svoje iščašene perspektive prirodu čiji deo više nismo.

Pojavilo se mače u zgradi. Napravili su mu krevetić, dobilo je lutkicu
za igranje, svaki dan ima izbor 3-4 vrste hrane - od granula, mačjih
konzervi do kuvanih jela. Čistačice moraju da paze na ležaj koji je ipak
gde treba - ispred, a ne iza svih tih vrata dobrih ljudi.. Sa setom se
setim kuce koja nije stigla da prenoć u zgradi (eno je na obližnjoj
pijaci pod tezgom), sa jedom se sećam kako mi je od cele zgrade troje
ljudi izjavilo saučeąće za Rankinu smrt, sa očajem pomislim šta bi se
desilo da nemam gde, nego da moram da sedim pored mačeta... Verovatno bi
istog dana pozvali šintersku službu za ljude.

Covijevom ljubimcu najiskrenije želim brz i što bezbolniji oporavak. A
mi budimo ljudi, nisam primetio da je iko od svih koji su palili
vatromet zbog macinog povratka zapalio sveću slavuju i njegovom bivšem
vratu čija vas je pesma budila i uspavljivala. To smo mi, i naše
shvatanje sveta...

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime2/6/2012, 2:45 pm

Baš u ovom trenutku širom svijeta postoje ljudi koji su po nečemu skoro
isti kao ti. Usamljeni su. Neko im nedostaje. Vjerovatno su zaljubljeni u
osobu u koju ne bi trebali biti zaljubljeni. Skrivaju tajne u koje ne
biste nikad povjerovali. Baš kao i ti, oni se nadaju i sanjaju o
drugačijem životu. Kad god su u autu ili autobusu oni pogledaju kroz
prozor i gledaju ljude u prolazu i pitaju se šta se njima dešava i kako
izgledaju njihovi životi. Pitaju se da li u svijetu postoje ljudi kao
što su oni. Mnogi od njih su baš kao ti i mogao/la bi im reći sve što te
tišti i oni bi razumjeli.

I znaš šta? Mnogi od njih čitaju baš ove riječi i razmišljaju da li još
neko sličan njima takođe čita baš ovo. Zato ne brini, nisi sam.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime13/6/2012, 6:39 pm

OBUČAREVA MOLITVA

Jedan obućar došao je rabinu Isaku od Gera i po-stavio mu sledeće
pitanje: »Kako da se posvetim ju-tarnjim molitvama? Moje mušterije su
siromašan svet,imaju samo po jedan par cipela. Obično ih donosekasno
uveče, i ja provedem skoro čitavu noć popravlja- jući ih - u zoru uvek
ostane još ponešto da se uradi akohoću da svi imaju cipele pre nego što
krenu na posao.Zato pitam - šta ću s jutarnjim molitvama?«»Kako si do
sada radio?« upitao ga je rabin.»Ponekad ih izgovorim na brzinu i bacim
se na po-sao, ali od toga samo osećam krivicu. Često se uopštene
pomolim, i tada me muči neko osećanje praznine, pami se, s vremena na
vreme, kad podignem čekić, učinikao da mi srce uzdiše: 'kako sam
nesrećno, ne stižemčak ni da izgovorim jutarnje molitve'.«»Da sam Bog,
taj uzdah bio bi mi mnogo dragoceni- ji od molitve«, odgovorio mu je
rabin.

DAMARI-Antoni de Melo

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime28/6/2012, 9:40 pm

MEKSICKI RIBAR

Mali brod se zaustavio uz obalu jednog malog meksickog sela.Americki
turista je rekao jednom meksickom ribaru da je riba jako kvalitetna i
pitao ga koliko mu dugo treba da je ulovi.
"Ne dugo",rekao je Meksikanac.
"Ali onda zasto ne ostanes duze i ulovis vise"?!
Ribar mu je objasnio da mu je to sto ulovi sasvim dovoljno da podmiri potrebe svoje porodice.
Amerikanac ga na to upita: "Sta onda radis sa ostatkom svog slobodnog vremena"?
"Puno spavam,malo pecam,igram se sa svojom djecom,pricam sa
zenom.Navece idem u selo da vidim svoje prijatelje,popijem par
tekila,sviram gitaru i pjevam.Vrijeme mi je ispunjeno".
Odgovori meksicki ribar.
Amerikanac mu na to rece: "Ja imam diplomu sa Harvarda i mogu ti
pomoci...Trebao bi duze da pecas svaki dan.Tada bi mogao ribu i
prodavati.Sa zaradjenim novcem mogao bi kupiti novi camac.Posle toga bi
po istom principu mogao kupiti i drugi camac,pa treci itd...i imao bi
cijelu flotu ribarskih camaca.Onda bi mogao umjesto da prodajes nekom
ribu,napraviti svoju fabriku da ljudi dolaze od tebe da kupuju.I mogao
bi se iz ovog malog sela preseliti u nap. Meksiko siti, Los Angeles ili
cak Njuyork.Od tamo bi mogao voditi svoje poslove".
"Koliko bi to dugo trajalo'/upita Meksikanac.
"Oko 20-25.godina",odgovori Amerikanac.
"I sta posle toga"? znatizeljno ga upita Meksikanac.
"Posle toga bi postalo jako interesantno.Kada bi tvoj biznis postao
vrlo velik,mogao bi poceti prodavati akcije i praviti milione".
"Dobro i sta posle toga"?!
"Pa posle toga bi se mogao povuci u neko malo selo,spavati do
kasno,igrati se sa djecom,pecati ribu,pricati sa zenom,a navace piti
tekilu,svirati gitaru i pjevati sa prijateljima.Prosto uzivati"...

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime30/6/2012, 8:06 am

Kad je hladno, bodljikavo prase traži drugu bodljikavu prasad da leže zajedno, da se zbiju, jer im je tako toplije.
…Da nemaju bodlje, to bi bilo lako.
Ali, bodljikava prasad imaju duge i oštre bodlje. Kad se zbiju u gomilu, bodu jedno drugo.
To nije dobro.
A nije dobro ni kada im je hladno. Zato se bodljikava prasad dugo muče
dok ne nađu neko zgodno rastojanje da budu jedno uz drugo, a da se ipak
ne bodu.
To rastojanje zove se LIJEPO PONAŠANJE.

Lijepo ponašanje je da ja ne povrijedim tebe, da ti ne povrijediš mene;
da pomognemo jedno drugom, a da i meni i tebi bude dobro.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime3/7/2012, 6:56 pm

Veliki i mali smijeh započeli su svoje priče. Veliki smijeh ulazio je u
dvorane, cirkuse, škole i teatre, a mali smijeh igrao se kamenčićima i
kotrljao s loptama na livadi.

Veliki smijeh postao je umišljen
pa se širio, širio, širio – dok nije puknuo kao neki preveliki balon, a
mali smijeh trčao je ulicama i brao cvijeće za razne tužne mame. O
velikom smijehu pisalo se u novinama, pojavljivao se na naslovnim
stranicama u novom kaputu, a mali smijeh oprezno je dijelio poljupce prolaznicima, pa ga zato nisu ni primjećivali.

Kažu da veliki smijeh treba dvorac, palatu ili bar neko igralište, a da
mali smijeh može stanovati i u loncu za cvijeće ili u tatinom starom
šeširu. Neki tvrde da su mali smijeh zapazili u mačjem oku i u lelujanju
trave, a drugi misle da su ga otkrili u ptičjem cvrkutu.

Ako
nikad ne upoznate veliki smijeh, biće vam žao, ali još ćete više žaliti
ako ostanete bez malog smijeha. On je i sad pokraj vas, zar to ne
osjećate? Pritajio se, nestaško, sakrio u uglu usnica, pa se smješka,
gotovo nevidljiv.

Kad odem sutra u šetnju, povešću sa sobom i
mali smijeh. Moliću ga da mi otkrije busen tratinčice, gnijezdo malih
kosova, zeleno pramenje šume.

Oh, nadam se da me mali smijeh
neće nikada napustiti. Ako se i spotaknem o neki kamen na putu, on će mi
pružiti svoju sitnu, prozirnu ruku. Tako ćemo zajedno koračati po
svjetlosti.

Nazad na vrh Ići dole
Anima

Anima

Broj poruka : 321
Datum upisa : 25.06.2012

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime3/7/2012, 11:34 pm

Blatnjavi put
Jednom Tanzan i Ekido zajedno putovaše po blatnjavom putu. Jaka kiša je još uvek padala. Idući putem, sretoše lepu devojku obučenu u svileni kimono obavijen pojasom, koja nije mogla da pređe raskršće. Dođi, devojko, reče odmah Tanzan. Podigavši je u svoje naručje, prenese je preko blata. Ekido ne progovori do uveče, sve dok ne stigoše do hrama u kome je trebalo da prenoće. Tada više nije mogao da se suzdrži. Mi sveštenici ne prilazimo blizu ženama, rece Tanzanu, posebno ne mladim i lepim. To je opasno. Zašto si ti to učinio? Ja sam devojku ostavio tamo, reče Tanzan. Da li je ti još uvek nosiš?
Nazad na vrh Ići dole
Anima

Anima

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime3/7/2012, 11:36 pm

MONETA BEZ VREDNOSTI

Jedan stari sufu prodavao je sve i svasta da bi zaradio za zivot. Ostavljao je utisak priglupog coveka, jer su mu ljudi cesto placali laznim novcem, ili su mu govorili da su vec platili, iako to nije bila istina, ali on je uvek verovao ljudima na rec.
Kada mu je kucnuo sudnji cas, pogledao je ka nebu i rekao: "Gospode, toliko sam laznih para primio od ljudi, ali ih nikada nisam osudio zbog toga; ogranicio sam se na misao da ne znaju sta cine. I ja sam moneta bez vrednosti, zato, molim te, nemoj me osudjivati"
Tada je zacuo glas: "Kako je moguce osuditi nekog ko nije osudjivao druge?"

Lako je naci nekog ko dela s ljubavlju;
teze je pronaci onog ko misli s ljubavlju

Antoni de Melo – Damari
Nazad na vrh Ići dole
Anima

Anima

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime3/7/2012, 11:37 pm

Biću srecan kad . . .

Ubedjujemo sami sebe da ce zivot biti bolji kad se vencamo, dobijemo bebu,
a zatim drugu bebu. Onda smo isfrustrirani zato sto deca nisu dovoljno
velika i bicemo zadovoljniji kada porastu. Nakon toga, isfrustrirani smo
zato sto imamo posla sa pubertetlijama. Sigurno cemo biti srecniji kada iza
dju iz tog razdoblja. Govorimo sebi da ce nam zivot biti potpun kada se nas
supruznik dozove pameti, kada kupimo lepsa kola, kada budemo u mogucnosti
da odemo na lepo putovanje, ili kada odemo u penziju. Prava je istina da ne
postoji bolji trenutak za srecu od ovog trenutka. Ako ne sada, kada? Tvoj zivot ce uvek biti ispunjen teskocama.

*
Najbolje je da to priznaš sebi i da odlucis da svejedno budes srecan. Sreca
je pravi put. Zato, cuvaj svaki trenutak koji imas, i cuvaj ga jos vise
zato sto si ga podelio sa nekim posebnim, dovoljno posebnim da bi provodio
vreme sa njim... i zapamti da vreme nikoga ne ceka.

*
Zato, prestani da cekas...
Da otplatis kola.
Da kupis novu kucu ili automobil.
Da ti deca odu od kuce.
Da se vratis na studije.
Da zavrsis studije.
Da izgubis 10 kg.
Da dobijes 10 kg.
Da se ozenis (udas).
Da se razvedes.
Da dobijes decu.
Da odes u penziju.
Da dodje leto.
Da dodje prolece.
Da dodje zima.
Da dodje jesen.
Da umres.
Nazad na vrh Ići dole
Anima

Anima

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime3/7/2012, 11:39 pm

Učitelj je jednom razotkrio svoje učenike na sledeći način:

Dao je svakome list papira i tražio da napišu dužinu sale u kojoj su se nalazili.

Skoro svi su napisali cele brojeve, kao npr. pedeset stopa.

Dvoje ili troje su dodali reč ‘približno’.

Učitelj reče: “Niko nije dao tačan odgovor.”

“Koji je tačan odgovor?”, upitali su.

“Tačan odgovor je NE ZNAM”, reče
Nazad na vrh Ići dole
Anima

Anima

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime3/7/2012, 11:40 pm

Jedan čovjek se obratio Budi rečima:
Ja želim sreću!

Buda mu je odgovorio:
Prvo izbaci ’Ja’ jer je to ego
Potom izbaci ’želim’ jer je to želja.
Sve što ti ostane je
SREĆA
Nazad na vrh Ići dole
Anima

Anima

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime3/7/2012, 11:42 pm

Želim da znam šta te boli i da li bi se usudio da sanjaš i zadovoljiš čežnju svoga srca.
Ne zanima me koliko imaš godina.
Želim da znam, da li bi rizikovao da od sebe napraviš budalu zbog ljubavi, zbog mašte ili zbog avanture da budeš živ.
Ne zanima me koje planete kruže oko tvoga mjeseca.
Želim da znam, da li si ikada dotakao svoju tugu, da li ostaješ nesputan preprekama u životu ili se pak skupiš i zatvoriš da se ta bol ne bi ponovila.
Želim da znam, da li možeš u boli tvoga prijatelja ili tebe samoga, da tu bol ne kriješ, ne gušiš ili “popravljaš”.
Želim da znam, da li možeš da se iskreno raduješ tuđoj sreći, možeš li plesati ludo i dopustiti da te zanos ispuni sve do posljednje ćelije organizma, bez da opominješ nekoga da bude oprezan ili da pazi na nametnuta ograničenja.
Ne zanima me da li je priča koju mi pričaš istinita.
Želim da znam da li možeš da razočaraš nekoga, a da ostaneš vjeran sebi; da li možeš da podneseš krivicu da si izdajica, a da ne izdaš svoju dušu.
Želim da znam, da li možeš da budeš pouzdan da bi bio dostojan povjerenja.
Želim da znam, da li možeš da vidiš ljepotu, čak i kada nije lijepo svakog dana; da li možeš da osjetiš Božije prisustvo u svom životu.
Želim da znam, da li možeš da živiš sa porazom – svojim ili nekog drugog – a da još uvijek budeš u stanju da zastaneš na ivici i rizikuješ ponovo.
Ne zanima me gdje živiš i koliko novca imaš.
Želim da znam, da li možeš da se probudiš poslije očajne i gorke noći, iscrpljen do samog bola i da opet ustaneš i učiniš ono što je potrebno da se učini za osobu do koje ti je stalo.
Ne zanima me ko si i kako si došao ovdje.
Želim da znam, da li bi zbog prijatelja skočio u vatru i ne ustuknuo.
Ne zanima me gdje i šta si učio.
Želim da znam, da li možeš da budeš sam sa sobom, a isto i da cijeniš i voliš društvo kada si jako usamljen.
Želim da znam, šta te drži iznutra, kada sve se drugo ruši.
Drugo ništa me ne zanima, samo to želim.
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime5/7/2012, 10:23 pm

Zakasnjena trka

Imao je vec pedeset godina kada je primetio da ga neko prati.Sa
stanovitim osjecanjem nelagode,ubrzao je korak.I onaj iza.Hodao je i
hodao,prosao brojne zemlje i kontinente,oceane,isao je gore i dole preko
strasnih planina.Svako toliko se okretao i uvijek mu se cinilo da vidi
nepoznatog kako ga prati.
Sad je vec u dubokim godinama,ali i dalje hoda,ljudi ga gledaju
zacudjeno.Uvijek u bijegu,cinio je poduhvate dostojne ludacima,stvari
koje mladic od dvadeset godina ne bi bio u stanju uciniti.Odlazio
je,dolazio,potom ponovo odlazio.Jos i sada je na putu.Svako toliko se
osvrne,pogleda i odmah nastavi put.Da se zaustavi,da se odmori da
prestane hodati samo sat vremena,bio bi izgubljen

Dino Buzzati

Nazad na vrh Ići dole
marcela

marcela

Ženski
Godina : 51
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime10/7/2012, 12:33 am

Četiri su sveće lagano gorele.
Bila je tišina i mogao se čuti njihov razgovor.
Prva je sveća rekla:
“Ja sam mir. Nažalost, ljudi me ne uspevaju sačuvati – mislim da ću se ugasiti.”
I odmah se ugasila.
Druga je sveća rekla:
“Ja sam vera. Nažalost, mnogi ljudi imaju površnu veru i ja ih ne zanimam. Nema smisla da i dalje gorim.”
Tek što je to izgovorila, dunuo je lagani povetarac i ugasio je.
Treća je sveća žalosno progovorila:
“Ja sam ljubav. Nemam više snage. Ljudi zaboravljaju na mene i to koliko sam im potrebna. Oni ne vole ni svoje najbliže.”
I bez oklevanja se ugasila.
Odjednom je ušlo neko dete i ugledalo tri ugašene sveće.
“Šta je to?” upitalo je.
“Vi ste trebale svetliti do kraja.”
I rekavši to, počelo je plakati…

Utom je progovorila četvrta sveća:
Ne boj se, dok ja gorim moći ćemo upaliti ugašene sveće. Ja sam nada.Poucne i interesantne price 528879_157206037742353_592692903_n
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime21/7/2012, 10:38 am

LUTKICA OD SOLI

Okean je bio ogroman.Na njegovoj obali se u jednom trenutku nađe
više ljudi,neke životinje,nekoliko demona,anđela,a među njima je bila
i jedna figurica od soli.Okean je bio veoma miran.

-Koliki je! - oduševljeno reče figurica od soli - Da li je i dubok
koliko je širok?

To je izazvalo veoma žučnu raspravu oko toga kolika može biti
dubina okeana.Bilo je mišljenja da je okean dubok sto metara,drugi su
tvrdili da je dubok hiljadu metara,a bilo ih je koji su smatrali da je
njegova dubina više hiljada metara,pa i znatno više od toga.Ali slana
figurica nije bila zadovoljna nagađanjem.Htjela je da ustanovi kolika
je stvarna dubina.
Neko joj reče:

-Zašto ne bi sama istražila tu stvar.Idi i izmjeri dubinu.

Figurica se složila da je to veoma dobra ideja.I skočila je u vodu.
Do danas nije izronila.

Samo je voda postala slana.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime21/7/2012, 10:38 am

SMRT NAJBOGATIJEG ČOVJEKA U GRADU

U nekom gradu na istoku živio je stari, siromašni ali veoma pobožni
čovjek po imenu Ruben. Služio je bogatom gospodaru koji mu je dopuštao
da spava u njegovoj konjušnici. Jedne noći stari je Ruben usnio san.
Došao mu je anđeo saopštio sljedeću vijest: "Rubene, sjutra u zoru,
umrijeće najbogatiji čovjek u ovome gradu!"

Ruben se odmah probudi, pade na koljena od straha i zavapi u molitvi:
"Bože dragi, zašto bi moj gospodar morao tako naglo umrijeti?" Žurno se
obukao i pohitao prema gospodarevoj kući. Lupao je štapom o vrata dok se
gospodar nije pojavio na prozoru. "Gospodaru, oprosti mi što te budim,
ali usnio sam strašan san. Anđeo mi je sapštio da će u zoru umrijeti
najbogatiji čovjek u gradu. Učini nešto gospodaru!"

Bogatašu nije bilo lako pri duši. Odmah je dao pozvati liječnika, koji
ga je pregledao i utvrdio da je sve u najboljem redu. Ali bogataš je
veći dio noći probdio i tek pred zoru usnio.

Probudilo ga je lupanje na vratima. Skočio je iz sna i provirio kroz
prozor. Pred vratima je stajala sluškinja i kroz suze prozborila:
"Gospodaru, maloprije je umro tvoj sluga Ruben."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Riječ 'bogat' dolazi od riječi Bog. Bogat je onaj ko ima Boga uza se.
Mnogi se u Boga zaklinju, ali je malo onih koji za njim idu. Cijeli
zapadni svijet zarazila je silna težnja za imanjem, kupovanjem,
potrošnjom... U ljudskom srcu raj se pokazuje kao ogromni, blještavi
trgovački centar u kojem čovjek, pun novaca, kupuje do iznemoglosti.
Smiješan je postao onaj koji u takvom svijetu govori o Bogu. Smiješan
možda i zato što ni u njegovim očima nema Boga, već samo bijeda koje smo
već svi siti.

Dani idu, život prolazi, a čovjek mahnito skuplja stvari, iskustva, znanje - i množi vlastiti jad.
----------x----------

Zaista je iznenađujuće koliko malo ljudi traži Boga. Mnogi su koji kažu
da ga traže, ali u stvari traže sigurnost, zdravlje... Bog je kao neki
automat koji punimo kovanicama molitava, milostinje i dobrih djela a
onda povlačimo ručicu, i ako se poklope brojke, bogo-automat izbaci ono
što smo zaželjeli. Od ovakve bijede ne spašava odjeća u koju se oblačimo
pa makar ona bila kraljevska, biskupska, redovnička ili seljačka.

Razdrite srca a ne haljine svoje, kaže prorok. Tražite i naći ćete, kaže
Isus. Čovjek nađe što cijeli život traži, žanje - što sije. Ko traži
Boga - nađe ga. Umorni smo od bezbrojnih riječi, pa i od takvih koje nam
govore o Bogu. Uđimo u ćutnju: ćutnju očiju, jezika, ušiju - ćutnju
srca; i možda nam onda, u toj cutnji, progovori sam Bog.

Izvor: Duhovne price

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime29/7/2012, 10:23 pm

U plodnoj dolini Anda zivelo je miroljubljivo pleme.
Jednoga dana je grupa pljackasa koja se bijase skrivala u
planinama,napala selo.U otetom plijenu naslo se i jedno dijete,pa su i
njega poveli sa sobom u planinu.
Ljudi iz ravnice nisu znali kako doci do djecaka,jer u stjenovita bespuca nije vodio nikakav put,a ni tragova nije bilo.
Ipak,poslase grupu svojih najboljih ratnika da potraze dijete i vrate
ga kuci.Ljudi su pokusavali sad na jednn,sad na drugi nacin penjali se
lijevom,pa desnom stranom.Ni nakon nekoliko dana mukotrpnog hoda nisu
daleko odmakli.
Vidjevsi da su potpuno nemocni i da im je trud uzaludan,odlucise se vratiti neobavljena posla.
Iznenada ugledase djetetovu majku kako silazi s planine koju oni nisu mogli preci.Na ledjima je u vreci nosila svoga sina.
Kako je uspela?
Jedan od ljudi iz grupe pozdravi je i rece:Mi smo najaci ljudi u selu,a ne mogosmo prijeci planinu.
Kako si ti uspjela?
Zena slegnu ramenima i odvrati:
Nije to bilo vase dijete.
Bog je svakome od nas rekao:
'Ti si moje dijete,volim te".
Nitko i nista nije ga moglo sprijeciti u namjeri da nas dovede kuci.

B.Ferrero

Nazad na vrh Ići dole
Anima

Anima

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime29/7/2012, 10:34 pm

Poucne i interesantne price Tumblr_m4jbcccQju1qcq4ago1_1280

SVAKO, NEKO, BILO KO I NIKO

Bila jednom četvorica po imenu Svako, Neko, Bilo Ko i Niko.
Trebalo je obaviti jedan vrlo važan posao i Svako je mislio da će ga Neko obaviti.
Bilo Ko je to mogao da učini, ali Niko nije hteo.
Neko se zbog toga naljutio, jer je to bio posao za Svakoga.
Svako je opet mislio da bi ga Bilo Ko mogao obaviti, no Niko nije shvatio da ga Neko ne želi obaviti.
Na kraju je Svako krivio Nekoga, jer Niko nije uradio ono što je mogao da uradi Bilo Ko.
Nazad na vrh Ići dole
Anima

Anima

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime2/8/2012, 10:23 am

Jednom je neki maharadža, koji je bio na glasu kao mudrac, napunio sto godina. Događaj je dočekan s velikim veseljem budući da su svi voleli svog vladara.
U palati je te noći bila organizirana velika zabava, a bila je pozvana imućna gospoda iz kraljevstva i drugih zemalja.

Kad je došao taj dan, brdo darova nagomilalo se na ulazu u salon gde je maharadža trebao pozdraviti svoje uzvanike. Tokom večere
maharadža je zamolio sluge da podele darove na dve grupe: na one koji imaju ime pošiljaoca i one za koje se ne zna ko ih je poslao.
Posle dezerta kralj ih je poslao da donesu sve darove podeljene na dve grupe, jednu sa stotinak velikih i skupih darova i drugu,
manju, sa svega desetak darova.

Maharadža je počeo otvarati darove iz prve grupe i pozivao je one koji su mu ih poslali. Svako od njih popeo bi se do pestolja,
a on bi mu rekao: “Hvala ti na daru, vraćam ti ga i sve je po starom.” I vratio bi dar ma kakav bio.

Kad je završio s prvom grupom, prišao je drugoj gomili darova i rekao: “Ovi darovi nemaju pošiljaoca.
Ove ću prihvatiti jer me ne obvezuju ni na šta, a u mojim godinama nije pametno zaduživati se.”
Poucne i interesantne price Happy-birthday-comments2
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Poucne i interesantne price   Poucne i interesantne price Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Poucne i interesantne price
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Krug svesti i mudrosti- piše se u temama ispod naslovne :: Pouke mudrosti-
Skoči na: