LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Umetnost dokolice

Ići dole 
AutorPoruka
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski
Broj poruka : 2850
Godina : 45
Datum upisa : 09.10.2007

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime24/11/2007, 7:33 pm

Umetnost dokolice
U našem užurbanom i neosetljivom životu zacudujuce je malo sati u kojima duša može da bude svesna sebe, u kojima život ustupa mesto smislu i duhu, a duša neskriveno stoji pred ogledalom uspomena i savesti.
To se verovatno dešava pri preživljavanju velikog bola, verovatno nad kovcegom majke, verovatno na bolesnickoj postelji, na kraju nekog dugog usamljenickog putovanja, u prvim satima ponovnog vracanja u život, ali to uvek prate nemiri i mucenja.

Vrednost ovakvih budnih noci je baš u tome.
U njima duša uspeva da bez snažnih spoljašnjih potresa dode do onoga što je pravedno, bez obzira da li je to cudno, ili zastrašujuce, da li je za osudu, ili za žaljenje.

Herman Hesse
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime25/5/2008, 9:45 pm

Jedna divna poruka od George Carlina:

Paradoks naseg vremena kroz povijest je da imamo vece zgrade ali krace zivce, sire puteve ali uza gledista.
Trosimo vise ali imamo manje, kupujemo vise ali uzivamo manje.
Imamo vece kuce i manje obitelji , vise pogodnosti ali manje vremena.
Imamo vise diploma ali manje razuma, vise znanja ali manje rasudivanja, vise
strucnjaka ali ipak vise problema, vise medicine ali manje zdravlja.
Pijemo previse, pusimo previse, trosimo nesmotreno, smijemo se premalo,
vozimo prebrzo, previse se ljutimo, prekasno lezemo, ustajemo previse
umorni, citamo premalo, gledamo TV previse, i molimo se prerijetko.
Umnogostrucili smo nase imetke, ali smanjili svoje vrijednosti.
Govorimo previse, volimo prerijetko, i mrzimo precesto.
Naucili smo kako da prezivljavamo ali ne i da zivimo.
Dodali smo godine zivotu ali ne i zivot godinama.
Stigli smo sve do mjeseca i natrag, ali imamo poteskocu da predemo preko ulice da upoznamo novog susjeda.
Osvojili smo vanjski prostor ali ne i unutrasnji prostor.
Uradili smo velike stvari ali ne i bolje stvari.
Ocistili smo zrak ali zagadili dusu.
Savladali smo atom ali ne i svoje predrasude.
Pisemo vise ali ucimo manje.
Planiramo vise ali postizemo manje.
Naucili smo zuriti ali ne i cekati.
Gradimo vise kompjutera da sadrze vise informacija, da proizvode vise kopija nego ikad, ali mi komuniciramo sve manje i manje.
Ovo su vremena brze prehrane i sporog varenja, velikih ljudi i sitnih karaktera, brzih zarada i plitkih odnosa.
Ovo su dani dviju placa ali vise razvoda, luksuznijih kuca ali unistenih domova. Ovo su dani brzih putovanja, visekratnih pelena, moralnosti koja se moze odbaciti, jednodnevnih predstava, preteskih tijela, i tableta koje cine sve od hrane, da utisaju, da ubiju.
Ovo je vrijeme kada ima mnogo toga u izlogu a nista u skladistu.
Vrijeme kada vam tehnologija moze donijeti ovo pismo, i vrijeme kada mozete odabrati da li cete ga podijeliti s nekim ili samo obrisati.
Zapamtite, provedite nesto vremena sa vasim voljenima, jer oni nece biti tu zauvijek.
Zapamtite, recite poneku ljubaznu rijec onome koji vas gleda sa strahopostovanjem, jer ce ta mala osoba uskoro odrasti i otici.
Sjetite se da date topao zagrljaj onome kraj vas, jer je to jedino blago koje mozete dati svojim srcem a ne kosta ni pare.
Sjetite se da kazete, "Volim te" vasem partneru i vasim voljenima, ali najvise od svega i mislite tako.
Poljubac i zagrljaj ce zakrpiti povredu kada dolaze duboko iz vas.
Sjetite se drzati za ruke i cijeniti momente jer jednog dana ta osoba nece biti tu ponovo.
Dajte vremena ljubavi, dajte vremena razgovoru, i dajte vremena podjeli vasih
dragocijenih misli s drugima.
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime7/6/2008, 4:34 pm

Herman Hese
Umetnost dokolice

Umetnost dokolice (Jedno poglavlje umetničke higijene)

Da u suštini nisam izuzetno radan čovek, kako bih došao na ideju da izmislim hvalospeve i teorije dokolice. Rođeni, genijalni dokoličari nikada ne rade tako nešto.

Što se duhovni rad više prolagođavao moćnoj industrijskoj delatnosti bez tradicije i ukusa, i što su se nauka i škola revnosnije trudile da nam oduzmu slobodu i ličnost i da nam od malih nogu na silu uliju u glavu bezdušno naprezanje, sve je više, pored nekih drugih staromodnih umetnosti, nestajala i umetnost dokolice, i pored toga što je bila tražena i upražnjavana. Kao da nikada u tome nismo ni bili savršeni! Na Zapadu su se lenjošću razvijenom do umetnosti u svim vremenima bavili samo naivni amateri.

Mi smo, kod nas na jadnom Zapadu, pocepali vreme na najsitnije delove od kojih svaki ima još vrednost novčića; a tamo, vreme još uvek nije isparčano, teče u valovima koji stalno rastu i koji su dovoljni da ugase žeđ jednog sveta, tamo je vreme neiscrpno, kao so u moru i svetlost zvezda.

Ali, mi umetnici, koji naseljavamo jedno ostrvo usred velikog kulturnog bankrota, sa koliko-toliko podnošljivom životnim mogućnostima, moramo da sledimo druge zakone. Za nas ličnost nije luksuz, već uslov egzistencije, vazduh nephodan za život, preko potreban kapital. Pritom, pod umetnicima podrazumevam sve one kojima je potrebno i nephodno da osećaju da slobodno žive i razvijaju se, da budu svesni osnova svojih snaga i da se prema njima izgrađuju
na osnovu urođenih zakona, dakle da se ne bave nikakvom podređenom delatnošću i pukim življenjem u kojem njihovo biće i delatnost u suštini ne bi stajali u istom jasnom i smislenom odnosu, kao što kod dobre građevine stoji svod sa zidom, krov sa stubom.

Od kad je sveta i veka , umetnicima je povremeno bila potrebna dokolica, delom da objasne sebi novostečeno i da nesvesno urađeno puste da sazri, delom da se u besciljnom davanju ponovo približe prirodnom, da ponovo postanu dete, da ponovo osećaju da su zemlji, biljci, steni i oblaku prijatelj i brat. Nevažno je da li neko smišlja metafore, ili stihove, ili samo želi da radeći sam sebe izgrađuje i dopunjuje, za svakog od njih su pri tom nephodne pauze.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime19/6/2008, 10:52 pm

Umetnost dokolice

U našem užurbanom i neosetljivom životu zacudujuce je malo sati u kojima duša može da bude svesna sebe, u kojima život ustupa mesto smislu i duhu, a duša neskriveno stoji pred ogledalom uspomena i savesti.
To se verovatno dešava pri preživljavanju velikog bola, verovatno nad kovcegom majke, verovatno na bolesnickoj postelji, na kraju nekog dugog usamljenickog putovanja, u prvim satima ponovnog vracanja u život, ali to uvek prate nemiri i mucenja.

Vrednost ovakvih budnih noci je baš u tome.
U njima duša uspeva da bez snažnih spoljašnjih potresa dode do onoga što je pravedno, bez obzira da li je to cudno, ili zastrašujuce, da li je za osudu, ili za žaljenje.

Herman Hesse

Nemeza

Nemeza

Ženski
Broj poruka : 47
Godina : 65
Datum upisa : 21.04.2008

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime8/7/2008, 3:30 pm

Nazad na vrh Ići dole
http://mozaik http://www.mozaik-club.info/e107_plugins/forum/for
Masada
Administrator
Masada

Muški
Broj poruka : 9743
Godina : 59
Humor : Jok
Datum upisa : 05.10.2007

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime9/7/2008, 9:41 pm

Lepo je, vredi videti !

https://poezija.darkbb.com
Gost
Gost

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime14/7/2008, 4:01 pm

Ispričavam se Bobi-Bo,jer sam slučajno ,ne pažnjom ubacila isti citat
iz Hermana Hessa" Umjetnost dokolice",tek sam primjetila...inače bih to ranije učinila!!
:sunny:
Nazad na vrh Ići dole
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime15/7/2008, 2:04 pm

Nemeza ::
samo cu ostaviti link

https://www.youtube.com/watch?v=cnPaZYCUHwI

Lepo... hepi
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime15/7/2008, 7:00 pm

Toliko je lepo pripadati nekoj ženi, sav joj se predati! Nemoj mi se smejati ako ono što ću reći zazvuči budalasto. Ali pazi: voleti neku ženu, predati joj se, sasvim obujmiti sobom i osećati da si obujmljen njome, to nije istovetno sa onim što ti nazivaš zaljubljenošću i čemu se pomalo podruguješ. To nije za podrugivanje. To je za mene put ka životu i put ka smislu života.

Hese, Narcis i Zlatousti
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime15/7/2008, 7:06 pm

Savršena ljubav podrazumeva da volimo onog zbog koga postajemo nesrećni. Ali nijedan čovek nema pravo da traži da bude voljen na taj način.
- S. Kjerkegor, 1850.

čovekova misao mora biti zgrada u kojoj živi - inače sve drugo je pogrešno.
- S. Kjerkegor, 1846.

Hoću samo da privučem pažnju mase na sopstvenu ruinu. I ako ne budu dobrovoljno hteli da me slušaju, prisiliću ih na to. Jedan će me razumeti, drugi neće. Nemam nameru da ih bijem (avaj, jedan čovek ne može da udari po masi). Ne, prisiliću ih da udare na mene. Tako ću ih naterati da me saslušaju, zbog toga što su prvi udarili na mene, pa će onda verovatno obratiti pažnju i ako me ubiju onda će se pažnja izvesno isplatiti i onda ću imati priliku da dobijem apsolutnu pobedu.
- S. Kjerkegor, 1847.

Ljudi mi zapravo pokazuju poštovanje time što pokazuju da me ne poštuju.
- S. Kjerkegor, 1847.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime15/7/2008, 7:13 pm

Šta je pesnik? Nesrećnik koji krije duboke bolove u svome srcu, ali čije su usne tako oblikovane da, kada jecaji i krici prelaze preko njih, to odjekne kao lepa muzika. Prolaze kao nesrećnici kojie su u volu Falarisa lagano mučili blagom vatrom, a čiji krik nije mogao užasnuti tiranina kada je dopirao do njegovih ušiju kao slatka muzika. I ljudi se okupljaju oko pesnika i govore mu: zapevaj opet, a to znači: neka ipak nove patnje muče tvoju dušu, i neka tvoje usne budu iste kao i ranije, jer bi nas tvoj krik samo uplašio, a muzika je ljupka. A onda dolaze kritičari i govore: dobro je tako, tako treba da bude prema pravilima estetike. Naravno da kritičar liči na pesnika u dlaku, ali njegovo srce ne pati, niti daje muziku usnama. Eto, zato bih radije bio svinjar na Amegeru da me razumeju svinje nego pesnik da me ne razumeju ljudi.

S. Kjerkegor
Nazad na vrh Ići dole
Ptica

Ptica

Broj poruka : 524
Datum upisa : 17.04.2008

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re   Umetnost dokolice Icon_minitime15/7/2008, 9:44 pm

Bravo Jano ! Predivan izbor!!!

"Ko nož vadi, Isaka dobija" - Kjerkegor
Nazad na vrh Ići dole
Ptica

Ptica

Broj poruka : 524
Datum upisa : 17.04.2008

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime30/7/2008, 12:02 pm

Moj nemirni Demon stalno me se drzi,
Ko dah neopipljiv oko mene bludi,
I ja ga udisem, on mi pluca przi
I puni ih gresnom, nezajaznom zudi.

Katkad, jer zna silno da Umetnost volim,
Javi se pod vidom najkrasnije zene,
I pritvorno svojim laskanjem holim,
Na gadna ljubavna pica uci mene.

Odvlaci me tako, daleko od Boga,
Bez daha, umorom teskim slomljenoga,
Sred dola Cemera, duboka i gluha,

I pred unezveren pogled bez zazora
Baca zive rane, umrljana ruha,
I sav krvav uzas strasnoga Razora

Bodler
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime5/9/2008, 12:24 pm

Umetnost dokolice
Ne pomaže ti da ideš gore-dole, da ustaneš i ponovo legneš. To je jedan od onih casova u kojima nema nacina da pobegneš od samog sebe. tobom ce zagospodariti misli i kretanja duše, a društva nema da se, kao obicno, ispricaš. Onome ko je u tudini, pred oci izlaze kuca i bašta u domovini i detinjstvo, šume u kojima je proživeo najslobodnije i najnezaboravnije decacke dane, sobe i stepeništa na kojima se cula graja njegovih decackih igara. Slike roditelja, strane ozbiljne, ostarele, sa ljubavlju, brigom i tihim prekorom u ocima. Pruža ruku i uzalud ocekuje da i njemu neko pruži desnicu, prekrivaju ga velika tuga i usamljenost; izranjaju i drugi likovi i u nesigurnim i ozbiljnim raspoloženjima ovih sati cine nas, gotovo sve, tužnim. Ko u mladosti nije zadavao brige svojim najbližima, odbijao ljubav i prezirao naklonost, ko nije bar jednom iz inata i obesti izbegao srecu koja je pred njim stajala, ko nikada nije povredio svoj ili tud ponos, ili se ogrešio o prijatelje nekom nesmotrenom recju, nekim ružnim i uvredljivim ponašanjem? Sada svi oni stoje pred tobom, ne govore ništa i cudno te gledaju mirnim ocima, a tebe je sramota od njih i od samog sebe.

U našem užurbanom i neosetljivom životu zacudujuce je malo sati u kojima duša može da bude svesna sebe, u kojima život ustupa mesto smislu i duhu, a duša neskriveno stoji pred ogledalom uspomena i savesti. To se verovatno dešava pri preživljavanju velikog bola, verovatno nad kovcegom majke, verovatno na bolesnickoj postelji, na kraju nekog dugog usamljenickog putovanja, u prvim satima ponovnog vracanja u život, ali to uvek prate nemiri i mucenja.
Vrednost ovakvih budnih noci je baš u tome. U njima duša uspeva da bez snažnih spoljašnjih potresa dode do onoga što je pravedno, bez obzira da li je to cudno, ili zastrašujuce, da li je za osudu, ili za žaljenje.
Herman Hese
Nazad na vrh Ići dole
leptirica35

leptirica35

Ženski
Broj poruka : 0
Humor : umjeren
Datum upisa : 18.10.2009

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime1/2/2010, 1:27 pm

Voljeti ne znači biti ganut nekim, osjećati sklonost prema nekom, diviti se nekom, željeti nekoga posjedovati..
Voljeti znači poklanjati sebe drugom i drugima...
Voljeti ne znači osjećati. Čekaš li sa svojom ljubavlju dok te ne pokrene tvoja osjećajnost, tada ćeš voljeti veoma malo ljudi na zemlji i sigurno ne svoje neprijatelje.
Ljubav nije instinktivan korak, već svjesna odluka tvoje volje da ideš drugima i poklanjaš sebe...
Michel Quoist 
-Nisam nekakva faca od knjiga...ali znam ukrasti  lijepe riječi ..koje znam da imam u sebi,što neumijem natipkati.
Pa,svaki citat  zlata vrijedi...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

Umetnost dokolice Empty
PočaljiNaslov: Re: Umetnost dokolice   Umetnost dokolice Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Umetnost dokolice
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Umetnost je ...- piše se u temama ispod naslovne :: Umetnost i sve vezano za nju-
Skoči na: