LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Vaš omiljeni filozof

Ići dole 
AutorPoruka
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

Vaš omiljeni filozof Empty
PočaljiNaslov: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime25/8/2009, 11:26 pm

Postoji li filozof čije učenje u potpunosti sledite ili koji se, po vama, bar izdvaja kao najmudriji među svim filozofima?Ko je vaš omiljeni filozof?

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime25/8/2009, 11:29 pm

Sokrat!?Zato što se u svojim razgovorima trudio da ljude navede da sami u sebi otkriju gde je istina. Naravno ko hoce da je vidi....i Heraklit "karakter je svakom čoveku sudbina"mada i Niče ima pametnih misli, ima ih još dosta ali ne mogu sada sve da nabrajam

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime6/1/2010, 6:07 pm

Vecno vracanje je centralno Niceovo ucenje ali posto je ono alegoriski izneto samim tim je bilo podlozno raznim tumacenjima.
Na prvi pogled izgleda da se ono podudara sa starim antickim teorijama o seobi dusa, reinkarnaciji i slicnom. To nije tacno, Niceova misao o tome je originalna. Prvi put na nju mozemo naici u Veseloj nauci a kao centralna misao provlaci se kroz delo "Tako je govorio Zaratustra".
Citat:

"Pogledaj ovu kapiju. Dve se staze ovde sastaju: njih još niko nije prešao do kraja. Ova duga ulica što vodi unazad: duga je koliko čitava večnost. A ona duga naviše ona je druga večnost.
Te staze protivureče jedna drugoj; one se sukobljavaju i suzbijaju: baš ovde, na ovoj kapiji se sučeljavaju. ime kapije stoji eno napisano: "Trenutak". Od ove kapije "Trenutak" vodi duga večna staza unazad: iza nas leži cela večnost.Zar nije sve na svetu što može da trči, moralo već da pretrči ovu stazu? Zar se nije sve na svetu što može da se dogodi, već dogodilo, svršilo, prešlo?
A ako je sve već jedanput bilo: šta misliš ti, čovečuljku, o ovome trenutku? Zar nije i ova kapija već jedanput postojala?
I zar nisu sve stvari na ovom svetu čvrsto jedna s drugom skopčane, da ovaj trenutak povlači za sobom sve što će doći? - Dakle i sam sebe.Jer, sve na svetu što može da trči: po dugoj stazi napolje mora još da trči! I onaj lagani pauk što puzi na mesečini, i sama mesečina, ja i ti na kapiji, šapućući jedan s drugim, šapućući o večnim stvarima, -zar nismo svi mi već jednom postojali? i zar nećemo opet doći, i trčati ovom drugom stazom, napolje, ispred nas, dugom jezovitom ulicom - zar se nećemo večno vraćati? " Tako je govorio Zaratustra (o Prividjenju i zagonetki)
Centralna premisa zasniva se na tome da je materija u univerzumu konacna, da ona niti nastaje niti nestaje vec samo prelazi iz jednog stanja u drugo, i u toj situaciji broj mogucih stanja iste je konacan. Sa druge strane vreme je beskonacno i samim tim doci ce do ponavljanja stanja materije koja su vec bila, kad tad, opet i opet....stalno vecno vracanje.

Onaj ko poznaje samo Fiziku moze stvar posmatrati na ovaj nacin ali i onaj ko poznaje filozofiju moze je posmatrati na slican nacin jer kao sto je Bergson dokazao vreme je stvar intuicije a ne opazanja i kao takvo ono je nedeljivo, ali i pored toga ono sto vidimo oko sebe izvuceno je iz tog transcnednentnog nedeljivog trajanja kao opazaj u prostoru, podvrgunt nuznosti -kauzalitetu. Na taj nacin, dokle god saznajemo samo preko intelekta i njegovih formi, imacemo posla sa objektiviziranom nuznoscu, cistim determinizmom , apsolutinim vazenjem kauzaliteta i u toj situaciji stalno ponavljanje istog je neminovno, jer ma kakva bila transcendentna sustina izvan pojave, nacin njene objektivacije je zasnovan na kauzalitetu, i samim tim to je konacna slika beskonacne transcendnetne sustine, odakle ispada da je vecno vracanje neminovno.

Za Nicea a i za svakog coveka ko o vecnom vracanju razmisli, ta ideja je STRAVICNA. Onaj ko tu ideji saopstava coveku u Veseloj nauci je niko drugi do demon.

Citat:

Zamisli da ti se jednog dana ili noći demon došunja u tvoju najusamljeniju usamljenost i kaže ti: »Ovakav život kakvim sada živiš i kakvim si živeo, moraćeš da živiš još jednom i još bezbroj puta; i u tome neće biti ničeg novog, nego će ti se morati vratiti svaka bol i svako uživanje i svaka misao i uzdah i sve neizrecivo malo I veliko u tvom životu, i sve istim redom i posledicom a isto tako ovaj pauk i ova mesečina među
drvećem, a isto tako ovaj trenutak i ja sam. Večni pešcani sat postojanja ponovo će se okretati a i ti sa njim, zrnce prašine od prašine!« Da li se nećeš baciti na noge i škrgutati zubima i proklinjati demona, koji je tako govorio? Vesela nauka 341
To zaprepescenje i jeza koja iz ovoga sledi moze na najbolji nacin da coveka otrgne od pojave u kojoj nuznost vlada i da covek pokusa da pronadje SLOBODU. Da okrene glavu od slika na zidu pecine i da potrazi unutrasnje Sunce. Ili da zanemari opazaje u prostoru i da pronadje zivot u sebi. "Zasto trazite zivog medju mrtvima" pise u Bibliji , Isto pitanje na drugaciji nacin postavlja i Nice u Zaratustri.
Onaj ko prevlada Vecno vracanje, jeste nadcovek.

Nazad na vrh Ići dole
džoni azra

džoni azra

Broj poruka : 1278

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime6/1/2010, 7:39 pm

Moj omiljeni filozof je Dostojevski..
Nazad na vrh Ići dole
http://kristal.forumotion.com/forum.htm
besherat

besherat

Ženski
Broj poruka : 4371
Datum upisa : 18.03.2009

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime6/1/2010, 7:59 pm

Ja sam odavno iščitala filozofe, u srednjoj školi i tada mi se najviše sviđao Niče. Sa tadašnjim mentalnim sklopom, emocijama i ponašanjem mi je najviše odgovarao, ali se nikada nisam u potpunosti mogla poistovijetiti ni sa jednim od njih. Sada sam se mnogo promjenila i ne znam koji bi mi se sada najviše svidio, a neću to nikada ni znati, jer poslije proučavanja one prave životne filozofije, takva vrsta filozofije mi više ne odgovara i predstavlja mi čisto gubljenje vremena. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime9/1/2010, 3:17 pm

džoni azra ::

Slazem se,svako ima svoj pogled na filozofiju i postujem tvoj izbor.Kao pisca obozavam ga,neko koga sam citala bez daha,kao filozofa nikada ga nisam iskreno mnogo razumela,jer se nikada nije nesto poklapao sa mojim razumevanjem.Evo samo jednog primera.

Bližnje je nemoguće voleti!"F.D.
Da li ste ikada pomislili na smrt bližnjeg?

Nazad na vrh Ići dole
džoni azra

džoni azra

Broj poruka : 1278

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime9/1/2010, 3:41 pm

Beskraj ::
džoni azra ::

Slazem se,svako ima svoj pogled na filozofiju i postujem tvoj izbor.Kao pisca obozavam ga,neko koga sam citala bez daha,kao filozofa nikada ga nisam iskreno mnogo razumela,jer se nikada nije nesto poklapao sa mojim razumevanjem.Evo samo jednog primera.

Bližnje je nemoguće voleti!"F.D.
Da li ste ikada pomislili na smrt bližnjeg?
Njega na ovaj način ne možerš komentarisati..Da bi shvatila značenje njegove jedne misli moraš pročitati cijelu knjigu iz koje je ta misao uzeta,jer je on pisao filozofiju kroz likove svojih junaka..Dok su drugi pisali uopšteno..Kako bi to neko rekao,,SUVU FILOZOFIJU''
Nazad na vrh Ići dole
http://kristal.forumotion.com/forum.htm
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime9/1/2010, 3:57 pm

Slazem se,vec smo ja i ti dosta diskutovali o njegovoj filozofiji vezanoj o moralu.Bas tako njegova filozofija se ogleda upravo u njegovim ispisanim likovima,sto je i meni mnogo bliza i jasnija,sada koliko shvatljiva to je vec za neku drugu pricu.Nice je za mene filozof koga najvise volim i napravila sam prosto jednu parabolu na njihovu filozofiju,jer tako su u stvari suprotni a u stvari kada bolje razmislim tako slicni.Predpostavljam da Nicea bas nesto ne volis.Dostojevski ne opravdava čoveka, ali ga zato odlično razume . Blag je, nastoji da popravi čoveka time što će mu pokazati i pomoći da shvati kakav je on sam, bez uvreda i bez osuđivanja i to na vrlo jednostavan ali dubokouman način! Zbog
toga je toliko i dobar.Niče je pak surovo iskren bez okolišanja i upakivanja, propagirajući ideju o nadčoveku.Znaci nema nicega upakovanog onako kako jeste i meni se prosto najvise zbog toga on i svidja.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime23/1/2010, 8:49 pm

Jedan od retkih Nemaca za poštovanje; možda baš zato, što su njegovi ideali i stav toliko daleko od Nemaca. Možda je u nečemu i grešio, ali, takvi kao on su, spram nekih drugih, u pravu i kada greše...

Naucio sam da idem: otada dozvoljavam sebi da trcim. Naucio sam da letim: otada ne zelim da me najpre gurnu da bih krenuo s mesta.
Sada sam lak, sad letim, sad vidim sebe pod sobom, sad neki bog igra kroz mene.

F.N. Svaka njegova misao je melem za moju dusu.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime27/2/2010, 5:17 pm

Njegove knjige su hrana za moju dusu
on je idol nad idolima
jednostavno njegova misao je moj zivotni put .Sa mnogima kojima sam pricala je on jedan od filozofa koji je jako omrazen i koga ne vole upravo zbog pogleda na svet i zivot koji malo ko razume.

Opasnije je ziveti sa ljudima nego sa životinjama".

Nazad na vrh Ići dole
blackdreamer

blackdreamer

Ženski
Broj poruka : 883
Godina : 31
Humor : ljudska glupost
Datum upisa : 15.04.2010

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime28/4/2010, 9:28 pm

Omiljeni filozof-Emil Sioran
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški
Broj poruka : 9743
Godina : 59
Humor : Jok
Datum upisa : 05.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime8/5/2010, 3:11 pm

Масада

https://poezija.darkbb.com
Tea

Tea

Ženski
Broj poruka : 3260
Datum upisa : 20.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime8/5/2010, 3:12 pm

Ma pravi, ima li ko sto protiv Very Happy

vučko

Muški
Broj poruka : 1382
Godina : 65
Humor : može biti...
Datum upisa : 09.04.2010

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime17/5/2010, 10:43 am

Čemu da se spuštam,
odveć sam "snage" potrošio da savladam uspon.
Sedim preko puta mog prijatelja Zaratustre,
uživam u društvu onoga kojeg nazvaše ludakom,
bezličnim i bezobličnim čudovištem....
potpuno svestan da i sam pripadam toj vrsti,
ali ne marim,u dobrom sam društvu.
Gađamo se strelicama istine potpuno strane
običnom smrtniku,zrnima mudrosti se dobacujemo.
I kad god neko padne u ponor tog ljudskog gliba
posrnulog u svom izopačenom moralu,gledamo
kako se veliki umovi tuku oko svakog kao kokoške
oko poslednjag zrna kukuruza.
"Da li će se neko primiti?":pitam ga.
"Nadam se,prijatelju,iskreno se nadam,ali sumnja je
moja velika,daleko veća od svake nade".
"Pa,onda nastavimo našu igru,prijatelju.
Nazad na vrh Ići dole
^ljubicastonebo^

^ljubicastonebo^

Broj poruka : 333
Datum upisa : 23.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime17/5/2010, 6:00 pm

Sokrat i njegovi ucenici,znaci ne samo Platon....
Nazad na vrh Ići dole
Demonchild

Demonchild

Ženski
Broj poruka : 240
Godina : 34
Datum upisa : 07.08.2013

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime8/8/2013, 10:58 pm

Sokrat! Platon koji je vjerno prenjeo rijeci svoga velikog ucitelja! Pa onda Hegel, Kant i naravno veliki Nice...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Vaš omiljeni filozof   Vaš omiljeni filozof Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Vaš omiljeni filozof
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Krug svesti i mudrosti- piše se u temama ispod naslovne :: Filozofija-
Skoči na: