LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Empty
PočaljiNaslov: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime26/8/2009, 9:56 pm

Verujete li u platonsku ljubav?
Da li mislite da ona zaista postoji ili je mozda samo plod nase maste,iluzija,zelja da imamo nesto?
Da li ona moze da bude ona prava,stvarna,jaka kao i ona prozivljena?
Da li moze da traje vecno?

Pesnici su je proziveli najlepse pesme sveta su njen plod ali opet nijedna nije bila vecna osim Petrarkina Laura ili mozda jos poneka...
Sta Vi mislite?

https://www.youtube.com/watch?v=XoaSOYGedjg&feature=player_embedded
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime28/8/2009, 4:21 pm

Naravno da postoji!Ja sam to dozivela,i verujte mi-ne bih vise... Skoro godinu dana sam disala samo za susret sa njim...samo da ga pogledam duboko u oci....A sve vreme znala sam da je tako blizu a tako daleko...
I na kraju sam dobila slomljeno srce,bol, ali i saznanje da je tako dobar osecaj voleti nekog svim svojim srcem....Eto,toliko od mene...Njega vise nema.Jos nesto da dodam Zahvaljujuci platonskim ljubavima,u umetnosti su tokom istorije nastala remek dela.Neizbrisiva...........Cinjenica je da nije svakom dato da oseti velicinu i draz platonske ljubavi,ali njena vrednost je bezgranicna.......Predpostavljam da se mnogi nece sloziti samnom,ali to je moje vidjenje stvari.Onaj ko je to doziveo zna sta je,i o cemu pricam.

Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime5/9/2009, 3:24 pm

Ima jedna izreka, ne mogu sada da se setim tacno cija, je a glasi:
vecne su samo one ljubavi koje se ne dogadjaju.... U mom slucaju je cak bila i jaca od bilo koje druge ljubavi koju sam osecala (u vezama).Po meni je svaka ljubav
platonska dok se i fizicki ne realizuje, ili ako ne postoji mogucnost da se realizuje.

Nazad na vrh Ići dole
Ellen

Ellen

Ženski
Broj poruka : 1051
Godina : 41
Datum upisa : 26.06.2009

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime10/9/2009, 7:58 pm

Moze da bude lepa ako je obostrana, tj ako ni jedna strana ne zeli sex.Ne verujem nesto preterano u tu vrstu ljubavi.
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime31/10/2009, 2:58 pm

Vjerujem da je moguca...
Kako objasnjavate brojne Internet ljubavi, koje traju i traju, pre nego sto se dvoje sretnu...vole se mesecima pre bilo kakvog telesnog kontakta...
verujem..definitivno Ja verujem u sve oblike ljubavi. Koliko je ljudi toliko je i raznih nacina da se vole... sve je moguce...

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime19/2/2010, 9:43 pm

Beskraj ::

vecne su samo one ljubavi koje se ne dogadjaju....

Najlepša nevina ljubav.
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski
Broj poruka : 4371
Datum upisa : 18.03.2009

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime19/2/2010, 10:17 pm

Najljepše, najbolje, najbezbolnije, najnevinije, sve naj. cheers

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime19/2/2010, 10:25 pm

Pa hoces da kazes da nije tako.Ako imas dokaz izvoli,mozemo jutro docekati uz paltonsku ljubav.Ne mislim ja i ti...u njoj nego o njenoj lepoti postojanja.

Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime19/2/2010, 10:32 pm

S kim da ljubavim? affraid Nemam pogodnu žrtvu. hepi A baš bi mi valjala jedna platonska. lol!

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime19/2/2010, 10:37 pm

Pa sta da ti kazem ovde i nemas neki izbor na semaforu...ajde zamisli mene,zatvori oci kako kaze Masada i mozda ti se nesto prikaze. PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Affraid

Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime19/2/2010, 10:43 pm

Auuuu, ti spade na mene, kao jednu noć ja na tebe. Blago nama, sa nama. hepi Od" Platona " glava ne boli. hepi

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
lucija

lucija

Ženski
Broj poruka : 2939
Godina : 47
Humor : naravno
Datum upisa : 23.09.2009

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime19/2/2010, 11:07 pm

vjerujem, kako ne vjerujem...vjerujem ja u sve...sto postoji...
Nazad na vrh Ići dole
Oganj i Led

Oganj i Led

Ženski
Broj poruka : 22
Datum upisa : 18.02.2010

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 12:27 am

Platonska ljubav...
Da postoji u književnim delima, priično često se spominje...
Pa recimo da verujem da postoji. Mada je po meni jako mala razlika izmedju platonske ljubavi i dubokog prijateljstva, da ne kažem da ne vidim razliku... Ja mislim da to predstavlja totalnu posvećenost i privrženost nekoj osobi, osećaj ljubavi, ali bez strasti.
Ko bi izdrzao to ako postoji strast izmedju njih?
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 12:31 am

Oganj i led. Po tvojoj definiciji, ja onda imam platonsku ljubav, ono privrženost, prijateljstvo. E, baš mi je drago. cheers hepi

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
Oganj i Led

Oganj i Led

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 12:44 am

Pa ako je bez strasti, dodira onda moze biti da je to to. Profesorka. PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_biggrin
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 12:52 am

Taman tako budući studentu. lol!

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
Digi-Grobar

Digi-Grobar

Muški
Broj poruka : 57
Godina : 58
Datum upisa : 02.05.2009

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 1:00 am

Sve sto je ono iskreno od ljubavi jeste platonsko,a ostalo.......ipak spada u neke druge nagone.
Nazad na vrh Ići dole
Oganj i Led

Oganj i Led

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 1:05 am

Digi-Grobar ::
Sve sto je ono iskreno od ljubavi jeste platonsko,a ostalo.......ipak spada u neke druge nagone.

E Digi, Digi nemas ti pojma o tome. Dobar si telefon kupio. PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Lol
Nazad na vrh Ići dole
Digi-Grobar

Digi-Grobar

Muški

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 2:19 am

Oganj i Led ::
Digi-Grobar ::

E Digi, Digi nemas ti pojma o tome. Dobar si telefon kupio. PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Lol
Ma naravno da je dobar.Pa sa onom slicicom na ekranu.......ma nosio bih ga i da nije u funkciji.
Jel ima tu elementa platonske ljubavi?
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 9:30 am

Platonska ljubav...
Ja mislim da to predstavlja totalnu posvećenost i privrženost nekoj osobi, osećaj ljubavi, ali bez strasti.

Upravo tako. Nešto na samoj ivici prerastanja u strast, ali ste bezbedniji oboje ovako. Neobičan osećaj, ponekada previše lep.
Nazad na vrh Ići dole
Digi-Grobar

Digi-Grobar

Muški

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 11:52 am

previšeljubavimismeta ::
Platonska ljubav...
Ja mislim da to predstavlja totalnu posvećenost i privrženost nekoj osobi, osećaj ljubavi, ali bez strasti.

Upravo tako. Nešto na samoj ivici prerastanja u strast, ali ste bezbedniji oboje ovako. Neobičan osećaj, ponekada previše lep.
Naravno da je to nesto najlepse,ljubav sto posto.Strast je ipak potrosna roba,hteli mi to da priznamo ili ne.
Strast je povezana i sa radoznalocsu,zeljom za otkrivanjem novih stvari,pa kad treba da uzjases konja koga si vec jahala,nekako to cinis iz navike,kao normalnu stvar,ali odsustvuje napetost,trema,a to je sve ono sto je i sastavni deo strasti.
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 1:08 pm

Postoje dimenzije ljubavi o kojima smo puno ovde govorili i koje je veoma tesko razumeti.Ne dolazimo mi ljubavi, ljubav dolazi nama u bilo kom obliku. Suprotno tome, mozemo svesno zeleti platonsku ljubav, zaljubljenost, pravu ljubav, a onda pronaci mnogo kamenja za spoticanje na svome putu. Sve ljubavi su lepe. Platonska ljubav nam daje mnogo lepih osecanja koja prijaju dusi. Zaljubljenost kao mocni osecaj ljubavi tanji u nama sve niti koje nas sputavaju da bi konacno imali onu pravu ljubav.

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 10:34 pm

Prijaju duši. Osećanje velike ispunjenosti i mira u tebi.
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/2/2010, 10:40 pm

Da baš to, mir, sigurnost,pažnja, odanost, to prija. hepi

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški
Broj poruka : 9744
Godina : 59
Humor : Jok
Datum upisa : 05.10.2007

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime25/2/2010, 7:23 pm

Ел ви заборависте када сте били деца, оне прве симпатије према неком, када нисте смели да приђете, кажете нешто ? Ајде, сетите се од обданишта, основне, средње, факса, свих оних који су вам се допадали и заувек остали само у тој свери.

https://poezija.darkbb.com
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime25/2/2010, 7:52 pm

Pa imala sam u prvom srednje jednog dečka iz drugog odjeljenja i on mi se sviđao dugo.Poslije sam naučila da progovorim. Blam bi bio da sam sa ovoliko godina na tom nivou. A pošto je davno bilo, naravno da sam zaboravila kako to izgleda. Mladost i sva osjećanja ,koja ona nosi se ne mogu nikako vratiti. Barem ja ne mogu i ne uspijevam. lol!

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime25/2/2010, 8:15 pm

Masada ::
Ел ви заборависте када сте били деца, оне прве симпатије према неком, када нисте смели да приђете, кажете нешто ? Ајде, сетите се од обданишта, основне, средње, факса, свих оних који су вам се допадали и заувек остали само у тој свери.

Da ja sam neko ko stalno pise o toj vrsti ljubavi ali me zanima jedna stvar da li ta platonska ljubav ima razlicitosti jel sa 15 godina i sa 30.Ili je u stvari ista.

Da li je moguce iskreno, duboko, voleti nekoga a da ta osoba nije fizicki prisutna u vasem zivotu?

Zar nije svaka predstava o ljubavi sto klizi sivim vijugama bas to - platonska ljubav?
Zar nije svaka "nemoguca" ljubav u stvari platonska ljubav?
Zar nije svaka "nezavrsena" ljubav, ljubav bez fizickog prisustva?
Ponekad sam poprilicno ubedjena da je platonska ljubav jedina koja opstaje...Jedina koju "zivot" ne moze da ubije... PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_biggrin

Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime25/2/2010, 8:19 pm

Чак не мора ни да зна да је волиш. Ја сам једну клинку из основне шацово 4 године и ништа на крају али ми се онако баш допадала.
Додуше када сада видим неке из генерације, помало се и уплашим.

Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime25/2/2010, 8:29 pm

Savrseno te razumem...ovde bi se slozila s tobom.Nemam sta ni da dodam a ni da oduzmem. Jer sasvim je moguce tako tiho voleti.

Nazad na vrh Ići dole
majacvet

majacvet

Ženski
Broj poruka : 495
Humor : Male stvari me silno razvesele
Datum upisa : 04.10.2009

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime1/3/2010, 1:09 pm

I prijateljstvo, iskreno i duboko je za mene može biti to: platonsa ljubav
Što da ne?
Nazad na vrh Ići dole
http://beskraj.serbianforum.info/
Masada
Administrator
Masada

Muški

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime1/3/2010, 1:18 pm

Суштински да, увек постоје осећања која су прикривена. Онда се њих двоје напију и ... платонска љубав оде.

lucija

lucija

Ženski
Broj poruka : 2939
Humor : naravno
Datum upisa : 23.09.2009

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime1/3/2010, 1:44 pm

e tek tad vjerujem u nju...kad ode...
Nazad na vrh Ići dole
nexy

nexy

Ženski
Broj poruka : 0
Datum upisa : 07.04.2010

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime2/5/2010, 2:04 pm

Mislim da postoji... Mozemo mi nekog da volimo a da on to i ne zna...
Nazad na vrh Ići dole
http://angels.motionsforum.com
vučko

vučko

Muški
Broj poruka : 1382
Godina : 66
Humor : može biti...
Datum upisa : 09.04.2010

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime2/5/2010, 2:08 pm

Naravno!
Nazad na vrh Ići dole
Tea

Tea

Ženski
Broj poruka : 3261
Datum upisa : 20.07.2009

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime2/5/2010, 2:12 pm

Verujem...verujem da covek moze da zavoli nekog koga jos nije ni video.

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime2/5/2010, 10:35 pm

Tea ::
Verujem...verujem da covek moze da zavoli nekog koga jos nije ni video.

Tea nekada se ne voli ono sto se vidi...voli se ono sto se oseti.A jedino moze tako dobro da se oseti dusa...moze da se oseti misao koja je neizrecena...i moze da se voli cutanjem.Da verujem u takve ljubavi,na zalost.

Nazad na vrh Ići dole
Tea

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime2/5/2010, 10:38 pm

Ponekad i ti osecaji mogu da prevare, mislim da je puno lakse kad nekog gledas u oci.

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime2/5/2010, 10:48 pm

Tea ::
Ponekad i ti osecaji mogu da prevare, mislim da je puno lakse kad nekog gledas u oci.

Svi osecaji znaju i umeju da prevare.To sto nekoga gledas u oci ne znaci da je iskren,te oci znaju koje gledas da mnogo vise prevare, nego neke koje nikada nisi videla.Meni licno car i lepota je u onome sto se ne vidi...u onome sto se nasluti i oseti.A sto se tice prevare...ja sam neko ko ima misljenje celoga zivota za tu rec.Niko nikoga ne vara kao sto covek samog sebe zna da prevari.

Poslednji put izmenio Beskraj dana 2/5/2010, 10:57 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Tea

Tea

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime2/5/2010, 10:55 pm

Delim isto misljenje sa tobom.

Muški
Broj poruka : 112
Datum upisa : 29.12.2009

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime16/6/2010, 9:30 pm

Definicija platonske ljubavi:
- Ruka u ruci.
- Ruka u stvari.
- Stvar u ruci.
- Ali nikako stvar u stvari.
Nazad na vrh Ići dole
^ljubicastonebo^

^ljubicastonebo^

Broj poruka : 333
Datum upisa : 23.04.2008

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/6/2010, 5:18 pm

Najcistiija i jedina koju priznajem.
Nazad na vrh Ići dole
cat09

cat09

Ženski
Broj poruka : 272
Humor : branim se osmehom...

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/6/2010, 5:22 pm

Verujem jer mi se dogodila....Jako je lepo voleti na taj način...
Nazad na vrh Ići dole
vučko

vučko

Muški

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime20/6/2010, 5:25 pm

Ja sam vernik....
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime26/8/2010, 12:26 am

Dogodila mi se posle mnogo, mnogo telesnih ljubavi...i bila je obostrana...bez mnogo reči...i to meni, koja sam komunikaciju kožom i telom smatrala najvrednijom...sad imam osećaj da sam prvi put nekoga volela Wink
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime4/10/2010, 4:21 pm

Definitivno vjerujem. Bila sam pomalo skeptična, ali čovjek valjda ne vjeruje dok mu se ne dogodi. Moja sadašnja ljubav i ja, smo se dopisivali preko neta skoro tri mjeseca. Sreli se i naravno oboje imali dvojbe, što ako ne budemo osjećail "to" isto kada se sretnemo, ali eto, desilo se ono isto što i preko slova. Očito smo dotakli dušu jedno drugome. Smile
Nazad na vrh Ići dole
vučko

vučko

Muški

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime4/10/2010, 4:24 pm

Definitivno verujem!
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime23/10/2010, 6:01 pm

Platonska ljubav
Danas, kada se ljubav automatski povezuje sa seksom i kada su brojne vrijednosti društva izvrnute, platonska ljubav se sve više čini stvar prošlosti, odraz nekih drugih „čednijih“ vremena. No, je li to zaista tako? Imamo li i mi šansu za bezgraničnom ljubavi kakvu opisuje E. A. Poe u svojoj predivnoj ljubavnoj pjesmi?

PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Platonska%20ljubav

Prije nego što odgovorimo na to pitanje, potrebno je definirati što je to točno platonska ljubav. Mnogi ljudi često se i koriste tim terminom, a da niti ne znaju što on u stvari znači.

Kao što i samo ime govori, platonska ljubav dobila je ime po grčkom filozofu Platonu, koji nije izmislio termin, no prvi je pisao o toj vrsti ljubavi. Naravno, u staroj Grčkoj odnos prema ljubavi bio je nešto drugačiji nego što je danas, pa u neku ruku slobodniji. Poznato je da je Platon, pravim imenom Aristokles, bio homoseksualne orijentacije. Također, poznato je da je bio olimpijac, odnosno vrhunski sportaš, pa prema tome i pripadnik grčke elite, među kojom je bila uobičajena pojava te se smatralo normalnim za ljubavnika imati dječaka od dvanaestak godina.

U toj perspektivi, on je pričao o tjelesnoj i bestjelesnoj ljubavi, koja je vjerojatno bila homoseksualne naravi. Upravo ta bestjelesna ljubav je ona ljubav koja je tek u vrijeme renesanse i humanizma nazvana platonska ljubav, jer se inspiracija pronalazila u helenističkoj kulturi.

Dakle, platonskom ljubavi se smatra ljubav koja nije niti na koji način fizički konzumirana, nego se radi na duhovnoj i emocionalnoj povezanosti. Također, platonskom ljubavi se smatra ljubav između osoba suprotnog spola (ukoliko su heteroseksualci) ili između istog spola (ukoliko su homoseksualci).

Ona može biti različitog intenziteta, najčešće postoji fizička privlačnost, a može se reći da su to najčešće ljubavi koje zbog nekog razloga ne mogu imati i fizičku dimenziju. Platonska ljubav često je vrlo zrela ljubav, a povezanost na emocionalnoj razini koja može trajati cijeli život.

Nesebična ljubav

Platonska ljubav se može usporediti i s prijateljstvom između muškarca i žene. Naime, poznato je da većina takvih prijateljstava ne može opstati, jer najčešće jedna strana želi upravo iz one emocionalne razine preći i na onu drugu, fizičku razinu, dok druga strana to ne želi. Platonska ljubav upravo se krije negdje između prijateljske i tjelesne ljubavi, u ravnoteži.

Svaka ju osoba može doživjeti na različit, sebi svojstven način, pa možda niti jedna od naših definicija neće odgovarati vašim osjećajima ili vašem poimanju platonske ljubavi. Dok će neke osobe opisivati platonsku ljubav, kao nemoguću, ali itekako stvarnu ljubav, drugi će platonsku ljubav opisivati kao ljubav između dva prijatelja.

U doba kada se komunikacija odvija putem interneta, pa se i tim putem stvaraju brojna prijateljstva, čak se ide do te mjere da ljudi samo putem interneta održavaju virtualnu ljubavnu vezu. Može li se ona nazvati platonskom ljubavi? Odgovor bi mogao biti i potvrdan, no veće su mogućnosti da se radi o oduševljenju nekom osobom ili zaluđenošću, nego pravoj ljubavi.

Ono što je najvažnije kod platonske ljubavi je da ona spaja, a ne razdvaja, da ona na neki način i nadilazi ono tjelesno. Kada ste spremi dati sve ono emocionalno drugoj osobi, svojoj ljubavi, pa bila ona i jednostrana.

Jedan od najpoznatijih primjera je poznati pjesnik i začetnik humanizma Francesco Petrarca koji je cijeli „Kanconijer“ posvetio Lauri, svojoj muzi i ljubavi, a, koliko je poznato, veza nikada nije bila konzumirana. Također, njegova beskonačna ljubav prema njoj nastavila se i nakon njezine smrti. Sličan primjer je ljubav pjesnika Stanka Vraza prema Ljubici Cantilly u koju je bio nesretno zaljubljen i također joj je napisao i posvetio brojne pjesme, a ona se ipak udala za drugog.

Besmislena, nemoguća, luda

Kako ne bi došlo do zabune, platonska ljubav može preći i u fizičku ljubav, i vjerujemo da su brojni sadašnji parovi bili godinama prijatelji ili malo bolji poznanici prije nego što su postali par. Određeno razumijevanje, emocionalna povezanost i fizička privlačnost može postojati prije same fizičke ljubavi, pa zbog čega se i to ne bi mogla nazvati platonskom ljubavi. Brojni psiholozi koji se bave ljubavnim vezama, upravo preporučuju parovima da svoju vezu temelje na prijateljstvu i na emocionalnoj osnovi, a ne fizičkoj. Zbog čega platonska ljubav ne bi bila dobar početak?

Ono što je sigurno, ako platonsku ljubav niste doživjeli, ne možete ju niti shvatiti. Je li to ljubav „jača od ljubavi mnogih“, kao što je Poevoj pjesmi ili ona sasvim nešto ljudsko, svakidašnje, teško je reći. Ono što je najvažnije je da ljubav postoji, da nas ona ispunjava, usrećuje, daje nam nadu, pa makar bila besmislena, nemoguća i luda.

izvor: zena.hr/Weekend.ba

Nazad na vrh Ići dole
Una

Una

Ženski
Broj poruka : 14
Godina : 33
Humor : U pravo vrijeme na pravom mjestu.
Datum upisa : 15.11.2010

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime15/11/2010, 3:08 pm

Kako mi to poznato zvuci.
Platonska ljubav je kao neki nadnaravan osjecaj , zudis za trenutkom,za sitnicom,za svim onim sto ima veze sa tom osobom.
Razveselis se kad vidis nekog njegovog na cesti,a tek njega ...

Platonska ljubav covjeka osnazi.
Dovede do vrhunca naivnosti,srece ,a nakon tog da ohladi i kasnije je puno lakse raspoznati pravog ili pravu.
Ja sam platonsku ljubav dozivjela.
Cijelo to moje iskustvo trajalo je gotovo 6 godina.
6 dugih godina koje slavim jer su se dogodile .
I kao sto moja mama kaze : " Za takve stvari - treba biti hrabar i poseban. "
Nazad na vrh Ići dole
Najda M.

Najda M.

Ženski
Broj poruka : 5067
Datum upisa : 12.10.2010

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime15/11/2010, 3:17 pm

Počinjem da verujem da postoji,mada je vrlo diskutabilna tema.Sve neopipljivo čini se i nedostižno.Snaga misli i osećaja je tu presudna...Sve jedno...toplo je oko srca kad osetiš ljubav,ma kakva ona bila.

Bog nam je podario Veru , Ljubav i Nadu...
Na nama je da pronađemo smisao tog dara.

Najda M.  
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime6/3/2011, 2:40 pm

Ljubav je nešto što se ne može definisati, svi je doživljavamo na svoj
način, i niko nije kompetentan da nekome kaže: eh, to što ti osecas je
ili nije ljubav.
Fizička veza između dvoje ljudi ima tu osobinu da produbljuje odnos
prenoseći ga u sferu fizičkog pa je veza dvojaka, dok se platonska
ljubav zadržava na nivou duhovne veze, mada i ona zna biti itekako
duboka i iskrena.

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?   PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju? Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

PLATONSKA LJUBAV, Verujete li u nju?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: O ljubavi, na neki drugi način-
Skoči na: