LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Pouke zivota

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Masada
Administrator
Masada

Muški
Broj poruka : 9743
Godina : 59
Humor : Jok
Datum upisa : 05.10.2007

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Citati ili književna pouka o zivotu !   Pouke zivota Icon_minitime9/3/2008, 12:16 am

Prvo: Bog je zrtvovanje. Patimo u ovom zivotu i bicemo srecni u buducem.
Drugo: ko se zabavlja taj je dete. Zivimo u neprestanoj napetosti.
Trece: drugi znaju sta je za nas najbolje, jer imaju vise iskustva.
Cetvrto: nasa je duznost da druge usrecimo. Treba da im cinimo po volji, cak i ako to podrazumeva velika odricanja.
Peto: ne treba piti iz pehara srece, jer nam se to moze osladiti - a necemo ga uvek imati u rukama.
Sesto: treba prihvatiti sve kazne. Svi smo mi gresnici.
Sedmo: strah je najbolji strazar - necemo se izlagati opasnostima.

Ovo su zapovesti kojih ni jedan ratnik svetlosti ne moze da se pridrzava...

Paolo Kueljo

https://poezija.darkbb.com
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski
Broj poruka : 2850
Godina : 45
Datum upisa : 09.10.2007

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime12/3/2008, 8:38 pm

Sunce koje širi svetlost i toplotu svud oko sebe i služi za primer onima koji razmišljaju preko granica svojih vidika.

P.Koeljo
Nazad na vrh Ići dole
Sanjalica

Sanjalica

Broj poruka : 768
Datum upisa : 31.10.2007

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime27/3/2008, 12:50 pm

Gde ima razuma nema izbora. Gde nema izbora svuda je jad.

Nemam pojma ko je rekao, ali što je reekaaooo.
Nazad na vrh Ići dole
Ptica

Ptica

Broj poruka : 524
Datum upisa : 17.04.2008

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime18/4/2008, 9:55 am

Ako na stazi zivota potrcis i padnes,podigni se,ocisti prasinu,jer ne gubi onaj sto pada vec onaj sto ostaje da lezi...ARISTOTEL
Nazad na vrh Ići dole
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime20/4/2008, 4:41 pm

hvala...
Nazad na vrh Ići dole
Nemeza

Nemeza

Ženski
Broj poruka : 47
Godina : 65
Datum upisa : 21.04.2008

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime21/4/2008, 6:11 pm

"Ja jos nisam video da je neko koga su dobro istabanali to zaboravio, ali sam sto puta video da ljudi zaboravljaju i najlepse savete i pouke."

Ivo Andric
Nazad na vrh Ići dole
http://mozaik http://www.mozaik-club.info/e107_plugins/forum/for
Ptica

Ptica

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime22/4/2008, 10:20 am

Kad bi svaka zelja bila zadovoljena odmah kad se pojavi, kako bi ljudi ispunili svoje zivote, kako bi im prolazilo vrijeme? Zamislite da se ova vrsta preseli na Utopiju gdje sve raste od sebe i prani lete okolo peceni, gdje se ljubavnici pronalaze bez cekanja i s lakocom zadrzavaju jedno drugo: na takvom mjestu neki bi ljudi umrli od dosade ili se objesili, neki bi se borili i medjusobno ubijali, i tako bi sami
sebi stvorili vise patnji nego sto im priroda pruza sada.
Arthur Schopenhauer
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime25/4/2008, 10:37 pm

"Kad cujem, zaboravim.
Kad vidim, zapamtim.
Kad uradim, razumem."
Konfucije

"Postupajte prema ljudima kao da su ono sto bi trebalo da budu, i pomocicete im da postanu ono sto mogu da budu."
Johan Volfgan Gete

"Problem sa ljudima koji nemaju nijedan porok je upravo cinjenica da isti ti poseduju veoma nezgodne vrline"
Elizabet Tejlor

"Nema tih para kojima se moze kupiti srce zene koja voli svog muza"
(A.Mihajlovic)

"Strašno je koračati kroz maglu,život je samovanje,niko nikog ne poznaje,svako je sam"
Herman Hese

Moj skromni doprinos malih izreka Velikih ljudi Pouke zivota 590247
Nazad na vrh Ići dole
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime26/4/2008, 12:08 am

"Postupajte prema ljudima kao da su ono sto bi trebalo da budu, i pomocicete im da postanu ono sto mogu da budu."
Johan Volfgan Gete

Draga Jano...zamisli se nad ovim...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime29/4/2008, 9:51 pm

"Posrnut ćete, ali nećete pasti; a ako se i desi - izuzetan slučaj - baš i sam pad, nećete se povrijediti nego ćete, čim se pridignete, produžiti mirno i bodro svoj put. Različiti ste od svega oko sebe, sve vam prijeti i sve vas ugrožava, ali vam se ne može ništa zlo i nepopravljivo dogoditi, jer u vama, od začetka vašeg, živi skrivena i neuništiva iskra životne radosti koja je moćnija od svega što vas okružuje. Samo ćete cijelog vijeka, sve do posljednjeg daha, patiti zbog svog neprirodnog položaja u svijetu u koji ste bačeni. Tako se može reći da vam je, kroz sve mijene i obrate dugog života, dvoje zajamčeno i osigurano: duga patnja i sigurna pobjeda."
Ivo Andrić «Znakovi pored puta»
Još bih dodala na ovaj ulomak Andrićeva djela..."I PAD JE LET"ILI "NIJE SRAMOTA PASTI,SRAMOTA JE NE PODIĆI SE!!!"
Što se slika tiče,one su tu da mi vi iz vašeg kuta gledano,,,date svoje stručno mišljenje...zašto me ovake slike fasciniraju!!!
Pouke zivota 2b2239fa9ePouke zivota E45b370f10Pouke zivota F8d97d3c22Pouke zivota 8946b51c79 Pouke zivota 590247
Nazad na vrh Ići dole
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime30/4/2008, 1:13 pm

Paolo Koeljo...Priručnik za ratnika svetlosti...
još neko je fasciniran. Masada svaka čast...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime2/5/2008, 11:19 pm

DUŠA

…I Vrhovni Bog izdvoji Dušu iz svoga bića i u njoj sazda Ljepotu.
Darova joj nježnost jutarnjih lahora, miris poljskoga cvijeća i blagost mjesečeve svjetlosti.
Podari joj pehar radosti i reče: Iz njega ćeš piti samo kada prošlost zaboraviš i budućnost zanemariš. Zatim joj podari pehar tuge i reče: Iz njega ćeš piti da bi shvatila suštinu životne radosti.
Zatim u nju uvede Ljubav koja Dušu napušta sa prvim tragom pohote, i uvede u nju dražesnost koja iz nje nestaje sa prvom riječju uznositosti.
I obdari je znanjem nebeskim da je vodi putevima istine.
I spusti u njene dubine sposobnost da vidi što se ne da vidjeti.
I stvori u njoj emocije koje prate vizije i himere.
I odjenu je ruhom čežnje koje anđeli od duginog treperenja satkaše.
Potom u nju postavi tamu sumnje koja je sjenka svjetlosti.
Onda uze Gospod oganj srdžbe, i vjetar sto puše iz pustinje neznanja, i pijesak sa obale mora egoizma, i zemlju ispod nogu vremena i sazda čovjeka.
Dade mu slijepu snagu što bijesni u bezumlju i pokorava se uživanjima.
I udahnu mu život koji je sjenka smrti.
I Vrhovni Bog se osmjehnu, pa zaplaka, osjeti bezgraničnu ljubav, te sjedini čovjeka i njegovu Dušu… (prepisano)
Pouke zivota 0448a3d25a Pouke zivota 590247
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime19/5/2008, 11:05 pm

Nisu citati,nisu djela velikih majstora...ali jesu kodeksi...kodeksi ratnika...ne onih ratnika svjetlosti...nego ratnika koji znaju kako časno umrijeti...pošto sam jedno vrijeme trenirala i borila se kao član tae kwon do kluba...i polagala za crveni pojas( samo)morali smo poznavati povjest svih borilačkih vještina i časno prihvaćanje i pobjede i poraza...tko to nije znao nije mogao biti borac...napravila bih malo poređenje između ratnika svjetlosti i ovog kojeg ja spominjem...u prvom je skupljena mudrost svijeta...biblija i zen budizma ,a i vještina borilačkih sportova ima svoje korijene u drevnom Japanu...i kodek časti je vrlo poštivan...poslije toga smrt...
tekst koji ću vam napisati se zove:

SMRT SAMURAJA

Samuraji su bili ratnočka kasta feudalnog Japana.
Nosili su dijeđena čast. Čast je bila centar života, koji je bio posvećen obrani svog gospodara.
Samuraj koji je izgubio gospodara ili koji ga nikada nije ni imao, a bio je samuraj zvao se ronin.

• Samuraji su bili japanska ratnička klasa ili buši klasa.
•••• Bušido- duša japana – veliča tradicije,
načela i stil samuraja.
KAKO ZAMIŠLJAMO samuraja
•Mačevalac
••Kosa vezana u rep na vrhu glave
••Spreman da se sam bori sa desetinom neprijatelja
••Ratnik u crnom oklopu s kacigom na glavi ukrašenom krilima i s maskom na licu

Vidimo ga kako se bori do poslednjeg daha, dok zamak
nestaje u plamenu ili kako mirno kleči na bezgrešnom
tatamiju, da bi otrovni bodež zabio u lijevu stranu
svoje utrobe.

Oružje samuraja
- Yari: Japansko koplje
- Tanto: Kratki bodež
- Katana: Dugi samurajski mač (smrtonosan, predivan, zahtjeva pokornost)
- Wakizashi: Krači samurajski mač (simbol samoubojstva, nametao je unutrašnje poštovanje)
- Naginata. Mješavina koplja i mača
tessen: Lepeza
- Yumi: Luk
- Teppo: Japanska mušketa
-Tachi: Mač za konjanike

Odnos samuraja prema smrti bio je veoma važan u njegovom načinu mišljenja
Smrt je bila ”lakša od pera” (što pokazuje da je bio jak uticaj budizma).
Suočavanje sa smrću
Glavna briga ratnika, bez obzira kojeg je reda, jeste kako da se ponosi u trenutku svoje smrti.
-Ukoliko izgubite pribranost na pragu smrti i umrete na nedoličan način, svo vaše prijašnje dobro ponašanje biće uzaludno, a ozbiljni ljudi će vas prezirati.
-Ratnik se ističe vojničkim podvizima na bojnom polju i stiče njviše počasti tek pošto se pomiri sa činjenicom da će umrijeti.
-Ukolko nekom nesrećom izgubi u dvoboju, kada ga neprijatelj upita kako se zove tik prije no što će mu odsjeći glavu, on se razgovjetno predstavlja i predaje svoju glavu sa osmjehom, bez i najmanjeg kolebanja

Harakiri
Harakiri ili seppuku je vrsta ritualnog samoubojstva, karakteristično za kulturu japana.
To je jedan od ključnih dijelova bušido kodeksa japanskih ratnika samuraja.
Ovaj čin je zahtjvao nadljudsku hrabrost.
Obični ljudi su se mogli objesiti ili udaviti, žene samuraji su rezale vratove; samo je samuraj mogao izvršiti sepuku.

Ritual Hrakirija
• Prvo bi se postavljao tatami (strunjača), omeđen bijelom bojom, sa velikim, bijelim jastukom na sredini.
•• Samuraj je obično bio obučen u bijeli kimono, kleknuo na jastuk. Nešto preko metra iza njegovih leđa, sa lijeve strane, kleknuo bi njegov ”kaišakunin” –pomagač.
••Njegov posao je bio da spriječi samuraja da izvrši sepuku u velikim mukama i da ne pokaže znake bola, tako što bi mu odsjekao glavu. Traljavo obavljena dužnost je bila velika sramota, te su pri tome činu bile potrebne mirne ruke.
••Kada je spreman, samuraj bi odvezao pojas na svom kimonu i otkrio stomak.

•Zatim bi zabio nož u lijevu stranu stomaka i prevukao ga na desnu stranu.
••Potom bi nož trebao krenuti u stomaku i povući oštricu prema gore.
••Mnogi samuraji nisu mogli da izvrše ovaj zadnji, nevjerovatno bolan potez, pošto bi mu pomagač odsjekao glavu na prvi znak boli.
••Rez izveden do kraja je bio poznat kao “jumonji” i njegovo izvođenje je smatrano posebno imresivnim sepukuom.

“Idite na bojno polje, čvrsto ubjeđeni u pobjedu pa će ti se kući vratiti bez ikakave rane. Uđite u borbu potpuno uvjereni da će te poginuti – i ostaćete živi. Ali, ako želite da u bici preživite, sigurno će te poginuti. Ako napuštate dom, ubjeđeni da ga više neće te vidjeti, sigurno će te se vratiti živi, i ako samo pomislite da se vratite živi – neće te se vratiti”.

Usegi Kenzina
Način života
Čovek se rađa nežan i slab,
u času svoje smrti, on je tvrd i krut.
Zeleno bilje je nežno i ispunjeno sokom.
Kad umire, uvelo je i suvo.
Stoga, krutost i nesavitljivost
sledbenici su smrti.
Blagost i plodnost su sledbenici života.
Zato vojska koja nije fleksibilna
Drvo koje se ne savija, lako biće pobednik.se slama.
Tvrdo i jako će pasti.
Meko i slabo
Sun Tsu
Nazad na vrh Ići dole
Nemeza

Nemeza

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime24/5/2008, 11:47 am

Život je put kojim treba trčati sa prijateljem koji će nam ćutanjem, daljinom i sećanjem dokazati da vredimo onoliko koliko znamo VOLETI..

Pouke zivota 34olov10
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime24/5/2008, 2:33 pm

[color=red]Pošto je ova stranica pod nazivom filozofije,predlažem da se malo igramo filozofiranja…nisam dragovoljno čitala Nichea, morala sam pisati seminarski,pa mi je dopalo pod ruku njegovo djelo»Tako je govorio Zaratustra»
A ideja da ga stavim na ovu stranicu je njegov citat izvađen iz konteksta,
«Pođeš li ženama ponesi bič»

Tako je govorio Zaratustra je djelo filozofa Fridriha Ničea nastalo između ,1884 a koje govori o starom šamanu koji se spušta sa svoje planine među narod iz želje da nauči nešto od njih i da narodu podari svoje znanje. Prilikom spuštanja u selo nailazi na razne ljude od kojih doznaje njihove tajne.
Tu se ništa ne dokazuje,ne traže se nikakvi razlozi,ne nude se nikakva objašnjenja.Sve je slobodno izloženo i ostavljeno da lebdi u neodređenosti…
" I cesto ljubavlju zelimo da preskocimo zavist. I cesto napadamo i stvaramo sebi neprijatelja kako bismo prikrili da smo podlozni napadu.
-Budi bar moj neprijatelj !- tako govori pravo strahopostovanje, koje se ne usudjuje da moli za prijateljstvo. "
" Sta imamo sa ruzinim pupoljkom koji podrhtava zato sto mu je na tijelu kaplja rose?" F.Nietzsche- Tako je govorio Zaratustra
Nocna pjesma
Noć je: sada glasnije govore svi vodoskoci. A i moja duša je vodoskok.
Noć je: sad se tek bude sve pjesme zaljubljenih. A i moja duša je pjesma zaljubljenika.
Ima u meni nečeg neutoljenog, neutoljivog; htjelo bi da se oglasi. Ima u meni neke požude za ljubavlju, koja sama govori jezikom ljubavi.
Svjetlost sam: ah, kamo da sam noć! Ali to je moja samoća što sam opasan svjetlošću.
Mnoga sunca kruže u pustom prostoru: svemu što je mračno zbore ona svojom svjetlošću – preda mnom ćute.
Tako je pjevao Zaratustra.
Ko od vas moze da se u isti mah smije i da bude uzvisen?
Hrabre, nezabrinute, podrugljive, nasilne – takve nas zeli mudrost: ona je zena i uvijek voli samo ratnika.
Vi mi kazete: „Tesko je podnositi zivot.“ Ali cemu biste prije podne imali svoj ponos a uvece svoje mirenje sa sudbinom?
Tesko je podnositi zivot; ali onda se ne ponasajte tako njezno! Svi smo mi zajedno lijepi tovarni magarci i magarice.
Istina je: mi volimo zivot, ne zato sto smo navikli da zivimo nego zato sto smo navikli da volimo.
Uvijek ima pomalo ludila u ljubavi. Ali uvijek ima i pomalo uma u ludilu.
Vjerovao bih samo u onoga boga koji bi znao da igra.
A kad sam vidio svog djavola, nasao sam ga ozbiljnog, temeljnog, dubokog, svecanog: bio je to duh teze – zbog njega padaju sve stvari.
Ubija se ne gnjevom nego smijehom. Naprijed, hajde da ubijemo duha teze!
Naucio sam da idem: otada dozvoljavam sebi da trcim. Naucio sam da letim: otada ne zelim da me najprije gurnu da bih krenuo s mjesta.
Sada sam lak, sad letim, sad vidim sebe pod sobom, sad neki bog igra kroz mene.
Tako je govorio Zaratustra
Masada
Administrator
Masada

Muški

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: O knjiyevnosti, životu i jos o necemu   Pouke zivota Icon_minitime29/5/2008, 9:05 pm

Postojanje zla u čoveku i životu ne sme da zaplaši umetnika niti da ga odvede u beznađe. I zlo i dobro, kao dijalektičke autonomne sile, samo su latentnost života i ljudske prirode. Dužnost je umetnika da otkriva i jedno i drugo, ali, istovremeno, i da svojim delom utire put spoznaji da je moguće pobediti zlo i stvoriti život zasnovan na dobroti i pravdi.

Andrić

Ptica

Ptica

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime29/5/2008, 11:47 pm

Poezija zblizava i sjedinjuje neraskidivim vezama sve duse koje je vole. Mada one uostalom u svom zivotu traze najrazlicitije stvari, neke potpuno preziruci ono sto je za druge svetinja, i mada ne cene niti primecuju jedna drugu, ostajuci vecno tudje, u ovoj sferi one su ipak sjedinjene i uspokojene visom carobnom moci. Jedna muza trazi i nalazi drugu, a svi potoci poezije se slivaju u veliko zajednicko more.
Razum je jedan jedini, i to isti kod svih; ali kako svaki covek ima svoju sopstvenu prirodu i svoju sopstvenu ljubav, tako svako u sebi nosi i svoju poeziju."

Razgovor o poeziji, Fridrih Slegel

Pouke zivota 590247
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime30/5/2008, 6:22 pm

''... strah i nemoć rađaju niske nagone...''
''... Kasno je, sjećanja, uzalud se javljate, beskorisne su vaše nemoćne utjehe i podsjećanja na ono što je moglo da bude, jer ono što nije bilo, nije ni moglo da bude. A uvijek izgleda lijepo ono što se nije ostvarilo. Vi ste varka koja rađa nezadovoljstva, varka koju ne mogu i ne želim da otjeram, jer me razoružava i tihom tugom brani od patnje.''
''Možda bi trebalo da ih mrzim, ali ne mogu. Ja nemam dva srca, jedno za mržnju, drugo za ljubav.''

Meša Selimović
Masada
Administrator
Masada

Muški

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime2/6/2008, 10:31 pm

NIČE - TAKO JE GOVORIO ZARATUSTRA

Ako imaš neku vrlinu, ona je samo tvoja, ne deliš je ni sa kim. Svakako, želiš da je nazoveš po imenu i da je miluješ, želiš da se zabavljaš njome. I gle! Sada deliš njeno ime sa narodom, i postao si narod i stado sa svojom vrlinom.
Bolje bi učino da kažeš - neizrecivo je i bezimeno ono što mojoj duši stvara muku i slast i što je još i glad moje utrobe.
Tvoja vrlina neka bude odveć uzvišena za prisnost imena - i ako moraš o njoj govoriti, ne stidi se da mucaš.
Zato, slobodno govori i mucaj - to je moje dobro, to volim, samo ovako želim da je dobro.
....
Nekada si imao strasti, i nazivao si ih zlima...ali, sad, imaš samo vrline - one su izrasle iz tvojih strasti.
Nekada si imao divlje pse u podrumu, ali si ih preobrazio u umilne psiće.
Od svojih otrova svario si svoj melem, pomuzao si kravu svoje tuge - sada piješ slatko mleko.
Ako imaš sreće, imaš jednu vrlinu i ništa više - tako ćeš lakše preći preko mosta.
Odlika je imati mnoge vrline, ali težak je to usud.
Gle, kako tvoja vrlina žudi za najvišim, ona želi ceo tvoj duh, ona želi svu tvoju snagu gneva, mržnje i ljubavi.
Ljubomorna je svaka vrlina na drugu, a strahovita je stvar ljubomora.
Koga opkoli plamen ljubomore, taj na kraju, poput škorpije, protiv sebe samog okreće svoju bodlju.
Čovek je nešto što mora biti prevazidjeno, i zato treba da voliš svoje vrline - jer od njih ćeš na kraju propasti.
Zar nikada dosad nisi video neku vrlinu kako sama sebe opanjkava, podbada, grize? Sigurno jesi...

Ptica

Ptica

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime3/6/2008, 10:37 am

„Budite, dakle, mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi."
Mt. 10,16
Vidite li mudrost u postojanju ptica, cveća, drveća, čitave prirode? Ista takva mudrost aktivna je u nama, da bi činila stvari koje naš mozak nikad ne bi mogao - krv struji u našim venama, srce otkucava, pluća se šire i skupljaju, rane zarašćuju, dok se naš svesni duh bavi drugim stvarima. To je ta prirodna mudrost koju tek da¬nas otkrivamo u takozvanim primitivnim narodima, kod kojih se sačuvala ta iskonska jednostavnost.
Mi, koji smatramo sebe progresivnijim, razvili smo drugi tip mudrosti - domišljatost mozga - jer smo otkrili da možemo usavršiti prirodu i obezbediti sebi sigurnost, zaštitu i dugotrajan život, brzinu i udobnost nepoznate primitivnim narodima. Sve to zahvaljujući „kompletno razvijenom" mozgu. Izazov koji je pred nama sastoji se u pronalaženju bezazlenosti goluba, a da pri tom ne izgubi¬mo promišljenost zmije.
Kako da to postignemo? Putem važnog zahvata sve¬sti - treba da shvatimo sledeće: kad god se trudimo da pobedimo prirodu tako što joj se suprotstavljamo, mi sa¬mi sebe povređujemo, jer Priroda nije ništa drugo nego

naše sopstveno biće. To je kao da se vaša desnica bori s vašom levicom, ili kao da vaše desno stopalo gazi po le-vom. To su gubitnički zahvati, i vi, umesto da budete ži¬vi i kreativni, blokirani ste u tom sukobu. Osvrnite se oko sebe - zar to nije stanje najvećeg broja ljudi? Mrtvi, nekreativni, blokirani, jer su u sukobu s prirodom, uvek spremni da dokažu sebi kako mogu da čine suprotno od onoga što im njihova priroda nalaže. U sukobu prirode i vašeg mozga, držite se prirode, jer ako joj se suprotsta¬vite, lako vas može uništiti. Tajna leži u unapređivanju Prirode u skladu sa Prirodom. Kako dostići tu harmoni-ju?
Prvo: mislite o nekoj promeni u svom životu ili ka¬rakteru. Možda ćete pokušati da nametnete ovu prome-nu sebi, putem napora i prinude, ili želje da postanete ono što je vaš ,,ego" programirao. To je zmija koja se bo¬ri protiv goluba.
Ili se, možda, samo ograničavate na učenje, posma-tranje, razumevanje, trudeći se da postanete svesni svo¬je aktuelne situacije, sa svim problemima, ali bez upinja-nja, bez forsiranja stvari kako bi to zahtevao vaš 'ego', već dopuštajući da Stvarnost rukovodi promenama, ne u skladu s vašim planovima, već sa planovima Prirode. U tom slučaju postoji savršena saglasnost zmije i goluba.
Razmotrite ipak promene koje želite da ostvarite u sebi, i posmatrajte svoje ponašanje. Otkrićete da ste se olako upustili stazom kažnjavanja i nagrada, discipline i kontrole, propovedi i okrivljavanja, pohlepe i gordosti, ambicije i taštine, ignorišući put spokojnog prihvatanja, put budne i pažljive svesnosti.
Drugo: mislite o svom telu i uporedite ga sa telom životinje koja se nalazi u svom prirodnom okruženju. Ži¬votinja nikad nije napeta osim kada se priprema za bor¬bu ili uzlet; nikada ne jede niti pije nešto što joj može naškoditi; pruža sebi sav odmor ili aktivnost koji su joj potrebni; ima tačno odmeren dodir sa elementima priro-

de: vetrom, suncem, kišom, toplotom, hladnoćom. Sve je to zato što životinja sluša svoje telo i prepušta se njego¬voj mudrosti.
Uporedite sve to s vašim glupavim lukavštinama. Kad bi vaše telo moglo da govori, šta bi vam reklo? Pokazalo bi vam svu vašu lakomost, sujetu, ambiciju, ispraznu že¬lju da se istaknete i dopadnete drugima, sva zastranjenja koja ućutkavaju glas vašeg tela, dok istovremeno slepo hrlite objektima koje vam nameće vaš 'ego'. Eto, zaista ste izgubili jednostavnost i bezazlenost goluba.
Treće: upitajte se koliko ste u dodiru s Prirodom -sa drvećem, zemljom, travom, nebom, vetrom, kišom, suncem, cvećem, životinjama i pticama. Koliko vremena provodite u prirodi? U kojoj ste meri usklađeni s njom, koliko je posmatrate, koliko se udubljujete, koliko vas ostavlja ushićenim, koliko se poistovećujete s njom? Ako je vaše telo predugo odvojeno od prirodnih elemenata, ono sahne, postaje kruto i lomno, jer je odvojeno od svoje vitalne sredine. Kada ste predugo odvojeni od Pri¬rode, vaš duh postaje jalov i umire, jer je iščupan u korenu.

Put ljubavi-Antoni De Melo
Nazad na vrh Ići dole
Ptica

Ptica

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime3/6/2008, 10:43 am

Put ljubavi Antoni De Melo

````Grupa turista udobno sedi u autobusu i putuje. Kraj njih promicu jezera, planine , livade i reke. Ali zavese na prozorima su spustene i oni, ne znajuci sta je van autobusa, citavo putovanje provode u raspravljanju ko zasluzuje da sedi napred, ko je najprivlacniji ili uziva najveci ugled medju njima, i tako dalje, a ondab_&b_&.putovanje se okoncava.````

````Ne postoji ni jedan trenutak u vasem zivotu u kome nemate sve sto je potrebno da biste bili srecni. Vasa nesreca potice od onoga sto usmeravate svoju paznju na ono sto nemate, umesto na to sto u odredjenom trenutku imate.````

````Zivot je zanosna arija za onoga ko ima usi; ali retka su, veoma retka ljudska bica koja uopste mogu da je cuju.````

````Morate iskljucivo i pre svega videti zidove svoga zatvora.````

````Vi mozete stvarno voleti nekoga samo onda i u onoj meri u kojoj realno vidite tu osobu, muskarca ili zenu, ovde i u ovom trenutku, a ne onako kako zivi u vasem secanju ili vasoj zelji, u vasoj masti ili vasoj projekciji, jer tada ne volite tu osobu, vec samo svoju predstavu o njoj.````

````Kada niste nigde usidreni, kada niste ni za sta okovani, kada se ni malo ne bojite da cete bilo sta izgubiti, slobodni ste da tecete kao planinski potok, vecito svez, bistar i ziv.````

````Nasa sreca ne zavisi od onoga sta nam se desava, vec od nacina na koji to dozivlajvamo i suocavamo se sa dogadjajima. Ako zelimo da budemo srecni, to mozemo odmah, jer je kljuc nase srece sakriven unutar nas.````

````Dva su razloga za tugovanje u zivotu: kada ne uspemo da dobijemo ono sto nas privlaci i kada to kada to konacno dobijemo.````

````Jedan stari hodocasnik isao je usred zime preko mosta u podnozju Himalaja kada je pocela kisa. Cuvar prelaza mu je rekao: Kako ces, dobri covece, stici gore po ovakvom nevremenu?
Starac mu je veselo rekao: Moje je srce vec stiglo tamo, ostatku mene lako je da ga prati.````

Bila jednom dva monaha, koji su punih četrdeset godina živeli u istom manastiru a da se nijednom nisu posvađali. Jednog dana prvi monah rekao je drugome: "Ne misliš li da bi trebalo bar jednom da se posvađamo?" a ovaj je uzvratio: "Zašto da ne? Oko čega ćemo se svađati?" "Mogli bismo oko ovog hleba", predložio je prvi. "U redu, svađajmo se oko hleba. Kako se to radi?" "Ovako", rekao je prvi monah. "Ovaj hleb je moj, šta ćeš sad?" "Zadrži ga", rekao je drugi monah.
Nazad na vrh Ići dole
Ptica

Ptica

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime3/6/2008, 10:46 am

.........." Nauci se da umes da zabolis svoj bol, umesto
da on tebe boli. Nauci se da umes da vodis
svoje puteve, umesto putevi tebe da vode.
I nauci da umes da odzivis svoj zivot, umesto
da on tebe zivi. Jer njemu je svejedno da li nas
ima ili nema i da li, uopste, i mislimo da mislimo...."

/ Putokazi, M.Antic..../
Nazad na vrh Ići dole
Masada
Administrator
Masada

Muški

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime3/6/2008, 8:10 pm

Pietro Aretino (1492 - 1556)

Jedino bih zelio da imam onoliko da mi ne zavide, ali ne tako malo da bih u bliznjemu budio milosrdje.

Drago mi je, vrlo uceni moj sine, kad me bijednici grde, jer kad bi me hvalili, cinilo bi se da sam im slican. Zavidnici pak, kad napadaju moje postenje, misle da me zaloste, no oni me razveseljavaju, jer ja tako postajem slavan kad mi svi zavide.

Rasipnost je nalik na smokvu koja raste na hridi, pa njene plodove lakse pojedu lopovi nego cestiti ljudi.

... kazem vam da mi se cini da je slava maceha smrti, a ambicija izmetina slave.

Svodnica mora da bude pametna, i to vrlo pametna, pa nije obicno pripovjedanje da su na skolama svodnistva polozile doktorate sibile, vile i vjestice ...

Svodnica i bludnica, draga babice, nisu dvije suprotne stvari, nego su rodjene od iste loze, jer im je gospodja raskos majka a gospodin bordel otac, kako to vele kronike.

Onaj koji se ne zna pretvarati, taj ne zna ni zivjeti. Pretvaranje je stit koji lomi svako oruzje, stavise, ono je oruzje koje probija svaki stit.

Ko ne pokazuje da je sklon manama, taj postaje neprijatelj ljudi.

Vino muti razum, kvari osjecaje, smanjuje apetit, rasklimava udove, razara jetru, razgradjuje organizam, razdrazuje gubu i sramoti svaku stvar.

Ptica

Ptica

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime4/6/2008, 9:42 am

Sve mi govori da sam na pragu jedne pogresne odluke, ali i greske su nacin postupanja. Sta svet od mene ocekuje? Da se ne izlazem opasnostima? Da se vratim tamo odakle sam dosla, ne usudujuci se da kazem zivotu „da"?
Vec sam pogresno postupila kad sam imala jedanaest godina, i kad mi je jedan decak zatrazio da mu pozajmim olovku; od tog trenutka shvatila sam da cesto ne postoji druga prilika; bolje je prihvatiti darove koje nam nudi svet. Razume se da je to opasno, ali zar je manje opasno od saobracajne nesrece koja je mogla da se desi mom autobusu, kojim sam cetrdest osam sati putovala dovde? Ako treba nekom ili necemu da budem verna u zivotu, pre svega moram biti verna sebi. Ako trazim istinsku ljubav, treba prethodno da se zasitim svih onih osrednjih ljubavi koje sam sretala. Ono malo iskustva koje sam stekla u zivotu naucilo me je da niko nicim ne gospodari, da je sve iluzija - a to vazi kako za materijalna dobra tako i za duhovne vrednosti. Ko je makar jednom izgubio nesto sto je imao a smatrao svojim neotudivim posedom (sto se meni vec bezbroj puta desilo), shvati da mu zapravo nista ne pripada.
I ako mi vec vista ne pripada, nemam nikakve potrebe da gubim vreme baveci se onim sto nije moje; bolje je da zivim kao da je danas prvi (ili poslednji) dan mog zivota.

Jedanaesta minuta-Paolo Koelho
Nazad na vrh Ići dole
Nemeza

Nemeza

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime5/6/2008, 7:17 pm

Suzana Tamaro: "Idi kuda te srce vodi"

"Na zhalost, nismo bicca koja lebde u mehurima od sapunice, srecne lutalice u vazduhu: postoji jedno pre i posle u nashim zhivotima, i to pre i posle jeste klopka u koju smo uhvaceni kao plen u mrezhi. Kazhu da krivicu ocheva ispashtaju sinovi, krivica dedova pada na unuke, a ona pradedova na praunuke. Ima nekih istina chiji je smisao oslobodjenje, i onih drugih koje nas uzhasavaju. Ova moja, pripada drugoj kategoriji. Gde se zavrshava taj lanac krivice? Kod Kaina? Mora li da se ide tako daleko? Shta se krije iza toga? U jednoj indijskoj knjizi sam prochitala da je sve u mocci sudbine, dok je snaga volje samo privid. To me je umirilo, ali listajuci dalje pronashla sam da nasha sudbina nije nishta drugo do rezultat nashih proshlih radnji, shto znachi da, ipak, sami odredjujemo svoju sudbinu. Opet sam bila na pochetku. Gde je reshenje, pitala sam se. Koju nit treba razmrsiti? I da li je u pitanju nit ili niz? Mozhe li da se preseche, da se prekine, ili smo zarobljeni zauvek?"

"Kazhu da krivicu ocheva ispashtaju sinovi, krivica dedova pada na unuke, a ona pradedova na praunuke."
Koliko ja vidim, to bi znachilo da svaki chovek ispashta krivicu SVIH svojih predaka, bivajuci istovremeno i sin, i unuk, i praunuk... Stvar je vishe nego ozbiljna... Da te glava zaboli... Blago onom kome je neko od prethodnika proglashen za sveca. Shalu na stranu, ovo me podseti na "Nechistu krv"

"Neisplakane suze se talozhe na nashem srcu i vremenom oko njega naprave koru i paralishu ga, kao shto natalozheni kamenac paralishe zupchanike u vesh mashini." (kakva misao... i kakvo tek poredjenje! )

"Zhivela sam dovoljno dugo i bez mnogih sam vec ostala; znam da vishe od njihove odsutnosti boli ono shto jedno drugom nismo rekli." (True... )

"...put koji si preshla nije prav vec pun raskrshca. Na svakom koraku bio je po jedan putokaz koji je oznachavao razlichite pravce; na jednu stranu vodi puteljak, na drugu travnata staza koja se gubi u shumi. Jedan od tih puteva izabrala si nasumice, neke druge nisi ni videla; ne znash kuda bi te odveli oni kojima si okrenula ledja, da li na neko bolje ili gore mesto; ne znash, ali u svakom sluchaju se kajesh. Mogla si neshto da uchinish a nisi, vratila si se umesto da krenesh napred. "Il gioco dell'oca", seccas se? . Zhivot se manje vishe odvija na isti nachin.

Duzh raskrshca tvog puta sreshces i druge sudbine: da li ces ih upoznati ili ne, prozhiveti ih do kraja ili ih napustiti, zavisi samo od odluke koju moras doneti u jednom trenu. I mada to tada ne znash, od toga da li ces nastaviti pravo ili negde skrenuti, zavisi chesto i tvoj zhivot, kao i zhivoti tvojih najblizhih."

"Znash u chemu greshimo? Verujemo da je zhivot nepromenljiv i da kad uzmemo jedan pravac moramo njime da idemo do kraja. Sudbina, naprotiv, ima mnogo vishe mashte od nas. Upravo kada poverujesh da iz jedne situacije ne postoji izlaz i kada tvoje ochajanje dostigne vrhunac, brzinom iznenadnog udarca vetra sve se promeni i preokrene i sledeceg trenutka shvatish da zhivish jedan novi zhivot."

"Greshiti je prirodno, ali oticci a ne biti svestan svojih greshaka, ponishtava smisao jednog zhivota. Stvari koje nam se dogadjaju nisu nikada same sebi cilj, i one imaju svoju cenu; svaki susret, svaki, pa i najbeznachajniji dogadjaj, ima neko znachenje. Sebe cemo razumeti i spoznati onoliko koliko smo spremni da ih sve prihvatimo, koliko smo sposobni da u svakom trenutku promenimo pravac i da ostavimo staru kozhu kao gushter izmedju dva godishnja doba."

"Mozhda ces me razumeti tek kada budes starija i kada predjesh onaj tajanstveni put koji od nepomirljivosti vodi do samilosti.
Samilost, pazi, ne sazhaljenje. Ako me budes sazhaljevala, sicci cu kao oni zli duhovi i napravicu ti gomilu pakosti. Isto cu uchiniti i ako budesh stidljiva umesto skromna, ako se budesh opijala praznim razgovorima umesto da cutis. Eksplodirace lusteri, poletece tanjiri sa polica, gaccice ce zavrshiti na lusteru; od svitanja do duboko u noc necu te ostaviti na miru ni trenutak.
To naravno nije tachno, necu uraditi nishta od toga. Ako me bude negde i ako budem mogla da te vidim, biccu samo tuzhna, kao shto sam tuzhna kad god vidim unishten zhivot, jedan zhivot u kojem se put ljubavi nije ispunio.

Chuvaj se. Svaki put kada, sazrevajuci, budesh htela da promenish neshto shto je pogreshno u ono shto je ispravno, ne zaboravi da prvu revoluciju treba izvesti u sebi samoj, prvu i najvazhniju. Boriti se za jednu ideju, a nemati ideju o sebi, jedna je od najopasnijih stvari koje mogu da se dogode.

Svaki put kada se osetish izgubljenom i zbunjenom, pomisli na drvece i seti se kako ono raste. Ne zaboravi da jedno drvo sa velikom kroshnjom i malim korenjem ishchupa prvi nalet vetra, dok kroz drvo sa mnogo zhila i malom kroshnjom i sokovi jedva protichu. Korenje i kroshnja moraju da rastu zajedno; morash da budesh istovremeno u stvarima i iznad njih, samo tako ces mocci da ponudish hlad i zaklon, samo tako ces se, kad za to dodje vreme, okititi cvetovima i plodovima. ("Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nishta uradio... I shvatice, kad-tad, da ne zna shta je hlad." )

"I kada se pred tobom otvore mnogi putevi a ti ne budesh znala kojim da krenesh, nemoj pocci bilo kojim, nego sedi i sachekaj. Dishi duboko i s poverenjem u sebe, onako kako si disala onog dana kada si doshla na svet; ne dozvoli da ti neshto odvuche pazhnju; chekaj, i dalje chekaj. Budi mirna, ccuti i slushaj svoje srce. Kad chujesh njegov glas, ustani i idi kuda te ono vodi."

(Suzana Tamaro)
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime5/6/2008, 8:42 pm

Zahvalnica
Oni što stupaju stazom oholosti gazeći sve skromne živote, prljajući nježno zelenilo zemlje otiscima svojih stopa u krvi; neka se raduju, i hvala ti, Gospode, što dan je njihov.
No zahvalan sam što moja sudbina leži sa smjerima, koji trpe i podnose breme sile, i kriju lica i guše svoje jecaje u mraku. Jer, svaki treptaj njihovog bola zadrhtao je u tajnoj dubini tvoje noći, i svako vrjeđanje njih unjeto je u tvoju veličanstvenu tišinu. I njihovo sutra.
O, Sunce, podigni se nad krvareća srca što se otvaraju u jutarnjem cvijeću, dok svjetlost baklje bahatosti zamire u pepelu.

R. Tagora
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime5/6/2008, 8:47 pm

Molitva Sioux Indijanaca

Dopusti da se moje ruke pune poštovanja
dotaknu stvari koje si Ti stvorio.
Izoštri moje uho da čuje Tvoj glas.
Učini me mudrim kako bih spoznao nauk koji si Ti
tajnovito stavio u svaki list, u svaki kamen.
Tražim snage, ali ne da bih nadjačao svoju braću
nego da bih nadvladao svog najvećeg
neprijatelja-samoga sebe!
Bože, daj mi mirnoću da podnosim stvari koje
ne mogu promjeniti.
Daj mi hrabrosti da promjenim stvari koje
mogu promjeniti.
Daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga.
Neka ne molim za smirenje moga bola
već za jako srce da ga svladam.
Neka ne tražim saveznike u životnoj borbi
već da se oslonim na vlastite snage.
Neka ne preklinjem za spas od straha
već za nadu da osvojim svoju ljepotu
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime5/6/2008, 8:52 pm

Sjeverno Američki Indijanski Etički Kod

1. Ustani sa Suncem i pomoli se. Moli se sam. Moli često. Veliki Duh će slušati, samo ako ti govoriš.

2. Budi tolerantan prema onima koji su se izgubili na putu. Neznanje, ljutnja, ljubomora i pohlepa izlaze iz izgubljenih duša. Moli se za njih da pronađu vodstvo.

3. Traži sebe, kroz sebe. Ne dozvoli drugima da upravljaju tvojim putem. To je tvoj put i samo tvoj - Drugi mogu ići s tobom, ali nitko ne može ići umjesto tebe.

4. Ophodi se prema gostima u kući s puno obazrivosti. Posluži ih sa najboljom hranom, daj im najbolji ležaj, odnosi se prema njima s poštovanjem i čestitošću.

5. Ne uzimaj što nije tvoje, bilo od neke osobe, zajednice, divljine ili nečije kulture. Nije zasluženo i dato. Nije tvoje.

6. Poštuj sve što postoji na Zemlji, bilo ljude bilo biljke.

7. Poštuj tuđa mišljenja, želje i riječi. Nikada ne prekidaj nečiji govor, prigovaraj ili grubo oponašaj mimikom izrečeno. Dozvoli svakoj osobi pravo na osobno izražavanje.

8. Nikada ne govori loše o drugima. Negativna energija koju time odašilješ u univerzum vratit će ti se višestruko.

9. Svi ljudi čine pogreške. Sve pogreške mogu biti oproštene.

10. Negativne misli uzrokuju bolesti uma, tijela i duha. Vježbaj optimizam.

11. Priroda nije naša, ona je dio nas. Ona je dio naše svjetovne obitelji.

12. Djeca su sjeme budućnosti. Sadi ljubav u njihova srca i zalijevaj ih sa mudrošću i učenjima života. Dok rastu, daj im mjesto da rastu.

13. Izbjegavaj ranjavanje srca drugih. Otrov te boli će se vratiti tebi.

14. Budi iskren u sva vremena. Iskrenost je ispit nasljeđa i dosljednosti unutar ovog univerzuma.

15. Drži sebe u ravnoteži. Svoje umno Ja, Duhovno Ja, Emocijonalno Ja, i Tjelesno Ja.
Sva trebaju biti jednako snažna, čista i zrdava. Jačaj tijelo da ojača um. Rasti bogato u duhovnosti, da izlječiš emocijonalne rane.

16. Donosi svjesne odluke, kao što ću i kakav biti, kako ću djelovati i nositi se sa svojim djelima. Budi odgovoran za svoja djela.

17. Poštuj privatnost i osobni prostor drugoga. Ne diraj tuđe vlasništvo, pogotovo ne diraj svete i duhovne relikvije. To je zabranjeno.

18. Budi prvenstveno iskren prema sebi. Ne možeš biti pažljiv i pomoći drugima, ako nisi pažljiv prema sebi i ne pomažeš prvo sebi.

19. Poštuj tuđa vjerska opredjeljenja. Ne sili druge da vjeruju u tvoje.

20. Dijeli svoju dobru sreću. Dijeli i sudjeluj u davanju milostinje.

Autor nepoznat
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime5/6/2008, 8:59 pm

U dodiru...

»U dodiru s tokom komičke svijesti stopit će se sve poznate religije današnjice. Ljudska duša ce se duboko izmijeniti. Religija će apsolutno zagospodariti rasom. Ona neće ovisiti o tradiciji. U nju se neće vjerovati ili ne vjerovati. Ona neće biti dio života kojemu poklanjamo samo odredene sate, neko vrijeme u određenim prilikama. Nje neće biti u svetim knjigama niti na ustima svećenika. Neće je biti u crkvama, na sastancima, u obredima ni u određenim danima. Njezin život neće biti u molitvama, himnama i propovijedima. Ona neće ovisiti o posebnim otkrivenjima, o rijećima bogova koji silaze da poučavaju, niti o ikakvoj bibliji ili biblijama. Njezina misija neće biti spasavanje ljudi od grijeha ili osiguranje raja. Ona neće naučavati budućoj besmrtnosti ni budućoj slavi, jer će besmrtnost i sva slava već postojati ovdje i sada. Očitost besmrtnosti živjet ce u svakom srcu kao vid u oku. Sumnja u Boga i vječni život bit ce nemoguća baš kao sto je sada nemoguća sumnja u postojanje; očitost i jednog i drugog bit ce ista. Religija će upravljati svakom minutom svakog dana svega zivota. Crkve, svećenici, svečanosti, vjerovanja, molitve..svi zastupnici, svi posrednici izmedu čovjeka i Boga bit će zauvijek zamijenjeni izravnim i jasnim općenjem. Vise neće biti grijeha, niti želje za spasenjem. Ljudi se neće vise brinuti ni o smrti ni o budućnosti, o kraljevstvu nebeskom ili o onome sto može doći nakon smrti tijela. Svaka ce duša osjećati i znati da je besmrtna, osjećat ce i znati da sav svemir sa svim svojim bogatstvom i svojom ljepotom postoji za nju i njoj zauvijek pripada.»

autor nepoznat
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime5/6/2008, 9:05 pm

Traganje za izgubljenim vremenom

"Tik – tak, tik – tak, ...", čujem otkucaje sata, polusvjestan, u toplom okruženju poludjelih misli, s mirisom spokoja, savršenosti noći. Razmišljam o vremenu.
O vremenu koje nikad neće stati, a prolazit' će beskrajno uz zvuke voza u zimskim jutrima. Tišina. Misli lutaju, pa se vrate, poput krda, stravstveno i snažno, bez imalo boli, stvaraju zaborav. Da li je moguće da smo svi samo zaborav, najobičnija karika u ogromnom lancu vremena i života ? Da postojim samo sad i nikad više ?
Ja želim vidjeti kraj ! Želim plamtati, postati vatra, zatim se sporo gasiti, ali nikada iščeznuti.
Stvoriti život tako je teško. Zašto smo ga onda dobili, ako je to samo ovo, ovo hladno jutro, gdje je tutanj voza jedini zvuk budne svijesti, pod plavim Suncem i žutim nebom ? Zašto je nebo ljubomorno ? Da li je na nebu život ustvari smrt ? Postoji li uopće smrt ? Možda je to samo vječni san o ljepoti potraćenog vremena koje je beskonačno ?
Ne želim više biti karika. Želim se odvojiti, želim spoznati ptica let ka beskraju, želim rastaviti taj dugi lanac, želim vidjeti istinu.
Često si postavim pitanje: "Čemu ljubav ?" Kao kapi kiše, hladno i nevino, a tako jezivo, iskra o misli se javi; pretpostavljam, ljubav je tu samo da se lakše prođe kroz ovaj vašar strasti, ljutnje i neodgovornosti, lažne slobode. Ljubav je ljepilo koje drži karike skupa, a ja to ne želim. Moj san je biti bezbrižan, ne razmišljati, ne željeti, niti voljeti. Moj san je hladan, moj san je izgubljeno vrijeme, a ne želim više tragati. Tragati za smislom postojanja u sveopćoj prolaznosti ? Obično traćenje vremena kojeg nema. Davno nam je izmaklo iz ruku. A možda ga nikad nismo ni imali ?

Pamposh
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime7/6/2008, 4:25 pm

Јер шта не бу учинио истински пријатељ? Које нам задовољство не би причинио? Какву корист? Какву сигурност? Иако можеш навести имена на хиљаде блага, ништа се не може упоредити са правим пријатељем.

Рецимо прво, колико много задовољства доноси пријатељство. Пријатељ је светао радошћу и усхићује се када види пријатеља. Сједињен је са њим у јединству, имајући одређено, неописиво задовољство душе. Ако само размишља о њему, он се подиже и узноси се високо у свом уму.

Говорим о правим, истинским пријатељима, који би изабрали, да умру за своје пријатеље, за оне, које топло љубе. Не помишљај да можеш побити оно што говорим, примером оних који воле слабо, или који ручају са тобом, (букв. „који деле трпезу са тобом“: Сирах 6:10), или са којима имаш површно познанство.

Ако ико има шријатеља, каквог ја описујем, он ће схватити моје речи; а, иако ће виђати свог пријатеља сваки дан, често му то неће бити довољно. Он уздиже исте молитве за пријатеља, као и за себе. Познајем одређеног човека, који, када проси молитве светог човека, ради понашања свог пријатеља, прво га моли да се моли за пријатеља, а онда и за себе.

Истински пријатељ је такав, да су време и место љубљени у његовом сусрету. Јер, као што светлећи предмети проливају светлост на околна места, баш тако и пријатељи преносе сопствену благодат на места где су били. А често смо, када смо стајали на тим местима без пријатеља, плакали и јечали, сећајући се дана када смо били заједно.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime9/6/2008, 3:13 pm

MARQUES -STO GODINA SAMOĆE

"...da se vrijeme vrti u krug..."

"Ako treba da poludiš, poludi sam ali ne pokušavaj djeci da napuniš glavu svojim ciganskim idejama"

"I mi smo došli jer cijeli svijet dolazi"

"Bio je tada, raspoložen za bančenje i luđi nego ikada"

"...prešao je sve granice svojih nevjerojatnih mogućnosti"

"...i sve ju je više ogorčavao mirisni i crljivi plod ljubavi, koji je vukla prema smrti"

"...beskonačni krug zlatnih ribica..."

"...posljednji žuti leptir"

"Život je kraći nego što čovjek misli"

"Nije se patilo od svakodnevnih problema jer su u mašti bili riješeni"

"Da bi sa svojom djevojkom, makar bio na rubu smrti, vodio ljubav na nekoj livadi punoj ljubičica"

"Do tada nije mogao ni da pomisli da je literatura najbolja igračka koja je ikad bila izmišljena za ismijavanje ljudi"

"...da je prošlost jedna laž, da pamćenju nema povratka, jer je svako staro proljeće nepovratno i da je čak najluđa i uporna ljubav u svakom slučaju samo prolazna istina"

"...prolaznost strasti..."

"Dominantne opsesije nadživljuju smrt"
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime9/6/2008, 9:18 pm

Ponekad se stvari u zivotu menjaju za tren oka,pre nego
sto covek stigne da se navikne na njih...

Alhemicar-Paulo Koeljo
Nazad na vrh Ići dole
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime9/6/2008, 9:25 pm

Volim te...

- zbog načina na koji zajedno završavamo rečenice
- jer znam da nikada nećeš odustati od mene
- jer znam da ja nikada neću odustati od tebe
- zbog načina na koji me gledaš
- jer ne mogu zamisliti dan u životu bez tebe
- jer znam da ćeš uvijek biti tamo gdje ćeš mi trebati
- jer znam da ću i ja biti tamo gdje ću tebi trebati
- zbog potpunosti koju osjećam kada sam s tobom
- zbog načina na koji me nasmijavaš
- jer mi ponekad popuštaš
- zbog tvoje brižnosti
- zbog tvoje nježnosti
- zbog sposobnosti da govoriš bez ijedne riječi
- zbog pogleda koje izmijenjujemo
- zbog osjećaja da si uz mene čak i kada smo razdvojeni
- zbog načina na koji me iznenađuješ sitnim poklonima
- kada radiš nešto sa mnom, a nije ti stvarno do toga
- zbog stvari koje dijelimo
- jer bi sve učinio za moju sreću
- jer bih ja sve učinila za tvoju sreću
- zbog zvuka tvoga glasa na telefonu
- zbog zvuka tvoga glasa kada mi šapućeš
- zbog načina na koji podnosiš teška vremena
- zbog načina na koji me štitiš i braniš
- zbog osjećaja koji me preplavljuje kada se grlimo
- zbog mirisa tvoje kose
- zbog dugih šetnji
- zbog malih iznenađenja koja mi priređuješ
- zbog svakog tvog pogleda koji mi oduzme dah
- jer imam nekoga tako divnoga u svome životu
- zbog djece koju ćemo možda imati
- zbog trenutaka koje dijelimo i koji će mi zauvijek ostati u sjećanju
- zbog vikenda koje provodimo skupa
- zbog načina na koji me volis
- zbog načina na koji ja tebe volim
- zbog osjećaja da je sve moguće
- zbog dana kada se osjećam posebno
- jer sam zbog tebe najsretnija osoba na svijetu
- zbog načina na koji pričaš
- zbog načina na koji izgledaš kada spavaš
- zbog načina na koji izgledaš kada se probudis
- zbog spremnosti da sve podijeliš sa mnom
- zbog upornosti
- zbog poruka koje mi šalješ
- zbog načina na koji brineš o meni
- zbog načina na koji brineš o nama
- zbog načina na koji me oraspoložiš kada je teško
- zbog načina na koji se pomirimo nakon svađe
- zbog načina na koji me podržavaš kada pretjeram
- zbog toga što želiš biti sa mnom i ni sa kim drugim
- zbog osjećaja koji imam kada sam s tobom

Nepoznat
Nazad na vrh Ići dole
Ptica

Ptica

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime10/6/2008, 12:12 pm

P
PAKAO I RAJ - PRAVA RAZLIKA

Čovjek razgovara s Bogom o Raju i Paklu.
Bog kaže čovjeku: "Dođi pokazat ću ti Pakao."
Ušetali su u sobu u kojoj je velika skupina ljudi sjedila oko zdjele u kojoj je
bio gulaš. Svi su bili iscrpljeni, očajni i izgladnjeli. Svatko
je imao žlicu kojom je mogao dosegnuti do zdjele, ali je
žlica imala dršku mnogo dužu od njihovih ruku, pa je
nisu mogli prinijeti ustima.
Patnja je bila velika.

"Dođi, sada ću ti pokazati Raj", reče nakon nekog vremena
Bog.
Ušli su u drugu sobu, u svemu jednaku pretho-
dnoj : i u ovoj je bila zdjela gulaša, ljudi oko nje i iste
žlice s dugim drškama. No, ovdje su svi bili sretni i
siti.
"Ne razumijem", reče čovjek. "Zašto su ovi sretni,
a oni u prethodnoj nesretni kada je sve jednako?"

Bog se nasmijao: "Oh, to je bar jednostavno. Ovdje
su naučili hraniti jedni druge."

ANN LANDERS

Budi jako pažljiv
da ne natjeraš ženu u plač...

jer Bog broji njezine suze.

Ona je stvorena od muškog rebra;
ne od stopala kojim se gazi,
ne od glave da bude nadmočna,
nego od rebra da bude jednaka...
...pod rukom da bude zaštičena...
...pokraj srca da bude voljena....

Pouke zivota 590247
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime10/6/2008, 7:54 pm

AGNI

"Moje je tijelo lomača koju je upalila moja duša.Dani su moji izbrojeni;satovi će moji brzo proći;meso se troši,živci se izjedaju,vatra mojih misli prelazi u pepeo.
Ja ću izgorjeti!Ja ću izdahnuti mlad;jednoga ranoga jutra,ne dočekavši podneva.Minut ću kao kratki požar,kao žižak ulja,sjaj munje,let meteora.Ali ću biti radostan da plamsam i da buktim kao krijes nad gorama,kao sunce usred neba:

SMRTNIK ĆE IZORJETI VESEO,AKO BUDE MOGAO ZASJATI."

AGNI:staroindisko božanstvo vatre,bog plamenog sunca

TIN UJEVIĆ
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime19/6/2008, 10:05 pm

U anđeoskom liku zvijeri...
Nisam se mogla načuditi ljudskom egoizmu. Čovjek je uvijek centar svijeta. Ako se već i dokaže da se Sunce ne okreće oko Zemlje već da je Zemlja ta koja se okreće i prosi život i da je ništa do gruda zemlje i kamenja kakve su i druge prositeljice-planeti samo što na ovom, jer je klima bila povoljna, baš kao na tlu na kome rastu gljive i lišaji, iz istih razloga, iznikla horda kojekakvih parazita koji joj sišu život i ubijaju je, oni se usude zvati se Životom i Sviješću i na kraju Božjom Djecom, Djecom onoga koji je stvorio Univerzum. Koje li umišljene veličine! Nismo dostojni da Bog pljune na nas! Što smo ikad uradili, a da je dobro i dostojno Njega? I to malo ljepote što ponekad kapne sa gnojišta koje činimo s vremenom ćemo barbarski srušiti. Jednoga dana kad Bog zaista svrne pogled na nas i ugleda rugobu onoga što se naziva Djelom Njegovim i Djecom Njegovom dići će se u pravednom gnjevu i munjom spaliti sve što je tu bilo. Vatrom razaranja, pročišćenja i obnove.

Iz knjige "U anđeoskom liku zvijeri" od Viktorije Faust.
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime6/7/2008, 12:56 am

Pouka o životu:

Majka Tereza
"Život je prilika - iskusi je
Život je ljepota - divi joj se
Život je san - učini ga stvarnim
Život je izazov - suoči se s njim
Život je zadatak - izvršavaj ga
Život je igra - igraj se
Život je dragocjen - njeguj ga
Život je bogatstvo - čuvaj ga
Život je ljubav - uživaj je
Život je tajna - pronikni je
Život je obećanje - ispuni ga
Život je tuga - nadiđi je
Život je himna - pjevaj je
Život je borba - prihvati je
Život je tragedija - uhvati se s njom u koštac
Život je avantura - usudi se
Život je sreća - zasluži je
Život je život - brani ga"
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime15/7/2008, 1:58 pm

Patnja zadaje bol samo zato što je se bojiš. Ona te proganja zato što bježiš od nje. Ne moraš bježati, ne moraš je se bojati. Moraš voljeti...
Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bježati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mržnjom. Tvoja mržnja je to što ti nanosi bol i ništa drugo. Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne učiniš time...

Herman Hesse
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime15/7/2008, 7:48 pm

Podjite u svoja polja i vrtove i naucicete da je zadovoljstvo pceli da sakuplja med sa cveta,
Ali je i cvetu zadovoljstvo da daje med pceli.
Jer, pceli je cvet zdenac zivota,
A cvetu pcela vesnik ljubavi,
A za oboje, i pcelu i cvet, davanje i primanje zadovoljstva potreba je i ushit.

Halil Dzubran „Prorok“
:sunny:
Nazad na vrh Ići dole
Ptica

Ptica

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime15/7/2008, 9:55 pm

Ali,
savršena lepota nije ovom nesavršenom svetu namenjena, niti je za njega prikladna.
Prelepe konje, prelepe sinove i prelepe pesme, njihov tvorac pozove sebi.

Danas
mi je jedan prijatelj i saplemenik Imrana, Pesnika Lepog Lica, rekao da je
Imran, pre više od jedne godine, dobio isti poziv - na koji se ne može ne
odgovoriti. Belom automobilu (“NJolksnjagen” - “buba”), koji je vozio jedan
njegov prijatelj, dogodio se jak sudar. Niko nije bio ozbiljno povredjen, samo
je Imran ostao da leži u travi. Licem zagnjuren u buket ranog poljskog cveća.
Kada su ga podigli, izgledao je potpuno nepovredjen. Kada su ga okrenuli,
zanemeli su: Imran je bio bez lica!

Kao
da je neko hteo samo njegovo lice! Sve ostalo bilo je netaknuto - ni frakture,
ni ogrebotine. Sve, sve je bilo na istom mestu. Samo je lice nedostajalo.

Telo
je ostalo bez svoje pesme.

Zlatni štit
Nazad na vrh Ići dole
Ptica

Ptica

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime3/8/2008, 12:22 pm

"Vjerujem,da je život poput rijeke i da većina ljudi uskače u tu rijeku,nikad zaista ne odlučivši gdje žele završiti.
I tako,za vrlo kratko vrijeme oni bivaju uhvaćeni u struji ; struji dogadjaja,struji strahova,struji izazova.
Kada stignu do mjesta gdje se rijeka račva,oni ne odlučuju svijesno kamo žele poći ili koji im smjer odgovara.Oni jednostavno idu,kamo ih voda nosi...
Postoji dio gomile ljudi koju usmjeravaju dogadjaji umjesto njihovih vlastitih vrijednosti.
Zbog toga osjećaju,da nemaju nadzor.Ostaju u tom nesvjesnom stanju sve dok ih jednog dana ne probudi zvuk razbiješnjele vode. Tada otkrivaju,da se nalaze
dva metra od slapova NIAGARE u čamcu bez vesla. U tom trenutku kažu:""Oh , k vragu..""
A tada je već-kasno.Nalaze se pred padom. Ponekad je to emocionalni pad.
Ponekad je pad tjelesni. Ponekad je riječ o financijskom padu.
Velika je vjerovatnost,da je ono,što vas trenutno opterećuje u životu moglo biti izbjegnuto boljom odlukom-uzvodno!

Anthony Robbins
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime1/9/2008, 12:13 am

Toliko je lepo pripadati nekoj ženi, sav joj se predati! Nemoj mi se smejati ako ono što ću reći zazvuči budalasto. Ali pazi: voleti neku ženu, predati joj se, sasvim obujmiti sobom i osećati da si obujmljen njome, to nije istovetno sa onim što ti nazivaš zaljubljenošću i čemu se pomalo podruguješ. To nije za podrugivanje. To je za mene put ka životu i put ka smislu života.

Hese, Narcis i Zlatousti
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime30/3/2009, 12:42 am

"Skoro šest hiljda godina moje Čovječstvo je uzdisalo tako dugo i lilo tako mnogo gorkih suza jer želim da se moja djeca vrate i žive zajedno sa mnom.Želim ih oko sebe da ih ponovo učinim svetim i sretnim.Ja plačem i plačem dok ih pozivam da se vrate.Ko ne bi bio potaknut mojim suzama i mojom Ljubavlju koje idu tako daleko da me guše i šokiraju.U tim uzdisajima i agoniji Ljubavi ja idem naokolo ponavljajući:" Moja djeco gdje ste?"Vaše nesreće ranjavaju Moje Srce.Umoran sam čekajući na vas pošto se vi ne vraćate meni...ja krećem u potragu za vama jer ne mogu više zadržati Ljubav koja me izjeda; i donosi vam veliki Dar Moje Volje.
Oh,molim vas i potičem da imate saučešća za moje tolike suze i žarke uzdisaje."
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski
Broj poruka : 21554
Godina : 44
Humor : Uvek nasmejana
Datum upisa : 20.03.2009

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime9/5/2009, 3:40 pm

"Ima ljudi ciji je zivot trag u vodi. Nevidljivi su, necujni, nestvarni, bez otisaka u pescanoj pustinji covecnosti. Ne znamo odakle su medju nas dosli, a kad odu, zasto su i kuda otisli. Dok su bogovi zemljom greli, tako smo ih prepoznavali. Kad nas napustise, od njihove moci ljudi nasledise jedino sposobnost da zive, ali ne da budu.

Njihovo je bice Voda. Voda je njihov Element. U vodi njihova priroda i sudbina."
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime9/5/2009, 3:41 pm

Patnja zadaje bol samo zato sto je se bojis. Ona te proganja zato sto bezis od nje. Ne moras bezati, ne moras je se bojati. Moras voleti...
Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bezati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mrznjom. Tvoja mrznja je to sto ti nanosi bol i nista drugo. Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne ucinis time..."

Stepski vuk - Herman Hese
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime9/5/2009, 3:42 pm

Nijedan od puteva ne vodi unazad, ni ka vuku ni ka detetu.Na početku svega se ne nalaze nevinost i bezazlenost i sve to je stvoreno, i ono na izgled najjednostavnije, već je grešno, već je mnogostruko, već je bačeno u prljavu reku postanka i nikada, nikada više ne može da pliva uzvodno.Put u nevinost, u nestvoreno, put ka Bogu ne vodi natrag, vać napred, ne ka vuku ili detetu, već sve dublje u greh, sve dalje na put da se postane čovek.
Ni samoubistvo, jadni Stepski Vuče, neće ti ustvari pomoći, moraš da pođeš dužim, tegobnijim i mučnijim putem da postaneš čovek, moraćeš da svoju dvostrukost umnogostručiš, a svoju složenost učiniš još mnogo složenijom.
Umesto da sačuvaš svoj svet, da upropašćavaš svoju dušu, sve veći ćeš deo sveta, pa najzad i čitav svet, primiti u svoju bolno proširenu dušu, da bi možda jednom, na kraju, našao spokojstvo.
Stepski Vuk Herman Hese
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime9/5/2009, 3:43 pm

"Gresiti je prirodno, ali otici a ne biti svestan svojih gresaka, ponistava smisao jednog zivota. Stvari koje nam se dogadjaju nisu nikada same sebi cilj, i one imaju svoju cenu; svaki susret, svaki, pa i najbeznachajniji dogadjaj, ima neko znahenje. Sebe cemo razumeti i spoznati onoliko koliko smo spremni da ih sve prihvatimo, koliko smo sposobni da u svakom trenutku promenimo pravac i da ostavimo staru kozu kao guster izmedju dva godisnja doba."

Suzana Tamaro-" Idi kuda te srce vodi"
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime9/5/2009, 3:44 pm

"... za sreću ima pravila, jer za pametnog nije sve slučaj. Napor može da pomogne sreći. Neki se zadovoljavaju time da dobroćudno stanu pred vrata boginje sreće i čekaju, dok im se ne otvore. Drugi, već bolji, streme napred i služe se svojom pametnom odvažnošću, da na krilima njene vrednosti i hrabrosti dostignu boginju i dobiju njenu milost. Ali, pravo misleći, nema drugog puta osim puta vrline i opreznosti, jer svako ima upravo toliko sreće i nesreće, koliko uma i bezumlja."

("Testament", Vidosav Stevanović)
Nazad na vrh Ići dole
Beskraj

Beskraj

Ženski

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime18/5/2009, 6:46 pm

Stablo i cvet

U zoru je podno stabla iznikao malen Cvet. I tek što je otvorio oči, ugledao je Stablo. - Ti si, sigurno, veliki Cvet - reče mu. - Ne, ja nisam Cvet. Ja sam Stablo - odgovori Stablo. - Kakva je razlika izmedju Stabla i Cveta? - upita Cvet.- Cvet živi nekoliko dana, a Stablo mnogo godina - reče Stablo. - I to je sve ? - Ne - odgovori Stablo. - Mi Stabla izdržimo i najjače vetrove, a vi, Cvetovi, prehladite se i od najblažeg lahora. - To je sve? - ponovno upita Cvet. - Vas mogu ubrati i darovati. Vas se može staviti u vazu i negovati. Vas ljudi vole, a i vi volite ljude. A s nama Stablima je drukčije. Nas ne mogu ubrati i pokloniti. I ne mogu nas staviti u vazu i negovati. Mi uvek ostajemo po strani. - Zar smo mi Cvetovi na putu? - Ne, uglavnom niste. Ali ljudi vas primete i kada ste daleko od puta. Često vas i pogaze. Uostalom, lako je pogaziti one koji vole, jer oni nisu zaštićeni. - Šta se dogodi kada neko pogazi Cvet? - To se uvek sazna. I zbog toga se može mnogo plakati. Neki i nakon mnogo vremena spominju pregažen cvet. Nas Stabla niko ne može pregaziti, ali nas i ne vole kao što vole Cvetove. - Onda si ti - reče mu Cvet - izuzetak među Stablima, jer tebe voli jedan mali Cvet. Kada je oko podneva pripeklo sunce, Stablo je svojom senom zaštitilo Cvetić.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

Pouke zivota Empty
PočaljiNaslov: Re: Pouke zivota   Pouke zivota Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Pouke zivota
Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Krug svesti i mudrosti- piše se u temama ispod naslovne :: Pouke mudrosti-
Skoči na: