LJUBAV, SMRT I SNOVI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJUBAV, SMRT I SNOVI

Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto

PrijemTražiRegistruj sePristupi
LJUBAV, SMRT I SNOVI - Poezija, priče, dnevnici i jos po nešto
Tema "Za goste i putnike" - otvorena je za komentare virtuelnih putnika. Svi vi koji lutate netom ovde možete ostaviti svoja mišljenja o ovom forumu, postaviti pitanja ili napisati bilo šta.
Svi forumi su dostupni i bez registracionog naloga, ako ste kreativni, ako volite da pišete, dođite, ako ne, čitajte.
Molim one, koji misle da im je nešto ukradeno da se jave u temama koje su otvorene za goste i putnike, te kažu ko, šta i gde je kopirao njihovo.
Rubrika Erotikon je zaključana zbog dece i net manijaka, dozvolu za pristup tražite od administratora foruma !

Religioznost moje duše

Ići dole 
AutorPoruka
besherat

besherat

Ženski
Broj poruka : 4371
Datum upisa : 18.03.2009

Religioznost moje duše Empty
PočaljiNaslov: Religioznost moje duše   Religioznost moje duše Icon_minitime15/11/2009, 10:02 pm

Pošto sam pobornik misli da o religiji ne treba filozofirati, nego Bogom treba živjeti, ne želim da otvaram teme, koje možemo sresti na ostalim forumima. To su ista pitanja, a odgovori su predugi, citati crkvenih Otaca ili citati iz " Novog Zavjeta ". Trebali bi se opustiti, uključiti sopstveni mozak i emocije i reći, kolikog uticaja ima postojanje Boga u životu svakoga od nas, koliko ga krivimo za sopstvene neuspijehe, koliko od njega očekujemo da nam pomogne u teškim situacijama, kada se osjećamo slabi i nemoćni? Još manje bih voljela da se tema pretvori u prepucavanje i kritikovanje forumaša , koji ne misle kao mi. Mogli bi da pokušamo, pa da vidimo kako će izgledati slika duše svakoga od nas.
Nazad na vrh Ići dole
Madamm

Madamm

Ženski
Broj poruka : 406
Godina : 59
Datum upisa : 31.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Religioznost moje duše   Religioznost moje duše Icon_minitime17/11/2009, 12:06 pm

Iskreno, ne znam koliko sam religiozna. Postujem crkvu,postujem svece, slavim slavu.Posle svih mojih nesreca, moram da priznam kudila sam Boga recima...i stalno se pitala zasto bas meni to da se desi, sta sam ja Bogu skrivila....i sve tako u nedogled. Kasnije, sam shvatila i prihvatila mnogo stvari, i zaista se pokajala sto sam uopste tako mislila...ali bol je bio neizdrziv. Mnogo puta razmisljam da mi je On ipak uzakazo, i pokazao mozda tim cinom sta znaci bezrezervna ljubav...podario mi je andjela da mi to ukaze. I vratio ga nazad. Mislim da sam religiozna onoliko koliko moja dusa moze, i da se to godinama uci, da sazreva u nama. Trudim se...zaista.
Nazad na vrh Ići dole
BOBI-BO

BOBI-BO

Ženski
Broj poruka : 2850
Godina : 45
Datum upisa : 09.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Religioznost moje duše   Religioznost moje duše Icon_minitime17/11/2009, 1:06 pm

ja sam se rodila u doba kada je onaj ko je bio religiozan bio ismevan. bar u mojoj okolini. moja baba je uvek bila religiozna, i mene malu vodila u crkvu na sluzbu nedeljom. sve dok to moja mama nije saznala, dok nije shvatila gde me baba vodi...i zabranila joj to. a ja se secam tih dana u crkvi, urezani su mi u secanje kao u nekoj izmaglici, secam se pojanja svestenika...i prijalo mi je da ga slusam. mirno sam stajala pored babe i upijala te tonove molitve. nedostajalo mi je to kasnije kada mi je zabranjeno da idem u crkvu.
nisam ni razmisljala kasnije ni o veri, ni o molitvi, ni zasto se ide kod babe na rucak negde u maju...kada nije nedelja...ni zasto dobijam poklone tek u drugoj nedelji januara a ne za Novu godinu...
sve dok nisam bila negde 1. Gimnazije, kada je u moj grad dosao mlad pop, i ja sam te nedelje popodne krenula na trcanje, i srela mog komsiju koji me je pozvao u crkvu, na vencanje popa sa crkvom ( neznam da li se to tako kaze ) i otisla sam...
posle par nedelja, srela sam mladog popa i njegovu zenu u subotu nocu u kaficu, i pozvao je nas nekoliko da dodjemo u crkvu, da napravimo program, za Badnji dan. i ja sam otisla... posle nas je pozvao da nam odrzi koji cas veronauke, da nas uputi kako se ponasa u crkvi, da nas nauci veri...
i isla sam. vise mi mama nije branila, bila je ponosna na mene sto idem...svima se hvalila, a ja sam cutala. i tako sam pocela da odlazim u crkvu, da se pricescujem, da uzivam u molitvi. da uzivam u postu...
kao da sam se posle puno godina vratila kuci. ja se tako osecam.
i znam da o veri ne volim da pricam, to je nesto moje sto osecam, sto je moje. i sto mi vise niko nemoze oduzeti...ni zabraniti.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki

Sneki

Broj poruka : 1002
Godina : 48
Datum upisa : 16.06.2009

PočaljiNaslov: Re: Religioznost moje duše   Religioznost moje duše Icon_minitime17/11/2009, 7:47 pm

Sredina neka.Nisam nesto previse religiozna ali neke osnovne stvari pratim i pridrzavam ih se.Postim sva 4 godisnja posta,nekada sam postila sve srede i petke a sada to radim po nekad.U Crkvu idem kada mi srce nalaze,nekad to bude svaki vikend,nekad prodje mesec dana da ne idem.Na velike praznike idem obavezno.
Izdesavale mi se velike nesrece u zivotu i gubitak voljenih osoba a na Boga nikada nisam bila ljuta,ni jednog trenutka.Vec sam u najvecoj nevolji i tuzi izgovorila molitve i govorila..."mili Boze,ti znas zasto je to tako".
Tako isto ucim i moju decu,da se mole Bogu,da se zahvale,da idu u Crkvu,pale svece,da budu normalni vernici i posteni ljudi.

Moja dusa je otvorena pred Bogom .
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religioznost moje duše   Religioznost moje duše Icon_minitime19/5/2010, 7:53 pm

Religioznost moje duše se često mijenjala, tokom godina djetinjstva, mladosti, perioda sazrijevanja i sada , na kraju životnog puta. Nešto što se nikada nije mijenjalo i što je bilo konstantno je- poštovanje prema Bogu. Kao mala sam naučila da se molim Bogu i to sam radila sa strahopoštovanjem i zanosom, gledajući babine stare ikone na zidu. Te ikone su obilježile moje djetinjstvo i te dvije ikone su jedine dvije stvari, koje sam ponijela iz roditeljskog doma i ništa mi drugo nije ni bilo potrebno. U srednjoj školi se u meni javio agnosticizam, kao posljedica obimnog proučavanja literature iz psihologije, folozofije, književnih djela. Ipak su mi i u tom periodu bile najdraže riječi oca Zosime iz " Braće Karamazovih ". Ali su tada duša i misao išle u nekom potpuno drugom pravcu. Na fakultetu sam vidjela obavještenje, da se u ulici 7. jula br. 1, održavaju predavanja iz psihologije na temu Junga i njegove psihoanalize. Nije pisalo koja je ustanova u pitanju. Otišla sam tamo i vidjela malu, staru, potpuno neuglednu zgradu. Bio je to Bogoslovski fakultet , davne 1986 g. Bojažljivo sam ušla unutra, ne znajući ni gdje da idem, ni šta da tražim. Shvatila sam da su to zapravo predavanja profesora dr. Vladete Jerotića, koji je držao redovne časove studentima Bogoslovije. Mislim da su se časovi održavali utorkom. Počela sam redovno da pratim njegova predavanja .

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religioznost moje duše   Religioznost moje duše Icon_minitime19/5/2010, 7:59 pm

Upoznala sam se sa mnogim studentima na fakultetu i u septembru upisala i sama taj fakultet. Sa strahočpoštovanjem sam slušala predavanja tadašnjih profesora, Atanasija Jeftića, Amfilohija Radovića, Irineja Bulovića, Dimitrija Kalezića i tadašnjeg asistenta, Radovana Bigovića. Dosta smo govorili o Svetom trojstvu. Ne znam zašto je ta tematika bila teška za shvatiti, ali smo o tome učili mjesecima. Polako sam počela da upadam u krizu malovjerja, jer fakultet nisam upisala zbog vjere, nego više zbog proučavanja. Iako mi se gradivo izuzetno dobro i lako upijalo u mozak, duša ga je slabije prihvatala, baš zbog nedostatka prave vjere. Lomile su me sumnje i nisam htjela da ostanem na fakultetu sa tim sumnjama i napustila sam ga. To je bila moja velika greška, jer svoju krizu sam zadržala samo za sebe, nisam razgovarala sa nekim duhovnikom, koji je eventualno mogao da moje sumnje otkloni, ili da mi da podršku da istrajem u izučavanju gradiva.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religioznost moje duše   Religioznost moje duše Icon_minitime19/5/2010, 8:04 pm

To je bilo prvi put u mom životu da sam nekoga ili nešto napustila bez riječi objašnjenja, kukavički, zauvijek. To me mučilo godinama. U kasnijem periodu sam se potpuno od Boga odrodila. Posjećivala sam crkvu , osjećala ljepotu pravoslavnog pojanja, doživljavala samo taj spoljašnji, plitki ushit vjerom, ali se na tome sve završavalo. U najtežim životnim periodima, kada sam sebi bila najgori neprijatelj, kada sam sebi činila mnoga zla, Boga se nisam ni sjetila. iako se ja njega nisam sjećala, on nije dozvolio da padnem u ambis ljudske slabosti, koja me obavila svim svojim crnilom i nesrećom. Um mi je bio zatvoren i za dobro i za Boga. Nisam prihvatala stvarnost, nisam živjela stvarnost. Živjela sam iluzije. Na samom rubu me uhvatio za ruku i iščupao iz kandži smrti. Nisu to bile nikakve vizuelne halucinacije , to je bilo znanje o Božijem prisustvu.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religioznost moje duše   Religioznost moje duše Icon_minitime19/5/2010, 8:10 pm

Životarila sam tako nekoliko godina, svjesna Božije ljubavi i njegove dobrote, koja me je spasila u zadnjem momentu i ja sam dobila volju za životom, probudio se u meni sram, da nikada više sebi ne dozvolim da tako nisko padnem, da sebe toliko unizim, da sebe poništim. Počela sam da slavim život. Polako, smirivala sam svoju dušu, svoju naglost, naprasitost, samoljublje, gordost,okrenula sam se sitnim stvarima koje su me činile srećnom, san i iluziju o nečemu nedostižnom, izgubila sam ili potisnula ili, jednostavno, nisam dozvolila da poremeti moj duševni mir. Kada me Bog tako ojačao, prekalio kroz sopstveni pad, dao mi je veliko životno iskušenje, bolest muža, smrt oca, operacija jedne ćerke, operacija druge ćerke, smrt muža, nezaposlenost i sve mi je to dao u periodu manjem od jedne godine. Ja sam imala snage da sve to iznesem na nejakim plećima. Znao je da imam snage i to mi iskušenje dao. Što su iskušenja bila veća, ja sam bila jača, trpeljivija, smirenija, mnogoumnija, širokogrudija. tada mi je dao sve vrline, nije dao, nego poklonio. Čuvam ih kao najveća blaga ljudske duše , koja nemaju cijenu, koja se ne mogu prodati niti otuđiti.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
besherat

besherat

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religioznost moje duše   Religioznost moje duše Icon_minitime19/5/2010, 8:14 pm

Svoju snagu sam davala i bližnjima i svima ostalima kojima je bila potrebna, jer sam je kao poklon dobila u izobilju, ne da je sebično čuvam za sebe, nego da je nesebično dajem, do zadnjeg dana , do zadnjeg daha. Znam da mi je to upalo u udio. Znam da je to moj zadatak. Tada sam shvatila da slobodna volja ne postoji. Tada sam shvatila da smo mi samo čestice, sitnije od nevidljive prašine, koje se vide samo onda kada ih obasja zraka sunčeve svjetlosti. Tada sam znala da ništa ne zavisi od nas i da se uzaludno koprcamo, misleći da nešto sami možemo ostvariti ili uraditi. Znam, i ne trebaju mi dokazi da je Božija volja sve. Da od nje zavisi svaki stvor, koji naseljava zemlju,i da treba to da shvati. Božiju ruku uvijek osjećam iznad sebe. Znam da me nikada neće pustiti da padnem. meni dokazi ne trebaju više. Ovo je religioznost moje duše.

Leonard Cohen
Nazad na vrh Ići dole
Nurdan

Nurdan

Ženski
Broj poruka : 143
Godina : 28
Datum upisa : 07.05.2010

PočaljiNaslov: Re: Religioznost moje duše   Religioznost moje duše Icon_minitime10/6/2011, 9:24 pm

Na ovom svetu ne postoji nista sto bi moglo izmeriti neciju veru i religioznost. Svako treba da radi na svom spasenju,ako to zeli naravno. Bitno je osecati prisustvo Boga, pricati sa Njim i ono sto je jako bitno- plac. Da li ste nekada plakali, ali iskreno plakali za dusom svojom? Toliko dugo grcali u suzama da ste secali nesto sto se ne moze opisati, nesto sto samo vasa dusa prepoznaje?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Religioznost moje duše   Religioznost moje duše Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole

Religioznost moje duše
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
LJUBAV, SMRT I SNOVI :: Između svetlosti i tame- piše se u temama ispod naslovne :: Filozofija religije - kapije svetlosti-
Skoči na: